Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consilierii personali ai președintelui Victor Moraru

La vremuri noi, consilieri noi

Consilierii personali ai președintelui Victor Moraru

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița a decis să schimbe garnitura de consilieri personali la care are dreptul, potrivit legii. Astfel, din cei 3 consilieri personali ai președintelui Ciupercă, singurul care se regăsește pe noua listă rămîne Eduard Plăiașu. Noile achiziții ale președintelui sînt Cristina Petrescu și Valentina Dumitru. «Consilierii personali se află 24 de ore din 24 la dispoziția președintelui!» spune Victor Moraru...

Fă-mă, mamă, consilier
«În vederea eficientizării activității desfășurate de autoritățile locale și în acord cu dezideratele... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2016, 14:10 (33537 vizualizări - 63 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița așteaptă Legea Cadastrului General

Ialomița așteaptă Legea Cadastrului General

Preocupările guvernamentale pentru o nouă Lege a Cadastrului General prind contur. Săptămîna trecută, Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița a anunțat că a intrat în vigoare o nouă reglementare legislativă favorabilă administrațiilor locale. «Este un sprijin direct pentru primarii localităților ialomițene...» a declarat Tănase Mihalcea, noul șef al OCPI Ialomița.

Planuri mari, posibilități reduse
La sfîrșitul anului precedent, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) anunța demararea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară 201... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2016, 12:40 (8820 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colonelul Adrian Popa s-a pensionat

ISU Ialomița își caută un nou șef

Colonelul Adrian Popa s-a pensionat

La doar un an și jumătate după ce a preluat frîiele Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița, colonelul Adrian Popa predă ștafeta de conducător colonelului Dan Ciompec. Invocînd motive familiale, col. Popa s-a pensionat în urmă cu o săptămînă. Noua conducere a instituției va asigura funcția de comandă interimar, timp de 6 luni.

Militar timp de 26 de ani
Colonelul Adrian Popa a fost detașat să conducă ISU Ialomița din 17 decembrie 2015. Înainte de a ajunge în județul nostru, el a deținut funcția de prim adjunct al ISU «Dealu Spirii» din... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2016, 11:15 (12852 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Alexandru Stoica, fostul primar al Sloboziei, a scăpat de închisoare

Sentință definitivă în dosarul «Art Oil»

Alexandru Stoica, fostul primar al Sloboziei, a scăpat de închisoare

Curtea de Apel București s-a pronunțat marți, 5 iulie 2016, definitiv în dosarul «Art Oil», care i-a avut ca inculpați pe Alexandru Stoica, fostul edil al Sloboziei, Agripina Costea și Marian George Corneliu, doi dintre subordonații acestuia. Condamnat inițial la 3 ani de închisoare cu executare, Alexandru Stoica a fost «iertat» de magistrați, fiind obligat să ispășească un an de închisoare, sub supraveghere, cu un termen de încercare de 3 ani. O situație similară se regăsește și în cazul celorlalți doi inculpați ai cauzei.

Sentința este definitivă
Dosarul «Art... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2016, 01:10 (38828 vizualizări - 60 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aerodrom NATO la Fetești

Investiție militară de 32 milioane de euro

Aerodrom NATO la Fetești

De 3 ani, aerodromul Bazei Aeriene 86 din Fetești a intrat într-un amplu program de reabilitare și modernizare. Lucrările sînt demarate cu fonduri ale Programului NATO de Investiții în Securitate (NSIP). Prin aceste lucrări se asigură o bază la standarde NATO pentru avioanele F-16 care urmează să intre în dotarea Armatei Române.

Se lucrează intens
Lucrările de reabilitare și modernizare a infrastructurii aerodromului Bazei Aeriene 86 de la Fetești au fost începute în luna noiembrie a anului 2013, cu finanțare prin Programul NATO de Investiții în Securitate (NSIP). «Toate aceste... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 22:15 (8674 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

City-managerul Larisa, viitorul primar de Amara

Pupila lui Victor Moraru se pregătește de alegeri

City-managerul Larisa, viitorul primar de Amara

Decizia previzibilă a lui Victor Moraru de a accepta funcția de președinte al Consiliului Județean readuce în actualitate problema moștenirii administrative pe care o lasă la Amara. Potrivit unor surse infinit mai bine informate decît noi, Victor Moraru a prezentat deja protipendadei pesediste a județului moștenitorul desemnat al orașului-stațiune. Numele ei, căci despre o dînsă este vorba, este Larisa Elena Mihai și este city-manager al orașului Amara.

