Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Înainte» ne dă doi pași înapoi

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Înainte Modelu 2-2

«Înainte» ne dă doi pași înapoi

Echipa călărășeană cu nume ciudat și parțial războinic a realizat una dintre surprizele etapei a 12-a din Liga a III-a, penultima a turului. Din păcate, această surpriză s-a consumat pe terenul Unirii Slobozia. Fără Topor în defensivă, dar cu Șolcănea în linia mediană, echipa lui Ion Ionescu părea să pună stăpînire autoritară pe joc. N-a fost de acord arbitrul de centru care, la unul dintre raidurile ofensive ale oaspeților, a fost singurul care a văzut fault în careu, la duelul dintre Lazăr și unul dintre jucătorii călărășeni, minunîndu-l chiar și pe observatorul partidei. Tene a transformat în minutul 18 lovitura de pedeapsă și a adus Modelu în avantaj. În startul reprizei secunde, mai exact... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 13:15 (3582 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Proprietari pe chitanțe de mână

Proprietari pe chitanțe de mînă

De mai bine de un an, la audiențele săptămînale ale primarului Alexandru Stoica, deținătorii caselor din Bora solicită identificarea unei soluții pentru legalizarea chitanțelor de mînă în baza cărora au devenit proprietari. Depășit de situație și fără instrumente legale care să-i permită legalizarea acestor chitanțe, primarul Sloboziei face promisiunea care l-a făcut celebru: «se rezolvă!». Una dintre soluțiile-minune așteptate de către edil este un demers legislativ al deputatului Gheorghe Ialomițeanu, care a promis coetnicilor săi «acte de casă gratis». În realitate însă, drumul pînă acolo e lung și o eventuală inițiativă în acest sens abuzivă... Iar alegerile locale bat la ușă!

... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 12:55 (3743 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Eșecuri la vîrful clasamentului

Penultima etapă a turului a încins din nou lupta pentru primele locuri în Liga a IV-a Ialomița. Trecem peste ce a pățit liderul pentru a saluta surpriza rundei. Cu un parcurs foarte bun pînă acum, Olimpia Rădulești a clacat, împiedicîndu-se de Fulgerul Fierbinți, echipă în fața căreia a scos doar un egal. Ar putea fi un nou început pentru nou promovata care pînă acum nu se descurcase prea bine în primul eșalon județean. Deși se putea desprinde încă de pe acum în campioană de toamnă, nici Unirea Ion Roată nu s-a descurcat prea bine, făcînd tot egal pe teren propriu, însă mai scuzabil parcă, în fața solidei Victoria Munteni Buzău. Nici cealaltă componentă a podiumului, Andrias Andrășești, nu s-a... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 11:40 (6525 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Deficit de servicii pe piața muncii din Ialomița

Deficit de servicii pe piața muncii din Ialomița

O situație a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată că județul continuă să se confrunte cu lipsa serviciilor. În primele 6 luni ale anului în curs, Ialomița avea peste 8000 de șomeri și puțin peste 2700 de locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea erau destinate muncitorilor calificați într-o meserie.

Șomajul, încotro?
Respectivul document oficial a fost prezentat în cadrul Comisiei de Dialog Social, întrunită în cadrul unei ședințe ordinare la sediul Prefecturii Ialomița, la finele lunii octombrie 2015. Datele prezentate de reprezentanții Agenției... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 10:50 (8342 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

853 de elevi primesc «Bani de liceu»

Protecție socială în școlile din Ialomița

853 de elevi primesc «Bani de liceu»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a definitivat listele cu elevii ialomițeni beneficiari ai programului social «Bani de liceu». 853 de elevi provenind din familii sărace vor primi fonduri din partea statului pentru a putea merge la școală. Și anul acesta se aplică aceeași regulă: cei care absentează nemotivat vor rămîne fără bursă!

