Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Alegeri anticipate la Sălcioara

Lupta pentru ciolane la țară

Alegeri anticipate la Sălcioara

Consiliul Local Sălcioara a rămas cu numai 3 membri după ce consilierii PNL au demisionat în bloc. Primarul Gabriel Stoica se află în conflict deschis cu proprii consilieri, alegerile anticipate fiind singura soluție de deblocare a conflictului.

Un consiliu local cu 3 membri Conflictul dintre Gabriel Stoica, primarul comunei Sălcioara, și consilierii PSD care l-au susținut la alegerile din 2016 a degenerat. În cei 2 ani scurși de la preluarea mandatului, acesta a reușit să blocheze definitiv activitatea Consiliului Local! Consiliul a funcționat timp de mai bine de un an în 8 consilieri... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2018, 13:10 (7328 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Marian Dobrică, fostul șef al Penitenciarului Slobozia, criticat public printr-un Manifest

Marian Dobrică, fostul șef al Penitenciarului Slobozia, criticat public printr-un Manifest

Mai mulți angajați al Administrației Naționale a Penitenciarelor au transmis pe adresa ziarului nostru un Manifest îndreptat împotriva directorului instituției, comisarul șef de penitenciare Marian Dobrică. Până să devină conducătorul ANP, Dobrică a fost șeful Penitenciarului Slobozia. După plecarea la București, «acesta a lăsat în urma sa un imens haos administrativ», susțin, sub anonimat, foștii subalterni din Slobozia.

Angajații ANP cer demisia șefului Dobrică
Întins pe două pagini, documentul transmis pe adresa redacției noastre pune pe tapet situația dezastruoasă în care... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2018, 18:05 (13543 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Giurgeni, izolată din cauza a două forcare de Pestă Porcină Africană

Comuna Giurgeni, izolată din cauza a două forcare de Pestă Porcină Africană

Stare de alertă în județul Ialomița. Autoritățile au confirmat primele focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost descoperite în două gospodării de pe raza comunei Giurgeni. La momentul de față, s-a dispus ca toți porcii de pe raza localității să fie sacrificați, pentru ca boala să nu se extindă. Proprietarii animalelor vor fi despăgubiți.

Peste 300 de porci vor fi sacrificați
Potrivit informațiilor, focarele de Pestă Porcină Africană depistate în județul Ialomița au fost descoperite în două gospodării de pe raza comunei Giurgeni. La momentul de față, autoritățile acționează... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2018, 15:35 (13588 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

«mergem până la capăt!»

În ultima vreme, tot am auzit această expresie: «mergem până la capăt!». Ca și în cazul expresiei «statul paralel», cei ce fac referire la «mergem până la capăt!» vorbesc în termeni vagi despre ceea ce reprezintă aceste sintagme. Firesc, apar întrebări. Despre care «capăt» ar fi vorba? La ce «capăt» se face referire? Există, de fapt, un «capăt»? În fine, inițiatorii expresiilor le folosesc uzual în ultimul timp, încercând, fără o cunoaștere profundă, să inoculeze celor ce îi ascultă anumite împrejurări sau stări de fapt dincolo de realitate. Este ca atunci când, scrutând marea sau oceanul, să-ți imaginezi la răsăritul Soarelui că astrul iese... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2018, 13:15 (4434 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Afacerilor Interne plătește în mod eronat salariile polițiștilor

Decizie a Tribunalului Ialomița

Ministerul Afacerilor Interne plătește în mod eronat salariile polițiștilor

Cinci polițiști din Ialomița au demonstrat în instanță cum sunt «păcăliți» de stat în ziua de salariu. În urma unui proces desfășurat la Tribunalul Ialomița, oamenii legii au reușit să demonstreze faptul că veniturile care se regăsesc pe fluturașii de salariu sunt mai mici decât în realitate. Acțiunea polițiștilor a fost inițiată cu sprijinul Sindicatului Polițiștilor din România «Diamantul». Sentința dată de instanța din Slobozia nu este însă definitivă...

