Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena

La Bran-Moeciu, birjar! Via Europa!

Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena

Consiliul Județean Ialomița va oferi angajaților cursuri de perfecționare nou-nouțe. Cursurile vizează 50 de angajați din cadrul instituției și se vor derula în cursul acestui an și la începutul anului viitor. Noutatea absolută o reprezintă faptul că o parte dintre aceste cursuri se vor desfășura în străinătate, la Viena. Pentru cei care vor urma cursurile în țară, președintele a decis că zona Bran-Moeciu reprezintă cea mai bună locație.

Perfecționare administrativă marca Moraru
Adeptul principiului «suntem prea săraci ca să cumpărăm ieftin», președintele Moraru a decis că angajații... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 10:50 (3778 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Trotuarul «subteran» de la Slobozia

Trotuarul «subteran» de la Slobozia

Capitala județului Ialomița, Slobozia are toate șansele să intre în CRA (Cartea Recordurilor Administrative). După ce a construit prima parcare subterană din lume fără intrare, se pregătește să dea în folosință și primul trotuar «subteran». După cum puteți vedea în imaginea de mai sus, trotuarul de deasupra «gropii lui Stoica» este sub nivelul bulevardului Matei Basarab. Unul dintre șefii de echipă care ne-a monitorizat în timp ce făceam fotografia ne-a explicat că oricum nu contează că «e departe de drum...». Și, neavând studii de specialitate în domeniu, mai că i-am da dreptate!... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 20:50 (6460 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Recent, cele 4 spitale din Ialomița au fost verificate amănunțit de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică a județului Teleorman. Chiar dacă nu au descoperit nereguli, problema controlului efectuat constă în faptul că a fost anunțat înainte cu o lună de a începe printr-un fax remis unităților spitalicești de către reprezentanții Ministerul Sănătății.

Spitale fără probleme În Ialomița funcționează 4 spitale. Este vorba despre Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Spitalele Municipale din Fetești și Urziceni și Spitalul Orășenesc din Țăndărei. Toate aceste unități medicale au fost... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 18:40 (4905 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Procurorii din Ialomița au clasat 800 de dosare cu autori necunoscuți

În 2017

Procurorii din Ialomița au clasat 800 de dosare cu autori necunoscuți

Dosarele penale cu autori necunoscuți sunt o adevărată piatră de moară pentru procurorii din Ialomița. Pentru a nu-și mai bate capul cu anchetele deschise în cauzele în care autorii nu pot fi identificați, procurorii și polițiștii preferă să le claseze. Estimativ, la nivelul județului, în 2017, cele 4 Parchete au clasat aproximativ 800 de dosare penale cu autori necunoscuți!

Infractori rămași în libertate Potrivit rapoartelor de activitate ale Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, pe rolul instituției și a celorlalte 3 Parchete din subordine, în anul 2016 erau înregistrate 7... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 13:55 (4994 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

Trăim decenii de neîmpliniri mărețe

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

În urmă cu o lună, Consiliul Județean Ialomița a semnat un contract care vizează Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean. Prezentat drept un document care va genera «o nouă revoluție urbanistică», PATJ reia sub o altă formă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița în perioada 2009-2020, document deja existent. Dincolo de considerentele financiare, ceea ce este scandalos e faptul că doar câteva duzini dintre sutele de investiții prognozate s-au concretizat în cei aproape 10 ani care au trecut de la elaborarea Strategiei...

Strategii de 2 milioane de lei Strategia... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 11:05 (4475 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

200 de șacali în pădurile din Ialomița

200 de șacali în pădurile din Ialomița

În pădurile din Ialomița și-au făcut apariția în ultimii ani prădători periculoși, precum șacalii. Estimările reprezentanților Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița arată că anul trecut au fost identificate peste 200 de exemplare de șacali, cele mai multe în zona Bălții Ialomiței. Din fericire, animalele sălbatice nu au pus în pericol oamenii și nu au produs pagube...

