Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tranzacții fictive cu bulion la Klevek Factory Fetești

20 de inculpați, trimiși în judecată

Tranzacții fictive cu bulion la Klevek Factory Fetești

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au trimis în judecată dosarul penal în care administratorii societății Klevek Factory, fostă Horticons, din Fetești, erau urmăriți penal. În aceeași speță este implicată și o altă societate din grupul Klevek, Conserv Buftea SA. În urma cercetărilor, 20 de persoane au fost trimise în judecată, fiind acuzate că au constituit un grup infracțional, specializat în infracțiuni de evaziune fiscală și spălare a banilor. Potrivit actelor de urmărire penală, rețeaua ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 12 milioane de lei.

Ziua perchezițiilor... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2016, 15:30 (15642 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița produce compost doar pe hârtie

Ialomița produce compost doar pe hîrtie

Pînă la sfîrșitul anului 2015, toate administrațiile locale din Ialomița ar fi trebuit să aibă amenajate platforme pentru producerea de compost. Potrivit Agenției Județene pentru Protecția Mediului Ialomița, doar o treime dintre primării s-au conformat în acest sens. Slobozia se confruntă la rîndu-i cu probleme din acest punct de vedere. Deși deține o astfel de platformă, oficialii din administrația locală susțin însă că orașul produce compost în cantități destul de mici. Așa se face că cea mai mare parte a reziduurilor din care produsul poate fi fabricat sfîrșesc aruncate la marginea municipiului.

Situație neclară... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2016, 10:05 (4240 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: A scăzut numărul firmelor insolvente

Ialomița: A scăzut numărul firmelor insolvente

Mediul de afaceri din Ialomița dă semne că se revigorează. Cel puțin aceasta este concluzia care poate fi trasă din statisticile prezentate de oficialii Registrului Național al Oficiului Comerțului. Potrivit instituției, numărul procedurilor de insolvență solicitate de societățile din județ a scăzut la jumătate comparativ cu anul trecut. Ultima lună de raportare a ONRC este octombrie 2015, dată la care doar 95 de firme din Ialomița au intrat în insolvență. În octombrie 2014, numărul acestora a fost de 220.

Statistici îmbucurătoare
Potrivit oficialilor din cadrul Oficiului Național... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2016, 11:20 (5406 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia

Sic transit gloria... politică

PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia

În luna februarie a anului 2012, Gabi Ionașcu, candidatul-minune al PSD Ialomița, omul care a promis orașului că va face administrație, nu politică, era executat public pe treptele Primăriei de către propria Organizație. În mai puțin de o lună, această locomotivă politică a PSD a fost trasă pe linie moartă, iar Gabi Ionașcu transformat din omul providențial de pînă atunci într-un trădător politic numai bun de aruncat în groapa cu lei, pardon de expresie. În urma lui au rămas o firmă Urban falimentară, un sistem de apă compromis, o stație de epurare nefuncțională și o stație de tratare a apei ineficientă. Nota de plată a întregii afaceri: 80 milioane de lei. Luni, 7 decembrie 2015, Alexandru Stoica... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2016, 12:50 (20485 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amnistie fiscală pentru 5800 de ialomițeni

Amnistie fiscală pentru 5800 de ialomițeni

Actul normativ prin care Guvernul șterge cu «buretele» datoriile către stat ale debitorilor este favorabil unui număr total de 5800 de ialomițeni. În prezent, valoarea penalităților și dobînzilor neachitate pe care aceștia ar trebui să le plătească Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița este de 18 milioane de lei. Cea mai mare sumă provenită din penalități înregistrată la nivelul județului Ialomița are valoarea de 597 mii de lei.

Unde-i lege, nu-i tocmeală
Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 44/2015, privind acordarea unor facilități fiscale, a fost publicată... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2015, 16:40 (5333 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (IV)

Dezvăluirile lunii Octombrie
Cea mai importantă dezvăluire a lunii Octombrie o reprezintă raportul privind calitatea apei de la Slobozia. Cu aproape 3 luni în urmă, analizele demonstrau faptul că apa de la robinet conținea cantități considerabile de trihalometani. Situația persistă și în prezent, motiv pentru care Urban SA a rămas fără autorizație de funcționare din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. În plan politic, PSD Ialomița l-a confirmat în funcția de președinte al Organizației pe deputatul Marian Neacșu. Mai mult, social-democrații ialomițeni l-au confirmat în funcția de președinte al PSD național pe Liviu Dragnea. ... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2015, 10:20 (9689 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (III)

