Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministerul Sănătății, obligat la plata unor despăgubiri de 300 mii lei către o firmă din Fetești

După ce a găzduit personalul medical în timpul pandemiei de COVID-19

Ministerul Sănătății, obligat la plata unor despăgubiri de 300 mii lei către o firmă din Fetești

În timpul pandemiei de COVID-19, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești a fost declarat unitate medicală de­dicată tratării bolii COVID-19. Pe cale de consecință, personalul me­dical a beneficiat de un regim special de cazare și hrană, fiind găzduit la pensiunea unei firme din localitate. Proprietarul pensiunii încearcă de 3 ani să-și recu­pereze cei 300 mii de lei pe care i-a cheltuit pentru că a pus unitatea la dispoziția cadrelor medicale. Pro­cesul a ajuns la Înalta Curte de Casație și Justiție după ce Minis­terul Sănătății, parte în acțiune, a contestat toate soluțiile prin care era obligat la plata despăgubirilor.

... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2025, 10:40 (7399 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Controale ale Poliției Locale Slobozia la terasele din oraș

Controale ale Poliției Locale Slobozia la terasele din oraș

Sezonul cald este sinonim cu deschiderea teraselor. Și la Slobozia există câteva zeci de astfel de spații destinate petrecerii timpului liber, însă nu toate funcțio­nează legal. Un control al Poliției Locale a scos la iveală lipsa autorizațiilor necesare funcționarii și chiar lipsa autorizațiilor pentru a putea prepara hrană în condiții de siguranță. Controlul a adus, firește, și sancțiuni.

 

Sancțiuni pentru lipsa autorizațiilor Estimativ, la Slobozia, în acest sezon cald, funcționează aproximativ 40 de terase, mai mici sau mai mari. Nu toate spațiile... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2025, 10:10 (10433 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătiri pentru evaluarea culturilor calamitate de seceta pedologică

În Ialomița

Pregătiri pentru evaluarea culturilor calamitate de seceta pedologică

Comisiile Locale pentru eva­luarea pagubelor produse de secetă și-au început oficial activitatea. Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița coordonează activitatea acestora și anunță faptul că fermierii afectați de fenomenul secetei pedologice pot depune cereri pe baza cărora să le fie evaluat prejudiciul provocat de acest fenomen. Pe baza evaluărilor, fermierii afectați de seceta pedologică pot fi despăgubiți. Anul trecut, în Ialomița, au fost acordate despăgubiri de peste 92 milioane de lei, potrivit Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița.

 

Se așteaptă cererile fermierilor... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2025, 09:40 (5785 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

E vremea Festivalului «Trofeul Tinereții»

E vremea Festivalului «Trofeul Tinereții»

Festivalul «Trofeul Tinereții» se pregătește pentru debutul celei de a 57-a ediții. Anul acesta muzica ușoară românească se va auzi în Grădina de Vară a Stațiunii Amara în weekendul 2-3 august 2025. Organizatorii susțin că cel mai longeviv festival dedicat tinerelor talente devine tot mai popular de la un an la altul. De această dată și-au dorit să obțină «Trofeul Tinereții» peste 200 de tineri, însă după cele două preselecții, doar 12 voci vor urca pe scena Festivalului. Trei dintre acestea sunt din Ialomița și speră ca Trofeul să rămână acasă...

 

Paula Seling, președinta juriului... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2025, 10:05 (8193 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Set, Meci!

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Csikszereda 6-1

Set, Meci!

În etapa 2 a noului sezon din SuperLiga, primul eșalon al fotbalului românesc, Unirea Slobozia a întâlnit luni, 21 iulie a.c., «acasă» pe Arena din Clinceni, nou-promo­vata FC Csikszereda Miercurea Ciuc. Așa cum am relatat, Unirea Slobozia a început sezonul 2025-2026 cu o înfrângere, 1-2 la Cluj, cu CFR, deciziile controversate de arbitraj, care i-au defavorizat clar pe ialomițeni, influențând dezno­dământul partidei. Adversarii Unirii, FC Csikszereda Miercurea Ciuc a surprins în prima etapă, conducând pe Dinamo cu 2-0 încă din startul meciului. Dinamo a egalat până la pauză, meciul terminâ... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2025, 19:10 (8816 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Bărbulești, Please!»

