Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Preasfințitul Vincențiu «a deschis cerurile» la Călărași

Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a sărbătorit Boboteaza la Călărași. Manifestările au început miercuri, la orele 8,00, cînd Preasfinția Sa a oficiat Sfînta Liturghie la Biserica «Sfinții Împărați Constantin și Elena». La orele 11,00, însoțit de un sobor de preoți și de oficialii locali, acesta a coborît în Parcul Central, pe malul Borcei, pentru a arunca în apă crucea de Bobotează.

Tradiția înainte de toate
Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a participat miercuri, 6 ianuarie 2016, la prima mare sărbătoare religioasă a anului... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2016, 17:55 (16962 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Autogara lui Pericli A PIERDUT autorizația de construcție

Se întîmplă la Slobozia

Autogara lui Pericli A PIERDUT autorizația de construcție

Povestea autogării firmei Nana este una veche. Zilele acestea însă ea a devenit nou-nouță. Motivul? O anchetă a Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia care dorește să afle cum a fost posibil ca o construcție P+1 să se transforme într-una P+3+M. Iar pentru ca povestea să fie și mai interesantă, susțin surse autorizate din cadrul acestei instituții, în poveste apare și viceprimarul Valentin Băcanu, care ar fi semnat în locul primarului Alexandru Stoica una dintre autorizațiile de construcție necesare transformării autogării în colosul de beton care se ridică acum la intrare în oraș.

Povestea Autogării NANA... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2016, 11:30 (42734 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amendă aplicată «după ureche» la Slobozia

Codul Rutier încurcă polițiștii

Amendă aplicată «după ureche» la Slobozia

Complicate sînt legile atunci cînd polițiștii trebuie să le aplice. Unul dintre agenții care supraveghează traficul în zona Sloboziei i-a aplicat unui șofer o sancțiune după ce a încurcat articolele din Codul Rutier. Situația este cu atît mai bizară, cu cît, potrivit aceluiași text juridic, șoferul amendat circula în deplină legalitate!

Filmul unei sancțiuni
Incredibila întîmplare s-a petrecut în urmă cu o săptămînă, la intersecția străzii Independenței cu șoseaua care leagă Slobozia de Cartierul Slobozia Nouă. Șoferul sancționat precizează că polițistul care l-a tras pe dreapta... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2016, 16:05 (19633 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Iarnă supravegheată prin GPS

Iarna s-a instalat oficial și în județul Ialomița. De mai bine de 24 de ore, utilajele de deszăpezire acționează pe toate arterele de circulație. De anul acesta, autoritățile monitorizează lucrările de deszăpezire cu ajutorul unei aplicații GPS. Softul permite o verificare atentă a vitezei de deplasare a utilajelor și a punctelor în care acestea se află. Pînă la această oră, în Ialomița nu au fost semnalate evenimente semnificative.   

Ialomița deszăpezită cu 20 de utilaje
Față de anii trecuți în care iarna lua prin surprindere autoritățile, de această dată oficialii... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2016, 13:10 (7066 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Vânzătorii de iluzii de la New Models Agency

Slobozia: Vînzătorii de iluzii de la New Models Agency

De o perioadă de timp, în zona Central din Slobozia, doi tineri abordează trecătorii promițîndu-le o carieră de fotomodel. Tinerii se recomandă drept «căutători de talente» și cer 100 de lei pentru a includerea «într-o bază de date» timp de un an. Deși are toate elementele unei escrocherii, administratorul societății, Ștefan Velea, susține că «este o afacere legală»...

Victime la orice vîrstă
Săptămîna trecută, cîțiva cetățeni au sesizat redacția cu privire la faptul că, în zona Central din Slobozia, doi tineri abordează trecătorii promițîndu-le «o carieră de fotomodel». Concret... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2016, 10:40 (36840 vizualizări - 75 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tranzacții fictive cu bulion la Klevek Factory Fetești

20 de inculpați, trimiși în judecată

Tranzacții fictive cu bulion la Klevek Factory Fetești

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au trimis în judecată dosarul penal în care administratorii societății Klevek Factory, fostă Horticons, din Fetești, erau urmăriți penal. În aceeași speță este implicată și o altă societate din grupul Klevek, Conserv Buftea SA. În urma cercetărilor, 20 de persoane au fost trimise în judecată, fiind acuzate că au constituit un grup infracțional, specializat în infracțiuni de evaziune fiscală și spălare a banilor. Potrivit actelor de urmărire penală, rețeaua ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 12 milioane de lei.

