Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Superior al Magistraturii cere Ministerului Justiției desființarea Judecătoriei Urziceni

Cu peste 13 mii de dosare pe rol

Consiliul Superior al Magistraturii cere Ministerului Justiției desființarea Judecătoriei Urziceni

bonus: Parchetul Fetești, propus pentru desființare

În urmă cu o săptămână, Consiliul Superior al Magistraturii a luat decizia de a sesiza Ministerul Justiției în vederea desființării Judecătoriei Urziceni. Această solicitare a fost înaintată ca urmare a lipsei de magistrați, proble­mă care trenează în cadrul acestei instanțe de la începutul acestui an.

 

Scenariile propuse de CSM «Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a analizat situația gravă în care se află Judecătoria Urziceni (...), în vederea luării măsurilor care se impun pentru desființarea acesteia. Această... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2026, 07:55 (2951 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

DSP Ialomița, acționată în instanță de propriii salariați

DSP Ialomița, acționată în instanță de propriii salariați

Sindicatul SANITAS-Filiala Ialomița susține o acțiune comună a salariaților Direcției de Sănătate Publică îndreptată împotriva instituției. Primele date arată că angajații doresc obținerea unei majorări a veniturilor salariale.

 

Salarii majorate la DSP Ialomița În repetate rânduri salariații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au reclamat faptul că veniturile salariale pe care le încasează sunt mai mici decât cele ale colegilor care își desfășoară activitatea în cadrul altor Direcții de Sănătate Publică Județene. Pe cale de consecință... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2026, 15:10 (2318 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița organizează Etapa Națională a «Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar OINĂ-liceu, feminin» la Fetești

Oină

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița organizează Etapa Națională a «Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar OINĂ-liceu, feminin» la Fetești

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița anunță organizarea Etapei Naționale a «Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, la disciplina sportivă OINĂ-liceu feminin», competiție ce se va desfășura în perioada 29-31 mai 2026, în municipiul Fetești. Evenimentul este organizat cu sprijinul Consiliului Județean Ialomița și al Primăriei Municipiului Fetești, în parteneriat cu Liceul Teoretic «Carol I» Fetești, Federația Română de Oină și ACS Ararat-Naparis. Festivitatea oficială de deschidere se va desfășura sâmbătă, 30 mai 2026, începând cu orele 9,00, pe Stadionul Municipal Fetești, «unde cele mai valoroase echipe de OINĂ-liceu, feminin din țară vor concura în spiritul fair-play-ului, al performanței și al respectului pentru tradiția sportivă românească»... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2026, 14:40 (1964 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Președintele Ilie Lemnaru «pregătește» Unirea Slobozia pentru Liga 2

Fotbal

Președintele Ilie Lemnaru «pregătește» Unirea Slobozia pentru Liga 2

Președintele Clubului AFC Unirea 04 Slobozia, Ilie Lemnaru, «pregătește» echipa pentru revenirea în divizia secundă. Proaspăt retrogradată din primul eșalon al fotbalului românesc, Unirea Slobozia întrerupe contractele cu majoritatea jucătorilor, acestea «expirând» la finele lunii în curs. «Da, într-adevăr, contractele majorității jucătorilor ajung la finalizare, undeva la finele lunii mai început de iunie 2026...» precizează pentru început Ilie Lemnaru, președintele Unirii Slobozia. Actual, se «inventariază» datoriile Clubului, încercându-se eșalonări la plată sau achitarea... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2026, 10:20 (4228 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Importanța sănătății orale, predată în școlile ialomițene

Importanța sănătății orale, predată în școlile ialomițene

Colegiul Medicilor Stomatologi din România a lansat un proiect de screening privind sănătatea orală a elevilor. Printre județele în cadrul cărora se implemen­tează se numără și Ialomița. De altfel, instituția arată că elevii din județul Ialomița au numeroase probleme dentare, mai ales cei care locuiesc în mediul rural.

