Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: O parte din Piața Revoluției, gata la 30 septembrie 2017

Slobozia: O parte din Piața Revoluției, gata la 30 septembrie 2017

Slobozia se apropie de sfârșitul primei etape a calvarului investițional din centrul orașului. Autoritățile locale au avansat ca termen de finalizare a lucrărilor pentru o parte din Piața Revoluției data de 30 septembrie 2017.

Întrebări cu și fără răspuns
Parte din investiția în reabilitarea funcțională a Pieței Revoluției din Slobozia are, în sfârșit, un nou termen... Potrivit informațiilor oficiale, partea vizibilă a investiției, pe ambele părți ale bulevardului Matei Basarab, s-ar putea finaliza până la 30 septembrie 2017. Gheorghe Puia, administratorul public al orașului ... [citește_tot_articolul]

24 August 2017, 19:10 (6737 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Mașini avariate pe străzile din Slobozia

Mașini avariate pe străzile din Slobozia

Oricât ar încerca să mențină un climat de ordine și liniște pe străzile orașului Slobozia, forțele de ordine sunt deseori depășite de situație. Ținte ale teribiliștilor au devenit, mai nou, mașinile parcate regulamentar pe drumurile publice. Pe internet sunt publicate imagini ale vehiculelor avariate, însoțite de comentarii ale proprietarilor referitoare la neimplicarea autorităților cu privire la identificarea autorilor. Sătui să mai aștepte, alți proprietari pun la bătaie sume de bani sub formă de recompensă pentru orice persoană care pot să ofere indicii plauzibile în vederea prinderii teribiliștilor...

Se întâmplă la Slobozia... [citește_tot_articolul]

24 August 2017, 17:25 (5138 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița ar putea pierde 25 milioane de euro

Eșec parțial la accesarea fondurilor europene

Consiliul Județean Ialomița ar putea pierde 25 milioane de euro

Ialomița vizează investiții în infrastructura rutieră, cofinanțate din fonduri europene, în valoare de 25 milioane de euro. Banii ar putea fi însă pierduți din cauza unor «clarificări»... Informația a fost confirmată oficial de către președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. «Există riscul real de a pierde această finanțare! Deocamdată ne aflăm în faza de evaluare a proiectului...» a declarat acesta. Vinovatul pentru situația creată a fost identificat în persoana funcționarului public Lucica Boboc.

Cu sacul la proiectul lăudat După ce a ratat o finanțare de 12 milioane... [citește_tot_articolul]

23 August 2017, 20:35 (11148 vizualizări - 18 comentarii)

SPORT

Gânduri de promovare, ediția 2017-2018

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Gânduri de promovare, ediția 2017-2018

Al treilea sezon în al treilea eșalon valoric se dorește a fi și ultimul pentru Slobozia la acest nivel. Entuziasmul tânărului Enache Costea, aflat la prima experiență în carieră ca antrenor principal, naște speranțe mai mari față de sezoanele precedente în rândul suporterilor galben-albaștri. «Anul acesta trebuie să promovăm!» a fost mesajul tranșant trasmis de Costea într-un interviu pentru ziarul nostru, iar zeița Fortuna pare să-și fi făcut domiciliul la Slobozia, o dată cu împărțirea echipelor din Liga a III-a pe serii. Echipa noastră face parte din seria a II-a și, față de campionatul precedent, a scăpat de ilfovenii de la Domnești, Tunari sau adversarii din Cupa României, Popești Leordeni... [citește_tot_articolul]

23 August 2017, 17:05 (5121 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii locali din Ialomița au funcții ornamentale

788 de aleși dorm pe banii alegătorilor

Consilierii locali din Ialomița au funcții ornamentale

Activitatea administrativă din Ialomița se bazează pe proiectele de hotărâri adoptate în cadrul consiliilor locale. Prin tradiție, inițiatorul proiectelor de hotărâri aprobate lunar în cadrul consiliului local este primarul localității. Numărul proiectelor de hotărâri inițiate de consilierii locali din Ialomița în acest mandat pot fi numărate pe degetele unei singure mâini... În schimb, aceștia și-au aprobat luna trecută majorarea indemnizațiilor de ședință la 10% din salariile primarului!

