Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vânători ialomițeni, deveniți «pradă» pentru procurori

Vînători ialomițeni, deveniți «pradă» pentru procurori

Organizată în Pădurea Peri din Slobozia, în urmă cu două săptămîni, o partidă de vînătoare s-a terminat cu puști confiscate și declarații date la Poliție. Astfel, polițiștii și procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia fac cercetări, in rem, într-un dosar penal care are drept obiect activități vînătorești desfășurate pe lîngă lege. Se pare că vînătorii ar fi pătruns pe un teren intravilan, fără ca aceștia să aibă acordul de drept al proprietarului respectivei suprafețe. În replică la aceste acuzații, Nicolae Roșca, cel în proprietatea căruia se află terenul, precizează că a făcut toate demersurile legale pentru ca partida să se desfășoare în condiții depline de legalitate... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2016, 18:35 (11431 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în așteptare

Ambițioasele planuri de modernizare a Unității Primiri Urgențe și Policlinicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au intrat într-un con de umbră. Toate acestea întrucît firma care a realizat proiectele a trecut în documentația necesară obținerii finanțării date care nu concordă cu realitatea. Iar acest aspect întîrzie procedura privind atribuirea lucrărilor. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că situația este sub control și că demersurile privind modernizarea celor două obiective vor avea finalitate. În caz contrar ar fi pentru a doua oară cînd instituția ratează reabilitarea spitalului pe care-l administrează.

Un proiect scandalos... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2016, 15:20 (5627 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Accident de vânătoare în Pădurea Groasa

Partidă organizată de prințul Sturdza

Ialomița: Accident de vînătoare în Pădurea Groasa

Figură emblematică a României, prințul Dimitrie Sturdza ar fi implicat într-o anchetă penală instrumentată de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Prințul Sturdza ar fi organizat o partidă de vînătoare pe Fondul Vînătoresc 33 Groasa, administrat de Ocolul Silvic Urziceni. În timpul respectivei partide, unul dintre gonacii angajați să trimită sălbăticiunile din pădure mai aproape de țintele vînătorilor a fost împușcat. Victima a fost transportată de urgență la spital, însă din fericire, rănile care i-au fost provocate nu i-au pus viața în pericol. În cele din urmă, cazul s-a concretizat într-o anchetă în toată regula. Începută inițial la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Urziceni... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2016, 20:05 (7863 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colegiul Medicilor Ialomița are președinte interimar

Colegiul Medicilor Ialomița are președinte interimar

După 4 ani petrecuți în fruntea Colegiului Medicilor Ialomița, doctorul Vasile Olaru a fost demis din funcție. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe extraordinare, desfășurată în urmă cu o săptămînă. Noul șef al entității este Mihai Lungu, președintele Asociației Medicilor de Familie Ialomița. Acesta a fost ales interimar, pînă la jumătatea lunii viitoare, cînd Colegiul Medicilor Ialomița va organiza noi alegeri pentru funcția de președinte.

E vremea schimbărilor
În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent scria despre... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2016, 18:35 (5801 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Porți date de perete la PSD Ialomița

DILETANȚII «MAI BINELUI PUBLIC»

A început campania electorală. În fiecare luni după amiaza, PSD Ialomița organizează «Ziua Porților Deschise», în care dezbate programul județean de dezvoltare durabilă a județului pentru următorii 10 ani. Întîlnirea de debut am ratat-o. Dar la a doua am fost prezenți...

Partidul e-n toate
Sala sediului e aproape goală. Și roșie de-ți sîngerează ochii. Comunicatul remis redacției spune că sînt așteptați «toți cei care doresc binele acestui județ». Sub harta județului organizatorii au înșirat scaune. În centru stă «locomotiva» partidului, Victor Moraru. De-a dreapta și de-a stînga... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2016, 17:05 (8572 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal de început de an la AVPS Ialomița

Scandal de început de an la AVPS Ialomița

Disputele din cadrul Asociației Vînătorilor și Pescarilor Ialomița nu mai contenesc. În această ediție vă prezentăm un nou episod al scandalului fără sfîrșit iscat în rîndurile vînătorilor ialomițeni.