Bazarul Municipal din Slobozia, subiectul fierbinte al lunii Iulie
Intitulată «Bazarul Municipal din Slobozia, un Eldorado imobiliar», o anchetă a ziarului Independent publicată în Iulie dădea peste cap întreaga administrație. Concret, municipalitatea a aprobat ilegal construcția de imobile definitive, deși acestea ar fi trebuit să fie provizorii. Totul a culminat cu un control al Inspectoratului de Stat în Construcții, instituție care încă mai caută dovezi. Tot în Iulie, medicul Andrei Ștefan a fost prins în flagrant de procurori în timp ce primea șpagă de la un pacient pentru a-l pensiona... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2015, 17:45 (9361 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Alegeri suspendate la Colegiul Medicilor Ialomița

Alegeri suspendate la Colegiul Medicilor Ialomița

La începutul săptămînii acesteia, membrii Colegiului Medicilor Ialomița ar fi trebuit să-și aleagă viitorul președinte, însă demersul a fost amînat. Totul în urma unei decizii a Colegiului Medicilor din România, care a impus măsura în urma unor reclamații privind slaba organizare a scrutinului. Gurile rele spun că vina i-ar aparține doctorului Vasile Olaru, după ce a scos de pe liste doi candidați. «Nu i-am scos de pe liste. Au făcut niște aiureli de cereri!» a fost reacția lui Olaru față de acuzațiile care îl incriminează. Reluarea procesului electiv ține de o nouă decizie pe care reprezentanții Colegiului Medicilor din România trebuie să o transmită în teritoriu.

Istoria se repetă... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2015, 11:05 (5021 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afaceristul Cornel Dragomir s-a abonat la contractele pentru deszăpezire

Și iarna aceasta

Afaceristul Cornel Dragomir s-a abonat la contractele pentru deszăpezire

Un raport dat publicității de Prefectura Ialomița prezintă în detaliu valoarea contractelor de deszăpezire încheiate în Ialomița. Potrivit documentului oficial, un sfert dintre banii alocați județului pentru astfel de lucrări se vor duce în conturile societății Oyl Company Holding AG, patronată de Cornel Dragomir. A devenit deja o tradiție ca firma să fie abonată la contractele Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România. Anul acesta, CNADNR a decis să-i atribuie firmei ialomițene lucrări în două județe și o majorare a contractelor de 3,2 milioane de lei. De asemenea, tot pentru deszăpezire, Oyl Holding Company AG va primi de la Consiliul Județean Ialomița alte 1,7 milioane... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2015, 16:20 (14394 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (II)

Un nou șef pentru Învățămîntul ialomițean, ales în Aprilie
Independent a relatat și în Aprilie despre problemele cu care s-a confruntat «Groapa lui Stoica». În articolul intitulat «Piața Revoluției, construită cu angajați ilegal» a fost prezentată pe larg situația muncitorilor angajați «la negru» pe cel mai ambițios șantier deschis în ultimii 25 de ani la Slobozia. Și tot la Slobozia, Urban SA anunța începerea executării silite pe numele locatarilor Asociației 38 din oraș. Mărul discordiei l-a reprezentat o datorie de 366 mii de lei acumulată într-un deceniu. De asemenea, tot în Aprilie... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2015, 11:40 (10554 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deficit de 1,1 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Deficit de 1,1 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanții Ministerului Sănătății au făcut publice o serie de rapoarte privind situația economico-financiară a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit documentelor oficiale, cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița a înregistrat în cursul acestui an un deficit de 1,1 milioane de lei, deși a beneficiat de o majorare a veniturilor cu 25,7%, comparativ cu anul precedent. Mai mult, aceiași indicatori ai Ministerului Sănătății evidențiază faptul că numărul de paturi sau internări lunare nu a suferit modificări...

Veniturile unui spital
Prima situație pe care... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2015, 15:20 (9513 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Penitenciarul Slobozia, în litigiu cu proprii angajați

Penitenciarul Slobozia, în litigiu cu proprii angajați

Angajații Penitenciarului Slobozia s-au îndreptat împotriva instituției. 226 de persoane, membre ale Sindicatului Național al Lucrătorilor din Penitenciare, filiala Slobozia, au acționat instituția în instanță, solicitînd acordarea unor drepturi salariale de care nu au beneficiat. «Este dreptul nostru și trebuie să-l primim!» a precizat Iulian Dorobanțu, liderul de sindicat al SNLP Slobozia.