Paradoxurile administrației
Deși Legea 215 privind administrația publică locală statuează... [citește_tot_articolul]

22 August 2017, 18:45 (6642 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

Generația 2005, locul 2 la «Brașov Cup»

În perioada 17-20 august 2017 s-a desfășurat Cupa «Brașov Cup», competiție la care a participat și grupa 2005 a Unirii Slobozia. În orașul de sub Tâmpa, elevii lui Ion Ionescu au disputat 6 jocuri contra unor adversari de la centre de tradiție ale fotbalului românesc. În aceste condiții, faptul că puștii Sloboziei au obținut 5 victorii este remarcabil. Astfel, uniriștii născuți în 2005 au trecut cu 3-0 de israelienii de la Judeide Maker, cu 2-1 de Celta Brașov sau cu 3-1 de Pro Team București. Echipa noastră a învins, de asemenea, cu 3-0 pe Sepsi Sfântu Gheorghe și cu 3-2 pe FCM Brașov. Singura înfrângere s-a înregistrat în fața câștigătoarei competiției, Dinamo București, scor 0-2. În aceste... [citește_tot_articolul]

22 August 2017, 16:20 (5610 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fotografiile lui Costică Acsinte se întorc acasă

Fotografiile lui Costică Acsinte se întorc acasă

Vineri, 25 august 2017, de la orele 19,00, la Casa Municipală de Cultură Slobozia va fi proiectat filmul documentar «Țara Moartă», în regia lui Radu Jude. Reamintim că cele 500 de fotografii prezentate în cadrul filmului aparțin fotografului Costică Acsinte și au fost recondiționate de către slobozeanul Cezar Mario Popescu, cu sprijinul Muzeului Județean Ialomița.

Eveniment cinematografic de excepție După ce a fost prezentat luna trecută la Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF), documentarul «Țara Moartă» are premiera în cinematografele din țară vineri, 25 august 201... [citește_tot_articolul]

22 August 2017, 15:10 (3758 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Meci de poveste în finala seniorilor

Tenis de câmp, Cupa Municipiului Slobozia Memorial «Ioan Pinter»

Meci de poveste în finala seniorilor

Chiar dacă nu mai are amploarea din urmă cu câțiva ani, Cupa Municipiului Slobozia Memorial «Ioan Pinter» rămâne un eveniment sportiv de referință în calendarul competițional al orașului nostru. Ajuns la ediția a 17-a, turneul a adunat și în acest an peste 120 de sportivi din mai multe județe ale țării. Aceștia au luptat deopotrivă cu adversarii, dar și cu arșița lunii august pentru trofeele puse în joc, care au pornit de la 10 ani și au mers până la seniori. Cea mai încinsă luptă s-a dat la categoria 12 ani, unde la «masculin» și «feminin» s-au înscris în jur de 70 de sportivi, competiția fiind de categorie valorică A și întrând în circuitul național al Federației Române de Tenis. În final, la... [citește_tot_articolul]

22 August 2017, 13:10 (4095 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei persoane au murit într-un accident rutier

Tragedie la Sinești

Trei persoane au murit într-un accident rutier

Carnagiu pe șosea în zona localității Sinești. Marți, 22 august 2017, trei persoane au murit în urma unui grav accident rutier. La fața locului au intervenit militarii ISU, paramedicii SMURD, dar și polițiștii. La momentul de față traficul în zonă este blocat.

Victime prinse între fiarele contorsionate
Din primele informații, accidentul rutier din zona Sinești s-a produs în urma impactului dintre 2 automobile și un camion. Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița precizează faptul că trei persoane au murit pe loc, iar în cazul a altor două a fost nevoie să... [citește_tot_articolul]

22 August 2017, 10:57 (7025 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Sinești accident

Click aici

EVENIMENT

Importanța asistenților comunitari, tratată cu indiferență de primarii ialomițeni

Importanța asistenților comunitari, tratată cu indiferență de primarii ialomițeni

Asigurarea asistenței comunitare, un serviciu creat de Ministerul Sănătății cu scopul de a îmbunătăți calitatea sănătății populației din mediile defavorizate, este tratată cu indiferență de reprezentanții administrației locale din județ. Direcția de Sănătate Publică Ialomița confirmă faptul că la nivelul județului există doar 37 de asistenți comunitari, deși numărul lor ar trebui dublat sau poate chiar triplat. Chiar și în primăriile în care acest serviciu există, asigurarea asistenței sanitare se face cu dificultate din cauza dotărilor slabe de care dispun asistenții.