 

Sănătate orală și în școlile ialomițene Inițiativa Colegiului Medicilor Stomatologi din România vine ca urmare a realizării Studiului Național privind Starea de Sănătate Orală a Românilor. Potrivit cercetării, peste 60% dintre... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2026, 09:20 (2534 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Obezitatea, boala care afectează mii de ialomițeni

Obezitatea, boala care afectează mii de ialomițeni

Institutul Național de Sănătate Publică a realizat un studiu statistic referitor la alimentație și bolile pe care mâncatul nesănătos le provoacă. Datele arată că, în ultimii 3 ani, Ialomița se află pe primele locuri, la nivel na­țional, în privința incidenței obezității. Obezitatea nu este doar o problemă me­dicală, ci o afecțiune care provoacă alte dezechilibre în organism. Din fericire, efectele acesteia sunt reversibile.

 

Ialomițenii mănâncă nesănătos Principala cauză a obezității este alimentația. Institutul Național de Sănătate Publică... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2026, 12:40 (1776 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul în care există cei mai mulți autori ai «violenței domestice»

Ialomița, județul în care există cei mai mulți autori ai «violenței domestice»

«Violența domestică» rămâne problema nerezolvată a autorităților din Ialomița. De altfel, datele Agenției Naționale pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați plasează Ialomița în top 5 județe unde se înregistrează cele mai multe fapte de «violență domestică» și, implicit, cei mai mulți agresori.

 

«Violența domestică», o realitate «Violența domestică», arată datele Agenției Naționale pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați, rămâne una dintre infracțiunile cel mai des reclamate... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2026, 07:55 (3257 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Grădiniță cu Program Prelungit, în localitatea Munteni Buzău 

Grădiniță cu Program Prelungit, în localitatea Munteni Buzău 

Grădinița care își desfășoară activitatea în cadrul Școlii Gimnaziale «Arhanghelii Mihail și Gavriil» va deveni Grădiniță cu Program Prelungit, din anul școlar viitor. Astfel, părinții interesați își pot înscrie copiii în cadrul unității de învățământ. Înscrierile se desfășoară în perioada 25-29 mai 2026. În cadrul noii structuri vor fi înființate două grupe mici noi.

 

Fonduri europene pentru dezvoltare Grădinița din Munteni Buzău, administrată de școala gimnazială a localității, va deveni de la doamnă... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2026, 14:50 (2771 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Derularea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, în grafic la nivelul Ialomiței

Derularea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, în grafic la nivelul Ialomiței

Datele Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița plasează județul pe primul loc, la nivel național, în privința derulării Programului Național de Cadastru și Carte Funciară. Datele oficiale arată că aproximativ 240 mii de imobile au fost cadastrate în cei aproape 10 ani de la debutul Programului în Ialomița.

 

Un proiect în derulare Ialomița a început derularea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară la câțiva ani distanță de la lansarea oficială. Chiar dacă demersurile au început cu întârziere, timpul... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2026, 09:40 (3399 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (V 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (V 2001)

Era debutul lunii mai 2001 când ziarul Independent titra pe prima pagină «Procese de calomnie cu „bătăi de cap“/Elena Sporea îl ACUZĂ pe fostul ministru al Agriculturii, Ioan Mureșan, de „privatizări dubioase și deturnări de fonduri“». În fapt, acesta era «începutul sfârșitului» pentru fostul ministru țărănist al Agriculturii, electronistul Ioan Avram Mureșan având să fie condamnat ulterior la ani grei de închisoare. De reținut că senatorul Elena Sporea, ajunsă să repre­zinte Ialomița ca urmare a intervențiilor de la Centru la nivelul PD... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2026, 10:20 (4101 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» și-a suspendat activitatea în lipsa autorizației ISU

Se întâmplă la Slobozia

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» și-a suspendat activitatea în lipsa autorizației ISU

Slobozia a fost, în perioada 12-15 mai 2026, gazda Olimpiadei Na­țio­nale de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei. Desfășurarea evenimentului a fost bulversată însă din cauza unor probleme tehnice des­coperite la Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru», edificiu administrat de Direcția Educație, Cultură și Tineret a Primăriei Slobozia. Sala nu deține autorizație de securitate la incendiu din cauza unor sincope apărute în derularea celor două proiecte de reabilitare care vizează obiectivul. Pe cale de con­secință, a fost adoptată decizia de a suspenda activitatea sălii, obligând In­spec­toratul Școlar Județean Ialomița să... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2026, 11:50 (3633 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Echipamente profesionale de bar: ce nu trebuie să lipsească

