Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Legislația antiincendiu creează haos în Ialomița

Mult anunțatele controale ale inspectorilor ISU dau Ialomița peste cap. Cea mai acută situație se constată în Administrație. Șefii de deconcentrate caută cu disperare soluții pentru obținerea avizelor și intrarea în legalitate. Iar pentru realizarea documentației au nevoie de expertize și fonduri, ce par imposibil de accesat. În tot acest timp, vizați direct de controale, patronii localurilor publice pun lacăte pe uși și intră în renovare.

Administrația este «în flăcări»
Bulversați de teama controalelor, oficialii deconcentratelor au început să caute soluții pentru obținerea tuturor... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2015, 16:15 (8129 vizualizări - 11 comentarii)

POLITICĂ

Traseiștii politici se întorc acasă

Ordonanța Bumerang

Traseiștii politici se întorc acasă

La începutul lunii noiembrie 2015, Comisia juridică a Senatului a adoptat proiectul de lege privind respingerea OUG 55, stabilind că doar consilierii locali care au migrat de la un partid la altul își vor pierde mandatele, în timp ce primarii și președinții de consilii județene revin în situația anterioară aplicării actului normativ. Indiferent ce vot va da Senatul și oricît de discutabilă ar fi diferențierea, problema de fond rămîne. Iar Ialomița politică are un nou motiv să fiarbă zilele astea în suc propriu.

Istoria locală a Ordonanței
Pentru cei mai uituci dintre noi, reamintim... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2015, 13:45 (6988 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna de la Sfântu’ Așteaptă

Lungul drum al orașului Căzănești către statutul de comună

Comuna de la Sfîntu’ Așteaptă

La începutul acestei luni, Camera Deputaților a adoptat tacit proiectul de lege inițiat de deputatul ialomițean Cristina Pocora privind revenirea orașului Căzănești la statutul de comună. Decizia vine după o perioadă de 60 de zile de așteptare și este doar jumătate din drumul prin Parlamentul României pe care trebuie să îl parcurgă locuitorii din Căzănești pentru a fi retrogradați administrativ. Deși și-au exprimat dorința de a reveni la statutul de comună încă din luna aprilie a anului 2015, locuitorii din Căzănești vor continua să plătească impozite de oraș și în 2016. «Am aprobat deja impozitele pentru anul 2016. Sînt impozite de oraș!» ne-a confirmat primarul Traian Stelian.

... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2015, 12:25 (5764 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

«Trebuie să separăm democrația de dictatură!»

Primarii din fostul PDL se revoltă împotriva deputatului Tinel și demisionează!

«Trebuie să separăm democrația de dictatură!»

Primarii PDL din cadrul Biroului Permanent Județean PNL dizolvat pe 17 noiembrie 2015 se revoltă împotriva deputatului Gheorghe Tinel. 11 dintre cei 12 primari care compuneau această structură au anunțat că demisionează din toate funcțiile politice pe care le dețin în cadrul Organizației. «Trebuie să separăm democrația de dictatură înainte de a merge mai departe!» a declarat în cadrul conferinței de presă organizate la sediul PNL din Slobozia primarul comunei Bucu, Ion Drăgușin. Reamintim că printr-o decizie a Biroului Permanent Național al PNL, dublată de o decizie a copreședintelui PNL, Vasile Blaga, Gheorghe Tinel este noul copreședinte al filialei ialomițene a partidului.

Fără aleși impuși de la centru!... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 21:05 (17864 vizualizări - 44 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Război civil pentru listele de repartiții în blocurile ANL

Slobozia: Război civil pentru listele de repartiții în blocurile ANL

Repartițiile pentru cele 48 de apartamente și garsoniere în noile blocuri ANL au generat un adevărat război civil. De o parte a baricadei s-au poziționat oficialii Primăriei Slobozia, funcționarii care au lucrat la verificarea dosarelor și membrii Comisiei de repartiție, iar de cealaltă parte consilierii locali ai Opoziției și solicitanții care nu se află pe lista de potențiali beneficiari. Între aceste două tabere, în no man’s land se află cele 113 persoane, victime colaterale ale unui conflict care a fost acutizat de Ordonanța de Urgență de la sfîrșitul lunii august 2015, prin care vîrsta potențialilor beneficiari a fost extinsă pînă la 38 de ani.