Sprijin pentru nevoiași... [citește_tot_articolul]

21 August 2017, 11:05 (5156 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Jumătate dintre școlile județului sunt fără pază

Jumătate dintre școlile județului sunt fără pază

Siguranța elevilor care învață în școlile din județ este pusă la îndoială pentru că unitățile de învățământ nu pot să-i protejeze pe copii. Toate acestea din cauza numărului scăzut de unități care beneficiază de sisteme video de protecție sau de servicii de pază încheiate cu firmele de specialitate.

Siguranța elevilor lasă de dorit
Situația privind modul în care se asigură supravegherea unităților de învățământ din Ialomița a fost prezentată în cadrul unei întâlniri oficiale, organizată la Prefectura Ialomița. Astfel, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița... [citește_tot_articolul]

20 August 2017, 13:55 (6438 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luminița Barcari, demisă prin fax

Scandal la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița

Luminița Barcari, demisă prin fax

Sefii inspectoratelor școlare din 13 județe au fost revocați de ministrul Educației, Liviu Pop vineri seara, 18 august 2017, prin fax. Astfel, șefii inspectoratelor școlare din Caraș-Severin, Ialomița, Ilfov, Brăila, Buzău, Vrancea, Constanța, Sibiu, Olt, Arad, Tulcea, Mehedinți și Călărași au fost destituiți din funcții. Cei mai mulți dintre inspectorii șefi destituiți reclamă însă nereguli, precizându-se că nu au fost adoptate anterior măsuri disciplinare care să justifice aceste demiteri. Vom reveni cu amănunte în ediția print a ziarului Independent de miercuri, 23 august 2017.... [citește_tot_articolul]

19 August 2017, 18:10 (48076 vizualizări - 91 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni: Un șofer reclamă comportamentul abuziv al unor polițiști

Urziceni: Un șofer reclamă comportamentul abuziv al unor polițiști

Un șofer ghinionist, care a parcat mașina într-un loc nepermis, a simțit pe pielea lui ce înseamnă să dai nas în nas cu polițiștii. Omul își recunoaște greșeala și susține că agenții care l-au luat la întrebări au avut un comportament abuziv, bruscându-l și punându-i cătușe la mâini.

Nu a avut niciodată probleme cu Poliția
Pavel Dumitru, în vârstă de 61 de ani, și-a parcat mașina într-un loc nepermis, în zona pieței din municipiul Urziceni. Bărbatul recunoaște că nu a respectat regulile de circulație însă, susține el, polițiștii sosiți la fața locului s-au purtat abuziv cu el... [citește_tot_articolul]

18 August 2017, 23:01 (6861 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fața ascunsă a PNDL 2 în Ialomița

Fața ascunsă a PNDL 2 în Ialomița

Ecourile sumelor bugetare de alocat prin PNDL 2 în Ialomița s-au stins. Urmează o perioadă de muncă susținută a administrațiilor locale pentru încadrarea în termenele impuse de Ministerul Dezvoltării. Realitatea este însă infinit mai nuanțată, iar declarațiile patriotarde ale președintelui Victor Moraru nu o pot cosmetiza la nesfârșit.

Versiunea Moraru Potrivit informațiilor oficiale, Ialomița ocupă locul 10 în topul alocărilor bugetare prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2, cu o sumă de 813,75 milioane lei. Cifra este de două ori mai mică decât necesarul estimat la nivelul... [citește_tot_articolul]

18 August 2017, 12:25 (4635 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica» produce risc seismic

Clădirile din centrul Sloboziei au fost afectate

«Groapa lui Stoica» produce risc seismic

Primăria Slobozia este nevoită să caute noi soluții tehnice pentru realizarea tunelului de intrare în parcarea subterană din centrul municipiului. Decizia a fost luată după ce reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au solicitat efectuarea unei expertize amănunțite care să certifice dacă metoda utilizării sistemului de palplanșe bătute în pământ afectează sau nu siguranța clădirilor amplasate în zona șantierului. Pentru a-și argumenta cât mai bine obiecțiile, oficialii Episcopiei au solicitat o serie de măsurători seismice, realizate în momentul în care palplanșele au fost scoase din pământ. După analiza măsurătorilor s-a constatat că metoda palplanșelor poate afecta serios clădirile... [citește_tot_articolul]

17 August 2017, 11:35 (5740 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Război civil» la Gheorghe Doja

Pământul, bată-l vina!

