Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consilierii personali ai președintelui Victor Moraru

La vremuri noi, consilieri noi

Consilierii personali ai președintelui Victor Moraru

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița a decis să schimbe garnitura de consilieri personali la care are dreptul, potrivit legii. Astfel, din cei 3 consilieri personali ai președintelui Ciupercă, singurul care se regăsește pe noua listă rămîne Eduard Plăiașu. Noile achiziții ale președintelui sînt Cristina Petrescu și Valentina Dumitru. «Consilierii personali se află 24 de ore din 24 la dispoziția președintelui!» spune Victor Moraru...

Fă-mă, mamă, consilier
«În vederea eficientizării activității desfășurate de autoritățile locale și în acord cu dezideratele... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2016, 14:10 (33536 vizualizări - 63 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița așteaptă Legea Cadastrului General

Ialomița așteaptă Legea Cadastrului General

Preocupările guvernamentale pentru o nouă Lege a Cadastrului General prind contur. Săptămîna trecută, Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița a anunțat că a intrat în vigoare o nouă reglementare legislativă favorabilă administrațiilor locale. «Este un sprijin direct pentru primarii localităților ialomițene...» a declarat Tănase Mihalcea, noul șef al OCPI Ialomița.

Planuri mari, posibilități reduse
La sfîrșitul anului precedent, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) anunța demararea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară 201... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2016, 12:40 (8820 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colonelul Adrian Popa s-a pensionat

ISU Ialomița își caută un nou șef

Colonelul Adrian Popa s-a pensionat

La doar un an și jumătate după ce a preluat frîiele Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița, colonelul Adrian Popa predă ștafeta de conducător colonelului Dan Ciompec. Invocînd motive familiale, col. Popa s-a pensionat în urmă cu o săptămînă. Noua conducere a instituției va asigura funcția de comandă interimar, timp de 6 luni.

Militar timp de 26 de ani
Colonelul Adrian Popa a fost detașat să conducă ISU Ialomița din 17 decembrie 2015. Înainte de a ajunge în județul nostru, el a deținut funcția de prim adjunct al ISU «Dealu Spirii» din... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2016, 11:15 (12852 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Alexandru Stoica, fostul primar al Sloboziei, a scăpat de închisoare

Sentință definitivă în dosarul «Art Oil»

Alexandru Stoica, fostul primar al Sloboziei, a scăpat de închisoare

Curtea de Apel București s-a pronunțat marți, 5 iulie 2016, definitiv în dosarul «Art Oil», care i-a avut ca inculpați pe Alexandru Stoica, fostul edil al Sloboziei, Agripina Costea și Marian George Corneliu, doi dintre subordonații acestuia. Condamnat inițial la 3 ani de închisoare cu executare, Alexandru Stoica a fost «iertat» de magistrați, fiind obligat să ispășească un an de închisoare, sub supraveghere, cu un termen de încercare de 3 ani. O situație similară se regăsește și în cazul celorlalți doi inculpați ai cauzei.

Sentința este definitivă
Dosarul «Art... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2016, 01:10 (38827 vizualizări - 60 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aerodrom NATO la Fetești

Investiție militară de 32 milioane de euro

Aerodrom NATO la Fetești

De 3 ani, aerodromul Bazei Aeriene 86 din Fetești a intrat într-un amplu program de reabilitare și modernizare. Lucrările sînt demarate cu fonduri ale Programului NATO de Investiții în Securitate (NSIP). Prin aceste lucrări se asigură o bază la standarde NATO pentru avioanele F-16 care urmează să intre în dotarea Armatei Române.

Se lucrează intens
Lucrările de reabilitare și modernizare a infrastructurii aerodromului Bazei Aeriene 86 de la Fetești au fost începute în luna noiembrie a anului 2013, cu finanțare prin Programul NATO de Investiții în Securitate (NSIP). «Toate aceste... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 22:15 (8674 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

City-managerul Larisa, viitorul primar de Amara

Pupila lui Victor Moraru se pregătește de alegeri

City-managerul Larisa, viitorul primar de Amara

Decizia previzibilă a lui Victor Moraru de a accepta funcția de președinte al Consiliului Județean readuce în actualitate problema moștenirii administrative pe care o lasă la Amara. Potrivit unor surse infinit mai bine informate decît noi, Victor Moraru a prezentat deja protipendadei pesediste a județului moștenitorul desemnat al orașului-stațiune. Numele ei, căci despre o dînsă este vorba, este Larisa Elena Mihai și este city-manager al orașului Amara.

