Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Maraton atletic pe «1 Mai»

Atletism, Cupa Municipiului Slobozia

Maraton atletic pe «1 Mai»

Anul competițional 2017 se apropie de sfârșit, «Cupa Municipiului Slobozia la Atletism» fiind unul dintre ultimele evenimente din acest sezon, care îmbină atât sportul de performanță, cât și pe cel de masă. A fost o desfășurare de forțe impresionantă pentru orașul nostru, peste 200 de copii călcând sâmbătă pe pista Stadionului «1 Mai». Pe lângă CSM și CSS Slobozia, la competiție au participat școlile și liceele din oraș și din localitățile Amara, Grivița, Scânteia, Ograda sau Traian. Au fost întreceri aprige, s-au făcut clasamente, s-au acordat diplome și medalii, dar speranța cea mai mare a profesorilor prezenți este de a găsi noi adepți ai fenomenului sportiv, în general, și ai atletismului... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2017, 13:25 (3722 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, Junioare II, CSM Gloria Buzău-CSS Slobozia 17–28

Continuă seria victoriilor

3  meciuri jucate și tot atâtea victorii obținute. Un bilanț extrem de încurajator pentru junioarele II de la CSS Slobozia, aflate la primul sezon la această categorie de vârstă. În deplasarea de la Buzău, handbalistele pregătite de Marian Simion au obținut o victorie confortabilă ca scor, 28-17, dar care n-a fost în măsură să-l mulțumească pe exigentul antrenor slobozean. «A fost o victorie cu gust amar. Spun asta pentru că jucătoarele noastre au evoluat sub potențialul lor și pentru a face performanță este necesar ca toate meciurile să fie tratate cu maximă concentrare! Altfel, pot apărea surprize neplăcute... În ciuda rezultatului final, cu echipa din Buzău am primit nepermis de multe... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2017, 12:20 (4303 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Mai rău nu se poate sau Victor Viteazul a descălecat la Giurgeni

Cultul obedienței absolute «La Casa Tudorii»

Duminică, 15 octombrie 2017, la Târgul de Floci de lângă Giurgeni, a avut loc a VII-a ediție a Festivalului «La Casa Tudorii», eveniment organizat de către Muzeul Județean Ialomița, în colaborare cu Consiliul Județean. Ediția de anul acesta a fost confiscată de către autoritățile județene, care au împins în derizoriu concursul culinar care reprezintă axul principal al manifestării...

S-auzim de bine «La Casa Tudorii»
Dacă acceptăm, de dragul dialogului, că «un lucru rău e un lucru bun care se termină prost», atunci evenimentul de anul acesta de «La Casa Tudorii» este unul dintre... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2017, 19:20 (21602 vizualizări - 41 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CSM Oltenița 4-1

O nouă demonstrație de forță

Unirea Slobozia evoluează aproape perfect pe propriul teren, iar acest aspect s-a văzut și în meciul de sâmbătă cu CSM Oltenița. Chiar dacă startul a fost mai poticnit, sutele de spectatori prezenți pe «1 Mai» nu au avut niciun moment emoții cu privire la deznodământul partidei. Contrar cursului jocului, oaspeții au mușcat primii, prin reușita lui Daniel Barbu. Bucuria le-a fost estompată de Mihai Adăscăliței care, în minutul 24, a fructificat o centrare venită de pe dreapta. Astfel, la pauză a fost 1-1, o contribuție însemnată având și portarul Olteniței cu câteva intervenții inspirate. În repriza secundă, jucătorii lui Enache Costea au pus rapid lucrurile la punct prin 3 goluri semnate de Soare... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2017, 17:10 (5181 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Groapa lui Stoica» falimentează firmele locale

«Groapa lui Stoica» falimentează firmele locale

În urmă cu 8 ani, când ideea de reabilitare a Pieței Revoluției a fost lansată în spațiul public, oficialii locali declarau că investiția va dinamiza activitatea economică din județ prin «folosirea forței de muncă locale» și «implicarea firmelor ialomițene» în acest proiect. Acum, la sfârșitul anului 2017, «groapa lui Stoica» a secătuit bugetul Sloboziei, iar firmele care au lucrat, fie și accidental, cu ACM 4 București sau subcontractorii acestui antreprenor au ajuns în pragul falimentului sau luptă în instanță pentru recuperarea debitelor restante.