11 ani de protecție socială în școli Programul «Bani de liceu» a fost inițiat în anul 2004 de Guvernul României pentru a susține accesul la Educație a elevilor din medii defavorizate. Ajutorul se acordă tuturor elevilor al căror venit brut este de maximum... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 10:10 (6691 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumul județean Ciochina-Crunți, inaugurat

Autoritățile județene au inaugurat miercuri, 11 noiembrie 2015, DJ306A. Investiția este una dintre cele 3 anunțate de oficialii Consiliului Județean Ialomița la începutul acestui an. Pe lista de investiții în infrastructura rutieră a județului s-au mai numărat DJ102H, care leagă Miloșești de Reviga și DJ313, care leagă satul Horia de comuna Axintele. Valoarea însumată a acestor 3 investiții depășește 30 milioane de lei. În cazul DJ306A, Consiliul Județean a decontat lucrări în valoare de 8,9 milioane de lei. Lungimea totală a drumului este de 7,94 kilometri, iar lățimea părții carosabile este de 6 metri. Executantul lucrării este Oyl Company Holding, una dintre firmele locale... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 09:25 (6194 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 1,1 milioane de euro în cazul «Raisa»

Spitalul Județean Slobozia își caută apărător

Despăgubiri de 1,1 milioane de euro în cazul «Raisa»

Cazul Raisei, fetița din Slobozia mutilată pe viață de medicul ginecolog care a asistat-o la naștere, revine în actualitate. Familia micuței cere în instanță Spitalului Județean de Urgență Slobozia despăgubiri materiale și morale de peste 1,1 milioane de euro. Procesul se desfășoară la Judecătoria Slobozia, cazul fiind trimis în judecată la începutul acestui an, după 5 ani de anchetă. Puși într-o situație fără precedent, reprezentanții spitalului de la Slobozia caută un alt jurist care să susțină cauza instituției în instanță.

Malpraxis la Spitalul Slobozia
În anul de grație ... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2015, 18:45 (12081 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Urziceni are de retrocedat 237 hectare

Inventarierea terenurilor comandată de Ponta îi dă dreptate lui Cazacu

Primăria Urziceni are de retrocedat 237 hectare

La începutul lunii octombrie 2015, după luni bune de eforturi administrative, Instituția Prefectului Ialomița anunța inventarierea tuturor terenurilor disponibile la nivelul județului, potrivit Legii de retrocedări 165/2013, denumită și Legea retrocedărilor cu puncte, pentru care Guvernul Ponta II și-a asumat răspunderea în aprilie 2013. Paradoxal, acest inventar îi dă dreptate ex-prefectului Cazacu Marinică, acuzat la acest moment de «abuz în serviciu contra intereselor publice» pentru retrocedarea ilegală a unor terenuri agricole în 2006...

Prefectura Ialomița, avocatul lui Cazacu... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2015, 16:10 (8613 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fotbalul slobozean a cheltuit ILEGAL 1 milion de euro

Fotbalul slobozean a cheltuit ILEGAL 1 milion de euro

Primăria Slobozia a pierdut la Tribunalul Ialomița procesul intentat Camerei de Conturi. În vara acestui an, municipalitatea contesta Raportul întocmit de auditori în urma controlului efectuat la Asociația Fotbal Club Unirea 04 Slobozia. Astfel, s-a descoperit că administrația locală a cheltuit ilegal fabuloasa sumă de 1 milion de euro pentru activități sportive. Banii proveneau din fonduri publice și au fost investiți în salariile jucătorilor, ale antrenorilor sau ale membrilor din cadrul conducerii AFC Unirea 04 Slobozia. Scandalul i-ar putea aduce primarului Alexandru Stoica un alt dosar penal, instrumentat de data aceasta de procurorii Direcției Naționale Anticorupție!

Fotbal plătit din bani publici... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2015, 13:55 (6572 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul istoric de la Slobozia va fi reabilitat

Podul istoric de la Slobozia va fi reabilitat

Podul pietonal care face legătura între Slobozia și Cartierul Bora urmează să fie reabilitat. Autoritățile locale intenționează să aloce 1 milion de lei pentru reabilitarea acestei structuri de o importanță vitală pentru oraș. Podul pietonal de la Slobozia a fost construit în 1926 și refăcut în forma actuală după Al Doilea Război Mondial. Inițial, pentru reabilitarea lui, au fost alocate doar 60 mii de lei...

