Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Iarnă supravegheată prin GPS

Iarna s-a instalat oficial și în județul Ialomița. De mai bine de 24 de ore, utilajele de deszăpezire acționează pe toate arterele de circulație. De anul acesta, autoritățile monitorizează lucrările de deszăpezire cu ajutorul unei aplicații GPS. Softul permite o verificare atentă a vitezei de deplasare a utilajelor și a punctelor în care acestea se află. Pînă la această oră, în Ialomița nu au fost semnalate evenimente semnificative.   

Ialomița deszăpezită cu 20 de utilaje
Față de anii trecuți în care iarna lua prin surprindere autoritățile, de această dată oficialii... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2016, 13:10 (7064 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Vânzătorii de iluzii de la New Models Agency

Slobozia: Vînzătorii de iluzii de la New Models Agency

De o perioadă de timp, în zona Central din Slobozia, doi tineri abordează trecătorii promițîndu-le o carieră de fotomodel. Tinerii se recomandă drept «căutători de talente» și cer 100 de lei pentru a includerea «într-o bază de date» timp de un an. Deși are toate elementele unei escrocherii, administratorul societății, Ștefan Velea, susține că «este o afacere legală»...

Victime la orice vîrstă
Săptămîna trecută, cîțiva cetățeni au sesizat redacția cu privire la faptul că, în zona Central din Slobozia, doi tineri abordează trecătorii promițîndu-le «o carieră de fotomodel». Concret... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2016, 10:40 (36811 vizualizări - 75 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tranzacții fictive cu bulion la Klevek Factory Fetești

20 de inculpați, trimiși în judecată

Tranzacții fictive cu bulion la Klevek Factory Fetești

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au trimis în judecată dosarul penal în care administratorii societății Klevek Factory, fostă Horticons, din Fetești, erau urmăriți penal. În aceeași speță este implicată și o altă societate din grupul Klevek, Conserv Buftea SA. În urma cercetărilor, 20 de persoane au fost trimise în judecată, fiind acuzate că au constituit un grup infracțional, specializat în infracțiuni de evaziune fiscală și spălare a banilor. Potrivit actelor de urmărire penală, rețeaua ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 12 milioane de lei.

Ziua perchezițiilor... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2016, 15:30 (15643 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița produce compost doar pe hârtie

Ialomița produce compost doar pe hîrtie

Pînă la sfîrșitul anului 2015, toate administrațiile locale din Ialomița ar fi trebuit să aibă amenajate platforme pentru producerea de compost. Potrivit Agenției Județene pentru Protecția Mediului Ialomița, doar o treime dintre primării s-au conformat în acest sens. Slobozia se confruntă la rîndu-i cu probleme din acest punct de vedere. Deși deține o astfel de platformă, oficialii din administrația locală susțin însă că orașul produce compost în cantități destul de mici. Așa se face că cea mai mare parte a reziduurilor din care produsul poate fi fabricat sfîrșesc aruncate la marginea municipiului.

Situație neclară... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2016, 10:05 (4240 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: A scăzut numărul firmelor insolvente

Ialomița: A scăzut numărul firmelor insolvente

Mediul de afaceri din Ialomița dă semne că se revigorează. Cel puțin aceasta este concluzia care poate fi trasă din statisticile prezentate de oficialii Registrului Național al Oficiului Comerțului. Potrivit instituției, numărul procedurilor de insolvență solicitate de societățile din județ a scăzut la jumătate comparativ cu anul trecut. Ultima lună de raportare a ONRC este octombrie 2015, dată la care doar 95 de firme din Ialomița au intrat în insolvență. În octombrie 2014, numărul acestora a fost de 220.