«Bărbulești, Please!»

Undeva, în partea de Vest a Ialomiței, există singura localitate din județ unde populația a crescut: Bărbulești. Astfel, potrivit Recensământului din 2021, populația comunei Bărbulești se ridică la 7878 de locuitori, în creștere față de Recensământul anterior din 2011, când au fost înregistrați doar 5902 de locuitori. Revenind, la Alegerile Locale din 9 iunie 2024, în fruntea localității a fost (re)ales primarul Vasile Liță. Acesta a candidat de unul singur din partea PSD și, firesc, a câștigat, be­neficiind de cele 1197 de voturi ale unor localnici. Desigur, alături de cei 15 consilieri locali social-democrați înscăunați la aceleași... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2025, 09:45 (7188 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ograda: Crimă mărturisită după 20 de ani. Cadavrul, îngropat într-o curte!

Ograda: Crimă mărturisită după 20 de ani. Cadavrul, îngropat într-o curte!

Polițiștii și procurorii din Slobozia fac cercetări într-un complicat caz de «omor». Autorul cum­plitei fapte, arestat în județul Buzău după ce și-ar fi ucis două rude apropiate, a mărturisit printr-o scrisoare înaintată autorităților ialomițene faptul că, în urmă cu 20 de ani, a ucis o femeie din localitatea Ograda. Victima criminalului figura în evidențele Poliției ialomițene ca dispărută. A fost descoperită la începutul acestei săptămâni îngropată în saci de plastic, în locul indicat de bărbatul care a ucis-o. Este vorba despre gospodăria unei localnice din comuna Ograda...

 

Și-ar fi îngropat amanta în curtea concubinei... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2025, 15:05 (20821 vizualizări - 11 comentarii)

Taguri: Ograda omor anchetă

EVENIMENT

De la Primăria Ion Roată, consul general la Riad

Transfer de senzație

De la Primăria Ion Roată, consul general la Riad

O știre a făcut înconjurul planetei zilele trecute, când proaspăta ministră de Externe, deputata USR Oana Țoiu, a mirosit ce și cum cu «transferurile diplomatice» din Ministerul pe care îl conduce. Printre nominalizările implantate pe funcții în Consulatele României de pe mapamond s-a regăsit, firesc, și transferul unei funcționare dintr-o primărie ialomițeană. Este vorba despre o oarecare Oana Nicoleta Ghica, ajunsă «la rugămintea lu’ cineva» pe post de consilier personal al primarului comunei Ion Roată și ulterior, adică în maxim 3 zile, transferată în echipa Ambasadei României... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2025, 09:50 (12800 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița are singurul laborator acreditat RENAR din România

Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița are singurul laborator acreditat RENAR din România

După 12 luni de activități specifice, laboratorul de analize al Centrului de Transfuzie Sanguină Ialomița a primit acreditarea RENAR. Unitatea este singura de acest gen din România care beneficiază de o astfel de certificare. «Înseamnă enorm pentru munca noastră!» declară Raluca Cruceat, directorul Centrului.

 

Certificare RENAR pentru Centrul din Slobozia Laboratorul de analize medicale al Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița este locul unde este testat sângele recoltat de la donatori. Acreditarea RENAR conferă în primul rând siguranța... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2025, 10:05 (8470 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ample proiecte de reabilitare a străzilor la Țăndărei și Fetești

Ample proiecte de reabilitare a străzilor la Țăndărei și Fetești

Administrațiile locale din Țăndărei și Fetești continuă în această perioadă proiectele multianuale de reabilitare a străzilor din cele două orașe ale județului Ialomița. «Sunt străzi care aveau nevoie de reabilitare. Lucrăm într-un ritm susținut!» susține Cristian Roman, primarul din Țăndărei.

 

Nicio stradă fără asfalt la Țăndărei Proiectele de asfaltare a străzilor din Țăndărei au fost inițiate cu aproximativ 3 ani în urmă. Fie cu fonduri locale, fie cu fonduri europene, majoritatea străzilor din oraș au intrat în reabilitare. Administrația... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2025, 09:55 (6703 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Călătorie macro în lumea insectelor...

Călătorie macro în lumea insectelor...

