Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anchetă DNA la Primăria Axintele

Anchetă DNA la Primăria Axintele

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au în lucru un dosar penal ce vizează presupuse fapte de corupție comise la Primăria Axintele. Concret, Tudor Grigore, edilul localității, este suspectat că a schimbat ilegal destinația unei părți din islazul comunal pentru ca fiul său să exploateze respectiva suprafață și să beneficieze de subvenții APIA. Deși prejudiciul a fost recuperat în totalitate, surse judiciare apreciază faptul că ancheta deschisă la DNA este încă în cercetare.

Ilegalități la Primăria Axintele În urmă cu 5 ani, Camera de Conturi Ialomița a organizat un control de... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2017, 15:40 (11559 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conflict de muncă la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Conflict de muncă la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Angajații Direcției de Sănătate Publică Ialomița se pregătesc de grevă. Oamenii sunt revoltați pentru că, în urmă cu aproximativ o lună, Gabriel Modrea, directorul interimar al instituției, a decis să le taie o serie de sporuri salariale, pe care le-ar fi considerat «ilegale». În ciuda numeroaselor încercări de a obține un punct de vedere oficial din partea conducerii DSP Ialomița, acesta ne-a fost refuzat.

Scandal la DSP Ialomița
La începutul verii, Dan Noel, director executiv delegat la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița, a fost destituit din funcție de Florian... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2017, 10:55 (7182 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Despre măreția Președintelui Moraru și arogarea de proiecte europene

Despre măreția Președintelui Moraru și arogarea de proiecte europene

După ce a ratat cu succes toate proiectele cu finanțare europeană anunțate până acum, Președintele european al tuturor ialomițenilor de aiurea își arogă merite și pentru proiectele altora. Marți, 19 septembrie 2017, Victor Moraru a postat pe Facebook, pătruns de un înalt patriotism european, următorul mesaj către muritorii ce-i dau like: «Am participat astăzi la conferința de lansare a proiectului „Împreună inovăm-măsuri integrate de dezvoltare și incluziune socială“, proiect în valoare de aproximativ 5 milioane de euro și care se va desfășura în următorii 3 ani în comuna Traian, din județul nostru. Iată, începem implementarea primelor proiecte pentru... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2017, 15:15 (8983 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesoarele-șpăgare au scăpat de închisoare

Dosarul «Mită pentru BAC 2012»

Profesoarele-șpăgare au scăpat de închisoare

Trei dintre profesoarele-șpăgare condamnate la închisoare cu executare în dosarul «Mită pentru BAC 2012» sunt libere. Este vorba despre Nica Balaciu, Ana Dragomir și Laura Ștriblea. Acestea au fost eliberate condiționat din Penitenciarul de Femei Târgșor, în baza unor sentințe ale Judecătoriei Ploiești. Ceilalți opt inculpați ai cauzei, printre care și Otilia Dumitru, rămân în continuare după gratii.

Pedepsele mici le-au scăpat de celule
În noiembrie 2016, Curtea de Apel București dădea o sentință definitivă în dosarul «Mită pentru BAC 2012», în care mai mulți profesori din Ialomița... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2017, 11:25 (32323 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

100 de angajați ai Sistemului de Gospodărie a Apelor Ialomița sunt dați în judecată

100 de angajați ai Sistemului de Gospodărie a Apelor Ialomița sunt dați în judecată

Angajații din cadrul Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița sunt acționați în instanță de către Administrația Bazinală Buzău-Ialomița, căreia îi sunt subordonați. Procesele vizează recuperarea unor sume de bani pe care oamenii le-au primit între 2012-2014 sub formă de «sporuri salariale». Scandalul a ieșit la iveală anul trecut când Curtea de Conturi a României a verificat situația financiară a Administrației Naționale Apele Române, instituție care administrează AB Buzău-Ialomița și SGA Ialomița, și a constatat un prejudiciu de peste 100 milioane de lei. În județul nostru, procesele se judecă la Tribunalul Ialomița, până la momentul de față fiind inițiate peste 50 de acțiuni, urmând ca numărul... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2017, 18:35 (9227 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Veteranii s-au duelat la Cupa «TenisCon»

