Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Munteni Buzău relansează campionatul

În 1989 erau în Liga a III-a, Divizia C de atunci, care număra 12 serii, a câte 18 echipe. De atunci au trecut aproape 3 decenii, dar Victoria Munteni Buzău a rămas una dintre echipele de tradiție ale fotbalului ialomițean. Și nu doar atât. Victoria este unul dintre adversarii incomozi, o echipă care a încheiat ultimii ani în plutonul de fruntași și s-a dovedit capabilă de mari surprize. Așa a fost și în etapa de sâmbătă, când la Munteni Buzău a venit Abatorul Slobozia, liderul campionatului. Gazdele au învins la limită și au învolburat din nou apele într-un campionat care părea terminat. Ocupanta locului secund, Recolta Gheorghe Doja, a profitat din plin de eșecul Abatorului, a spulberat Adâncata... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 17:40 (3898 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are un șef provizoriu

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are un șef provizoriu

bonus: Dascăl condamnat penal, recompensat cu gradație de merit

Situație incertă în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. La momentul de față, instituția este condusă de Gabriela Borodea, șeful Casei Corpului Didactic Ialomița, în timp ce, pentru a nu fi decapitate de reprezentanții Ministerului Educației, Luminița Barcari și Steluța Mitrea, șefele Învățământului ialomițean, au intrat în concediu medical. Între timp, acestea au deschis o nouă acțiune în instanță împotriva Ministerului de Resort.

Se așteaptă decizia instanței De aproximativ o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița este condus provizoriu de Gabriela Borodea... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 16:20 (11831 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Administrație criminală la Urziceni

Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Balta Draga este un areal acvi-faunistic situat la marginea orașului Urziceni, pe teritoriul administrativ al comunei Manasia. Zona a fost transformată în ultimul an într-o groapă de deșeuri de către angajații firmei ROSAL, cu acordul tacit al autorităților din Urziceni. Situația riscă să devină explozivă în condițiile în care intervenția Gărzii de Mediu Ialomița nu a limpezit «apele»...

Dezastru ecologic în formă continuată În iarna anului trecut, în mediul on-line, au apărut primele semnale privind deversări necontrolate de gunoi menajer în balta Draga. Conform martorilor oculari... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 14:05 (5046 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena

La Bran-Moeciu, birjar! Via Europa!

Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena

Consiliul Județean Ialomița va oferi angajaților cursuri de perfecționare nou-nouțe. Cursurile vizează 50 de angajați din cadrul instituției și se vor derula în cursul acestui an și la începutul anului viitor. Noutatea absolută o reprezintă faptul că o parte dintre aceste cursuri se vor desfășura în străinătate, la Viena. Pentru cei care vor urma cursurile în țară, președintele a decis că zona Bran-Moeciu reprezintă cea mai bună locație.

Perfecționare administrativă marca Moraru
Adeptul principiului «suntem prea săraci ca să cumpărăm ieftin», președintele Moraru a decis că angajații... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 10:50 (3778 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Trotuarul «subteran» de la Slobozia

Trotuarul «subteran» de la Slobozia

Capitala județului Ialomița, Slobozia are toate șansele să intre în CRA (Cartea Recordurilor Administrative). După ce a construit prima parcare subterană din lume fără intrare, se pregătește să dea în folosință și primul trotuar «subteran». După cum puteți vedea în imaginea de mai sus, trotuarul de deasupra «gropii lui Stoica» este sub nivelul bulevardului Matei Basarab. Unul dintre șefii de echipă care ne-a monitorizat în timp ce făceam fotografia ne-a explicat că oricum nu contează că «e departe de drum...». Și, neavând studii de specialitate în domeniu, mai că i-am da dreptate!... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 20:50 (6460 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Recent, cele 4 spitale din Ialomița au fost verificate amănunțit de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică a județului Teleorman. Chiar dacă nu au descoperit nereguli, problema controlului efectuat constă în faptul că a fost anunțat înainte cu o lună de a începe printr-un fax remis unităților spitalicești de către reprezentanții Ministerul Sănătății.