Un milion de lei la ultima strigare
Autoritățile slobozene intenționează să reabiliteze podul pietonal care face legătura dintre Slobozia și Cartierul Bora. Investiția se... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2015, 12:20 (7082 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Adrian Popa, șeful ISU Ialomița, martor în ancheta DNA privind tragedia din Clubul Colectiv

Exclusiv: Adrian Popa, șeful ISU Ialomița, martor în ancheta DNA privind tragedia din Clubul Colectiv

Ancheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție privind incendiul produs în Clubul Colectiv de la București se mută la Slobozia. Colonelul Adrian Popa, șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a fost audiat de procurori. Acesta are calitatea de martor.

«Sînt nevinovat!»
Surse judiciare confirmă faptul că Adrian Popa s-a prezentat la sediul DNA-Structura Centrală în ziua de sîmbătă, 7 noiembrie 2015. Potrivit propriilor declarații, șeful ISU Ialomița are calitatea de martor în ancheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție privind tragedia... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2015, 14:13 (11141 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii șpăgari și-au recunoscut faptele în instanță

Declarații incendiare

Profesorii șpăgari și-au recunoscut faptele în instanță

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au avut dreptate în privința acuzațiilor aduse profesorilor ialomițeni, cercetați penal pentru fapte de corupție. 16 dintre dascălii inculpați au recunoscut în fața instanței faptul că au luat mită pentru a pune note mai mari unui număr de peste 100 de elevi, în timpul sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului din 2012. Potrivit legii, recunoașterea faptelor le va aduce profesorilor pedepse mai mici cu o treime. Singura care deocamdată a refuzat să colaboreze cu anchetatorii a fost Otilia Dumitru, fosta șefă a Învățămîntului ialomițean. La ultimul termen al procesului, desfășurat în urmă cu o săptămînă, aceasta a cerut amînarea ședinței din lipsă de apărare... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 20:35 (28683 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pedeapsă amânată pentru fosta arhitectă a Sloboziei

Prima condamnare în dosarul «Art Oil»

Pedeapsă amînată pentru fosta arhitectă a Sloboziei

În urmă cu o săptămînă, magistrații Judecătoriei Slobozia au dat prima sentință în dosarul «Art Oil», în baza căruia procurorii l-au trimis în judecată pe primarul Alexandru Stoica, alături de alți 3 funcționari din subordine. Condamnarea o vizează pe Aurelia Aionesei Esterka, fosta arhitectă a Sloboziei. Aceasta primit din partea judecătorilor o pedeapsă de 10 luni închisoare, cu amînarea aplicării ei pe o durată de 2 ani. Potrivit legii, în tot acest timp Esterka trebuie să țină legătura cu organele judiciare și să nu comită alte fapte de natură penală. În caz contrar, aceasta ar putea ajunge după gratii.

Fapte recunoscute în instanță... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 19:10 (8441 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul lasă fără despăgubiri familiile polițiștilor morți la Bordușani

Statul lasă fără despăgubiri familiile polițiștilor morți la Bordușani

Ialomița începea anul 2015 cu o tragedie. Pe 4 ianuarie 2015, doi agenți ai Postului de Poliție Transporturi Navale Hîrșova mureau într-un accident rutier petrecut în zona localității Hîrșova, în timpul serviciului. La 11 luni distanță de la eveniment, ancheta internă a Inspectoratului General al Poliției Române arată că, de fapt, oamenii legii nu se aflau în misiune. Reprezentanții Sindicatului Național al Polițiștilor susțin faptul că actul emis de IGPR nu concordă cu realitatea. «Ce puteau să caute oamenii respectivi în zonă, la ora respectivă? Polițiștii sînt mereu în misiune!» precizează Vasile Zelcă, președintele Sindicatului Național al Polițiștilor. De asemenea, din cauza aceluiași document... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 18:20 (5789 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Apa lui Ionașcu» nu salvează «Groapa lui Stoica»

«Apa lui Ionașcu» nu salvează «Groapa lui Stoica»

Deși declară că este un soldat disciplinat care se va supune deciziei filialei de a-l înlocui la viitoarele alegeri, Alexandru Stoica visează să-și salveze scaunul și Organizația care «n-a pierdut niciodată alegerile». Și, inspirat de exemplul lui Iisus care a transformat apa în vin și declarația lui Ponta care reduce TVA-ul la apă de la 24 la 9%, Stoica a început să se laude prin tîrg că PSD va cîștiga alegerile pentru că va reduce prețul la apa furnizată locuitorilor. Sigur, apa rămîne menajeră, iar cea mai optimistă reducere de tarif nu trece de 5 lei lunar... Dar, vorba politicianului, orice leu poate cumpăra un vot!