Considerate de foarte mulți dintre noi indezirabile, insectele au o lume aparte și chiar propria personalitate. Acest univers greu de observat cu ochiul liber a fost descoperit de dr Claudiu Mihai, medic de familie în comuna Valea Ciorii, în momentul în care a realizat primele fotografii ale insectelor din curtea sa. Instantaneele au fost surprinse printr-o tehnică de lucru specială, numită Photo Stacking, genul fotografic «macro extreme» și au presupus ore întregi de procesare computerizată, cu ajutorul unui software avansat. Portretele micilor viețuitoare au fost expuse inițial la Slobozia, iar din această săptămână o nouă serie de astfel... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2025, 13:10 (6611 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Furtună de proporții la Slobozia. Mașini distruse, copaci doborâți de vânt și străzi inundate!

Furtună de proporții la Slobozia. Mașini distruse, copaci doborâți de vânt și străzi inundate!

O ploaie torențială cu grindină, însoțită de rafale de vânt foarte puternice au făcut prăpăd la Slobozia joi, 17 iulie a.c., în jurul orelor 19,00. Zeci de mașini au fost distruse de copacii doborâți de vânt. De asemenea, unele străzi din oraș au fost inundate din cauza cantității mari de precipitații. Autoritățile au transmis un mesaj Ro-Alert înainte de începerea furtunii.


Natură dezlănțuită Întreg orașul a fost afectat de vântul puternic și de ploaia torențială cu grindină. Zeci de mașini au fost avariate din cauza copacilor... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2025, 10:05 (28275 vizualizări - 20 comentarii)

Taguri: Slobozia furtună

Click aici

EVENIMENT

Apă cu program de conformare în 21 de localități din Ialomița

Apă cu program de conformare în 21 de localități din Ialomița

Calitatea apei furnizată populației rămâne una din pro­ble­mele nerezolvate ale administrațiilor locale din Ialomița. Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată că 21 de sisteme de apă din tot atâtea localități din județ funcționează în baza unor programe de conformare ce au ca scop îmbună­tățirea calității apei. În special în mediul rural, marea pro­blemă o reprezintă mijloacele tehnice necesare tratării apei.

 

Calitatea apei lasă de dorit De nenumărate ori, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a atras atenția cu privire la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2025, 07:55 (16879 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fără locuri pentru persoanele cu dizabilități în centrele DGASPC Ialomița

Fără locuri pentru persoanele cu dizabilități în centrele DGASPC Ialomița

Un raport al Avocatului Poporului arată că Ialomița se numără printre județele în care internarea persoanelor cu diza­bilități în centrele administrate de Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului este aproape imposibil din cauza lipsei locurilor. În județul Ialomița situația este generată atât de locurile limitate ala centrelor DGASPC, cât și de procesul de dezinstituționalizare solicitat de reprezentanții organismelor europene în domeniu.

 

O situație dificilă Situația lipsei de locuri pentru persoanele cu dizabilități... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2025, 12:15 (7550 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Restanțe de 16,6 milioane de lei la plata concediilor medicale

În Ialomița

Restanțe de 16,6 milioane de lei la plata concediilor medicale

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița susține că are res­tanțe în ceea ce privește plata conce­diilor medicale. Valoarea acestora se ridică la 16,6 milioane de lei. Princi­pala cauză o reprezintă «alocarea insuficientă a fondurilor la capitolul „Asistență Socială“», potrivit instituției.

 

Plăți întârziate Datele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că anul trecut au fost eliberate 22734 certificate de concediu medical, cu aproximativ 1400 mai puține decât în 2023. Valoarea sumelor decontate... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2025, 08:10 (5145 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții oprește finanțarea pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Compania Națională de Investiții oprește finanțarea pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a fost notificată de către Compania Națională de Investiții cu privire la faptul că investiția privitoare la Sala Polivalentă din Slobozia nu va mai conti­nua. CNI a luat decizia de a nu mai acorda fonduri pentru acest obiectiv. Pe cale de consecință, reprezentanții Primăriei Slobozia au fost obligați să introducă în conservare șantierul. Valoarea investiției se ridică la peste 70 milioane de lei.

