Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Liviu Lepădătescu, locul III la Cupa «Riposta»

Scrimă

Liviu Lepădătescu, locul III la Cupa «Riposta»

Pe 5 și 6 decembrie 2015, Sala Floreasca din București, a găzduit Turneul Internațional de Sabie pentru Copii și Cadeți, răsplătit prin Cupa «Riposta», după numele clubului organizator. A fost o competiție foarte puternică, pusă pe planșă în colaborare cu Federația Română de Scrimă și aducînd la start peste 200 de sabreri, legitimați la cluburi din România, Bulgaria, Ucraina, Grecia și Turcia. Duelurile au contat pentru ierarhii exclusiv individuale, la categorii de vîrstă sub 11, 13 și 16 ani. Delegația CSS Slobozia a avut o comportare relativ onorabilă, reușind, din păcate, o singură clasare pe podium. La categoria sub 13 ani, Liviu Lepădătescu a ocupat ultima treaptă a podiumului într-un concurs... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 15:35 (5646 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Laptele distribuit la Fetești, PUS SUB SECHESTRU

Autoritățile au blocat pentru analize 40000 de doze

Laptele distribuit la Fetești, PUS SUB SECHESTRU

Incidentul petrecut vineri, 27 noiembrie a.c., la Școala Generală Nr. 3 «Dimitrie Cantemir» din Fetești a pus pe jar autoritățile din Ialomița și Tulcea. De 5 zile, se fac analize la laptele din cauza căruia se presupune că 23 de elevi ai unității de învățămînt s-ar fi intoxicat și au ajuns la spital. Reprezentanții instituțiilor publice competente să facă astfel de verificări au pus sub sechestru un număr total de 40000 doze de lapte, ce ar proveni din lotul distribuit pe raza județelor Tulcea și Ialomița. Mai mult, în această cauză a fost întocmit chiar și un dosar penal.

Copii îmbolnăviți la școală... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 15:10 (7187 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația rurală din Ialomița caută funcționari

Administrația rurală din Ialomița caută funcționari

Deși din punct de vedere legal au dreptul de angaja personal pe locurile rămase vacante, instituțiile publice se plîng de faptul că oferta este neatractivă. De vină sînt salariile mici și condițiile de muncă ce nu pot satisface nevoile salariaților. Iar dacă la orașe administrația din Ialomița se mai descurcă, la sate situația este disperată. De exemplu, comuna Traian are disponibile 4 locuri de muncă în cadrul administrației locale pe care nimeni nu le vrea. «Toți spun că salariul este mic și că foarte mulți bani se duc pe transportul pînă aici...» explică situația Fănel Năstase, primarul localității.

Concursuri fără candidați... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 14:55 (5297 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Mihai Geantă a câștigat «Mastersul SuperSeniorilor»

Tenis de cîmp

Mihai Geantă a cîștigat «Mastersul SuperSeniorilor»

La finele săptămînii precedente, Ploieștiul a găzduit «Mastersul Național pentru SuperSeniori», competiție care a adunat la start cei mai bine clasați veterani de la mai multe categorii de vîrstă, începînd cu 60 de ani. Așa cum, de altfel, era de așteptat, la categoria 60+ s-a impus slobozeanul Mihai Geantă, favoritul numărul 1 al competiției. Respectînd sistemul «Turneului Campionilor», cei 8 combatanți au fost împărțiți în două grupe, unde au disputat meciuri fiecare cu fiecare. Mihai Geantă a fost repartizat în grupa 1, unde a obținut 3 victorii lejere. Astfel, Geantă a trecut de băcăoanul Ion Chirvăsuță, cu 6-1, 6-2, de gorjeanul Dumitru Brăilă, cu un scor similar, iar pe Ștefan Popescu, de... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 14:25 (5272 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlci politic în Consiliul Local Slobozia

Cum nu vii tu, Țepeș Doamne?

