Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii trebuie să primească 23,4 milioane de lei din rambursarea taxelor auto

Ialomițenii trebuie să primească 23,4 milioane de lei din rambursarea taxelor auto

Ialomițenii care au plătit ta­xele auto trebuie să primească 23,4 milioane de lei. Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu a virat însă către Fisc doar jumătate din această sumă. În conturile contribuabililor au ajuns până acum doar 7,6 mi­lioane de lei. Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au dat asigurări că toți cei care au achitat taxele auto vor primi banii înapoi în termenul stabilit de lege.

O procedură complicată
Procedura privind restituirea taxelor auto este destul de complicată. Banii provin din conturile Administrației Fondului de Mediu... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2018, 12:50 (5063 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Dragoste de carte... la prima vedere

«blind date with a book»

Dragoste de carte... la prima vedere

Hambar, 24 noiembrie 2018, 20 de participanți, a treia ediție, 29 de cărți, un invitat special. Un pas mic pentru organizatori, unul uriaș pentru un oraș care n-a avut ani buni nici măcar o librărie, d-apăi una decentă. Amfitrioana evenimentului a fost Irina Moise, o elevă de liceu îndrăgostită iremediabil de carte. Și ea și prietenii ei care o ajută de aproape o lună...

Pub-ul de carte Sâmbătă la prânz în Slobozia a fost frig și a mirosit a iarnă. Dar în Hambar a mirosit a cafea proaspăt prăjită și a cărți noi aduse de paticipanții la cea de-a treia ediție a evenimentului «Blind date with a book»... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2018, 16:50 (5026 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Asistența comunitară are nevoie de fonduri

Programul Național de Asistență Comunitară a fost implementat în Ialomița prin anii 2000. În 18 ani, numărul asistenților comunitari din cele 66 de localități ale județului a crescut la 35, iar oficialii Direcției de Sănătate Publică suștin că județul mai are nevoie de cel puțin 30 de asistenți. «Avem 30 de solicitări, dar Ministerul nu are bani!» susține Veronica Nica, reprezentatul Direcției de Sănătate Publică.

De 18 ani aceleași probleme Potrivit prevederilor legale, asistentul medical comunitar este un cadru cu pre­gătire medicală, asistent medical de bază, ce asigură servicii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2018, 11:10 (4249 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

SUPEROLIMPICII

SUPEROLIMPICII

În calendarul concursurilor și olimpiadelor școlare des­fășurate prin Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și-au făcut loc o serie de competiții educative mai puțin cunoscute. Sunt câțiva ani de când elevii din județ participă în mod frecvent la olimpiadele de Oratorie și Dezbatere Pu­blică în Limba Engleză, cele destinate Tehnologiilor de Calcul Avansate sau Cunoașterii Mediului Înconjurător. Iar rezultatele pe care reușesc să le obțină sunt dintre cele mai bune.

Peste 400 de elevi la Olimpiade
În anul școlar 2017-2018, Ialomița a înregistrat 432 de olimpici care au avut rezultate... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2018, 12:20 (4458 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlbe și premii

Avancentenarul administrației ialomițene

Președintele Victor Moraru a fost amfitrionul recepției prilejuite de «Ziua Națională a României» miercuri, 28 noiembrie 2018. Recepția s-a desfășurat în Sala «Europa» din cadrul Consiliului Județean Ialomița.

Impresii naive Sala plină ochi de fosile. Foști și actuali oficiali. Sărutări, îmbrățișări și laude, unele nemaiauzite de noi... Două ore de spectacol administrativ, imortalizat moment cu moment de televiziunile prietene. A ridicat nivelul de patriotism din scenă Corala Protopopiatului Slobozia, acompaniată de Orchestra «Doina Bărăganului». Nouă ne-a plăcut solista Nicoleta Rădinciuc... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 17:55 (6711 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

nimicul de Centenar

În ceea ce privește Ialomița și a sa reședință Slobozia, Centenarul a fost marcat printr-o suită de evenimente inexistente și o multitudine de acțiuni fără noimă. Autoritățile au dat măsura propriilor neputințe, importanța celor 100 de ani scurși de la Marea Unire din 1 Decembrie 2018 trecând în derizoriu. În aceste zile recunoaștem valoarea celor pe care, prin vot, i-am proțăpit în funcții la care strămoșii lor nici nu încercau să viseze. Aniversarea Centenarului pentru ialomițeni și, în special, pentru slobozeni, se rezumă la platitudinea oricăror evenimente organizate de autoritățile publice. Instituțiile publice care omagiază Centenarul doar prin înscrierea în antetul adreselor oficiale a... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 15:45 (3669 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Patriotismul edilitar se măsoară în bannere!

