Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Înainte» ne dă doi pași înapoi

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Înainte Modelu 2-2

«Înainte» ne dă doi pași înapoi

Echipa călărășeană cu nume ciudat și parțial războinic a realizat una dintre surprizele etapei a 12-a din Liga a III-a, penultima a turului. Din păcate, această surpriză s-a consumat pe terenul Unirii Slobozia. Fără Topor în defensivă, dar cu Șolcănea în linia mediană, echipa lui Ion Ionescu părea să pună stăpînire autoritară pe joc. N-a fost de acord arbitrul de centru care, la unul dintre raidurile ofensive ale oaspeților, a fost singurul care a văzut fault în careu, la duelul dintre Lazăr și unul dintre jucătorii călărășeni, minunîndu-l chiar și pe observatorul partidei. Tene a transformat în minutul 18 lovitura de pedeapsă și a adus Modelu în avantaj. În startul reprizei secunde, mai exact... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 13:15 (3582 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Proprietari pe chitanțe de mână

Proprietari pe chitanțe de mînă

De mai bine de un an, la audiențele săptămînale ale primarului Alexandru Stoica, deținătorii caselor din Bora solicită identificarea unei soluții pentru legalizarea chitanțelor de mînă în baza cărora au devenit proprietari. Depășit de situație și fără instrumente legale care să-i permită legalizarea acestor chitanțe, primarul Sloboziei face promisiunea care l-a făcut celebru: «se rezolvă!». Una dintre soluțiile-minune așteptate de către edil este un demers legislativ al deputatului Gheorghe Ialomițeanu, care a promis coetnicilor săi «acte de casă gratis». În realitate însă, drumul pînă acolo e lung și o eventuală inițiativă în acest sens abuzivă... Iar alegerile locale bat la ușă!

... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 12:55 (3743 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Eșecuri la vîrful clasamentului

Penultima etapă a turului a încins din nou lupta pentru primele locuri în Liga a IV-a Ialomița. Trecem peste ce a pățit liderul pentru a saluta surpriza rundei. Cu un parcurs foarte bun pînă acum, Olimpia Rădulești a clacat, împiedicîndu-se de Fulgerul Fierbinți, echipă în fața căreia a scos doar un egal. Ar putea fi un nou început pentru nou promovata care pînă acum nu se descurcase prea bine în primul eșalon județean. Deși se putea desprinde încă de pe acum în campioană de toamnă, nici Unirea Ion Roată nu s-a descurcat prea bine, făcînd tot egal pe teren propriu, însă mai scuzabil parcă, în fața solidei Victoria Munteni Buzău. Nici cealaltă componentă a podiumului, Andrias Andrășești, nu s-a... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 11:40 (6525 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Deficit de servicii pe piața muncii din Ialomița

Deficit de servicii pe piața muncii din Ialomița

O situație a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată că județul continuă să se confrunte cu lipsa serviciilor. În primele 6 luni ale anului în curs, Ialomița avea peste 8000 de șomeri și puțin peste 2700 de locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea erau destinate muncitorilor calificați într-o meserie.

Șomajul, încotro?
Respectivul document oficial a fost prezentat în cadrul Comisiei de Dialog Social, întrunită în cadrul unei ședințe ordinare la sediul Prefecturii Ialomița, la finele lunii octombrie 2015. Datele prezentate de reprezentanții Agenției... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 10:50 (8342 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

853 de elevi primesc «Bani de liceu»

Protecție socială în școlile din Ialomița

853 de elevi primesc «Bani de liceu»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a definitivat listele cu elevii ialomițeni beneficiari ai programului social «Bani de liceu». 853 de elevi provenind din familii sărace vor primi fonduri din partea statului pentru a putea merge la școală. Și anul acesta se aplică aceeași regulă: cei care absentează nemotivat vor rămîne fără bursă!

