Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Creatorul de realitate virtuală

Creatorul de realitate virtuală

Tinerii fug de Ialomița ca dracul de tămîie. Ca potîrnichile de pușca vînătorului... Ca mînzul de... Gata, am înțeles, ați prins ideea. Mihai Pătrașcu însă nu. El are 26 de ani, s-a născut în Ialomița, trăiește aici după ce și-a completat studiile universitare în administrație publică și... visează să revoluționeze sistemul de Educație din România cu ajutorul realității virtuale! «Este mai simplu decît se crede. Și deja se întîmplă în lume. Dar eu vreau să se întîmple aici, acasă la mine!».

Un autodidact rămas acasă
E subțire ca un lujer și are niște ochi mari, de copil cuminte... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2015, 11:10 (5506 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Metode de fraudare a fondurilor publice…»

Analiză a Camerei de Conturi Ialomița

«Metode de fraudare a fondurilor publice…»

Obiectivele de investiții realizate cu fonduri publice reprezintă o adevărată sursă de venit pentru cei care le demarează. Maniera de execuție sfidează însă toate rigorile legii. Gabriela Dumitru, auditor public extern în cadrul Camerei de Conturi Ialomița, explică într-un studiu de specialitate modalitățile prin care sînt comise aceste ilegalități flagrante. În ciuda problemelor constatate, entitățile publice manifestă un dezinteres față de aceste practici.

Prețuri «umflate» cu 1000%
Studiul «Modalități de fraudare a fondurilor publice în realizarea lucrărilor de construcții... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 16:05 (6489 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A&S International 2000 susține performanța în Educație

Burse de merit pentru elevii din Fetești

A&S International 2000 susține performanța în Educație

Proiectul educațional inițiat de societatea A&S International 2000, în colaborare cu Fundația Pasteur, de susținere a elevilor cu rezultate deosebite din Fetești continuă. La începutul acestei săptămîni, alți 12 elevi din cadrul liceelor de pe raza municipiului au fost recompensați pentru eforturile lor de a învăța. Aceștia au primit burse de merit în valoare de 12,8 mii de lei.

Ceremonie festivă Cele 12 burse de merit acordate de societatea A&S International 2000 au fost oferite într-un cadru festiv. Alături de Matei Roșu, directorul general unității comerciale, la manifestare... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 14:55 (10823 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Ședință festivă la Conacul Manasia

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Împărțirea discreționară a fondurilor publice continuă să fie una dintre practicile curente ale oficialilor Consiliului Județean Ialomița. Și pentru că Silvian Ciupercă nu mai poate fi făcut responsabil, vina trece automat în cîrca celor doi vicepreședinți, respectiv Ștefan Mușoiu (PSD) și Ioan Martin (PNL). Cît despre bani, ei vin de la Guvern și au fost împărțiți așa cum Independent anticipa încă de la începutul lunii august.

O ședință de luxe
Ședința Consiliului Județean Ialomița de vineri, 25 septembrie, a fost convocată la Conacul Manasia, proprietate particulară... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 13:40 (11178 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pericli-Nick Touring șantajează Consiliul Local Slobozia

Pericli-Nick Touring șantajează Consiliul Local Slobozia

În urmă cu două luni, pe 29 iulie, concesionarul serviciului public de transport, Nick Touring, încălca unilateral condițiile contractuale reducînd la 60% numărul curselor pe traseele din oraș. Pe 27 august, în locul sancțiunilor care s-ar fi impus, Consiliul Local decide printr-o hotărîre aprobată cu majoritate de voturi să transforme angajații Primăriei Slobozia în controlori ai firmei, «echipe mixte formate din angajați ai Primăriei Slobozia și polițiști locali urmînd să verifice biletele de călătorie ale slobozenilor». În ședința din 28 septembrie, Nick Touring revine cu «o informare» în Consiliul Local, interpretînd Regulamentul pentru efectuarea transportului public de persoane de o manieră... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 12:20 (9571 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Politica de Apoi a PSD Ialomița