Patriotismul edilitar se măsoară în bannere!

Cel mai patriot dintre ialomițeni a decis insta­larea unui banner pe clădirea administrativă. Noi credem că, de fapt, a vrut să demonstreze că o are mai mare, pardon, că îl are mai mare decât cel de pe sediul Primăriei Slobozia. Amplasat tot fără autorizație, că doar o dată la 100 de ani e Centenaru’, bannerul Președintelui este, cu siguranță, mai lat. Și amintește ialomițenilor, sub sloganul «Unitate • Respect • Demnitate» că și Președintele tuturor ialomițenilor celebrează cei 100 de ani care se împlinesc de la Marea Unire. Și pentru că o manifestare de patriotism nu vine niciodată singură, Primăria Slobozia dublează eforturile președintelui Moraru salubrizând de câteva zile încoace... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 13:40 (5376 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Iarna aceasta, auto­ritățile județene nu pot deszăpezi Ialomița. Anunțul a fost făcut luni, 26 noiembrie 2018, în cadrul unei conferințe de presă de către președintele Victor Moraru. «Ne confruntăm cu o situație delicată...» a recunoscut acesta. Pentru înlăturarea eventualelor efecte ale viscolului, administrația județeană dispune de «planurile B, C, și D».

Licitație ratată, negocieri eșuate...
Procedura aferentă licitației pentru achiziționarea serviciilor de deszăpezire în iarna anului 2018-2019 a debutat în luna iulie a acestui an. Noul caiet de sarcini realizat la indicațiile... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 19:20 (9316 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Centru pentru copiii cu autism, jefuit cu o furculiță

Doi tineri de 17 și 18 ani, din Slobozia, au fost arestați în urmă cu o săptămână, după ce au jefuit sediul unui centru destinat copiilor cu autism. Aceștia au intrat pe geam, deschizându-l cu o furculiță, și au furat banii de salarii ai angajaților. Mai mult, ei au distrus și materialele pe care specialiștii le foloseau în timpul terapiilor. Sumele sustrase au fost cheluite la jocurile de noroc.

Mod de operare ingenios Jaful a fost sesizat polițiștilor de angajatele Centrului destinat copiilor cu autism «Ema» din Slobozia, când femeile au revenit la serviciu, după zilele de week-end... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 17:25 (3843 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Show ialomițean

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Unirea Slobozia 1-3

Show ialomițean

Așa cum am mai spus, CS Tunari e una dintre echipele bune ale seriei a doua. S-au convins de acest lucru atât CS Afumați, cât și Rapid. Conștienți că, după jocul cu Rapidul, nici de pe terenul ilfovenilor nu vor avea o misiune ușoară, jucătorii Unirii au strâns rândurile și s-au arătat mai uniți și mai motivați ca niciodată. Pe lângă aceasta, terenul bun din Tunari a facilitat un succes care poate scăpa, în sfârșit, echipa de tracul meciurilor tari. Acum rămâne ca jucătorii Sloboziei să se mențină concentrați pe fiecare meci și să aștepte pașii greșiți ai adversarilor pentru că sigur vor veni și astfel de momente...

Călinoiu în poartă, Rareș Petre pe bancă... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 16:05 (3789 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Raluca Băcăoanu merge la Europene

Handbal

Raluca Băcăoanu merge la Europene

În perioada 29 noiembrie-16 de­cem­brie 2018, Franța găzduiește Campio­natul Mondial de Handbal Feminin. România va debuta la această competiție pe 1 decembrie, iar selecționerul Martin Ambros a stabilit lotul de 17 jucătoare care vor reprezenta țara noastră la această competiție. Printre acestea se află și o jucătoare emblematică a handbalului slobozean, pivotul Raluca Băcăoanu, actualmente la CSM Râmnicu Vâlcea. Raluca a evoluat pentru echipa noastră timp de 8 ani, între 2008 și 2016, fiind una dintre cele mai apreciate handbaliste de către publicul slobozean. Formată la Constanța de profesorul Ion Pușcașu, Raluca a fost adusă la Slobozia de antrenorul Marian Simion când abia împlinise 19 ani... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 15:15 (3651 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Doja și Adâncata, ținute în șah