Echipamente profesionale de bar: ce nu trebuie să lipsească

advertorial

În HoReCa, zona de bar nu este doar locul în care se prepară cafeaua sau se toarnă băuturile în pahare. Pentru restaurante, hoteluri, cafenele, puburi, terase sau servicii de catering, barul a devenit un punct strategic de vânzare. De aici pleacă produse cu rotație rapidă, cu marjă bună și cu impact direct asupra experienței clientului: espresso, cappuccino, limonade, cocktailuri, smoothie-uri, milkshake-uri, granita, ceaiuri, vinuri, băuturi reci sau băuturi pentru evenimente.
Un bar bine echipat nu înseamnă doar un aspect profesional. Înseamnă timp câștigat, comenzi pregătite mai repede, gust constant și un flux de lucru mai clar pentru personal.... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2026, 07:10 (2499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni, fără soluții pentru problema lipsei medicilor

Spitalul Municipal Urziceni, fără soluții pentru problema lipsei medicilor

În lipsă de medici, Spitalul Municipal Urziceni nu poate asigura liniile de gardă pe 3 dintre secțiile unității medicale. Este vorba despre secțiile Pediatrie, Ginecologie și Boli Interne. Pe cale de consecință, toate cazurile sunt transferate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin faptul că situația trenează deja de un an.

 

Spitalul din Urziceni are nevoie de medici Unitatea medicală a organizat de mai multe ori concursuri pentru ocuparea posturilor libere de medici specialiști, dar candidații nu s-au î... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2026, 14:10 (1721 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Claudiu Niculescu și-a încheiat mandatul la Unirea Slobozia!

Fotbal

Claudiu Niculescu și-a încheiat mandatul la Unirea Slobozia!

Claudiu Niculescu, principalul echipei slobozene, și-a încheiat mandatul la Unirea. La două zile după meciul contra arădenilor de la UTA din ultima etapă a play-out-ului SuperLigii sezonului 2025-2026, pierdut de Slobozia pe teren propriu cu 0-1, tehnicianul Unirii a decis să-și întrerupă contractul. Claudiu Niculescu ar fi discutat cu conducerea Clubului, transmițând decizia. «A demonstrat că este un antrenor care și-a făcut treaba cu vârf și îndesat, este profesionist, a schimbat fața echipei și m-aș bucura ca pe viitor să-și găsească o echipă din Liga 1...» a transmis președintele Unirii Slobozia, Ilie Lemnaru. «Contractul meu se încheia la finele lunii și se prelungea automat dacă reușeam să ne salvăm... Nu am avut discuții cu alte echipe!»... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2026, 12:05 (2325 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs pentru ocuparea posturilor vacante la Parchetul Județean Ialomița, niciun candidat

Concurs pentru ocuparea posturilor vacante la Parchetul Județean Ialomița, niciun candidat

Consiliul Superior al Magistraturii organizează anual concursuri de promovare pe funcțiile de execuție va­cante din unitățile de Parchet superioare. În Ialomița, Parchetul Județean Ialomița este cea mai mare instituție din punct de vedere al rangului și a scos la concurs 3 din cele 5 posturi de execuție vacante. Din păcate, niciun candidat nu s-a înscris la examene.

 

Toți procurorii vor la București Promovarea în funcțiile de execuție vacante din Parchetele superioare se adresează procurorilor care lucrează în cadrul unui Parchet Local și vor să î... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2026, 08:05 (3599 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

Miracolul «nașterii unui nou director»

«Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

Așadar, după cum vă spuneam, la Direcția Generală pentru Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, pe scurt DGASPC Ialomița, s-a tot organizat concursul acela pentru director general adjunct. Cel la care s-a tot înscris mai vechea noastră cunoștință, ex-consilierul prezidențial «candidatul 10510». Că interesul nostru a fost îndeajuns de mare pentru concursul cu pricina am recunoscut, de același interes bucurându-se, pe-ascuns ce-i drept, și unii care se ocupă cu «monitorizări». În ceea ce ne privește, interesul ne-a fost stârnit, așa cum vă informam mai sus, de prezența pe lista competitorilor a mai vechii noastre cunoștințe... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2026, 15:20 (10081 vizualizări - 21 comentarii)

SPORT

Binemeritat loc 3 la final de play-out

Fotbal, Liga 3/Seria 3 play-out/grupă retrogradare, Recolta Gheorghe Doja-FC Voluntari II 4-3