«Sunt niște borfași!» Lansat la... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2017, 15:05 (8291 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița caută soluții pentru încălzirea claselor

Școlile din Ialomița caută soluții pentru încălzirea claselor

Anotimpul rece se pare că a luat pe nepregătite școlile din Ialomița. 20 de unități de învățământ din județ întâmpină probleme în privința aprovizionării cu material combustibil necesar încălzirii claselor. Deși s-a promis că situația se va dezamorsa, până în prezent totul a rămas la fel. Pe cale de consecință, riscul ca elevii să înghețe în timpul orelor este ridicat. Dincolo de aceste lipsuri, problema curățeniei din clase încă persistă, deși a trecut o lună de la debutul anului școlar.

Învățământ cu probleme
Dincolo de rezolvarea problemelor cu avizele și autorizațiile împotriva... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2017, 11:05 (3281 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul șef Cristian Ivan este noul comandant al Poliției ialomițene!

Comisarul șef Cristian Ivan este noul comandant al Poliției ialomițene!

Șeful Serviciului Cazier Judiciar, Statistică și Evidență Operativă din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, comisarul șef Cristian Ivan, a fost numit astăzi comandant al Poliției ialomițene, printr-un Ordin semnat de ministrul Carmen Dan. Acesta va deține interimar funcția, pentru o perioadă de 6 luni.

Ialomița are un nou inspector șef
Comisarul șef Cristian Ivan a ocupat în perioada 2009-2017 funcția de comandant al Poliției Municipiului Slobozia. Din vară, el s-a transferat la Serviciul Cazier Judiciar, Statistică și Evidență Operativă al Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2017, 20:10 (11673 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Sindicaliștii SANITAS vor să execute silit Spitalul Județean Slobozia

Sindicaliștii SANITAS vor să execute silit Spitalul Județean Slobozia

Războiul public declanșat de filiala județeană SANITAS Ialomița împotriva Spitalului Județean de Urgență Slobozia a ajuns la o nouă etapă. Sindicaliștii amenință că vor cere în instanță executarea silită a celui mai mare spital din Ialomița din cauza faptului că nu a plătit cei 1,5 milioane de lei pe care i-au câștigat în procesul privind neacordarea tichetelor de masă. Între timp, SANITAS a inițiat o a treia acțiune în instanță îndreptată împotriva entității sanitare.

Angajații așteaptă banii În vara acestui an, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost obligat printr-o sentință... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2017, 15:35 (11475 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariile din Primăria Slobozia «nu respectă prevederile legale»

Prefectura Ialomița a decis

Salariile din Primăria Slobozia «nu respectă prevederile legale»

În vara acestui an, administrația județeană a fost cutremurată de morgana majorărilor salariale permise de Legea 153, privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice. Primăria Slobozia nu a făcut nici ea excepție. Scandalul declanșat atunci continuă și în prezent. Instituția Prefectului Ialomița a decis că hotărârea adoptată de către Consiliul Local Slobozia privind majorările salariale din cadrul insituției «nu respectă prevederile legale».

Prefectura respinge varianta Mocioniu
La sfârșitul lunii iulie 2017, primarul Adrian Mocioniu inflama spiritele în cadrul Primăriei... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2017, 10:55 (7165 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» are 2000 de cititori anual

Cenușăreasa Culturii ialomițene

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» are 2000 de cititori anual

Intrată într-un con de umbră după mazilirea Mihaelei Racovițeanu, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» se luptă zilele astea cu a 26-a ediție a «Salonului Anual de Carte». Dincolo de imaginea publică atent prelucrată, cifrele ascund adevăruri dureroase. Cititorii abia de depășesc numărul de 2000 anual, cu tot cu cei ai Secției Copii, fondul de carte se subțiază pe zi ce trece, iar prin bibliotecile comunale din județ nu s-au mai făcut achiziții din cincinalul trecut.

