Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Elevii Școlii Nr. 3 Slobozia sunt obligați să facă Sportul sub cerul liber

Elevii Școlii Nr. 3 Slobozia sunt obligați să facă Sportul sub cerul liber

Anul acesta se împlinesc 2 ani de când reprezentanții Școlii Nr. 3 din Slobozia încearcă să convingă administrația locală să ofere bani pentru reparația sălii de sport. Activitățile sportive în cadrul imobilului au fost oprite de Direcția de Sănătate Publică după ce o elevă s-a accidentat în timpul orei de Educație Fizică. Sala a fost închisă, fiind considerată un pericol pentru elevi.

Obiectiv închis la solicitarea DSP
Sala de sport a Școlii Nr. 3 din Slobozia a împlinit 50 de ani anul acesta. Din 2016 a fost declarată nefuncțională în urma unui control al Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2018, 13:40 (15477 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean caută vinovații pentru afacerea «Green Harvest»

Un scandal care refuză să moară

Consiliul Județean caută vinovații pentru afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a cerut public identificarea vinovaților din afa­cerea «Green Harvest». Conform declarațiilor sale, Curtea de Conturi Ialomița a cerut oficial «stabilirea prejudiciului» în acest caz. Solicitarea a fost respinsă de către consilierii județeni, invitați să sprijine acest demers. Reamintim că scandalul «Green Harvest» a determinat, printre altele, arestarea fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Acesta se află acum pe lista scurtă a candidaților la președinția PSD Ialomița.

Ultimatum prezidențial respins Miercuri, 31 octombrie... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2018, 09:50 (4483 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Sculptorița de cărți

Sculptorița de cărți

Are nevoie de o foarfecă, un creion și o radieră. Și cărțile prind viață în mâinile ei în feluri neînchipuite. Chipuri de oameni, cuvinte, păsări, copaci... E de ajuns să ai puterea de a-ți imagina «ceva» iar Violeta îi dă viață din pagi­nile cărților ei. Dar face mai mult de atât: «Dându-le o nouă întrebuin­țare, le salvez... Nu mai sunt doar niște cărți uitate pe un raft, sunt cărți vii!».

O curiozitate transformată în pasiune
Violeta Scarlat a fost întotdeauna pasionată de «hand-made»... Dar niciodată atât de serios. «Mai făceam câte un aranjament floral prin casă, construiam... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2018, 12:20 (5885 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

contraeditorial

exercițiu

Încercați să vă imaginați cele ce urmează. O firmă, cu angajați și fără perspective de investiții, majorează în neștire salarii. La capitolul «venituri», firma oscilează, cu plusuri de până la 20%. La capitolul «cheltuieli», aceeași firmă înregistrează creșteri spectaculoase, salariile majorate producând găuri în bugetul lunar al societății. Probabil, o perioadă se va rezista pe piața economică, firma beneficiind de finanțări în afara activității curente. Corect, finanțările vor spori, prin dobânzi, valoarea cheltuielilor. De remarcat că productivitatea firmei rămâne aceeași, societatea înregistrând lunar pierderi. Oricare antreprenor va încerca găsirea unor soluții, cel puțin pe termen scurt... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2018, 16:45 (4085 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria promite un nou Cartier ANL

52 de beneficiari la Slobozia

Primăria promite un nou Cartier ANL

Primăria Slobozia promite 52 de locuințe ANL nou-nouțe pentru anul următor. După mai bine de 3 ani de pauză, Primăria Slobozia a re­luat procedura de depunere a dosarelor, la coadă fiind peste 400 de persoane care așteaptă... Ce trebuie ei să știe este faptul că procedura de înscriere s-a modificat, iar dosarele lor vor fi reverificate. În ultimii 15 ani, la Slobozia, Compania Națională de Investiții a construit 6 imobile de acest tip...