11 ani de protecție socială în școli Programul «Bani de liceu» a fost inițiat în anul 2004 de Guvernul României pentru a susține accesul la Educație a elevilor din medii defavorizate. Ajutorul se acordă tuturor elevilor al căror venit brut este de maximum... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 10:10 (6691 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumul județean Ciochina-Crunți, inaugurat

Autoritățile județene au inaugurat miercuri, 11 noiembrie 2015, DJ306A. Investiția este una dintre cele 3 anunțate de oficialii Consiliului Județean Ialomița la începutul acestui an. Pe lista de investiții în infrastructura rutieră a județului s-au mai numărat DJ102H, care leagă Miloșești de Reviga și DJ313, care leagă satul Horia de comuna Axintele. Valoarea însumată a acestor 3 investiții depășește 30 milioane de lei. În cazul DJ306A, Consiliul Județean a decontat lucrări în valoare de 8,9 milioane de lei. Lungimea totală a drumului este de 7,94 kilometri, iar lățimea părții carosabile este de 6 metri. Executantul lucrării este Oyl Company Holding, una dintre firmele locale... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 09:25 (6194 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 1,1 milioane de euro în cazul «Raisa»

Spitalul Județean Slobozia își caută apărător

Despăgubiri de 1,1 milioane de euro în cazul «Raisa»

Cazul Raisei, fetița din Slobozia mutilată pe viață de medicul ginecolog care a asistat-o la naștere, revine în actualitate. Familia micuței cere în instanță Spitalului Județean de Urgență Slobozia despăgubiri materiale și morale de peste 1,1 milioane de euro. Procesul se desfășoară la Judecătoria Slobozia, cazul fiind trimis în judecată la începutul acestui an, după 5 ani de anchetă. Puși într-o situație fără precedent, reprezentanții spitalului de la Slobozia caută un alt jurist care să susțină cauza instituției în instanță.

Malpraxis la Spitalul Slobozia
În anul de grație ... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2015, 18:45 (12081 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Urziceni are de retrocedat 237 hectare

Inventarierea terenurilor comandată de Ponta îi dă dreptate lui Cazacu

Primăria Urziceni are de retrocedat 237 hectare

La începutul lunii octombrie 2015, după luni bune de eforturi administrative, Instituția Prefectului Ialomița anunța inventarierea tuturor terenurilor disponibile la nivelul județului, potrivit Legii de retrocedări 165/2013, denumită și Legea retrocedărilor cu puncte, pentru care Guvernul Ponta II și-a asumat răspunderea în aprilie 2013. Paradoxal, acest inventar îi dă dreptate ex-prefectului Cazacu Marinică, acuzat la acest moment de «abuz în serviciu contra intereselor publice» pentru retrocedarea ilegală a unor terenuri agricole în 2006...

Prefectura Ialomița, avocatul lui Cazacu... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2015, 16:10 (8613 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fotbalul slobozean a cheltuit ILEGAL 1 milion de euro

Fotbalul slobozean a cheltuit ILEGAL 1 milion de euro

Primăria Slobozia a pierdut la Tribunalul Ialomița procesul intentat Camerei de Conturi. În vara acestui an, municipalitatea contesta Raportul întocmit de auditori în urma controlului efectuat la Asociația Fotbal Club Unirea 04 Slobozia. Astfel, s-a descoperit că administrația locală a cheltuit ilegal fabuloasa sumă de 1 milion de euro pentru activități sportive. Banii proveneau din fonduri publice și au fost investiți în salariile jucătorilor, ale antrenorilor sau ale membrilor din cadrul conducerii AFC Unirea 04 Slobozia. Scandalul i-ar putea aduce primarului Alexandru Stoica un alt dosar penal, instrumentat de data aceasta de procurorii Direcției Naționale Anticorupție!

Fotbal plătit din bani publici... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2015, 13:55 (6572 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul istoric de la Slobozia va fi reabilitat

Podul istoric de la Slobozia va fi reabilitat

Podul pietonal care face legătura între Slobozia și Cartierul Bora urmează să fie reabilitat. Autoritățile locale intenționează să aloce 1 milion de lei pentru reabilitarea acestei structuri de o importanță vitală pentru oraș. Podul pietonal de la Slobozia a fost construit în 1926 și refăcut în forma actuală după Al Doilea Război Mondial. Inițial, pentru reabilitarea lui, au fost alocate doar 60 mii de lei...