Statistici îmbucurătoare
Potrivit oficialilor din cadrul Oficiului Național... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2016, 11:20 (5406 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia

Sic transit gloria... politică

PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia

În luna februarie a anului 2012, Gabi Ionașcu, candidatul-minune al PSD Ialomița, omul care a promis orașului că va face administrație, nu politică, era executat public pe treptele Primăriei de către propria Organizație. În mai puțin de o lună, această locomotivă politică a PSD a fost trasă pe linie moartă, iar Gabi Ionașcu transformat din omul providențial de pînă atunci într-un trădător politic numai bun de aruncat în groapa cu lei, pardon de expresie. În urma lui au rămas o firmă Urban falimentară, un sistem de apă compromis, o stație de epurare nefuncțională și o stație de tratare a apei ineficientă. Nota de plată a întregii afaceri: 80 milioane de lei. Luni, 7 decembrie 2015, Alexandru Stoica... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2016, 12:50 (20488 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amnistie fiscală pentru 5800 de ialomițeni

Amnistie fiscală pentru 5800 de ialomițeni

Actul normativ prin care Guvernul șterge cu «buretele» datoriile către stat ale debitorilor este favorabil unui număr total de 5800 de ialomițeni. În prezent, valoarea penalităților și dobînzilor neachitate pe care aceștia ar trebui să le plătească Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița este de 18 milioane de lei. Cea mai mare sumă provenită din penalități înregistrată la nivelul județului Ialomița are valoarea de 597 mii de lei.

Unde-i lege, nu-i tocmeală
Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 44/2015, privind acordarea unor facilități fiscale, a fost publicată... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2015, 16:40 (5333 vizualizări - 5 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (IV)

Dezvăluirile lunii Octombrie
Cea mai importantă dezvăluire a lunii Octombrie o reprezintă raportul privind calitatea apei de la Slobozia. Cu aproape 3 luni în urmă, analizele demonstrau faptul că apa de la robinet conținea cantități considerabile de trihalometani. Situația persistă și în prezent, motiv pentru care Urban SA a rămas fără autorizație de funcționare din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. În plan politic, PSD Ialomița l-a confirmat în funcția de președinte al Organizației pe deputatul Marian Neacșu. Mai mult, social-democrații ialomițeni l-au confirmat în funcția de președinte al PSD național pe Liviu Dragnea. ... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2015, 10:20 (9689 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (III)

Bazarul Municipal din Slobozia, subiectul fierbinte al lunii Iulie
Intitulată «Bazarul Municipal din Slobozia, un Eldorado imobiliar», o anchetă a ziarului Independent publicată în Iulie dădea peste cap întreaga administrație. Concret, municipalitatea a aprobat ilegal construcția de imobile definitive, deși acestea ar fi trebuit să fie provizorii. Totul a culminat cu un control al Inspectoratului de Stat în Construcții, instituție care încă mai caută dovezi. Tot în Iulie, medicul Andrei Ștefan a fost prins în flagrant de procurori în timp ce primea șpagă de la un pacient pentru a-l pensiona... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2015, 17:45 (9361 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alegeri suspendate la Colegiul Medicilor Ialomița

Alegeri suspendate la Colegiul Medicilor Ialomița

La începutul săptămînii acesteia, membrii Colegiului Medicilor Ialomița ar fi trebuit să-și aleagă viitorul președinte, însă demersul a fost amînat. Totul în urma unei decizii a Colegiului Medicilor din România, care a impus măsura în urma unor reclamații privind slaba organizare a scrutinului. Gurile rele spun că vina i-ar aparține doctorului Vasile Olaru, după ce a scos de pe liste doi candidați. «Nu i-am scos de pe liste. Au făcut niște aiureli de cereri!» a fost reacția lui Olaru față de acuzațiile care îl incriminează. Reluarea procesului electiv ține de o nouă decizie pe care reprezentanții Colegiului Medicilor din România trebuie să o transmită în teritoriu.