Ialomița, predată UNPR

Politica de Apoi a PSD Ialomița

Joi, 1 octombrie, deputatul Marian Neacșu a devenit cu acte în regulă președintele PSD Ialomița, după un interimat de aproape 6 luni. Evenimentul este considerat unul crucial pentru viitorul județului, în condițiile în care surse autorizate «de la Centru» confirmă faptul că Marian Neacșu va preda județul Uniunii Naționale pentru Progresul României. Independent încearcă să demonstreze că PSD Ialomița a avut întotdeauna lideri pidosnici, care s-au împotrivit curentului general. De ce ar face Marian Neacșu altfel?!

De 20 de ani împotriva curentului... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 11:10 (7914 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Slobozia: Clădirile din Bazarul Municipal, «DESFIINȚATE»

Slobozia: Clădirile din Bazarul Municipal, «DESFIINȚATE»

În urmă cu 3 luni, Primăria Slobozia a permis concesionarilor din Bazarul Municipal să construiască ilegal, în baza unor autorizații pentru «construcții provizorii». Independent a consemnat situația determinînd intervenția oficialilor Inspectoratului de Stat în Construcții. În urma controlului, Inspectoratul în Construcții Ialomița a cerut Primăriei Slobozia «adoptarea măsurilor legale de încadrare în documentația de urbanism (...) sau desființarea lucrărilor executate».

Povestea unei ilegalități flagrante... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 23:10 (9425 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, un pericol pentru siguranța elevilor și profesorilor

Școlile din Ialomița, un pericol pentru siguranța elevilor și profesorilor

La început de an școlar, Prefectura Ialomița face public un raport privind maniera în care unitățile de învățămînt din județ și-au primit copiii în clase. Potrivit datelor care se regăsesc în documentul oficial, imobilele «pun în pericol siguranța elevilor și cadrelor didactice». Directorii respectivelor unități dau însă asigurări că situația va reveni la normal.

Situație delicată
Cu cîteva zile înainte de debutul anului școlar 2015-2016, reprezentanții Prefecturii Ialomița au efectuat o serie de vizite în teren pentru a descoperi maniera în care școlile din județ s-au pregătit... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 22:05 (8032 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Săptămâna înfrângerilor grele

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

Săptămîna înfrîngerilor grele

Actuala ediție a Ligii Naționale de Handbal Feminin este una plină de răsturnări de situație. Renunțarea la sistemul cu play-off a dinamizat competiția și a sporit îndîrjirea cu care se dispută fiecare punct pus în joc. Cu două excepții, București și Baia Mare, oricine poate bate pe oricine. Spre exemplu, în etapa a II-a, Slobozia a bătut Rapidul. Recent, Rapid a bătut Clujul. În startul sezonului, Clujul bătea Brașovul. Și pentru a închide caruselul elegant, Corona Brașov nu a stat la discuții și a învins sever Unirea Slobozia, lucru întîmplat la mijlocul săptămînii precedente...

Prea mici pentru surprize mari... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 21:20 (7600 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia: Soluții guvernamentale pentru «Groapa lui Stoica»

Slobozia: Soluții guvernamentale pentru «Groapa lui Stoica»

«Groapa lui Stoica» a devenit o problemă guvernamentală. Deputatul Marian Neacșu admite că a căutat «soluții guvernamentale» pentru urgentarea lucrărilor la investiția demarată în primăvara anului trecut în centrul Sloboziei. «Din păcate, cred că pentru noi este prea tîrziu. Dar pentru alții va fi un sprijin real...» a conchis deputatul ialomițean.