Bîlci politic în Consiliul Local Slobozia

Joi, 26 noiembrie, cei 21 de consilieri locali ai muncipiului Slobozia s-au reunit într-o nouă ședință ordinară a Consiliului Local. Întîlnirea, una fără mari mize politice sau administrative, s-a transformat într-un bîlci politic în care s-au plătit polițe și s-au reglat conturi între consilierii PSD și cei ai Opoziției. În no mans land-ul administrativ s-au aflat, ca de obicei, slobozenii. Pentru aceștia, cel mai important dintre proiectele de Consiliu Local supuse dezbaterii a fost cel privind repartizarea locuințelor ANL de pe Nordului. Însă miza politică a acestei ședințe de consiliu local a reprezentat-o cele două proiecte care vizau aprobarea unor inventare noi pentru domeniul... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 13:45 (4422 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doctorul Vasile Olaru mai vrea un mandat

Colegiul Medicilor Ialomița, în pragul alegerilor

Doctorul Vasile Olaru mai vrea un mandat

În perioada 29 noiembrie-8 decembrie 2015, medicii din Ialomița votează pentru Consiliul de Conducere al Colegiului Medicilor Ialomița. Potrivit reglementărilor, din această entitate fac parte 11 membri, din rîndurile cărora vor fi aleși viitorul președinte, cei 3 vicepreședinți, cenzorii și secretarul. Dacă la ultimele alegeri, organizate în anul 2011, pe lista înscrierilor au fost trecute 27 de nume, la cele de anul acesta doar 15 medici și-au depus candidaturile. Printre aceștia se numără și doctorul Vasile Olaru, acesta ținînd să declare: «nu mi-e teamă de nimeni!».

Să fie alegeri... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 13:20 (5772 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, junioare, CSM București-CSS Slobozia 25-22 (13-12)

Înfrîngere nedreaptă

Sala Elite din Capitală a găzduit sîmbătă, 5 decembrie 2015, partida dintre CSM București și CSS Slobozia, contînd pentru campionatul junioarelor III la handbal feminin. Meciul s-a jucat sub semnul echilibrului, lucru confirmat și de faptul că, la pauză, scorul era 13-12 pentru bucureștence. Echipa lui Marian Simion a ieșit de la cabine decisă să răstoarne rezultatul de pe tabelă și chiar a reușit. În minutul 29, Slobozia conducea cu 15-14, însă a urmat o perioadă nefastă, cînd junioarele Bucureștiului au înscris 4 goluri consecutive. CSS a revenit la 17-18 și la 22-23, cu două minute înainte de finalul partidei. Ultimul cuvînt l-au avut însă gazdele, care au mai marcat de două ori, consfințind... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 12:45 (5143 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Marian Popa, din nou viceprimar la Țăndărei

Marian Popa, din nou viceprimar la Țăndărei

În urmă cu o săptămînă, mai exact joi, 26 noiembrie a.c., consilierii locali din Țăndărei l-au reconfirmat în funcția de viceprimar al orașului pe Marian Popa, membru PNL. Acesta a decis să vacanteze postul anul trecut în februarie, după ruperea alianței politice USL. Popa a fost (re)ales cu 11 voturi pentru, din 15 exprimate.

O funcție dificilă Funcția de viceprimar al Țăndăreiului a aruncat administrația locală a orașului într-o serie de scandaluri publice. Totul a izbucnit cu cîteva luni în urmă, după ce reprezentanții Organizației PSD Țăndărei au decis să-i retragă calitatea de... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 11:20 (7214 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Dublă victorie pentru juniori

Pentru juniorii A și B ai Unirii Slobozia, sezonul pe care tocmai îl traversează este unul de tranziție. Rețeta locală pe care conducerea clubului încearcă să o impună echipei mari a galben-albaștrilor a văduvit echipele de juniori de implicarea multora dintre componenții acestora. Astfel, meci de meci, lui Enache Costea i-a fost destul de greu să alcătuiască formule de start competitive, iar acest lucru s-a văzut în clasament. Concret, cu o etapă înainte de vacanța de iarnă, juniorii A se găsesc pe locul 9, cu doar 3 succese în 12 meciuri disputate, iar juniorii B pe locul 13 din 14 echipe, cu mult sub comportarea din campionatul trecut. Cum însă rolul formațiilor de juniori este să propulseze... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 10:20 (4446 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procesul «Sindicatele vs Primăria Slobozia» merge mai departe