 

Proiectul intră în conservare În martie 2025, Compania Națională de Investiții a pus pe lista de investiții și Sala Polivalentă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2025, 10:20 (31319 vizualizări - 20 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia și deciziile VAR

Fotbal, SuperLiga, CFR Cluj-Unirea Slobozia 2-1

Unirea Slobozia și deciziile VAR

«Noua» Unirea Slobozia a debutat în deplasare în noul sezon 2025-2026 al SuperLigii contra vicecampioanei CFR Cluj, stadionul «Dr. Constantin Rădulescu» găzduind partida. A fost un meci bun pentru slobozeni, dar slab pentru ardeleni, Dan Petrescu, tehnicianul celor de la CFR Cluj, bombănind pe toată perioada partidei. În ceea ce privește Unirea Slobozia, «cuplul» de antrenori Vlădoiu-Prepeliță, cu «principalul» în acte Vlădoiu și «secundul» Prepeliță, aceștia s-au declarat mulțumiți de randamentul titularilor. Mâhnirea conducerii, poate mai mare față de rezultatul înregistrat la finalul meciului... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2025, 14:35 (9915 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile Slobozia și Fetești, somate să preia în administrare porțiuni de drumuri naționale

Primăriile Slobozia și Fetești, somate să preia în administrare porțiuni de drumuri naționale

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcția Regională de Drumuri și Poduri Constanța, cere primăriilor din Slobozia și Fetești să ia în administrare porțiuni ale drumurilor naționale care tranzitează cele două orașe. În timp ce la Slobozia discuțiile se află într-o fază incipientă, la Fetești au generat deja un litigiu în instanță, din cauza refuzului administrației locale de a da curs solicitării.

 

Podul rutier din zona Cartierului Bora ar putea fi administrat de Primăria Slobozia În momentul de față, Primăria... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2025, 10:20 (32800 vizualizări - 8 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (VII 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (VII 2000)

Luna iulie a anului 2000 începea la fel de febril, Independent titrând pe prima pagină: «După ce a sucit mințile „ma­caronarilor“/Senzuala Claudia Neghină are oferte din Germania». Ca o paranteză, ziarul nostru a fost publicația care a lansat-o și promovat-o intens pe frumoasa ialomițeancă, Claudia Neghină afișând un pictorial foto în Independent încă din 1999. Revenind, un alt titlu de primă pagină atrăgea atenția în primul număr din iulie 2000: «Pe filieră bulgară au apărut/Cupoane agricole FALSE în Ialomița»... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2025, 12:20 (11462 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Dezvoltării solicită Primăriei Slobozia asumarea finalizării proiectelor PNRR în 12 luni

Ministerul Dezvoltării solicită Primăriei Slobozia asumarea finalizării proiectelor PNRR în 12 luni

Printr-o adresă oficială, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a solicitat Primăriei Slobozia să-și asume care vor fi proiectele finanțate de Comisia Europeană, prin PNRR, pe care le poate încheia până în luna august a anului 2026. Nerespectarea termenului atrage după sine pierderea finanțărilor și continuarea lucrărilor pe cheltuiala bugetului local, după cum atrage atenția Alexandru Potor, primarul Sloboziei. Având în vedere termenul scurt de implementare, administrația locală și-ar fi exprimat intenția de a renunța definitiv la aceste investiții. În joc sunt sume de peste 30 mi­lioane de lei...

 

Solicitare a MDLPA... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2025, 08:10 (17114 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Evenimentul a fost semnalat de un lucrător al unei firme marți, 7 iulie a.c., în jurul orelor 15,25. În sprijinul bărbatului de 43 de ani s-au deplasat de urgență 3 echipaje de salvare de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 11:40
(4167 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a cuprins două utilaje agricole, puse în funcțiune pe un câmp din zona localității Ion Roată. Cel mai probabil flăcările au izbucnit ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 19:05
(3051 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare meteo-Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, cu vijelii (ce vor atinge în anumite intervale viteze de 80-90 km/h), averse ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:55
(5109 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența alcoolului

În urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere, polițiștii ialomițeni au identificat , pe raza localităților Rădulești, Slobozia și Țăndărei, 4 conducători auto care circulau pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:50
(2807 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Movila

Incendiu la o casă din Movila

Pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și membrii serviciului voluntar cu 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru stingerea unui incendiu care ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:05
(3476 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 455 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 7 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 455, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 16:05
(2683 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Calendarul privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021 a fost reactualizat