Alegeri parțiale la Amara
Cititorilor noștri ce se vor simți un picuț mai mult tulburați sau deranjați de cele ce vor parcurge... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 21:25 (20206 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații de fraudă la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Acuzații de fraudă la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Organizarea unui concurs pentru funcția de medic specialist în Chirurgie Pediatrică la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești agită spiritele în cadrul unității medicale. Într-un mesaj scris transmis reporterilor Independent se preciza faptul că testarea ar fi fost fraudată de reprezentații Comisiei de Evaluare. Nicolae Dugală, managerul spitalului, infirmă aceste aspecte și precizează că totul este un război între medici. Situația devine și mai interesantă în contextul în care concursul s-a anulat pe ultima sută de metri...

S-a întîmplat la Fetești... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 20:20 (26455 vizualizări - 30 comentarii)

SPORT

Se reunesc pe 11 iulie

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Se reunesc pe 11 iulie

Vacanța fotbaliștilor de la Unirea Slobozia își consumă ultimele zile. Luni, 11 iulie, antrenorul Ion Ionescu sună adunarea în vederea pregătirii unui nou sezon competițional. Tot în Liga a III-a, probabil tot în seria a doua, și în mare parte cu același lot din campionatul trecut. Momentan, cele două noutăți pe care vi le anunțam în urmă cu o lună s-au concretizat. Astfel, Unirea va beneficia în anul următor de serviciile a doi mijlocași cu veleități ofensive. În vîrstă de 26 de ani, Adrian Răduca vine de la Gloria Buzău, acolo unde în sezonul trecut a fost printre principalii marcatori ai echipei. Cel de-al doilea nou venit este gălățeanul Eduard Dumitru, conducerea Unirii avînd mare încredere... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 19:10 (4760 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terenurile agricole din Ialomița, «controlate» de străini

Firmele «străine» cu afaceri în domeniul agricol au pus stăpînire și pe terenurile din Ialomița. Un raport al Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură arată faptul că dintr-un total de 358 mii de hectare pentru care se plătesc anual subvenții, peste 45 mii sînt deținute sau administrate de reprezentanții unor societăți cu capital străin. Majoritatea întreprinzătorilor provin din state europene precum Franța, Danemarca, Spania, Portugalia sau Grecia, dar și din țări ale Asiei, precum Libanul.

Latifundiari occidentali în Bărăgan
Potrivit ultimelor date statistice, Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 18:15 (15304 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Uzina» Polaris a ajuns la Slobozia

«Uzina» Polaris a ajuns la Slobozia

Polaris M Holding a anunțat că în următoarele două săptămîni va igieniza toate pubelele din oraș. Firma răspunde astfel cererii municipalității de a asigura spații curate de depozitare a deșeurilor menajere. «Uzina» pe roți este una dintre cele două existente la acest moment România și are o valoare de aproximativ 180000 de euro.

Polaris face ce nouă nu ne place
Pentru a preveni răspîndirea mirosurilor neplăcute în zona platformelor de gunoi din oraș, conducerea Polaris M Holding Slobozia a adus în oraș o autoutilitară unică în țară, care poate fi văzută deja pe străzile din municipiu... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 17:50 (4371 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Starea Ialomiței în 2016

Serviciile de utilități publice județene, deficitare

Starea Ialomiței în 2016

Un raport al Instituției Prefectului făcut public zilele trecute confirmă gradul scăzut de dezvoltare a serviciilor publice din Ialomița. Potrivit raportului, capitolele la care se înregistrează probleme sînt sistemele de alimentare cu apă și canalizare, precum și serviciile de salubritate. Din același raport mai rezultă că Ialomița are nevoie de peste 56 de kilometri de rețea electrică, precum și de servicii de transport local și județean.