Elena Neagu nu renunță

Procesul «Sindicatele vs Primăria Slobozia» merge mai departe

Elena Neagu, reprezentantul legal al Uniunii Județene a Sindicatelor Libere Ialomița nu renunță la procesul intentat Primăriei Slobozia pentru «tulburare de posesie și abuz în serviciu». Elena Neagu susține că, în cazul în care instanța îi va da cîștig de cauză, va cere municipalității despăgubiri materiale. Reamintim că pentru realizarea «gropii lui Stoica», Primăria a transformat 1476 de mp aflați în administrarea UJSLI în «domeniu public al Sloboziei». Paradoxal, Elena Neagu continuă să plătească taxe și impozite pentru terenul «rechiziționat» de către Primărie.

Sindicatele vor despăgubiri... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 19:25 (10294 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Excavări ilegale în incinta sitului arheologic «Piscul Crăsani»

Două milenii de istorie, distruse cu buldozerul

Excavări ilegale în incinta sitului arheologic «Piscul Crăsani»

Cel mai important sit arheologic din județul Ialomița, «Piscul Crăsani», a fost afectat în urma unor lucrări de excavare ilegale. Autoritățile locale din Balaciu au intrat cu buldozerele în incinta așezării și au extras pămînt galben pentru a întări podul peste rîul Ialomița, aflat la cîțiva metri de sit. Polițiștii și procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au deschis o anchetă în acest caz pentru a stabili cu exactitate maniera în care au fost executate lucrările. Se pare că administrația locală a omis să solicite avizele necesare deschiderii unui astfel de șantier în zona respectivă. Importanța istorică a sitului «Piscul Crăsani» este una destul de mare, aici fiind descoperită... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 17:35 (11301 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dascălii cer Statului tichetele de vacanță

Profesorii din Ialomița se pregătesc de procese

Dascălii cer Statului tichetele de vacanță

O lege intrată în vigoare și nepusă în aplicare pînă în prezent îi revoltă pe profesorii din Ialomița. Este vorba despre OUG 8/2009, privind acordarea tichetelor de vacanță. Apărați de oficialii Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița, dascălii vor să ceară Statului drepturile salariale care li se cuvin ca urmare a promulgării actului normativ. În perioada următoare, peste 3000 de profesori, membri USLÎ Ialomița, vor face demersuri pentru a intenta acțiuni în instanță. Cei care au spart gheața sînt 17 dascăli din comuna Adîncata...

Guvernul a uitat de tichetele de vacanță... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 15:10 (9609 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații noi în scandalul Art Oil

Avocatul lui Alexandru Stoica trage de timp

Acuzații noi în scandalul Art Oil

Ultimul termen al procesului penal în care este implicat Alexandru Stoica, primarul Sloboziei, a fost unul cu scîntei. Apărătorul edilului a cerut recuzarea judecătorului de ședință. În motivarea acestei acțiuni, avocatul Ștefan Sava a făcut apel la o serie de decizii ale Înaltei Curți de Casație și Justiție. Mai mult, magistrații Judecătoriei Slobozia au decis să disjungă cauza pe latură civilă, invocînd faptul că administratorul benzinăriei Art Oil a fost prejudiciat în urma activității infracționale desfășurate de primarul Stoica și de funcționarii din subordine. Termenul acestui nou proces a fost stabilit pentru luna ianuarie a anului viitor.