Filmul unui proces Acțiunea inițiată de Sindicatul Polițiștilor din România «Diamantul» a vizat modul eronat în care sunt calculate... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2018, 20:05 (20860 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are din nou adjunct

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Curtea de Apel București a admis cererea prin care Steluța Mitrea, inspectorul școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, a cerut suspendarea efectelor Raportului Ministerului Educației, prin care a primit calificativul «nesatisfăcător». În baza acestui document, ea urma să fie demisă din funcție. Sentința dată de Curtea de Apel București este executorie, dar nu definitivă și poate fi atacată la Înalta Curte de Casație și Justiție.

Steluța Mitrea a revenit la serviciu În primăvara acestui an, Ministerul Educației a transmis către Inspectoratul Școlar... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2018, 14:10 (21744 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telekom Cloud Backup, soluția performantă care protejează datele companiilor împotriva pierderii sau deteriorării. Testeaz-o acum și datele companiei tale vor fi în siguranță!

Telekom Cloud Backup, soluția performantă care protejează datele companiilor împotriva pierderii sau deteriorării. Testeaz-o acum și datele companiei tale vor fi în siguranță!

Protejarea eficientă a volumelor mari de date ale companiilor, stocarea datelor în centre performante de date situate în România, securitatea sporită a datelor pe întregul flux al acestora și zero investiții în infrastructura IT suplimentară sunt principalele beneficii oferite de soluția Telekom Cloud Backup. Bazată pe tehnologia Veeam Cloud Connect, soluția protejează atât stații de lucru de tipul PC și laptop, cât și servere cu sisteme de operare Linux sau Windows. Testeaz-o acum și beneficiază de toate aceste avantaje!

Cui se adresează Telekom Cloud Backup?

Atât clienții care folosesc deja tehnologie de backup Veeam pentru infrastructură IT proprie... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2018, 13:20 (6572 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dispensarul TBC din Slobozia este nefuncțional

Dispensarul TBC din Slobozia este nefuncțional

Activitatea Dispensarului TBC din Slobozia este blocată în momentul de față din cauza lucrărilor de amenajare a spațiului în care va funcționa noul Computer Tomograf (CT), pe care Spitalul Județean de Urgență Slobozia l-a primit iarna trecută de la Ministerul Sănătății. Din cauza muncitorilor, pacienții sunt nevoiți să-și primească medicamentele în stradă. 

Haos la Dispensarul TBC Înainte de începerea acestor lucrări, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar fi trebuit să asigure un alt spațiu de funcționare pentru dispensarul TBC. Mai grav este faptul că pentru... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2018, 12:25 (6278 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a preluat ruinele Grădinii de Vară

Primăria Slobozia a preluat ruinele Grădinii de Vară

bonus: «Piață Romană», la Slobozia

Grădina de vară din Slobozia a intrat oficial în administrarea Primăriei Slobozia. Regia Autonomă de Distribuție și Exploatare a Filmelor «România Film» (RADEF) a semnat protocolul de predare-primire în luna mai a acestui an, după ce municipalitatea a obținut imobilul în urma unei hotărâri judecătorești definitive în urmă cu 3 ani, dar pe care RADEF nu a respectat-o invocând aspecte de ordin birocratic. În prezent, Primăria Slobozia mai are de câștigat încă un proces intentat împotriva RADEF, cel prin care solicită preluarea fostului Cinematograf «Ialomița». Acest proces civil este blocat deocamdată, din cauza unei acțiuni penale a DIICOT, care i-ar viza pe foștii administratori ai brutăriei care... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 19:05 (8951 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrânți de o primdivizionară

Fotbal, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 0-6

Înfrânți de o primdivizionară

bonus: Mihăiță Lemnaru a semnat cu Ripensia

Cu doar câțiva ani în urmă eram superiori Dunării Călărași. Noi luptam în playoff-ul Ligii a II-a cu Rapid sau Iași, în vreme ce ei doar visau la eșalonul secund. Acum lucrurile s-au schimbat radical. Autoritățile călărășene au investit serios în fotbal, după ce o făcuseră anterior și în handbal. Dunărea a progresat rapid, evoluția echipei culminând în această vară cu promovarea în Liga I. Acum Călărașiul are un antrenor ambițios, Dan Alexa, care conduce un lot de 25 de jucători, dintre care 23 sunt așa-ziși «mercenari». La o primă lectură a lotului constatăm că acesta conține jucători capabili să se bată cu șanse reale la păstrarea echipei în primul eșalon. Iar lucrul cel mai important, publicul... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 15:05 (5366 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul liberal Gheorghe Tinel crede în șansa PNL Ialomița la viitoarele alegeri

PNL, pe primul loc într-un sondaj IMAS!

