Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cadavre abandonate în frigiderele de la Morgă

Se întâmplă la Slobozia

Cadavre abandonate în frigiderele de la Morgă

Cadavrele a doi bărbați au fost abandonate de mai bine de 3 luni în frigiderele de la Morga din Slobozia. Reprezentanții Serviciului de Medicină Legală Ialomița susțin că au făcut demersuri pe lângă primăriile pe raza cărora au fost descoperite corpurile neînsuflețite, însă nu au primit niciun răspuns din partea acestora până în momentul de față.

Demersuri fără răspuns Primul cadavru abandonat în sediul Serviciului de Medicină Legală Ialomița aparține unui tânăr de 29 de ani, domiciliat în județul Tulcea. Acesta a fost găsit înecat pe raza localității Giurgeni, în urma unei acțiuni... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2018, 10:55 (6223 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Domnu’ Președinte și zburătoarele de la Alexeni

Domnu’ Președinte și zburătoarele de la Alexeni

Cu o regretabilă întârziere, aducem în atenția cititorilor ziarului nostru intenția președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, de a transforma aeroportul de la Alexeni în... fermă avicolă! Potrivit paginii de Facebook a insti­tuției, pe 22 august 2018, în cadrul unei vizite de lucru a unei delegații poloneze, domnilor Adam WOJCIECHOWSKI și Tomasz VOGTMAN le-a fost prezentată această ofertă de nerefuzat. «Oaspeții polonezi au readus în atenția gazdelor intenția de a investi în Ialomița, într-o fermă avicolă cu abator și stație de biogaz, iar pentru demararea investiției le sunt necesare minimum 5 ha teren sau două loturi de aceeași mărime, si­tuate în incinta Aeroportului Alexeni, cu acces la o parte din utilități»... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 18:40 (5851 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari

La Inspectoratul Școlar a început pesedizarea

Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari

Schimbări în structura Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Manuela Zainea, șefa Învățământului ialomițean a înlocuit recent o parte dintre inspectorii școlari care își desfășurau activitatea în cadrul instituției. Simpatizanți sau chiar membri ai PSD Ialomița, noii inspectori școlari nu corespund însă criteriilor prevăzute în metodologiile implementate de Ministerul Educației. Oficialii de la București au aprobat însă lista de propuneri fără a ridica obiecții. Manuela Zainea a refuzat să ofere explicații pe această temă.

Oamenii partidului, deveniți inspectori școlari
Deși... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 14:50 (15868 vizualizări - 45 comentarii)

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Lumea lui OACHE, dealerul orașului

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Andrei are 23 de ani și trage din pungă... Vrea să ajungă la «Românii au Talent» să le arate tuturor ce mușchi are de când merge la sala de forță. Dar Andrei de-abia mai merge... Vecinii spun că a fost un copil bun, e și acum, iar mama lui a luptat mult ca să îl scape de droguri. A pierdut bătălia. «Trasul din pungă» e ultima etapă... E dincolo de otrava pentru șobolani, de acetonă și ceai de nalbă albă și crack, e dincolo de etnobotani­cele de 5 lei ale lui OACHE. E ultima stație! Și pentru Andrei, ziarul nostru continuă seria mărturiilor făcute de către părinții consumatorilor de droguri din oraș. Și o va face atâta timp cât părinții vor cere ajutor și sprijin din partea comunității! Până când... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 10:50 (21823 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

purceaua e moartă în cotețele PSD

În Ialomița, Pesta Porcină Africană a afectat o treime dintre localități. Oficial, sunt înregistrate peste 100 de focare de pestă porcină și nu­mă­rul lor crește. Iar o dată cu el, crește și valoarea notei de plată! Nu, nu este vorba doar despre bani... Ci despre voturi! Rămași fără porcii din cotețe, vo­tanții tradiționali ai PSD se întorc împotriva stă­pâ­nilor. Primii care simt tăișul urii rurale sunt prima­rii. Deși Pesta nu a secerat porcii după culoarea po­litică, primarii PSD sunt cei mai afectați. Unii dintre ei, mai isprăviți la minte, au izolat focarele evi­tând decimarea efectivelor de suine. Dar tot nu e de ajuns. Deși șeful DSVSA Ialomița, Mihai Puia, a trâmbițat public că pesta nu... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2018, 12:10 (8620 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Trufandale de Bărăgan

Trufandale de Bărăgan

În mijlocul Bărăganului, în plină arșiță, un român și un spaniol au decis să cultive trufandale din serele spaniole. Roșii negre, vinete albe, ardei multicolori, castraveți, dovlecei pentru restaurantele de lux... Ferma legumicolă se întinde pe o suprafață de 4 hectare, la intrare în localitate, iar după numai 2 ani de exploatare legumicultorii de trufandale de la Grindu se gândesc deja serios la extinderea afacerii...