Un milion de lei la ultima strigare
Autoritățile slobozene intenționează să reabiliteze podul pietonal care face legătura dintre Slobozia și Cartierul Bora. Investiția se... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2015, 12:20 (7082 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Adrian Popa, șeful ISU Ialomița, martor în ancheta DNA privind tragedia din Clubul Colectiv

Exclusiv: Adrian Popa, șeful ISU Ialomița, martor în ancheta DNA privind tragedia din Clubul Colectiv

Ancheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție privind incendiul produs în Clubul Colectiv de la București se mută la Slobozia. Colonelul Adrian Popa, șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a fost audiat de procurori. Acesta are calitatea de martor.

«Sînt nevinovat!»
Surse judiciare confirmă faptul că Adrian Popa s-a prezentat la sediul DNA-Structura Centrală în ziua de sîmbătă, 7 noiembrie 2015. Potrivit propriilor declarații, șeful ISU Ialomița are calitatea de martor în ancheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție privind tragedia... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2015, 14:13 (11141 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii șpăgari și-au recunoscut faptele în instanță

Declarații incendiare

Profesorii șpăgari și-au recunoscut faptele în instanță

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au avut dreptate în privința acuzațiilor aduse profesorilor ialomițeni, cercetați penal pentru fapte de corupție. 16 dintre dascălii inculpați au recunoscut în fața instanței faptul că au luat mită pentru a pune note mai mari unui număr de peste 100 de elevi, în timpul sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului din 2012. Potrivit legii, recunoașterea faptelor le va aduce profesorilor pedepse mai mici cu o treime. Singura care deocamdată a refuzat să colaboreze cu anchetatorii a fost Otilia Dumitru, fosta șefă a Învățămîntului ialomițean. La ultimul termen al procesului, desfășurat în urmă cu o săptămînă, aceasta a cerut amînarea ședinței din lipsă de apărare... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 20:35 (28683 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pedeapsă amânată pentru fosta arhitectă a Sloboziei

Prima condamnare în dosarul «Art Oil»

Pedeapsă amînată pentru fosta arhitectă a Sloboziei

În urmă cu o săptămînă, magistrații Judecătoriei Slobozia au dat prima sentință în dosarul «Art Oil», în baza căruia procurorii l-au trimis în judecată pe primarul Alexandru Stoica, alături de alți 3 funcționari din subordine. Condamnarea o vizează pe Aurelia Aionesei Esterka, fosta arhitectă a Sloboziei. Aceasta primit din partea judecătorilor o pedeapsă de 10 luni închisoare, cu amînarea aplicării ei pe o durată de 2 ani. Potrivit legii, în tot acest timp Esterka trebuie să țină legătura cu organele judiciare și să nu comită alte fapte de natură penală. În caz contrar, aceasta ar putea ajunge după gratii.

Fapte recunoscute în instanță... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 19:10 (8441 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul lasă fără despăgubiri familiile polițiștilor morți la Bordușani

Statul lasă fără despăgubiri familiile polițiștilor morți la Bordușani

Ialomița începea anul 2015 cu o tragedie. Pe 4 ianuarie 2015, doi agenți ai Postului de Poliție Transporturi Navale Hîrșova mureau într-un accident rutier petrecut în zona localității Hîrșova, în timpul serviciului. La 11 luni distanță de la eveniment, ancheta internă a Inspectoratului General al Poliției Române arată că, de fapt, oamenii legii nu se aflau în misiune. Reprezentanții Sindicatului Național al Polițiștilor susțin faptul că actul emis de IGPR nu concordă cu realitatea. «Ce puteau să caute oamenii respectivi în zonă, la ora respectivă? Polițiștii sînt mereu în misiune!» precizează Vasile Zelcă, președintele Sindicatului Național al Polițiștilor. De asemenea, din cauza aceluiași document... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 18:20 (5789 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Apa lui Ionașcu» nu salvează «Groapa lui Stoica»

«Apa lui Ionașcu» nu salvează «Groapa lui Stoica»