Un proces complicat... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 13:40 (9265 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, verificat de Camera de Conturi Ialomița

Consiliul Județean Ialomița, verificat de Camera de Conturi Ialomița

Ancheta Direcției Naționale Anticorupție demarată la Consiliul Județean Ialomița a fost precedată de auditul Camerei de Conturi Ialomița. În lunile imediat următoare arestării lui Silvian Ciupercă, instituția a întreprins două acțiuni de audit. Au fost supuse verificării maniera în care au fost executate două drumuri județene, precum și concesionările care i-au adus lui Ciupercă dosarul penal instrumentat de DNA. În prezent, ambele Rapoarte care conțin prejudiciile descoperite la Consiliul Județean Ialomița au fost contestate. Unul dintre documente face obiectul unui litigiu în instanță, iar celălalt a fost transmis spre analiză Curții de Conturi a României.

E vremea controalelor... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 11:55 (5223 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ruinele culturale ale Ialomiței

Ruinele culturale ale Ialomiței

Un raport al Direcției pentru Cultură Ialomița evidențiază încă o dată ceea ce știm de ani buni: monumentele istorice ale județului sînt lăsate în paragină. Potrivit documentului oficial, jumătate din aceste obiective sînt tratate cu indiferență de Ministerul Culturii, singura instituție cu drept în acordarea de fonduri pentru lucrări de reabilitare sau renovare.

Situație fără soluții În lung de linie, în Ialomița există un număr total de 131 de monumente istorice, aprobate prin Ordinul Ministerului Culturii nr. 2361/2010. Potrivit raportului prezentat de Direcția pentru Cultură a județului... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 10:05 (5218 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa slobozenilor NU are autorizație sanitară

Trihalometanii dau bătăi de cap Urban SA

Apa slobozenilor NU are autorizație sanitară

În vara acestui an, analizele lunare efectuate de către Urban SA au confirmat faptul că nivelul de trihalometani din apa furnizată populației înregistrează depășiri peste limitele legale admise. Informația a fost făcută publică abia în luna octombrie, de către presa locală. La acest moment, Urban SA nu a reușit să readucă apa în parametrii de potabilitate impuși de către programul de conformare asumat în anul 2013. Direcția de Sănătate Publică Ialomița refuză să semneze autorizația sanitară de funcționare pentru următorul an.

Autoritățile ascund trihalometanii
Tributară conducerii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 20:10 (18360 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Comisarul șef Viorel Ștefu rămâne în fruntea Poliției Județene

EXCLUSIV: Comisarul șef Viorel Ștefu rămîne în fruntea Poliției Județene

Ministerul Administrației și Internelor a decis să-i prelungească mandatul de comandant al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița comisarului șef Viorel Ștefu. Potrivit Statutului Polițiștilor, acesta ar fi trebuit să se pensioneze la termen. Astfel, Viorel Ștefu va rămîne în funcție încă un an. Decizia MAI a fost adoptată datorită modelului de management administrativ implementat de comisarul șef Ștefu în cei 6 ani în care s-a aflat la conducerea Poliției Județene.

Încă un an în fruntea Poliției
Venit de la Buzău, comisarul șef Viorel Ștefu a preluat conducerea Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 18:40 (10649 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

1 Decembrie, la Slobozia

Ialomița Națională

În Ialomița, Ziua Națională a României e sărbătoare obligatorie. Anul acesta, ca și anul trecut, ea a fost organizată de autorități în Piața Unirii din Slobozia. Peste 1000 de slobozeni au fost prezenți la ceremonie și parada militară care a urmat.

România lor și România noastră
La unsprezece fără cinci esplanada e plină. Oficiali, jandarmi, militari, popor, cerșetori, ofițeri de la SRI infiltrați în mulțime... Prefectul Gigi Petre primește onorul și trece în revistă militarii Garnizoanei Slobozia. Are ochelari heliomați și un pardesiu la culoare. E soare, aproape e cald și mulțimii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 17:35 (6013 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

UNIREA, capabilă de surprize plăcute

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

UNIREA, capabilă de surprize plăcute

Victorina Bora: «Dacă nu refacem acoperișul și suprafața de joc, riscăm să nu mai jucăm la Slobozia!»

