Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Luni, 18 septembrie 2017, s-au încheiat înscrierile pentru concursul organizat de Consiliul Județean Ialomița cu privire la ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, doi candidați și-au depus dosarele pentru a susține testarea. Este vorba despre Mariana Iancu, managerul interimar al instituției, și Vasile Zamfir, juristul Spitalului Slobozia. Aceștia vor susține un plan de management în fața unei comisii, urmând apoi ca cel mai bun proiect să fie declarat câștigător. Rezultatele se vor face publice după data de 25 septembrie 2017.

Iancu versus Zamfir... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2017, 12:55 (10597 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Dumitru Muși a plecat de la HCM Slobozia. Gheorghe Covaciu, noul antrenor!

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Dumitru Muși a plecat de la HCM Slobozia. Gheorghe Covaciu, noul antrenor!

Înfrângerea rușinoasă din meciul cu Brăila, cumulată cu alte motive, l-au determinat pe profesorul Dumitru Muși să părăsească banca tehnică a HCM Slobozia. Domnia sa a ezitat să ne explice motivele plecării. În schimb, președintele Nicolae Goidea ne-a declarat: «Domnul profesor Dumitru Muși ne-a comunicat de dimineață decizia dumnealui de a încheia colaborarea cu HCM Slobozia. Această hotărâre a fost luată din motive personale, dar sigur că au contat într-o oarecare măsură rezultatul și, mai ales, evoluția echipei din meciul cu Brăila. Ne-am despărțit amiabil și îi mulțumim domnului Muși pentru tot ce a făcut la echipa noastră. Și a făcut multe lucruri excepționale!». Dumitru Muși va rămâne în... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2017, 12:05 (6176 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Președintele Moraru revine la... barbă

Senzațional!

Președintele Moraru revine la... barbă

Președintele de pretutindeni al ialomițenilor a fost văzut la deschiderea noului an școlar de la Liceul Pedagogic din Slobozia cu un nou «look». După cum puteți vedea în imaginea alăturată el are o ditamai barba de 3/4 zile, semn clar al intenției sale de a se alinia la ultimele tendințe ale modei. Precizăm, pentru conformitate, că fotografia a fost preluată de pe pagina sa de Facebook fiindcă administrația județeană a secretizat locația până în ultima clipă și, spre rușinea noastră, nu am putut-o identifica pentru a realiza un set complet de fotografii, față și profil. Pe de altă parte, e de notorietate faptul că domnului Președinte nu-i place să fie fotografiat de reporteri, el angajând... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2017, 10:40 (5496 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Finanțări de 10 milioane de euro pentru comunitățile marginalizate din Ialomița

Bani europeni la Traian și Valea Ciorii

Finanțări de 10 milioane de euro pentru comunitățile marginalizate din Ialomița

Comunele Traian și Valea Ciorii din județul Ialomița au obținut finanțare pentru două proiecte care împreună însumează aproximativ 10 milioane de euro. Potrivit declarațiilor purtătorului de cuvânt al proiectelor, Iolanda Chioaru, acestea sunt «cele mai complexe proiecte finanțate în România din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020. Complexitatea proiectelor rezidă din caracterul lor integrat, ele acționând asupra familiilor aflate în risc de sărăcie și excluziune socială din comunitățile marginalizate». Riscul major al acestor proiecte îl reprezintă însă ratarea indicilor de performanță stabiliți prin cererea de finanțare. În acest caz, administrațiile locale... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2017, 18:40 (8020 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Eșec usturător

Handbal, HCM Slobozia-Dunărea Brăila 18-26 (8-13)

Eșec usturător

Ținând cont de startul slab de campionat al Brăilei și de problemele care afectează numeric și valoric lotul acesteia, spectatorii slobozeni se așteptau la o victorie a favoritelor. Din păcate, resursele handbalistice ale Sloboziei sunt la fel de limitate ca ale Brăilei pe timp de criză, cu deficit de pregătire fizică și tactică pe talerul echipei noastre, aspect care a generat sâmbătă, 16 septembrie 2017, o catastrofă de rezultat.

Slobozia, învinsă de slobozence 12 minute a durat echilibrul în partida dintre HCM Slobozia și Dunărea Brăila. Coordonatorul Diana Axinte a dat startul desprinderii... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2017, 17:20 (4290 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Membri noi în Comisia de Disciplină a Colegiului Medicilor Ialomița

Membri noi în Comisia de Disciplină a Colegiului Medicilor Ialomița

Reprezentanții Colegiului Medicilor Ialomița se întrunesc zilele acestea pentru alegerea noilor membri ai Comisiei de Disciplină din cadrul instituției. Organizarea respectivelor alegeri a fost impusă de faptul că foștii membri ai Comisiei și-au dus la final cei 6 ani de mandat.