Istoria se repetă... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2015, 11:05 (5021 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afaceristul Cornel Dragomir s-a abonat la contractele pentru deszăpezire

Și iarna aceasta

Afaceristul Cornel Dragomir s-a abonat la contractele pentru deszăpezire

Un raport dat publicității de Prefectura Ialomița prezintă în detaliu valoarea contractelor de deszăpezire încheiate în Ialomița. Potrivit documentului oficial, un sfert dintre banii alocați județului pentru astfel de lucrări se vor duce în conturile societății Oyl Company Holding AG, patronată de Cornel Dragomir. A devenit deja o tradiție ca firma să fie abonată la contractele Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România. Anul acesta, CNADNR a decis să-i atribuie firmei ialomițene lucrări în două județe și o majorare a contractelor de 3,2 milioane de lei. De asemenea, tot pentru deszăpezire, Oyl Holding Company AG va primi de la Consiliul Județean Ialomița alte 1,7 milioane... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2015, 16:20 (14394 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (II)

Un nou șef pentru Învățămîntul ialomițean, ales în Aprilie
Independent a relatat și în Aprilie despre problemele cu care s-a confruntat «Groapa lui Stoica». În articolul intitulat «Piața Revoluției, construită cu angajați ilegal» a fost prezentată pe larg situația muncitorilor angajați «la negru» pe cel mai ambițios șantier deschis în ultimii 25 de ani la Slobozia. Și tot la Slobozia, Urban SA anunța începerea executării silite pe numele locatarilor Asociației 38 din oraș. Mărul discordiei l-a reprezentat o datorie de 366 mii de lei acumulată într-un deceniu. De asemenea, tot în Aprilie... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2015, 11:40 (10554 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deficit de 1,1 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Deficit de 1,1 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanții Ministerului Sănătății au făcut publice o serie de rapoarte privind situația economico-financiară a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit documentelor oficiale, cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița a înregistrat în cursul acestui an un deficit de 1,1 milioane de lei, deși a beneficiat de o majorare a veniturilor cu 25,7%, comparativ cu anul precedent. Mai mult, aceiași indicatori ai Ministerului Sănătății evidențiază faptul că numărul de paturi sau internări lunare nu a suferit modificări...

Veniturile unui spital
Prima situație pe care... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2015, 15:20 (9515 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Penitenciarul Slobozia, în litigiu cu proprii angajați

Penitenciarul Slobozia, în litigiu cu proprii angajați

Angajații Penitenciarului Slobozia s-au îndreptat împotriva instituției. 226 de persoane, membre ale Sindicatului Național al Lucrătorilor din Penitenciare, filiala Slobozia, au acționat instituția în instanță, solicitînd acordarea unor drepturi salariale de care nu au beneficiat. «Este dreptul nostru și trebuie să-l primim!» a precizat Iulian Dorobanțu, liderul de sindicat al SNLP Slobozia.

Revendicările de la Penitenciarul Slobozia
Cei 226 de membri ai Sindicatului Național al Lucrătorilor din Penitenciare, filiala Slobozia solicită instituției și, implicit, Administrației ... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2015, 10:20 (7081 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (I)

Ziarul Independent a oferit publicului și în 2015 cele bune informații despre evenimentele care au marcat județul pe parcursul celor 12 luni. Cel mai important eveniment al anului a debutat în februarie, atunci cînd procurorii Direcției Naționale Anticorupție l-au arestat pe Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița. Organele judiciare locale au continuat lupta cu infracționalitatea înregistrată la nivelul județului. Alături de interlopi, proxeneți sau cămătari, în plasa procurorilor au căzut și oficiali din administrație. Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia deschid dosarul «Art Oil» prin intermediul căruia... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2015, 13:15 (9450 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Arta pierdută a goblenului

Arta pierdută a goblenului

Acum 20 de ani era o afacere. Acum 15, o mîndrie. Acum e o artă pe cale de dispariție. Cecilia Chiru se încăpățînează însă să o practice. Iar mîinile ei «desenează» cu ace subțiri cît firul de păr și ațe colorate adevărate opere de artă.

