Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Locul 3 cu un lot atât de tânăr este o realizare!»

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia, prof. Ion Ionescu

«Locul 3 cu un lot atît de tînăr este o realizare!»

Unirea Slobozia a terminat turul cu o înfrîngere în deplasare, 1-2 cu Viitorul Domnești, pe sinteticul de la Buftea. A fost un meci care a înglobat toate neajunsurile din acest sezon: lejeritate în apărare, ineficiență în atac și arbitru pe post de primadonă. Adrian Răduca și-a luat în serios rolul de golgheter și a punctat din nou, pentru a șasea oară în această stagiune. N-a fost suficient pentru a obține puncte, iar ialomițenii termină turul pe locul 3, la 12 lungimi de liderul Metaloglobus. Unirea a evoluat cu Viitorul Domnești în următoarea formulă:  Cristică-Drăguț, Călin (Teodorescu), Topor, Bucurică (Marin)-Soare, Adăscăliței-Gherasim, Răduca, Toma-Khalil (Anton). Despre ce s-a întîmplat... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2016, 15:40 (4186 vizualizări - 15 comentarii)

REPORTAJ

Happy Birthday Mr President

Joi, 24 noiembrie 2016, Președintele Victor Moraru a împlinit 49 de ani. Iar administrația ialomițeană, recunoscătoare, s-a oprit din mers, pentru a-l slăvi. Ne alăturăm lor. Vrednic este! Happy Birthday Mr President!

«Mi-am luat azi pastilele?»
Joi, la prima oră, pe holul din fața cabinetului prezidențial din Consiliul Județean Ialomița n-ai loc să arunci un ac. Vicepreședinții, directorii de descentralizate, șeptarii de prin instituție... Uite-l și pe Ionescu de la Amara... Da, da, ăla cu Complexul Ialomița... Niciunul nu e jenat, toți așteaptă regulamentar... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2016, 14:25 (6949 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adulți decăzuți din drepturi din cauza abuzurilor asupra copiilor

Se întîmplă în Ialomița

Adulți decăzuți din drepturi din cauza abuzurilor asupra copiilor

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a dat publicității o situație privind cazurile adulților ale căror drepturi părintești au fost suspendate, prin decizii ale instanțelor. În 2016, judecătorii au decis ca 33 de copii din Ialomița să beneficieze de ajutor din partea statului, pentru că familiile din care proveneau le-au transformat viața într-un chin. Poveștile din spatele deciziilor magistraților ascund abuzuri fizice, sexuale sau copii lăsați nemîncați și tratați cu indiferență. Mai mult decît atît, deși Codul Penal incriminează astfel de fapte, doar într-un singur caz a fost obținută o condamnare. Restul dosarelor construite în jurul acestor întîmplări dramatice... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2016, 13:05 (5966 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, Junioare III

CSS Slobozia continuă seria succeselor

În perioada 25-27 noiembrie, la Brăila, s-a desfășurat primul turneu de sală al Grupei C, din cadrul Campionatului Național de Junioare III. CSS Slobozia și-a onorat, ca în întreaga stagiune, statutul de favorită clară și a obținut victorii categorice în toate cele 3 jocuri: 35-8 cu CSS I Constanța, 32-14 cu Axiopolis Cernavodă, 29-7 cu Danubius Călărași. Trupa lui Marian Simion a plecat la această competiție fără portarii Patricia Drăghici și Maria Lungu, ambele cu probleme medicale. Înainte de al doilea joc s-a accidentat și Anne Boll. Mezina Cătălina Vlase a avut, din fericire, evoluții apreciabile, excelînd în lansările pe contraatac. Un mare plus pentru echipă l-a reprezentat revenirea coordonatorului... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2016, 12:10 (3714 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Master Plan-ul RAJA Constanța relansează investițiile din Ialomița

O nouă șansă pentru administrațiile locale

Master Plan-ul RAJA Constanța relansează investițiile din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a aprobat, în plenul ședinței din 17 noiembrie 2016, Master Plan-ul RAJA Constanța «pentru reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare». Documentul, de o importanță strategică pentru Ialomița, permite relansarea proiectelor de investiții pentru reabilitarea sistemelor de apă-canal-epurare din localitățile ialomițene. Potrivit Directivei 91/271/CEE a Consiliului Europei, privind epurarea apelor uzate urbane, asumată de România, termenul limită pentru racordarea la sistemele de canalizare și epurare a apelor uzate urbane a fost 31 decembrie 2015, iar în cazul localităților rurale este ultima zi a anului 2018.