Spitale fără probleme În Ialomița funcționează 4 spitale. Este vorba despre Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Spitalele Municipale din Fetești și Urziceni și Spitalul Orășenesc din Țăndărei. Toate aceste unități medicale au fost... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 18:40 (4905 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii din Ialomița au clasat 800 de dosare cu autori necunoscuți

În 2017

Procurorii din Ialomița au clasat 800 de dosare cu autori necunoscuți

Dosarele penale cu autori necunoscuți sunt o adevărată piatră de moară pentru procurorii din Ialomița. Pentru a nu-și mai bate capul cu anchetele deschise în cauzele în care autorii nu pot fi identificați, procurorii și polițiștii preferă să le claseze. Estimativ, la nivelul județului, în 2017, cele 4 Parchete au clasat aproximativ 800 de dosare penale cu autori necunoscuți!

Infractori rămași în libertate Potrivit rapoartelor de activitate ale Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, pe rolul instituției și a celorlalte 3 Parchete din subordine, în anul 2016 erau înregistrate 7... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 13:55 (4995 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

Trăim decenii de neîmpliniri mărețe

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

În urmă cu o lună, Consiliul Județean Ialomița a semnat un contract care vizează Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean. Prezentat drept un document care va genera «o nouă revoluție urbanistică», PATJ reia sub o altă formă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița în perioada 2009-2020, document deja existent. Dincolo de considerentele financiare, ceea ce este scandalos e faptul că doar câteva duzini dintre sutele de investiții prognozate s-au concretizat în cei aproape 10 ani care au trecut de la elaborarea Strategiei...

Strategii de 2 milioane de lei Strategia... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 11:05 (4475 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

200 de șacali în pădurile din Ialomița

200 de șacali în pădurile din Ialomița

În pădurile din Ialomița și-au făcut apariția în ultimii ani prădători periculoși, precum șacalii. Estimările reprezentanților Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița arată că anul trecut au fost identificate peste 200 de exemplare de șacali, cele mai multe în zona Bălții Ialomiței. Din fericire, animalele sălbatice nu au pus în pericol oamenii și nu au produs pagube...

Din India, în pădurile Ialomiței Schimbările climatice din ultimii ani au făcut ca specii de animale periculoase, precum șacalul, să migreze către alte zone de pe glob. Așa se face că această specie de... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2018, 13:25 (13299 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

procurori de provincie

Condamnăm public greșelile altora. Furtul! Corupția! Plagiatul! Condamnăm în devălmășie, irațional... Tot ce nu poate fi încadrat în sistemul nostru de valori, tot ce nu înțelegem, tot ce ne deranjează. Iar dacă prejudiciul ne este adus nouă, devenim brusc legitimi... Suntem instanța, autoritatea... Și ne manifestăm ca atare. Să luăm, bunăoară, un exemplu, pentru că și Kant, cât era el de filosof, tot mai dadea câte un exemplu... Iar noi, neridicându-ne nici la genunchiul broaștei din grădina lui Kant, avem nevoie măcar de un exemplu. «Zilele trecute a făcut ceva vâlvă pe FB un articol în care o tânără din Slobozia și-a descris trăirile sumbre ale copilăriei și adolescenței din orașul natal. Opinia ei, viața ei, viitorul ei! Dar când din toate activitățile de anul trecut ale CentruluiCultural își amintește doar o expoziție de goblenuri și un festival de lieduri care între timp a devenit și de dirijat, să avem pardon de profesionalismul distinsei doamne!»... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2018, 20:20 (5017 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ileana Hogea Velișcu, primul sinolog al României

Plecată din Sudiți, Ialomița

Ileana Hogea Velișcu, primul sinolog al României

Originară din comuna ialomițeană Sudiți, Ileana Hogea Velișcu este primul și cel mai important sinolog al României. A scris și publicat peste 1000 de articole și cărți dedicate Limbii și Culturii Chineze, înființând totodată catedre de Limba Chineză în cele mai importante universități de stat și particulare din Capitală. A însoțit în vizite oficiale președinți de țară, iar datorită ei actuali diplomați români știu să vorbească Limba Chineză. Acum, Ileana Hogea, pe numele său chinezesc Yang Ling, s-a retras din viața academică în apartamentul pe care îl are în București și ține cursuri de Chineză doar pentru oamenii apropiați sufletului ei...