O lume zugrăvită cu acul
«Maica Domnului cu Pruncul», «Chinezul și Chinezoaica», «Baronul», «Mona Lisa», «Cina cea de Taină», «Pastorala», «Idila lebedelor», «Ikebana», «Peisaj de iarnă»... Reproduceri după picturi celebre, castele somptuoase, cai, lebede, orașe dispărute... În cele 200 de goblenuri care împodobesc pereții casei se înșiră întreaga... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2015, 17:10 (6098 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Evazioniștii ialomițeni au prejudiciat Statul cu 153 milioane de lei

Un raport al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița evidențiază prejudiciile aduse bugetului de stat în urma activităților infracționale de evaziune fiscală, depistate de inspectorii instituției. Valoarea totală a respectivelor prejudicii a fost de 153 milioane de lei.

Controale timp de 9 luni Datele cuprinse în Raportul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița fac referire la perioada ianuarie-septembrie 2015. Potrivit informațiilor oficiale, în acest interval de timp, inspectorii fiscali ai AJFP au demarat un număr de 875 de acțiuni de control. În urma... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2015, 10:20 (7045 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Incompatibilitate morală la Școala nr. 3 Slobozia

Incompatibilitate morală la Școala nr. 3 Slobozia

Școala Gimnazială nr. 3 din Slobozia se află pe lista unităților școlare care au beneficiat anul acesta de aproximativ 300 mii de lei pentru repararea acoperișului. Firma care și-a adjudecat lucrările este IN-OUT Construct SRL, însă firma subcontractantă este Experience Com SRL Slobozia Nouă. Aceasta din urmă este controlată de către consilierul local Ionuț Răileanu, consilier care a aprobat, evident, alocarea bugetară pentru Școala nr. 3. Nu-i așa că pămîntul e rotund?

Abonament la bani publici În vara lui 2015, după ani de așteptare, Școala Gimnazială nr. 3 Slobozia a primit vreo... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2015, 16:20 (26151 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

A doua casă de la Centrul Comunitar Slobozia

Pensionarii Sloboziei vor să fie utili societății

A doua casă de la Centrul Comunitar Slobozia

Centrul Comunitar al Persoanelor Vîrstnice din Slobozia împlinește anul viitor 5 ani de cînd a fost dat în folosință. În timpul scurs de la inaugurare, Centrul a devenit pentru sute de pensionari din Slobozia un reper. Dar cei care îi trec zilnic pragul vor mai mult. Vor să redevină membri activi ai comunității, vor să ajute orașul, vor să se implice în acțiuni de voluntariat... Și cred că activitățile în care au fost implicați pînă acum sînt cea mai bună carte de vizită.

A doua casă în mijlocul orașului
Pe listele Centrului Comunitar al Persoanelor Vîrstnice din Slobozia sînt... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2015, 12:10 (6171 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

13 profesori din Ialomița, condamnați la închisoare cu executare

Primele sentințe în dosarul «Mită pentru BAC 2012»

13 profesori din Ialomița, condamnați la închisoare cu executare

Judecătorii au anulat 169 de lucrări supraevaluate și 103 diplome de Bacalaureat false

Judecătorii Tribunalului Ialomița au dat marți, 22 decembrie 2015, primele sentințe în dosarul «Mită pentru BAC 2012». 13 din cei 17 profesori inculpați au primit pedepse cu executare, iar 4 dintre ei au fost lăsați în libertate, sub supravegherea organelor judiciare. Mai mult, instanța a decis și aplicarea unor pedepse accesorii privind interzicerea exercitării profesiei pe o perioadă cuprinsă între 1 și 2 ani. Această prevedere nu-i va afecta însă pe dascălii care nu au fost trimiși după gratii. De asemenea, prin sentința dată, magistrații au decis să anuleze 169 de lucrări supraevaluate și 103 diplome de Bacalaureat false. Hotărîrea Tribunalului Ialomița nu este definitivă, ea putînd fi atacată... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2015, 17:30 (437202 vizualizări - 358 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Lipsă apă în localitățile Dridu și Dridu-Snagov!