Binemeritat loc 3 la final de play-out

Ultima partidă a Recoltei Gheorghe Doja din play-out-ul/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria 3 sezon 2025-2026 (etapa 7) a fost programată «acasă» sâmbătă, 16 mai 2026, contra celor de la FC Voluntari II. În fața propriilor suporteri, Recolta Gheorghe Doja a încheiat sezonul cu o victorie spectaculoasă împotriva ilfovenilor, tabela înregistrând 4-3 la finalul meciului. Dojenii au început excelent partida, Costin Anton deschizând scorul în minutul 20. Jocul ofensiv al gazdelor a continuat, Marcos Cucurezeanu majorând avantajul Recoltei în minutul 37. Chiar înainte de pauză, nigerianul dojenilor, Jude ... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2026, 09:55 (2587 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Proiect european pentru «Via Naparis»

Președintele Consiliului Județean, Marian Pavel vrea «El Camino de Ialomița»

Proiect european pentru «Via Naparis»

Undeva în septembrie 2021, ziarul nostru publica un articol plecând de la ideea conducerii Consiliului Județean Ialomița de a realiza un traseu turistic de-a lungul râului Ialomița. Președintele Consiliului Județean, Marian Pavel, aflat la «debutul» rolului administrativ în primul mandat, aducea în discuție la acel moment «realizarea unui film profesional și a unei arhive foto digitale de prezentare a județului Ialomița», proiectul «El Camino de Ialomița» sau «Via Naparis» prinzând contur.

 

Proiect european pentru «El Camino de Ialomița»... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2026, 15:10 (4055 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Suferința s-a terminat!

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-UTA Arad 0-1

Suferința s-a terminat!

În sezonul SuperLigii 2024-2025, chiar în ziua Turului 2 al Alegerilor Prezidențiale, adică 18 mai 2025, Unirea Slobozia se salva de la o retro­gradare directă, învingând-o dramatic pe Sepsi OSK cu 2-1. Înaintea meciului, Adrian Mihalcea își anunțase plecarea «indiferent de rezultat». Așadar, Slobozia se pregătea de barajul tur/retur, adversara FC Voluntari urmând a fi învinsă la loviturile de la 11 metri... Aroganța lui Mihalcea a fost învăluită de «norocul» penalty-urilor, Unirea reușind o menținere nesperată în primul eșalon fotbalistic. Luni, 18 mai 2026, teatralul Adrian Mihalcea,... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2026, 13:05 (6752 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Doi foști directori ai Urban SA Slobozia, sub control judiciar

Anchetă penală în scandalul poluării olfactive din Slobozia

Doi foști directori ai Urban SA Slobozia, sub control judiciar

Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia și Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au pus în mișcare acțiunea penală în ancheta poluării olfactive din Slobozia. Deși implica­țiile scandalului ar fi mai ample, anchetatorii și-au bazat probatoriul «exclusiv» pe relația contractuală dintre Urban SA Slobozia și societatea Clean Cyclo SRL. Astfel, Adrian Stoicescu, fost director gene­ral al operatorului Urban SA, Dan Manea, fost director de Dezvoltare în cadrul aceleiași companii, dar și unul dintre reprezentanții Clean Cyclo SRL, au fost plasați sub control judiciar în ancheta ce are ca obiect comiterea de... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2026, 12:10 (3551 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Evenimentul a fost semnalat de un lucrător al unei firme marți, 7 iulie a.c., în jurul orelor 15,25. În sprijinul bărbatului de 43 de ani s-au deplasat de urgență 3 echipaje de salvare de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 11:40
(4168 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a cuprins două utilaje agricole, puse în funcțiune pe un câmp din zona localității Ion Roată. Cel mai probabil flăcările au izbucnit ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 19:05
(3051 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare meteo-Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, cu vijelii (ce vor atinge în anumite intervale viteze de 80-90 km/h), averse ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:55
(5109 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența alcoolului

În urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere, polițiștii ialomițeni au identificat , pe raza localităților Rădulești, Slobozia și Țăndărei, 4 conducători auto care circulau pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:50
(2807 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Movila

Incendiu la o casă din Movila

Pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și membrii serviciului voluntar cu 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru stingerea unui incendiu care ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:05
(3477 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 455 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 7 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 455, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 16:05
(2683 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Calendarul privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021 a fost reactualizat