Călătorie spre China... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2018, 12:40 (9564 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Paza aeroportului de la Alexeni costă 260 mii de lei

Prima notă de plată!

Paza aeroportului de la Alexeni costă 260 mii de lei

La începutul anului 2018, președintele Victor Moraru anunța emfatic că există cel puțin 3 soluții pentru introducerea  aeroportului de la Alexeni în circuitul economic. La 4 luni distanță, peste «scenariile» președintelui s-a așternut praful. Ruinele aeroportului trebuie însă păzite. Iar serviciile de pază costă!

Pază pentru 326 hectare de nimic
Consiliul Județean Ialomița a anunțat pe site-ul instituției că achiziționează servicii de pază pentru aeroportul de la Alexeni. Data limită pentru depunerea ofertelor a fost 5 aprilie 2018, iar la acest moment ofertele se află în... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2018, 18:35 (4554 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

16 percheziții domiciliare la Fetești. Scandalagiii din Vlașca au fost săltați de mascați!

16 percheziții domiciliare la Fetești. Scandalagiii din Vlașca au fost săltați de mascați!

UPDATE: 18 persoane sunt urmărite penal de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat joi, 19 aprilie 2018, nu mai puțin de 16 percheziții domiciliare în Cartierul Vlașca din Fetești. Patru bărbați, suspectați că au provocat scandalul de la sfârșitul săptămânii precedente, au fost conduși la audieri.

Anchetă în plină desfășurare
Mascații au descins în Vlașca la primele ore ale dimineții zilei de joi, 19 aprilie 2018, efectuând 16 percheziții domiciliare, într-un dosar penal privind fapte de «ultraj», «loviri și alte violențe» dar și «distrugere». Vizați sunt patru bărbați care au... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2018, 14:30 (9189 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Brancardierii și infirmierele au ieșit în stradă

Protest în fața Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Brancardierii și infirmierele au ieșit în stradă

O parte dintre angajații Spitalului Județean de Urgență Slobozia, brancardieri și infirmiere, au ieșit miercuri, 18 aprilie 2018, în stradă în semn de protest. Oamenii sunt nemulțumiți că le-au fost diminuate salariile, prin aplicarea prevederilor controversatei Legi 153/2017. Oamenii au reclamat de asemenea faptul că managerul Mariana Iancu le-a interzis să organizeze protestul. Aceasta neagă însă acuzațiile pe care angajații i le-au adus.

Grevă în fața Spitalului Slobozia
Proaspăt ieșiți din turele de noapte, o parte dintre brancardierii și infirmierele Spitalului Județean de... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2018, 14:25 (16394 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Membrii grupării «Rolex» din Ialomița au fost arestați de carabinieri în Italia

Membrii grupării «Rolex» din Ialomița au fost arestați de carabinieri în Italia

Trei ialomițeni de etnie romă, doi bărbați și o femeie, cu domiciliile în Slobozia și Țăndărei, au fost reținuți de carabinierii din Italia în zona orașelor Sora și Casino, pentru fapte de «furt calificat». Aceștia făceau parte dintr-o grupare infracțională specializată în furturi de ceasuri de lux, denumită de autoritățile judiciare italiene «Banda Rolex». Într-un comunicat de presă remis publicității din Peninsulă, reprezentanții Poliției au precizat că infractorii profitau de bunăvoința și naivitatea italienilor.