Echipele RAJA Constanța intervin joi, 29 ianuarie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Principală din comuna Dridu. Pentru executarea ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2026, 11:40
(2473 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat pe site broșura privind Declarația Unică-Formularul 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că pe site-ul ANAF a fost publicată broșura «Despre Declarația Unică-Formularul 212» 2025- 2026 ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2026, 11:20
(1348 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Locală Slobozia: Atenție, se vor executa lucrări la podul de peste râul Ialomița din Slobozia!

Potrivit Poliției Locale Slobozia, vor fi executate lucrări de reparații la rampele de urcare și coborâre la podul de peste râul Ialomița din Slobozia. Lucrările vor fi demarate încep ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 14:40
(3059 vizualizări - 4 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificări în domeniul eșalonărilor la plată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că prin Legea nr. 239/2025/2025, privind stabilirea unor măsuri de redresare și eficientizare a resurselor publice ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 13:25
(648 vizualizări - 0 comentarii)


2777 persoane angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în anul 2025

În anul 2025, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2777 persoane, dintre acestea 116 ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 09:15
(3498 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Au fost aprobate și publicate Normele anuale de venit valabile în anul 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din exploatarea terenurilor agricole și/sau din creșterea și exploatarea animalelor/familiilor de albine ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 08:15
(3629 vizualizări - 0 comentarii)


Sesiuni de prim ajutor ale paramedicilor SMURD pentru jandarmii ialomițeni

Sesiuni de prim ajutor ale paramedicilor SMURD pentru jandarmii ialomițeni

Acordarea primului ajutor este foarte importantă și poate face diferența dintre viață și moarte. De aceea, orice persoană care ajunge la locul unui eveniment poate ajuta victimele, dacă are cunoștințele ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 08:05
(4586 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 271 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European

Angajatorii din Spațiul Economic European oferă, prin intermediul rețelei EURES România, 271 locuri de muncă vacante. Astfel, în Finlanda sunt disponibile 6 locuri de muncă (3 sudor MIG/ ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2026, 15:40
(5921 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 6,39 milioane de lei în decembrie 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile fiscal-teritoriale, a rambursat în luna decembrie 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6,39 milioane ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2026, 10:35
(9885 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un apartament din Slobozia. Zeci de persoane evacuate!

Incendiu la un apartament din Slobozia. Zeci de persoane evacuate!

Vineri, 23 ianuarie a.c., Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit, în jurul orelor 18,00, pentru stingerea unui incendiu la un apartament din Slobozia, zona Piața Agroalimentară. « ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2026, 18:50
(3509 vizualizări - 1 comentariu)


«Târgul Apicol» Slobozia, ediția a XV-a

Servicii Publice Slobozia SRL, împreună cu Primăria Slobozia, Consilul Județean Ialomița și Cooperativa Agricolă «Casa Mierii» Ialomița organizează «Târgul Apicol» ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2026, 14:35
(1922 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 34 de echipaje la Competiția Europeană de Statistică

În data de 16 ianuarie 2026 a avut loc prima testare (etapa județeană) a Competiției Europene de Statistică (CES) 2025-2026, organizată de Institutul Național de Statistică în colaborare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2026, 11:25
(2810 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fetești!