Ziua perchezițiilor... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2016, 15:30 (15644 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița produce compost doar pe hârtie

Ialomița produce compost doar pe hîrtie

Pînă la sfîrșitul anului 2015, toate administrațiile locale din Ialomița ar fi trebuit să aibă amenajate platforme pentru producerea de compost. Potrivit Agenției Județene pentru Protecția Mediului Ialomița, doar o treime dintre primării s-au conformat în acest sens. Slobozia se confruntă la rîndu-i cu probleme din acest punct de vedere. Deși deține o astfel de platformă, oficialii din administrația locală susțin însă că orașul produce compost în cantități destul de mici. Așa se face că cea mai mare parte a reziduurilor din care produsul poate fi fabricat sfîrșesc aruncate la marginea municipiului.

Situație neclară... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2016, 10:05 (4241 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: A scăzut numărul firmelor insolvente

Ialomița: A scăzut numărul firmelor insolvente

Mediul de afaceri din Ialomița dă semne că se revigorează. Cel puțin aceasta este concluzia care poate fi trasă din statisticile prezentate de oficialii Registrului Național al Oficiului Comerțului. Potrivit instituției, numărul procedurilor de insolvență solicitate de societățile din județ a scăzut la jumătate comparativ cu anul trecut. Ultima lună de raportare a ONRC este octombrie 2015, dată la care doar 95 de firme din Ialomița au intrat în insolvență. În octombrie 2014, numărul acestora a fost de 220.

Statistici îmbucurătoare
Potrivit oficialilor din cadrul Oficiului Național... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2016, 11:20 (5406 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia

Sic transit gloria... politică

PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia

În luna februarie a anului 2012, Gabi Ionașcu, candidatul-minune al PSD Ialomița, omul care a promis orașului că va face administrație, nu politică, era executat public pe treptele Primăriei de către propria Organizație. În mai puțin de o lună, această locomotivă politică a PSD a fost trasă pe linie moartă, iar Gabi Ionașcu transformat din omul providențial de pînă atunci într-un trădător politic numai bun de aruncat în groapa cu lei, pardon de expresie. În urma lui au rămas o firmă Urban falimentară, un sistem de apă compromis, o stație de epurare nefuncțională și o stație de tratare a apei ineficientă. Nota de plată a întregii afaceri: 80 milioane de lei. Luni, 7 decembrie 2015, Alexandru Stoica... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2016, 12:50 (20492 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amnistie fiscală pentru 5800 de ialomițeni

Amnistie fiscală pentru 5800 de ialomițeni

Actul normativ prin care Guvernul șterge cu «buretele» datoriile către stat ale debitorilor este favorabil unui număr total de 5800 de ialomițeni. În prezent, valoarea penalităților și dobînzilor neachitate pe care aceștia ar trebui să le plătească Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița este de 18 milioane de lei. Cea mai mare sumă provenită din penalități înregistrată la nivelul județului Ialomița are valoarea de 597 mii de lei.

Unde-i lege, nu-i tocmeală
Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 44/2015, privind acordarea unor facilități fiscale, a fost publicată... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2015, 16:40 (5333 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (IV)

Dezvăluirile lunii Octombrie
Cea mai importantă dezvăluire a lunii Octombrie o reprezintă raportul privind calitatea apei de la Slobozia. Cu aproape 3 luni în urmă, analizele demonstrau faptul că apa de la robinet conținea cantități considerabile de trihalometani. Situația persistă și în prezent, motiv pentru care Urban SA a rămas fără autorizație de funcționare din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. În plan politic, PSD Ialomița l-a confirmat în funcția de președinte al Organizației pe deputatul Marian Neacșu. Mai mult, social-democrații ialomițeni l-au confirmat în funcția de președinte al PSD național pe Liviu Dragnea. ... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2015, 10:20 (9690 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (III)