Alegeri parțiale la Amara
Cititorilor noștri ce se vor simți un picuț mai mult tulburați sau deranjați de cele ce vor parcurge... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 21:25 (20206 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații de fraudă la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Acuzații de fraudă la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Organizarea unui concurs pentru funcția de medic specialist în Chirurgie Pediatrică la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești agită spiritele în cadrul unității medicale. Într-un mesaj scris transmis reporterilor Independent se preciza faptul că testarea ar fi fost fraudată de reprezentații Comisiei de Evaluare. Nicolae Dugală, managerul spitalului, infirmă aceste aspecte și precizează că totul este un război între medici. Situația devine și mai interesantă în contextul în care concursul s-a anulat pe ultima sută de metri...

S-a întîmplat la Fetești... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 20:20 (26455 vizualizări - 30 comentarii)

SPORT

Se reunesc pe 11 iulie

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Se reunesc pe 11 iulie

Vacanța fotbaliștilor de la Unirea Slobozia își consumă ultimele zile. Luni, 11 iulie, antrenorul Ion Ionescu sună adunarea în vederea pregătirii unui nou sezon competițional. Tot în Liga a III-a, probabil tot în seria a doua, și în mare parte cu același lot din campionatul trecut. Momentan, cele două noutăți pe care vi le anunțam în urmă cu o lună s-au concretizat. Astfel, Unirea va beneficia în anul următor de serviciile a doi mijlocași cu veleități ofensive. În vîrstă de 26 de ani, Adrian Răduca vine de la Gloria Buzău, acolo unde în sezonul trecut a fost printre principalii marcatori ai echipei. Cel de-al doilea nou venit este gălățeanul Eduard Dumitru, conducerea Unirii avînd mare încredere... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 19:10 (4760 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terenurile agricole din Ialomița, «controlate» de străini

Firmele «străine» cu afaceri în domeniul agricol au pus stăpînire și pe terenurile din Ialomița. Un raport al Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură arată faptul că dintr-un total de 358 mii de hectare pentru care se plătesc anual subvenții, peste 45 mii sînt deținute sau administrate de reprezentanții unor societăți cu capital străin. Majoritatea întreprinzătorilor provin din state europene precum Franța, Danemarca, Spania, Portugalia sau Grecia, dar și din țări ale Asiei, precum Libanul.

Latifundiari occidentali în Bărăgan
Potrivit ultimelor date statistice, Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 18:15 (15304 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Uzina» Polaris a ajuns la Slobozia

«Uzina» Polaris a ajuns la Slobozia

Polaris M Holding a anunțat că în următoarele două săptămîni va igieniza toate pubelele din oraș. Firma răspunde astfel cererii municipalității de a asigura spații curate de depozitare a deșeurilor menajere. «Uzina» pe roți este una dintre cele două existente la acest moment România și are o valoare de aproximativ 180000 de euro.

Polaris face ce nouă nu ne place
Pentru a preveni răspîndirea mirosurilor neplăcute în zona platformelor de gunoi din oraș, conducerea Polaris M Holding Slobozia a adus în oraș o autoutilitară unică în țară, care poate fi văzută deja pe străzile din municipiu... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 17:50 (4371 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Starea Ialomiței în 2016

Serviciile de utilități publice județene, deficitare

Starea Ialomiței în 2016

Un raport al Instituției Prefectului făcut public zilele trecute confirmă gradul scăzut de dezvoltare a serviciilor publice din Ialomița. Potrivit raportului, capitolele la care se înregistrează probleme sînt sistemele de alimentare cu apă și canalizare, precum și serviciile de salubritate. Din același raport mai rezultă că Ialomița are nevoie de peste 56 de kilometri de rețea electrică, precum și de servicii de transport local și județean.