Încurcate sînt căile repartițiilor ANL... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 18:25 (10527 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USL nu a murit în Ialomița

Martin, fă-te că lucrezi!

USL nu a murit în Ialomița

Iar pentru ca electoratul viitoarelor alegeri locale și județene să fie complet bulversat, vom repeta pînă la saturație că în Ialomița USL nu a murit niciodată! O dovedește nu doar coabitarea pașnică a celor două partide, PSD și PNL, în Consiliul Județean Ialomița, ci și mandatul administrativ lung cît o zi de de post al lui Ioan Martin la șefia acestei instituții...

Un vicepreședinte consecvent
Aflat în fruntea Consiliului Județean Ialomița de aproape două mandate, vicepreședintele Ioan Martin este imaginea vie a consecvenței în administrație și politică. Și cum în astea... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 17:10 (7821 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Operațiunea «Asfaltarea» a ajuns la final

Slobozia: Operațiunea «Asfaltarea» a ajuns la final

La începutul lunie iulie 2014, administrația slobozeană a dat startul unei noi etape de asfaltare a arterelor de circulație ale orașului. Potrivit declarațiilor oficiale, în această vară au fost reabilitate 11 artere de circulație, precum și spațiile destinate parcărilor din imediata vecinătate a blocurilor de locuințe din oraș. La acest moment, DADP mai are la dispoziție 500 de tone de asfalt, iar pînă la sfîrșitul anului va asfalta și aleea principală a cimitirului municipal de la Bora.

Dorel a ajuns la IRIS
La sfîrșitul săptămînii trecute, angajații DADP asfaltau de zor aleile... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 16:35 (7794 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Unirea încheie turul pe locul 10

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-Măgura Cisnădie 31-25 (16-10)

Unirea încheie turul pe locul 10

Sîmbătă, 21 noiembrie, Unirea Slobozia a obținut una dintre cele mai categorice și mai lejere victorii pe teren propriu de cînd evoluează pe prima scenă. Adversara, Măgura Cisnădie, venea la Slobozia cu aura unei echipe incomode. Cu toate acestea, echipa Victorinei Bora a avut de furcă doar 8 minute cu sibiencele. După golul de 3-3 a extremei dreapta Mădălina Predoi, iureșul slobozean s-a dezlănțuit, iar perspectiva celei de-a patra victorii stagionale a devenit tot mai limpede. A fost 5-3 în minutul 12, 9-5 în minutul 17 și 16-10 la pauză. Nimic mai frumos! În repriza secundă singura grijă a echipei noastre a fost conservarea rezultatului. Iar acest lucru s-a obținut fără mari bătăi de cap, apărînd... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 15:20 (4879 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Scrisoare deschisă la «groapa lui Stoica»

Slobozia se trezește!

Scrisoare deschisă la «groapa lui Stoica»

Întîrzierea lucrărilor de execuție a proiectului de reabilitare a Pieței Revoluției generează primele reacții publice oficiale. Deși nu mai este angajat al instituției, fostul secretar general al județului, Constantin Stoenescu, a redactat o scrisoare deschisă prin care îi cere prefectului județului Ialomița, Gigi Petre, să furnizeze public informații oficiale privitoare la «finalizarea lucrărilor ce se realizează în spațiul din incinta palatului administrativ din municipiu». Constantin Stoenescu se adresează prefectului județului, convins fiind că «informațiile provenind de la dumneavoastră se bucură de o mai mare încredere în rîndul cetățenilor și sînt de natură să elimine orice speculație pe... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 14:50 (7819 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir a câștigat Cupa Federației la Sabie-cadeți

Scrimă

George Dragomir a cîștigat Cupa Federației la Sabie-cadeți

La finele săptămînii precedente, la București s-a desfășurat Cupa Federației la Sabie, competiție adresată exclusiv cadeților și juniorilor la nivel individual. În turneul masculin al cadeților, CSS Slobozia și-a respectat din nou blazonul. Într-un turneu la care au participat 39 de sabreri de la toate cluburile de profil din țară, cea mai înaltă treaptă a podiumului a fost cucerită în final de slobozeanul George Dragomir. În sferturile de finală, George a trecut cu 15-7 de colegul său de la CSS Slobozia, Răzvan Stănescu. Semifinala a fost ceva mai disputată, dar la sfîrșit Peter Nyiri de la CS Riposta a trebuit să se recunoască învins, scor 15-11. În finală, sabrerul slobozean a depășit categoric... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 14:05 (4180 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ignoranți cu diplome pentru sistemul medical