Etapa a 13-a a adus încă o doză de suspans celui mai disputat campionat de Liga a IV-a din ultimii ani. E greu de ghicit podiumul final și cu atât mai puțin viitoarea campionă, oricare dintre primele 8 clasate, despărțite de doar 8 puncte, putând spera, în mod îndreptățit, la supremație. Cele întâmplate în runda de sâmbată confirmă ceea ce susținem noi. Performarea etapei și echipa care a profitat cel mai mult de jocul rezultatelor este Bărăganul Ciulnița. Aceasta a trecut cu 3-2 în deplasarea de la Munteni Buzău de Victoria din localitate. Nicolae Hertu și-a amintit de vremea când juca la Viitorul lui Hagi și reprezenta una dintre speranțele fotbalului românesc, marcând toate cele 3 goluri ale... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 14:20 (3918 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița avertizează

Autorizația de mediu se vizează anual de către autorități

Firmele care dețin autorizații de mediu au obligația de a obține anual o viză din partea Agenției pentru Protecția Mediului. Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției, avertizează asupra acestei obligații: «Facem eforturi pentru a nu apărea sincope. Amintim însă că termenele sunt stricte, iar riscul este mare!».

Reglementări noi în domeniu Începând cu anul 2019, intră în vigoare o nouă modificare legislativă cu impact asupra mediului. Este vorba de OG 75/2018, care se referă la valabilitatea autorizațiilor/autorizațiilor integrate de mediu. Conform ei, fiecare firmă din Ialomița care deține... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 13:05 (5956 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor

Premieră administrativă

DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor

Campania de dezinsecție a orașului demarată de către DADP în vara acestui an conti­nuă. În luna noiembrie, angajații Direcției vor executa lucrări de dezinsecție la subsolurile blocurilor. «Este o acțiune pe care o dorim anuală!» a declarat directorul Valeriu Roșca.

Doar subsolurile neinundate
Campania de dezinsecție susținută de DADP Slobozia se va desfășura în perioada 19-30 noiembrie, în intervalul orar 8,00-16,00. Lucrările vor fi executate de o echipă specializată din cadrul Direcției, iar substanța care va fi folosită este aceeași care a fost utilizată în cadrul dezinsecției... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 12:50 (6472 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Curtea de Apel București a decis

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

După mai bine de jumătate de an în care s-a judecat cu Ministerul Educației, instituție care a lăsat-o fără funcție, Luminița Barcari revine în fruntea Învățământului ialomițean. Curtea de Apel București a decis marți, 27 noiembrie 2018, să anuleze toate documentele în baza cărora ea a fost demisă. Decizia poate fi atacată cu recurs, însă este executorie, ceea ce înseamnă că Luminița Barcari poate să revină în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.


O demitere abuzivă
Luminița Barcari a fost demisă pentru a doua oară din fruntea... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 22:20 (19239 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile din Mărculești îngroapă rețeaua de canalizare

Investiție reluată după 9 ani

Autoritățile din Mărculești îngroapă rețeaua de canalizare

În urmă cu 9 ani, investiția în rețeaua de apă și canalizare a comunei Mărculești era estimată la 1,5 milioane de lei. Acum, la 9 ani distanță, valoa­rea estimată a acestei investiții depășește 3 milioane de lei! Locuitorii comunei sunt nemulțumiți de modul în care sunt executate lucrările. Primarul Romeo-Sorin Ciriblan susține că situația este sub control, însă firma care execută lucrarea a intrat deja în insolvență...

10 ani de așteptare În anul 2009, la Mărculești, administrația locală de la acea vreme (PD-L) iniția în baza unei finanțări guvernamentale, derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 13:40 (4276 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a dat startul vânătorii de vrăjitoare

Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a decis printr-o dispoziție internă înființarea unei comisii de analiză pentru recuperarea prejudiciului rezultat din afacerea «Green Harvest». Anterior, președintele a solicitat sprijinul consilierilor județeni pentru adoptarea unei decizii oficiale în acest sens. Surse administrative susțin că dispoziția președintelui Consiliului Județean va afecta funcționari publici aflați în acest moment în subordinea sa. Valoarea prejudiciului a fost estimată de către Curtea de Conturi Ialomița în baza unor calcule «discutabile»...

«Fiat justiția...» ca să piară Ciupercă!... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 09:55 (6544 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Primăria cheltuie 250 mii de lei anual pentru promovarea turismului local

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Slobozia, inutil

Primăria cheltuie 250 mii de lei anual pentru promovarea turismului local

Centrul Național de Infor­mare și Promovare Turistică din Slobozia a fost construit și dat în folosință în urmă cu 4 ani. Finanțată de Uniunea Europeană și inaugurată în august 2015, construcția a costat 600 mii de lei. Pe hârtie, cei 5 angajați «informează» aproximativ 6000 de turiști într-un an... Costurile pentru susținerea acestei activități se ridică la peste 250 mii de lei pe an! Slobozenii sunt de părere că acest Centru este inutil...

