Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investițiile abandonate ale Ministerului Educației

În Ialomița se reabilitează de 10 ani

Investițiile abandonate ale Ministerului Educației

O grădiniță cu program prelungit din Fetești și o sală de sport amplasată în curtea Școlii Gimnaziale din Sudiți sunt ultimele investiții pe care Ministerul Educației trebuie să le finalizeze în județul Ialomița. Construcția obiectivelor a început cu 10 ani în urmă și nici până în prezent nu sunt gata. Când vor putea fi utilizate nici măcar oficialii Ministerului Educației nu știu, însă aceștia dau asigurări că «vom analiza situația corespunzător...».

Realitatea din Ialomița
Între 2007 și 2008, Ministerul Educației, prin Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, a dat startul unor... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2017, 15:20 (4774 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare sociale de 40 milioane de lei pentru săracii din Ialomița

Asistența socială rămâne unul dintre cele mai bine finanțate sectoare. Datele care Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că instituția a plătit, la nivelul anului 2017, ajutoare sociale în valoare de 40 milioane de lei. De acești bani au beneficiat 90 mii de persoane, din întreg județul.

Abonați la ajutoarele sociale
Sistemul de ajutoare sociale a beneficiat mereu de cea mai mare atenție din partea Statului. Raportat la nivelul județului Ialomița, prin intermediul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, anul acesta s-au plătit beneficii... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2017, 12:55 (5859 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campus școlar din Slobozia, transformat în locuințe de serviciu

Campus școlar din Slobozia, transformat în locuințe de serviciu

De anul viitor, Slobozia va avea un bloc nou de locuințe de serviciu. Administrația locală vrea să transforme campusul școlar abandonat din spatele Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» în locuințe pentru medici sau profesori navetiști care predau în Slobozia. Municipalitatea a preluat în administrare ruina cu două etaje în timpul mandatului primarului Alexandru Stoica și a făcut eforturi pentru a realiza obiectivul cu bani europeni. Proiectul a eșuat însă din cauza faptului că firma care trebuia să construiască respectivul campus și-a declarat insolvența câteva luni mai târziu.

Istoria unei investiții ratate... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2017, 10:10 (7074 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

PSD Ialomița a împrumutat bani de la viitorii parlamentari

Politicianul la nevoie se cunoaște

PSD Ialomița a împrumutat bani de la viitorii parlamentari

Deputații Mihăiță Găină și Ștefan Mușoiu, precum și senatorul Marian Pavel, au împrumutat PSD Ialomița cu sume cuprinse între 30 și 60 mii de lei. Surse din cadrul Organizației susțin că și deputatul Andrei Pop ar fi cotizat, pardon, ar fi dat cu împrumut bani la PSD Ialomița, dar nu a știut că aceștia trebuie evidențiați în declarația de avere...

Parlamentarii și daravelele lor
Săracă precum membrii săi, Organizația PSD Ialomița a fost obligată să se împrumute de la viitorii parlamentari pentru a face față cheltuielilor electorale din anul 2016. Dovada acestei sărăcii extreme... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2017, 17:20 (10071 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nick Touring, pericol public

Opinii cu buletin

Nick Touring, pericol public

Călătorii slobozeni care au neșansa să circule cu autobuzele Nick Touring din Slobozia beneficiază de condiții improprii de transport. Această stare de fapt este reclamată public de ani buni, însă autoritățile locale le ignoră! Acum, pentru a genera o reacție din partea administrației locale, un slobozean a ales să-și asume punctul de vedere cu buletinul. Salutăm această inițiativă și îl susținem public în demersul său.

Între clocitoare și congelator În vara anului trecut, reporterii ziarului nostru au călătorit alături slobozenii care beneficiază de serviciile firmei de transport public... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2017, 14:05 (11059 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vivani Salubritate piratează piața deșeurilor menajere din Ialomița

Vivani Salubritate piratează piața deșeurilor menajere din Ialomița

Vivani Salubritate se află din nou în atenția opiniei publice. Un răspuns al Ministerului Dezvoltării Regionale, la o interpelare publică a senatorului PMP Gabi Ionașcu, confirmă faptul că depozitul zonal de deșeuri al Vivani Salubritate funcționează ilegal! Datele au caracter oficial și au fost furnizate de către Autoritatea Națională pentru Reglementarea Serviciilor Comunitare. Potrivit acestora, «Vivani Salubritate nu deține licență de funcționare eliberată de ANRSC».