A crescut limita de vârstă pentru locuințele ANL
Din cele 135 de persoane eligibile înscrise pe ultima listă realizată în 2015, o singură persoană... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2018, 11:10 (6983 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru alocă 2,1 milioane lei pentru investițiile locale

Mimetism european la spartul târgului

Președintele Moraru alocă 2,1 milioane lei pentru investițiile locale

Administrația Moraru a alocat 2,1 milioane de lei pentru finanțarea a 6 proiecte de investiții în mediul rural. Semnarea contractelor s-a făcut pe 1 noiembrie 2018, în cadrul unei conferințe de presă susținute de către președintele Moraru. Pe lista comunelor care au primit finanțări s-au numărat Jilavele, Drăgoești, Roșiori, Săveni, Traian și Perieți. Principiul de finanțare utilizat a fost «primul venit, primul servit». Daniel Ganea, directorul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a declarat în cadrul conferinței: «Îmi doresc ca la fiecare primărie să existe cel puțin o persoană care să poată scrie o cerere de finanțare...».

Jumătatea ascunsă a realității... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2018, 12:10 (5611 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest spontan și scandal în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Protest spontan și scandal în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Părinții elevilor de clase primare ai Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei au organizat joi, 8 noiembrie 2018, un protest spontan în curtea unității de învățământ. Oamenii sunt nemulțumiți de decizia adoptată de Primăria Țăndărei de a-i muta pe elevi în corpul clădirii Școlii Gimnaziale «Spiru Haret». Administrația locală a orașului a inițiat o propunere prin care intenționează să comaseze această unitate școlară cu Liceul Teoretic «Paul Georgescu».

Revoltă în curtea școlii Inițiativa propusă de Primăria Țăndărei cu privire la reorganizarea rețelei școlare a orașului i-a scandalizat... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2018, 20:05 (36862 vizualizări - 47 comentarii)

POLITICĂ

Ce ar fi Ialomița politică dacă...

Ce ar fi Ialomița politică dacă...

bonus: Mocioniu și Pop îl susțin post festum pe Marian Neacșu

Comitetul Executiv al Partidului Social Democrat a votat luni, 5 noiembrie 2018, pentru exclu­derea din cadrul formațiunii a lui Marian Neacșu, președintele organizației PSD Ialomița. Deși e deja istorie, Marian Neacșu nu se predă. Între două declarații privind contestarea rezultatului votului, el a postat pe pagina sa de Facebook următorul mesaj «Dacă va întrebați cum a decurs Comitetul Executiv Național al Partidului Social Democrat de astăzi, vă propun să urmăriți o înregistrare video de la Con­gresul al 12-lea al Partidului Comunist Român. Orice asemănare din păcate nu este întâmplătoare. PSD este și va rămâne partidul celor mulți, nu partidul unui om indiferent cum s-a numit sau cum se numește el!»... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 20:05 (9425 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Obiectiv în ceață

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Afumați 0-1

Obiectiv în ceață

Atât fotbaliștii cât și spectatorii Sloboziei s-au hrănit cu energia sumedeniei de victorii obținute în primele 10 etape. Au fost succese pe deplin meritate de Unirea dar, la drept vorbind, adversarii nu au rupt gura târgului. Primul examen cu adevărat serios a venit sâmbătă, 3 noiembrie 2018, când pe gazonul Stadionului «1 Mai» au pășit în calitate de adversari ilfovenii de la CS Afumați, interesați la rândul lor de promovare. Oaspeții veneau la Slobozia după o înfrângere suprinzătoare cu «frații» de la Tunari. Altă sursă de încredere, dar și de amorțire a concentrării pentru Soare și compania... În fine, a ieșit un meci încrâncenat, greu de savurat de către un spectator neutru. Iar dezno­dământul... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 19:10 (4411 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Prima înfrângere. Va fi și ultima?

Handbal, Neptun Constanța-HCM Slobozia 25-24 (12-10)

Prima înfrângere. Va fi și ultima?