44 de lei pe cap de turist informat
Angajații Centrului Național de Informare și Promovare Turistică Slobozia costă admi­nistrația locală... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2018, 14:15 (7860 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

La Fetești a început demolarea construcțiilor ilegale

La Fetești a început demolarea construcțiilor ilegale

Primăria din Fetești a dat startul unei ample campanii de demolare a construcțiilor care ocupă abuziv domeniul public. Zeci de astfel de imobile au fost dărâmate de angajații instituției într-o singură zi. Admi­nistrația locală explică faptul că de­mersurile în acest sens vor continua.

Buldozerele în acțiune
Răspândite în jurul blocurilor, zeci de imobile pentru care nu există auto­rizații sufocă orașul Fetești. Aceste construcții improvizate sunt folosite ca locuri pentru depozitare. În ele, cei care le-au ridicat înghesuie de la lemne de foc și până la conserve de legume ori... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2018, 10:05 (7934 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Piața imobiliarelor din Slobozia, neschimbată de ani

Apartamente și chirii la prețuri prohibitive

Piața imobiliarelor din Slobozia, neschimbată de ani

Prețurile practicate pe piața imobiliară din Ialomița sunt neschim­­bate de ani buni.Valoarea unei camere de apartament în Slobozia costă între 10 și 12 mii de euro, iar timpul mediu de vânzare al unui apartament este de aproximativ 10 săptămâni. Firmele imobiliare sunt, practic, inexistente, iar cea mai bună modalitate de a vinde un imobil este «din gură-n gură». Și Facebook-ul reprezintă în zilele noastre o cale eficientă de a vinde sau închiria repede...

Piață scumpă, oameni săraci
În lipsa unor investiții susținute, piața imobiliară din Slobozia se dezvoltă încet și puțin... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2018, 17:15 (8774 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Primele arestări după înșelăciunile telefonice prin metoda «Accidentul»!

Polițiștii ialomițeni și procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au efectuat primele rețineri în cazul înșelăciunilor telefonice prin metoda «Accidentul». Este vorba despre o ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 15:11
(14494 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în agricultura finlandeză

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza o bursă a locurilor de muncă pentru lucrător sezonier în agricultură din Finlanda. Sînt oferite 35 locuri de muncă pentru cules căpșuni, mazăre ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 14:12
(7973 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Se prostitua la 14 ani

În urma unor acțiuni preventive desfășurate pe raza orașului Țăndărei, polițiștii au descoperit o minoră, de 14 ani, care practica prostituția. Ea a fost escortată de oamenii legii către locuința de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 11:12
(11717 vizualizări - 4 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-8,11%

La sfîrșitul lunii februarie 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 8427 șomeri, din care  3271 șomeri indemnizați, respectiv 5156 șomeri ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 10:17
(7852 vizualizări - 1 comentariu)


Grindu: Arestat pentru «abandon de familie»

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Grindu au depistat pe raza localității un cetățean, de 51 ani, din județul Botoșani, cercetat penal pentru comiterea infracțiunii de «abandon de familie» și pe ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 10:10
(10167 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Încasările la bugetul general consolidat, în scădere

Pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a încasat la bugetul general consolidat, în luna februarie 2013, aproximativ 47,96 milioane lei, cu 2,40% mai puțin ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 09:53
(8906 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evazioniști cercetați de polițiști

Administratorii a trei societăți comerciale din Slobozia sînt cercetați de către polițiștii din cadrul Serviciul de Investigare a Fraudelor pentru comiterea de infracțiuni economice. În primul caz este ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 09:24
(8313 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 125 locuri de muncă în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința persoanelor interesate că, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 125 locuri de muncă în străinătate. Astfel, este ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 08:43
(11979 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

13 Martie 2013, 17:54


Slobozia: Program after-school la Școala nr. 6

Vineri 15 martie 2013, de la ora 10,00, cadrele didactice ale Școlii nr. 6 Slobozia vor demara un proiect after-school ce va funcționa în cadrul unității de învățămînt, denumit «Școală după școală». Festivitatea ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 15:34
(13008 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 422 de pașapoarte noi în luna februarie 2013

Conform informațiilor furnizate de către Serviciul Public Comunitar pentru Eliberarea și Evidența Pașapoartelor Simple, în luna februarie 2013 s-au primit și înregistrat la ghișeu 422 cereri de eliberare ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 12:30
(7032 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, în cifre

Un raport al Instituției Prefectului Ialomița precizează că în decursul lunii februarie au fost verificate 490 de acte administrative emise de către autoritățile locale și județene. Dintre acestea, 22 au ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 11:29
(7816 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: Copil de 14 ani, mușcat de un cîine