Deputatul liberal Gheorghe Tinel crede în șansa PNL Ialomița la viitoarele alegeri

Un sondaj de opinie realizat recent de către  IMAS arată o scădere a partidelor coaliției de guvernare PSD-ALDE și o creștere a formațiunilor din Opoziție. Conform acestor date, PNL se află pe primul loc în opțiunile de vot ale românilor, cu un procent de 29,2%, cu două procente mai mult decât cercetarea sociologică din decembrie 2017. În schimb, principalul partid de guvernământ, PSD, a scăzut în opțiunile de vot, având 28,4% (față de 32,4%, cât avea acum jumătate de an). Pe locul al treilea în sondajul IMAS a urcat USR, cu 11,3% (o creștere de aproape 3 procente în 6 luni). Al doilea partid de la guvernare, ALDE, a pierdut 2 procente în jumătate de an, fiind cotat cu 8,6% din intențiile... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 13:10 (6497 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Rodel Aron, candidat la șefia AJF Ialomița

Fotbal

Rodel Aron, candidat la șefia AJF Ialomița

Pe 18 august 2018 se vor desfășura alegeri în cadrul Asociației Județene de Fotbal Ialomița, în prim plan fiind funcția de președinte al acestei instituții. Primul care și-a anunțat candidatura pentru cel mai râvnit fotoliu de la Casa Fotbalului a fost Mihai Basarab, actualul șef al AJF care are deja în spate 3 mandate. În urmă cu câteva zile, și-a depus candidatura și actualul șef al Comisiei de Disciplină, fostul arbitru Rodel Aron. Acesta a transmis și un mesaj pe o rețea de socializare, către iubitorii fotbalului ialomițean, cu sau fără drept de vot. Spicuim din această postare: «Am decis să-mi urmez visul, acela de a mă face util fotbalului ialomițean și în mod deosebit jucătorilor care speră în ceva mai bun pentru viitorul lor. Așadar am hotărât ca anul acesta să candidez pentru ocuparea funcției de președinte al Asociației Județene de Fotbal Ialomița. Haideți să ne oferim, atât mie cât și vouă, șansa de a face din fotbalul ialomițean o forță greu de doborât la nivel național și cine știe... chiar european!»... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 12:20 (7188 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Daria Tudor a câștigat Cupa «OCH Samtronic»

Tenis de câmp

Daria Tudor a câștigat Cupa «OCH Samtronic»

În perioada 14-16 iulie 2018, la Constanța, s-a desfășurat Cupa «OCH Samtronic», turneu de tenis de câmp adresat copiilor și juniorilor. La categoria 14 ani feminin, victoria finală i-a revenit Dariei Tudor, jucătoare din Slobozia legitimată la TenisCon. Aceasta a trecut în primul meci de Eleni Lenu, cu 6-4, 7-5. În a doua partidă, jucătoarea Sloboziei a învins-o pe Andreea Moise. A fost un meci cu multe răsturnări de situație, Daria impunându-se în două seturi, scor 7-6, 7-6. În finală, ialomițeanca a trecut de constănțeanca Alexandra Covaci, cu 6-4, 6-2. Așadar, se poate spune că Daria Tudor a triumfat în acest turneu de categoria 1, jucând tot mai bine de la meci la meci. Antrenată de Ionel... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 11:10 (8704 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ode prezidențiale în comunicatele oficiale ale Consiliului Județean

Silnicii lingvistice și dezinformare crasă

Ode prezidențiale în comunicatele oficiale ale Consiliului Județean

Ilie Cioacă, consilierul personal al președintelui Victor Moraru, confundă comunicatele de presă cu odele prezidențiale. El a transformat aceste mijloace de informare a publicului în poeme în proză dedicate Președintelui Moraru.