Deși declară că este un soldat disciplinat care se va supune deciziei filialei de a-l înlocui la viitoarele alegeri, Alexandru Stoica visează să-și salveze scaunul și Organizația care «n-a pierdut niciodată alegerile». Și, inspirat de exemplul lui Iisus care a transformat apa în vin și declarația lui Ponta care reduce TVA-ul la apă de la 24 la 9%, Stoica a început să se laude prin tîrg că PSD va cîștiga alegerile pentru că va reduce prețul la apa furnizată locuitorilor. Sigur, apa rămîne menajeră, iar cea mai optimistă reducere de tarif nu trece de 5 lei lunar... Dar, vorba politicianului, orice leu poate cumpăra un vot!

Idei crețe de partid... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 17:35 (7636 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Ziua pivoților

Handbal, Junioare III, CSS II București-CSS Slobozia 17-20 (9-9)

Ziua pivoților

CSS Slobozia a obținut încă o victorie în deplasare, de data aceasta cu un adversar care se bate pentru locurile fruntașe, CSS II București. După o primă repriză echilibrată, în care echipa noastră a excelat în jocul defensiv, scorul la pauză a fost 9-9. Punctul de cotitură al partidei s-a petrecut în minutul 39, cînd gazdele conduceau cu 15-14, iar Slobozia reușea apoi 5 goluri consecutive în interval de 7 minute. Elevele lui Marian Simion au surprins prin contraatacurile rapide, finalizate eficient de pivotul Tania Onea, golghetera echipei și autoarea unui meci foarte bun. La 19-15, CSS Slobozia a știut să-și conserve avantajul și a învins în final cu 20-17, consolidîndu-și poziția a treia în... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 16:45 (4914 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Centrele de Informare și Documentare, alternativă la educație

Ialomița: Centrele de Informare și Documentare, alternativă la educație

Centrele de Informare și Documentare reprezintă cea mai vie mărturie a faptului că în școlile ialomițene învățatul nu este trecut cu vederea. De luni pînă vineri, cele 25 de astfel de unități funcționale la nivelul județului oferă elevilor o altă abordare a actului educativ.

1 milion de lei investiți în Educație Primele Centre de Informare și Documentare din Ialomița au apărut în mediul rural, fiind înființate cu aproape 10 ani în urmă. Primele CDI au fost înființate în urma unui proiect bilateral româno-francez, denumit «Educație prin informație în mediul rural defavorizat». Se întîmpla... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 15:15 (5428 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Domnești-Unirea Slobozia 3-0

Gata cu visele

«Juventus stă etapa viitoare, ne apropiem de ei la 3 puncte și pe urmă batem tot pînă la final și gata, promovăm!». Calculul descris mai sus era făcut de doi microbiști slobozeni în timpul meciului cu Oltenița. Optimismul continuă, așadar, să invadeze tribunele slobozene. Sîmbătă, 7 noiembrie, s-a dovedit însă că pînă la Juventus te mănîncă ilfovenii. Viitorul Domnești, echipă pregătită de fostul antrenor al Sportului Virgil Andronache, s-a dovedit în această toamnă una dintre nucile tari ale seriei a doua. Nimeni însă nu prevedea deznodămîntul confruntării dintre aceștia și Unirea Slobozia. «Chiar dacă victoria celor de la Domnești este dată în mare parte de eficiența dezarmantă a acestora, trebuie... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 14:45 (3028 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Aparat RMN la Spitalul Slobozia

Aparat RMN la Spitalul Slobozia

Mult așteptatul aparat cu rezonanță magnetică va ajunge în cele din urmă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Conducerea unității medicale a dat asigurări că cel mai tîrziu la finele lunii decembrie 2015, acest aparat va fi chiar și funcțional. Costul de achiziție se apropie de suma de 4,4 milioane de lei.

Demers eșuat Aparatul RMN este un vis mai vechi al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Ultima dată unitatea medicală a demarat procedurile pentru achiziționarea acestuia în luna aprilie a anului în curs. Consiliul Județean aproba atunci plata a 2,6 milioane de lei pentru... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 14:10 (15753 vizualizări - 16 comentarii)

REPORTAJ

După 20 de ani...