Marți, 12 martie a.c., polițiștii au fost sesizați despre faptul că sîmbătă, 9 martie, un minor de 14 ani, din localitatea Gimbășani, a fost atacat și mușcat pe stradă de un cîine, necesitînd îngrijiri ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 09:20
(5630 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Reguli noi privind animalele de companie

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița îi informează pe iubitorii de animale de companie cu privire la măsurile de control ce se impun privind circulația acestor ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 09:04
(7785 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copii prinși la furat

Poliția Fetești a fost sesizată marți, 12 martie a.c., de către o localnică de 40 ani despre faptul că, în perioada 5-12 martie a.c., persoane necunoscute au pătruns în locuința sa aflată în construcție ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 08:48
(6370 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt copil


Slobozia: Expoziție de pictură la Muzeul Județean Ialomița

Vineri, 15 martie 2013, începînd cu ora 13,00, iubitorii artei plastice din Slobozia sînt invitați să participe la vernisajul unei expoziții de pictură itinerantă. Celor prezenți le va fi prezentată expoziția ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 08:21
(7842 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Bătrîn de 80 ani, mort după ce a fost lovit de o mașină

În după-amiaza zilei de marți, 12 martie a.c., în jurul orei 18,30, pe DN2A, în comuna Alexeni, s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 08:18
(8855 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Grivița: Amenzi de 8000 lei pentru «comercianți» de fier vechi

Agenții Postului de Poliție Grivița au depistat marți, 12 martie, pe DN2C, un autoturism cu care se deplasau 4 bărbați, cu vîrste cuprinse între 28 și 35 ani, toți domiciliați în comuna Cuza Vodă-Constanța ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 07:44
(8322 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru conducerea unui scuter

Marți, 12 martie, în jurul orei 20.00, polițiștii rutieri aflați în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat în trafic un moped condus de un tînăr de 22 ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 07:38
(10986 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Tîlhari înarmați la braconaj

Polițiștii au reținut luni, 11 martie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, 3 bărbați, cu vîrste cuprinse între 24 și 40 ani, pentru comiterea infracțiunii de «tentativă la ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 07:17
(9338 vizualizări - 4 comentarii)


Bărbat înjunghiat în urma unui scandal de proporții la Jilavele

Un apel la 112 anunța în seara zilei de sîmbătă, 9 martie a.c., un scandal iscat în localitatea ialomițeană Jilavele. La fața locului s-au deplasat forțele de ordine ale Poliției și Jandarmeriei pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2013, 22:14
(9273 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Muniție neexplodată

Ciocîrlia: Muniție neexplodată

Cinci proiectile de diferite calibre, extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren agricol de pe raza localității Ciocîrlia. Evenimentul a fost anunțat prin112 marți, 7 martie a ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2013, 17:56
(6095 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Curs pentru legumicultori la Gura Ialomiței

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă vine în întîmpinarea fermierilor ialomițeni cu o nouă serie de cursuri. Acestea se vor desfășura la Gura Ialomiței, unul dintre bazinele legumicole recunoscute ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2013, 17:54
(9135 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Parfumuri contrafăcute

Jandarmii Grupei de Intervenție Țăndărei au fost sesizați joi, 7 martie a.c., că în parcul din centrul orașului se comercializează parfumuri contrafăcute. Comerciantul prins în flagrant, un bărbat de 2 ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2013, 17:50
(6236 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reducerea fenomenului de victimizare a minorilor

În luna martie, polițiștii ialomițeni și-au intensificat acțiunile pentru asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă unităților de învățămînt. Potrivit declarațiilor oficialilor ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2013, 14:50
(10590 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

28 Februarie 2013, 12:25


Slobozia: Înșelăciune cu monede de aur false

Un slobozean a sesizat Poliția sîmbătă, 23 februarie a.c., în jurul orei 11,30, despre faptul că a fost victima unei infracțiuni de «înșelăciune». Victima a fost abordată de o persoană necunoscută care ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2013, 16:08
(12143 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat în trafic 3 bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 39 de ani, în timp ce se deplasau la volanul unor autoturisme după ce au consumat băuturi alcoolice. Întrucît aceștia prezentau ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2013, 16:06
(8674 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» fără permise, în trafic

Doi tineri de 29, respectiv 21 ani, sînt cercetați de polițiști pentru conducerea unor autovehicule fără a deține permise de conducere pentru nicio categorie de autovehicule. Primul bărbat, domiciliat în ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2013, 15:04
(6464 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 4 șoferi au rămas fără permise, amenzi de peste 69000 lei


La acest sfîrșit de săptămînă, în perioada 22-24 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere și au intensificat activitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2013, 13:50
(11797 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...