Legumicultură spaniolă în Bărăgan
În crucea zilei, pe câmpul din imediata vecinătate a comunei Grindu, soarele fierbe praful drumului. Daniel Peres nu-l simte și... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2018, 13:20 (4702 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 128 de elevi ialomițeni au reușit să obțină note de trecere

Dezastru la Bacalaureatul de toamnă

Doar 128 de elevi ialomițeni au reușit să obțină note de trecere

Ministerul Educației a publicat în seara zilei de vineri, 31 august 2018, primele rezultate ale Bacalaureatului de toamnă. Potrivit informațiilor care se regăsesc pe site-ul edu.ro, elevii ialomițeni au avut parte de rezultate foarte slabe. Mai bine de jumătate dintre aceștia nu au reușit să promoveze examenul!

Nicio medie mai mare de nota 7
Datele publicate pe site-ul Ministerului Educației arată că în județul Ialomița, la cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului, niciunul dintre cei 563 de elevi care au susținut examenul nu a reușit să obțină rezultate mai mari de nota 7. Potrivit... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2018, 00:30 (5998 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Virusul West Nile a fost confirmat la un copil de 14 ani din Slobozia!

Din nou în Ialomița

Virusul West Nile a fost confirmat la un copil de 14 ani din Slobozia!

Vineri, 31 august 2018, un copil de 14 ani, din Slobozia, suspectat că a contactat virusul West Nile, a fost transportat de urgență la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. Medicii bucureșteni au confirmat diagnosticul, iar acum copilul se află sub tratament. Virusul provoacă meningita și se transmite prin înțepăturile țânțarior. Principalele simptome sunt febra, durerile de cap, stările de greață și vărsăturile, pierderea parțială a vederii sau rigiditatea gâtului. Ultimul caz de acest gen  din Ialomița a fost raportat în urmă cu un an, când o bătrână de 76 de ani, din Gheorghe Lazăr, a murit după ce a contactat virusul. Conform datelor furnizate Ministerului Sănătății... [citește_tot_articolul]

31 August 2018, 20:10 (11936 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul despăgubește cu 1,6 milioane de lei proprietarii animalelor sacrificate

Apocalipsa porcilor

Guvernul despăgubește cu 1,6 milioane de lei proprietarii animalelor sacrificate

Epidemia de Pestă Porcină Africană continuă să se extindă la nivelul județului Ialomița. În ultima săptămână au apărut alte 3 focare în localitățile Rovine, Amara și Mărculești. De la confirmarea primelor cazuri și până în prezent, în 19 localități ialomițene autoritățile au dispus sacrificarea tuturor porcilor din gospodării. Până în prezent, Guvernul a declarat eligibile pentru despăgubiri dosarele întocmite la nivelul a 6 localități. Sumele pe care crescătorii de animale urmează să le primească au valoarea de 1,6 milioane de lei.

Peste 6000 de porci sacrificați Pesta Porcină Africană... [citește_tot_articolul]

31 August 2018, 15:40 (6555 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Tineretul Social Democrat Ialomița, participant la «Tabăra de Ecologizare»

Tineretul Social Democrat Ialomița, participant la «Tabăra de Ecologizare»

Reprezentanții Tinerilor Social Democrați din Ialomița participă zilele acestea la cea de a XII-a ediție a «Taberei de Ecologizare», eveniment care se desfășoară în localitatea Sulina, din județul Tulcea. Alături de ceilalți membri TSD din țară, tinerii social-democrați ialomițeni s-au alăturat unei campanii de donare de carte pentru biblioteca din Sulina. Astfel, peste 2000 de volume au fost oferite acestei instituții. Despre participarea la Tabăra de Ecologizare, Ștefan Țintă, președintele TSD Ialomița, a declarat: «Într-o societate care condamnă clasa politică și oamenii care fac politică, eu și colegii mei am ales acest drum. Știm că este un drum lung, greu și ca oamenii au așteptări imediate. Dar nu putem schimba realitatea într-o zi, într-un an sau într-un mandat. Și, mai ales, nu putem face asta singuri! Avem nevoie de sprijinul tuturor, de eforturile fiecăruia... Am convingerea că într-o bună zi generația pe care o reprezentăm noi va fi considerată cea care a schimbat România! Și cred că social-democrația este soluția pentru problemele cu care se confruntă societatea la acest moment. De aceea ne-am alăturat organizațiilor naționale la cea de a XII-a ediție a „Taberei de Ecologizare“, eveniment care a devenit o tradiție a tinerilor social democrați. Anul acesta, dezbaterile se axează pe stoparea fenomenului de plecare a tinerilor din Romania...»... [citește_tot_articolul]