Un organism important
Potrivit actelor normative prin care Colegiul Medicilor Ialomița își desfășoară activitatea, rolul Comisiei de Disciplină este unul destul de important. Membrii acestei Comisii dispun cu privire la toate dosarele care vizează reclamațiile aduse medicilor din Ialomița cu privire la... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2017, 16:35 (3759 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia-Delta Dobrogea Tulcea 4-0

Succes pentru moral

Unirea Slobozia și-a reîncărcat bateriile în duelul Cupă-Campionat cu Delta Tulcea. După ce la mijlocul săptămânii au învins la Tulcea cu 4-1 prin dubla lui Bucă și prin golurile din penalty marcate de Răduca și Toma, sâmbătă, 16 septembrie 2017, galben-albaștrii i-au bătut și în campionat pe dobrogeni. Enache Costea continuă să promoveze puștii din lot. În Cupă l-a titularizat pe Lemnaru, în vreme ce în Campionat a debutat Ionuț Ene, acesta descurcându-se destul de bine.

Prima dublă pentru Năstase Dumitrescu-Ene, Apostol (Teodorescu ’75), Soare (Topor ’60), Drăguț (Gherasim ’66)-Năstase... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2017, 15:10 (3409 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Salarii mărite ilegal la Primăria Amara

Salarii mărite ilegal la Primăria Amara

Aplicarea Legii 153/2017, privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, a fost înțeleasă eronat de mulți aleși locali din Ialomița. Controlul de legalitate al Prefecturii Ialomița a scos la iveală faptul că administrația locală din Amara a interpretat greșit articolele cuprinse în acest act normativ. Așa se face că salarizarea unitară s-a transformat într-o adevărată harababură pe care edilii nu știu cum să o rezolve. Contactat pentru un punct de vedere oficial, primarul Ion Măiță nu a răspuns la telefon până la închiderea ediției.

Unde-i lege, nu-i tocmeală!
Legea... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2017, 12:35 (8778 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Internatele liceelor din Slobozia fac eforturi pentru a rămâne deschise

Internatele liceelor din Slobozia fac eforturi pentru a rămâne deschise

Cele 4 internate școlare care funcționează în cadrul liceelor din Slobozia fac eforturi pentru a-i atrage pe elevi. Reprezentanții unităților de învățământ susțin faptul că oferă condiții decente și sigure, chiar dacă mulți părinți preferă să-și lase copiii în grija persoanelor care închiriază camere în incinta apartamentelor sau garsoniere. De cele mai multe ori însă prețul perceput de privați este mai mare decât cel impus de școli.

Viața la internat
La Slobozia dețin internate Liceul Tehnologic «Al. Ioan Cuza», Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu», Liceul Pedagogic «Matei Basarab... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2017, 18:35 (9254 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Restaurantul Oskar usucă rufe pe aleile pietonale

La Slobozia este posibil

Restaurantul Oskar usucă rufe pe aleile pietonale

În urmă cu 3 luni reluam in extenso o investigație jurnalistică realizată în anul 2014. Potrivit informațiilor oficiale, la acel moment Restaurantul Oskar din Slobozia funcționa ilegal și ocupa abuziv 3 alei pietonale cu o lățime de 6 metri! De la apariția articolului au trecut alte 3 luni, iar pe una dintre aleile ocupate abuziv, proprietarul Restaurantului a ajuns să usuce... rufe!

O ilegalitate flagrantă Ridicată în anul 2009, clădirea care adăpostește Restaurantul Oskar are un regim de înălțime superior celui stabilit în PUZ, respectiv P+2 în loc de P+1. De asemenea, Restaurantul... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2017, 14:25 (6463 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa de la robinete, pericol real pentru sănătatea ialomițenilor

Apa de la robinete, pericol real pentru sănătatea ialomițenilor

La solicitarea ziarului nostru, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a făcut o prezentare detaliată a calității apei care curge la robinetele gospodăriilor din întreg județul Ialomița. Datele prezentate de inspectorii DSP vizează perioada ianuarie-august 2017 și scot în evidență faptul că, în cele mai multe cazuri, lichidul vital este impropriu consumului. Dincolo de acest aspect, informațiile date publicității evidențiază și lipsa de interes a reprezentanților autorităților locale în privința distribuirii în rețelele de aducțiune a apei un produs finit de calitate. Toate acestea în condițiile în care multe dintre localitățile unde apa are probleme au investit sume enorme pentru realizarea de... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2017, 11:05 (8989 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Fabrica de goji» a familiei Began