Bazarul Municipal din Slobozia, subiectul fierbinte al lunii Iulie
Intitulată «Bazarul Municipal din Slobozia, un Eldorado imobiliar», o anchetă a ziarului Independent publicată în Iulie dădea peste cap întreaga administrație. Concret, municipalitatea a aprobat ilegal construcția de imobile definitive, deși acestea ar fi trebuit să fie provizorii. Totul a culminat cu un control al Inspectoratului de Stat în Construcții, instituție care încă mai caută dovezi. Tot în Iulie, medicul Andrei Ștefan a fost prins în flagrant de procurori în timp ce primea șpagă de la un pacient pentru a-l pensiona... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2015, 17:45 (9362 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alegeri suspendate la Colegiul Medicilor Ialomița

Alegeri suspendate la Colegiul Medicilor Ialomița

La începutul săptămînii acesteia, membrii Colegiului Medicilor Ialomița ar fi trebuit să-și aleagă viitorul președinte, însă demersul a fost amînat. Totul în urma unei decizii a Colegiului Medicilor din România, care a impus măsura în urma unor reclamații privind slaba organizare a scrutinului. Gurile rele spun că vina i-ar aparține doctorului Vasile Olaru, după ce a scos de pe liste doi candidați. «Nu i-am scos de pe liste. Au făcut niște aiureli de cereri!» a fost reacția lui Olaru față de acuzațiile care îl incriminează. Reluarea procesului electiv ține de o nouă decizie pe care reprezentanții Colegiului Medicilor din România trebuie să o transmită în teritoriu.

Istoria se repetă... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2015, 11:05 (5022 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afaceristul Cornel Dragomir s-a abonat la contractele pentru deszăpezire

Și iarna aceasta

Afaceristul Cornel Dragomir s-a abonat la contractele pentru deszăpezire

Un raport dat publicității de Prefectura Ialomița prezintă în detaliu valoarea contractelor de deszăpezire încheiate în Ialomița. Potrivit documentului oficial, un sfert dintre banii alocați județului pentru astfel de lucrări se vor duce în conturile societății Oyl Company Holding AG, patronată de Cornel Dragomir. A devenit deja o tradiție ca firma să fie abonată la contractele Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România. Anul acesta, CNADNR a decis să-i atribuie firmei ialomițene lucrări în două județe și o majorare a contractelor de 3,2 milioane de lei. De asemenea, tot pentru deszăpezire, Oyl Holding Company AG va primi de la Consiliul Județean Ialomița alte 1,7 milioane... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2015, 16:20 (14396 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (II)

Un nou șef pentru Învățămîntul ialomițean, ales în Aprilie
Independent a relatat și în Aprilie despre problemele cu care s-a confruntat «Groapa lui Stoica». În articolul intitulat «Piața Revoluției, construită cu angajați ilegal» a fost prezentată pe larg situația muncitorilor angajați «la negru» pe cel mai ambițios șantier deschis în ultimii 25 de ani la Slobozia. Și tot la Slobozia, Urban SA anunța începerea executării silite pe numele locatarilor Asociației 38 din oraș. Mărul discordiei l-a reprezentat o datorie de 366 mii de lei acumulată într-un deceniu. De asemenea, tot în Aprilie... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2015, 11:40 (10556 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deficit de 1,1 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Deficit de 1,1 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanții Ministerului Sănătății au făcut publice o serie de rapoarte privind situația economico-financiară a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit documentelor oficiale, cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița a înregistrat în cursul acestui an un deficit de 1,1 milioane de lei, deși a beneficiat de o majorare a veniturilor cu 25,7%, comparativ cu anul precedent. Mai mult, aceiași indicatori ai Ministerului Sănătății evidențiază faptul că numărul de paturi sau internări lunare nu a suferit modificări...

Veniturile unui spital
Prima situație pe care... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2015, 15:20 (9517 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Penitenciarul Slobozia, în litigiu cu proprii angajați

Penitenciarul Slobozia, în litigiu cu proprii angajați

Angajații Penitenciarului Slobozia s-au îndreptat împotriva instituției. 226 de persoane, membre ale Sindicatului Național al Lucrătorilor din Penitenciare, filiala Slobozia, au acționat instituția în instanță, solicitînd acordarea unor drepturi salariale de care nu au beneficiat. «Este dreptul nostru și trebuie să-l primim!» a precizat Iulian Dorobanțu, liderul de sindicat al SNLP Slobozia.