31 August 2018, 12:10 (6993 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cuplul Gabriel Modrea-Denisa Ioniță, acuzat că a terorizat un angajat

Scandalul de la Direcția de Sănătate Publică Ialomița continuă

Cuplul Gabriel Modrea-Denisa Ioniță, acuzat că a terorizat un angajat

La o lună și jumătate de la reconfirmarea în funcție, Gabriel Modrea, șeful DSP Ialomița, se confruntă cu noi acuzații. O înregistrare a convorbirii dintre liderul sindical Valentin Spătărelu și Nicu Chiriță, fost angajat al instituției, acum decedat, confirmă abuzurile repetate asupra angajaților. Reamintim că activitatea desfășurată de Gabriel Modrea în ultimii 2 ani a făcut obiectul unei anchete interne a Comisiei de Disciplină din cadrul Ministerul Sănătății. Până la acest moment, rezultatele acestei anchete nu au fost făcute publice.

Speranța a murit ultima În urmă cu 3 luni și... [citește_tot_articolul]

30 August 2018, 15:10 (17892 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezultate slabe la concursurile organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Rezultate slabe la concursurile organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

A plouat cu note de 2 și 3 la cel mai recent concurs organizat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru ocuparea unor posturi de asistenți medicali, infirmiere și îngrijitoare. Oficialii instituției susțin că au fost cele mai slabe rezultate obținute în ultimii ani la concursuri similare. Din cei peste 100 de candidați înscriși, doar 15 au reușit să promoveze testările.

Un examen ratat Recent, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a organizat concursuri pentru ocuparea a 32 de posturi de asistenți medicali, infirmiere și îngrijitoare. De când Guvernul a majorat salariile în domeniul... [citește_tot_articolul]

30 August 2018, 11:25 (20872 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă licitație pentru «Groapa lui Stoica»

Primăria Slobozia insistă

O nouă licitație pentru «Groapa lui Stoica»

Administrația locală din Slobozia se pregătește să or­ganizeze o nouă licitație pu­blică pentru a finaliza șantierul deschis în Piața Revoluției. Demersurile în acest sens vor începe în această toamnă, însă e greu de precizat când va fi terminat proiectul. Singura certitudine care rămâne este faptul că, dacă parcarea subterană și spațiile de agrement din centrul orașului nu vor fi gata până la 31 decembrie 2018, Primăria Slobozia va fi nevoită să returneze Uniunii Europene suma de 10,3 milioane de lei! La momentul de față, stadiul lucrărilor depășește 70%...

Istoria unui proiect ratat... [citește_tot_articolul]

28 August 2018, 20:05 (7785 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Debut încurajator

Fotbal, Unirea Slobozia-Înainte Modelu 3-1

Debut încurajator

Campionatul Ligii a III-a a pornit din nou la drum, iar în prima etapă Unirea Slobozia a primit vizita celor de la Înainte Modelu. Cu toate că au plecat anul trecut bătuți măr de la Slobozia, călărășenii alcătuiesc în prezent o trupă incomodă, capabilă oricând de surprize. De acest lucru s-au convins cei de la Progresul Sparta, care au ratat promovarea în Liga a II-a din cauza lor. Nici Unirea nu a avut un meci ușor, în ciuda diferenței liniștitoare de scor înre­gistrată la final.