Și afară ca și aici

Ialomița: Ignoranți cu diplome pentru sistemul medical

Cu 3 școli postliceale sanitare, Ialomița are printre cei mai slabi cursanți. Situația este recunoscută de reprezentanții Asociației Ordinului Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali-filiala județeană Ialomița, care susțin că mulți dintre absolvenți sînt nepregătiți pentru această profesie. Totuși entitatea este obligată de lege să le ofere dreptul de liberă practică. Respinși la concursurile organizate la nivelul spitalelor din județ, cei mai mulți iau calea străinătății. Așa se face că aceștia devin simpli îngrijitori cu diplome în azilele din marile state ale Uniunii Europene. Mai mult, în spatele unităților școlare unde asistenții sînt formați s-ar ascunde de fapt... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 13:10 (7713 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

«Lipsa concurenței pe posturi a fost un deficit pentru echipă!»

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia a terminat turul pe locul IV

«Lipsa concurenței pe posturi a fost un deficit pentru echipă!»

a declarat antrenorul echipei Unirea Slobozia, prof. Ion Ionescu

Unirea Slobozia a încheiat turul într-o vizibilă scădere de formă. Acest aspect poate fi explicat și prin seria de accidentări și suspendări care au măcinat lotul, în special înaintea ultimei etape, împotriva celor de la Metaloglobus. Astfel, în deplasarea de la București, petrecută vineri, 20 noiembrie, Unirea nu l-a avut în lot pe Lazăr, suspendat, iar Ibrian, Drăguț și Toma au jucat într-un picior. Prin urmare, Ion Ionescu a utilizat următoarea distribuție: Măstăcan-Ibrian, Topor, Hristian, Bucurică-Macare-Pîrvu (Toma), Gherasim (Teodorescu), Alexe, Popescu (Topală)-Khalil (Drăguț). În aceste condiții, victoria gazdelor cu 2-0 (Mitroi, Ghenovici) este una relativ logică. Unirea termină turul... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 12:35 (6142 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

4 capete de acuzare pe numele lui Gheorghe Ciriblan

Fostul edil din Mărculești, trimis în judecată

4 capete de acuzare pe numele lui Gheorghe Ciriblan

Foștii edili din Ialomița nu scapă de problemele cu legea pe care le-au avut în timpul mandatelor. Într-o astfel de situație este și Gheorghe Ciriblan, fostul primar al comunei Mărculești. Recent, acesta a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, pentru 4 capete de acuzare. Nu este prima dată cînd Ciriblan ajunge în fața organelor de anchetă. În trecut, acesta a fost achitat de instanță, într-un dosar penal instrumentat de aceiași procurori...

«Moșia» lui Ciriblan de la Mărculești Potrivit informațiilor oferite de Biroul de Presă al Parchetului... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 11:55 (6309 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Se anunță un retur interesant

Dacă Liga a IV-a ar fi fost cotată la pariuri, mulți jucători și-ar fi aruncat banii pe fereastră la etapa de sîmbătă, 22 noiembrie. A fost ultima rundă a turului și, parcă pentru a mări suspansul în retur, ierarhia a căpătat, la vîrf, aspectul unei cutii cu sardele. Unirea Ion Roată a devenit campioană de toamnă. După ce a dominat o bună parte a turului, aceasta a avut parte de un final modest, întregit de înfrîngerea în fața celor de la Andrășești, revelația ultimelor etape. În aceste condiții, doar golaverajul superior a menținut Unirea în fotoliul de lider. Pe locul 2, cu 35 de puncte, la fel ca Ion Roată, urcă nesperat Rapid Fetești, victorioasă la Amara. Podiumul este completat de Andrias... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 11:15 (5054 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Azilul de noapte al Sloboziei

Azilul de noapte al Sloboziei

În mai 2014, administrația locală inaugura în Cartierul Bora un Azil de Noapte pentru persoanele fără adăpost. Investiția a depășit 250 mii de lei, iar în clădirea ascunsă pe una dintre străduțele întortochiate ale cartierului locuiesc, noapte de noapte, 20 de persoane fără adăpost. Sînt aceiași oameni pe care îi vedem dimineața cerșind pe străzile orașului. Au copii, au boli și dureri, visează, luptă pentru fiecare dumicat... Si, mai presus de toate, speră că într-o bună zi vor avea un acoperiș doar al lor deasupra capului, «ca toată lumea!»...