Un nou start investițional... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2016, 10:35 (4841 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Vladimir Neacșu, sentință definitivă. 4 ani și 6 luni închisoare cu executare!

Slobozia: Vladimir Neacșu, sentință definitivă. 4 ani și 6 luni închisoare cu executare!

În urmă cu o săptămînă, la Slobozia, mai mulți inculpați au ajuns la închisoare în baza unor mandate de executare puse în aplicare în urma sentințelor definitive date de Curtea de Apel București. Mai mult, în baza acelorași hotărîri, judecătorii au pus sub sechestru mașini de lux, vile, laptopuri, ceasuri (cu valori cuprinse între 5 și 10 mii de lei), precum și 112 mii de lei și 4600 de euro. Printre aceștia îl regăsim și pe Vladimir Neacșu, tînăra speranță a social-democrației locale...

Tun financiar de 1,5 milioane de lei
În vara anului 2014, procurorii Parchetului de pe lîngă... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2016, 10:20 (11739 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul ialomițean, lăsat fără căldură în prag de iarnă

Licitație blocată

Fiscul ialomițean, lăsat fără căldură în prag de iarnă

Legislația stufoasă din domeniul achizițiilor publice dă peste cap activitatea din instituțiile statului. În Ialomița, din cauza procedurilor anevoioase, angajații Administrației Finanțelor Publice Ialomița sînt nevoiți să își desfășoare activitatea în frig. Asta pentru că demersul autorității superioare de a achiziționa două centrale termice care să încălzească birourile instituției a eșuat. Potrivit normelor, achiziția s-a efectuat în urma unei licitații publice organizate de Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Ploiești. Licitația a fost contestată însă, o altă instituție urmînd să se pronunțe dacă respectiva contestație este justificată sau nu. În cazul în care avizul este negativ... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2016, 09:50 (4149 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Sentință definitivă pentru «incendiatorul» Nicolae Dobruțchi

Slobozia: Sentință definitivă pentru «incendiatorul» Nicolae Dobruțchi

Săptămîna trecută, slobozeanul Nicolae Dobruțchi a fost condamnat definitiv la închisoare în dosarul deschis pe numele său pentru «distrugere». Concret, în mai 2011, un apel la 112 anunța o explozie produsă la un apartament, situat într-un bloc din zona Clubului Tineretului, Slobozia. Militarii ISU, dar și medicii Serviciului de Ambulanță al Județului Ialomița au mers la fața locului și au acordat îngrijiri medicale unui bărbat carbonizat complet, care a ars după ce casa a explodat. Cercetările ulterioare au scos la iveală faptul că victima, care la cîteva zile a murit la Spitalul de Arși din București, era ginerele inculpatului Nicolae Dobruțchi și sosise în respectivul apartament pentru a provoca... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2016, 23:40 (7578 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Parada păpușilor de porțelan

Parada păpușilor de porțelan

Peste 100 de păpuși din porțelan, adunate într-o viață de un colecționar din Brașov, sînt pînă în luna ianuarie a anului viitor vedetele Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia. Prețioasele exponate prezintă evoluția modei franțuzești, în materie de vestimentație, din cele mai vechi timpuri și pînă astăzi. Primii care au admirat straiele purtate de manechinele miniaturale au fost copiii de la școlile din Slobozia. Rochiile montate pe crinolină, zulufii ondulați sau elegantele jobene i-au introdus pe micuți într-un alt univers...