Lot serios avariat Lui Enache Costea nu i-a fost ușor să alcătuiască un prim 11 și, cu atât mai mult, o... [citește_tot_articolul]

28 August 2018, 16:35 (5147 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

«Cupa Municipiului Slobozia» rămâne acasă

Handbal, HCM Slobozia

«Cupa Municipiului Slobozia» rămâne acasă

Sala «Andreea Nica» a găzduit, pe 24 și 25 august 2018, «Cupa Municipiului Slobozia», competiție de handbal feminin la care, pe lângă HCM, a mai participat FC Argeș Pitești, Știința București și CSU Neptun Constanța. Ochii tuturor spectatorilor s-au îndreptat, firește, către echipa noastră, care s-a prezentat cu multe noutăți în lot, în general surprize plăcute. HCM Slobozia a trecut de FC Argeș Pitești cu 26-17, iar apoi a surclasat-o pe Neptun Constanța cu 37-27. Cel mai dificil joc a fost sâmbătă, în compania Științei București, echipă la care evo­luează fostele jucătoare ale Sloboziei, Jeni Drăgan și Mihaela Popescu. După un joc frumos, HCM Slobozia s-a impus cu 27-25 și a intrat astfel în... [citește_tot_articolul]

28 August 2018, 13:50 (3653 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Lupte, CS Amara

Calificați la Campionatul Balcanic cu 6 sportivi

În perioada 7-9 septembrie 2018, ca­pi­tala Bosniei-Herzegovina, Sarajevo, va găzdui Campionatul Balcanic de Lupte. Calificările pentru această competiție s-au desfășurat săptămâna trecută la București. CS Amara a participat la turneul de calificare cu 7 sportivi, reușind performanța de a-i califica pe 6 dintre aceștia pentru Campionatul Balcanic! La categoria 39 kg, Nicoleta Băjan a obținut locul I și po­sibilitatea de a-și mai adăuga un titlu balcanic la cel cucerit anul trecut. Rezul­tate similare au obținut Steluța Subțirică, 42 kg, Marian Subțirică, 48 kg și Răzvan Jeaca, 52 kg. De pe locul II în calificări au intrat în posesia biletelor pentru Sarajevo Denisa Negoiță, 46 kg și Constantin... [citește_tot_articolul]

28 August 2018, 12:25 (3593 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Luminița Barcari a pierdut procesul intentat Ministerului Educației

Fără schimbări la conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița

Luminița Barcari a pierdut procesul intentat Ministerului Educației

Curtea de Apel București s-a pronunțat în procesul pe care Luminița Barcari l-a intentat împotriva Ministerului Educației, prin care a soliciat suspendarea Ordinului în baza căruia a fost demisă din funcție. Potrivit soluției pe scurt dată de instanță, ea are dreptul de a ataca decizia cu recurs în termen de 5 zile de la comunicarea sentinței.

Fără schimbări la conducerea Inspectoratului Școlar Luminița Barcari a fost îndepărtată de la conducerea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița ca urmare a unui Ordin emis de Ministerul Educației. Documentul a fost redactat în baza Raportului... [citește_tot_articolul]

27 August 2018, 11:05 (14368 vizualizări - 39 comentarii)

EVENIMENT

Complexul de porci de la Căzănești, în pericol

Pesta Porcină Africană a ajuns în satul Rovine

Pericolul provocat de Pesta Porcină Africană se extinde la nivelul județului Ialomița. Joi, 23 august 2018, autoritățile au identificat un nou focar de boală, în gospodăria preotului din satul Rovine. Vineri, 24 august 2018, toți porcii din localitate au fost omorâți. Oamenii au privit îngroziți cum autoritățile le-au intrat în curți și le-au luat animalele, fără să le ofere explicații...

Pericol la Rovine
În focarul de boală descoperit la Rovine, în curtea preotului Victor Munteanu, erau 17 porci. Animalele au fost luate și omorâte imediat ce analizele de laborator au confirmat... [citește_tot_articolul]

24 August 2018, 16:30 (30166 vizualizări - 26 comentarii)

SPORT

Turneu amical în Sala «Andreea Nica»

Handbal, HCM Slobozia

Turneu amical în Sala «Andreea Nica»

Vineri și sâmbătă, 24/25 august 2018, Sala «Andreea Nica» din Slobozia găzduiește un turneu de pregătire organizat de conducerea HCM. La această competiție vor participa exclusiv echipe din eșalonul secund al handbalului feminin, acolo unde din acest sezon vor evolua și ialomițencele. Astfel, pe lângă HCM Slobozia, vor mai fi prezente CSU Neptun Constanța, Știința București și FC Argeș Pitești. Se va juca în sistem «fiecare cu fiecare», astfel încât iubitorii handbalului din Slobozia vor avea prilejul să vadă 6 meciuri. Programul meciurilor va fi următorul:

vineri, 24 august 2018
... [citește_tot_articolul]