La azilul de noapte
Sînt aceiași... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 10:05 (12370 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Mesajul Corinei Gabriela Ioniță: «Rănile mele se vindecă încet, dar sigur!»

Tînăra din Ialomița rănită în Clubul Colectiv se recuperează în Anglia

Mesajul Corinei Gabriela Ioniță: «Rănile mele se vindecă încet, dar sigur!»

Corina Gabriela Ioniță, singura victimă din Ialomița a tragediei din Clubul Colectiv, a descris starea sa de sănătate pe un site de socializare. Este primul mesaj pe care tînăra îl transmite tuturor apropiaților, după aproape o lună de spitalizare. În prezent, aceasta se află internată într-un spital din Anglia.

Sprijinită de semeni
Cazul Corinei Gabriela Ioniță, domiciliată în Bărcănești, județul Ialomița, a intrat în atenția opiniei publice la o săptămînă de la tragedia din Clubul Colectiv. În timpul protestelor organizate la Slobozia, tinerii care au mărșăluit pe străzile orașului... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2015, 16:30 (8354 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Alexandru Potor, secretar de stat la Ministerul Agriculturii

EXCLUSIV: Alexandru Potor, secretar de stat la Ministerul Agriculturii

Ialomița are un reprezentant în cadrul Guvernului Cioloș. Deși nu a fost confirmat oficial, Alexandru Potor ar putea fi unul dintre secretarii de stat din cadrul Ministerului Agriculturii. Contactat telefonic, acesta a declarat că se abține de la comentarii înainte de a avea o confirmare oficială a nominalizării sale. În mediul online există însă o declarație prin care Alexandru Potor confirmă faptul că a fost contactat de către actualul ministru al Agriculturii, Achim Irimescu. «Am purtat o discuție cu domnia sa, într-adevăr, dar vreau să fiu deocamdată foarte reținut... Pînă nu devine o chestiune oficială...» a declarat Alexandru Potor.
Alexandru Potor este absolvent a două facultăți,... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2015, 21:15 (21609 vizualizări - 19 comentarii)

POLITICĂ

Gheorghe Tinel, noul copreședinte al PNL Ialomița

Puci politic

Gheorghe Tinel, noul copreședinte al PNL Ialomița

Deputatul Gheorghe Tinel este noul copreședinte al PNL Ialomița. Potrivit unui comunicat de presă remis publicității de către acesta, marți, 17 noiembrie 2015, Biroul Permanent Național al PNL a dizolvat Biroul Permanent Județean Ialomița al PDL, numindu-l  copreședinte interimar al Organizației PNL Ialomița pe deputatul Tinel Gheorghe, «acestuia revenindu-i obligația să formeze un nou Birou interimar». Ca urmare a acestei hotărîri, «copreședintele PNL, Vasile Blaga, a dispus, de asemenea, numirea deputatului Gheorghe Tinel în funcția de copreședinte al Organizației PNL Ialomița, dizolvarea Biroului Județean al PDL Ialomița și formarea unui nou Birou Permanent Județean» se mai arată în comunicatul... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2015, 19:05 (17982 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia, raiul angajărilor «la stat»

Primăria Slobozia, raiul angajărilor «la stat»

De la preluarea mandatului de primar și pînă în prezent, Alexandru Stoica a transformat Primăria Slobozia într-un rai al angajărilor pe bani publici. Deși mici, salariile «de stat» sînt sigure și vin la pachet cu o serie de beneficii de invidiat, respectiv programul fix și lipsa de responsabilități. Vorba ceea: «Trai, neneacă, pe banii contribuabilului!».