A fost duminica surprizelor în handbalul feminin. Viperele norvegi­ene au mușcat-o lacom pe CSM București, Buzăul a bătut-o crunt pe Craiova, iar Slobozia nu putea face excepție... Mai cu seamă că atunci când succesele ți se urcă la cap, se lasă apoi greu în mâini și picioare. E drept că Sloboziei i-au lipsit Filip, Marchi­danu și Nicolae, Georgescu a jucat într-un picior, iar Codrea abia a revenit. Aceste scuze nu țin însă la un nivel atât de scăzut, iar sportul îi pedepsește pe cei care se cred dinainte învingători. Așa i s-a întâmplat echipei HCM Slobozia la Constanța, acolo unde corabia lui Covaciu a luat în premieră apă...

HCM, evoluție ștearsă... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 18:15 (4930 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploaie de medalii la CS Amara

Lupte libere

Ploaie de medalii la CS Amara

La finele săptămânii precedente, orașul Onești a găzduit Cam­pio­natul Național de Lupte adresat Juniorilor III și IV. Elevii lui Marian Moraru de la CS Amara și-au demonstrat încă o dată valoarea, întorcându-se acasă cu 7 clasări pe podium, dintre care 4 titluri naționale. De departe, sportiva cu cel mai bogat palmares de la clubul amărean, Nicoleta Băjan, a adăugat în colecția de trofee un titlu național, obținut la categoria 39 de kilograme. Cealaltă sportivă care de curând s-a re­marcat la Campionatul Balcanic, Steluța Subțirică a devenit și ea Cam­pioană Națională, la 44 kilo­grame. Alexandru Minea și-a confirmat ascensiunea prin titlul național la 26 kilograme, campion devenind și Robert... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 18:05 (4216 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Remiză albă la Adâncata. Profită Ciulnița!

E clar, avem un campionat al Ligii a IV-a viu disputat, în care va fi greu să se desprindă vreo echipă câștigătoare. Acest aspect a făcut mulți microbiști să fie mai atenți la competiția păstorită din acest sezon de Vasile Bratu. Sâmbătă, la meciul Unirii Slobozia din Liga a III-a, mulți spectatori dădeau telefoane pentru a afla ce fac favoritele lor din județeană în etapa a 10-a. Etapă care, în loc să clarifice lucrurile, mai rău le-a încurcat! Adâncata și Gheorghe Doja s-au anihilat reciproc și de aici a ieșit o remiză albă... De acest rezultat a profitat Bărăganul Ciulnița. Aceasta a obținut un succes la limită în compania Viitorului Axintele, rezultat la care au contribuit cu goluri David... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 17:10 (4513 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ăla mic și negru, de respira greu...

Ăla mic și negru, de respira greu...

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu are mania fotografiatului. De la Tudorel Toader și până la Ahmed Abdulla Al Matrooshi, ambasadorul Emiratelor Arabe Unite, toată lumea e prezentă pe pagina sa de Facebook. Nouă ne-a atras însă atenția această fotografie, în care domnia sa apare alături de renegatul Gabi Ionașcu, ajuns între timp senator, că fierul rău nu piere. Ne-a atras atenția pentru că ne-am amintit de o de­clarație dintr-un interviu pe care Ștefăniță l-a acordat ziarului nostru în 30 septembrie 2009, când nici în vise nu credea că va ajunge în Parlament: «Sunt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă!» spunea el atunci. Iar acum, la aproape 10 ani distanță, descoperim, în sfârșit... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 15:40 (7116 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

O investiție pentru 1500 de hectare de teren agricol

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

În urmă cu 3 ani, un fermier din Mihail Kogălniceanu a achiziționat un utilaj pentru drenat excesul de apă din terenurile agricole. Anul acesta, Arnaud Perrein, «francezul de la Kogălniceanu», continuă procesul și se apropie de 1500 de hectare de teren drenate printr-o metodă unică în România. «Înainte de toate, această investiție a fost o necesitate...» ne-a declarat el.