În urma promulgării de către președintele României, Klaus Iohannis, a Legii pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 58/2020 privind luarea unor măsuri pentru buna funcționare a sistemului ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 00:20
(12125 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 iulie a.c., în jurul orei 9,30, polițiștii din Slobozia au oprit pentru control, pe raza localității Misleanu, un autoturism condus de un tânăr de 28 de ani, din aceeași localitate. În urma solicitării ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 19:10
(3662 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 444 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 6 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 444, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 16:05
(3024 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni integrate pentru combaterea COVID-19

Pentru prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor cu COVID-19, la nivelul județului Ialomița se vor desfășura acțiuni de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară, pentru a proteja sănătatea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2020, 11:20
(3220 vizualizări - 0 comentarii)


Șosele însângerate în județul Ialomița

Șosele însângerate în județul Ialomița

Zi neagră pe șoselele din Ialomița sâmbătă, 4 iulie 2020. Cinci persoane au fost rănite și una a murit în urma a 3 accidente rutiere, petrecute pe raza localităților Fetești, Coșereni și Misleanu. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2020, 15:15
(4139 vizualizări - 5 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 440 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 3 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 440, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de joi, 2 ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 16:05
(2670 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis sau cu permise suspendate

Joi, 2 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Balaciu în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza de competență au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 14:40
(2893 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de un autoturism

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 18,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier în municipiul Slobozia, în care un autoturism a lovit un pieton. La locul evenimentului s-a deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:55
(2626 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Vineri dimineață, 3 iulie a.c., în jurul orei 3,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din Cartierul Vlașca ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:50
(2939 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: A luat foc ghena de ventilație

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 16,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la stingerea unui incendiu produs la o ghenă Slobozia. Incendiul a fost stins operativ de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:45
(2641 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 11,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Săveni. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:40
(3095 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


Proxenet din Axintele, arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 19:50
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femei reținute pentru contrabandă cu țigări

Două femei, de 43 și 66 de ani, au fost reținute de polițiștii ialomițeni într-un dosar privind contrabanda cu țigări. Oamenii legii au efectuat în cursul zilei de joi, 2 iulie a.c., 10 percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 19:45
(3304 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru încălcarea Codului Rutier

Un tânăr de 22 de ani și un altul de 30 de ani s-au ales cu dosare penale după ce au fost suprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Tânărul de 22 de ani s-a urcat la volan în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 19:40
(2302 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 436 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 2 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 436, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de miercuri, ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:05
(3182 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

O persoană din Sudiți a descoperit un proiectil de artilerie exploziv, de calibru 120 mm, miercuri, 1 iulie a.c., în jurul orelor 12,50, în grădina din propria gospodărie. Conștientizând ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 12:10
(3400 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Contestații la Bacalaureat 2020

La nivelul județului Ialomița, 661 de contestații au fost depuse după afișarea primelor rezultate obținute de către candidații prezenți la probele din sesiunea curentă a examenului de Bacalaureat. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 10:15
(3196 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

97 de persoane amprentate, 122 de autoturisme controlate, 23 de sancțiuni contravenționale aplicate și 6962 de kilograme de deșeuri feroase ridicate de polițiști. Este bilanțul unei ample acțiuni de prevenire ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 17:40
(3392 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la centrele rezidențiale

Având în vedere prevederile Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,  în  perioada 3-15.06.2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 16:20
(3948 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 432 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 1 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 432, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 16:05
(3172 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală din localitatea Dridu, județul Ialomița, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 2 iulie 2020, în intervalul orar 9,00-15.00. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 14:40
(6368 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copil de 9 ani, rănit într-un accident rutier

Un tânăr de 17 ani din orașul Țăndărei s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident rutier. Acesta se deplasa pe un moped înmatriculat cu un număr fals și fără a avea permis de conducere, moment ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 17:25
(2327 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Razie a polițiștilor

În cursul zilei de luni, 29 iunie 2020, polițiștii din cadrul tuturor serviciilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat o razie de amploare pe străzile din Slobozia. În urma acțiunii ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 17:10
(1808 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 4,13%-rata șomajului în mai 2020

La sfârșitul lunii mai 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3864 șomeri (din care 1777 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 16:20
(2201 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...