«Fabrica de goji» a familiei Began

Lucreția Began are o tarabă în piață. O are de 25 de ani și vinde, ca toată lumea, roșii, și ardei, și vinete... Trandafiri în sezon, pătrunjel tot anul, frunză de țelină acum toamna, când e sezonul murăturilor... De câțiva ani însă, oamenii o caută pentru altceva. Căci Lucreția e singurul producător de goji din Piața Agroalimentară a Sloboziei. Deși scump, goji produs de Lucreția Began împreună cu soțul ei, Constantin, se vinde ca pâinea caldă. Iar dacă vrei, trebuie să ai rezervare sau să îl cultivi tu însuți. Noi am ales a doua cale și am bătut la poarta familiei Began de la Munteni Buzău...

Trufandale de la Lucreția... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2017, 13:20 (6662 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Voluntari în lupta cu moartea

Ialomița: Voluntari în lupta cu moartea

Programul de voluntariat inițiat de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență funcționează și în Ialomița. Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița, în cadrul instituției își desfășoară activitatea cinci voluntari. Aceștia participă la misiunile de acordare a primului ajutor alături de paramedicii Serviciului Medical de Urgență Reanimare și Descarcerare (SMURD) din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia.

Un Ordin pentru voluntari Deși reglementată prin lege, activitatea de voluntariat nu... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2017, 12:45 (5277 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul României lasă elevii din Ialomița fără «Corn și Lapte»

Guvernul României lasă elevii din Ialomița fără «Corn și Lapte»

Așa cum era de așteptat, elevii din Ialomița încep din nou școala fără corn și fără lapte, alimentele distribuite în școli prin tradiționalul Program «Cornul și Laptele». Dacă până acum responsabilitatea cădea pe umerii Consiliului Județean Ialomița, de data aceasta neplăcuta situație este generată direct de Guvernul României. Cu câteva săptămâni înainte de debutul noului an școlar, oficialii Guvernului au decis să schimbe Normele de Aplicare a Programului, astfel că autoritățile locale au fost nevoite să reia toate procedurile. Cel mai probabil, elevii din județ vor primi alimentele aproape de sfârșitul primului semestru al anului în curs.

Autoritățile județene, luate prin surprindere... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2017, 19:20 (5006 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Mocioniu vrea spor de 25% la salariu

Se întâmplă din nou la Slobozia

Primarul Mocioniu vrea spor de 25% la salariu

La o lună de la majorarea salariului la 13000 lei, primarul Adrian Mocioniu beneficiază de o nouă creștere salarială. Profitând de semnarea unui proiect european care va aduce comunității 50 mii de euro, primarul Sloboziei a semnat o dispoziție prin care își majorează, lui și celor doi viceprimari, o creștere de 25% la salariul de bază. Dispoziția emisă de către edilul local așteaptă avizul de legalitate al Instituției Prefectului Ialomița și are toate șansele să fie respinsă.

Fără număr pentru Mocioniu&Comp.
Nici nu s-a uscat bine semnătura de pe primul stat de plată încasat... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2017, 19:15 (20656 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

SPORT

Junioarele și-au aflat adversarele

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele și-au aflat adversarele

A doua jumătate a lunii septembrie aduce startul în campionatele de handbal feminin rezervate junioarelor. CSS Slobozia participă în noul sezon competițional atât la junioare II, cât și la junioare III. Ambele echipe sunt la primul sezon al acestor categorii de vârstă. Echipa junioarelor II, pregătită de profesorul Marian Simion, este alcătuită, în marea majoritate, din jucătoare care în sezonul trecut au terminat pe locul 4 în campionatul junioarelor III. Lor li se adaugă pivotul Emanuela Nicolae și, după perioada de recuperare, Cristina Irimescu. Grupa din care fac parte mai cuprind echipele HM Buzău, Muntenia București, CSS 2 București, CSM București, Activ Plopeni. O serie destul de dificilă... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2017, 17:25 (4360 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Festivalurile din Amara au înghițit 100 mii de lei

Bani publici cheltuiți inutil

Festivalurile din Amara au înghițit 100 mii de lei

Primăria Amara a dat publicității sumele pe care le-a cheltuit vara trecută pentru organizarea «Festivalului de Agrement și Turism Balnear», «Festivalului Nămolului» și «Festivalului Clătitelor». Plătite exclusiv din bani publici, aceste evenimente au costat 100 mii de lei. Deși organizatorii au creat aceste manifestări cu scopul de a promova stațiunea Amara, ca și la edițiile anterioare, și la cele de anul acesta publicul nu s-a înghesuit să umple până la refuz Grădina de Vară a stațiunii balneare.