Un utilaj unic în România
Drenarea excesului de umi­ditate din Lunca Ialomiței este, susține fermierul francez Arnaud Perrein de la Mihail Kogălni­ceanu, o necesitate. În aceste condiții, ideea achiziționării... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 13:40 (6212 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Situație alarmantă

Ialomița, județul codaș la contracepție

încercarea de a stopa sarcinile nedorite, autoritățile din Ialomița eșuează de fiecare dată. Deși se investesc bani și se încheie parteneriate pentru a preveni concepția, foarte mulți copii sunt aduși pe lume de mame care nu au atins vârsta majoratului. În 2018, au fost raportate peste 100 de astfel de cazuri. Iar cifra repre­zintă doar partea cuantificabilă a acestui fenomen...

Contracepția, o figură de stil
Prevenirea sarcinilor nedorite prin folosirea eficientă a măsu­rilor contraceptive poartă denumirea generică de «planning fami­lial». Concret, este vorba despre sfaturile... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 09:50 (3926 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Din cauza pensionărilor

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Pentru că legea le permite, magistrații din Ialomița încep să iasă la pensie mai devreme de termen. Tribunalul Ialomița, de exemplu, va rămâne fără trei judecătoare, pentru că acestea au ales să se pensioneze după 25 de ani de activitate. Situația generează haos în cadrul instituției, din cauza faptului că Tribunalul Ialomița își va reduce numărul de magistrați. Chiar dacă posibilitatea este permisă de Statutul Magistraților, actul normativ nu prevede însă nicio soluție cu privire la modul în care vor fi integrați în sistem noi judecători...

Legea lasă instanțele fără judecători
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 14:25 (6625 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Investigații medicale programate cu luni bune înainte. Se întâmplă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, acolo unde, din cauza fondurilor limitate, pacienții sunt obligați să aștepte foarte mult timp pentru un exa­men RMN. Situația ar putea fi evitată dacă reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița ar oferi mai multe fonduri pentru efectuarea de investigații RMN. La rândul lor, oficialii instituției spun că prioritate în distribuția fondurilor pentru verificarea stării de sănătate a bolnavilor o au alte tipuri de analize medicale.

Un aparat pentru 3 județe
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 10:05 (16673 vizualizări - 10 comentarii)

POLITICĂ

Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Comitetul Executiv al Partidului Social Democrat a votat luni, 5 noiembrie 2018, pentru excluderea din cadrul formațiunii a lui Marian Neacșu, președintele organizației PSD Ialomița. Acesta a explicat faptul că va contesta decizia.

PSD Ialomița își caută un nou președinte
Contestatar al președintelui Liviu Dragnea, Marian Neacșu, președintele PSD Ialomița, a fost exclus luni, 5 noiembrie 2018, din cadrul PSD cu 53 de voturi «pentru» și 9 «împotrivă». Marian Neacșu a precizat că va contesta decizia luată de reprezentanții formațiunii, însă nu va lupta împotriva partidului. Excluderea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 19:00 (12757 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Procuror din Slobozia, transferat la București «pentru a fi alături de prieteni»

Procuror din Slobozia, transferat la București «pentru a fi alături de prieteni»

Reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii aprobă transferurile procurorilor de la o unitate de Parchet la alta, pe criterii uluitoare. Așa se face că un procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia a ajuns la București după ce a declarat în fața plenului faptul că își dorește «să fie mai aproape de prietenii din copilărie». În același timp, cererea unui alt procuror din cadrul aceluiași Parchet, care dorea să lucreze tot la București, și în al cărei cuprins se regăseau motive temeinice pentru a fi aprobată, a fost respinsă, fiind considerată inadmisibilă!