Puteți mai mult, domnule Cioacă!
Săptămâna trecută atrăgeam panicați atenția asupra deserviciilor evidente pe care le produc comunicatele de presă semnate de Ilie Cioacă în numele Consiliului Județean Ialomița. Imun, acesta revine cu o nouă producție, săpată în lemnul aceluiași limbaj care l-a consacrat. Deși e aproape imposibil de urmărit, riscăm și vă... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2018, 17:55 (7133 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 31% dintre profesorii din Ialomița au primit note de trecere

Procent de promovare scăzut la Titularizare

Doar 31% dintre profesorii din Ialomița au primit note de trecere

Marți, 17 iulie 2018, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele preliminarii la Titularizare 2018. Datele oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița arată că procentul de promovare obținut anul acesta a fost mai mic decât cel de anul trecut.

Note mici la Titularizare
Statisticile Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, la nivelul județului, 160 de candidați dintre cei admiși să susțină proba scrisă la Titularizare au fost prezenți în sălile de examen. Dintre aceștia, doar 51 au reușit să obțină note peste 7 și să fie considerați «reușiți». Cei mai mulți... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2018, 16:47 (14990 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poștăriță din Căzănești, reclamată de o nevăzătoare

Poștăriță din Căzănești, reclamată de o nevăzătoare

bonus: drept la replică

Scandal la Poșta din Căzănești. O femeie nevăzătoare din localitate reclamă că una dintre angajatele Oficiului Poștal i-ar fi luat o parte din banii din pensie și cei pentru facturile la utilități. Reprezentanții Oficiului Județean de Poștă Ialomița se arată sceptici cu privire la aceste acuzații și explică faptul că vor desfășura o anchetă internă pentru a descoperi dacă faptele sesizate sunt sau nu adevărate.

Reclamații dure Valentina Moise are aproape 60 de ani și este nevăzătoare. Femeia locuiește împreună cu mama sa, iar pensia de boală pe care o primește este singura lor sursă... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2018, 14:05 (10316 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Morții sunt obligați la muncă în folosul comunității

Se întâmplă la Slobozia

Morții sunt obligați la muncă în folosul comunității

Sancționat pentru fărădelegile pe care le-a făcut în timpul vieții, un bărbat din Slobozia are probleme chiar și după moarte. Pe numele său a fost deschis un proces la Judecătoria Slobozia, instanța urmând să-l oblige la zile de muncă în folosul comunității. Solicitarea a fost făcută de Primăria Slobozia, instituție căreia contravenientul decedat trebuie să-i plătească amenzi în valoare de 4000 de lei. Administrația locală susține însă că a luat act de moartea bărbatului și nu-și explică de ce judecătorii au continuat acțiunea, stabilind chiar și un termen pentru acest proces...

Un viciu de procedură... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2018, 10:50 (14024 vizualizări - 5 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Groapa din groapă

Groapa din groapă

De vreo săptămână încoace, câțiva salahori sapă de zor un șanț lângă una dintre fântânile arteziene de pe esplanada Centrului Cutural «Ionel Perlea». Dacă îi întrebi, nu știu de ce sapă. Și nici nu se omoară cu munca, fiindcă pământul e tare ca piatra. Iar zilele astea, când a fost prea cald, când a plouat, nici nu-ți vine să mai pui mâna pe cazma. La prima vedere, acolo ar fi trebuit să fie un racord de apă, că fântânile astea ar trebui și ele alimentate cumva. Dar de știut nu știe nimeni, că autoritățile au alte griji decât să explice. Și-apoi, la ce bun atâtea explicații? Slobozenii să-și vadă de ale lor și, cum au răbdat 4 ani, să mai rabde unul-doi până la alegeri! Nu-i așa, domnule Mocioniu... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2018, 18:10 (4507 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Gabriel Modrea rămâne în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Gabriel Modrea rămâne în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Implicat într-un imens scandal public și cercetat de Comisia de Disciplină a Ministerului Sănătății, Gabriel Modrea rămâne la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Sorina Pintea, actualul ministru al Sănătății, a semnat Ordinul prin care i se prelungește acestuia delegarea pe funcția de director executiv al DSP Ialomița. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, directorul Modrea a refuzat să facă declarații publice. La fel de evazivi în răspunsuri s-au arătat și oficialii Ministerului Sănătății.