Un raport alarmant
Un raport al Instituției Prefectului Ialomița, făcut public zilele trecute, centralizează principalele date statistice... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 17:10 (3782 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Copiii CSS Slobozia, în prim-plan la «Summer Kids» Mangalia

Fotbal

Copiii CSS Slobozia, în prim-plan la «Summer Kids» Mangalia

Trecută în dese rînduri pe nedrept cu vederea, secția de fotbal a CSS Slobozia a continuat să ocolească greutățile și să producă fotbaliști care îmbracă sau vor îmbrăca, în viitor, tricoul Unirii. Dovada faptului că viitorul fotbalistic al orașului nostru înseamnă în mare măsură CSS, a fost ediția de anul acesta a «Summer Kids» Mangalia, desfășurată la finele lunii iunie și adresată copiilor din mai multe categorii de vîrstă. Tînărul și ambițiosul antrenor Paul Chiojdoiu a deplasat în Dobrogea generațiile 2005 și 2007 ale CSS Slobozia, iar rezultatele, cel puțin la cei mari, au fost peste așteptări. Micii fotbaliști ai grupei 2007 au ocupat în final locul 7, după o victorie, un egal și trei înfrîngeri... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 16:35 (7787 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia, obligată să plătească despăgubiri materiale

Proces în instanță pentru o palmă de pămînt

Primăria Slobozia, obligată să plătească despăgubiri materiale

În urmă cu o săptămînă, Tribunalul Ialomița a obligat Primăria Slobozia la plata unor daune materiale în valoare de aproximativ 250 mii de lei. Procesul a fost intentat de un cetățean din oraș, după ce administrația locală a trecut în domeniul public terenul pe care acesta îl moștenise în baza Legii 10/2001, fără să-i plătească despăgubirile. Soluția dată de instanță nu este definitivă și poate fi atacată cu recurs.

Proprietar, vreau pămînt După ce a făcut demersuri în vederea împroprietăririi, numitul Halarambie C. din Slobozia a beneficiat în prima jumătate a anilor 2000 de 400 metri... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 15:20 (4217 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Operațiunea «Clocitoarea»

Operațiunea «Clocitoarea»

De aproape o săptămînă, Slobozia se sufocă. Indicele de confort termic a depășit pragul critic, temperaturile la umbră trec de 35 de grade, soarele doboară oamenii pe stradă... Iar coșmarul călătorilor din autobuzele Nick Touring rămîne același. Am decis să experimentăm pe propria piele acest coșmar, urcînd voluntar într-una dintre «clocitoarele» pe care firma le pune la dispoziția călătorilor.

Călătorie de plăcere
În crucea amiezii, la 14  trecute fix, ne-am prezentat regulamentar la prima stație. Nu la Gară, că sîntem pățiți... Anul trecut, am fost la un pas de a leșina... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 14:50 (5808 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Micii sabreri slobozeni caută primele medalii

Scrimă, Campionatul Național pentru Copii

Micii sabreri slobozeni caută primele medalii

În perioada 5-8 iulie 2016, la București, se desfășoară Campionatul Național de Scrimă pentru Copii, probele de sabie. Iar dacă săptămîna trecută ne bucuram pentru bronzul european cucerit de România cu Alin Badea și Iulian Teodosiu în componență, în aceste zile privim cu interes evoluția micilor sabreri ai CSS Slobozia, aflați la primele lor competiții majore. Turneul cuprinde atît probe individuale, cît și pe echipe, iar copiii sînt delimitați în două categorii de vîrstă: 10-11 ani și 12-13 ani. Pe 5 și 6 iulie concurează băieții, în vreme ce fetele intră pe planșă pe 7 și 8 iulie. Antrenorii Marin Cruțu și Marius Pușcașu conduc o delegație alcătuită din 23 de sabreri: 13 băieți și 10 fete.... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 13:35 (4137 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Elev sclipitor, pedepsit de directorul Liceului «Carol I» Fetești

Corigent pentru «delict de opinie»

Elev sclipitor, pedepsit de directorul Liceului «Carol I» Fetești

Olimpic la Informatică și Limba Engleză, un elev de clasa a XI-a al Liceului «Carol I» din Fetești a ajuns corigent la Fizică și în prag de exmatriculare. Conducerea școlii pune întreaga situație pe seama absențelor pe care adolescentul le-a acumulat în timpul anului școlar, el fiind înscris și la un program de pregătire extrașcolară în Informatică, desfășurat la Cluj. De cealaltă parte, elevul consideră că problemele de la școală au apărut după ce într-un interviu televizat a vorbit deschis despre realitățile cu care se confruntă sistemul românesc de învățămînt.