Decizii uluitoare ale CSM... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 17:45 (8643 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a ratat pregătirile pentru iarna 2018-2019

Consiliul Județean Ialomița a ratat pregătirile pentru iarna 2018-2019

Autoritățile din Ialomița au început cu stângul pregătirile pentru sezonul rece 2018-2019. Marea problemă o reprezintă modul în care se va desfă­șura deszăpezirea pe drumurile județene. Consiliul Județean Ialomița încă nu a finalizat procedurile în ceea ce privește încheierea contractelor cu firmele care vor asigura întreținerea celor 500 de kilometri de drumuri județene pe timp de iarnă. Oficialii nu au recunoscut că vor rata termenul final la care trebuiau în­cheiate pregătirile, în schimb au dat dat asi­gurări că zăpada nu va produce probleme pe șoselele pe care le admi­nistrează.

Un demers ratat... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 14:10 (5385 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Furt de energie electrică

Vineri, 5 martie a.c., începînd cu ora 7.00, timp de două ore, polițiști din Țăndărei, în colaborare cu jandami și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:57
(22840 vizualizări - 1 comentariu)


Fără permis, la plimbare cu mașina

Joi, 4 martie a.c., în jurul orei 13.30, agenții din cadrul Poliției Orașului Fierbinți-Tîrg au identificat în trafic, pe DJ 101 C, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 19 ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:54
(23449 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea evenimentelor rutiere, în atenția polițiștilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au continuat acțiunile de prevenire și combatere a cauzelor ce pot provoca accidente rutiere pe arterele din județ. Astfel, în ultimele 24 de ore, 78 de participanți ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:51
(18509 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari încarcerați

Doi tineri, în vîrstă de 16, respectiv 17 ani, primul din comuna Maia, iar cel de-al doilea din Slobozia, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 4 martie a.c., în arestul Inspectoratului, după ce ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:48
(19384 vizualizări - 0 comentarii)


Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul furturilor de autovehicule. În ultima perioadă de timp au fost organizate și executate acțiuni specifice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 16:59
(19100 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre la Căzănești

Polițiștii din Căzănești au depistat mai mulți conducători auto care nu au respectat normele prevăzute în Codul Rutier. Astfel, polițiștii au întocmit două dosare penale pe numele a doi bărbați. Unul dintre ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(15617 vizualizări - 0 comentarii)


Alcool la volan

Miercuri, 3 martie a.c., polițiștii au acționat în mai multe localități rurale. Astfel, în intervalul orar 8.00-16.00, polițiști din Slobozia au acționat pe raza localităților Albești, Ciulnița, Buești ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(16902 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni comune polițiști-jandarmi în Țăndărei

Efective sporite de polițiști și jandarmi au acționat în sistem integrat în după-amiaza zilei de miercuri, 3 martie a.c., în orașul Țăndărei. Începînd cu ora 13.00, s-a acționat pe raza orașului urmărindu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:39
(17382 vizualizări - 0 comentarii)


Necropsia bărbatului găsit în beciul unei case din Bucu va elucida misterul morții acestuia

Bărbatul găsit în stare de inconștiență într-un beci al unei case în construcție din localitatea Bucu a fost identificat. Potrivit primelor cercetări, se pare că bărbatul era domiciliat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:34
(19541 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 300 de jandarmi la meciul Urziceni-Steaua

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va asigura cu peste 150 de militari jandarmi măsurile de ordine la meciul de fotbal dintre echipele Unirea Urziceni și Steaua București. Alături de efectivele ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:26
(18002 vizualizări - 0 comentarii)


Minori dispăruți, găsiți de polițiști

Polițiștii au reușit identificarea minorului Bucur Ștefănel, de 13 ani, plecat de la domiciliu, din orașul Fierbinți-Tîrg, în dimineața zilei de 1 martie 2010. În urma colaborării cu polițiștii Direcției ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:10
(14899 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmii ialomițeni și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în dimineața zilei de marți, 2 martie a.c., între orele 6,30-8,00, ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:09
(14254 vizualizări - 0 comentarii)


Copil de 4 luni, adus la spital mușcat de șobolani

La Spitalul de Urgență din Slobozia a fost adus un copil de 4 luni, cu mai multe răni pe corp, ce păreau a fi provocate de mușcăturile unui șobolan. Cazul copilului a fost semnalat polițiștilor sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:38
(15076 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut!