Unirea Slobozia a terminat turul campionatului pe locul 10, unul care, dacă va fi menținut pînă la final, va garanta rămînerea echipei în Liga Națională. Într-un amplu interviu pe care antrenoarea Unirii Slobozia, Victorina Bora, l-a oferit ziarului nostru, am discutat despre evoluția din tur, despre proiectele privind returul, dar și, după cum veți vedea, despre alte probleme care privesc viața echipei și care trebuie rezolvate urgent.

-Doamna Victorina Bora, corespund locul 10 și cele 13 puncte așteptărilor dumneavoastră legate de turul campionatului?
-Corespund doar pentru că sîntem în obiectiv. Pe de altă parte, eu nu sînt mulțumită în... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 16:05 (8091 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a oferit 41 mii de lei pentru vindecarea bolnavilor săraci

Primăria Slobozia a oferit 41 mii de lei pentru vindecarea bolnavilor săraci

Serviciul de Protecție și Asistență al Primăriei Slobozia oferă sprijin persoanelor nevoiașe care au nevoie de tratamente medicale și intervenții chirurgicale, dar pe care nu și le pot permite. De la începutul anului și pînă în prezent, din bugetul local au fost acordați 41 mii de lei pentru susținerea acestor cazuri.

Fonduri destinate bolnavilor săraci
Dacă în plan administrativ eforturile Primăriei Slobozia sînt greu de sesizat, municipalitatea face totuși eforturi pentru a susține cauza săracilor din oraș. Mai ales a oamenilor care suferă de afecțiuni grave și care, din lipsa... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 15:20 (6554 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bordușani: Hoți prinși de polițiști

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Bordușani au fost sesizați de către o localnică, de 65 de ani, despre faptul că în noaptea anterioară, persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței și dintr-o ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(27812 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Viteza face victime

Duminică, 25 aprilie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați prin 112, despre producerea unui accident de circulație. Accidentul s-a produs pe DJ203B, pe raza localității Gîrbovi, și s-a soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(26027 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiștii din Urziceni și Fierbinți-Tîrg

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Urziceni au acționat pentru menținerea ordinii și liniștii publice, pentru prevenirea faptelor cu violență, a furturilor din buzunare, de și din auto, a comerțului ilicit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:19
(23710 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan

O echipă de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a oprit pentru control, duminică, 25 aprilie, un autoturism înmatriculat în Spania, la volanul căruia se afla un localnic, de 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:18
(31102 vizualizări - 0 comentarii)


264 locuri vacante pentru 1100 de persoane fără loc de muncă

Vineri, 23 aprilie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa generală a locurilor de muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Evenimentul s-a desfășurat și la nivel ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(21670 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a luat foc la Făcăeni, acoperișul unei case a fost mistuit de flăcări la Condeești

Sîmbătă, 24 aprilie, autoutilitara unui cetățean din comuna Făcăeni a fost cuprinsă de flăcări ca urmare a unui scurtcircuit produs la un conductor electric defect sau izolat necorespunzător. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(27314 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Scuterul a fost acroșat de un autobuz

Vineri, 23 aprilie, pe 112, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe Strada Călărași, din Fetești, un cetățean care se deplasa cu un moped a fost lovit de un autobuz. La fața locului s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:30
(23864 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Minor la volanul autoturismului bunicii

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 22 spre 23 aprilie a.c., în jurul orei 00,20, polițiștii din Balaciu au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:29
(24576 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:26
(23627 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:56
(23142 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(20270 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(13879 vizualizări - 0 comentarii)


10 baruri și 9 săli de jocuri, controlate

În cursul după-amiezii de joi, 22 aprilie, în intervalul orar 18,00-21,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(22323 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în zonele rurale