Armata de anonimi a lui Stoica
Potrivit informațiilor oficiale, numărul angajaților din cadrul Primăriei și direcțiilor subordonate acesteia se ridică la aproximativ 700 de oameni. Independent a avut curiozitatea de a solicita... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 20:50 (11636 vizualizări - 20 comentarii)

SPORT

Încheiem turul contra Măgurei Cisnădie

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

Încheiem turul contra Măgurei Cisnădie

Echipa de handbal a Unirii Slobozia încheie turul campionatului așa cum l-a început: contra unei nou promovate. Dacă în primele două etape, cu Sebeș și Rapid, handbalistele Victorinei Bora au obținut succese, sîmbătă, 21 noiembrie, orele 11,00, lucrurile par a fi ceva mai complicate, chiar dacă așteptările sînt din nou pentru o victorie. În Sala Sporturilor din Slobozia vine Măgura Cisnădie. Deși la primul sezon în Liga Națională, echipa sibiană s-a dovedit una extrem de incomodă în disputele cu adversare de la locul 3 în jos. Este de așteptat astfel un meci încrîncenat. Măgura Cisnădie se clasează după 12 etape pe locul 12, cu 9 puncte, cu unul mai puțin decît are în prezent Unirea Slobozia.... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 19:05 (3572 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Șoferiță de «ocazie», amendată de polițiști

Trasă pe dreapta pentru un control de rutină, o tînără de 22 de ani s-a ales cu un dosar penal din partea polițiștilor care au oprit-o. Tînăra a fost depistată conducînd pe drumurile publice fără să dețină ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2015, 13:40
(5401 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: Neatenția la volan era să o coste viața

O tînără de 27 de ani a ajuns la un spital din București după ce a fost implicată într-un accident rutier. În cauză a fost întocmit un dosar penal. Din primele cercetări, se pare că tînăra de 27 de ani ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2015, 11:50
(6511 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Polițiștii ialomițeni au continuat seria acțiunilor preventive, organizate în sistem integrat. Cu această ocazie, oamenii legii din cadrul mai multor servicii ale Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2015, 10:15
(5849 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mandat de arestare de 30 de zile pentru «tentativă de omor»

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul BOCÎRNEA IONUȚ, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2015, 18:05
(7268 vizualizări - 0 comentarii)


Cetățean chinez, rezident în Ialomița, arestat preventiv pentru 174 de infracțiuni economice

Judecătorii Tribunalului Ialomița au admis propunerea de arestare preventivă emisă de procurorii Parchetului Județean pe numele lui Li Shenggheng și Fănel Mocanu. Cei doi sînt acuzați de săvîrșirea a peste ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2015, 11:50
(7630 vizualizări - 1 comentariu)


Procurorii pe urmele evazioniștilor. Firme din Slobozia care comercializau îngrășăminte chimice, călcate de mascați!

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au descins în 6 locații de pe raza municipiului Slobozia. Vizate au fost 6 sedii de societăți comerciale și tot atîția suspecți, acuzați de fapte de ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2015, 19:20
(11444 vizualizări - 2 comentarii)


Accident pe varianta Sloboziei

Accident pe varianta Sloboziei

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier joi, 19 februarie 2015, în jurul orei 12,20, pe varianta ocolitoare a municipiului Slobozia. În urma impactului, un bărbat în vîrstă de 63 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2015, 16:10
(6084 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Vizarea carnetelor de rentier agricol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează rentierii ialomițeni că, pentru a intra în posesia rentei viagere pentru anul 2014, trebuie să se prezinte ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2015, 12:25
(7026 vizualizări - 0 comentarii)


Interlopul Toma Frusin, condamnat definitiv la închisoare

Curtea de Apel București l-a condamnat definitiv pe interlopul Frusin Toma, din Slobozia, la 6 ani de închisoare cu executare, în dosarul în care a fost cercetat penal pentru «vătămare corporală», de procurorii ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2015, 11:05
(9383 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Percheziții la evazioniști. Prejudiciul estimat, 22 milioane de lei!

Marți dimineață, 18 februarie 2015, polițiștii ialomițeni efectuează 21 de percheziții, pe raza județelor Ialomița, Ilfov, Dolj și în municipiul București, la sediile unor societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2015, 09:10
(7003 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton băut acroșat de un vehicul la Giurgeni, autoturism răsturnat în apropiere de Movila

Marți, 17 februarie 2015, în jurul orei 19,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2015, 08:05
(6438 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Centura de siguranță salvează vieți!», siguranța copiilor-prioritate a Poliției Române

Începînd cu data de 14 februarie 2015, au intrat în vigoare dispozițiile referitoare la utilizarea obligatorie a centurilor de siguranță și a sistemelor de fixare a copiilor în scaune în vehicule.  ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 22:35
(5312 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-a omorît soția în bătaie

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița l-au arestat preventiv pentru 30 de zile pe Florin Cristea, sub acuzația de «omor asupra unui membru de familie». Din cercetările anchetatorilor, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 21:10
(8088 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița omor


