Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Eforturi administrative pentru redeschiderea rutei feroviare Slobozia-Țăndărei

Eforturi administrative pentru redeschiderea rutei feroviare Slobozia-Țăndărei

Ruta feroviară Slobozia-Țăndărei a fost închisă în decembrie 2014. Eforturile de pînă acum ale autorităților de a redeschide acest traseu s-au soldat cu tot atîtea eșecuri, CFR Călători hotărînd în cele din urmă să ia în calcul redeschiderea acestei rute. Calculele preliminare estimează un număr de 400 de călători potențiali.

3 ani de pauză
Decizia de suspendare a curselor de călători pe ruta Slobozia-Țăndărei a survenit în vara anului 2013. La momentul respectiv, CFR Călători a pretextat că, «din cauza cheltuielilor de exploatare prea mari», a decis sistarea a 3 din cele 5 curse... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 16:10 (5084 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Moro revine, Enescu rămâne

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Moro revine, Enescu rămîne

Discret, dar sigur, handbalul slobozean la nivel de senioare, arată semne de redresare la nivelul lotului. CSM Unirea Slobozia a mai dat pe parcursul săptămînii trecute două lovituri cu impact favorabil liniei de 9 metri. În fapt, este vorba despre o revenire și de o prelungire a contractului. După un sezon în care a evoluat pentru Rapid, Alina Moroianu revine la Unirea Slobozia. Interul stînga de 31 de ani a mai jucat la echipa noastră, în perioada 2013-2015. În acel interval, Moro a fost partea activă a promovării, dar și a menținerii în Liga Națională, cînd a avut o evoluție excelentă pe parcursul play-out-ului. În sezonul trecut, chiar dacă a retrogradat cu Rapid, a fost una dintre remarcatele... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 15:15 (5264 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Criza deșeurilor menajere se amână pentru toamna anului 2016

3 luni de respiro la Slobozia

Criza deșeurilor menajere se amînă pentru toamna anului 2016

La începutul acestei luni, Consiliul Local Slobozia a aprobat creșterea tarifelor pentru colectarea și depozitarea deșeurilor menajere, de la 3,6 la 4,3 lei pe lună pentru fiecare slobozean. Deși nepopulară, măsura stopează timp de 3 luni pretențiile financiare ale Polaris M Holding și Vivani Salubritate. Ialomița rămîne însă expusă oricăror modificări de preț. La acest moment, Consiliul Județean Ialomița nu are la dispoziție nicio pîrghie administrativă prin care să poată controla nivelul de tarifare al deșeurilor menajere la Depozitul Zonal al Vivani.

O vară fierbinte pentru Polaris... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 14:05 (8952 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Cupa Ialomiței», la a VII-a ediție

Șah

«Cupa Ialomiței», la a VII-a ediție

Pe 25 și 26 iunie, orașul Amara a găzduit «Cupa Ialomiței», concurs deja tradițional de șah adresat persoanelor cu deficiențe de vedere, totale sau parțiale, și organizat de DJST Ialomița și Asociația Nevăzătorilor. Sportul minții a reunit, din nou, 16 jucători din Ialomița, București, Ilfov, Constanța și chiar Vîlcea. A rezultat o competiție în care, cel puțin în jocurile pentru vîrful ierarhiei, s-au creat situații interesante chiar și pentru ochiul celor mai avizați iubitori ai șahului. De la această acțiune a absentat campionul de anul trecut, suceveanul Mihai Bursuc, prezent la campionatul european Vrnjacka Banja, Serbia. Astfel, «Cupa Ialomiței» a fost ridicată de această dată de bucureșteanul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 13:55 (3922 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cultura din Slobozia rămâne fără șefi