Tenis de câmp

Veteranii s-au duelat la Cupa «TenisCon»

Slobozia a găzduit, pe 15 și 16 septembrie 2017, Cupa «TenisCon», turneu de dublu adresat veteranilor. Competiția a reunit jucători din București, Brăila, Galați și Slobozia. Turneul s-a concentrat pe două categorii de vârstă: sub și peste 50 de ani. La categoria mai tânără s-a impus tandemul brăilean alcătuit din Constantin Burlacu și Cătălin Condei. Podiumul a fost completat de sportivi legitimați la TenisCon Slobozia. Pe 2 au terminat Marian Comis și Florin Gâtlan, iar pe 3 Dan Negru și Adrian Trifan. La 50+ s-au impus Ionel Cerchia și Valeriu Ilie, din Brăila. Bucureștenii Emil Ionescu și Daniel Bucătaru au terminat pe locul 2, în vreme ce pe ultima treaptă a podiumului s-au situat Marian... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2017, 16:40 (4692 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Luni, 18 septembrie 2017, s-au încheiat înscrierile pentru concursul organizat de Consiliul Județean Ialomița cu privire la ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, doi candidați și-au depus dosarele pentru a susține testarea. Este vorba despre Mariana Iancu, managerul interimar al instituției, și Vasile Zamfir, juristul Spitalului Slobozia. Aceștia vor susține un plan de management în fața unei comisii, urmând apoi ca cel mai bun proiect să fie declarat câștigător. Rezultatele se vor face publice după data de 25 septembrie 2017.

Iancu versus Zamfir... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2017, 12:55 (10581 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Dumitru Muși a plecat de la HCM Slobozia. Gheorghe Covaciu, noul antrenor!

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Dumitru Muși a plecat de la HCM Slobozia. Gheorghe Covaciu, noul antrenor!

Înfrângerea rușinoasă din meciul cu Brăila, cumulată cu alte motive, l-au determinat pe profesorul Dumitru Muși să părăsească banca tehnică a HCM Slobozia. Domnia sa a ezitat să ne explice motivele plecării. În schimb, președintele Nicolae Goidea ne-a declarat: «Domnul profesor Dumitru Muși ne-a comunicat de dimineață decizia dumnealui de a încheia colaborarea cu HCM Slobozia. Această hotărâre a fost luată din motive personale, dar sigur că au contat într-o oarecare măsură rezultatul și, mai ales, evoluția echipei din meciul cu Brăila. Ne-am despărțit amiabil și îi mulțumim domnului Muși pentru tot ce a făcut la echipa noastră. Și a făcut multe lucruri excepționale!». Dumitru Muși va rămâne în... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2017, 12:05 (6169 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Președintele Moraru revine la... barbă

Senzațional!

Președintele Moraru revine la... barbă

Președintele de pretutindeni al ialomițenilor a fost văzut la deschiderea noului an școlar de la Liceul Pedagogic din Slobozia cu un nou «look». După cum puteți vedea în imaginea alăturată el are o ditamai barba de 3/4 zile, semn clar al intenției sale de a se alinia la ultimele tendințe ale modei. Precizăm, pentru conformitate, că fotografia a fost preluată de pe pagina sa de Facebook fiindcă administrația județeană a secretizat locația până în ultima clipă și, spre rușinea noastră, nu am putut-o identifica pentru a realiza un set complet de fotografii, față și profil. Pe de altă parte, e de notorietate faptul că domnului Președinte nu-i place să fie fotografiat de reporteri, el angajând... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2017, 10:40 (5492 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Finanțări de 10 milioane de euro pentru comunitățile marginalizate din Ialomița