Lupta de orgolii continuă
În urmă cu o săptămînă, în cadrul Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița a izbucnit un nou scandal. De data aceasta, miza disputei o reprezintă o serie de propuneri aduse de consilierii Asociației, ce vizau modificarea statutului de funcționare. Respectivele propuneri trebuiau avizate în cadrul Adunării Generale a AVPS Ialomița, organul suprem... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2016, 15:40 (7156 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în pericol de declasare

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în pericol de declasare

Cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița riscă să fie trecută la o categorie inferioară. Totul din cauza lipsei acute de medici specialiști cu care Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă. Principalul efect al declasării este reducerea finanțării de care unitatea se bucură în prezent. Între timp, Spitalul din Slobozia își caută director medical, după ce interimatul chirurgului Dan Malincenco a expirat. Au fost organizate 3 concursuri consecutive, însă niciun alt medic, dintre cei rămași, nu a dorit să se înscrie.

Un spital fără medici
Bombardat de controale... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2016, 14:05 (9504 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«Cameleonul» Puia, variantă de candidat PSD la Primăria Slobozia

«Cameleonul» Puia, variantă de candidat PSD la Primăria Slobozia

Nominalizarea lui Ioan Martin în cursa pentru Primăria Slobozia blochează, pentru moment, orice noi speculații în acestă direcție. Însă lipsa unui înlocuitor pentru «ofițerul» Stoica, căzut la datorie în propria-i groapă, ne obligă să speculăm în continuare. Așa se face că astăzi propunem opiniei publice slobozene un nou scenariu, extrem de plauzibil, scăpat de sub control din laboratorul PSD relocat în sediul Direcției Sanitare Veterinare Ialomița.

Primăria nu e pentru cine se pregătește
Stoica e istorie. Sondajele indică faptul că se află în cădere liberă, dosarul din pulpă... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 20:40 (22717 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre a ieșit la raport

Nu aduce anul ce aduce Instituția Prefectului

Prefectul Gigi Petre a ieșit la raport

Vineri, 29 ianuarie 2016, Instituția Prefectului Ialomița a făcut public Raportul anual de evaluare a activităților desfășurate în cursul anului 2015. Evenimentul, unic în acest mandat al prefectului județului Ialomița, s-a desfășurat la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Din păcate însă, prefectul Gigi Petre nu a depășit cadrul strict al raportului, dovedindu-se unul dintre cei mai plicticoși oficiali în viață.

Nimic nu e întîmplător în administrație
Vineri, 29 ianuarie 2016, de la orele 10,00, angajații Prefecturii și oficiali ai structurilor publice coordonate de... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 19:05 (7558 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala de după școală de la Ciulnița

Clean Tech susține performanța în Educație

Școala de după școală de la Ciulnița

De la începutul anului școlar 2015-2016 și pînă acum, la Ciulnița, în școala din localitate, 25 de elevi beneficiază de ore suplimentare de Limba Română, Matematică și Engleză în cadrul unui program extrașcolar susținut de autoritățile locale și firmele care își desfășoară activitatea pe raza acestei comune. Valoarea proiectului se ridică la 30 mii de lei, iar eforturile tuturor celor implicați în acest demers se concretizează în rezultatele elevilor. «De cînd fac ore suplimentare la școală, mi-au crescut notele cu două puncte. Eu, cînd o să fiu mare, o să dau la Seminar și o să mă fac preot de țară...» susține Lucian Lazăr, un elev de clasa a VII-a cu ochii de codană care a descoperit că învățătura... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 17:55 (4476 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent informa opinia publică despre soarta a 22 de bătrîni, internați într-un azil privat, amenajat pe raza localității Dridu, în curtea fostului CAP. Un control inopinat al Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a scos la iveală faptul că vîrstnicii erau ținuți în frig și lăsați să facă foamea. Cazul este și mai interesant cu cît, potrivit oficialilor din cadrul Prefecturii Ialomița, nicio autoritate din Ialomița nu știa de existența azilului de la Dridu deși, potrivit legii, acestea trebuiau notificate! Mai mult, unitatea primea bani de la Direcția Generală de Asistență Socială și... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 17:35 (12764 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul «Sictir!» sfidează cetățenii