Revendicările de la Penitenciarul Slobozia
Cei 226 de membri ai Sindicatului Național al Lucrătorilor din Penitenciare, filiala Slobozia solicită instituției și, implicit, Administrației ... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2015, 10:20 (7081 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (I)

Ziarul Independent a oferit publicului și în 2015 cele bune informații despre evenimentele care au marcat județul pe parcursul celor 12 luni. Cel mai important eveniment al anului a debutat în februarie, atunci cînd procurorii Direcției Naționale Anticorupție l-au arestat pe Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița. Organele judiciare locale au continuat lupta cu infracționalitatea înregistrată la nivelul județului. Alături de interlopi, proxeneți sau cămătari, în plasa procurorilor au căzut și oficiali din administrație. Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia deschid dosarul «Art Oil» prin intermediul căruia... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2015, 13:15 (9449 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Arta pierdută a goblenului

Arta pierdută a goblenului

Acum 20 de ani era o afacere. Acum 15, o mîndrie. Acum e o artă pe cale de dispariție. Cecilia Chiru se încăpățînează însă să o practice. Iar mîinile ei «desenează» cu ace subțiri cît firul de păr și ațe colorate adevărate opere de artă.

O lume zugrăvită cu acul
«Maica Domnului cu Pruncul», «Chinezul și Chinezoaica», «Baronul», «Mona Lisa», «Cina cea de Taină», «Pastorala», «Idila lebedelor», «Ikebana», «Peisaj de iarnă»... Reproduceri după picturi celebre, castele somptuoase, cai, lebede, orașe dispărute... În cele 200 de goblenuri care împodobesc pereții casei se înșiră întreaga... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2015, 17:10 (6098 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evazioniștii ialomițeni au prejudiciat Statul cu 153 milioane de lei

Un raport al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița evidențiază prejudiciile aduse bugetului de stat în urma activităților infracționale de evaziune fiscală, depistate de inspectorii instituției. Valoarea totală a respectivelor prejudicii a fost de 153 milioane de lei.

Controale timp de 9 luni Datele cuprinse în Raportul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița fac referire la perioada ianuarie-septembrie 2015. Potrivit informațiilor oficiale, în acest interval de timp, inspectorii fiscali ai AJFP au demarat un număr de 875 de acțiuni de control. În urma... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2015, 10:20 (7045 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incompatibilitate morală la Școala nr. 3 Slobozia

Incompatibilitate morală la Școala nr. 3 Slobozia

Școala Gimnazială nr. 3 din Slobozia se află pe lista unităților școlare care au beneficiat anul acesta de aproximativ 300 mii de lei pentru repararea acoperișului. Firma care și-a adjudecat lucrările este IN-OUT Construct SRL, însă firma subcontractantă este Experience Com SRL Slobozia Nouă. Aceasta din urmă este controlată de către consilierul local Ionuț Răileanu, consilier care a aprobat, evident, alocarea bugetară pentru Școala nr. 3. Nu-i așa că pămîntul e rotund?

Abonament la bani publici În vara lui 2015, după ani de așteptare, Școala Gimnazială nr. 3 Slobozia a primit vreo... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2015, 16:20 (26151 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

A doua casă de la Centrul Comunitar Slobozia

Pensionarii Sloboziei vor să fie utili societății

A doua casă de la Centrul Comunitar Slobozia

Centrul Comunitar al Persoanelor Vîrstnice din Slobozia împlinește anul viitor 5 ani de cînd a fost dat în folosință. În timpul scurs de la inaugurare, Centrul a devenit pentru sute de pensionari din Slobozia un reper. Dar cei care îi trec zilnic pragul vor mai mult. Vor să redevină membri activi ai comunității, vor să ajute orașul, vor să se implice în acțiuni de voluntariat... Și cred că activitățile în care au fost implicați pînă acum sînt cea mai bună carte de vizită.

A doua casă în mijlocul orașului
Pe listele Centrului Comunitar al Persoanelor Vîrstnice din Slobozia sînt... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2015, 12:10 (6171 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

13 profesori din Ialomița, condamnați la închisoare cu executare

Primele sentințe în dosarul «Mită pentru BAC 2012»

13 profesori din Ialomița, condamnați la închisoare cu executare

Judecătorii au anulat 169 de lucrări supraevaluate și 103 diplome de Bacalaureat false