Bani europeni la Traian și Valea Ciorii

Finanțări de 10 milioane de euro pentru comunitățile marginalizate din Ialomița

Comunele Traian și Valea Ciorii din județul Ialomița au obținut finanțare pentru două proiecte care împreună însumează aproximativ 10 milioane de euro. Potrivit declarațiilor purtătorului de cuvânt al proiectelor, Iolanda Chioaru, acestea sunt «cele mai complexe proiecte finanțate în România din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020. Complexitatea proiectelor rezidă din caracterul lor integrat, ele acționând asupra familiilor aflate în risc de sărăcie și excluziune socială din comunitățile marginalizate». Riscul major al acestor proiecte îl reprezintă însă ratarea indicilor de performanță stabiliți prin cererea de finanțare. În acest caz, administrațiile locale... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2017, 18:40 (8011 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Eșec usturător

Handbal, HCM Slobozia-Dunărea Brăila 18-26 (8-13)

Eșec usturător

Ținând cont de startul slab de campionat al Brăilei și de problemele care afectează numeric și valoric lotul acesteia, spectatorii slobozeni se așteptau la o victorie a favoritelor. Din păcate, resursele handbalistice ale Sloboziei sunt la fel de limitate ca ale Brăilei pe timp de criză, cu deficit de pregătire fizică și tactică pe talerul echipei noastre, aspect care a generat sâmbătă, 16 septembrie 2017, o catastrofă de rezultat.

Slobozia, învinsă de slobozence 12 minute a durat echilibrul în partida dintre HCM Slobozia și Dunărea Brăila. Coordonatorul Diana Axinte a dat startul desprinderii... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2017, 17:20 (4160 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Membri noi în Comisia de Disciplină a Colegiului Medicilor Ialomița

Membri noi în Comisia de Disciplină a Colegiului Medicilor Ialomița

Reprezentanții Colegiului Medicilor Ialomița se întrunesc zilele acestea pentru alegerea noilor membri ai Comisiei de Disciplină din cadrul instituției. Organizarea respectivelor alegeri a fost impusă de faptul că foștii membri ai Comisiei și-au dus la final cei 6 ani de mandat.

Un organism important
Potrivit actelor normative prin care Colegiul Medicilor Ialomița își desfășoară activitatea, rolul Comisiei de Disciplină este unul destul de important. Membrii acestei Comisii dispun cu privire la toate dosarele care vizează reclamațiile aduse medicilor din Ialomița cu privire la... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2017, 16:35 (3749 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia-Delta Dobrogea Tulcea 4-0

Succes pentru moral

Unirea Slobozia și-a reîncărcat bateriile în duelul Cupă-Campionat cu Delta Tulcea. După ce la mijlocul săptămânii au învins la Tulcea cu 4-1 prin dubla lui Bucă și prin golurile din penalty marcate de Răduca și Toma, sâmbătă, 16 septembrie 2017, galben-albaștrii i-au bătut și în campionat pe dobrogeni. Enache Costea continuă să promoveze puștii din lot. În Cupă l-a titularizat pe Lemnaru, în vreme ce în Campionat a debutat Ionuț Ene, acesta descurcându-se destul de bine.

Prima dublă pentru Năstase Dumitrescu-Ene, Apostol (Teodorescu ’75), Soare (Topor ’60), Drăguț (Gherasim ’66)-Năstase... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2017, 15:10 (3336 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salarii mărite ilegal la Primăria Amara

Salarii mărite ilegal la Primăria Amara

Aplicarea Legii 153/2017, privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, a fost înțeleasă eronat de mulți aleși locali din Ialomița. Controlul de legalitate al Prefecturii Ialomița a scos la iveală faptul că administrația locală din Amara a interpretat greșit articolele cuprinse în acest act normativ. Așa se face că salarizarea unitară s-a transformat într-o adevărată harababură pe care edilii nu știu cum să o rezolve. Contactat pentru un punct de vedere oficial, primarul Ion Măiță nu a răspuns la telefon până la închiderea ediției.