Un raport alarmant
Un raport al Instituției Prefectului Ialomița, făcut public zilele trecute, centralizează principalele date statistice... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 17:10 (3782 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Copiii CSS Slobozia, în prim-plan la «Summer Kids» Mangalia

Fotbal

Copiii CSS Slobozia, în prim-plan la «Summer Kids» Mangalia

Trecută în dese rînduri pe nedrept cu vederea, secția de fotbal a CSS Slobozia a continuat să ocolească greutățile și să producă fotbaliști care îmbracă sau vor îmbrăca, în viitor, tricoul Unirii. Dovada faptului că viitorul fotbalistic al orașului nostru înseamnă în mare măsură CSS, a fost ediția de anul acesta a «Summer Kids» Mangalia, desfășurată la finele lunii iunie și adresată copiilor din mai multe categorii de vîrstă. Tînărul și ambițiosul antrenor Paul Chiojdoiu a deplasat în Dobrogea generațiile 2005 și 2007 ale CSS Slobozia, iar rezultatele, cel puțin la cei mari, au fost peste așteptări. Micii fotbaliști ai grupei 2007 au ocupat în final locul 7, după o victorie, un egal și trei înfrîngeri... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 16:35 (7787 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia, obligată să plătească despăgubiri materiale

Proces în instanță pentru o palmă de pămînt

Primăria Slobozia, obligată să plătească despăgubiri materiale

În urmă cu o săptămînă, Tribunalul Ialomița a obligat Primăria Slobozia la plata unor daune materiale în valoare de aproximativ 250 mii de lei. Procesul a fost intentat de un cetățean din oraș, după ce administrația locală a trecut în domeniul public terenul pe care acesta îl moștenise în baza Legii 10/2001, fără să-i plătească despăgubirile. Soluția dată de instanță nu este definitivă și poate fi atacată cu recurs.

Proprietar, vreau pămînt După ce a făcut demersuri în vederea împroprietăririi, numitul Halarambie C. din Slobozia a beneficiat în prima jumătate a anilor 2000 de 400 metri... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 15:20 (4217 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Operațiunea «Clocitoarea»

Operațiunea «Clocitoarea»

De aproape o săptămînă, Slobozia se sufocă. Indicele de confort termic a depășit pragul critic, temperaturile la umbră trec de 35 de grade, soarele doboară oamenii pe stradă... Iar coșmarul călătorilor din autobuzele Nick Touring rămîne același. Am decis să experimentăm pe propria piele acest coșmar, urcînd voluntar într-una dintre «clocitoarele» pe care firma le pune la dispoziția călătorilor.

Călătorie de plăcere
În crucea amiezii, la 14  trecute fix, ne-am prezentat regulamentar la prima stație. Nu la Gară, că sîntem pățiți... Anul trecut, am fost la un pas de a leșina... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 14:50 (5808 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Micii sabreri slobozeni caută primele medalii

Scrimă, Campionatul Național pentru Copii

Micii sabreri slobozeni caută primele medalii

În perioada 5-8 iulie 2016, la București, se desfășoară Campionatul Național de Scrimă pentru Copii, probele de sabie. Iar dacă săptămîna trecută ne bucuram pentru bronzul european cucerit de România cu Alin Badea și Iulian Teodosiu în componență, în aceste zile privim cu interes evoluția micilor sabreri ai CSS Slobozia, aflați la primele lor competiții majore. Turneul cuprinde atît probe individuale, cît și pe echipe, iar copiii sînt delimitați în două categorii de vîrstă: 10-11 ani și 12-13 ani. Pe 5 și 6 iulie concurează băieții, în vreme ce fetele intră pe planșă pe 7 și 8 iulie. Antrenorii Marin Cruțu și Marius Pușcașu conduc o delegație alcătuită din 23 de sabreri: 13 băieți și 10 fete.... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 13:35 (4137 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Elev sclipitor, pedepsit de directorul Liceului «Carol I» Fetești

Corigent pentru «delict de opinie»

Elev sclipitor, pedepsit de directorul Liceului «Carol I» Fetești

Olimpic la Informatică și Limba Engleză, un elev de clasa a XI-a al Liceului «Carol I» din Fetești a ajuns corigent la Fizică și în prag de exmatriculare. Conducerea școlii pune întreaga situație pe seama absențelor pe care adolescentul le-a acumulat în timpul anului școlar, el fiind înscris și la un program de pregătire extrașcolară în Informatică, desfășurat la Cluj. De cealaltă parte, elevul consideră că problemele de la școală au apărut după ce într-un interviu televizat a vorbit deschis despre realitățile cu care se confruntă sistemul românesc de învățămînt.