Cultura din Slobozia rămîne fără șefi

Noua conducere a Consiliului Județean Ialomița are în vedere schimbarea din funcție a tuturor șefilor din cadrul instituțiilor de cultură aflate în subordine. Dacă în unele situații măsura ce urmează să fie pusă în aplicare este generată de lupte de orgolii, în alte cazuri, viitoarea administrație județeană invocă Ordinul 2799/2015, emis de Ministerul Culturii. Potrivit actului normativ, funcția de manager al unei entități care desfășoară activități culturale trebuie asigurată de o persoană cu studii în domeniu. În cazul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» și al Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», cele două directoare au absolvit facultăți tehnice. Pînă la închiderea ediției, niciunul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 13:15 (12031 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Andrias Andrășești rămîne în județ

Fotbalul românesc este tot mai mic, dar rămîne nespus de mare pentru cel ialomițean. Ultimul exemplu în acest sens este Andrias Andrășești. După ce a pierdut la Alexandria cu 3-1, a izbutit doar un egal pe teren propriu cu teleormănenii, în ceea ce a reprezentat returul barajului pentru promovarea în Liga a III-a. Baltă a fost cel care prin golul marcat a încercat să scoată din mediocritate echipa ialomițeană. Dar aceasta a reușit doar un 1-1, insuficient pentru a promova. Faptul că rămînem prea mici pentru a cîștiga un război indiferent de natura acestuia, pare să fi fost cunoscut de conducerea AJF Ialomița înaintea returului, altfel nu se explică programarea barajelor de menținere/promovare... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 12:50 (4456 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Bilanț la extra-școala de la Ciulnița

Clean Tech susține performanța în Educație

Bilanț la extra-școala de la Ciulnița

Pe 15 iunie, la împlinirea unui an școlar de la debutul proiectului educațional susținut financiar de Clean Tech, administratorul acestei firme, Shimon Kashti, a participat la o întîlnire cu elevii clasei a VII-a. Alături de acesta, au participat la întîlnire directorul școlii Ciulnița, dar și primarul Gheorghe Stelică. Întîlnirea a fost un bun prilej pentru a face bilanțul acestui proiect, dar și pentru a stabili coordonatele viitoare a proiectului. «Este imposibil să ne oprim acum!» a apreciat Shimon Kashti, administratorul firmei Clean Tech.

Un proiect etalon
De la începutul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 11:20 (6284 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Generația 2005 a arătat bine la Cluj

Copiii din generația 2005 a Unirii Slobozia, trupă coordonată de Ion Ionescu, a participat în perioada 23-26 iunie 2016, la «Luceafărul FOOTBAL FESTIVAL», maraton competițional organizat la Cluj. După cele 3 zile de competiție, micii fotbaliști slobozeni s-au clasat pe locul 10 dintr-un total de 28 de echipe participante la categoria lor de vîrstă, cu un bilanț de 2 victorii, 2 egaluri, 2 înfrîngeri și cu un golaveraj pozitiv, 7-4. Astfel, Unirea Slobozia a învins cu 2-0 pe Benfica București și cu 3-0 pe Alba Iulia. A bifat două rezultate de egalitate, cu scor similar 1-1, în compania Zimbrului Chișinău și a celor de la CSS Mediaș. Din păcate, au pierdut cu 0-1 atît în meciul cu Sportul Gîrlău... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 10:30 (3754 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Radu Zăveanu a murit pe patul de spital

Avocatul Radu Zăveanu a murit pe patul de spital

Renumitul avocat din Slobozia, Radu Zăveanu a murit la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 iunie 2016. Potrivit informațiilor, acesta a suferit o insuficiență respiratorie, în timp ce era internat în salonul de Terapie Intensivă al Secției Boli Interne.