Unde-i lege, nu-i tocmeală!
Legea... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2017, 12:35 (8776 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Internatele liceelor din Slobozia fac eforturi pentru a rămâne deschise

Internatele liceelor din Slobozia fac eforturi pentru a rămâne deschise

Cele 4 internate școlare care funcționează în cadrul liceelor din Slobozia fac eforturi pentru a-i atrage pe elevi. Reprezentanții unităților de învățământ susțin faptul că oferă condiții decente și sigure, chiar dacă mulți părinți preferă să-și lase copiii în grija persoanelor care închiriază camere în incinta apartamentelor sau garsoniere. De cele mai multe ori însă prețul perceput de privați este mai mare decât cel impus de școli.

Viața la internat
La Slobozia dețin internate Liceul Tehnologic «Al. Ioan Cuza», Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu», Liceul Pedagogic «Matei Basarab... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2017, 18:35 (9242 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Restaurantul Oskar usucă rufe pe aleile pietonale

La Slobozia este posibil

Restaurantul Oskar usucă rufe pe aleile pietonale

În urmă cu 3 luni reluam in extenso o investigație jurnalistică realizată în anul 2014. Potrivit informațiilor oficiale, la acel moment Restaurantul Oskar din Slobozia funcționa ilegal și ocupa abuziv 3 alei pietonale cu o lățime de 6 metri! De la apariția articolului au trecut alte 3 luni, iar pe una dintre aleile ocupate abuziv, proprietarul Restaurantului a ajuns să usuce... rufe!

O ilegalitate flagrantă Ridicată în anul 2009, clădirea care adăpostește Restaurantul Oskar are un regim de înălțime superior celui stabilit în PUZ, respectiv P+2 în loc de P+1. De asemenea, Restaurantul... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2017, 14:25 (6462 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Apa de la robinete, pericol real pentru sănătatea ialomițenilor

Apa de la robinete, pericol real pentru sănătatea ialomițenilor

La solicitarea ziarului nostru, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a făcut o prezentare detaliată a calității apei care curge la robinetele gospodăriilor din întreg județul Ialomița. Datele prezentate de inspectorii DSP vizează perioada ianuarie-august 2017 și scot în evidență faptul că, în cele mai multe cazuri, lichidul vital este impropriu consumului. Dincolo de acest aspect, informațiile date publicității evidențiază și lipsa de interes a reprezentanților autorităților locale în privința distribuirii în rețelele de aducțiune a apei un produs finit de calitate. Toate acestea în condițiile în care multe dintre localitățile unde apa are probleme au investit sume enorme pentru realizarea de... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2017, 11:05 (8986 vizualizări - 10 comentarii)

REPORTAJ

«Fabrica de goji» a familiei Began

«Fabrica de goji» a familiei Began

Lucreția Began are o tarabă în piață. O are de 25 de ani și vinde, ca toată lumea, roșii, și ardei, și vinete... Trandafiri în sezon, pătrunjel tot anul, frunză de țelină acum toamna, când e sezonul murăturilor... De câțiva ani însă, oamenii o caută pentru altceva. Căci Lucreția e singurul producător de goji din Piața Agroalimentară a Sloboziei. Deși scump, goji produs de Lucreția Began împreună cu soțul ei, Constantin, se vinde ca pâinea caldă. Iar dacă vrei, trebuie să ai rezervare sau să îl cultivi tu însuți. Noi am ales a doua cale și am bătut la poarta familiei Began de la Munteni Buzău...

Trufandale de la Lucreția... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2017, 13:20 (6661 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Voluntari în lupta cu moartea

Ialomița: Voluntari în lupta cu moartea

Programul de voluntariat inițiat de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență funcționează și în Ialomița. Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița, în cadrul instituției își desfășoară activitatea cinci voluntari. Aceștia participă la misiunile de acordare a primului ajutor alături de paramedicii Serviciului Medical de Urgență Reanimare și Descarcerare (SMURD) din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia.