Din India, în pădurile Ialomiței Schimbările climatice din ultimii ani au făcut ca specii de animale periculoase, precum șacalul, să migreze către alte zone de pe glob. Așa se face că această specie de... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2018, 13:25 (13298 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

procurori de provincie

Condamnăm public greșelile altora. Furtul! Corupția! Plagiatul! Condamnăm în devălmășie, irațional... Tot ce nu poate fi încadrat în sistemul nostru de valori, tot ce nu înțelegem, tot ce ne deranjează. Iar dacă prejudiciul ne este adus nouă, devenim brusc legitimi... Suntem instanța, autoritatea... Și ne manifestăm ca atare. Să luăm, bunăoară, un exemplu, pentru că și Kant, cât era el de filosof, tot mai dadea câte un exemplu... Iar noi, neridicându-ne nici la genunchiul broaștei din grădina lui Kant, avem nevoie măcar de un exemplu. «Zilele trecute a făcut ceva vâlvă pe FB un articol în care o tânără din Slobozia și-a descris trăirile sumbre ale copilăriei și adolescenței din orașul natal. Opinia ei, viața ei, viitorul ei! Dar când din toate activitățile de anul trecut ale CentruluiCultural își amintește doar o expoziție de goblenuri și un festival de lieduri care între timp a devenit și de dirijat, să avem pardon de profesionalismul distinsei doamne!»... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2018, 20:20 (5017 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Ileana Hogea Velișcu, primul sinolog al României

Plecată din Sudiți, Ialomița

Ileana Hogea Velișcu, primul sinolog al României

Originară din comuna ialomițeană Sudiți, Ileana Hogea Velișcu este primul și cel mai important sinolog al României. A scris și publicat peste 1000 de articole și cărți dedicate Limbii și Culturii Chineze, înființând totodată catedre de Limba Chineză în cele mai importante universități de stat și particulare din Capitală. A însoțit în vizite oficiale președinți de țară, iar datorită ei actuali diplomați români știu să vorbească Limba Chineză. Acum, Ileana Hogea, pe numele său chinezesc Yang Ling, s-a retras din viața academică în apartamentul pe care îl are în București și ține cursuri de Chineză doar pentru oamenii apropiați sufletului ei...

Călătorie spre China... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2018, 12:40 (9564 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Paza aeroportului de la Alexeni costă 260 mii de lei

Prima notă de plată!

Paza aeroportului de la Alexeni costă 260 mii de lei

La începutul anului 2018, președintele Victor Moraru anunța emfatic că există cel puțin 3 soluții pentru introducerea  aeroportului de la Alexeni în circuitul economic. La 4 luni distanță, peste «scenariile» președintelui s-a așternut praful. Ruinele aeroportului trebuie însă păzite. Iar serviciile de pază costă!

Pază pentru 326 hectare de nimic
Consiliul Județean Ialomița a anunțat pe site-ul instituției că achiziționează servicii de pază pentru aeroportul de la Alexeni. Data limită pentru depunerea ofertelor a fost 5 aprilie 2018, iar la acest moment ofertele se află în... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2018, 18:35 (4554 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

16 percheziții domiciliare la Fetești. Scandalagiii din Vlașca au fost săltați de mascați!

16 percheziții domiciliare la Fetești. Scandalagiii din Vlașca au fost săltați de mascați!

UPDATE: 18 persoane sunt urmărite penal de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat joi, 19 aprilie 2018, nu mai puțin de 16 percheziții domiciliare în Cartierul Vlașca din Fetești. Patru bărbați, suspectați că au provocat scandalul de la sfârșitul săptămânii precedente, au fost conduși la audieri.

Anchetă în plină desfășurare
Mascații au descins în Vlașca la primele ore ale dimineții zilei de joi, 19 aprilie 2018, efectuând 16 percheziții domiciliare, într-un dosar penal privind fapte de «ultraj», «loviri și alte violențe» dar și «distrugere». Vizați sunt patru bărbați care au... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2018, 14:30 (9189 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Brancardierii și infirmierele au ieșit în stradă

Protest în fața Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Brancardierii și infirmierele au ieșit în stradă

O parte dintre angajații Spitalului Județean de Urgență Slobozia, brancardieri și infirmiere, au ieșit miercuri, 18 aprilie 2018, în stradă în semn de protest. Oamenii sunt nemulțumiți că le-au fost diminuate salariile, prin aplicarea prevederilor controversatei Legi 153/2017. Oamenii au reclamat de asemenea faptul că managerul Mariana Iancu le-a interzis să organizeze protestul. Aceasta neagă însă acuzațiile pe care angajații i le-au adus.

Grevă în fața Spitalului Slobozia
Proaspăt ieșiți din turele de noapte, o parte dintre brancardierii și infirmierele Spitalului Județean de... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2018, 14:25 (16392 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Membrii grupării «Rolex» din Ialomița au fost arestați de carabinieri în Italia

Membrii grupării «Rolex» din Ialomița au fost arestați de carabinieri în Italia

Trei ialomițeni de etnie romă, doi bărbați și o femeie, cu domiciliile în Slobozia și Țăndărei, au fost reținuți de carabinierii din Italia în zona orașelor Sora și Casino, pentru fapte de «furt calificat». Aceștia făceau parte dintr-o grupare infracțională specializată în furturi de ceasuri de lux, denumită de autoritățile judiciare italiene «Banda Rolex». Într-un comunicat de presă remis publicității din Peninsulă, reprezentanții Poliției au precizat că infractorii profitau de bunăvoința și naivitatea italienilor.