Haos la DSP Ialomița De mai bine de două luni, Direcția de Sănătate ... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2018, 14:35 (5866 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

«Sala lui Mocioniu» costă 66,5 milioane de lei

După «apa lui Ionașcu» și «groapa lui Stoica»

«Sala lui Mocioniu» costă 66,5 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia a aprobat luni, 9 iulie 2018, studiul de fezabilitate pentru «Sala de Sport Polivalentă a municipiului Slobozia». Valoarea acestei investiții, derulată prin Compania Națională de Investiții, se ridică la 66,5 milioane de lei. Primarul Adrian Mocioniu susține că sala este absolut necesară pentru oraș. «Nu vorbim doar de competiții sportive. Sala poate fi folosită pentru evenimente de mare anvergură, spectacole școlare, pentru concerte...» a declarat el.

Bani pentru «sala lui Mocioniu»
Consiliul Local Slobozia a aprobat luni, 9 iulie a.c., un studiu... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2018, 10:50 (7620 vizualizări - 22 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Calul căzut în groapă a fost scos de pompieri

Salvarea unei cabaline căzută într-o groapă a fost situația de urgență pentru care au fost solicitați să intervină pompierii de la Garda Fetești sîmbătă dimineață, 16 octombrie a.c., în gospodăria unui ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:38
(13260 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A luat foc mașina!

Slobozia: A luat foc mașina!

Un incendiu s-a produs la compartimentul motor al unei mașini din Slobozia, ca urmare a aprinderii unei cantități de combustibil scurs pe elemente din compunerea acestuia. Pompierii militari de la Garda ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:31
(15790 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Flăcările au izbucnit de la coșul sobei

Seria incendiilor cauzate de sistemele de încălzire locală neîntreținute corespunzător a debutat în acest sezon la casa unui cetățean din Fetești. Coșul unei sobe cu acumulare de căldură neprotejat termic ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:30
(15735 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Hoțul a furat din mașină

Pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat este cercetat și un bărbat, de 32 de ani, domiciliat în Slobozia, suspectat că în noaptea de sîmbătă spre duminică, 16/17 octombrie a.c., a sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:29
(13826 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Țăndărei: Fetiță de 10 ani, accidentată

Joi, 14 octombrie, la Țăndărei, o minoră de 10 ani, din Perieți, a fost accidentată. Copila a încercat să traverseze strada în fugă, prin loc nepermis și fără să se asigure. Fetița a vrut să treaca strada ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:57
(15228 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 12 hoți, prinși de polițiști

Miercuri 13 octombrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat în localitate o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea furturilor din incinta firmelor și din autovehicule. De asemenea, un alt punct al ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:53
(13593 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoți


Ialomița: Furturile se înmulțesc

În dimineața zilei de joi, 14 octombrie, un feteștean a reclamat la Poliție faptul că în cursul nopții persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale de unde au furat mai multe păsări. În urma ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:51
(18605 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Fetești: La furat de cereale din TIR

În noaptea de miercuri spre joi, respectiv 13 spre 14 octombrie, un echipaj de poliție din Fetești a surprins în flagrant doi tineri în timp ce încercau să fure bunuri dintr-un autotren staționat. La vederea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:47
(14664 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 21 octombrie, Colegiul Prefectural se întrunește în ședința lunară de lucru, avînd o ordine de zi formată din patru teme de dezateri. Pe scurt, membrii Colegiului Prefectural vor asista la prezentarea ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 18:22
(18136 vizualizări - 1 comentariu)


Soț și soție din Slobozia, acuzați de trafic de persoane

Trafic de minori și trafic de persoane sînt acuzațiile care se rețin în sarcina a doi slobozeni, soț și soție, după ce timp de aproximativ șapte luni au exploatat zece persoane fără adăpost. «Cei doi au ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:40
(18329 vizualizări - 3 comentarii)


Țigări de contrabandă la Fetești

În baza unor informații și a unei autorizații de percheziție emisă de Judecătoria Fetești polițiști, inspectori ai Gărzii Financiare Ialomița, cu sprijinul lucrătorilor Serviciului de Intervenție Rapidă ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:39
(16265 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele, obligate să-și anunțe locurile de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul sau domiciliul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile legale, ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:25
(14157 vizualizări - 1 comentariu)


Fiscul ialomițean, locul 5 pe țară la încasări

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna septembrie 2010 a fost încasată la bugetul general consolidat suma de 50,39 milioane lei, în procent de 113,72% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:21
(16596 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copil de 13 ani încerca să fure din magazin!