Peste 30 de ani în slujba Justiției
Anul acesta s-ar fi împlinit 38 de ani de cînd avocatul Radu Zăveanu se afla în slujba Justiției din Ialomița. El a venit la Slobozia din Sighetul Marmației, în anul 1978, și a fost inițial procuror al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2016, 19:15 (31727 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marius Dumitrescu se întoarce la AJVPS Ialomița

Tribunalul Ialomița a decis

Marius Dumitrescu se întoarce la AJVPS Ialomița

Tribunalul Ialomița l-a reconfirmat în funcție pe Marius Dumitrescu, directorul demis al Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița. Acesta a rămas fără funcție anul trecut, printr-o decizie a Adunării Generale a AJVPS. Măsura a fost adoptată în baza unui Raport al Consiliului de Administrație, document în care Marius Dumitrescu a fost acuzat că a adus prejudicii bugetului Asociației. În Hotărîrea emisă, judecătorii au mai stabilit ca Dumitrescu să fie penalizat cu 10% din salariu, pe o perioadă 3 luni, pentru abateri disciplinare, dar să  primească salariile restante pe toată perioada în care nu s-a aflat în funcție.

Dumitrescu, reconfirmat în funcție... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 17:25 (8946 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comunicat de presă

Medicii de familie declanșează protestele

În ciuda faptului că am solicitat de la CNAS și MS formele actualizate ale celor două acte normative care stau la baza contractării noastre: Contractul-Cadru (Hotărîrea de Guvern nr. 161/2016, pentru aprobarea pachetelor de servicii și a Contractului-cadru care reglementează condițiile acordării asistenței medicale, a medicamentelor și a dispozitivelor medicale, în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2016-2017) și Normele sale de aplicare, sîntem ignorați în continuare! Nici pînă în acest moment nu au fost făcute publice documentele pe baza cărora ar trebui să semnăm următoarele contracte bianuale cu casele de asigurări, deși mai sînt doar două săptămîni până la momentul... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 16:55 (4549 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermierii ialomițeni așteaptă în continuare subvențiile APIA

Fermierii ialomițeni așteaptă în continuare subvențiile APIA

Situația în ceea ce privește acordarea subvențiilor oferite de Uniunea Europeană, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură, rămîne incertă. Peste 2200 de fermieri din Ialomița așteaptă și în prezent să primească sprijinul financiar. Scandalul a fost generat de sistemul informatic al APIA, neadaptat la noile tipuri de subvenții acordate de UE, prin PNDR 2014-2020. Dacă situația nu va fi dezamorsată pînă la sfîrșitul acestei luni, există riscul ca reprezentanții Comisiei Europene de la Bruxelles să retragă autorizația de funcționare a APIA. Între timp, fermierii din județ susțin faptul că deja sînt în blocaj financiar. «Mulți dintre noi și-au făcut credite în bancă pentru... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 16:10 (8689 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Vladimir Turcuman, noul director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicul Vladimir Turcuman, noul director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia și-a desemnat recent un nou director medical. Decizia a fost adoptată după ce medicul Dan Malincenco a renunțat la această funcție. În urma ședinței Consiliului de Administrație al unității sanitare, acesta a fost înlocuit cu medicul Vladimir Turcuman. «Va rămîne în funcție interimar, pînă la organizarea unui nou concurs...» ne-a declarat Violeta Șapira, managerul celui mai mare spital din Ialomița.

Eforturi zadarnice Spitalul Județean de Urgență Slobozia încearcă de mai bine un an să găsească un director medical. La toate concursurile organizate... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 15:30 (40602 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Liviu Cazan, «primar» la Urziceni

Liviu Cazan, «primar» la Urziceni

Ședința de constituire a Consiliului Local Urziceni va fi, de departe, cea mai disputată ședință din cele 66 care urmează să se desfășoare în următoarele 3 zile. Conform rezultatelor alegerilor, în lipsa lui Constantin Sava (PNL), care nu își poate exercita prerogativele funcției, orașul va fi condus de către Liviu Cazan (PSD), viitor viceprimar ales.