Politică de monopol
Vivani Salubritate controlează piața deșeurilor menajere din Ialomița de aproape 10 ani... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2017, 10:10 (9927 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sărbători mai bune pentru familia Cloșcă din satul Luciu

Sărbători mai bune pentru familia Cloșcă din satul Luciu

În pragul Sărbătorilor de Iarnă, o familie greu încercată de soartă din satul Luciu are nevoie de sprijinul semenilor. Bolnavi și neputincioși, oamenii așteaptă alinarea din partea oricui se oferă să facă o faptă bună. Nevoile sunt multe, greutățile la fel, însă cea mai mare bucurie a casei este Georgiana, o fetiță de numai un an... Prea mică să înțeleagă durerea oamenilor mari din jurul său, copila visează cu ochii deschiși la Moș Crăciun și cadouri...

Casa cu povești de viață Familia Cloșcă trăiește simplu și modest, într-o casă sărăcăcioasă de la marginea satului Luciu. Acoperișul... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2017, 10:40 (8749 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

3000 de cărți, donate Bibliotecii Comunale din Sudiți

3000 de cărți, donate Bibliotecii Comunale din Sudiți

Peste 3000 de cărți aparținând profesorului universitar doctor Ileana P. Hogea au fost donate Bibliotecii Comunale din Sudiți. Născută la Sudiți, Ileana P. Hogea este primul și cel mai mare sinolog din România. În semn de respect față de gestul său, autoritățile locale din comună au decis ca biblioteca să poarte numele savantei Ileana P. Hogea. «Gestul doamnei profesor este o binecuvântare pentru comunitatea noastră!» susține Vasile Șincan, primarul comunei Sudiți.

O viață dedicată culturii chineze Născută în  urmă cu 82 de ani la Sudiți, în județul Ialomița, Ileana P. Hogea și... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2017, 12:55 (8075 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Sărbători de Iarnă cu brazi din import

Slobozia: Sărbători de Iarnă cu brazi din import

Primii brazi de Crăciun au ajuns în Piața Agroalimentară din Slobozia. Pomii de iarnă sunt importați din țări precum Germania, Olanda sau Norvegia și au prețuri care țin cumpărătorii la distanță... Cel mai ieftin brad costă 70 de lei, iar cel mai scump sare de 300 de lei. Tocmai de aceea oamenii spun că și anul acesta vor împodobi brazi artificiali. Mai mult, Primăria Slobozia a organizat anul acesta primul «Târg de Crăciun» din ultimii 5 ani. Astfel, în Piața Revoluției din oraș a fost instalat un brad de 13 metri înălțime și montate căsuțe de lemn unde se vând produse artizanale românești.

Brazi de import, la prețuri piperate... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2017, 15:40 (5339 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Florile Dalbe...

Florile Dalbe...

Și anul acesta, Biserica «Sfântul Mucenic Gheorghe» și-a chemat enoriașii să participe la un concert de Crăciun. Copiii grădinițelor și elevii școlilor din parohie, împreună cu vocile de aur ale Coralei Episcopiei Sloboziei și Călărașilor «Sfântul Mina» au adus magia Sărbătorilor de Iarnă în sufletele tuturor celor prezenți. Iar colindele interpretate la chitară de Maria Cârstoiu, o fată de 12 ani din Onești, au făcut ca lăcașul de cult să răsune de ropote de aplauze...

Sărbători de Iarnă alături de enoriași
Îmbrăcați în straie populare, un grup de copii așteaptă cuminți, cu spatele... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2017, 12:05 (5675 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia refuză modernizarea Bazarului Municipal

Consiliul Local Slobozia refuză modernizarea Bazarului Municipal

Oficial, administrația Mocioniu susține transformarea europeană a orașului Slobozia. În fapt, edilii locali sunt incapabili să asigure cadrul legal pentru modernizarea obiectivelor existente. Un exemplu în acest sens îl reprezintă Bazarul Municipal. Proiectul de modernizare a zonei, demarat în urmă cu mai bine de 5 ani este blocat până la expirarea tuturor contractelor de concesiune existente. Între timp, garajele au fost transformate în depozite, buticuri sau sedii de firme, încălcându-se astfel prevederile contractuale.