Căutați în România și Italia
Cercetarea penală a celor trei ialomițeni... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 19:40 (18470 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie muncită

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-FCSB II 1-0

Victorie muncită

bonus: Victorii pentru copii și juniori

Cu o zi înainte de momentul în care Liviu Dragnea a dat verde alegerii lui Ionuț Lupescu în fruntea FRF, Unirea Slobozia a primit vizita satelitului celor de la FCSB. A fost o nouă încercare, a patra din retur, pentru elevii lui Enache Costea de a aduce propriilor spectatori bucuria unei victorii. Șansele de reușită păreau consistente, după ce galben-albaștrii izbutiseră două victorii în deplasare: 5-0 cu modesta Delta Tulcea și 1-0 cu Înainte Modelu. Astfel, slobozenii porneau confruntarea cu micii steliști, de pe locul 4, ceva mai aproape de adevărata valoare a lotului. În ciuda faptului că oaspeții n-au mai etalat jucători de la prima echipă, misiunea antrenorului Costea n-a fost deloc ușoară... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 17:25 (5076 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Un punct în plus, un loc în minus

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-CSM Bistrița 27-27 (16-16)

Un punct în plus, un loc în minus

De când este în Liga Națională, HCM Slobozia are obiceiul să trăiască periculos, lucru care se va întâmpla și în acest final de sezon. Meciul cu CSM Bistrița a fost spectaculos atât pe teren cât și în tribune, unde s-au confruntat sportiv două galerii frumoase, oaspetele fiind însoțite de 10-12 suporteri foarte zgomotoși. Pe timpul celor 60 de minute, cele două echipe s-au duelat la baionetă, meciul fiind deschis oricărui rezultat. În final, n-a ieșit rău pentru Slobozia, dar surprizele uluitoare care bântuie acest sezon au lovit din nou, iar trupa lui Gheorghe Covaciu a ajuns pe loc retrogradabil. Mai sunt 5 jocuri, iar deznodământul e greu de anticipat.

Umăr la umăr... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 16:40 (4436 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă fără istoric

O dată cu etapa a 20-a, derulată sâmbătă, 14 aprilie a.c., s-au scurs două treimi din actualul sezon al Ligii a IV-a ialomițene. Cea mai ușoară viață a avut-o chiar liderul Abatorul, căruia i-a venit rândul la masa verde deschisă prin retragerea celor de la Rapid Fetești. Încă 3 puncte pentru trupa antrenată de Ion Ionescu și tot 7 lungimi față de locul 2. Aici o găsim tot pe Recolta Gheorghe Doja, care a spulberat-o pe codașa Spicul Colelia, chiar pe terenul acesteia. Scorul etapei, 6-1, a fost realizat de Viitorul Axintele în dauna Victoriei Țăndărei, iar fosta reprezentantă a Ialomiței în Liga a III-a rămâne confortabil pe ultima treaptă a podiumului. Amara nu a reușit să treacă de Scânteia... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 15:55 (3404 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Protest spontan la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Protest spontan la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Nemulțumiți de salariile pe care le-au primit, angajații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au organizat marți, 17 aprilie 2018, un protest spontan în curtea instituției. De asemenea, oamenii au declarat că sunt revoltați și din cauza comportamentului nefiresc pe care  Gabriel Modrea, directorul instituției îl are față de subordonații săi. Totodată, acesta nu  a fost de găsit pentru a discuta cu protestatarii. 

Demisii în bloc la DSP
Susținuți de  reprezentanții sindicatului SANITAS, cei 30 de angajați pe care Direcția de Sănătate Publică Ialomița îi are... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 13:05 (7870 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale

Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale

O analiză a Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița arată faptul că administrațiile locale din județ  gestionează deficitar colectarea taxelor și impozitelor locale. Potrivit informațiilor oficiale, 2017 a fost anul în care un sfert din cele 66 de primării din județ nu au reușit să depășească procentul de 50% în ceea ce privește colectarea banilor de la populație. Gradul scăzut de încasare este generat, în opinia primarilor ialomițeni, de refuzul cetățenilor de a-și achita amenzile pe care le-au primit.