Evenimentele nimănui
Cele 3 festivaluri anonime organizate de Primăria Amara în... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2017, 15:10 (7644 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Manuela Zainea, noua șefă a Învățământului ialomițean

EXCLUSIV: Manuela Zainea, noua șefă a Învățământului ialomițean

Miercuri, 13 septembrie 2017, printr-un Ordin al ministrului Educației, Manuela Zainea a fost numită la conducerea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Ea a înlocuit-o pe Steluța Mitrea, cea care, înainte de debutul anului școlar, a fost numită în această funcție pentru o perioadă de 60 de zile.

Un nou șef la IȘJ Ialomița Potrivit informațiilor, Ministerul Educației a emis un Ordin prin care a numit-o pe Manuela Zainea, profesor și consilier local PSD în Consiliul Local Slobozia, inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Simultan cu Ordinul de numire... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2017, 19:20 (33514 vizualizări - 82 comentarii)

SPORT

Apără Mădălina!!!

Handbal, Danubius Galați-HCM Slobozia 20-21 (12-11)

Apără Mădălina!!!

HCM Slobozia a plecat la Galați cu gândul la primele 3 puncte din noul sezon, dar oarecum cu inima îndoită. Adversara Danubius a învins în prima etapă vicecampioana Dunărea Brăila și pornea cu prima șansă. Iar în minutul 14, când Mădălina Conache dădea golul de 8-4 pentru gazde, puțini slobozeni mai sperau la reabilitare. Cu toate acestea, elevele lui Dumitru Muși au revenit în joc, iar extrema Mădălina Toma a fixat scorul la pauză la 12-11 pentru Galați.

Succes pe muchie de cuțit
Aceeași jucătoare aduce în premieră Slobozia în avantaj, 15-14, în minutul 41. Mădălina Predoi asigură... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2017, 17:45 (4054 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Sorin Gafițoi a renunțat la demisie

La Fetești

Primarul Sorin Gafițoi a renunțat la demisie

După ce a anunțat public faptul că renunță la funcția de primar al municipiului Fetești, Sorin Gafițoi a revenit asupra deciziei. Astfel, la sfârșitul săptămânii precedente, acesta s-a hotărât să nu mai demisioneze. În schimbul revenirii, edilul a solicitat șefilor Organizației PSD Ialomița excluderea din Primăria Fetești a viceprimarului Silica Tudor.

Scandal politic la Fetești Ales în urma scrutinului electoral din 5 iunie 2016, Sorin Gafițoi și-a prezentat public demisia din funcția de primar al municipiului Fetești în urmă cu 2 săptămâni. Edilul și-a motivat decizia explicând faptul... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2017, 16:40 (7930 vizualizări - 11 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Amenzi de aproximativ 150 mii de lei, 16 permise reținute!

În perioada 23-25 februarie 2018, polițiștii au intervenit la aproape 80 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale, au constatat 35 de infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 15:20
(5899 vizualizări - 0 comentarii)


Persoanele care au nevoie de dializă vor fi aduse la Slobozia

Ialomița a intrat oficial sub avertizarea meteo Cod Portocaliu de viscol. Vremea rea a alertat și autoritățile care au dispus măsuri urgente pentru a ține piept vântului puternic și ninsorii abundente. ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 11:49
(6371 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița sub Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 26 februarie 2018, orele 10,00-27 februarie 2018, orele 14,00, se vor produce intensificări susținute ale vântului, temporar ninsori puternic ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 10:20
(4923 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A smuls din pământ un stâlp de electricitate cu mașina

Gheorghe Doja: A smuls din pământ un stâlp de electricitate cu mașina

Grav accident rutier în această seară, la intrarea în localitatea Gheorghe Doja. Șoferul unei mașini a pierdut controlul volanului, a pătruns cu autoturismul pe câmp și a smuls din pământ un stâlp de electricitate ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 23:30
(9814 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții la Ion Roată și Axintele la contrabandiștii de țigări

Percheziții domiciliare în comunele Ion Roată și Axintele. Polițiștii au ridicat din locuința unui bărbat, de 42 de ani, din Ion Roată, peste 8000 de țigarete de contrabandă. Cel în cauză s-a ales cu un ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:50
(7611 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Avea asupra sa un cuțit

În timpul unei razii desfășurată de polițiști într-un bar din oraș, un bărbat de 37 de ani din Urziceni s-a ales cu un dosar penal după ce asupra sa a fost descoperit un cuțit. El este cercetat pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:35
(5798 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 26 februarie-2 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Săveni, Slobozia ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:20
(6777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 22 de ani, din comuna Axintele, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta a fost condamnat la 3 ani de închisoare ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:05
(4974 vizualizări - 0 comentarii)