Căutați în România și Italia
Cercetarea penală a celor trei ialomițeni... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 19:40 (18470 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie muncită

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-FCSB II 1-0

Victorie muncită

bonus: Victorii pentru copii și juniori

Cu o zi înainte de momentul în care Liviu Dragnea a dat verde alegerii lui Ionuț Lupescu în fruntea FRF, Unirea Slobozia a primit vizita satelitului celor de la FCSB. A fost o nouă încercare, a patra din retur, pentru elevii lui Enache Costea de a aduce propriilor spectatori bucuria unei victorii. Șansele de reușită păreau consistente, după ce galben-albaștrii izbutiseră două victorii în deplasare: 5-0 cu modesta Delta Tulcea și 1-0 cu Înainte Modelu. Astfel, slobozenii porneau confruntarea cu micii steliști, de pe locul 4, ceva mai aproape de adevărata valoare a lotului. În ciuda faptului că oaspeții n-au mai etalat jucători de la prima echipă, misiunea antrenorului Costea n-a fost deloc ușoară... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 17:25 (5076 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Un punct în plus, un loc în minus

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-CSM Bistrița 27-27 (16-16)

Un punct în plus, un loc în minus

De când este în Liga Națională, HCM Slobozia are obiceiul să trăiască periculos, lucru care se va întâmpla și în acest final de sezon. Meciul cu CSM Bistrița a fost spectaculos atât pe teren cât și în tribune, unde s-au confruntat sportiv două galerii frumoase, oaspetele fiind însoțite de 10-12 suporteri foarte zgomotoși. Pe timpul celor 60 de minute, cele două echipe s-au duelat la baionetă, meciul fiind deschis oricărui rezultat. În final, n-a ieșit rău pentru Slobozia, dar surprizele uluitoare care bântuie acest sezon au lovit din nou, iar trupa lui Gheorghe Covaciu a ajuns pe loc retrogradabil. Mai sunt 5 jocuri, iar deznodământul e greu de anticipat.

Umăr la umăr... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 16:40 (4435 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă fără istoric

O dată cu etapa a 20-a, derulată sâmbătă, 14 aprilie a.c., s-au scurs două treimi din actualul sezon al Ligii a IV-a ialomițene. Cea mai ușoară viață a avut-o chiar liderul Abatorul, căruia i-a venit rândul la masa verde deschisă prin retragerea celor de la Rapid Fetești. Încă 3 puncte pentru trupa antrenată de Ion Ionescu și tot 7 lungimi față de locul 2. Aici o găsim tot pe Recolta Gheorghe Doja, care a spulberat-o pe codașa Spicul Colelia, chiar pe terenul acesteia. Scorul etapei, 6-1, a fost realizat de Viitorul Axintele în dauna Victoriei Țăndărei, iar fosta reprezentantă a Ialomiței în Liga a III-a rămâne confortabil pe ultima treaptă a podiumului. Amara nu a reușit să treacă de Scânteia... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 15:55 (3403 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest spontan la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Protest spontan la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Nemulțumiți de salariile pe care le-au primit, angajații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au organizat marți, 17 aprilie 2018, un protest spontan în curtea instituției. De asemenea, oamenii au declarat că sunt revoltați și din cauza comportamentului nefiresc pe care  Gabriel Modrea, directorul instituției îl are față de subordonații săi. Totodată, acesta nu  a fost de găsit pentru a discuta cu protestatarii. 

Demisii în bloc la DSP
Susținuți de  reprezentanții sindicatului SANITAS, cei 30 de angajați pe care Direcția de Sănătate Publică Ialomița îi are... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 13:05 (7870 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale

Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale

O analiză a Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița arată faptul că administrațiile locale din județ  gestionează deficitar colectarea taxelor și impozitelor locale. Potrivit informațiilor oficiale, 2017 a fost anul în care un sfert din cele 66 de primării din județ nu au reușit să depășească procentul de 50% în ceea ce privește colectarea banilor de la populație. Gradul scăzut de încasare este generat, în opinia primarilor ialomițeni, de refuzul cetățenilor de a-și achita amenzile pe care le-au primit.