Revendicările de la Penitenciarul Slobozia
Cei 226 de membri ai Sindicatului Național al Lucrătorilor din Penitenciare, filiala Slobozia solicită instituției și, implicit, Administrației ... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2015, 10:20 (7081 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (I)

Ziarul Independent a oferit publicului și în 2015 cele bune informații despre evenimentele care au marcat județul pe parcursul celor 12 luni. Cel mai important eveniment al anului a debutat în februarie, atunci cînd procurorii Direcției Naționale Anticorupție l-au arestat pe Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița. Organele judiciare locale au continuat lupta cu infracționalitatea înregistrată la nivelul județului. Alături de interlopi, proxeneți sau cămătari, în plasa procurorilor au căzut și oficiali din administrație. Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia deschid dosarul «Art Oil» prin intermediul căruia... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2015, 13:15 (9465 vizualizări - 7 comentarii)

REPORTAJ

Arta pierdută a goblenului

Arta pierdută a goblenului

Acum 20 de ani era o afacere. Acum 15, o mîndrie. Acum e o artă pe cale de dispariție. Cecilia Chiru se încăpățînează însă să o practice. Iar mîinile ei «desenează» cu ace subțiri cît firul de păr și ațe colorate adevărate opere de artă.

O lume zugrăvită cu acul
«Maica Domnului cu Pruncul», «Chinezul și Chinezoaica», «Baronul», «Mona Lisa», «Cina cea de Taină», «Pastorala», «Idila lebedelor», «Ikebana», «Peisaj de iarnă»... Reproduceri după picturi celebre, castele somptuoase, cai, lebede, orașe dispărute... În cele 200 de goblenuri care împodobesc pereții casei se înșiră întreaga... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2015, 17:10 (6099 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Evazioniștii ialomițeni au prejudiciat Statul cu 153 milioane de lei

Un raport al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița evidențiază prejudiciile aduse bugetului de stat în urma activităților infracționale de evaziune fiscală, depistate de inspectorii instituției. Valoarea totală a respectivelor prejudicii a fost de 153 milioane de lei.

Controale timp de 9 luni Datele cuprinse în Raportul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița fac referire la perioada ianuarie-septembrie 2015. Potrivit informațiilor oficiale, în acest interval de timp, inspectorii fiscali ai AJFP au demarat un număr de 875 de acțiuni de control. În urma... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2015, 10:20 (7045 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
227 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: S-au modificat declarațiile pentru notificarea intrării/ieșirii din sistemul TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii ineresați că au fost actualizate declarațiile 097 și 700 ca urmare a modificării plafonului pentru care se aplică sistemul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 19:40
(5869 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere apă la Căzănești

Ca urmare a unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Vasile Popescu din orașul Căzănești, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile joi, 8 aprilie ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 19:25
(2072 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «5 decenii de pictură»

Sâmbătă, 10 aprilie a.c., Galeriile de Artă «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia vor găzdui expoziția personală de pictură a artistului Virgiliu Parghel. Intitulat «5 decenii ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 17:20
(3051 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 8 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9964, cu 40 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 16:40
(2790 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Eveniment privat întrerupt de polițiști

În cursul zilei de marți, 6 aprilie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 17:45
(2474 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 6 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9924, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 16:25
(4710 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Iazu și Fierbinți-Târg

Accidente la Iazu și Fierbinți-Târg

Marți, 6 aprilie a.c., în jurul orelor 16,15, salvatorii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia-Garda de Intervenție Slobozia au fost solicitați să intervină la un accident rutier în care a fost implicat ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 12:45
(2052 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 aprilie 2021, termen limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 11:40
(4153 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Alexeni, reținut după ce a spart geamurile la 11 autovehicule în Urziceni

Un tânăr, de 23 de ani, din Alexeni, a fost reținut de polițiști în cursul zilei de luni, 5 aprilie a.c., pe raza municipiului Urziceni. Conform oamenilor legii, în cursul nopții de sâmbătă spre duminică ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 21:05
(2261 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Peste 100 de polițiști ialomițeni au participat luni, 5 aprilie a.c., la o acțiune preventivă ce a avut ca scop respectarea măsurilor de protecție sanitară. Cu ocazia acestei misiuni, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:55
(2519 vizualizări - 0 comentarii)