Idei crețe de partid... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 17:35 (7636 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Ziua pivoților

Handbal, Junioare III, CSS II București-CSS Slobozia 17-20 (9-9)

Ziua pivoților

CSS Slobozia a obținut încă o victorie în deplasare, de data aceasta cu un adversar care se bate pentru locurile fruntașe, CSS II București. După o primă repriză echilibrată, în care echipa noastră a excelat în jocul defensiv, scorul la pauză a fost 9-9. Punctul de cotitură al partidei s-a petrecut în minutul 39, cînd gazdele conduceau cu 15-14, iar Slobozia reușea apoi 5 goluri consecutive în interval de 7 minute. Elevele lui Marian Simion au surprins prin contraatacurile rapide, finalizate eficient de pivotul Tania Onea, golghetera echipei și autoarea unui meci foarte bun. La 19-15, CSS Slobozia a știut să-și conserve avantajul și a învins în final cu 20-17, consolidîndu-și poziția a treia în... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 16:45 (4914 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Centrele de Informare și Documentare, alternativă la educație

Ialomița: Centrele de Informare și Documentare, alternativă la educație

Centrele de Informare și Documentare reprezintă cea mai vie mărturie a faptului că în școlile ialomițene învățatul nu este trecut cu vederea. De luni pînă vineri, cele 25 de astfel de unități funcționale la nivelul județului oferă elevilor o altă abordare a actului educativ.

1 milion de lei investiți în Educație Primele Centre de Informare și Documentare din Ialomița au apărut în mediul rural, fiind înființate cu aproape 10 ani în urmă. Primele CDI au fost înființate în urma unui proiect bilateral româno-francez, denumit «Educație prin informație în mediul rural defavorizat». Se întîmpla... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 15:15 (5428 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Domnești-Unirea Slobozia 3-0

Gata cu visele

«Juventus stă etapa viitoare, ne apropiem de ei la 3 puncte și pe urmă batem tot pînă la final și gata, promovăm!». Calculul descris mai sus era făcut de doi microbiști slobozeni în timpul meciului cu Oltenița. Optimismul continuă, așadar, să invadeze tribunele slobozene. Sîmbătă, 7 noiembrie, s-a dovedit însă că pînă la Juventus te mănîncă ilfovenii. Viitorul Domnești, echipă pregătită de fostul antrenor al Sportului Virgil Andronache, s-a dovedit în această toamnă una dintre nucile tari ale seriei a doua. Nimeni însă nu prevedea deznodămîntul confruntării dintre aceștia și Unirea Slobozia. «Chiar dacă victoria celor de la Domnești este dată în mare parte de eficiența dezarmantă a acestora, trebuie... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 14:45 (3028 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Aparat RMN la Spitalul Slobozia

Aparat RMN la Spitalul Slobozia

Mult așteptatul aparat cu rezonanță magnetică va ajunge în cele din urmă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Conducerea unității medicale a dat asigurări că cel mai tîrziu la finele lunii decembrie 2015, acest aparat va fi chiar și funcțional. Costul de achiziție se apropie de suma de 4,4 milioane de lei.

Demers eșuat Aparatul RMN este un vis mai vechi al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Ultima dată unitatea medicală a demarat procedurile pentru achiziționarea acestuia în luna aprilie a anului în curs. Consiliul Județean aproba atunci plata a 2,6 milioane de lei pentru... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 14:10 (15753 vizualizări - 16 comentarii)

REPORTAJ

După 20 de ani...

După 20 de ani...

Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița a fost inaugurată joi, 29 octombrie 2015. După 20 de ani și peste 8 milioane de lei noi cheltuiți. Dar banii nu mai contează. Acum sala e funcțională. Este unică în Europa, are geometrie variabilă și a găzuduit primul spectacol de teatru: «Casa cu ferestre spre cîmp».