Un demers greu de realizat
Statisticile pe care Direcția... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2018, 15:45 (7441 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Contestațiile șefelor Învățământului ialomițean, respinse de Ministerul Educației

Contestațiile șefelor Învățământului ialomițean, respinse de Ministerul Educației

După ce a anunțat public faptul că va anula rezultatele evaluărilor șefelor Învățământului ialomițean, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele contestațiilor pe care atât Luminița Barcari, cât și Steluța Mitrea le-au depus cu privire la scandaloasele rezultate ale evaluării activității depuse de acestea. Și de această dată, oficialii de la București s-au declarat nemulțumiți de activitatea depusă de șefele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Haos în Educația ialomițeană La momentul de față, soarta șefelor Învățământului ialomițean este incertă și depinde foarte mult de... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2018, 11:10 (9777 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Război în instanță pentru recuperarea sporurilor salariale acordate necuvenit timp de 10 ani

Război în instanță pentru recuperarea sporurilor salariale acordate necuvenit timp de 10 ani

Proces colectiv la Tribunalul Ialomița, inițiat de angajații Bazei de Reparații a Tehnicii de Intervenție din comuna Dragalina, unitate militară prin care se asigură întreținerea autospecialelor de stingere a incendiilor și ambulanțelor SMURD din cadrul Inspectoratelor pentru Situații de Urgență ale Județelor Ialomița și Călărași. Oamenii sunt revoltați pentru că au fost obligați să returneze o serie de sporuri salariale pe care le-ar fi primit fără drept, dintr-o eroare a contabilului instituției. Întâmplarea a ieșit la iveală în luna decembrie a anului trecut, după ce angajații revoltați au beneficiat timp de 10 ani de respectivele sporuri, fără ca cineva să descopere eroarea...

... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2018, 15:20 (8868 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bătaie cu pietre și sticle sparte între două familii de romi

Scandal în Cartierul Vlașca din Fetești

Bătaie cu pietre și sticle sparte între două familii de romi

Polițiștii și jandarmii au intervenit la Fetești, în Cartierul Vlașca, pentru a aplana un conflict izbucnit între două familii de romi. Motivul scandalului l-ar reprezenta un divorț, dar și o datorie mai veche rămasă neachitată. La momentul de față, 10 persoane au fost conduse la audieri la sediul Poliției Municipiului Fetești. Mai mult, polițiștii au fost nevoiți să tragă focuri de armă în plan vertical pentru a potoli spiritele încinse.

Cercetările sunt în curs
Din primele informații, se pare că scandalul a izbucnit spontan, după ce membrii uneia dintre familiile implicate a... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2018, 21:39 (10198 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IȘJ Ialomița: 1733 de elevi de clasa a VIII-a au susținut prima probă a Evaluării Naționale

Evaluarea Națională a debutat marți, 22 iunie a.c., cu proba scrisă la Limba și Literatura Română. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la sesiunea din această vară a examenului s-au înscris ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 18:30
(4902 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan în stare de ebrietate, în mini-vacanța de Rusalii

În perioada 19-21 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni de verificare pe șoselele din județ. Astfel, trei șoferi s-au ales cu dosare penale, fiind depistați în trafic în stare de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 17:30
(3686 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutoare financiare pentru culturile de plante aromatice și legume

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că primește cereri de înscriere în Programele pentru susținerea producției de plante aromatice și legume în spații protejate ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 17:15
(2937 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni de 70 mii lei, aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 84 de evenimente, dintre care 82 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 8 infracțiuni și au aplicat 199 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 16:45
(2170 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 23,621 milioane de lei, valoarea ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor. Suma totală autorizată la plată este ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 16:30
(4140 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 22 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10789, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 16:00
(1649 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 21 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10789, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2021, 17:10
(2800 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Campanie de vaccinare anti-COVID-19 «Orașul Vaccinează Satul»

Ialomița: Campanie de vaccinare anti-COVID-19 «Orașul Vaccinează Satul»

Echipa mobilă a Centrului de Vaccinare Nr. 2 din Slobozia, amenajat în incinta Centrului pentru Persoane Vârstnice «Răsărit în Amurg», din Slobozia, a dat startul unei campanii de vaccinare anti-COVID- ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2021, 17:00
(4350 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Ciochina: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Luni, 21 iunie a.c., în jurul orelor 12,15, pompierii din cadrul Gărzii Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială pentru descarcerare și o ambulanță SMURD, la ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2021, 16:45
(2325 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Efectele Codului Portocaliu de ploi abundente în Ialomița