Jumătatea de măsură a lui Stoica
La preluarea mandatului... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2017, 17:40 (6231 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gabi Ionașcu vrea comună la Căzănești

«Senatorul lui Dumnezeu» calcă pe cărări bătătorite

Gabi Ionașcu vrea comună la Căzănești

În pauzele dintre două declarații politice în Parlamentul României, senatorul Gabi Ionașcu își face timp și pentru problemele alegătorilor din județul pe care îl reprezintă. Luni, 11 decembrie 2017, el a declarat în cadrul unei conferințe de presă că a declanșat lupta pentru «adevărata suveranitate a votului». Concret, el dorește să susțină cauza pierdută a Referendumului de la Căzănești prin care locuitorii au decis revenirea orașului la statutul de comună.

Ce n-a putut Pocora, promite Ionașcu Sătul să citească după dictare comunicatele de presă naționale ale PMP, senatorul Gabi Ionașcu... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2017, 14:10 (7030 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O victorie administrativă de 25 milioane de euro

Ședință extraordinară la Consiliul Județean Ialomița

O victorie administrativă de 25 milioane de euro

Luni, 11 decembrie 2017, Consiliul Județean Ialomița s-a întrunit în cadrul unei ședințe extraordinare, pentru a aproba Acordul de parteneriat cu Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură. Semnarea Acordului este necesară pentru a permite administrației județene accesarea celor 25 milioane de euro necesari reabilitării drumurilor județene DJ101, DJ302 și DJ402. «Este vorba despre cel mai important proiect de investiții în infrastructura rutieră realizat în ultimii 25 de ani în Ialomița!» a declarat, în cadrul ședinței, președintele Victor Moraru.

«Un pas mic pentru președinte...... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2017, 17:50 (5756 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Crăciunului», la a 5-a ediție

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

«Cupa Crăciunului», la a 5-a ediție

Sâmbătă, 9 decembrie 2017, pe terenurile sintetice de la Stadionul «1 Mai» și de la Orășelul Copiilor s-a desfășurat «Cupa Crăciunului». Competiția fotbalistică adresată copiilor din diverse categorii de vârstă este deja una de tradiție, ajungând la ediția a 5-a. S-a jucat pe 4 categorii de vârstă și a ieșit un turneu animat, așa cum se întâmplă de fiecare dată când în jocul cu mingea se implică micii fotbaliști care, firește, își doresc să impresioneze.

Două victorii Unirea, una CSS La această acțiune au participat copiii de la Unirea Slobozia, CSS Slobozia, Abatorul, CS Amara, Atletic... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2017, 15:50 (4443 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorii clare pentru CSS Slobozia

Handbal, turneu de junioare II la Slobozia

Victorii clare pentru CSS Slobozia

Sâmbătă și duminică, 9/10 decembrie 2017, handbalul a fost din nou sport-rege la Slobozia. Sala «Andreea Nica» a găzduit al 2-lea turneu de sală contând pentru faza zonală a Campionatului Național de Junioare II. A fost un eveniment intens gustat de public, cu CSS Slobozia aflată, în mod firesc, în centrul atenției. Iar suporterii au fost răsplătiți de elevele lui Marian Simion prin două victorii clare, care în proporție de 90% le-au asigurat calificarea în faza următoare a competiției.

Împinse spre succes de public
Sala a fost arhiplină în jocul de sâmbătă, 9 decembrie a.c.,... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2017, 13:20 (5844 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bronz pentru CS Amara la Cupa României

Lupte libere

Bronz pentru CS Amara la Cupa României

La finele săptămânii precedente, la Putna, județul Suceava, s-a desfășurat Cupa României la Lupte Libere, competiție adresată juniorilor. La acest eveniment, Secția Lupte a CS Amara, coordonată de Marian Moraru, a trimis trei dintre cei mai titrați sportivi ai clubului. Dintre aceștia, Cristian Lungu și Marian Stanciu s-au remarcat prin clasări pe podium. Ei sunt la început de drum la juniori, remarcându-se până acum la categoria cadeților. De aceea rezultatele lor la această competiție trebuie analizate în lumina acestui fapt. Ambii sportivi au luptat la categoria 60 de kilograme și și-au oprit ascensiunea în faza semifinalelor. Au urmat luptele pentru medaliile de bronz, pe care ialomițenii... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2017, 11:05 (3692 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Săveni face educație cu dejecții verbale marca Axinte

Feisbuc administrativ

Primăria Săveni face educație cu dejecții verbale marca Axinte

În cinstea lui Moș Nicolae, autoritățile din Săveni au organizat pentru copiii comunității un spectacol care l-a avut drept cap de afiș pe Axinte. Copiii au ascultat, printre altele, versurile melodiei «Foaie verde rozmarin/M-a făcut mama cretin», au repetat cu Axinte gesturile sexuale ale lui Michael Jackson și s-au bucurat de butade de mahala precum «De-oi muri să-mi porți căciula, de-oi trăi, să...-ți sparg dantura!». Garanții acestui spectacol educativ au fost primarul Mirela Drăgoi și consilierul județean Luminița Trifan.