Metoda «Loverboy»: Proxenet din Bucu, reținut

Un proxenet care acționa prin metoda «loverboy» a fost reținut joi, 22 februarie 2018, de polițiștii din Slobozia. Tânărul, domiciliat în localitatea Bucu, ar fi convins trei tinere, niciuna mai mare de ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2018, 18:55
(7451 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Conflict casnic într-o familie din localitatea ialomițeană Căzănești. O femeie de 50 de ani a ajuns la Spitalul Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost înjunghiată în spate, cu un cuțit de bucătărie ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 12:30
(7577 vizualizări - 0 comentarii)


Ioan Becali s-a predat la sediul IPJ Ialomița și va fi încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Potrivit Mediafax, Ioan Becali, condamnat la 3 ani de închisoare cu executare în dosarul Transferurilor, s-a predat marți seara, 20 februarie 2018, la sediul IPJ Ialomița. El urmează ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 10:10
(8003 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Adolescent de 16 ani, reținut după ce a spart un magazin

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată cercetează un tânăr, de 16 ani, pentru «furt calificat», cel în cauză fiind reținut pentru 24 de ore. Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 19:10
(7167 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

depozit materiale de construcții
din București, Șos. Alexandriei
angajează
muncitori, vânzătoare magazin,
șofer cu categoria B, C, E
eventual și posesor atestat
de macaragiu, doar curse locale

Oferim cazare
Relații la telefon 0722/678.956

20 Februarie 2018, 18:20


Fetești: Se oprește gazul!

Din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță întreruperea temporară a furnizării gazelor naturale, în data de miercuri, 21 februarie 2018, între orele 8,00-14,00, pe străzile ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 18:05
(4388 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Campanie de informare pentru depunerea Cererii Unice de Plată

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură anunță public faptul că începând cu 1 martie 2018 fermierii pot depune Cererile Unice de Plată pentru acordarea subvențiilor pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:50
(12978 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 28 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Polițiștii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la 8 evenimente, toate sesizate prin 112. Au aplicat peste 80 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și intervențiilor, au constatat aproape ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:45
(7018 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Precizări privind aplicarea Legii Prevenirii de către polițiști

O dată cu intrarea în vigoare a Legii Prevenirii nr. 270/2017, atunci când polițiștii constată o faptă care intră sub incidența de reglementare a acesteia nu vor aplica amendă, ci vor acorda un termen de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 11:10
(5420 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Arestat pentru șofat sub influența alcoolului

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat, la acest sfârșit de săptămână, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:35
(7407 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Cu cuțitul în magazin

Un bărbat de 45 de ani, din comuna Ion Roată, este cercetat de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «portul fără drept de obiecte periculoase», după ce a fost depistat în timp ce avea asupra ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:25
(5061 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat doi bărbați de 30 și 49 de ani, din județul Călărași și localitatea Sfântu Gheporghe, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau acest drept suspendat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:20
(6136 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de marți, 20 februarie 2018, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorină utilizată în agricultură, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:05
(5915 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Copuzu și Poiana, accident la Jilavele

Un grajd în care erau adăpostite 12 animale a fost cuprins de flăcări în seara zilei de sâmbătă, 17 februarie 2018. Proprietarii gospodăriei din satul Copuzu, comuna Balaciu, au alertat pompierii în jurul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 09:40
(6306 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 50 mii de lei, 9 permise de conducere reținute

Miercuri și joi, 14 și 15 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. S-a intervenit la 23 de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 19:05
(7315 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodării inundate la Bărbulești

Gospodării inundate la Bărbulești

Pompierii Detașamentului Urziceni au intervenit în cursul zilei de joi, 15 februarie 2018, pentru scoaterea apei din curțile a 5 gospodării din comuna Bărbulești. Căderile semnificative de precipitații ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:40
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte regală la Slobozia

«Curtea Veche Publishing» și Librăria «Casa Cărților» din Slobozia invită iubitorii de carte din Slobozia, joi, 22 februarie 2018, începând cu orele 11,45, la o dublă lansare de carte regală: albumul « ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:30
(3897 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:15
(4998 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din localitatea Sinești, acesta fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt», faptă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:10
(7736 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:05
(4793 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6829 șomeri, din care 1519 șomeri indemnizați, respectiv 5310 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:10
(4787 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare la cabaline

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță deținătorii de cabaline că, în perioada februarie-aprilie 2018, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică împuterniciți ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:05
(4222 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...