O investiție ratată
Lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției din Slobozia au fost reluate în urmă cu două săptămîni. Ritmul este însă extrem de lent, iar duzina de muncitori de pe cele două șantiere deschise de-a dreapta și de-a... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 20:25 (23424 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, junioare III, CS Kira Tîrgoviște-CSS Slobozia 16-27 (6-12)

Victorie sub Turnul Chindiei

Junioarele III ale CSS Slobozia continuă seria rezultatelor pozitive. Echipa pregătită de profesorul Marian Simion a trecut de CS Kira Tîrgoviște, cu 27-16 (12-6). A fost un meci dominat de la un capăt la altul de sportivele slobozene, momentul de evadare totală spre victorie petrecîndu-se în repriza secundă atunci cînd, la 13-9 în favoarea ei, Slobozia a marcat 9 goluri consecutive și s-a desprins la 22-9. Antrenorul Marian Simion a schimbat apoi liniile, a experimentat alte sisteme de apărare, dar scorul s-a menținut în aceleași limite pînă la final. Portarul Anne Bol a avut o prestație foarte bună, căpitanul Valentina Soreanu, fiind de asemenea, cel puțin în faza de atac, la parametrii știuți... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 19:10 (3733 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Cabinete stomatologice de lux, în mediul rural

Ialomița: Cabinete stomatologice de lux, în mediul rural

Mediul rural a devenit o alternativă pentru medicii stomatologi care încearcă să țină piept concurenței din orașe. În ultimii 2 ani, în satele Ialomiței au apărut adevărate clinici stomatologice, dotate la cele mai înalte standarde. Serviciile sînt ireproșabile, prețurile mult mai mici, iar pacienții mulțumiți că nu trebuie să străbată zeci de kilometri pentru a-și trata problemele dentare.

12 cabinete stomatologice la țară
O statistică a Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că orașele sînt de-a dreptul sufocate de cabinetele medicale stomatologice. De exemplu,... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 18:40 (10667 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă sub «zodia imprevizibilului»

Runda a șaptea a Ligii a IV-a a fost cea mai plină de surprize din acest sezon. Nu vorbim aici de Recolta Gheorghe Lazăr, echipă care continuă să dezamăgească, nereușind nici în această rundă se apropie de puncte. Vorbim în schimb de Viitorul Axintele, trupă care se simte minunat în deplasare, ultima ispravă fiind victoria de la Abatorul Slobozia. La fel de imprevizibilă a fost și victoria la scor a Olimpiei Rădulești, 5-1 pe terenul celor de la Rapid Fetești. Pentru feteșteni gluma se îngroașă, fiind deja al doilea meci fără victorie după 5 succese consecutive. În revenire de formă sînt cei de la Recolta Gheorghe Doja, care au trecut la scor de Voința Reviga. Surpriză și la Munteni Buzău, acolo... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 17:35 (4455 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Ei cu numele, noi cu tunurile

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Tunari 6-1

Ei cu numele, noi cu tunurile

Unirea Slobozia a strălucit din nou în fața propriilor suporteri. S-a întîmplat sîmbătă, 26 septembrie, cînd pe «1 Mai» au venit ilfovenii de la CS Tunari. Galben-albaștrii au intrat hotărîți să învingă și au pus rapid în aplicare planurile de bătaie. Era doar minutul 8 cînd Pîrvu întorcea o minge pentru căpitanul Toma, iar acesta îl învingea pe portarul oaspeților cu un șut la colțul lung. A ieșit apoi la rampă Khalil, cu o lovitură de cap care doar a bărbierit mingea și cu o pasă inspirată pentru Ibrian, care a făcut 2-0 încă din minutul 12. Ibrian manifestă o îmbucurătoare poftă de gol, aflîndu-se deja la a treia reușită stagională. Poftă de gol au avut și oaspeții, care și-au creat 3 ocazii... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 16:15 (5721 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Scandal penal la Primăria Axintele

Primăria Axintele a intrat în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni. Anchetatorii fac cercetări într-un dosar penal ce vizează fapte de abuz în serviciu. Concret, doi funcționari sînt suspectați de faptul că au plecat acasă cu o parte din încasările provenite din taxele și impozitele locale. Mai mult, în urma verificărilor se pare că și primarul comunei este suspectat de fapte penale. Acesta ar fi fost cercetat pentru faptul că i-ar fi atribuit ilegal fiului său o parte din islazul comunal, iar în baza terenului obținut acesta a încasat subvenții de la APIA.