Un demers greu de realizat
Statisticile pe care Direcția... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2018, 15:45 (7443 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Balaciu: La volan fără permis

În cursul nopții trecute, 25 spre 26 octombrie, polițiștii din Balaciu au depistat în trafic, pe un drum comunal, un autovehicul condus de un localnic, de 36 de ani. Verificînd documentele șoferului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:25
(15358 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne vîndute ilegal

În cursul dimineții de luni, 25 octombrie, polițiștii din Maia au depistat în trafic un autocamion ce transporta și vindea lemne. La volan se afla un tînăr, de 25 de ani, din Vrancea, iar cu ocazia verificării ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:23
(14015 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia lemne ilegal


Un morun și 17 kg de icre negre, în portbagajul unui autoturism

Duminică, 24 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic, pentru un control de rutină, o mașină condusă de un bărbat, de 42 de ani, din localitatea Giurgeni. Potrivit polițiștilor, în portbagajul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2010, 13:31
(16234 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Depunere de coroane de «Ziua Armatei»

Luni, 25 septembrie, Instituția Prefectului Ialomița a organizat o serie de activități pentru celebrarea «Zilei Armatei». Evenimentul a debutat la Monumentul eroilor «Colonel Popescu», în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2010, 13:25
(12381 vizualizări - 0 comentarii)


Băiețel de 9 ani, înecat la Giurgeni

Un băiețel de doar 9 ani și-a găsit sfîrșitul înecîndu-se într-o cuvă betonată a unei stații de pompare. Tragedia s-a petrecut în localitatea Giurgeni. Băițelul plecase la pescuit în dimineața de sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2010, 13:24
(12204 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A explodat butelia

O improvizație la o butelie a făcut ca aceasta să explodeze, provocînd un incendiu de proporții la Miloșești. Flăcările s-au aprins în după-amiaza zilei de duminică, 24 octombrie și au cuprins bucătăria ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2010, 13:22
(17414 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale Jandarmeriei în școli

Pentru a continua activitatea de prevenție începută anii trecuți, la începutul anului școlar 2010-2011, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a încheiat parteneriate educaționale cu mai multe instituții ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 14:12
(13857 vizualizări - 0 comentarii)


«Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative»

În organizarea Asociației Culturale «Ascult Ialomița», a Fundației «Concord», a Fundației «Academia Dacoromână», a Societății Naționale «Spiru Haret» pentru Educație, Știință și Cultură, precum și a Centrului ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 13:59
(11665 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Recital Chopin la Centrul Cultural

Marți, 26 octombrie a.c., de la orele 17.00, la Sala de concerte a Centrului Cultural «Ionel Perlea», slobozenii sînt invitați la un recital de pian. Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 13:06
(13062 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 1000 de competitori la «Cupa Satelor»

Ialomița: Peste 1000 de competitori la «Cupa Satelor»

Direcția pentru Sport și Tineret Ialomița a desfășurat sîmbătă și duminică, 16, respectiv 17 octombrie, ultimele două etape zonale ale Competiției «Cupa Satelor».
Sîmbătă, în comuna Bucu s-au întîlnit ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 11:41
(13256 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Căzănești

Luni, 25 octombrie a.c., Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Biblioteca «Ion Creangă» Căzănești și Consiliul Local Căzănești inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea». Acțiunea ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 11:28
(14336 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Fetești din cauza unor scurtcircuite electrice

Incendii la Slobozia și Fetești din cauza unor scurtcircuite electrice

Două incendii de locuințe sînt situațiile de urgență la care au intervenit pompierii ialomițeni joi, 21 octombrie a.c.. Mai mult, ambele incendii au avut ca și cauză probabilă de izbucnire scurtcircuitul ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 17:16
(14269 vizualizări - 1 comentariu)


Munteni Buzău: Spărgător de case, arestat preventiv

Miercuri, 20 octombrie a.c., un bărbat de 30 de ani, din Munteni Buzău, recidivist, a fost prezentat de polițiștii ialomițeni Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia cu propunere de punere în mișcare ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 17:10
(14268 vizualizări - 0 comentarii)


Violator încarcerat

Un bărbat de 31 de ani, din Fetești, a fost identificat și reținut de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerat ulterior în Penitenciarul Slobozia în vederea executării unei pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 17:08
(16446 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: 5 tone de grîu fără documente, confiscate de polițiști