De la DNA citire Deși a cîștigat alegerile locale, primarul Constantin Sava nu-și poate exercita atribuțiile funcției pînă pe 9 august. Motivul îl reprezintă decizia instanței de prelungire a controlului judiciar, coroborată cu interdicția... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 14:50 (20420 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Maratonul validării Consiliilor Locale din Ialomița

Maratonul validării Consiliilor Locale din Ialomița

Prefectura Ialomița are la dispoziție 3 zile pentru a valida cele 66 de Consilii Locale din Ialomița. Potrivit prefectului Gigi Petre, eforturile instituției se vor concentra asupra «respectării legalității». Conform Legii 215, Legea Administrației Publice Locale, în Ialomița 11 reprezentanți ai prefectului vor participa la toate cele 66 de ședințe de Consilii Locale din Ialomița.

3 zile de maraton
În perioada 22-26 iunie 2016, cei 788 de consilieri locali și cei 31 de consilieri județeni din Ialomița se vor întîlni pentru constituirea Consiliilor Locale, respectiv a Consiliului... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 12:15 (5930 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia, despăgubiri de 4,7 milioane lei

Eroare medicală, sancționată de instanță

Spitalul Slobozia, despăgubiri de 4,7 milioane lei

După 6 ani de procese și anchete, familia Raisei Uzea, fetița schilodită de medicul care a asistat-o la naștere, și-a cîștigat drepturile în instanță. În urmă cu o săptămînă, Judecătoria Slobozia a decis ca Spitalul Județean de Urgență să plătească soților Uzea și micuței Raisa suma de 4,7 milioane lei, reprezentînd daune morale. Deși sentința poate fi atacată la o instanță superioară, este pentru a doua oară în ultimii 26 de ani cînd o instanță din Ialomița sancționează o eroare medicală. Mai mult, magistrații din Slobozia au condamnat-o pe Valentina Dinu, medicul care a adus-o pe lume pe Raisa, la pedeapsa de 3 ani închisoare, cu suspendare sub supraveghere pe o perioadă de 6 ani. De asemenea... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 22:55 (8612 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Unirea Slobozia, obligată să achite un prejudiciu de 1 MILION DE EURO

Unirea Slobozia, obligată să achite un prejudiciu de 1 MILION DE EURO

Administrația locală a Sloboziei a cheltuit ilegal suma de 1 milion de euro pentru a susține activitatea echipei de fotbal a orașului, Unirea Slobozia. Situația a fost confirmată oficial și definitiv de Curtea de Apel București. Situația banilor folosiți fără drept de echipa de fotbal a orașului  a ieșit la iveală în urma unui control al Camerei de Conturi Ialomița, desfășurat în martie 2015. Reprezentanții Asociației Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia, la care fotbaliștii locali sînt legitimați, susțin că vor face demersuri pentru a acoperi întreg prejudiciul. Măsura este una de durată, iar soluțiile par numărate pe degete.

Slobozia a jucat fotbal ilegal... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 19:10 (7425 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Pregătiri pentru Crăciun Pregătiri pentru Crăciun

Handbal, Liga Națională, Victorina Bora a plecat de la CSM Unirea Slobozia

Pregătiri pentru Crăciun

După 14 luni la comanda Unirii Slobozia, timp în care a salvat în două rînduri echipa de la retrogradare, Victorina Bora a părăsit banca tehnică a echipei noastre. Din cîte se pare, despărțirea dintre cele două părți s-a făcut pe cale amiabilă, fără zgomot, în ciuda divergențelor din ultima perioadă. De altfel, Victorina Bora a declarat în presa centrală: «Vreau să mulțumesc jucătoarelor alături de care am lucrat și suporterilor care m-au susținut necondiționat. Sînt mulțumită că am reușit să mențin echipa în Liga Națională, în ciuda problemelor apărute pe tot parcursul anului...». Victorina Bora preferă să lase trecutul în urmă, de acum fosta antrenoare a Unirii declarînd că se va concentra asupra... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 17:35 (7905 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Criza medicilor lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Criza medicilor lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Situație delicată la nivelul spitalelor din Ialomița. Din cauza lipsei de medici, unitățile sanitare se află în imposibilitatea de a accesa fondurile oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. Criza specialiștilor a făcut ca numărul serviciilor medicale oferite pacienților să scadă, principalul efect al acestui aspect fiind diminuarea fondurilor. Un raport al CJAS Ialomița arată că, în primele 5 luni ale anului în curs, spitalele din județ au raportat un minus de 1000 de servicii medicale nedecontate. Pierderile financiare în acest caz se apropie de suma de 1 milion de lei.