Povești cu păpuși de porțelan
În sala mare... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2016, 22:20 (5760 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean susține elevii cu Cerințe Educative Speciale

Învățămîntul ialomițean susține elevii cu Cerințe Educative Speciale

În Ialomița, există aproximativ 900 de copii care au Cerințe Educative Speciale, 700 dintre ei frecventînd cursurile din școlile publice. Pentru aceștia, marea provocare o reprezintă integrarea în sistemul de Educație. Specialiștii din cadrul Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița susțin că eforturile în această direcție sînt permanente și implică atît autoritățile, cît și profesorii sau părinții. Cea mai mare provocare o reprezintă însă schimbarea mentalităților și acceptarea de către fiecare dintre noi că alături de ceilalți copii, în școli, există și elevi «speciali». Camelia Lascu, noul președinte al Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2016, 17:20 (6572 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rectificare de buget la Spitalul Slobozia

Directorii se schimbă, obiceiurile proaste rămîn

Rectificare de buget la Spitalul Slobozia

La o lună de la numirea în funcție a managerului Mariana Iancu, Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă cu primele probleme financiare. Rectificarea «negativă» a bugetului ascunde o serie de probleme administrative grave. Ele sînt reflectate în nota de fundamentare privind rectificarea bugetului, atașată de conducerea instituției la proiectul de hotărîre prezentat în ședința de Consiliu Județean desfășurată la finele săptămînii precedente.

O realitate incontestabilă
Spitalul Județean de Urgență Slobozia «a beneficiat» de prima rectificare de buget negativă a acestui... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2016, 10:15 (5434 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu își ia adio de la mandatul de consilier local

Ionașcu își ia adio de la mandatul de consilier local

Consilierii PSD din cadrul Consiliului Local Slobozia vor cere excluderea ex-primarului Gabi Ionașcu din acest for legislativ. Gabi Ionașcu a semnat pe 18 octombrie 2016 o declarație prin care recunoaște că este membru al PMP.

Ce-și face Ionașcu cu mîna lui Suspendarea fuziunii PMP-UNPR dă din nou apă la moară consilierilor PSD din cadrul Consiliului Local. Potrivit unor surse interne, în ședința de marți, 29 noiembrie, aceștia vor solicita retragera calității de consilier local pentru ex-primarul Gabi Ionașcu. Validat pe listele UNPR, acesta a semnat pe 18 octombrie o declarație prin... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2016, 09:50 (6929 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moarte suspectă la Albești

Moarte suspectă la Albești

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au demarat cercetări într-un dosar privind moartea suspectă a unei femei din localitatea Albești. În urmă cu o săptămînă, victima a fost descoperită fără suflare în casa în care locuia împreună cu soțul său. Anchetatorii nu exclud însă și varianta unei crime, surse judiciare apreciind faptul că, în urma examenului medico-legal preliminar, pe corpul femeii ar fi fost descoperite mai multe lovituri, ce păreau a fi produse de un corp dur. Cercetările în acest dosar sînt, de asemenea, în plină desfășurare.... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2016, 22:35 (5303 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița caută manager pentru SC Drumuri și Poduri SA

Ștefan Ghibanu a demisionat

Consiliul Județean Ialomița caută manager pentru SC Drumuri și Poduri SA

În cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița a fost dezbătută și situația dificilă prin care trece SC Drumuri și Poduri SA, societate subordonată Consiliului Județean Ialomița. Reamintim că firma funcționează în acest moment fără director, Ștefan Ghibanu anunțîndu-și oficial demisia. Reprezentanții Consiliului Județean susțin că situația va reveni la normal în următoarele 45 de zile. «Vom căuta să susținem această societate aflată în subordinea noastră, în condițiile legii!» a declarat președintele Victor Moraru, în plenul ședinței...

Îngrijorări justificate Dezbătută anual în cadrul... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2016, 19:20 (8514 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele oncologice expirate, imputate Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicamentele oncologice expirate, imputate Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate va imputa Spitalului Județean de Urgență Slobozia suma de 200 mii de lei, pentru neconformități privind gestionarea medicamentelor deținute în farmacie și destinate bolnavilor de cancer. Produsele farmaceutice, din gama citostaticelor, au fost achiziționate prin intermediul Programului Național de Oncologie.