Întîmplare revoltătoare... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 12:45 (12256 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Holdingul A&S Internațional, investiții de 11 milioane de euro

Joi, 30 iunie 2016, holdingul A&S Internațional a inaugurat o nouă bază de depozitare pentru cereale, de aproximativ 30000 de tone, investiție totalizînd aproximativ 3 milioane de euro. Investiția face parte dintr-un proiect mai amplu, demarat în 2011, în cadrul căruia grupul de firme A&S Internațional a reușit să construiască o bază de depozitare de aproximativ 40000 de tone, totalizînd 4,5 milioane de euro, și o bază FNC (fabrică de nutrețuri combinate), în valoare de 4 milioane de euro. Platforma de depozitare/încărcare/descărcare transformă  A&S Internațional într-unul dintre cei mai mari competitori de pe piața regională, capacitatea de stocare a a cerealelor ridicîndu-se... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 11:05 (8362 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

 Limba Română, proba de foc pentru absolvenții de liceu

Bacalaureat 2016 Ialomița

Limba Română, proba de foc pentru absolvenții de liceu

Luni, 4 iulie 2016, a început oficial desfășurarea probelor scrise la Bacalaureat 2016, cu Limba și Literatura Română. În funcție de profil, elevii au avut de rezolvat subiecte diferite. Astfel, cei de la Uman au fost nevoiți să redacteze un eseu despre un roman psihologic studiat, iar cei de la Real să prezinte tema principală a unui roman interbelic. Deși gradul de dificultate al subiectelor a fost scăzut, notele la care se așteaptă elevii sînt destul de mici. «Cred că am făcut de 7...» ne-a declarat un absolvent de liceu din Slobozia, imediat ce a ieșit din sala de examen.

Subiecte distincte... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2016, 15:00 (5821 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Rezultate parțiale la Evaluarea Națională 2016

4 elevi din Ialomița cu medii de 10

Ministerul Educației a făcut publică lista rezultatelor parțiale la Evaluarea Națională 2016. Raportat la nivelul județului Ialomița, datele arată că 4 elevi au obținut medii de 10, în timp ce peste 200 au primit note cuprinse între 5,00 și 5,92. Rezultatele finale vor fi făcute publice pe 5 iulie 2016, după rezolvarea contestațiilor.

Elevii, salvați de telefoanele inteligente
Oficialii din cadrul Ministerului Educației au anunțat public faptul că rezultatele parțiale la Evaluarea Națională 2016 vor fi făcute publice vineri, 1 iulie 2016, la orele 16,00. La Slobozia, în curtea... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2016, 19:35 (19558 vizualizări - 21 comentarii)

ANCHETĂ

Ștefan Ghibanu «căpușează» Consiliul Județean Ialomița

Curtea de Conturi confirmă oficial

Ștefan Ghibanu «căpușează» Consiliul Județean Ialomița

Un raport al Curții de Conturi Ialomița constată un prejudiciu de 577 mii de lei în dauna Consiliului Județean Ialomița. Potrivit informațiilor prezentate, SC Drumuri și Poduri SA, firmă aflată în subordinea instituției, ar fi prejudiciat bugetul Consiliului Județean Ialomița... Reamintim că această firmă este condusă de peste 10 ani de către Ștefan Ghibanu, societatea supraviețuind din contractele asigurate de administrația județeană.

Un prejudiciu asumat
Controlul Curții de Conturi Ialomița a vizat, printre altele, contractul de execuție de lucrări pentru modernizarea a 13 kilometri... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2016, 16:55 (17266 vizualizări - 14 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
305 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Hoți din autoturisme, prinși de polițiști

Luni, 2 aprilie a.c., polițiștii slobozeni au oprit pentru control, pe bulevardul Matei Basarab, din localitate, un autoturism condus de un localnic de 32 ani, însoțit de doi pasageri de 16, respectiv ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:43
(5593 vizualizări - 0 comentarii)


Teatru la Slobozia

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va fi organizat spectacolul de teatru «Satul lui nea Marin». Evenimentul se va produce joi, 5 aprilie 2012, de ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:41
(10975 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au încercat să fure benzină din mașini