Un Ordin pentru voluntari Deși reglementată prin lege, activitatea de voluntariat nu... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2017, 12:45 (5277 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul României lasă elevii din Ialomița fără «Corn și Lapte»

Guvernul României lasă elevii din Ialomița fără «Corn și Lapte»

Așa cum era de așteptat, elevii din Ialomița încep din nou școala fără corn și fără lapte, alimentele distribuite în școli prin tradiționalul Program «Cornul și Laptele». Dacă până acum responsabilitatea cădea pe umerii Consiliului Județean Ialomița, de data aceasta neplăcuta situație este generată direct de Guvernul României. Cu câteva săptămâni înainte de debutul noului an școlar, oficialii Guvernului au decis să schimbe Normele de Aplicare a Programului, astfel că autoritățile locale au fost nevoite să reia toate procedurile. Cel mai probabil, elevii din județ vor primi alimentele aproape de sfârșitul primului semestru al anului în curs.

Autoritățile județene, luate prin surprindere... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2017, 19:20 (5005 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
243 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică reprezentând o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 12:20
(8042 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Marți, 9 decembrie 2025, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor și Centrul Județean de Transfuzie Ialomița au organizat o acțiune ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 11:55
(5247 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Miercuri, 10 decembrie 2025, echipele furnizorului efectuează intervenții la nivelul sistemului de energie electrică care afectează Stația de Pompare ce deservește localitatea Dridu. Fără curent, instalațiile ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 10:40
(3430 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Întrerupere a alimentării cu gaze pe mai multe străzi din cauza avarierii unei conducte

Ca urmare a unor lucrări de săpătură mecanizată realizate pentru canalizare de către firma Urban SA pe strada Nordului din Slobozia, s-a produs o avarie asupra unei conducte aferente rețelei de distribuție ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2025, 12:25
(16242 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Fiul și-a agresat mama, încălcând un ordin de protecție. A fost reținut de polițiști!

Polițiștii din Fetești au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 53 de ani, din Fetești, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de «încălcare a măsurilor dispuse ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2025, 16:20
(9697 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Fierbinții de Jos!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 8 decembrie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe Șoseaua Maia din localitatea Fierbinții de Jos. Astfel ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2025, 14:50
(5351 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni ale polițiștilor pentru creșterea siguranței în școli

Urziceni: Acțiuni ale polițiștilor pentru creșterea siguranței în școli

În cursul zilei de miercuri, 3 decembrie 2025, polițiștii din Urziceni, împreună cu polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Școlară au desfășurată o acțiune pentru creșterea siguranței ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2025, 13:50
(7592 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen-limită pentru cererile inițiale de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) primește, până la data de 15 decembrie 2025 inclusiv, cererile inițiale anuale de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2025, 10:15
(9832 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Misiunile jandarmilor în luna noiembrie 2025

IJJ Ialomița: Misiunile jandarmilor în luna noiembrie 2025

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii trecute, 580 de misiuni de ordine publică, dintre care 20 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 13:00
(14336 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Centrele autorizate pentru testarea cărnii de porc

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cetățenii cu privire la efectuarea examenului trichineloscopic pentru carnea provenită din sacrificări tradiționale î ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 11:00
(7053 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii octombrie 2025

La sfârșitul lunii octombrie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4485 de șomeri (din care 2168 erau femei), rata șomajului ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 10:00
(5168 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Serviciul de Call Center, pus la dispoziția clienților RAJA Constanța, vine în întâmpinarea tuturor nevoilor particulare ale beneficiarilor. Serviciul funcționează ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 09:25
(3049 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen-limită pentru depunerea cererilor privind subvenția la motorină 2026

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură primește, până la data de 22 decembrie 2025 inclusiv, Cererile de acord pentru finanțare aferente schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 09:00
(24817 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

Telefoanele și faxurile Tribunalului Ialomița și ale Judecătoriei Slobozia sunt indisponibile pentru o perioadă nedeterminată din cauza unei probleme la furnizorul de servicii. 
 Vă puteți adresa instanțelor la adresele de e-mail:

- [email protected] (Tribunalul Ialomița) 

- [email protected] (Judecătoria Slobozia) 

De asemenea, puteți să vă adresați și la sediul celor două instanțe. 

Vă mulțumim pentru înțelegere!