În urma promulgării de către președintele României, Klaus Iohannis, a Legii pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 58/2020 privind luarea unor măsuri pentru buna funcționare a sistemului ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 00:20
(12125 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 iulie a.c., în jurul orei 9,30, polițiștii din Slobozia au oprit pentru control, pe raza localității Misleanu, un autoturism condus de un tânăr de 28 de ani, din aceeași localitate. În urma solicitării ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 19:10
(3662 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 444 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 6 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 444, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 16:05
(3024 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni integrate pentru combaterea COVID-19

Pentru prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor cu COVID-19, la nivelul județului Ialomița se vor desfășura acțiuni de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară, pentru a proteja sănătatea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2020, 11:20
(3220 vizualizări - 0 comentarii)


Șosele însângerate în județul Ialomița

Șosele însângerate în județul Ialomița

Zi neagră pe șoselele din Ialomița sâmbătă, 4 iulie 2020. Cinci persoane au fost rănite și una a murit în urma a 3 accidente rutiere, petrecute pe raza localităților Fetești, Coșereni și Misleanu. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2020, 15:15
(4138 vizualizări - 5 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 440 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 3 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 440, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de joi, 2 ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 16:05
(2670 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis sau cu permise suspendate

Joi, 2 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Balaciu în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza de competență au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 14:40
(2893 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de un autoturism

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 18,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier în municipiul Slobozia, în care un autoturism a lovit un pieton. La locul evenimentului s-a deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:55
(2626 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Vineri dimineață, 3 iulie a.c., în jurul orei 3,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din Cartierul Vlașca ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:50
(2939 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: A luat foc ghena de ventilație

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 16,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la stingerea unui incendiu produs la o ghenă Slobozia. Incendiul a fost stins operativ de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:45
(2641 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 11,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Săveni. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:40
(3095 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


Proxenet din Axintele, arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 19:50
(3691 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femei reținute pentru contrabandă cu țigări

Două femei, de 43 și 66 de ani, au fost reținute de polițiștii ialomițeni într-un dosar privind contrabanda cu țigări. Oamenii legii au efectuat în cursul zilei de joi, 2 iulie a.c., 10 percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 19:45
(3304 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru încălcarea Codului Rutier

Un tânăr de 22 de ani și un altul de 30 de ani s-au ales cu dosare penale după ce au fost suprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Tânărul de 22 de ani s-a urcat la volan în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 19:40
(2302 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 436 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 2 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 436, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de miercuri, ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:05
(3182 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

O persoană din Sudiți a descoperit un proiectil de artilerie exploziv, de calibru 120 mm, miercuri, 1 iulie a.c., în jurul orelor 12,50, în grădina din propria gospodărie. Conștientizând ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 12:10
(3400 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Contestații la Bacalaureat 2020

La nivelul județului Ialomița, 661 de contestații au fost depuse după afișarea primelor rezultate obținute de către candidații prezenți la probele din sesiunea curentă a examenului de Bacalaureat. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 10:15
(3196 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

97 de persoane amprentate, 122 de autoturisme controlate, 23 de sancțiuni contravenționale aplicate și 6962 de kilograme de deșeuri feroase ridicate de polițiști. Este bilanțul unei ample acțiuni de prevenire ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 17:40
(3392 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la centrele rezidențiale

Având în vedere prevederile Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,  în  perioada 3-15.06.2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 16:20
(3948 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 432 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 1 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 432, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 16:05
(3172 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală din localitatea Dridu, județul Ialomița, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 2 iulie 2020, în intervalul orar 9,00-15.00. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 14:40
(6367 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copil de 9 ani, rănit într-un accident rutier

Un tânăr de 17 ani din orașul Țăndărei s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident rutier. Acesta se deplasa pe un moped înmatriculat cu un număr fals și fără a avea permis de conducere, moment ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 17:25
(2327 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Razie a polițiștilor

În cursul zilei de luni, 29 iunie 2020, polițiștii din cadrul tuturor serviciilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat o razie de amploare pe străzile din Slobozia. În urma acțiunii ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 17:10
(1808 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 4,13%-rata șomajului în mai 2020

La sfârșitul lunii mai 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3864 șomeri (din care 1777 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 16:20
(2201 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...