Polițiștii slobozeni au prins luni, 2 aprilie a.c., în jurul orei 1,00, pe strada Constructorilor din municipiu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 28 ani, toți din Amara, care nu-și justificau ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:40
(5226 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Copil de 13 ani, hoț de aluminiu

Un minor de 13 ani, din Movilița, a fost prins de polițiști luni, 2 aprilie a.c., după ce a furat de la un consătean de 70 ani. Copilul a intrat în curtea locuinței părții victimei și a furat mai multe ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:39
(6382 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de găini la Țăndărei și Săveni

Polițiștii din Țăndărei au reținut luni, 2 aprilie a.c., pentru 24 ore, un tînăr localnic de 18 ani pentru furt calificat. Acesta, în noaptea de 31.03/01.04.2012 a pătruns în curtea unei tinere de 26 ani ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:36
(14483 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: Cal căzut într-o groapă și incendii

Sîmbătă, 31 martie a.c., pompierii militari ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o gură de canal în cartierului slobozean Bora. Animalul a fost scos cu ajutorul ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:35
(7467 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestat după ce a spart o mașină

Polițiștii din Urziceni au reținut luni, 2 aprilie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 18 ani, din comuna Manasia, pentru furt calificat. Pe scurt, în noaptea de 31 martie ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:28
(6816 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 400 de amenzi aplicate șoferilor

În perioada, 30 martie-1 aprilie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au derulat o serie de acțiuni în traficul rutier. Potrivit rezultatelor, încălcările normelor rutiere au fost sancționate prin aplicarea ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:24
(7374 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Săptămîna familiei, săptămîna fără TV»

Potrivit unei informări media, în perioada 2-6 aprilie 2012 se desfășoară acțiunea «Săptămîna familiei, săptămîna fără TV». În încercarea de a marca evenimentul, Muzeul Județean Ialomița în parteneriat ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:23
(8873 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Prinși în flagrant la furat

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 25 și 38 ani, domiciliați în Ciulnița, au fost prinși de polițiști în flagrant, vineri, 30 aprilie a.c., pe raza satului Ghimpați. Aceștia încercau să fure bucăți ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:17
(10114 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița furt


162 de ani de la înființarea Armei Jandarmeriei

Luni, 2 aprilie a.c., și Jandarmeria ialomițeană a marcat 162 de ani de la înființarea Armei. Atfel, în Piața Revoluției din Slobozia, în Parcul Municipal Fetești și pe platoul din fața Casei de Cultură ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:17
(8071 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți sau fără permise, la volan

Duminică, 1 aprilie a.c., doi șoferi de 22, respectiv 27 ani, domiciliați în Slobozia și Urziceni, care se deplasau la volanul unor autoturisme, au fost opriți în trafic de polițiști. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:12
(6778 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Doi copii i-au furat grîul din casă

O bătrînă de 78 din Alexeni a alertat polițiștii din localitate cu privire la faptul că hoții i-au furat din locuință aproximativ 240 kg de grîu. S-a întîmplat vineri, 30 martie a.c., în urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:11
(9840 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt grâu


Fetești: Prinși cu sacii de azot furați în portbagaj

Sîmbătă, 31 martie a.c., polițiștii feteșteni au depistat în trafic, pe o stradă din municipiu, un autoturism condus de un localnic de 34 ani, însoțit de trei pasageri, toți bărbați cu vîrste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:10
(7919 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Au tăiat cireșii și salcîmii

Polițiștii din Coșereni s-au autosesizat în seara zilei de sîmbătă, 31 martie a.c., cu privire la tăierea și furtul mai multor arbori din specia cireș și salcîm, din incinta unei unități dezafectate din ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:08
(9988 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Coșereni furt lemne


Slobozia: După ce au băut împreună, i-au furat telefoanele

Patru slobozeni, cu vîrste cuprinse între 27 și 30 ani, sînt cercetați de polițiștii din localitate pentru furt calificat. În realitate, în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 31 martie spre 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:06
(6484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune comună a polițiștilor și jandarmilor

Polițiștii au legitimat peste 140 de persoane și au controlat 12 societăți comerciale, în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii ialomițeni împreună cu jandarmi. Pentru neregulile constatate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:05
(7724 vizualizări - 0 comentarii)