Ultimul bal al administrației locale

Primarul «Sictir!» sfidează cetățenii

Luni, 1 februarie, la orele 15,00, în sala de ședințe a Consiliului Local Slobozia a avut loc dezbaterea publică privind bugetul municipiului Slobozia pentru anul 2016. Întîlnirea a fost prezidată de către primarul Alexandru Stoica, supranumit, după mediatizarea reacției sale din sedința de joi, 28 ianuarie 2016, din cadrul Consiliului Local, primarul «Sictir!». În sală au fost prezenți doar cîțiva consilieri locali, reprezentanții presei și funcționari din cadrul Primăriei Slobozia. Alexandru Stoica a refuzat să ofere informații pertinente legate de construcția bugetară a anului 2016 și a opinat public că «dezbaterea e inutilă și ăștia care întreabă nu au habar cum se face un buget...».
... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 16:20 (13255 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Iarmarocul stuparilor

Iarmarocul stuparilor

În fiecare an, din 2008 încoace, Slobozia este gazda unui tîrg apicol național. Anul acesta, la standurile organizate în imediata vecinătate a supermarketului Kaufland, s-au aliniat peste 70 de expozanți. Dincolo de specificul tehnic al tîrgului, slobozenii care au avut curiozitatea de a vizita standurile au putut achiziționa produse apicole de calitate. Iar cei fără bani în buzunare, cum am fost noi, s-au bucurat de poveștile stuparilor, dulci cum numai mierea de albine poate fi...

La urdinișul stuparilor
Sîmbătă, 6 februarie 2016, pe la orele 10,00, în fața standurilor amenajate... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 15:55 (7607 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorii pentru locul 2

Handbal, junioare III, CSS Slobozia

Victorii pentru locul 2

Joi, 4 februarie 2016, în ciuda orei 13,00, total nepotrivită pentru spectacole sportive, Sala Sporturilor din Slobozia s-a bucurat de prezența a peste 100 de spectatori. Motivul l-a reprezentat meciul dintre CSS Slobozia și CSS 6 București, contînd pentru campionatul junioarelor III. A fost o partidă a cărei miză o constituia locul 2, în seria D. Bucureștencele au beneficiat de o galerie venită la Slobozia cu tot arsenalul de tobe și mai ales vorbe de duh la adresa arbitrilor. Chiar dacă echipa pregătită de Marian Simion a condus pe toată durata meciului, scorul a fost unul strîns pînă la final, iar senzația a fost că Slobozia și-a făcut singură viața grea. Poarta și apărarea n-au funcționat... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 15:20 (4962 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul ialomițean a recuperat 300 milioane de lei din evaziune

În 2015

Fiscul ialomițean a recuperat 300 milioane de lei din evaziune

Anul 2015 a fost unul destul de încărcat pentru inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. În urma activităților privind combaterea evaziunii fiscale, demarate în mai multe județe ale regiunii Sud-Muntenia, printre care și Ialomița, aceștia au atras la bugetul de stat suma de 300 milioane de lei.