«Război civil» la Gheorghe Doja

Una dintre ultimele asociații agricole din județ, SA Prod Agro din Gheorghe Doja, riscă să se desființeze. Membrii acesteia reclamă însă o încercare de preluare agresivă a patrimoniului acesteia de către firma Zenit Com SRL. Reprezentantul societății este Ion Mihai, primarul comunei Gheorghe Doja. Acesta a împărțit membrilor Asociației fluturași în care susține: «eu vă chem astăzi pe un alt drum!».

Moștenitorii CAP-urilor de altă dată SA Prod Agro din Gheorghe Doja este una dintre puținele asociații agricole din județul Ialomița, constituite imediat după desființarea fostelor... [citește_tot_articolul]

16 August 2017, 18:40 (17622 vizualizări - 35 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Administratorul public Larisa Elena Mihai are atribuții «procentuale»

Culmea Administrației

Administratorul public Larisa Elena Mihai are atribuții «procentuale»

Consiliul Județean Ialomița are un nou administrator public. Numele ei este Larisa Elena Mihai și este de 10 ani «pupila administrativă» a președintelui Victor Moraru. Începând cu această lună ea va fi retribuită cu un salariu brut de 11 mii de lei. Am fost curioși să aflăm ce face administratorul public Larisa Mihai în schimbul acestui salariu, al patrulea ca mărime din instituție...

Contract de management post-factum
Pentru ialomițenii care au lipsit din județ în ultimii 10 ani, precizăm că Larisa Elena Mihai este primul administrator public din județ, ea ocupând această funcție... [citește_tot_articolul]

16 August 2017, 13:05 (20072 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Procurorii constănțeni l-au trimis în judecată pe agresorul tânărului din Slobozia, ucis la malul mării

Procurorii constănțeni l-au trimis în judecată pe agresorul tânărului din Slobozia, ucis la malul mării

Procurorii din Constanța au finalizat cercetările cu privire la moartea lui Valentin Băicoianu, ucis la malul mării în urmă cu aproximativ o lună. Anchetatorii l-au trimis în judecată pe Dumitru Caciandone, bărbatul din cauza căruia tânărul din Slobozia a murit. Agresorul este în continuare în arestul Poliției Constanța.

A murit pe patul de spital
În urmă cu aproximativ o lună, decesul tânărului Valentin Băicoianu din Slobozia șoca întreaga țară. Plecat la mare cu logodnica sa și câțiva prieteni, acesta se afla într-un autobuz din Constanța, moment în care a fost lovit cu pumnii... [citește_tot_articolul]

15 August 2017, 18:44 (8848 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Fetești vrea pășuni pentru crescătorii de animale

Primăria Fetești vrea pășuni pentru crescătorii de animale

Criza pășunilor din Fetești este rezolvată de reprezentanții administrației locale. Municipalitatea a făcut demersuri către Agenția Domeniului Statului pentru dezmembrarea a 400 de hectare de teren care vor fi preluate de Primăria Fetești și concesionate ulterior crescătorilor de animale din municipiu. Datele statistice arată că la momentul de față Fetești este localitatea urbană din Ialomița cu cei mai mulți crescători de animale, aceștia deținând peste 4000 de capete.

Marea dezmembrare La momentul de față, suprafața de pășunat a orașului Fetești s-a diminuat considerabil. Lipsa terenurilor... [citește_tot_articolul]

15 August 2017, 16:45 (4186 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița au probleme cu igiena

Direcția de Sănătate Publică confirmă

Spitalele din Ialomița au probleme cu igiena

La solicitarea ziarului nostru, oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au făcut publică o situație detaliată a controalelor tematice pe care le-au realizat de la începutul anului și până în prezent în cele 4 spitale din județul nostru. Datele cuprinse în răspunsul oficial remis redacției noastre scot la iveală numeroase deficiențe pe care inspectorii DSP le-au constatat în urma verificărilor. Așa se face că în toate cele 4 unități medicale s-au înregistrat deficiențe referitoare la saloane insalubre, paturi deteriorate, așternuturi murdare sau pereți necurățați. Au fost aplicate și sancțiuni de peste 5 mii de lei, iar 3 spitale au fost executate silit pentru neachitarea contravențiilor... [citește_tot_articolul]