23 August 2018, 17:45 (3242 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Vasile Bratu, noul președinte al Asociației Județene de Fotbal

Vasile Bratu, noul președinte al Asociației Județene de Fotbal

Sâmbătă, 18 august 2018, s-au desfășurat alegerile pentru funcția de președinte al AJF Ialomița. S-au duelat foștii arbitri Vasile Bratu și Rodel Aron. Cel care a înclinat balanța către învingător a fost chiar Mihai Basarab, omul care a «păstorit» Asociația în ultimii 12 ani. Deși inițial toată lumea credea că Basarab îl va sprijini pe Rodel Aron, evenimentele petrecute în culise în zilele premergătoare votului l-au determinat pe acesta să întoarcă armele în favoarea lui Bratu. Punct ochit, punct lovit: Bratu a fost surprins de fluierul final cu un avantaj de 7 voturi! 35 dintre votanți l-au sprijinit pe fostul arbitru de Liga I, în vreme ce pentru Rodel Aron au votat doar 28 de reprezentanți... [citește_tot_articolul]

22 August 2018, 19:10 (8612 vizualizări - 15 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Tineri înșelați cu telefoane cumpărate pe internet

Polițiștii ialomițeni au fost sesizați de către doi tineri, din localitățile  Slobozia și Traian, despre faptul că au fost victimele unor înșelăciuni. Aceștia au comandat în cursul lunilor ianuarie ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 15:35
(5222 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA, pregătită să intervină

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Galben de ninsori abundente și viscol, cu intensificări ale vîntului ce pot depăși 60 km/h, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea problemelor ce pot ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 14:20
(4912 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Biciclist acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată joi, 5 februarie a.c., în jurul orei 11,00, cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 62 de ani ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 11:10
(5125 vizualizări - 0 comentarii)


Doi tineri, din Fetești și Movila, bănuiți de furt

Polițiștii de Investigații Criminale cercetează doi tineri din localitățile Fetești și Movila, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Primul dintre aceștia, un tînăr de 19 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 10:25
(5141 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești Movila furt


DSVSA Ialomița: Trichineloză depistată la porci mistreți

În perioada 30.01-01.02.2015 au fost organizate, pe teritoriul județului Ialomița, 3 partide de vînătoare la mistreți. În urma acestora, au fost vînați 8 mistreți. S-au prelevat probe de la toți mistreții ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:50
(5772 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

La inițiativa IPJ Ialomița, la data de 4 februarie 2015, la Centrul Comunitar al Persoanelor în Vîrstă Slobozia s-a desfășurat o întîlnire preventiv-informativă susținută de ofițerul de proximitate din ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:45
(6290 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Tîlhar reținut la scurt timp după comiterea faptei

Polițiștii au identificat și reținut un bărbat bănuit că ar fi sustras bunuri din curtea unei persoane la cîteva ore de la comiterea faptei. Astfel, la data de marți, 3 februarie a.c., în jurul orei 18 ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:45
(5357 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian tâlhărie


Pompierii, în sprijin la Giurgeni pentru evacuarea apei din gospodăriile cetățenilor

O solicitare primită în cursul dimineții de miercuri, 4 februarie 2015, de la Primăria Giurgeni sesiza cu privire la faptul că precipitațiile abundente din ultima perioadă și topirea zăpezii din zonă au ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:05
(7684 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Opt scandalagii, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată opt bărbați acuzați de comiterea infracțiunilor de încăierare și tulburare a ordinii și liniștii publice. Fapta în care au fost ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 16:25
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

În urma a două percheziții domiciliare, desfășurate pe raza localităților ialomițene Urziceni și Grindu, polițiștii au descoperit în casa unui bărbat, de 39 de ani, o armă de vînătoare cu alice, un pistol ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 13:35
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță de 2 ani lovită de mașină

Lăsată nesupravegheată de părinți, o fetiță a fost lovită de o mașină. Micuța a ajuns la spital, unde a primit îngrijiri medicale de urgență. Din primele cercetări, se pare că minora a traversat strada ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 12:25
(4509 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: Abateri sancționate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier au fost din nou la datorie pe arterele din județ. Șoferii prinși în ilegalitate au fost sancționați. În urma acțiunilor, polițiștii au constatat 69 de contravenții, valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 11:05
(4953 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat mangă la volan