Acțiuni în cascadă
Prevenirea și combaterea actelor de evaziune și fraudă fiscală au constituit obiectivele majore ale Inspecției Fiscale din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița în cursul anului 2015. Scopul acestor activități... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 14:35 (6007 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se caută arendași pentru 3300 hectare

Moștenirea administrației Ciupercă

Se caută arendași pentru 3300 hectare

Miercuri, 27 ianuarie 2016, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în prima ședință ordinară a începutului de an. Întîlnirea s-a desfășurat în nota obișnuită, consilierii județeni aprobînd o serie de proiecte de hotărîre care vizează derularea în condițiile legii a activității administrative la nivel județean. Singurul proiect aprobat care a suscitat interesul plenului, dar și al prefectului Gigi Petre, prezent la dezbateri, a fost cel privind trecerea din domeniul privat în domeniul public al județului a unei suprafețe de 3300 de hectare de teren agricol din zona Giurgeni, Gura Ialomiței și Vlădeni.

Frica păzește bostana Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 14:20 (5801 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Colegiul Medicilor Ialomița își caută alt președinte

Colegiul Medicilor Ialomița își caută alt președinte

Zilele doctorului Vasile Olaru în fruntea Colegiului Medicilor sînt numărate. Consiliul Județean al instituției s-a întrunit miercuri, 3 februarie 2016, pentru a vota suspendarea acestuia din funcție. Decizia a fost adoptată în baza a numeroase sesizări care-l incriminează în mod direct pe doctorul Olaru. Cele mai multe dintre reclamații vizează cheltuirea nejustificată a banilor care provin din cotizațiile membrilor Colegiului Medicilor. S-ar părea că din sumele colectate acesta și-ar fi plătit avocații care l-au reprezentat în procesul penal deschis pe numele său ca urmare a anchetei Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. În fața acestor acuzații, medicul Vasile Olaru precizează: «Eu nu... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 13:50 (8389 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Se îngroașă gluma

Handbal, Unirea Slobozia-HCM Rîmnicu Vîlcea 21-23(10-12)

Se îngroașă gluma

Față de sezonul trecut, Vîlcea a venit la Slobozia vineri, 5 februarie 2016, cu două plusuri importante: Ani Senocico și extrema dreaptă Ana Maria Simion, care a făcut aproape tot ce a vrut pe partea ei. Din păcate, față de sezonul trecut, Slobozia are multe minusuri despre care am tot vorbit în acest retur. O vorbă spune că antrenorul te duce pînă în situația de a marca, dar nu-ți bagă mingea în poartă. Ei bine, cînd principalul om de atac al Unirii, Andreea Enescu, irosește cu seninătate 3 situații gol, singură cu portarul, nu poți avea pretenția să învingi adversari chiar mai slabi decît Vîlcea. Asta nu înseamnă că antrenoarea Victorina Bora nu are partea ei de vină în situația de acum a echipei... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 13:05 (6264 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul a pus sechestru pe bunurile firmelor lui Poienaru

Fiscul a pus sechestru pe bunurile firmelor lui Poienaru

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a pus sechestru pe bunurile a două dintre firmele din cadrul grupului Agrofam. Este vorba despre societățile Agrofam Holding și Agrofam Prod, societăți prin intermediul cărora administratorul Ștefan Poienaru ar fi prejudiciat bugetul de stat și al Uniunii Europene cu peste 16 milioane de lei. Titlurile executorii impuse de Fisc survin ca urmare a unei decizii a Agenției pentru Plăți și Intervenție în Agricultură București și Călărași. Pentru ca bunurile să nu fie scoase la vînzare, Ștefan Poienaru a declarat insolvența societăților.

Poienaru a intrat în insolvență... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 12:40 (11685 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Revolta din Consiliul Local Slobozia

Contribuabili tratați cu «Sictir!»

Revolta din Consiliul Local Slobozia

Joi, 28 ianuarie 2016, în cadrul primei ședințe de Consiliu Local din acest an, circa 25 de proprietari de case din Cartierul Tineretului, au fost prezenți în sală. Responsabili și răbdători, tinerii au așteptat ca, după votarea proiectelor de hotărîre, primarul Alexandru Stoica să asculte doleanțele lor. Răspunsul acestuia a devenit viral pe rețelele de socializare de pe internet. «Sictir!» a răspuns el la interpelarea unuia dintre tinerii care i-au cerut explicații pentru modul în care a fost gestionată investiția în Cartierul Tineretului.