15 August 2017, 10:45 (4545 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Taxe pentru eliberarea pașapoartelor

Începînd de luni, 5 octombrie, Serviciul de Eliberarea Pașapoartelor va soluționa doar cereri pentru eliberarea pașapoartelor simple electronice și simple temporare. Taxele pentru eliberarea pașapoartelor ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(14379 vizualizări - 2 comentarii)


Plafon pentru plățile naționale în sectorul zootehnic

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții APIA informează că a fost stabilit plafonul alocat României pentru plățile naționale în sectorul zootehnic. Astfel, prima de exploatație pentru bovine a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(13548 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adîncata

Echipajul de descarcerare ale Detașamentului de Pompieri Urziceni a intervenit joi, 1 octombrie, pentru salvarea a două victime,implicate într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut în comuna Adîncata ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:54
(13529 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a încercat să spargă un bancomat

Joi, 1 octombrie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra faptului că persoane necunoscute încercau să sustragă bani dintr-un bancomat. În urma cercetărilor, s-a stabilit că hoții intraseră în sediul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:52
(15928 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Mădălin Teculescu, fost primar al comunei Sf. Gheorghe și fost subprefect al județului Ialomița, a fost instalat în funcția de prefect vineri, 2 octombrie 2009. În prezența părții democrat-liberale a directorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2009, 19:23
(16069 vizualizări - 7 comentarii)


Știucă moare dar nu se predă: «Rămân la Prefectură»

Știucă moare dar nu se predă: «Rămîn la Prefectură»

Cu toate că nominalizarea sa ca prefect a fost făcută de social-democrați, iar miniștrii PSD din Guvernul Boc au demisionat în bloc, prefectul Știucă ne-a declarat că va rămîne la Prefectură. «Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 15:08
(31444 vizualizări - 22 comentarii)


Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Începînd de astăzi, 1 octombrie, procurorii ialomițeni au decis renunțarea la grevă. Hotărîrea a fost adoptată în cadrul Adunării Generale a Procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 09:45
(13979 vizualizări - 0 comentarii)


Noi generații de karatiști, așteptate pe tatami

Clubul Satori din Slobozia anunță inaugurarea unei noi perioade de căutări a tinerelor talente din Slobozia. Înscrierile se vor finaliza pe 10 octombrie, iar vîrsta minimă de participare e 7 ani. Antrenamentele ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(14889 vizualizări - 0 comentarii)


Luna cărții

În perioada 1-31 octombrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează Salonul anual de carte. Potrivit organizatorilor, anul acesta Salonul anual de carte a ajuns la ediția a șaptesprezecea și ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(17843 vizualizări - 3 comentarii)


Foto Splendid Axinte

Luni, 28 spetembrie, la Muzeul Județean Ialomița, Costică Axinte, artistul fotograf născut acum 100 de ani a fost serbat, încă o dată, prin vernisarea unei expoziții de fotografie. Vernisajul a fost prilejuit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:47
(17121 vizualizări - 0 comentarii)


Adolescentă dispărută de acasă

Adolescentă dispărută de acasă

Duminică, 27 septembrie 2009, a dispărut de la domiciliu TINCU CORINA-GEORGIANA, în vîrstă de 17 ani, din municipiul Fetești, bolnavă psihic. Potrivit polițiștilor din localitate, adolescenta ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 13:00
(14659 vizualizări - 0 comentarii)


Populația județului scade încet, dar sigur

O statistică a Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă faptul că populația județului Ialomița scade anual cu peste 1000 de locuitori. Astfel, în ultimii 5 ani, populația totală a județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2009, 09:08
(15862 vizualizări - 2 comentarii)


Angajatorii, neinteresați de Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 25 septembrie, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenții ialomițeni. Pentru desfășurarea acțiunii, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2009, 15:46
(16925 vizualizări - 1 comentariu)


Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană, prezent astăzi la Slobozia la Conferința Județeană Extraordinară a PSD Ialomița, a transformat evenimentul într-o circotecă ieftină, interesul vădit al acestuia pentru apariția în presa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 18:36
(22488 vizualizări - 26 comentarii)