Abuz educațional de Moș Nicolae Axinte... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2017, 17:10 (34044 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Sindicatul «Soia 2007» acuză conducerea Expur de «discriminare»

Un coșmar care durează de 5 ani

Sindicatul «Soia 2007» acuză conducerea Expur de «discriminare»

bonus: Drept la replică

Angajații Expur reclamă condițiile «discriminatorii» de muncă din cadrul firmei. Ion Grecu, liderul sindicatului «Soia 2007», susține că firma nu respectă «prevederile legale privind sănătatea și securitatea în muncă». Potrivit declarațiilor sale, «din 2010 și până în prezent toate solicitările legale pe care le-am formulat nu au fost respectate!». Litigiul dintre Sindicat și conducerea Expur datează de peste 5 ani, perioadă în care conducerea firmei a refuzat includerea angajaților în «condițiile speciale de muncă» prevăzute de lege...

Expur e «stat în stat» Firma Expur SA are peste... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2017, 16:15 (6723 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Marin Cruțu refuză scaunul Sucevei

Directorul DJTS Ialomița, în «medical»

Marin Cruțu refuză scaunul Sucevei

Apele sunt tulburi de circa o lună la Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița. Pe 27 octombrie 2017, directorul Marin Cruțu a primit din partea Ministerului ordin de detașare pe 6 luni, începând cu 1 noiembrie a.c., la instituția similară din Suceava, pe același post. Cruțu a refuzat această detașare invocând probleme de sănătate, iar acum se află în concediu medical și așteaptă răspunsul la refuzul său. Acesta întârzie, ba, mai mult, la ora actuală, atât DJTS Ialomița, cât și DJTS Suceava au directori interimari, care îl suplinesc pe același Marin Cruțu.

«Dacă nu-mi răspund îi acționez în instanță»... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2017, 13:40 (4865 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Copii neglijați de familie, sub monitorizarea autorităților

Ialomița: Copii neglijați de familie, sub monitorizarea autorităților

Apel disperat pe rețelele de socializare cu privire la soarta a opt copii din comuna Miloșești. Micuții sunt condamnați să trăiască împreună cu mama lor bolnavă psihic și tatăl care trebuie să muncească cu ziua pentru a avea grijă de familie. Sesizarea virtuală amintea despre faptul că deși cazul a fost semnalat către Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, instituția nu a făcut mare lucru. În replică la acuzațiile aduse, oficialii DGASPC susțin că familia se află sub monitorizare încă din vară, când au dispus măsura de internare într-un centru de protecție pentru unul dintre cei opt copii ai familiei...

Detalii cutremurătoare... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2017, 14:25 (7278 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Joi, 31 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26982, fiind înregistrate 14 noi cazuri față de ziua de miercuri, 30 martie ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 16:15
(1210 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri, reținuți după ce au furat motorină din rezervoarele unor microbuze

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați bănuiți de furtul a peste 150 litri de motorină din rezervoarele unor microbuze de transport persoane ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 18:15
(10932 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 30 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26968, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de marți, 29 ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 16:20
(1455 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Niciun focar de Pestă Porcină Africană

Potrivit Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data de 30 martie 2022, pe raza județului Ialomița nu mai evoluează niciun focar de Pestă Porcină Africană. De reținut ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 14:10
(6152 vizualizări - 0 comentarii)


RAR Ialomița: ITP «la fața locului» pentru deținătorii de tractoare și utilaje agricole și apicultori

RAR Ialomița: ITP «la fața locului» pentru deținătorii de tractoare și utilaje agricole și apicultori