O ședință cu pistoalele pe masă
Joi... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 11:15 (5390 vizualizări - 13 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
317 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 3 mai, jandarmii slobozeni, aflați în patrulare în zona fostului Complex Gheorghe Lazăr, au auzit zgomote suspecte în incintă. Intrînd în curtea Complexului, au observat într ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:18
(22894 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Comerciant ambulant prins de jandarmi

Marți, 4 aprilie, jandarmii din Țăndărei au fost sesizați despre faptul că, pe o stradă din localitate, o persoană comercializează articole de îmbrăcăminte ce poartă diverse inscripții. Urmare a cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:17
(23187 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Biciclist mort urmare a unui accident

Marți, 4 mai a.c., în jurul orei 16.45, pe DN1D, în apropierea localității Jilavele, s-a produs un accident rutier, în urma căruia o persoană a decedat. Potrivit cercetărilor, polițiștii au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 14:00
(14281 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: În 48 de ore, amenzi de peste 43000 de lei

Poliția Rutieră, în ultimele 48 de ore, a aplicat 216 sancțiuni contravenționale. 85 au fost acordate șoferilor care au depășit viteza maximă admisă pe drumurile publice sau au efectuat opriri neregulamentare ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 13:55
(18043 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 10:42
(15512 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 09:15
(13210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 543 de bărbați, în concediu pentru creșterea copilului

Potrivit datelor statistice date publicității de reprezentanții Agenției de Prestații Sociale, instituție creată pentru plata tuturor tipurilor de alocații, tot mai mulți bărbați solicită acordarea de indemnizații ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:14
(20084 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Arestat după ce a înjunghiat un tînăr

În cursul zilei de marți, 4 mai, un tînăr, de 28 de ani, din Miloșești, a fost arestat, pe numele acestuia Tribunalul Ialomița emițînd un mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 de zile, pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:08
(24930 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Școlile, în atenția polițiștilor

Luni, 3 mai, în intervalul orar 10,00-18.00, polițiștii dinFetești, în colaborare cu jandarmi și polițiști de frontieră au acționat în unitățile de învățămînt și în zona adiacentă acestora, acțiunea avînd ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:07
(23883 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Furt de energie electrică

Marți dimineață, începînd cu ora 07,00, polițiștii din Țăndărei, în colaborare cu jandarmi și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat, timp de două ore, în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:06
(22045 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe Matei Basarab

La începutul săptămînii, respectiv luni, 3 mai, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier. Cauza producerii accidentului a fost neacordarea priorității de trecere la schimbarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:05
(23825 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, raiul asistaților social: În doar trei luni, 2 milioane de lei pentru beneficiarii Legii 416

Suma cheltuită și raportată de autorități săptămîna precedentă tinde să demonstrează neputința celor în drept în privința eradicării fenomenului ajutorului social. Mii de familii din județul Ialomița beneficiază ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:01
(13002 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr surprins băut la volan de două ori în aceeași noapte

Sîmbătă, 1 mai a.c., în vizorul polițiștilor din Țăndărei au intrat discotecile din mediul rural. Acțiunea a presupus legitimarea a peste 50 de persoane, 26 de autovehicule fiind controlate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:22
(24158 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Încercînd să parcheze, a lovit-o cum mașina pe trotuar

Duminică, 2 mai a.c., în jurul orei 14.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de o femeie din localitate despre faptul că sora sa, în vîrstă de 27 de ani, a fost victima unui eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:20
(12121 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Îi lucra în curte și i-a furat banii din casă

Sîmbătă, 1 mai a.c., polițiștii din Gheorghe-Lazăr au fost sesizați de un localnic asupra faptului că, de la începutul acestui an și pînă în luna aprilie, persoane necunoscute i-ar fi sustras, în repetate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:11
(21690 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: Tînăr de 17 ani, «șofer» fără permis