Oficial, e bine rău
În Ialomița există o bibliotecă județeană, 2 municipale, 4 orășenești și 50 comunale, dintre... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2017, 13:20 (4472 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Războinicele Sportului Rege

Fotbal feminin, Activ Slobozia

Războinicele Sportului Rege

În curtea Regelui Fotbal fetele și-au găsit de ceva vreme un loc de frunte. Slobozia a răspuns afirmativ noii turnuri a fenomenului, iar Clubul «Activ» are cu ce construi: resurse financiare, umane și ambiție cât cuprinde. «Ne dorim ca în curând să facem pasul către Liga a III-a a fotbalului feminin. Nu am reușit anul acesta pentru că nu am avut suficiente jucătoare trecute de 14 ani, condiție imperios necesară pentru acest eșalon...» ne spune o persoană din anturajul Clubului «Activ Slobozia». Deocamdată, fetele își etalează valoarea în campionatele rezervate junioarelor. Alcătuiesc un lot de 20 de jucătoare, de diverse vârste, toate dorind să ajungă în marile campionate ale Europei.

... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2017, 12:50 (4336 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Minunea duminicilor la Alexeni

Minunea duminicilor la Alexeni

De doi ani și jumătate, în fiecare zi de duminică, preotul Aristide Costeleanu hrănește 25 de sărmani. Uneori mai mulți, niciodată mai puțini! O face smerit, fără să aștepte laude și fără să știe de unde ori de la cine va veni ajutorul pentru Masa Bucuriei... Așa i-a spus el, iar Dumnezeu a avut grijă de fiecare dată să-i ușureze povara: «A fost greu să începem. Apoi, cu voia lui Dumnezeu, am avut de fiecare dată ce pune pe masă oamenilor...».

Urmăritorii lui Hristos
Alexeni e o comună aflată la o accelerație de mașină de Urziceni. Dar comuna e săracă și împăgânită, iar oamenii... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2017, 18:35 (7495 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noi magistrați angajați la Judecătoria Fetești

Noi magistrați angajați la Judecătoria Fetești

La un pas de a fi desființată din cauza lipsei de personal, Judecătoria Fetești a trecut cu bine de acest impas. De o lună, doi noi judecători își desfășoară activitatea în cadrul instituției. Cu toate acestea, din cauza problemelor generate de resursa umană puțină, termenele proceselor s-au decalat foarte mult. Există și situații în care acțiunile se află încă pe rol de aproape 10 ani!

La a un pas de desființare În primăvara acestui an, Judecătoria Fetești era singura instanță din județ care avea în schema de personal un singur judecător titular. Restul magistraților părăsiseră instanța... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2017, 15:20 (7384 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Moș Crăciun» a fost decapitat

Primăria Slobozia a dat jos de pe soclu statuia lui Mihai Viteazul

Vineri, 13 octombrie 2017, în Piața Unirii din Slobozia muncitorii din cadrul Direcției de Administrare a Domeniului Public au dat jos de pe soclu scandaloasa statuie care îl reprezenta pe Mihai Viteazul. Deși autoritățile locale nu au oferit un punct oficial de vedere cu privire la înlocuirea monumentului, se pare că în Piața Unirii va fi amplasată o altă statuie care îl întruchipează pe același domnitor.

Muncitorii și-au făcut selfie cu statuia
Pe 1 decembrie 2014, Primăria Slobozia s-a făcut de râs în momentul în care, în Piața Unirii din oraș, a fost dezvelită statuia lui... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2017, 12:24 (8212 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cheltuielile publice ale Consiliului Județean Ialomița

Unde se duc banii publici, când se duc

Cheltuielile publice ale Consiliului Județean Ialomița

În virtutea statutului de ales al electoratului, fiecare oficial al administrației județene se simte vexat de insistența cu care i se cer explicații pentru modul în care sunt cheltuite fondurile publice. Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița, nu face excepție. Și, pentru că nu le oferă niciodată, vom încerca să îl suplinim noi oferindu-vă o imagine de ansamblu a situației «contractelor de lucrări și prestări servicii aflate în derulare la data de 1 octombrie 2017».