De ce pierd spitalele banii?... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 16:40 (5214 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Marea «desțânțărizare» se amână până la noi ordine

Așa-i în Ialomița

Marea «desțînțărizare» se amînă pînă la noi ordine

La 4 luni de la alerta oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, autoritățile județene refuză să adopte o decizie care să permită «declanșarea acțiunii de combatere a vectorilor țînțari în propagarea virusului Zika». Decizia trebuie adoptată în baza unui Plan de Analiză și Acoperire a Riscurilor care ar trebui realizat de către Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița.

Povești de adormit contribuabilii
Autoritățile județene refuză să adopte o decizie care să permită «declanșarea acțiunii de combatere a vectorilor țînțari în propagarea virusului Zika». Deși Instituția... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 15:55 (3915 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Restricții de circulație de Ziua Națională a României

Sâmbătă, 1 decembrie 2018, începând cu orele 9,00, se vor impune restricții de circulație pe bulevardul Matei Basarab (de la intersecția cu strada Ardealului la intersecția cu bulevardul Cosminului) și ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 20:10
(4098 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, joi, 29 noiembrie 2018, în intervalul orar 8,00-13,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 17:45
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori și vânt puternic, valabil până vineri, 30 noiembrie 2018

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben, de ninsori și vânt puternic. Avertizarea intră în vigoare miercuri, 28 noiembrie 2018, la orele 2,0 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 18:10
(3624 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat marți, 27 noiembrie 2018, acțiunea «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor» la ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:50
(4339 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 19-25 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:45
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Dridu

Luni, 26 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:30
(4772 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer căutat de polițiști, după ce a produs un accident rutier

Polițiștii din Ialomița sunt pe urmele unui șofer care a lovit cu mașina un copil de 12 ani din Țăndărei, pe trecerea de pietoni, iar apoi a fugit de la locul accidentului. Se pare că bărbatul a ajuns la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:48
(4684 vizualizări - 4 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la spălătoriile auto

În perioada 19-20 octombrie 2018, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului în care se respectă prevederile ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:05
(3236 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Națională a României, sărbătorită la Slobozia

Primăria Slobozia invită cetățenii municipiului sâmbătă, 1 Decembrie 2018, la un program festiv dedicat Zilei Naționale a României și Centenarului Marii Uniri. Evenimentul va debuta la orele 10,00 în Piața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 19:20
(3160 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Contrabandă cu țigări

La data de 23 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au oprit pentru control, în trafic, un autoturism condus de un tânăr de 23 de ani, din București. În urma controlului ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 17:25
(2814 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 190000 de lei, 31 de permise reținute

În perioada 23-25 noiembrie a.c., polițiștii din Ialomița au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, au fost organizate 25 ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 16:20
(3448 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: O autobasculantă a luat foc pe Autostrada Soarelui

Incendiu pe Autostrada Soarelui, pe sectorul de drum cuprins între localitățile Feteși și Drajna. O autobasculantă care se afla pe banda de urgență a luat foc, iar din cauza fumului dens circulația se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 22:53
(3890 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic blocat între Slobozia și Drajna din cauza unui accidet rutier

La această oră circulația este blocată între Slobozia și Drajna din cauza unui accident rutier, produs în zona localității Brâncoveni. Se pare că un autovehicul s-a ciocnit de un tir, în urma impactului ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 19:44
(9254 vizualizări - 4 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 18:35
(5521 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,27%, rata șomajului în luna octombrie 2018