Întîmplare revoltătoare... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 12:45 (12256 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Holdingul A&S Internațional, investiții de 11 milioane de euro

Joi, 30 iunie 2016, holdingul A&S Internațional a inaugurat o nouă bază de depozitare pentru cereale, de aproximativ 30000 de tone, investiție totalizînd aproximativ 3 milioane de euro. Investiția face parte dintr-un proiect mai amplu, demarat în 2011, în cadrul căruia grupul de firme A&S Internațional a reușit să construiască o bază de depozitare de aproximativ 40000 de tone, totalizînd 4,5 milioane de euro, și o bază FNC (fabrică de nutrețuri combinate), în valoare de 4 milioane de euro. Platforma de depozitare/încărcare/descărcare transformă  A&S Internațional într-unul dintre cei mai mari competitori de pe piața regională, capacitatea de stocare a a cerealelor ridicîndu-se... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 11:05 (8362 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

 Limba Română, proba de foc pentru absolvenții de liceu

Bacalaureat 2016 Ialomița

Limba Română, proba de foc pentru absolvenții de liceu

Luni, 4 iulie 2016, a început oficial desfășurarea probelor scrise la Bacalaureat 2016, cu Limba și Literatura Română. În funcție de profil, elevii au avut de rezolvat subiecte diferite. Astfel, cei de la Uman au fost nevoiți să redacteze un eseu despre un roman psihologic studiat, iar cei de la Real să prezinte tema principală a unui roman interbelic. Deși gradul de dificultate al subiectelor a fost scăzut, notele la care se așteaptă elevii sînt destul de mici. «Cred că am făcut de 7...» ne-a declarat un absolvent de liceu din Slobozia, imediat ce a ieșit din sala de examen.

Subiecte distincte... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2016, 15:00 (5821 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Rezultate parțiale la Evaluarea Națională 2016

4 elevi din Ialomița cu medii de 10

Ministerul Educației a făcut publică lista rezultatelor parțiale la Evaluarea Națională 2016. Raportat la nivelul județului Ialomița, datele arată că 4 elevi au obținut medii de 10, în timp ce peste 200 au primit note cuprinse între 5,00 și 5,92. Rezultatele finale vor fi făcute publice pe 5 iulie 2016, după rezolvarea contestațiilor.

Elevii, salvați de telefoanele inteligente
Oficialii din cadrul Ministerului Educației au anunțat public faptul că rezultatele parțiale la Evaluarea Națională 2016 vor fi făcute publice vineri, 1 iulie 2016, la orele 16,00. La Slobozia, în curtea... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2016, 19:35 (19558 vizualizări - 21 comentarii)

ANCHETĂ

Ștefan Ghibanu «căpușează» Consiliul Județean Ialomița

Curtea de Conturi confirmă oficial

Ștefan Ghibanu «căpușează» Consiliul Județean Ialomița

Un raport al Curții de Conturi Ialomița constată un prejudiciu de 577 mii de lei în dauna Consiliului Județean Ialomița. Potrivit informațiilor prezentate, SC Drumuri și Poduri SA, firmă aflată în subordinea instituției, ar fi prejudiciat bugetul Consiliului Județean Ialomița... Reamintim că această firmă este condusă de peste 10 ani de către Ștefan Ghibanu, societatea supraviețuind din contractele asigurate de administrația județeană.