Presiuni publice pentru legalitate
Pentru început, vom preciza că situația Contractelor de lucrări... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2017, 10:50 (6179 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban execută silit 600 de slobozeni

Urban execută silit 600 de slobozeni

Calitatea îndoielnică a apei din Slobozia nu împiedică autoritățile să adopte măsuri în privința celor care nu achită la timp facturile pentru utilități. O situație la zi făcută publică de Urban SA Slobozia, societatea care distribuie în oraș apa «potabilă», arată că 600 de persoane din municipiu sunt executate silit pentru neplata facturilor. Suma pe care firma o are de recuperat de la rău-platnici este, potrivit estimărilor oficiale, de 1,9 milioane de lei. De menționat este faptul că unele debite sunt istorice.

Povestea apei din Slobozia
Chiar dacă apa de la robinetele slobozenilor... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2017, 16:50 (6977 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Examenul pentru admiterea în avocatură, «probă de foc» pentru candidații din Ialomița

Examenul pentru admiterea în avocatură, «probă de foc» pentru candidații din Ialomița

2017 este al doilea an consecutiv în care niciun candidat din Ialomița nu reușește să promoveze examenul de admitere în profesia de avocat! Reprezentanții Baroului Ialomița susțin că, din această cauză, activitatea în cadrul breslei ar putea fi dată peste cap, având în vedere că urmează o perioadă de pensionări...

Un examen complicat
Admiterea în profesia de avocat se face în baza Legii 51/1995, care reglementează modul în care avocații din România trebuie să-și desfășoare activitatea. Actul normativ prevede că exercitarea acestei profesii se realizează în urma susținerii unui... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2017, 12:35 (7939 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Luminița Barcari se poate întoarce în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Potrivit Curții de Apel București

Luminița Barcari se poate întoarce în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Curtea de Apel București a decis miercuri, 11 octombrie 2017, să-i dea câștig de cauză Luminiției Barcari în procesul pe care aceasta l-a intentat Ministerului Educației, ca urmare a Ordinului de revocare din funcție. Judecătorii din București au admis cererea șefei Învățământului ialomițean de a suspenda executarea actului semnat de ministrul Liviu Pop. Procesul însă continuă, fondul cauzei vizând anularea scandalosului Ordin.

«Învățământul nu trebuie politizat!»... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2017, 23:05 (31007 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Unirea Slobozia-ASA Târgu Mureș, în 16-imile Cupei României

Fotbal

Unirea Slobozia-ASA Târgu Mureș, în 16-imile Cupei României

Unirea Slobozia a fost norocoasă la tragerea la sorți a meciurilor din primul tur al Cupei României. Echipa pregătită de Enache Costea a evitat în această fază o echipă din primul eșalon și este îndreptățită să spere la o calificare în optimi. Divizionara secundă ASA Târgu Mureș va fi adversara Unirii. «Nu pot spune că ne doream în mod deosebit un anume adversar pentru meciul din Cupă. În opinia mea șansele de calificare sunt de 50% pentru ambele echipe, noi având totuși avantajul de a juca pe teren propriu...» ne-a declarat imediat după tragerea la sorți antrenorul Enache Costea. 16-imile Cupei României se vor juca în perioada 24-26 octombrie 2017.

Târgu Mureș, echipă în reconstrucție... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2017, 18:10 (3364 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Adrian Mocioniu a supărat directorii școlilor din Ialomița

Adrian Mocioniu a supărat directorii școlilor din Ialomița

În urmă cu o săptămână, în cadrul unei întâlniri oficiale a profesorilor din Ialomița, Adrian Mocioniu, primarul Sloboziei s-a dat în spectacol în fața cadrelor didactice. Acesta a criticat modul în care directorii de școli din județ și-au ocupat funcțiile, avansând ipoteza numirilor pe criterii politice. Prezentă la întâlnire, Manuela Zainea, actuala șefă a Învățământului ialomițean, a încercat să lase întâmplarea neobservată, fără să intervină. Ea le-a adresat însă invitaților o serie de mesaje pline de elucubrații semantice de genul «în general, nu generalizez...».