După 20 de ani...

Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița a fost inaugurată joi, 29 octombrie 2015. După 20 de ani și peste 8 milioane de lei noi cheltuiți. Dar banii nu mai contează. Acum sala e funcțională. Este unică în Europa, are geometrie variabilă și a găzuduit primul spectacol de teatru: «Casa cu ferestre spre cîmp».

Comedia umană pe bani publici
Joi la 18,45, ușile sălii cu geometrie variabilă sînt încă închise. Invitații, destul de puțini, fac bisericuțe în foaier. În centru, trei reprezentanți ai PreaSfințitului. Îl remarcăm pe preacuviosul părinte Mîț, i-a mai crescut barba... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 13:25 (7699 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 33 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 8-10 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 136 de evenimente și au aplicat peste 580 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 200000 de lei. De asemenea, au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2018, 15:05
(6948 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Școala Gimnazială Nr. 3 a împlinit 50 de ani

Școala Gimnazială Nr. 3 Slobozia, una dintre cele mai prestigioase unități de învățământ din oraș, a împlinit astăzi 50 de ani de la înființare. Sărbătoarea a fost marcată printr-o serie de evenimente publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 21:10
(8092 vizualizări - 4 comentarii)


IPJ Ialomița: 200 de amenzi aplicate într-o singură zi

Miercuri, 6 iunie 2018, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni preventive pe raza județului. În urma activităților au fost aplicate sancțiuni contravenționale în valoare de peste 46 mii de lei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 20:25
(5666 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Depistați la volan fără permise de conducere

Doi tineri de 21 și, respectiv, 28 de ani, din localitățile Grindu și Fetești, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați în trafic conducând fără a avea permise de conducere. ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 20:05
(7260 vizualizări - 2 comentarii)


Percheziții în satul Sintești. Opt persoane vor fi audiate

Polițiștii din Prahova au efectuat miercuri, 6 iunie 2018, 10 percheziții domiciliare în satul Sintești, localitate care aparține administrativ de comuna Borănești. Oamenii legii au în vizor opt suspecți ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2018, 13:23
(8068 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: O cisternă s-a răsturnat lângă șosea

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în zona localității Sinești, acolo unde o cisternă care transporta produse petroliere s-a răsturnat lângă șosea. Șoferul vehiculului ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 22:22
(5772 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier provocat de un șofer băut

Un bărbat din Slobozia s-a ales cu un dosar penal după ce luni, 4 iunie 2018, a provocat un accident rutier pe raza orașului. Acesta s-a urcat beat la volan și a lovit o mașină care circula regulamentar ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 18:10
(5455 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


DSVSA Ialomița: Controale în mini-vacanța de 1 iunie

Inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat mai multe controale în perioada mini-vacanței de 1 iunie, la mai multe firme de pe raza județului de tipul fast-food, cofetărie, patiserie sau hipermarket. Controalele ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 17:35
(5331 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților Promoția 2018

Având în vedere ca anul școlar 2017-2018 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților Promoției 2018 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 12:25
(4090 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Miere împrăștiată pe șosea

800 de litri de miere s-au împrăștiat pe DN2A, lângă Urziceni, după ce duba în care erau transportați a fost implicată într-un accident rutier. Autoutilitara a fost lovită de un autoturism în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 17:02
(6825 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Un cioban de 59 de ani a fost călcat de tren în dimineața zilei de luni, 4 iunie 2018. Bărbatul a încercat să traverseze linia de cale ferată din zona localității Valea Ciorii, moment în care a fost lovit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 15:57
(6163 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Joi, 31 mai 2018, Protopopiatul Slobozia a oferit unui număr de 65 copii, beneficiari ai Biroului de Asistență Socială, dar și de la școlile partenere (Școala Gimnazială «Sfântul Nicolae» Bucu, Școala ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 20:20
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Restaurant închis din cauza neregulilor

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat ample controale în timpul minivacanței de Rusalii. În urma verificărilor, din cauza neregulilor privind respectarea ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 19:20
(4674 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 4-8 iunie 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 18:55
(7043 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Activități dedicate zilei de 1 Iunie