S-a întîmplat la Spitalul Slobozia Potrivit protocoalelor, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița are posibilitatea să verifice maniera în care sînt utilizate fondurile distribuite către furnizorii de medicamente și servicii medicale... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 19:35 (8153 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru blochează INIȚIATIVELE Opoziției

Război politic în Consiliul Județean Ialomița

Moraru blochează INIȚIATIVELE Opoziției

Controlul politic asupra votului din cadrul Consiliului Județean Ialomița a transformat administrația Moraru într-o «dictatură». Situația devine evidentă în cadrul ședințelor de Consiliu Județean, unde consilierii PSD impun aprobarea unor proiecte de hotărîre fără a ține cont de opiniile contrare. Joi, 17 noiembrie 2016, în cadrul ședinței ordinare a acestui for legislativ, tensiunile au escaladat pînă la declanșarea unor conflicte deschise. «Dați dovadă că nu respectați rezultatul alegerilor locale, care dă dreptul la reprezentativitate și Partidului Liberal!» a declarat consilierul PNL Sorin Fuerea, în plenul ședinței.

Motorul legislativ al județului este gripat... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 18:40 (5011 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Ce păcat că se intră în vacanță!

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Dinamo II București 2-1

Ce păcat că se intră în vacanță!

Meciul dintre Unirea Slobozia și Dinamo II a fost programat într-una dintre cele mai frumoase zile ale acestei toamne. Totodată, după ce a încercat diverse dezamăgiri, publicul slobozean s-a întors către fotbal, iar acest lucru a contat enorm în economia partidei. Aproape 1000 de spectatori, cu siguranță cea mai mare afluență stagională, au luat cu asalt tribunele de pe «1 Mai». Au avut ce vedea, iar «vinovate» pentru spectacolul oferit se fac ambele echipe. Trupa cîinilor mici, pregătită de Laurențiu Diniță și Ilie Poienaru, a avut o structură extrem de tînără, dar în componența ei au intrat foarte mulți jucători cu experiență în prima divizie. Dudea, Corbu, Tîrcoveanu sau austriacul Janeczek... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 17:25 (4594 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

PER oferă ialomițenilor circ electoral

Delir ecologic

PER oferă ialomițenilor circ electoral

Pentru că după plecarea lui Radu Paros (da, nu a ratat nici această filială de partid), PER a încetat să mai existe, candidații acestei filiale-fantomă sar la gîtul instituțiilor publice ca să-și demonstreze că există. Într-un comunicat de presă înghițit nemestecat, o oarecare Iuliana E. (wtf is this?), candidat la parlamentare, cere nici mai mult nici mai puțin decît demisia prefectului Gigi Petre. Motivul, în opinia noname-ului politic amintit mai sus, îl reprezintă «plata nejustificată a cheltuielilor pentru CAS și șomaj» într-un contract încheiat cu firma care face curat prin birourile instituției. Candidata de la PER (ne scapă numele, ne iertați) va fi avînd, probabil, dreptate,... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 16:15 (4480 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Ziua Bărbatului» la Slobozia

«Ziua Bărbatului» la Slobozia

După «Ziua Cîinelui», administrația Mocioniu a lansat la apă «Ziua Bărbatului». Fixată pe 19 noiembrie, această nouă sărbătoare administrativă s-a concretizat printr-un concurs de table.

Dacă e sîmbătă, e marț
Sîmbătă, 19 noiembrie 2016, în holul Casei de Cultură Municipală, administrația locală decretează oficial că Slobozia sărbătorește «Ziua Bărbatului». Pe străzile municipiului, primarul Adrian Mocioniu, președintele PSD Marian Neacșu, europarlamentarul Victor Negrescu și angajații instituțiilor din subordinea primăriei fac băi de mulțime. În holul Casei de Cultură, «Ziua... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 15:05 (4064 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, pregătită în lupta cu iarna

Cel puțin la nivel declarativ

Ialomița, pregătită în lupta cu iarna

Prefectura Ialomița a remis publicității o informare cu privire la demersurile făcute de autorități cu privire la pregătirile pentru sezonul rece 2016-2017. Potrivit datelor care se regăsesc în documentul oficial, iarna poate să vină oricînd pentru că instituțiile publice din județ sînt în stare să-i țină piept. Rămîne însă să descoperim ce se va întîmpla cînd vor cădea primii fulgi de zăpadă.