Întâlnire cu scandal... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2017, 17:40 (7598 vizualizări - 13 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 2,860 milioane lei, 6 sesizări la Parchet

În luna august 2012, insepctorii DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,860 milioane lei, din care aproape 0,654 milioane lei au reprezentat majorări ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:48
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat un pelerinaj pentru copiii de la grupul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:41
(7420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Glodeanu Siliștea și Jilavele

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență anunța izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:29
(8681 vizualizări - 0 comentarii)


Finala Campionatului de tenis de câmp al MAI, câștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al MAI, cîștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Alba Iulia, în perioada 3-07 septembrie 2012, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:27
(6973 vizualizări - 2 comentarii)


Un șofer beat a intrat cu mașina în stîlp la Urziceni, în timp ce un biciclist turmentat a fost acroșat la Fetești

Un bărbat de 52 ani, a aflat sub influența băuturilor alcoolice a provocat joi, 13 septembrie a.c., un accident rutier pe strada 1918 din Urziceni. În fapt, șoferul s-a urcat la volan avînd o îmbibație ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:45
(7311 vizualizări - 0 comentarii)


Scuter furat din București, găsit la Sinești

Joi, 13 septembrie, a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au organizat și executat o acțiune pe raza comunei Sinești pentru depistarea autovehiculelor ce figurează urmărite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:40
(7364 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrîn de 82 ani, înșelat la telefon

În cursul zilei de joi, 13 septembrie a.c., un bărbat de 82 ani, din Fetești, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat prin telefon de o persoană necunoscută, care s-a recomandat a fi reprezentantul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:24
(8148 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Mai puține încasări la bugetul de stat

În luna august 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 42,29 milioane lei, cu 13,54% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Menționăm că, în luna august 2012, de la bugetul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:21
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 28 septembrie 2012, ora 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Evenimentul se va desfășura la ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:10
(8049 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Andrășești și Ciulnița

Incendii la Andrășești și Ciulnița

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Andrășești a fost cuprinsă de flăcări. La fața locului s-au deplasat atît pompierii militari de la Garda ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:08
(9096 vizualizări - 0 comentarii)


Persoane trimise în judecată pentru «trafic și consum ilicit de droguri» pe raza județelor Ialomița, Ilfov și a municipiului București

Două persoane, cu vîrste de 24 respectiv 34 ani, au fost trimise în judecată,  pentru comiterea infracțiunilor de trafic și consum ilicit de droguri. Așadar, polițiștii Serviciului de Combatere a ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:05
(8056 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A găsit un telefon mobil, l-a păstrat și folosit, apoi l-a vîndut. Acum are dosar penal!

Este cazul unui tînăr de 21 ani, din Slobozia, care a găsit pe stradă un telefon mobil pe care, probabil, foarte fericit că norocul i-a surîs, l-a păstrat și l-a folosit, iar ulterior l-a vîndut unei alte ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:04
(11331 vizualizări - 0 comentarii)


Criminal internațional, prins la Slobozia

Descindere în forță a trupelor DIAS în seara zilei de miercuri, 12 septembrie a.c., într-o locuință din Slobozia. Forțele de ordine au reținut un tînăr de 25 ani, din localitate, căutat internațional pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:32
(11850 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia criminal


ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

În urmă cu 164 de ani, pompierii români au luptat pe Dealu Spirii pentru a ține piept oștirilor otomane venite să abolească mișcarea de emancipare națională. Evenimentul a fost marcat și de către pompierii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:00
(8462 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de câmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Tenis de cîmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Începînd de marți, 11 septembrie a.c., la Timișoara s-a desfășurat un puternic turneu internațional de tenis pentru juniorii pîna în 14 ani, Ialomița fiind reprezentată de un singur sportiv, Sorin Iordache ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:05
(5599 vizualizări - 3 comentarii)