Situație încurcată... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 15:25 (10811 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salarii de 34,5 milioane de lei pentru angajații MAI din Ialomița

În 2015

Salarii de 34,5 milioane de lei pentru angajații MAI din Ialomița

La solicitarea redacției Independent, structurile din teritoriu ale Ministerului Administrației și Internelor au făcut publice cheltuielile de personal, raportat la bugetul acordat de stat pentru anul în curs. Așa se face că cei 1543 de angajați din cadrul Prefecturii, Poliției, Jandarmeriei și Inspectoratului pentru Situații de Urgență beneficiază anul acesta de salarii în valoare de 34,5 milioane lei. Cei mai bine plătiți sînt însă polițiștii, care încasează în 2015 venituri salariale de 17,8 milioane de lei.

Structurile MAI în cifre... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 13:25 (8814 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

«Regele covrigilor» de Slobozia

«Regele covrigilor» de Slobozia

La fiecare intersecție, o șaormerie. Patiserii, ca ciupercile după ploaie. Iar la fiecare colț de stradă, o covrigărie. Slobozia e un oraș sărac. Nu-și permite mai mult. Sau poate că ne plac covrigii. Dar și în branșa asta, competiția e acerbă. Se fac de tot felul. Cu vișine, cu ciocolată, susan, cașcaval, crenvurști... Mirea Ciprian Mihail îi vinde simpli. Calzi și buni! Și, pentru că pedalează 40 de kilometri zilnic pentru a-i vinde și-a cîștigat renumele de «rege al covrigilor» de Slobozia.

Rețetă de vîndut covrigi
Dacă ești slobozean, deja te-ai obișnuit cu el. Îl vezi în... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 12:05 (12058 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Tehnologie administrativă împotriva cetățenilor

De-ale autorităților

Slobozia: Tehnologie administrativă împotriva cetățenilor

În urmă cu o săptămînă, Primăria Slobozia a achiziționat un sistem de control acces în instituție. Valoarea acestei achiziții se ridică la 17 mii de lei, însă problema nu o reprezintă prețul, de două ori mai mare decît ofertele din piață... Imediat după implementarea sistemului, funcționarii din cadrul instituției s-au revoltat, iar cetățenii au început să facă reclamații. Mai mult, și consilierii locali declară că ideea este una stupidă și refuză acest sistem!

O idee blondă Ideea achiziționării unui sistem de acces în Primăria Slobozia s-a impus în momentul în care unii dintre cetățenii... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2015, 20:15 (16198 vizualizări - 18 comentarii)

REPORTAJ

S-a redeschis târgul de animale

La Slobozia

S-a redeschis tîrgul de animale

SC Servicii Publice Slobozia SRL a anunțat redeschiderea Oborului Municipal. Duminică, 20 septembrie, a fost prima zi de tîrg. Oficial, crescătorii de animale din jurul Sloboziei au acum un spațiu destinat achiziționării și vînzării de animale.

La spartul tîrgului
Oborul Municipal s-a deschis, oficial, duminică. În Obor s-a tîrguit însă toată vara. Acum o pot face și cei care doresc să vîndă sau să achiziționeze animale vii. Tîrgul e deschis de la 6,00, dar către ora 9,00 comercianții se pregăteau de plecare... Despre succesul tîrgului afli încă de la intrare. «De ce să vină?... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2015, 18:35 (10388 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Munteni Buzău: A aruncat probele în WC ca să nu fie arestat

Munteni Buzău: A aruncat probele în WC ca să nu fie arestat

Încercarea hoților de a scăpa de cătușe depășește orice imaginație. Cunoscut cu antecedente penale, un hoț din Munteni Buzău a aruncat într-un WC proba-cheie care-l incrimina într-un nou dosar penal deschis de polițiști pe numele său. În urma unor percheziții domiciliare, oamenii legii au reușit să  recupereze obiectul și să-l folosească drept probă împotriva autorului.