Judecătorii Tribunalului Ialomița au dat marți, 22 decembrie 2015, primele sentințe în dosarul «Mită pentru BAC 2012». 13 din cei 17 profesori inculpați au primit pedepse cu executare, iar 4 dintre ei au fost lăsați în libertate, sub supravegherea organelor judiciare. Mai mult, instanța a decis și aplicarea unor pedepse accesorii privind interzicerea exercitării profesiei pe o perioadă cuprinsă între 1 și 2 ani. Această prevedere nu-i va afecta însă pe dascălii care nu au fost trimiși după gratii. De asemenea, prin sentința dată, magistrații au decis să anuleze 169 de lucrări supraevaluate și 103 diplome de Bacalaureat false. Hotărîrea Tribunalului Ialomița nu este definitivă, ea putînd fi atacată... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2015, 17:30 (437035 vizualizări - 358 comentarii)

EVENIMENT

Moș Crăciun a adus cadouri la Tribunalul Ialomița

Sărbătoare la Tribunalul Ialomița luni, 21 decembrie 2015. Moș Crăciun a adus cadouri unui număr de 26 de copii instituționalizați din Slobozia, aflați sub monitorizarea instanței. Pregătirile pentru întîlnirea cu generosul bătrînel au început încă de luna trecută, cînd copiii i-au scris primele scrisori. Drept mulțumire, micuții i-au cîntat Moșului colinde tradiționale românești.

Bucurie în sufletele copiilor
A devenit deja o tradiție ca reprezentanții Tribunalului Ialomița să ofere cadouri de Crăciun, copiilor instituționalizați în cele două centre din Slobozia, aflate sub monitorizarea... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2015, 17:45 (5840 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Cadavrul unei femei, descoperit în lacul Amara

Cadavrul unei femei, descoperit în lacul Amara

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița încearcă să lămurească toate aspectele care au condus la moartea unei femei din localitatea Amara. Cadavrul acesteia a fost descoperit în apele lacului duminică, 20 decembrie 2015. Primele date arată că trupul neînsuflețit se afla acolo de mai bine de-o săptămînă. Anchetatorii nu exclud ipoteza unei crime.

Dispariții misterioase
Probele pe care procurorii le-au adunat pînă în prezent în cazul femeii găsite moarte în lacul Amara scot la iveală o poveste șocantă. Ea trăia în concubinaj de mai bine de 10 ani, cu un bărbat apropiat... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2015, 11:35 (8726 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
338 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Recrutare candidați pentru Școlile de Subofițeri Jandarmi, sesiunea ianuarie 2019

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de Bacalaureat, pentru sesiunea din luna ianuarie la instituțiile militare de învățământ din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 16:15
(5941 vizualizări - 0 comentarii)


Servicii Publice Slobozia SRL

vă face cunoscut faptul că
în perioada 29-30.09.2018
se vor desfășura «Zilele Recoltei»
în Piața Agroalimentară Slobozia

14 Septembrie 2018, 13:20


25 de microferme înființate în județul Ialomița

Direcția Județeană pentru Agri­cul­tură Ialomița a dat publicității o situație a proiectelor cu finanțare europeană, pe care reprezentanții instituției le-au coordonat în vederea obținerii fondurilor distribuite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 11:20
(3509 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au depistat trei persoane care erau urmărite, la nivel internațional, de autoritățile germane, pentru comiterea de infracțiuni contra proprietății. Astfel, miercuri, 12 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2018, 11:10
(3864 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa «Corona» la scrimă

Cupa «Corona» la scrimă

La finele săptămânii precedente, la Poiana Brașov s-a desfășurat a III-a ediție a Cupei «Corona» la scrimă. Cea mai bună performanță a sportivilor CSS Slobozia prezenți la competiție a fost obținută de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:20
(3159 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție! Se opresc gazele la Țăndărei și Urziceni

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, societatea ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:05
(4587 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment prin care, de 170 de ani, se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 11:35
(4635 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița angajează din sursă externă

S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 10:25
(5471 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fonduri pentru despăgubirea crescătorilor de animale afectați de Pesta Porcină Africană

Începând de luni, 10 septembrie 2018, la nivelul județului Ialomița începe distribuția fondurilor pentru despăgubirea crescătorilor de animale din localitățile unde s-a dispus uciderea porcilor cu scopul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 21:05
(5776 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea anunță faptul că, în perioada 10-14 septembrie 2018, pe raza județului Ialomița, în localitățile Slobozia, Urziceni, Amara, Movilița și Dridu se va opri furnizarea energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:25
(6249 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru copiii din Urziceni