Registrul Auto Român se află alături de fermierii și apicultorii care solicită eliberarea cărții de identitate a vehiculului (CIV) și efectuarea inspecției tehnice periodice (ITP) la domiciliu sau locul ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:30
(17802 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Marți, 29 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26956, fiind înregistrate 19 noi cazuri față de ziua de luni, 28 martie ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:20
(2479 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 31 martie 2022, termenul limită pentru depunerea Formularelor 700/010

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane juridice române plătitoare de impozit pe profit care au îndeplinit, la data de 31 decembrie 2021, condițiile ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:00
(19077 vizualizări - 0 comentarii)


DJST Ialomița: Recensământul populației și locuințelor

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează că în intervalul 14-28 martie 2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru recensământul populației și locuințelor 2021 au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 14:25
(10181 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Țăndărei și Sărățeni

Incendii la Țăndărei și Sărățeni

Sâmbătă, 26 martie a.c., pompierii din Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, au acționat pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Țăndărei. La sosirea forțelor ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 17:10
(9854 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Și-ar fi bătut părinții

Polițiștii din Grivița au fost sesizați în cursul zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., în jurul orelor 11,00, de o femeie din Traian cu privire la faptul că fratele său îi agresează pe părinți. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:35
(8853 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Incendiatorul unei șire de baloți, reținut

Polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Grivița au documentat activitatea infracțională a unui bărbat, de 38 de ani, din Grivița, bănuit de comiterea infracțiunilor de «distrugere prin incendiere» și «violare ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:25
(10676 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Luni, 28 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26937, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ziua de duminică, 27 martie ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:15
(3637 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 30 de permise reținute, amenzi de peste 150000 de lei

Sâmbătă și duminică, 26/27 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea evenimentelor negative și creșterea siguranței rutiere. Astfel, au intervenit la 207 evenimente ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:05
(9648 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 27 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26930, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de sâmbătă, 26 martie ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2022, 16:20
(4073 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 13 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 26 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26929, fiind înregistrate 13 noi cazuri față de ziua de vineri, 25 ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 15:25
(4970 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

În dimineața zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., pe DN2A, în zona Popasului Chirana s-a produs un accident rutier. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă de 68 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 13:45
(8543 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit vineri, 25 martie a.c., pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Jilavele. Flăcările se manifestau violent în ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 21:30
(2806 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Vineri, 25 martie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia, a fost organizată «Ziua Porților Deschise», activitate organizată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu ocazia «Zilei Poliției ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 16:00
(2723 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Cereri de sprijin pentru măsura de stocare a cărnii de porc

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că în perioada 25 martie-29 aprilie 2022, la sediul APIA-Aparat Central, se primesc Cererile de sprijin privind ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 15:40
(11117 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 25 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26916, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de joi, 24 martie ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 15:15
(5842 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,20%, rata șomajului înregistrat în luna februarie 2022

La sfârșitul lunii februarie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3913 șomeri (din care 1716 femei), rata șomajului fiind de 4,20%, cu 0,98 puncte ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:50
(10839 vizualizări - 0 comentarii)


Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea incendiilor care au cuprins 3 anexe aflate în incinta unor gospodării din localitățile Borănești, Maltezi și Bucu. Cel mai puternic ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:30
(10332 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru stingerea unui număr de 14 incendii, produse pe raza județului Ialomița, în care flăcările s-au întins cu repeziciune, arzând aproximativ 28 hectare de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:15
(10531 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Un grav accident rutier în care au fost rănite cinci persoane (trei adulți și doi copii) s-a produs joi, 24 martie a.c., pe DJ212, între Movila și Fetești în județul Ialomița. Potrivit primelor cercetări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 18:50
(20471 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

Pe data de 3 aprilie se împlinesc 172 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române. Pentru a marca acest eveniment, Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița organizează o serie de manifestări. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 17:00
(1739 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat miercuri, 23 martie a.c., un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată» asupra unei persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 16:40
(3500 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Joi, 24 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26904, fiind înregistrate 16 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 15:15
(2977 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Movilița

Incendiu la o casă din Movilița

Miercuri, 23 martie, în jurul orelor 22,45, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Movilița. Pompierii s-au deplasat la locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:55
(8111 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate. Ecocondiționalitatea este o componentă a Politicii Agricole ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:40
(13736 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Peste 130 de autoturisme au fost controlate, 28 de sancțiuni contravenționale aplicate și 2 proprietari de imobile, racordate ilegal la rețeaua de energie electrică, au fost depistați în flagrant. Este ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 17:30
(5592 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...