Făcăeni: Gălățean prins la braconat

Poliția Fetești a fost sesizată de paznicul unei asociații de vînătoare despre faptul că a depistat pe fondul de vînătoare o persoană neautorizată, care deține o armă cu alice. În temeiul sesizării o echipă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:03
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr suprins în timp ce încerca să «spargă» o mașină

Jandarmii grupei de intervenție Slobozia care executau o misiune de asigurare a ordinii publice pe raza municipiului, au surprins un tînăr care încerca să deschidă portiera unui autoturism parcat în zona ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:01
(7123 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat telefonul în curtea școlii

Poliția Fetești a fost sesizată de un minor, de 15 ani, din localitate, despre faptul că, în timp ce se afla în curtea unei școli generale din localitate, i-a fost sustras telefonul mobil. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 06:18
(6937 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

12 Septembrie 2012, 20:05


Anunț de angajare

SC Urban SA angajează
-instalatori pentru lucrări de instalații apă
-muncitori necalificați

pentru reabilitare rețele de apă
Încadrarea se face pe perioadă determinată
Cererile de angajare se depun la sediul societății din Slobozia, str. Vasile Alecsandri, nr. 14

12 Septembrie 2012, 19:50


Slobozia: Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de marți, 4 septembrie a.c., un bărbat de 63 ani, din Slobozia, s-a prezentat la sediul Poliției și a sesizat faptul că a fost prejudiciat cu suma de 132 euro de către persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:58
(7008 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Au furat banii din casă unor bătrîni

Polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți, prin distragerea atenției părții vătămate... Victimele, un bărbat de 82 ani și soția acestuia, o femeie de 79 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:53
(11109 vizualizări - 0 comentarii)


Marian Neacșu, liderul Grupului PSD din Camera Deputaților

În data de 3 septembrie 2012, Grupul Parlamentar al Partidului Social-Democrat din Camera Deputaților și-a ales un nou lider, în persoana deputatului de Ialomița Marian Neacșu, acesta asigurînd interimatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:50
(7772 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri din Borănești, «tîlhari» la drumul mare

Doi tineri cu vîrstele de 19, respectiv 30 ani, au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere, fiind cercetați pentru comiterea infracțiunii de «tîlhărie». Fapta, aflată în evidențele Poliției cu autori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:49
(9046 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concursul Național de Muzică Bisericească «Lăudați pe Domnul!», ediția a V-a, 2012

Marți, 11 septembrie 2012, începînd cu ora 17,00, cu binecuvîntarea și în prezența Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din municipiul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:18
(10679 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În perioada 1-31 august 2012, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat 85 de inspecții, 7 la centre de prelucrare lapte independente, 27 inspecții în exploatații, 11 la ferme comerciale, 7 inspecții pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:44
(7872 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Bărbat găsit spînzurat în curte

Miercuri, 5 septembrie a.c., în jurul orei 14,25, un bărbat în vîrstă de 68 ani, din satul Condeești, a fost găsit spînzurat în curtea casei în care locuia. Un vecin care se afla în trecere a văzut trupul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:42
(8098 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Proiectil descoperit la culesul viei

Un proiectil perforant de artilerie de calibru 100 mm a fost descoperit în după-amiaza zilei de miercuri, 5 septembrie a.c, de doi cetățeni care se aflau la culesul viei, pe raza cartierului Buliga al municipiului ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:40
(9723 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificare legislativ-fiscală la achizițiile intracomunitare

Persoanele juridice și fizice care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită profesii libere și au efectuat achiziții intracomunitare de bunuri în luna iulie 2012 sînt obligate să ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:37
(11273 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Bătrînă de 77 ani, izbită de o mașină

În județul Ialomița, traversarea pietonilor prin locuri nesemnalizate și nemarcate corespunzător a stat la baza producerii în luna august a.c. a 7 accidente rutiere, în urma cărora 3 persoane au decedat ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:34
(9215 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...