Un prejudiciu asumat
Controlul Curții de Conturi Ialomița a vizat, printre altele, contractul de execuție de lucrări pentru modernizarea a 13 kilometri... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2016, 16:55 (17266 vizualizări - 14 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Au furat produse fitosanitare de 40000 lei

Slobozia: Au furat produse fitosanitare de 40000 lei

Doi tineri de 26 și 29 ani din Slobozia au fost reținuți de polițiștii ialomițeni după ce s-a stabilit că sînt autorii unui furt calificat. Pe scurt, cei doi au intrat în incinta unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2011, 12:09
(7666 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: Infractor prins și încarcerat

Miercuri, 18 mai, un infractor din localitatea Făcăeni a fost prins și încarcerat. Bărbatul, de 25 ani, se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Pe numele acestuia, Judecătoria Fetești ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2011, 12:02
(11441 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de lucernă

Miercuri, 18 mai, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune pentru prevenirea furturilor. În timpul activităților a fost prins un tînăr, de 23 ani, care furase 300 kg de lucernă verde de pe terenul ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2011, 11:56
(7576 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat grav pe varianta Sloboziei

O persoană necunoscută a fost grav accidentată, miercuri, 18 mai, pe varianta ocolitoare a municipiului Slobozia. Accidentul s-a produs din cauza unei traversări neregulamentare.
Miercuri, în jurul prînzului ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 16:50
(8050 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Anunț angajare

SC INTERCEREAL SA angajează
tractoriști (combainieri)
Selecția va avea loc în data de 27.05.2011, orele 10.00, la sediul din comuna Bordușani (fostul IAS), județul Ialomița.
Solicitanții ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 14:59
(9303 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 12 ani, bătut cu bestialitate de doi huligani

Teroare pentru un minor de 12 ani din Fetești. Copilul a fost luat de pe stradă, legat și bătut pentru o acuzație închipuită. Agresorii, doi tineri de 17 și 25 ani, din localitate, au fost arestați.
...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 11:03
(8135 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minoră dispărută

Marți, 17 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra dispariției de la domiciliu a unei minore. Similia Cosmina Toma, de 13 ani, a plecat în aceeași zi în jurul prînzului de acasă și nu s-a mai ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 10:55
(12755 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Un șofer beat a intrat cu mașina în gard

Un șofer băut a reușit performanța de a distruge aproximativ 6 m din gardul unei locuințe. S-a întîmplat la Fetești, marți, 17 mai, cînd un bărbat de 52 ani a pierdut controlul volanului într-o intersecție ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 10:50
(7915 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 19:07
(4628 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: S-au ciocnit cu scuterul de un copil pe bicicletă!

Polițiștii din Țăndărei au fost sesizați luni, 16 mai a.c. în jurul orei 16.30, despre producerea unui accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din cercetările efectuate s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 11:16
(8152 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: Bucureștean depistat conducînd fără permis

În cursul zilei de luni, 16 mai a.c. în jurul orei 11.30, agenții Postului de Poliție Armășești au depistat pe raza localității un autoturism ce se deplasa în direcția Armășești către Malu Roșu. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 11:14
(8348 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției Urziceni pe raza comunelor Jilavele, Adîncata și Manasia

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au acționat luni, 16 mai a.c., pe raza a trei comune arondate municipiului. Polițiștii au acționat pe raza comunelor Jilavele, Adîncata și Manasia, verificînd ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 11:14
(7828 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori după gratii

Polițiștii din Țăndărei au acționat luni, 16 mai a.c. pe raza localității, pentru punerea în executare a mandatelor. Astfel, a fost identificat un bărbat în vîrstă de 41 ani, din orașul Țăndărei, pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 11:13
(8580 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița recrutează

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița recrutează și selecționează candidați pentru admiterea în instituțiile militare de învățămînt. Începînd cu data de 16 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 10:30
(9239 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un șofer băut nu a oprit la semnalele polițiștilor. A fost urmărit și prins după mai bine de un kilometru de urmărire!