În apropierea Zilei Internaționale a Copilului, reprezentanții Protopopiatului Slobozia, în parteneriat cu grădinițele «Pinocchio» și «Lumea Copiilor» din oraș au organizat o manifestare dedicată acestui ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 18:40
(5028 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A fost găsit trupul copilului înecat în râul Ialomița

Pompierii ialomițeni au reușit să descopere cadavrul copilului de 10 ani, din localitatea Broșteni, care s-a înecat miercuri, 23 mai 2018, în apele râului Ialomița. Trupul neînsuflețit al băiatului a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 22:42
(6342 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă împotriva «violenței în familie»

În cadrul activităților dedicate «Săptămânii prevenirii criminalității», polițiștii ialomițeni au desfășurat o campanie de informare și prevenire a violenței domestice. Aceștia au purtat mai multe discuții ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 20:10
(4984 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 29-31 mai 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:35
(7040 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița, alături de copii

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat o campanie de informare cu scopul de a reduce numărul accidentelor de circulație în care sunt victime copiii. Oamenii legii au stat de vorbă cu preșcolarii ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:25
(5416 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale privind pesticidele din legume

Direcția Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a efectuat în primul trimestru al acestui an verificări privind cantitățile de pesticide din fructele și legumele aduse din import și ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:10
(4547 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri»

Un tânăr din Fetești a ajuns principalul suspect într-o amplă anchetă privind traficul și distribuția de droguri, instrumentată de procurorii DIICOT din Slobozia. Acesta a fost arestat în urmă cu o săptămână ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 11:05
(5342 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-a lovit cumnata cu o toporișcă

O femeie a fost la un pas de moarte după ce cumnatul său, băut bine, a lovit-o de mai multe ori în cap cu o toporișcă. Bărbatul este recidivist  și  a fost arestat preventiv pentru 30 de zile ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 14:30
(3873 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Copil de 10 ani, înecat în apele râului Ialomița

Reprezentanții ISU din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit pentru scoaterea la mal a unui copil de 10 ani, din Broșteni, înecat în râul Ialomița. Acesta plecase la scăldat împreună cu un prieten ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 12:25
(5777 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Sanitarii Pricepuți», la start

Reprezentanții Crucea Roșie Ialomița organizează o nouă ediție a concursului de prim ajutor dedicat elevilor, «Sanitarii pricepuți». Evenimentul adună la start elevi de gimnaziu și liceu din tot județul ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 12:20
(4214 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Încep înscrierile în instituțiile de învățământ ale MAI

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează o campanie de înscriere a candidaților interesați să ocupe un loc în cadrul școlilor de agenți și ofițeri pe care MAI le are la nivel național ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 12:05
(5411 vizualizări - 0 comentarii)


Căutat de autoritățile germane, prins la Ograda

Polițiștii ialomițeni au identificat un tânăr, de 28 de ani, din comuna Ograda, pe numele căruia autoritățile judiciare din Germania au emis un mandat european de arestare, acesta fiind acuzat de comiterea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 20:25
(4504 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de artă plastică a artiștilor ialomițeni la Călărași

Uniunea Artiștilor Plastici filiala Ialomița organizează vineri, 25 mai 2018, o expoziție dedicată Centenarului «Marii Uniri», în incinta Muzeului Municipal Urziceni. ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 20:15
(4452 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani
în transport mărfuri
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa
de e-mail
[email protected]
sau la sediul societății din Cosâmbești,
șos. Slobozia-Țăndărei, nr.154

Relații suplimentare se pot obține
și la tel. 0749/162.458

22 Mai 2018, 20:05


Finala concursului «Zărzărică, Zărzărea», desfășurată la Slobozia

Vineri, 25 mai 2018, Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va găzdui finala celei de a 26-a ediții a concursului de folclor «Zărzărică, Zărzărea». În competiție vor intra cele mai bune ansambluri ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:55
(4258 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița la «Zilele Sloboziei»

Verificări amănunțite în rândurile comercianților de produse alimentare care au participat la manifestările dedicate «Zilelor Sloboziei». Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:40
(3904 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...