Luni, 26 ianuarie 2026, echipele RAJA Constanța vor interveni pentru remedierea unei avarii survenite la conducta principală de alimentare cu apă, cu diametrul de 315 mm, de pe strada Jandarmeriei, din ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2026, 09:45
(8543 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 156,48 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna decembrie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna decembrie a anului 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 154,86 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2026, 09:40
(19510 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 16,30 milioane de lei, sume stabilite suplimentar de plată de Inspecția Fiscală în luna decembrie 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna decembrie, 19 inspecții fiscale, au efectuat 9 controale inopinate și 22 de verificări documentare. Ca urmare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2026, 08:30
(6433 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1264 de agenți economici au beneficiat de bonificația de 3% pentru achitarea obligațiilor fiscale la termen

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că, la nivelul județului Ialomița au beneficiat de bonificația de 3% din impozitul pe profit anual și din impozitul pe veniturile micro ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2026, 08:10
(1778 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fată de 15 ani, plecată de la domiciliu

Fetești: Fată de 15 ani, plecată de la domiciliu

Polițiștii caută o fată de 15 ani, plecată de la domiciliul din municipiul Fetești. Fata are 15 ani, o înălțime de 1,64 m, greutate de 54 kg, ochii albaștri, părul fiind scurt. Se numește Valentina ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2026, 14:15
(2874 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Italia, depistat la Țăndărei!

Autoturism furat din Italia, depistat la Țăndărei!

Polițiștii ialomițeni au identificat un autoturism, fabricat în 2020, evaluat la aproximativ 80000 de euro, urmărit de autoritățile italiene. Mașina a fost găsită în posesia unui tâ ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2026, 18:50
(2639 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Victoriei din orașul Țăndărei!

Sâmbătă, 10 ianuarie 2026, a fost necesară sistarea furnizării apei potabile în vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2026, 14:35
(4038 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,91%, rata șomajului la sfârșitul lunii noiembrie 2025

La sfârșitul lunii noiembrie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4633 șomeri (din care 2235 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2026, 10:10
(9565 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierele Vlașca și Fetești-Oraș din Fetești!

Echipele RAJA intervin luni, 5 ianuarie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași din orașul Fetești. Pentru realizarea ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2026, 13:05
(5119 vizualizări - 0 comentarii)


Un An Nou 2026 plin de împliniri!

Un An Nou 2026 plin de împliniri!

Redacția Independent

vă urează La Mulți Ani!

1 Ianuarie 2026, 00:05


Slobozia: 100 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni desfășoară în această perioadă acțiuni pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale privind regimul articolelor pirotehnice, în cadrul planului de acțiune « ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2025, 13:00
(24226 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru accidentul provocat. Avea o alcoolemie de 1,16 mg/l în aerul expirat!

Un tânăr de 27 de ani, din Cosâmbești, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a provocat un accident rutier la Slobozia. Vineri, 26 decembrie 2025, a fost surprins circulând cu viteză ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2025, 12:30
(15894 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Reținut pentru «furt»

Polițiștii au reținut duminică, 28 decembrie 2025, pentru 24 de ore, o persoană cercetată sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «furt». Oamenii legii au fost sesizați prin 112 de ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2025, 12:00
(2062 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite marți, 30 decembrie 2025, pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală din localitatea Dridu ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2025, 11:35
(5674 vizualizări - 0 comentarii)


Independent urează ialomițenilor Sărbători Fericite, cu multă sănătate și fericire!

Independent urează ialomițenilor Sărbători Fericite, cu multă sănătate și fericire!

Redacția Independent

vă dorește să aveți parte de

Sărbători pline de bucurie și liniște!

Crăciun Fericit!

25 Decembrie 2025, 00:05


ANM: Cod Galben de ninsori și viscol și în județul Ialomița

ANM: Cod Galben de ninsori și viscol și în județul Ialomița

Marți, 23 decembrie 2025, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Galben de ninsori și viscol și pentru județul Ialomița. Avertizarea va intra în vigoare marți, 23 decembrie ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2025, 10:30
(6080 vizualizări - 0 comentarii)


2640 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-noiembrie 2025

În perioada ianuarie-noiembrie 2025, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2640 persoane ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2025, 12:10
(5215 vizualizări - 0 comentarii)


Programul de lucru la RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor de Iarnă

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, casieriile RAJA Constanța, precum și compartimentele care desfășoară activități de lucru ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2025, 08:55
(8776 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...