În cursul nopții trecute, respectiv 22/23 aprilie, agenții Posturilor de Poliție Albești, Ciochina și Buești au organizat o acțiune comună intercomunală, sub coordonarea ofițerilor din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:54
(13590 vizualizări - 0 comentarii)


Depunerea situațiilor financiare, obligatoriu la Registrul Comerțului

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește comercianților că, începînd cu anul 2010, situațiile financiare anuale se depun numai la Registrul Comerțului. Avînd în vedere că data limită pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 13:42
(21041 vizualizări - 0 comentarii)


Perdelele forestiere de protecție, în atenția Prefecturii

Joi, 22 aprilie a.c., la sediul Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o ședință de lucru a Comandamentului județean de analiză a realizării Programului de înființare a perdelelor forestiere de protecție. ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 10:13
(19984 vizualizări - 1 comentariu)


Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 16 aprilie 2010, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 20:18
(20889 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu tractorul peste un bătrîn

Poliția Urziceni a fost sesizată miercuri, 21 aprilie a.c., prin 112, despre faptul că pe raza localității Hagiești s-a produs un accident de circulație, un pieton fiind implicat. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:56
(20046 vizualizări - 0 comentarii)


Recidivist încarcerat după ce a tîlhărit un tînăr în stare de ebrietate

Un tînăr în vîrstă de 28 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului după ce Judecătoria Slobozia a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:39
(25142 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat

Miercuri, 21 aprilie a.c., polițiștii l-au identificat și reținut, pe raza comunei Frumușani-Călărași, pe un tînăr, în vârstă de 28 ani, din Fetești, care lucra în cadrul unei vulcanizări din localitate ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:58
(13722 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au constatat o infracțiune comisă de un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Săveni, care se deplasa la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare străine, fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:42
(25527 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă sancționată pentru nerespectarea regimului materialului lemnos

În urma verificărilor efectuate la un agent economic din comuna Făcăeni s-a constatat că acesta comercializa material lemnos pentru construcții fără a utiliza sistemul informatic integrat de urmărire a ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:40
(14977 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 aprilie 2010, începînd cu ora 9.00, Bursa generală a locurilor de muncă. Acțiunea se va desfășura în Slobozia la Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:48
(21232 vizualizări - 0 comentarii)


22 aprilie, ziua Pământului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

22 aprilie, ziua Pămîntului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

Joi, 22 aprilie, la orele 10,00, preșcolarii Grădiniței «Junior» din Slobozia au organizat marșul annual de Ziua Pămîntului. Însoțiți de educatori și oficiali locali (l-am remarcat, în treacăt, pe nelipsitul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:24
(17492 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Caloiene, Iene,
Du-te-n cer și cere
Să deschiză porțile,
Să sloboadă ploile,
Să curgă și gîrlele,
Zilele și nopțile,
Ca să crească grînele!
Iani, Iani, Caloiani,
Ia cerului torțele ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:22
(13018 vizualizări - 0 comentarii)


«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

În cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, 21 aprilie, reprezentații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității raportul de activitate al instituției pe anul 2009. ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 06:52
(11709 vizualizări - 1 comentariu)


Pistol de calibru 5,5 mm, deținut ilegal

Polițiștii au depistat marți, 20 aprilie, un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, de 66 de ani, din Fetești, deținea fără drept un pistol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21246 vizualizări - 0 comentarii)


Nu vrea să se întoarcă acasă: Dat dispărut de Poliția Constanța, găsit la Sudiți

Marți, 20 aprilie, polițiștii Postului de Poliție Sudiți au depistat pe islazul comunal un tînăr, de 23 de ani, din județul Tulcea, care lucra ca cioban la stîna de oi a unui bărbat din localitatea Sudiți ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21217 vizualizări - 0 comentarii)


2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(14206 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins de un țăndărean

Marți, 20 aprilie, în jurul orei 23,30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată prin 112 de un localnic cu privire la faptul că a observat un individ care, după ce a spart geamul unui autoturism, a încercat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(16777 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...