Pregătiri temeinice
După calculele făcute de Prefectura Ialomița, iarna poate să vină oricînd, pentru că autoritățile sînt pregătite să-i facă față. Avem suficiente cantități de nisip, aproximativ... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 14:25 (3722 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Doi bărbați, răniți grav într-un accident rutier

În dimineața zilei de joi, 7 iulie, în apropierea Combinatului Chimic de la Slobozia s-a produs un accident de circulație. O mașină condusă de un bărbat, de 48 ani, din Colelia, a părăsit partea carosabilă ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2011, 13:26
(5235 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


DGFP Ialomița:Termen limită pentru depunerea raportărilor contabile

«Agenții economici care în exercițiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri peste echivalentul în lei al sumei de 35000 euro au obligația să întocmească și să depună raportările contabile ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2011, 13:25
(8024 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Cereale fără documente

Miercuri, 6 iulie, polițiștii feteșteni au organizat o acțiune pentru prevenirea ilegalităților în domeniul produselor cerealiere. În acest sens, polițiștii au organizat un filtru rutier la Vlădeni, unde ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2011, 13:24
(8354 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 300 kg carne de vită, confiscată

La solicitarea Poliției Slobozia, inspectorii Direcției Sanitare Veterinare Ialomița au participat la o acțiune comună pentru verificarea unui transport clandestin de produse de origine animală. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2011, 13:10
(6625 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furturile de locuințe și case de amanet, prioritate pentru polițiști

Slobozia: Furturile de locuințe și case de amanet, prioritate pentru polițiști

Polițiștii slobozeni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea furturilor din locuințe în cadrul «Programului de prevenire a infracțiunilor contra patrimoniului». Potrivit polițiștilor, grupul țintă l-a ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2011, 13:09
(10270 vizualizări - 0 comentarii)


DSV Ialomița: Controale în unitățile de alimentație publică

Peste 40 de unități de alimentație publică au fost verificate în perioada 24 iunie-5 iulie de către inspectorii Direcției Sanitare Veterinare Ialomița. Pentru deficiențele constatate au fost aplicate amenzi ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2011, 13:05
(5491 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Condamnat pentru «abandon de familie»

Și-a abandonat familia și acum este în închisoare pentru un an și patru luni. Este cazul unui bărbat de 44 ani, din Axintele, care a fost prins de polițiștii din localitate. Pe numele individului Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2011, 13:25
(7422 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Cinci berbeci, furați

Polițiștii din Urziceni au fost alertație marți, 5 iulie, de o femeie, de 58 ani, din Bărcănești, cu privire la faptul că în perioada 27 iunie-5 iulie de la stîna sa situată pe islazul comunal au dispărut ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2011, 13:25
(7218 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Copil de 5 ani, acroșat de o autoutilitară

Marți, 5 iulie, la Manasia s-a produs un accident de circulație, un minor de 5 ani fiind rănit. Pe scurt, în timp ce un bărbat, în vîrstă de 45 ani, din comuna Coșereni, conducea o autoutilitară pe strada ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2011, 13:24
(6911 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Mihail Kogălniceanu: Lemne confiscate

Transporturile ilegale de lemne au fost scopul principal al unei acțiuni desfășurate marți, 5 iulie, de polițiștii din Țăndărei pe raza comunelor Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu. În cadrul verificărilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2011, 13:22
(8117 vizualizări - 0 comentarii)


Încep înscrierile la Academia de Poliție

Potrivit unei informări media, Academia de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București organizează, în perioada 15-30 iulie 2011, cuncurs de adminitere pentru tinerii care vor să urmeze cariera de polițist ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2011, 13:22
(5450 vizualizări - 1 comentariu)


ISUJ Ialomița: Incendii și intervenții SMURD

Marți, 5 iulie, echipajul SMURD Urziceni a fost solicitat să intervină pentru salvarea unui bărbat de 50 ani, din Sinești, care avea mai multe plăgi la nivelul mîinii sîngi. Bărbatului i-a fost acordat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2011, 13:15
(8126 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere, locuri de muncă, în creștere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul instituției, la sfîrșitul lunii iunie erau înregistrate 7281 de persoane, dintre acestea doar 1908 ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2011, 13:13
(7493 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru angajatorii care încadrează elevi și studenți

«Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici că potrivit Legii nr. 72/2007, privind stimularea încadrării în muncă a elevilor și studenților, angajatorii care ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2011, 18:48
(12779 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2011, 18:24
(3655 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 77 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 5 iulie 2011, sînt disponibile 77 locuri de muncă vacante. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2011, 18:21
(8730 vizualizări - 3 comentarii)


DGFP Ialomița: Contabilitate simplificată pentru agenți economici

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță aprobarea normelor legislative ce reglementează sistemul de contabilitate simplificat. Astfel, persoanele care în exercițiul financiar precedent au ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2011, 18:21
(6981 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Jandarmii au prins în flagrant hoți de cablu de cupru

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 3 spre 4 iulie, jandarmii feteșteni au prins în flagrant un grup de persoane care săpau lîngă terasamentul căii ferate Fetești-București. Jandarmii au somat persoanele ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2011, 18:20
(7892 vizualizări - 2 comentarii)


Făcăeni: Și-a plătit cumpărăturile cu bani falși

Un tînăr de 26 ani din Pantelimon este cercetat penal de polițiști după ce a fost prins achitînd cumpărăturile cu o bancnotă falsă. S-a întîmplat la Făcăeni, unde sîmbătă, 2 iulie, tînărul a plătit la un ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 16:44
(6046 vizualizări - 1 comentariu)


Albești: Pistol deținut ilegal

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 1 iulie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Toxice au descoperit la un bărbat, de 59 ani, din Albești, un pistol cu aer comprimat. Pentru că ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 16:44
(8667 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Angajați hoți

Patru bărbați cu vîrste cuprinse între 21 și 40 ani sînt actual cercetați pentru furt, după ce au «prădat» firma unde erau angajați. Polițiștii au stabilit în urma verificărilor că cei patru, doi din Stelnica ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 16:42
(8590 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica furt


«Vacanță în siguranță», proiect de vară al Poliției

Ministerul Administrației și Internelor a anunțat demararea campaniei de informare «Vacanță în siguranță». Astfel, în cadrul proiectului a fost lansat site-ul www.infolitoral.mai.gov.ro, portal unde pot ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 16:38
(6756 vizualizări - 0 comentarii)


Brazii: Șofer băut, la volan

Un tînăr de 26 ani din Prahova s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii l-au prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Tînărul a fost oprit în trafic de agenții de poliție din comuna Brazii ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 16:32
(7141 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A găsit un proiectil în timp ce săpa o groapă

Vineri, 1 iulie, în jurul orei 15.30, echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină pentru ridicarea unui element de muniție descoperit de un feteștean în timp ce săpa o groapă în curtea ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 11:33
(10035 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de peste 78 mii lei în trafic

«În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 11:25
(8534 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Pompierii au salvat un cal

În urma unui apel telefonic primit prin 112, pompierii militari au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă în curtea unui localnic din comuna Traian. Incidentul a fost ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 11:20
(9460 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian pompier cal


Ialomița: Polițiști în traficul rutier

Duminică, 3 iulie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni în mediul urban și rural. În cadrul activităților desfășurate, polițiștii au legitimat peste 150 de persoane și au aplicat 58 de ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 11:09
(8862 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bătrînă tîlhărită de patru hoți

Marți, 28 iunie, o bătrînă de 63 ani, din Stelnica, a alertat polițiștii din localitate despre faptul că a fost înșelată de persoane necunoscute sub pretextul cumpărării unor bunuri. Femeia a reclamat că ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2011, 18:00
(10217 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a Poliției la Urziceni: Pistol ascuns în curte, branșări ilegale la rețeaua de electricitate

Joi, 30 iunie, polițiștii din Urziceni, în colaborare cu cei ai posturilor de poliție arondate, au acționat pentru identificarea autorilor unor fapte penale dar și pentru asigurarea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2011, 18:00
(10978 vizualizări - 2 comentarii)


Buești: Tîlhar arestat

Un bărbat de 32 ani a fost arestat pentru «tîlhărie» și «violare de domiciliu». Individul a intrat în casa unui cetățean de unde a încercat să fure mai multe bunuri.
Polițiștii din Buești au fost alarmați ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2011, 17:59
(11483 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...