Găinarii Clanului Ioșca
Neinspiratul autor se numește Ion Ioșca și provine dintr-o familie cu numeroase antecedente penale. Atît el, cît și ceilalți frați ai săi au terorizat comunitatea din Munteni Buzău... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2015, 16:20 (15716 vizualizări - 11 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Magazie mistuită de flăcări

Magazia unei firme din Slobozia a fost distrusă de flăcări în seara zilei de 2 martie. Flăcările au fost aprinse de mai multe persoane care se adăposteau în respectiva locație. Preț de aproximativ un sfert ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 11:15
(8725 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Furt în familie la Tovărășia

Ofițeri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural în colaborare cu agenții Postului de Poliție Miloșești au reușit identificarea a trei tineri (frați) din satul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:49
(8710 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Tovărășia furt


Armășești: Femeie de 55 ani, lovită de o mașină

Marți, 1 martie, în jurul orei 19.00, pe DN1D, în afara localității Armășești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:47
(10466 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor pentru siguranța elevilor

Polițiștii ialomițeni acționează consecvent pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică în perimetrul școlilor, pentru prevenirea infracționalității și a oricăror evenimente nedorite care ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:42
(9386 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 18:45
(5298 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grup de lucru anti-etnobotanice

În baza Ordinului Ministerului Administrației și Internelor nr. 37 din data de 17 februarie 2011 pentru constituirea echipelor mixte ce vor efectua controale conform competențelor legale, în locurile și ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 15:23
(9718 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Record la depunerea Formularului 112

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, din 4177 Declarații 112 ce se așteptau a fi primite la nivelul județului nostru, au fost depuse un număr de 4010 declarații, în procent de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:02
(5652 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomaj în 10 zile de la diponibilizare

Potrivit reprezentanților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, luni, 28 februarie au fost publicate modificările privind sistemul asigurărilor de șomaj și stimularea ocupării forței ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:00
(10382 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Beat la volan, a acroșat un scuter

Duminică, 27 februarie, la Amara s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, o mașină condusă de un bărbat de 37 ani, din localitate, a lovit un scuter ce circula regulamentar. Mopedul a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:24
(43615 vizualizări - 32 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Bătrînă accidentată de un șofer ce dădea înapoi

O bătrînă de 66 ani a fost lovită violent de o mașină, la Fetești. Incidentul s-a produs sîmbătă, 26 februarie, pe o stradă din localitate. Șoferul încerca să efectueze manevra de mers înapoi, timp în care ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(14577 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Căzănești: Țigări de contrabandă, descoperite într-o mașină

20 de cartușe de țigări, aceasta este ultima captură a polițiștilor la capitolul contrabandă cu țigarete. Descoperirea a fost realizată vineri, 25 februarie, de către polițiștii din Căzănești, care au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(11220 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

Un șofer băut a fost prins de polițiști vineri, 25 februarie, conducînd o mașină în orașul Țăndărei. Localnicul de 35 ani, a cărui alcoolemie depășea 0,97 la mie, s-a ales cu dosar penal. În aceeași noapte ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:22
(9285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a polițiștilor în discoteci

Aproape 50 de polițiști ialomițeni, însoțiți de jandarmi, au desfășurat o acțiune de amploare în noaptea de sîmbătă, 26 februarie, în Slobozia și în localitățile limitrofe. Ținta principală a polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:17
(9405 vizualizări - 0 comentarii)


Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Pompierii militari de la Garda de Intervenție Slobozia și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență al orașului Căzănești au acționat sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 17.20, pentru lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:59
(11849 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina incendiu


Fetești: Tînără de 22 ani, salvată de SMURD după ce a înghițit mai multe medicamente

Sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 16.00, echipajul SMURD de la Garda Fetești a fost solicitat să intervină pentru a acorda primul ajutor medical unei tinere, în vîrstă de 22 ani, din municipiu. La sosirea ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:55
(9089 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Fetești are OFICIAL comandanți: Anghel, șef al Poliției, Mihăilă, șef la Ordine Publică