Un șofer, de 37 de ani, din Fetești s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul avea o alcoolemie de 0,85 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 10:20
(4907 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare privind gripa aviară

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrag atenția cu privire la pericolul extinderii focarelor de gripă aviară. Pînă în prezent niciun caz nu a fost semnalat pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 09:45
(4898 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin organizarea de cursuri de formare profesională. Specialiștii AJOFM ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 08:15
(8016 vizualizări - 2 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în practică la IPJ Ialomița

Luni, 2 februarie 2015, a fost prima zi de practică din acest an pentru 3 ialomițeni (o fată și 2 băieți), studenți în cadrul Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București. Aceștia au fost repartizați ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 05:50
(6044 vizualizări - 0 comentarii)


Polița Rutieră Ialomița: 133 de șoferi sancționați, amenzi de peste 110000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 30 ianuarie-1 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:20
(6466 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Țăndărei și Căzănești

Un incendiu la o cabană de vînătoare din Țăndărei a alertat pompierii în noaptea de 31.01/1.02.2015, în jurul orei 23,15. Flăcările, alimentate de vîntul puternic, se manifestau cu violență la acoperișul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:10
(6285 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că începînd cu 29 ianuarie 2015 va elibera adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 03:05
(7349 vizualizări - 0 comentarii)


Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Familia anunță cu regret trecerea în neființă a celei ce a fost dr Silvia Panțuru, mamă devotată, soție iubitoare și medic de excepție.
Dumnezeu să o odihnească în pace!
...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2015, 12:15
(10836 vizualizări - 9 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Tîrgul Apicol»

În perioada 5-7 februarie 2015, la Slobozia, se redeschide «Tîrgul Apicol». Anul acesta a ajuns la ediția cu numărul VI. Evenimentul va debuta joi, 5 februarie 2015, la orele 10,30, cînd se desfășoară deschiderea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 23:50
(8278 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Carne confiscată

Inspectorii Direcței Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat o cantitate de 2586 kg carne provenită de la bovine și ovine. Din aceasta, 1601 kg carne proveneau din sacrificări ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 22:30
(7483 vizualizări - 5 comentarii)


Evaziune fiscală din medicamente. Ialomița, județ vizat de percheziții!

Miercuri, 28 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, Poliția Română desfășoară o acțiune care vizează destructurarea unei rețele infracționale specializate în săvîrșirea infracțiunilor de evaziune ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 09:35
(8696 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de o mașină

Un bărbat, de 38 de ani, din Perieți a ajuns la sfîrșitul săptămînii precedente la spital după ce a fost lovit de o mașină. În cauză polițiștii au deschis o anchetă. Pietonul circula pe șosea, moment în ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 19:45
(5304 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Din cauza precipitațiilor din ultimele săptămîni, cîteva străzi din Cartierul Tineretului, amplasat în zona de nord a municipiului Slobozia, au fost inundate. Pompierii din Slobozia au intervenit în vederea ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 18:15
(8249 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de eradicare a bolilor la animale

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița va demara, în perioada ianuarie-martie 2015, o serie de acțiuni al căror scop este eradicarea bolilor la animale. Astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 16:50
(4876 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Cu permisul suspendat, la volan

Polițiștii rutieri au depistat la intersecția DN2A cu DN21A, un bărbat, de 57 de ani, din comuna Valea Ciorii, în timp ce conducea un autoturism, deși avea dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 15:25
(6172 vizualizări - 0 comentarii)


anunț vînzare

De vînzare
complex industrial
loc. Cosîmbești,
jud. Ialomița

teren aferent 6300 mp
construcții 1000 mp

(birouri utilate,
locuință 100 mp)

NEGOCIABIL
100.000 euro
telefon 0728/956.958

27 Ianuarie 2015, 11:30


Amara: Trei tineri, de 16 și 17 ani, au furat din casa unei bătrîne

Poliția Orașului Amara a fost sesizată de către o femeie, de 65 de ani, din localitate, cu privire la faptul că persoane necunoscute, profitînd de lipsa ei de la domiciliu, au pătruns, în perioada decembrie ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2015, 20:05
(5943 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bărbat dispărut de la domiciliu

Stelnica: Bărbat dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități pentru identificarea unui bărbat dispărut. Astfel, în cursul zilei de joi, 22 ianuarie a.c., Secția de Poliție Rurală Stelnica a fost sesizată cu privire faptul ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2015, 18:10
(9110 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...