Un minor de 13 ani, instituționalizat într-un centru de plasament din Slobozia, a fost prins în flagrant în timp ce încerca să fure bunuri dintr-un magazin. Fapta s-a produs în noaptea de 12 spre 13 octombrie ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:20
(14659 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia copil hoț


Fetești: «Șofer» fără permis

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 12 spre 13 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic un autoturism întrucît se deplasa cu farurile stinse. În urma verificărilor polițiștii au constatat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:19
(13333 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Hoț încarcerat

Un tînăr de 27 ani a fost prins marți, 12 septembrie, după ce timp de doi ani a fost urmărit. Infractorul a fost prins în urma unei acțiuni polițienești în localitatea Sinești. În anii 2008 și 2009, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:18
(12675 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești arestare


Cocora: Cercetat penal pentru deținerea de deșeuri periculoase

Polițiștii ialomițeni au descoperit în depozitul unei societăți comerciale din Cocora o cantitate semnificativă de produse de uz fitosanitar cu termenul de valabilitate expirat. Acțiunea s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:17
(13047 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:29
(8421 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:13
(8463 vizualizări - 0 comentarii)


Cultura romani, pe scena Festivalului «Identitate și cultură romă»

«Identitate și cultură romă» este titlul unui nou Festival pus în scenă, joi, 14 octombrie la Fetești. Aflat la prima ediție, evenimentul reunește reprezentanți ai autorităților publice locale, județene ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:08
(15633 vizualizări - 1 comentariu)


Vitezomanii, amendați cu peste 66000 de lei

Șoferii ialomițeni au încasat în week-endul precedent peste 270 de contravenții la regimul circulației, valoarea amenzilor depășind 66 mii de lei. Cele mai multe abateri constatate de polițiști s-au concretizat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:06
(11999 vizualizări - 0 comentarii)


Lemnele, în atenția polițiștilor feteșteni

Luni, 11 octombrie, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii comerțului ilegal de lemne. Polițiștii organizați în filtre rutiere au verificat 14 mașini și au legitimat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:05
(12564 vizualizări - 2 comentarii)


Școlile, prioritate pentru polițiștii ialomițeni

«În perioada 11-15 octombrie, la nivel național, polițiștii vor intensifica acțiunile de prevenire și combatere a delincvenței juvenile și asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:04
(14179 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Urziceni

Prevenirea furturilor din firme și evitarea faptelor violente au fost aspecte urmărite de acțiunea desfășurată de polițiștii din Urziceni, luni, 11 octombrie. Astfel, au fost verificați 16 agenți economici ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:02
(14841 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane și-au pierdut viața într-un accident rutier

Tragedie în apropierea localității Sinești, pe DN2, la km 35. Patru persoane și-au pierdut viața și o a cincea a fost grav rănită în urma unui accident rutier. Cumplitul incident s-a produs în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 14:01
(15350 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Săveni: La plimbare cu mașina furată și beat la volan

Duminică, 10 octombrie, dimineața polițiștii rutieri aflați pe raza comunei Săveni au oprit pentru un control de rutină o mașină înmatriculată în Capitală. Întrucît mirosea a alcool, șoferul, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:51
(15517 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: I-au dat foc la Chrysler

Un autoturism Chrysler a fost cuprins de flăcări duminică noaptea, 10 octombrie a.c., în jurul orei 22.00, pe strada Cărămidari din Slobozia. Întrucît în apropierea autoturismului au fost descoperite două ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:33
(13913 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Inconștienți în trafic

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 8 spre 9 octombrie, polițiștii feteșteni au prins un tînăr din localitate care conducea mașina în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul Drager a conducătorului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:28
(13410 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Doi feteșteni, de 30 și 35 de ani, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de obiecte metalice. Furturile au fost anunțate polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:25
(14042 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Primăriile pot împrumuta bani de la Ministerul Finanțelor pentru a-și achita datoriile

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează agenții economici care înregistreză creanțe neîncasate de la unitățile administrativ-teritoriale și, în acelasi timp, au obligații fiscale neachitate ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:23
(18647 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...