În cursul zilei de miercuri, 20 octombrie a.c., polițiștii din Sudiți au oprit pentru control o autoutilitară, înmatriculată în Prahova. Verificînd interiorul mașini, oamenii legii au descoperit 5 tone ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 16:10
(13256 vizualizări - 1 comentariu)


Anunț angajare

Școala cu cls. I-VIII «George Vâlsan» Amara scoate la concurs pe data de 09.11.2010 un post de îngrijitor.
Relații la secretariatul școlii, la nr. de telefon 0243/266.837 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 10:34
(8279 vizualizări - 0 comentarii)


Program prelungit pentru AJOFM Ialomița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita, din dorința de a veni în sprijinul persoanelor fizice care realizează venituri de natură profesională, altele decît cele salariale, pentru care ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2010, 09:06
(16965 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: S-a spînzurat de un copac din curtea școlii

Un bărbat din Sfîntu Gheorghe a fost găsit spînzurat în curtea școlii din localitate. Trupul lui Viorel Z., de 46 de ani, angajat al Primăriei Sfîntu Gheorghe, atîrna de un copac de lîngă clădirea școlii ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 18:44
(21246 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 18:25
(9388 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:51
(14627 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Încercînd să fure oi, l-a înjunghiat pe cioban

În dimineața zilei de luni, 18 octombrie a.c., agenții Postului de Poliție Bordușani au fost sesizați despre faptul că, în cursul nopții, un bătrîn de 71 de ani, cioban la o stînă de la periferia comunei ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:21
(15629 vizualizări - 0 comentarii)


A amenințat un taximetrist cu aparatul de electroșocuri

Luni seara, 18 octombrie a.c., în jurul orei 18.45, prin 112, Poliția a fost sesizată de un taximetrist despre faptul că un client pe care l-a transportat din Slobozia în satul Ion Ghic a refuzat să-i plătească ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:15
(15439 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Accident pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de luni, 18 octombrie a.c., pe raza comunei Coșereni. La ora 17.20, un bărbat în vîrstă de 21 de ani, din Movilița ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:12
(15626 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: Beat la volan

Pe DN 2, în localitatea Cotorca, polițiștii au oprit pentru verificări un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, la volanul căruia se afla un bărbat, de 42 de ani, din comuna Ciocârlia. Întrucît emana ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:10
(16444 vizualizări - 0 comentarii)


12 sesizări penale înaintate de Finanțe la Parchet

Peste 200 de verificări privitoare la respectarea prevederilor legale în materie de fiscalitate și venituri de peste 5 milioane de lei la bugetul statului, acestea sînt cifrele înaintate de inspectorii ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 12:41
(13363 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Fetești și Săveni

Miercuri, 20 octombrie a.c., Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Biblioteca Municipală Fetești și Primăria Fetești inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea». Acțiunea se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 14:49
(14870 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției în mediul rural din zona de vest, razie la Urziceni și controale la discotecile din zona Țăndărei

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat la acest sfîrșit de săptămână la mai multe acțiuni organizate pe raza județului.
Astfel, o primă ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 14:32
(15551 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un elev de 15 ani i-a furat mobilul unui coleg

Un copil de 15 ani, din Manasia, elev la o unitate de învățămînt din Urziceni, este principalul suspect al polițiștilor în cazul furtului unui telefon mobil. Minorul este bănuit că în timpul orelor de curs ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:59
(13328 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Ialomița: Un mort și trei răniți în accidente

O persoană și-a pierdut viața și alte patru au fost rănite în urma a trei accidente rutiere produse la acest sfîrșit de săptămînă pe arterele județului. Fie că au avut drept cauză de producere traversarea ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:53
(14254 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 15 octombrie a.c., în jurul orei 11.50, agenții rutieri aflați în serviciul de patrulare și control al traficului rutier pe Șoseaua București din orașul Țăndărei au oprit pentru verificări un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:47
(14413 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...