Olimpiada Națională de Educație Tehnologică se desfășoară la Slobozia

În perioada 1-5 aprilie 2012, Inspectoratul Școlar Ialomița organizează etapa națională a Olimpiadei de Educație Tehnologică. Potrivit organizatorilor, festivitatea de deschidere a Olimpiadei se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:45
(12500 vizualizări - 13 comentarii)


Ialomița: Au furat bani de la bătrîne

O minoră de 13 ani și o femeie de 43 ani sînt acuzate de furt. Infracțiunile au fost sesizate Poliției joi, 29 martie a.c., de către victime, două femei de 71, respectiv 76 ani, domiciliate în Perieți și ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:40
(9894 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Beat la volan, a refuzat testarea alcoolscop și recoltarea de sînge

Un bărbat de 34 ani a fost oprit în trafic de către polițiști pentru un control de rutină. S-a întîmplat în cursul nopții de 29 spre 30 martie a.c., la Fetești. Pentru că mirosea a alcool, polițiștii i ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:38
(8601 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit național, prins

Joi, 29 martie, un bărbat de 35 ani, din comuna Barcea-Galați, urmărit național, a fost prins în Ialomița. Pe numele individului Judecătoria Galați a emis un mandat de executare a unei sentințe penale de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:36
(10107 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană Ialomița: «Școala Altfel», proiect educațional inedit

În perioada 2-6 aprilie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează «Școala Altfel», un parteneriat școală-bibliotecă. Evenimentul presupune organizarea de activități precum vizitarea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:14
(9343 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției la Stelnica

Peste 85 de persoane au fost legitimate joi, 29 martie a.c., în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii Secției de Poliție Stelnica în colaborare cu agenții posturilor de poliție arondate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:01
(12999 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A descoperit în propria curte un pistol din Al II-lea Război Mondial

Gheorghe Doja: A descoperit în propria curte un pistol din Al II-lea Război Mondial

Miercuri, 28 martie a.c., o femeie din comuna Gheorghe Doja a decoperit în propria curte un pistol. Ea a sunat de urgență la Poliție. Femeia efectua lucrările agricole de primăvară în curte. Ea a descoperit ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:42
(13430 vizualizări - 0 comentarii)


Demonstrație: Elevii ialomițeni iau lecții de prim-ajutor

Săptămîna viitoare va debuta într-un mod inedit pentru elevii din întreaga țară. Ei vor merge la «Școala Altfel». În cadrul acestui program, timp de șapte zile, școlarii vor participa la activități extracurriculare ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:39
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dan Diaconescu, în dialog cu alegătorii ialomițeni

Slobozia: Dan Diaconescu, în dialog cu alegătorii ialomițeni

Vineri, 30 martie a.c., președintele PP-DD, Dan Diaconescu, vine în Piața Revoluției din Slobozia pentru a se întîlni cu simpatizanții săi din tot județul Ialomița. Dan Diaconescu va ajunge în Piața Revoluției ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:35
(23278 vizualizări - 23 comentarii)


Ialomița: Inspectorii DSVSA, controale înaintea Sărbătorilor Pascale

Pentru a preveni toxiinfecțiile alimentare de Paște, inspectorii Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița și-au intensificat controalele. În special, inspectorii DSVSA verifică ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:26
(7692 vizualizări - 1 comentariu)


Mărculești: Proiectil descoperit în mijlocul cîmpului

Plecat la muncile agricole, un bărbat din localitatea Mărculești a decoperit pe cîmp un proiectil neexplodat. Panicat, omul a sunat de urgență la 112. Elementul de muniție avea un diametru de 120 de milimetri ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:22
(8799 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: RAJA întrerupe furnizarea apei potabile joi, 29 martie 2012!

«Miercuri, 29 martie, în intervalul orar 9,00-18,00 se va întrerupe furnizarea apei potabile în orașul Țăndărei» informează reprezentanții societății furnizoare de apă potabilă în localitate, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 17:15
(8854 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de Paști la Muzeul Județean Ialomița

Luni, 2 aprilie a.c., începînd cu orele 13,00, Muzeul Județean Ialomița vernisează expoziția «Lumina Învierii. Tradiție și cultură religioasă în Bărăganul ialomițean». Expoziția se înscrie într-un program ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 17:02
(7403 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...