În cursul după-amiezii de duminică, 2 mai a.c., polițiștii din Ciochina au depistat pe raza localității Orezu un autoturism la volanul căruia se afla un localnic. Oprind regulamentar autovehiculul, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:06
(25929 vizualizări - 0 comentarii)


De 1 Mai polițiștii au lăsat 9 șoferi fără permise

De 1 și 2 Mai, abaterile de la normele rutiere au fost sancționate cu fermitate de către polițiști. Astfel, au fost verificați peste 150 de participanți la trafic, fiind sancționați peste 100 de conducători ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:04
(23271 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a organizat duminică 3 mai a.c., în municipiul Urziceni, mai multe exerciții demonstrative pregătite de jandarmii din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 11:45
(22056 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins cu 138 de kg de scrumbie

În cadrul acțiunii pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, polițiștii au depistat joi, 29 aprilie a.c., în jurul orei 14.45, pe DN 2A, în localitatea Țăndărei, un autoturism la volanul ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15345 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat de arestare pentru un recidivist

Un bărbat, în vîrstă de 30 de ani, din localitatea Valea Ciorii, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de joi, 29 aprilie, după ce instanța a emis pe numele său un mandat ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15596 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune pentru prevenirea furturilor de animale

În cursul nopții de joi spre vineri, 29/30 aprilie a.c., în intervalul orar 22.00-03.00, Poliția Municipiului Slobozia a organizat și executat o acțiune împreună cu agenți din cadrul Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(13022 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 20000 de lei de la Poliția Rutieră

În ultimele 24 de ore, polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(12849 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, ploșniță la grâu!

Atenție, ploșniță la grîu!

«Unitatea Fitosanitară Ialomița atenționează toți producătorii agricoli din județ să-și controleze culturile de grîu pentru determinarea adulților de ploșniță cerealelor» atenționează directorul Maria ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 11:36
(26939 vizualizări - 1 comentariu)


Trupul neînsuflețit al unui bărbat dispărut, recuperat din râul Ialomița

Trupul neînsuflețit al unui bărbat dispărut, recuperat din rîul Ialomița

Joi, 29 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, după o săptămînă de la data dispariției, trupul bărbatului a fost văzut de localnici în albia rîului, la aproximativ 3 km în aval de locul unde a căzut în apă ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 11:00
(16293 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A furat de la magazin un cuțit de vînătoare

În după-amiaza zilei de marți, 27 aprilie, Poliția Slobozia a fost sesizată de reprezentanții unei firme de pază despre faptul că un tînăr necunoscut a furat un cuțit de vînătoare dintr-un magazin de profil ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 16:51
(17771 vizualizări - 0 comentarii)


Trei șoferi penali

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au întocmit două dosare penale pe numele unor cetățeni care au fost depistați conducînd autoturisme pe drumurile publice, deși nu posedă permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 16:51
(26439 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni pentru siguranța elevilor

Miercuri, 27 aprilie în intervalul orar 10,00-18,00, polițiștii feteșteni, în colaborare cu jandarmi și polițiști de Frontieră au acționat în zona unităților de învățămînt din municipiu, avînd ca obiectiv ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 16:51
(23721 vizualizări - 0 comentarii)


25 de ialomițeni, cercetați pentru braconaj piscicol

30 de infracțiuni constatate, 84 de sancțiuni contravenționale aplicate, 65,5 kg de pește și 18 unelte pentru pescuit confiscate, reprezintă succint rezultatele celor 87 de acțiuni și controale desfășurate ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 16:46
(25081 vizualizări - 2 comentarii)


43 de locuri de muncă în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 43 locuri de muncă în străinătate. Astfel, în Marea ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 13:07
(20918 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de lapte

Producătorii de lapte pot solicita, pînă la data de 14 mai 2010, sprijin financiar destinat deținătorilor de cotă care au livrat lapte în anul de cotă 2008-2009. Potrivit legislației în domeniu, în funcție ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 08:16
(23624 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...