Horia: 48 de ore de luptă cu flăcările

Horia: 48 de ore de luptă cu flăcările

Au trecut 48 de ore de când pompierii din Ialomița și Călărași încearcă să stingă un incendiu care a cuprins o șiră de baloți de aproximativ 50 de metri lungime și 4 metri înălțime. Pompierii au reușit ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:40
(3825 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Horia incendiu


Cotorca: Autocamion implicat în accident

În dimineața zilei de marți, 6 aprilie a.c., un accident rutier s-a petrecut în zona localității Cotorca. Din informațiile autorităților, în evenimentul rutier a fost implicat un autocamion. Șoferul autovehiculului ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:25
(3783 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Grupul de Comunicare Strategică: 39 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 6 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9864, cu 39 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 16:25
(2565 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fetești!

RAJA Constanța informează toți consumatorii din orașul Fetești cu privire la faptul că în noaptea de marți spre miercuri, 6/7 aprilie 2021, în intervalul orar 24,00-04,00, se va opri apa în tot orașul. ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 13:50
(2648 vizualizări - 0 comentarii)


Focar COVID-19: Carantină zonală la Gârbovi

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus carantinarea zonală a comunei Gârbovi. Decizia va intra în vigoare de la miezul nopții de luni spre marți, 5/6 aprilie 2021, și va fi valabilă ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 20:05
(2665 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 600 de persoane aflate în carantină/izolare, verificate de polițiștii ialomițeni în ultimele 24 de ore

Duminică, 4 aprilie a.c., forțele de ordine au fost la datorie, acționând pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și  pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 18:45
(1554 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 69 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 5 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9825, cu 69 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 16:40
(3151 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Platformă on-line pentru adeverințele aferente sectorului zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 5 aprilie 2021, pune la dispoziție o platformă on-line prin care pot fi transmise către Centrele județene ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 14:20
(4414 vizualizări - 0 comentarii)


Portalul www.anaf.ro oferă posibilitatea înregistrării electronice în sistemul One Stop Shop-OSS

Începând cu 1 aprilie 2021, portalul www.anaf.ro oferă posibilitatea înregistrării electronice în sistemul One Stop Shop-OSS (Regim special de TVA). În conformitate cu prevederile Directivei T ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 13:40
(6221 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru beneficiarii Măsurii 14-bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a demarat procesul de autorizare la plată pentru Măsura 14-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet a) Plăți în favoarea bunăstării ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 12:55
(3521 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Horia și Coșereni

Incendii la Horia și Coșereni

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de luni, 5 aprilie 2021, la o rezervă de furaje din satul Horia. Locația era în raionul de competență al ISU Călărași însă, din cauza arderii foarte mari, au fost ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 12:40
(4182 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 66 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 4 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9756, cu 66 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2021, 16:50
(3319 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 3 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9690, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2021, 16:40
(2816 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Evaluarea riscului la TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice că în Monitorul Oficial nr. 286 din 22 martie 2021 a fost publicat Ordinul președintelui ANAF nr. 393 din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 16:55
(4058 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 63 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 2 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9642, cu 63 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 16:45
(2904 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație uscată la Slobozia și Movilița

Pe raza municipiului Slobozia, pompierii militari din cadrul Gărzii de pompieri Slobozia au fost solicitați joi, 1 aprilie a.c., în jurul orelor 11,35, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:55
(2851 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Joi seara, 1 aprilie 2021, în jurul orelor 22,00, polițiștii rutieri din Fetești au depistat, în flagrant, un bărbat în vârstă de 38 de ani, din Stelnica, în timp ce conducea o autoutilitară pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:50
(2213 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Slobozia

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de joi, 1 aprilie 2021, pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și diminuarea ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:40
(3984 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Joi, 1 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de verificare a modului în care sunt respectate prevederile Legii nr. 55/2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:30
(2940 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Joi, 1 aprilie a.c., în jurul orei 12,40, salvatorii de la Garda de intervenție Slobozia au fost solicitați să intervină la un accident rutier, în care au fost implicate două autoturisme și în urma căruia ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 12:20
(2008 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...