În urma concursului desfășurat la finele acestei luni, Poliția Fetești a revenit la normal. Adică are șefi. Potrivit unui comunicat remis de Inspectoratul Județean de Poliție, noul șef al Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 12:54
(13867 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot depune cereri pentru plata pe suprafață

Marți, 1 martie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează Campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Potrivit unei informări a instituției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:41
(8854 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: După ce au spart mai multe case din Albești și Buești, doi tineri au fost reținuți

Doi tineri, în vârstă de 16, respectiv 18 ani, primul din comuna Albești, iar cel de-al doilea din comuna Buești, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 24 februarie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:40
(12666 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Miliarde de euro pentru fermieri

Potrivit datelor statistice ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, în perioada februarie 2010-februarie 2011, instituția a efectuat plăți în conturile beneficiarilor în valoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:39
(13622 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Stagiul de practică al studenților Academiei de Poliție, la final

Cei 11 studenți ai Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București au finalizat vineri, 25 februarie a.c., stagiul de practică la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița.
Repartizați să își desfășoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:27
(12162 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

În cursul nopții trecute, joi spre vineri, 24/25 februarie a.c., agenții Postului de Poliție Manasia împreună cu lucrători din cadrul Ocolului Silvic Urziceni au identificat trei bărbați, cu vîrste cuprinse ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 15:43
(10353 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia furt lemne


Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

La primele ore ale dimineții de vineri, 25 februarie, Inpectoratul de Poliție anunță că în Ialomița sînt blocate 4 drumuri județene, traficul rutier fiind întrerupt din cauza vîntului puternic care viscolește ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 09:32
(10610 vizualizări - 0 comentarii)


5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

Hyundai ix20, noul MPV din segmentul B al mărcii, a obținut punctajul maxim de 5 stele la testele Euro NCAP-organizație independentă care se ocupă cu evaluarea nivelului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:53
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Agajatorii, obligați să depună fișele fiscale pentru 2010

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor, plătitori de venituri din salarii și asimilate salariilor, că au obligația depunerii fișelor fiscale pentru anul 2010. Acestea ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:43
(5185 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: A intrat cu Salvarea în pom!

Ciochina: A intrat cu Salvarea în pom!

Joi, 24 februarie a.c., în jurul orei 15.20, pe DN2A, în comuna Ciochina s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a două persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:31
(11926 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: 15 sesizări penale depuse la Parchet de Finanțe

«În cursul lunii ianuarie 2011, organele de control din cadrul Direcției Generale de Finanțe Publice Ialomița au efectuat un număr de 171 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:29
(8312 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proiect pentru copii de grădiniță

IPJ Ialomița: Proiect pentru copii de grădiniță

În cursul zilei de marți, 22 februarie a.c., în baza unui protocol de colaborare între Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și Grădinița cu program prelungit nr. 2 Slobozia, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:57
(9771 vizualizări - 0 comentarii)


TNL Slobozia vă «căsătorește» pentru o zi

De Dragobete, joi, 24 februarie a.c., TNL Slobozia vă așteaptă pe platforma «Mihai Viteazul» de pe bulevardul Unirii din Slobozia «pentru a fi cununați timp de o zi». Inițiativa tinerilor liberali slobozeni ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:48
(10815 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Atelier de confecționat mărțișoare la Muzeul Județean

Vineri, 18 februarie, în cadrul Muzeului Județean Ialomița, a debutat acțiunea «Firicel de primăvară»-atelier de confecționat mărțișoare. La inițiativa Muzeului a răspuns și de această dată Școala «Sfîntul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:38
(10618 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Serată muzicală și expoziție de artă platică

Miercuri, 23 februarie, la Sala Arcadia a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia a fost vernisată «Expoziția de artă platică a artiștilor brăileni», evenimentul fiind organizat de Uniunea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:28
(11363 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...