Pe numele unui șofer, de 31 ani, din București a fost întocmit dosar penal după ce aceasta nu a oprit la semnalele acustice și sonore ale polițiștilor întrucît consumase alcool. Așadar, sîmbătă, 14 mai ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 17:11
(8535 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri și fără permise, la volan

Un bărbat de 25 ani, din Fetești, a fost depistat de polițiști sîmbătă 14 mai a.c., în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism deși nu poseda permis de conducere. Pe numele conducătorului auto a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:37
(7314 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 87 de sancțiuni, peste 72000 lei amenzi, 13 permise suspendate

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județul Ialomița. În cadrul acțiunilor desfășurate la sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:32
(7433 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Producătorii agricoli, la control

Sîmbătă, 14 mai a.c., efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au acționat în intervalul orar 08.00-12.00 pe linia prevenirii faptelor antisociale și menținerea climatului de ordine și siguranță ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:23
(11200 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Reținuți pentru furt de motorină

Ialomița: Reținuți pentru furt de motorină

Polițiștii au reținut trei tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 29 ani, pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. Vineri, 13 mai a.c. polițiștii au oprit pentru control în trafic un autoturism ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:23
(11001 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Un tînăr de 18 ani a intrat în pom cu mașina

În cursul zilei de duminică, 15 mai a.c. polițiștii au fost sesizați despre producerea unui accident rutier ce s-a petrecut în localitatea Ograda. În timp ce un tînăr, de 18 ani, din localitate, se deplasa ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:22
(8595 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Acțiune preventivă pe raza municipiului Fetești

Pe raza municipiului Fetești și a comunelor arondate, sîmbătă 14 mai a.c., în intervalul orar 21.00-01.00 a fost desfășurată o acțiune pentru prevenirea și combaterea traficului și consumului ilicit de ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:21
(8795 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 15 mai, ziua veterinarilor

În fiecare an, pe 15 mai, este serbată «Ziua Națională a Medicului Veterinar». Sărbătoarea a fost stabilită în cadrul celui de-al VI-lea Congres Național de Medicină Veterinară din 1994. S-a marcat astfel ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 17:08
(9729 vizualizări - 2 comentarii)


Unul dintre copii dispăruți din Urziceni, găsit în Gara de Nord

Minorul Matache Gabriel-Leonard, din Urziceni, sesizat ca dispărut la data de 6 mai a.c., a fost depistat și încredințat familiei. În urma cercetărilor efectuate, băiatul, în vîrstă de 14 ani, a fost depistat ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:53
(13853 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: «Povești digitale» pentru vîrstnici

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează cursuri de «Povești digitale» pentru vîrstnici, avînd drept grup țintă persoanele de vîrsta a treia din județul nostru. Cursurile se vor desfășura în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:47
(11502 vizualizări - 0 comentarii)


Patru jandarmi ialomițeni decorați în Kosovo

70 de jandarmi români detașați în Kosovo, în cadrul miniunii UE au fost distinși, joi, 12 mai, cu medalia «Common Security and Defence Policy». Printre aceștia de numără și patru subofițeri din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:39
(9742 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Prins în flagrant în timp ce bracona

Prevenirea și combaterea braconajului piscicol a reprezentat în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni, avînd în vedere faptul că s-a înregistrat o creștere a faptelor de acest gen. ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:14
(8507 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești braconaj


Grivița: Fier vechi, confiscat

Polițiștii din Grivița au prins joi, 12 mai, un bărbat de 43 ani din localitate care transporta cu căruța fier vechi, fără a deține documente de proveniență. Fierul vechi a fost confiscat și predat unei ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:12
(10580 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Condamnați încarcerați

Joi, 12 mai, un bărbat de 38 ani din Coșereni a fost prins de polițiștii din localitate și încarcerat. Pe numele individului, Judecătoria Urziceni emisese un mandat de executare a pedepsei de un an închisoare ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:11
(9059 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Combaterea violenței

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat joi, 12 mai a.c., în sistem integrat cu jandarmii pentru prevenirea și combaterea violenței stradale. Polițiștii au legitimat peste 50 de persoane, pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:10
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Atenție fermieri! Declarația pentru cota de lapte, la final

Termenul de depunere a declarațiilor anuale de cotă de lapte se apropie. În acest sens, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură atenționează fermierii că ultima zi va fi 16 mai ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 12:49
(10345 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...