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni au oferit unui număr de 70 de copii din comunitate rechizite, pentru ca aceștia să poată începe școala în cele mai bune condiții. Inițiativa se înscrie în cadrul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:10
(4920 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și prin grija Părintelui Protopop Ionuț Butu, Protopopiatul Slobozia a organizat, în perioada 30
august-5 septembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 13:55
(4804 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Marți, 4 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două evenimente rutiere, soldate cu rănirea a trei persoane. Primul accident s-a produs în jurul orelor 18,00, pe DJ203B, în afara comunei ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:20
(3727 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița avertizează asupra muncii în străinătate

Inspecția Muncii, în conformitate cu atribuțiile stabilite prin legea de înființare și organizare, verifică respectarea prevederilor legale referitoare la protecția cetățenilor români care lucrează în străinătate ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:05
(5327 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbulești: A intrat într-un magazin cu un cuțit

Angajatele unui magazin din localitatea Bărbulești au trecut prin clipe de panică după ce un tânăr, de 21 de ai, a intrat în incinta societății având asupra sa un cuțit. Femeile au sunat la 112 și au chemat ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 19:05
(4112 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Bătrână accidentată din cauza neatenției

O bătrână de 69 de ani, din Cosâmbești, a fost victima unui accident de circulație. Acesta a traversat strada printr-un loc nepermis și fără să se asigure. Ea a fost lovită de mașina condusă de o femeie ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:40
(3447 vizualizări - 0 comentarii)


Preoții din Ialomița au donat sânge la Slobozia

Preoții se află sub coordonarea Protopiatului Urziceni au desfășurat o acțiune în cadrul campaniei inițiată de Patriarhia Română «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, duhovnicii au mers la Centrul ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:15
(3468 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 37 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducând sub influența băuturilor alcoolice. Mai mult, unul dintre șoferii prinși ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:40
(2639 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 100 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au efectuat o serie de activități de prevenire pe raza județului. În urma acțiunilor, au fost aplicate peste 400 de sancțiuni contavenționale, valoarea amenzilor depășind 100 mii ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:20
(3486 vizualizări - 0 comentarii)


Concert în aer liber la Slobozia

Muzica de altă dată prinde viață la Slobozia. Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia organizează joi, 30 august 2018, a doua ediție a spectacolului «Serenadă de toamnă». Evenimentul se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 20:25
(3963 vizualizări - 0 comentarii)


Abateri sancționate de inspectorii ITM Ialomița

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat în perioada verii mai multe controale pentru a observa modul în care angajatorii respectă legislația în ceea ce privește Legea zilierilor ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:35
(4676 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri de prevenire împotriva pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cetățenii cu privire la riscul apariției cazurilor de pestă la rumegătoarele mici, oi și capre. Decizia a fost luată după ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:20
(4542 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Tragedie pe DN2A, între Andrășeși și Orboiești. Cinci persoane au fost rănite, iar un băiat de 10 ani a murit, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

27 August 2018, 02:16
(10036 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți Târg: Incendiu de proporții la o fabrică de mase plastice

Pompierii din Urziceni intervin de mai bine de 6 ore pentru a stinge un incendiu izbucnit în incinta unei fabrici de reciclare și prelucrare a maselor plastice, de pe raza orașului Fierbinți Târg. La fața ...[citește_toată_știrea]

24 August 2018, 10:09
(10136 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2018 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

23 August 2018, 20:10
(7128 vizualizări - 1 comentariu)


anunț

Se caută îngrijitoare
pentru o bătrână din Slobozia.
Se poate deplasa, este lucidă,
dar are nevoie de cineva
care să o îngrijească și să o ajute.
Se preferă o femeie,
cazarea fiind asigurată.
Remunerația este negociabilă.
Mai multe relații
la telefon 0720/070.861

21 August 2018, 19:10


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Preasfințitul Vincențiu va sfinți Antimise pentru întreaga Eparhie

Joi, 23 august 2018, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Odovania Praznicului Adormirii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Vincențiu va oficia la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din ...[citește_toată_știrea]

21 August 2018, 11:20
(7453 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1000 de sancțiuni aplicate de polițiștii ialomițeni!

Polițiștii au intervenit, în perioada 14-19 august a.c., la peste 300 de evenimente, iar pentru neregulile constatate au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale și au reținut 65 de permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 19:15
(4160 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 118 misiuni îndeplinite de pompieri

Pompierii ialomițeni au executat 118 de misiuni de protecție a populației în minivacanța ce tocmai s-a încheiat. Astfel, începând cu data de 15 august a.c., salvatorii ialomițeni au fost solicitați să intervină ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 16:50
(4945 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 188000 de lei, 39 de permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 10-12 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 130 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au constatat 50 de infracțiuni și au aplicat 620 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

13 August 2018, 17:50
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...