Comedia umană pe bani publici
Joi la 18,45, ușile sălii cu geometrie variabilă sînt încă închise. Invitații, destul de puțini, fac bisericuțe în foaier. În centru, trei reprezentanți ai PreaSfințitului. Îl remarcăm pe preacuviosul părinte Mîț, i-a mai crescut barba... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 13:25 (7699 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Infractor prins și arestat

În cursul zilei de ieri, 1 februarie, polițiștii ialomițeni au depistat și încarcerat în Penitenciarul Slobozia un tînăr de 20 de ani, din Urziceni, urmărit din data de 8 ianuarie 2010 întrucît se sustrăgea ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 18:09
(10285 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa orașului Amara la tenis de cîmp, la a V-a ediție

În perioada 5-7 februarie 2010, administrația locală a orașului Amara și Asociația Sportivă «Victoria» organizează «Cupa Orașului Amara», ediția a V-a la tenis de cîmp-dublu masculin. Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 12:20
(11341 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul avertizează

Reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că vineri, 5 februarie 2010, este ultima zi în care pot fi depuse la administrațiile financiare teritoriale în a ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 11:40
(8754 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la finele săptămînii trecute

Patru persoane au fost transportate la diferite unități medicale în cursul zilei de sîmbătă, 30 ianuarie a.c., după ce autovehiculele în care se aflau au fost implicate în trei accidente rutiere, produse ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2010, 17:16
(9607 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

Polițiștii ialomițeni au participat în acest sfârșit de săptămână, respectiv în perioada 29-31 ianuarie 2010, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului.
Astfel, în noaptea de 29 spre 30 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2010, 17:15
(9566 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii și descarcerări

Vineri, 29 ianuarie, pompierii militari din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din comuna Maia. Focul s-a aprins din cauza unui mijloc de încălzire suprasolicitat ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2010, 17:04
(10001 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii au prins trei hoți

Jandarmii slobozeni au depistat, miercuri, 27 ianuarie, trei indivizi ce transportau într-un cărucior mai multe grătare metalice în lungime de aproximativ 2 metri fiecare. Cei trei bărbați se aflau pe bulevardul ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2010, 19:26
(14021 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu aer comprimat deținut ilegal, depistat la un bătrîn

Polițiștii au depistat un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, în vîrstă de 70 de ani, din Fetești, deținea ilegal un pistol cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2010, 17:37
(10689 vizualizări - 2 comentarii)


Fără carnet sau cu permisul suspendat, la plimbare la volan

În după-amiaza zilei de miercuri, 27 ianuarie a.c., un echipaj de siguranță publică ce acționa pe raza orașului Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate care circula pe ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2010, 17:37
(8786 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere

Două persoane au suferit răni multiple după ce au fost implicate în accidente rutiere produse pe arterele județului în cursul zilei de miercuri, 27 ianuarie 2010.
Primul eveniment rutier s-a produs în ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2010, 17:37
(11337 vizualizări - 0 comentarii)


«Ateneu» s-a mutat la Slobozia

«Ateneu» s-a mutat la Slobozia

Începînd cu luna februarie 2010, zestrea culturală a județului crește cu încă o sală de spectacole. Noua sală a fost amenajată în incinta Centrului Cultural Unesco «Ionel Perlea» și urmează a fi inaugurată ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 18:28
(12915 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmeria, la bilanț

Jandarmeria, la bilanț

Miercuri, 27 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi și-au prezentat bilanțul instituției pentru anul 2009. Potrivit documentului, misiunile jandarmilor ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:18
(8787 vizualizări - 0 comentarii)


Telverde Anticorupție, apelabil gratuit de pe mobil

Potrivit autorităților, de la începutul săptămînii în curs, respectiv de luni, 25 ianuarie 2010, linia verde anticorupție 0800806806 este apelabilă gratuit și din rețelele de telefonie ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:13
(12738 vizualizări - 0 comentarii)


Alt șofer beat la volan

În noaptea de marți spre miercuri, 26/27 ianuarie a.c., puțin trecut de miezul nopții, polițiștii au oprit pe Strada Bănățenilor din Fetești un autoturism înmatriculat în Capitală, la volan aflîndu-se un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:10
(10884 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționări meteorologice și hidrologice

Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență, «în conformitate cu atenționarea hidrologică din 27.01.2010, emisă de INHGA București, avînd în vedere situația hidrometeorologică actuală, începînd ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:02
(11503 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 13:41
(12309 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 16:09
(13598 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să fure de la societatea unde lucra

Un bărbat de 40 de ani, din Urziceni, este cercetat de polițiști pentru tentativă de furt calificat după ce a fost surprins în cursul nopții de 25/26 ianuarie de polițiștii din localitate în timp ce încerca ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:48
(11958 vizualizări - 0 comentarii)


Saci de soia fără documente

În noaptea de luni spre marți, respectiv 24 spre 25 ianuarie a.c., în jurul orelor 00,30, o echipă de siguranță publică din Fetești a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:47
(13105 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției

Polițiștii ialomițeni au desfășurat, în ultimele zile, mai multe acțiuni pe raza județului Ialomița.
În noaptea de luni spre marți, 25/26 ianuarie a.c., efective ale posturilor de poliție din zona Urziceni ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:37
(10694 vizualizări - 0 comentarii)


Aplicație online pentru cererea de plată a subvenției pe suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că este disponibilă aplicația IPA online, prin intermediul căreia fermierii care intenționează să solicite sprijin pe suprafață completează ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:31
(15316 vizualizări - 0 comentarii)


Sobele produc incendii

Nerespectarea măsurilor de prevenire a incendiilor la sistemele de încălzire a condus, din nou, la producerea a două incidente de acest fel la locuințele unor cetățeni din Fetești și comuna Andrășești. ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:29
(12599 vizualizări - 0 comentarii)


La 14 ani a furat 12 găini

În dimineața zilei de duminică, 24 ianuarie a.c., Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de către un localnic despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras 12 găini din curtea unei ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:28
(10402 vizualizări - 0 comentarii)


Tot mai mulți șoferi băuți în trafic

Cinci sancțiuni contravenționale au fost aplicate unor conducători auto care au fost depistați la volanul unor autoturisme deși se aflau sub influența băuturilor alcoolice. Față de aceștia, complementar ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:21
(10728 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Un tînăr în vîrstă de 27 de ani, din Urziceni este cercetat de polițiști pentru conducerea unui autovehicul fără a poseda permis de conducere. Autoturismul condus de acesta a fost oprit în trafic de un ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:15
(10296 vizualizări - 0 comentarii)


Un ceai cald de la Sensiblu

Un ceai cald de la Sensiblu

Ca urmare a scăderii tot mai accentuate a temperaturilor, din ce în ce mai multe persoane surprinse de ger suferă de hipotermii. Începând de sîmbătă, 23 ianuarie 2010, persoanele care suferă din cauza gerului ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:07
(14503 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții SMURD

Intervenții SMURD

Echipajul SMURD Urziceni a fost solicitat, la final de săptămînă, în cazul a doi pacienți cu afecțiuni medicale. Astfel, vineri, 22 ianuarie, în jurul orelor 20,00, din cauza drumului înzăpezit, subofițerii ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 17:59
(13578 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii datorate coșurilor de evacuare

Incendii datorate coșurilor de evacuare

Coșul de evacuare a fumului amplasat necorespunzător ori neprotejat termic a reprezentat cauza probabilă de izbucnire a nu mai puțin de 4 incendii. Astfel, sîmbătă, 23 ianuarie a.c., în jurul orelor 17 ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 17:53
(11278 vizualizări - 0 comentarii)


Drumuri județene parțial blocate

Drumuri județene parțial blocate

Potrivit Prefecturii, în prezent,pe teritoriul județului Ialomița circulația se desfășoară în condiții, grele de iarnă.

Drumuri județene parțial blocate, datorită temperaturilor extrem de scăzute ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 10:40
(10537 vizualizări - 0 comentarii)


Au furat din cabina unui TIR

Joi, 21 ianuarie, polițiștii ialomițeni au prezentat cu propunere de arestare preventivă Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni doi tineri din localitate, principalii suspecți de comiterea unui furt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2010, 10:18
(8951 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...