A dispărut!

Luni, 1 martie a.c., în jurul orei 19.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorul Bucur Ștefănel, de 13 ani, a plecat de la domiciliul din orașul Fierbinți-Tîrg și nu a mai revenit. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:37
(15121 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 04:31
(15819 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 03:14
(14928 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale

Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» invită ialomițenii la inaugurarea Sălii STUDIO. Astfel, joi, 4 martie 2010, tinerii artiști ai Liceului de Artă din Slobozia vor susține ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:38
(13045 vizualizări - 0 comentarii)


Măsuri pentru stimularea creării de noi locuri de muncă

În Monitorul Oficial nr. 136, din 1 martie 2010, a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 13/23.02.2010, privind reglementarea unor măsuri în vederea stimulării creării de noi locuri de muncă și diminuării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:29
(12418 vizualizări - 0 comentarii)


Informare APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii măsurilor de reconversie/restructurare și defrișare a plantațiilor viticole că trebuie să completeze și să depună formularul de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:13
(15117 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind deconturile negative de TVA

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost aprobată o nouă procedură pentru soluționarea deconturilor cu sume negative de taxă pe valoarea adaugată cu opțiune de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:55
(17303 vizualizări - 0 comentarii)


Deșeurile, în atenția Prefecturii Ialomița

În perioada, 3-20 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, specialiști din cadrul Gărzii de Mediu și comisari ai Gărzii Financiare au desfășurat controale la nivelul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:12
(13352 vizualizări - 0 comentarii)


Capota s-a ridicat în mers, iar mașina s-a izbit de un tir

În cursul dimineții de luni, 1 martie a.c., în jurul orei 8.30, polițiștii rutieri au fost sesizați despre faptul că un tînăr de 20 de ani, din Slobozia, ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:16
(13423 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au participat în acest sfîrșit de săptămînă la mai multe acțiuni organizate pe raza județului, continuînd astfel acțiunile specifice pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:15
(13731 vizualizări - 0 comentarii)


Sancționat contravențional pentru ședere ilegală pe teritoriul României

Polițiștii au depistat în zona Popasului Sinești un cetățean moldovean, în vîrstă de 33 de ani, intrat în România la data de 16 august 2009, în baza unei vize de scurtă ședere în scop de vizită.
Străinul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 20:00
(13703 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Pe Calea București din Urziceni a fost depistat un bărbat, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Ion Roată, în timp ce conducea autoturismul proprietate aflîndu-se în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:58
(13497 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru nerespectarea drepturilor de autor

În cadrul unui control la o discotecă din comuna Coșereni, aparținînd unei societăți comerciale cu sediul social în București, polițiștii au constatat că era difuzată muzică ambientală prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:57
(11694 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA (II)

În baza planului comun de acțiune SIGURANȚA, în noaptea de 27/28 februarie a.c., la nivelul județului s-au desfășurat mai multe acțiuni în sistem integrat la care au participat efective ale Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:54
(13457 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să se spînzure

Un cetățean din comuna Perieți a sesizat vineri, 26 februarie a.c., că un bărbat de 33 de ani, din localitate, se află în podul casei sale intenționînd să se spînzure. Deplasîndu-se la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:09
(11871 vizualizări - 0 comentarii)


A intrat cu mașina în pom

În apropierea municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier cu o victimă. Pe scurt, vineri, 26 februarie 2010, în timp ce o femeie de 43 de ani, domiciliată în București, conducea un autoturism din ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(9474 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

Agenții Posturilor de Poliție Andrășești, Albești, Buești, Ciochina, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, în colaborare cu o grupă de luptători ai Serviciului de Intervenție Rapidă au desfășurat acțiuni comune ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(12663 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...