Conferința Județeană a PSD Ialomița

Conferința Județeană a PSD Ialomița

Joi, 24 septembrie 2009, începînd cu orele 15,00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia se desfășoară Conferința Județeană a PSD Ialomița. Evenimentul, de fapt, se va înscrie în seria de «lansări ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:44
(16986 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

În urma unui flagrant, ofițerii Direcției Generale Anticorupție au prins în flagrant un cetățean în timp ce încerca să mituiască un agent de poliție cu suma de 300 lei. Flagrantul a fost organizat marți ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:43
(17676 vizualizări - 2 comentarii)


Accidente auto

Marți, 22 seprembrie, în timp ce un tînăr în vîrstă de 22 ani, din Slobozia, conducea un autoturism spre Urziceni, nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stînga pentru a schimba direcția de mers pe ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:42
(16914 vizualizări - 3 comentarii)


Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(18563 vizualizări - 2 comentarii)


Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza vineri, 25 septembrie 2009, la orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la sediul instituției din ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(17041 vizualizări - 1 comentariu)


Depunerea declarațiilor la Fisc

Potrivit unui comunicat de presă, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița atrage atenția contribuabililor persoane juridice sau fizice, plătitori de salarii și de venituri asimilate salariilor, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 12:23
(17373 vizualizări - 3 comentarii)


Primăriile, la raport

Marți, 22 septembrie, primarii județului se vor întîlni cu reprezentanții Prefecturii Ialomița pentru a dezbate principalele probleme cu care se confruntă administrațiile locale. Întîlnirea va avea loc ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2009, 07:55
(16798 vizualizări - 1 comentariu)


La volan fără permis

La acțiunile organizate în cursul zilei de joi, 18 septembrie 2009, în baza planului național de acțiune «Tunetul», au participat 245 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 17:59
(18182 vizualizări - 0 comentarii)


Directorii de școli, în alertă

Directorii școlilor din județul Ialomița au fost convocați în această dimineață la Prefectură pentru stabilirea unui plan comun de prevenire a răspîndirii virusului gripei procine. Potrivit declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 14:57
(16887 vizualizări - 0 comentarii)


PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L Ialomița ar putea rupe în următoarea perioadă protocolul încheiat cu PSD la nivel local. Liderul PD-L, Cazacu Marinică a declarat public că acest protocol este unul mai degrabă inexistent și că filialele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:24
(16663 vizualizări - 0 comentarii)


800 de maidanezi, rezidenți la Slobozia

Numărul cîinilor fără stăpîn în Slobozia se apropie de 1000. Potrivit datelor furnizate de autoritățile locale, în ciuda eforturilor serviciului de specialitate al Primăriei, fenomenul înmulțirii cîinilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:16
(17406 vizualizări - 1 comentariu)


Controalele la subvențiile pentru bovine, finalizate

La începutul săptămînii, marți, 15 septembrie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat controlul administrativ pentru bovine, în vederea acordării Plăților Naționale Directe Complementare ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 10:39
(18639 vizualizări - 1 comentariu)


Elevă de la Colegiul «Mihai Viteazul», diagnosticată cu gripă porcină

Alertă în Ialomița. Primul caz de gripă porcină dintr-o unitate de învățămînt a fost confirmat astăzi la Slobozia. Probele prelevate unei eleve a Colegiului «Mihai Viteazul», suspectă de infectarea cu virusul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2009, 19:59
(16710 vizualizări - 0 comentarii)


Jaf armat cu pușca de vînătoare

Un scenariu desprins din filmele de acțiune s-a petrecut marți, 15 septembrie 2009, în comuna Bucu. Un individ necunoscut a pătruns într-un magazin din localitate amenințînd vînzătoarea cu o armă. Amenințarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:35
(17043 vizualizări - 1 comentariu)


Pichetare de «probă» la Prefectură

Federația Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița a pichetat marți, 15 septembrie 2009, Prefectura Ialomița într-o nouă încercare de a atrage atenția asupra problemelor cu care se confruntă școlile ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:31
(15990 vizualizări - 0 comentarii)


«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!», așa își începe deputatul PNL Cristina Pocora comunicatul de presă remis presei cu ocazia deschiderii noului an școlar. Deputatul liberal, contestatar declarat al introducerii taxei ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2009, 12:26
(18588 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...