La sfârșitul lunii octombrie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4988 șomeri (din care 2183 femei), rata șomajului fiind de 5,27%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 18:10
(3531 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Săptămâna legumelor și a fructelor donate»

În perioada 19-23 noiembrie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat Campania «Săptămâna legumelor și a fructelor donate». Scopul acestei activități este de a sensibiliza elevii
și cadrele didactice ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 16:30
(3595 vizualizări - 0 comentarii)


AJFOM Ialomița: Sprijin pentru șomerii neindemnizați

Persoanele aflate în șomaj dar care nu beneficiază de indemnizație, pot primi suma de 1000 de lei, pentru  o perioadă de 3 luni, în urma încadrării în muncă pe o perioadă mai mare de 3 luni, cu normă ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:25
(4104 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoți din locuințe, reținuți de polițiști

Doi tineri, de 17 și 18 ani, au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore sub acuzațiile de «furt calificat» și «complicitate la furt calificat». Aceștia au pătruns prin efracție în incinta câtorva ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:20
(3411 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Urziceni

Serviciului Poliției Rutiere Ialomița informează faptul că, în ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime. Primul eveniment a fost înregistrat la ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:10
(6496 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 46 de ani a fost depistat în trafic conducând în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,67 miligrame alcool pur în aerul expirat. El s-a ales cu dosar penal și a fost transportat ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:05
(3347 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, traversată de transporturi agabaritice

În perioada 20-24 noiembrie a.c., Slobozia va fi traversată de 8 transporturi agabaritice. Vehiculele transportă echipament militar de la Galați către Punctul de Frontieră  Nădlac. Șoferii aflați în ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2018, 10:15
(3179 vizualizări - 0 comentarii)


Trei tinere ialomițence reprezintă România la olimpiada caselor solare, în Dubai

Marina Antonescu, Veronica Butnariu și Nicole Lefter, trei tinere din județul Ialomița, fac parte din echipa EFdeN, reprezentanta României la Solar Decathlon, cea mai importantă competiție internațională ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 16:45
(3494 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Dovada vechimii în muncă

În Monitorul Oficial nr. 963 din 14 noiembrie 2018, s-a publicat OUG nr. 96/2018, privind prorogarea unor termene, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative. Articolul IV din ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 16:25
(4308 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia

Expoziția «Copilăria-bucurie, joc, nonviolență», organizată la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, în perioada 8-12.11.2018, face parte din Campania «19 zile de prevenire a abuzurilor și violenței ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 15:55
(2936 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Beat la volan și fără a poseda permis de conducere, s-a răsturnat cu mașina

Vineri, 16 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Sudiți s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 13:55
(7280 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți accident


Bărbat din Ciochina, arestat pentru «infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice»

În perioada 16-18 noiembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 13:50
(7346 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina arestare


Amenzi de aproape 180000 de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au intervenit, la acest sfârșit de săptămână, la 89 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost constatate 37 de infracțiuni și au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 13:45
(3454 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Premii în bani pentru elevii olimpici

Consiliul Județean Ialomița va acorda, în cadrul unei ceremonii, sume de bani pentru elevii care au obținut rezultate deosebite la concursurile și olimpiadele școlare la care au participat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:40
(4680 vizualizări - 1 comentariu)


Coșereni: Accident rutier cu două victime

Doi bărbați, de 66 și 67 de ani, au fost implicați într-un accident rutier petrecut vineri, 16 noiembrie 2018, pe raza localității Coșereni. Cel mai probabil accidentul s-a produs din cauza neadaptării ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:25
(4333 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Beat mangă, la volan

Un bărbat, de 48 de ani, din orașul Fierbinți Târg a fost depistat conducând pe drumurile publice în stare de ebrietate. Acesta avea o concentrație de 0,96 miligrame alcool pur în aerul expirat. El a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:15
(6085 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...