Amara: Femeie înșelată prin metoda «accidentul»

O femeie, de 59 de ani, din Amara, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune prin metoda «accidentul». Ea a relatat anchetatorilor că a fost contactată pe ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 19:45
(6333 vizualizări - 0 comentarii)


Un tînăr din Amara a murit după ce a intrat cu mașina într-un stîlp

Un tînăr, de 20 de ani, din Amara, a murit sîmbătă, 14 februarie 2015, într-un tragic accident rutier. Acesta se afla cu alți doi tineri în mașină, pe drumul Slobozia-Amara, cînd a încercat o depășire, ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 18:20
(8133 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Amara accident


Slobozia: Spectacolele lunii la Casa Municipală de Cultură

Reprezentanții Casei Municipale de Cultură din Slobozia prezintă programul spectacolelor din săptămînile următoare. Capetele de afiș sînt marii artiști Radu Beligan și Maia Morgenstern.
Joi, 26 februarie ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 15:15
(10168 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandat executat de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au identificat și reținut un bărbat, de 52 de ani, din Slobozia, condamnat pentru complicitate la vătămare corporală gravă. Bărbatul avea de executat ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 14:45
(7622 vizualizări - 0 comentarii)


Gala «Filmului Anului Ortodox» la Slobozia

Centrul Socio-Cultural «Damaschin» al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a fost locul unde s-a desfășurat gala «Filmului Anului Ortodox» la Slobozia. Evenimentul-pilot a avut drept scop modul în care este ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 14:25
(7797 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Apartament cuprins de flăcări

Panică într-un bloc din Slobozia după ce, în puterea nopții, un apartament a fost cuprins de flăcări. La fața locului s-au deplasat pompierii care au reușit să stingă incendiul. La momentul sosirii militarilor ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 13:20
(7287 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Accident grav, trei persoane rănite

Tragedie la Alexeni. Trei persoane au fost rănite, una foarte grav, după ce au fost implicate într-un accident rutier. La fața locului a fost nevoie de intervenția paramedicilor SMURD, dar și de un elicopter ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 12:40
(7575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Șeful ISU Ialomița a ieșit la pensie

Se caută un nou șef pentru Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița. Un comunicat de presă remis publicității de Biroul de Presă al instituției anunță încetarea carierei ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 11:25
(7678 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Centrul Cultural

Galeriile Arcadia din cadrul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» îi așteaptă miercuri, 18 februarie 2015, pe pasionații de arte plastice la un eveniment de marcă. Cele mai frumoase creații ale pictorilor ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 10:50
(4468 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii ianuarie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 8720 șomeri, din care 3217 șomeri indemnizați, respectiv 5503 șomeri ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 17:55
(5439 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bărbat dispărut de la domiciliu

Stelnica: Bărbat dispărut de la domiciliu

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 54 de ani, a plecat de la domiciliul său, situat pe raza Făcăeni, și nu a revenit pînă în prezent. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 14:45
(6383 vizualizări - 0 comentarii)


Persoane urmărite internațional, depistate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii au depistat, în urma schimbului de date și informații prin intermediul Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională-IGPR, trei persoane urmărite internațional ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 13:10
(5116 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Pregătirea metodologiei pentru deschiderea primelor măsuri de finanțare prin PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) elaborează metodologia specifică accesării fondurilor europene pentru a pregăti deschiderea primelor măsuri de finanțare din cadrul Programului Național ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 11:50
(12446 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se fură porci și biciclete

Polițiștii de Investigații Criminale cercetează doi ialomițeni sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Primul dintre aceștia, un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, este bănuit că, în cursul ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 10:40
(5116 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Două accidente rutiere, soldate cu rănirea a trei persoane s-au petrecut miercuri, 11 februarie 2015. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 14,30, în afara localității Păltiniș. Astfel, în timp ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 10:15
(4998 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Stelnica și Bărcănești

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină în după-amiaza zilei de miercuri, 11 februarie a.c., în cazul a două incendii izbucnite la interval de o oră, primul în localitatea Stelnica, iar cel ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 09:35
(6804 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de plată pentru bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița reamintește că, pînă la data de 16 februarie 2015, inclusiv, se depun Cererile de plată pentru Măsura 215-pachet a)-porcine ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2015, 10:05
(6199 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...