Efectele Codului Portocaliu de ploi abundente în Ialomița

Codul Portocaliu de precipitații abundente a creat probleme în mai multe zone din Ialomița. În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit în următoarele situații de urgență: în municipiul Fetești ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2021, 17:00
(2269 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Mașină răsturnată într-un șanț

Gura Ialomiței: Mașină răsturnată într-un șanț

Polițiștii și pompierii ialomițeni au intervenit în dimineața zilei de duminică, 20 iunie a.c., în jurul orei 4,00, în cazul unui accident rutier produs în zona localității Gura Ialomiței. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2021, 11:30
(2742 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 19 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10788, cu 2 cazuri mai mult decât vineri, 18 iunie ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2021, 16:35
(2482 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, din nou Cod Portocaliu de ploi abundente

Ialomița, din nou Cod Portocaliu de ploi abundente

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare Cod Portocaliu de ploi abundente și instabilitate atmosferică, printre județele afectate de fenomenele meteo numărându-se și Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:35
(2645 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: După un accident, și-a făcut dreptate cu pumnii și picioarele

Un bărbat, de 45 de ani, din Fetești, s-a ales cu un dosar penal pentru «vătămare corporală din culpă» și «loviri și alte violențe». În ziua de joi, 17 iunie a.c., acesta a fost implicat într-un accident ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:25
(3061 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție foto-documentară la Muzeul Național al Agriculturii din România

Muzeul Național al Agriculturii din România va fi gazda unei expoziții de fotografii și documente, itinerată de Muzeul Național Cotroceni. Denumită «Regele Ferdinand I și reformele Marii Uniri. 100 de ani ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:15
(5604 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Programul casieriilor în mini-vacanța de Rusalii

Luni, 21 iunie 2021, a doua zi de Rusalii, casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi serviciile on-line pentru efectuarea plăților ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:05
(4341 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Polițiștii din Slobozia au discutat cu 100 de elevi ai Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» despre răspunderea penală a minorilor și siguranța în mediul on-line. Activitățile au fost susținute de ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 18:40
(2020 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 18 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10786, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 17:10
(2941 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen scadent pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 30 iunie 2021, este ultima zi în care se poate depune Formularul 394. Obligația depunerii acestui document ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 16:35
(1779 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținuți pentru «loviri și alte violențe»

Doi bărbați, de 30 și 44 de ani, din Slobozia, au fost reținuți pentru 24 de ore, în ziua de miercuri, 16 iunie 2021. Aceștia sunt principalii suspecți ai unui dosar penal deschis de polițiști ce are ca ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:50
(2991 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Mandate de executare a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

Polițiștii din Urziceni au pus în aplicare două mandate de executare a pedepselor, emise de Judecătoria Fetești, pe numele a doi bărbați din oraș. Astfel, în ziua de miercuri, 16 iunie a.c., oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:35
(3098 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: S-a urcat la volan băut și fără permis

În ziua de miercuri, 16 iunie a.c., polițiștii din Coșereni au depistat în flagrant, pe raza comunei Borănești, un conducător auto ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Polițiștii au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:25
(2914 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar pentru producătorii din sectorul viticol

Vești bune pentru producătorii din domeniul viniviticol. Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agicultură (APIA) pune în aplicare o nouă măsură pentru susținerea acestui sector. Astfel, în urma intrării ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:20
(4768 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în căutarea unui serviciu 306 locuri de muncă. Cei interesați pot cere detalii suplimentare la sediul AJ ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:10
(3718 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bărbat din Cernavodă, cu permisul suspendat la volanul unei mașini sub sechestru

În ziua de miercuri, 16 iunie a.c., polițiștii din Țăndărei au identificat pe raza orașului un bărbat, de 67 de ani, din Cernavodă, care se afla ilegal la volan. Șoferul avea dreptul de a conduce suspendat ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:05
(4415 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua europeană a furturilor din locuințe», marcată la Slobozia și Fetești

«Ziua europeană a furturilor din locuințe», marcată la Slobozia și Fetești

Polițiștii Compartimentului Analiză și Prevenire a Criminalității Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, precum și polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 16:50
(2843 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 17 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10786, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 16:35
(1854 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 409,06 milioane de lei, colectate la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în perioada ianuarie-mai 2021, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 409,06 milioane lei, cu 48,7 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2021, 17:05
(1624 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proiectul educativ «Micul Pieton» la Gârbovi

IPJ Ialomița: Proiectul educativ «Micul Pieton» la Gârbovi

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Marți, 15 iunie a.c,  peste 150 de elevi din comuna Gârbovi au învățat ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2021, 16:55
(2553 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 16 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10786, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2021, 16:35
(2199 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...