3 Decembrie 2025, 15:30


IPJ Ialomița: Băuți la volan

Duminică, 30 noiembrie a.c., aproape de miezul nopții, polițiștii au depistat un bărbat, de 37 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe Șoseaua București-Constanța, din Slobozia, deși s-ar ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2025, 15:25
(6703 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 260 mii de lei, 24 permise reținute, 36 certificate de înmatriculare retrase

În perioada 29 noiembrie-1 decembrie 2025, polițiștii ialomițeni au fost solicitați să intervină la 249 evenimente, 229 dintre acestea fiind sesizate prin intermediul Sistemului Național Unic pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2025, 15:20
(8089 vizualizări - 0 comentarii)


APIA finalizează plățile în avans pentru Campania 2025: peste 957,455 milioane de euro ajung în conturile fermierilor!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) anunță finalizarea procesului de autorizare la plată pentru plățile în avans aferente Campaniei 2025, care se desfășoară anual în ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2025, 10:40
(8736 vizualizări - 0 comentarii)


Casieriile RAJA Constanța vor fi închise luni, 1 Decembrie 2025!

RAJA Constanța aduce la cunoștința consumatorilor din întreaga arie de operare că luni, 1 decembrie 2025, cu ocazia Zilei Naționale a României, casieriile ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2025, 14:25
(5615 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Camion încărcat cu uree, în flăcări lângă Stația de Taxare Fetești

ISU Ialomița: Camion încărcat cu uree, în flăcări lângă Stația de Taxare Fetești

ISU Ialomița informează cu privire la faptul că în dimineața zilei de joi, 27 noiembrie 2025, un camion încărcat cu 24 tone de uree a luat foc. Incendiul s-a produs în zona Stației ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2025, 09:30
(17169 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 63,64 milioane de lei în perioada ianuarie-octombrie 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-octombrie 2025, conform selecției naționale, TVA în cuantum ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2025, 12:50
(6023 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite miercuri, 26 noiembrie 2025, pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 160 mm, de pe strada Principală din localitatea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2025, 12:25
(785 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi copii răniți grav în urma unui accident rutier

Slobozia: Doi copii răniți grav în urma unui accident rutier

Marți, 25 noiembrie 2025, în zona Mânăstirii «Sfinții Voievozi» din Slobozia s-a produs un grav accident de circulație, în care au fost implicate 3 autoturisme. În ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2025, 14:30
(10414 vizualizări - 0 comentarii)


2436 persoane angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-octombrie 2025

În perioada ianuarie-octombrie 2025, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2436 persoane ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2025, 13:40
(3768 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 1,543 miliarde de lei, încasări la bugetul de stat în perioada ianuarie-octombrie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-octombrie 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de peste ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2025, 11:55
(8242 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Slobozia și Andrășești

În cadrul unui dosar penal instrumentat de polițiștii Biroului de Investigații Criminale, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au fost puse în executare două ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2025, 13:40
(8318 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Reținut pentru «tâlhărie»

Polițiști au reținut pe bază de ordonanță, pentru 24 de ore, un tânăr de 33 ani, din Perieți, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie». În fapt, din materialul ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2025, 13:00
(2220 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Tineri reținuți pentru încălcarea Codului Rutier

Joi, 20 noiembrie a.c., în urma administrării probatoriului, polițiștii au dispus reținerea, pentru 24 de ore, față de un tânăr de 29 de ani, din Slobozia, cercetat sub aspectul comiterii ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2025, 12:00
(7940 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați preventiv pentru «trafic de droguri de mare risc»

Miercuri, 19 noiembrie 2025, procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au dispus, în două cauze penale,  reținerea a doi inculpați, cu vârstele de 38 și 47 de ani, cercetați pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2025, 16:00
(7421 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Poliția Rutieră Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În această săptămână, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița, împreună cu structurile rutiere din cadrul IPJ Ialomița, desfășoară, sub egida ROADPOL, acțiunea «Truck&Bus» ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2025, 15:45
(7335 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 7,87 milioane de lei în octombrie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna octombrie 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2025, 11:25
(8853 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...