Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pe urmele tradițiilor ialomițene

Pe urmele tradițiilor ialomițene

În vremurile de demult, în zilele de dinaintea Săptămânii Mari, cunoscută și sub nu­mele de Săptămâna Patimilor, oamenii își întorceau fața către Dumnezeu și așteptau momentul Învierii în post și rugăciune. După ce terminau muncile câmpului, mergeau apoi la biserică purtând cele mai frumoase haine din casă... Dacă vreți să redescoperiți felul în care, în trecut, oamenii se pregăteau să întâmpine Sărbătoarea Paștelui, puteți vizita colecția etnografică a Muzeului Județean Ialomița. Obiectele expuse vă vor transporta înapoi în timp într-un sat autentic din Bărăganul sfârșitului de secol... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2025, 14:25 (1392 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

ADI ECOO 2009: Containere pentru colectarea separată a textilelor în Ialomița

ADI ECOO 2009: Containere pentru colectarea separată a textilelor în Ialomița

Începând cu 2025, colectarea separată a textilelor este obligatorie în România. În acest sens, operatorul de salubritate ADI ECOO va amplasa containere speciale de colectare separată a textilelor pe raza întregului județ Ialomița. Astfel, se pot depune mai multe tipuri de textile, respectiv haine și încălțăminte, genți, lenjerii de pat (cearcea­furi, pilote, huse, plăpumi, fețe de pernă), carpete, pături, tapi­țerii, prosoape, jucării textile, sacoșe de bumbac. La acest moment sunt amplasate containere speciale în zonele urbane din Ialomița, la Căzănești (incinta sediului Primăriei), Fierbinți-Târg (fostul sediu administrativ), ... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2025, 08:55 (10126 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Probleme de sistem descoperite la Căsuța «Alexandra» Slobozia

Probleme de sistem descoperite la Căsuța «Alexandra» Slobozia

În urmă cu o săptămână, am văzut cu toții, în prime time, cum o fată cu dizabilități grave este ținută legată de o mână, în timp ce alți trei copii aveau mâinile băgate în mâneci, la rândul lor legate. S-a întâmplat la Slobozia, în incinta Căsuței «Alexandra», un centru dedicat îngrijirii și protecției sociale oferită de Stat copiilor cu dizabilități grave. În spatele imaginilor ireale difuzate pe ecranele televizoarelor și telefoanelor mobile se ascunde, de ani de zile, nepăsarea Statului român față de acești copii aflați într-o cumplită suferință. Poate că incidentul nu s-ar fi petrecut... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2025, 09:50 (7060 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Chirurgie Oncologică la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Chirurgie Oncologică la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Colaborarea dintre specialiștii secțiilor Oncologie Medicală și Chirurgie Generală ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia ajută la dezvoltarea domeniului de Chirurgie Oncologică în cadrul celei mai mari unități medicale din județul Ialomița. Recent, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, a fost realizată o intervenție chirurgicală experimentală prin care o tumoră hepatică a fost «distrusă» cu ajutorul undelor radio.

 

Colaborare interdisciplinară În multe spitale din țară, abordarea pacienților oncologici nu mai este doar apanajul medicilor oncologi... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2025, 12:20 (19242 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DIICOT, desființată la Slobozia?

De la 1 mai 2025

DIICOT, desființată la Slobozia?

Printr-o decizie a Consiliului Superior al Magistraturii, de la 1 mai 2025, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița va rămâne fără procuror-șef. De altfel, singurul magistrat care își desfășoară activitatea în cadrul structurii teritoriale din județul Ialomița a Parchetului Antimafia. Cel mai probabil, această structură va avea aceeași soartă precum cea a Direcției Naționale Antico­rupție, desființată de la Centru în urmă cu 11 ani.

 

Activitate scăzută La data de 18 martie 2025, Consiliul Superior al Magistraturii a decis ca procurorul Mihaela-Mirela Bâ... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2025, 07:55 (5048 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul luptelor de stradă de la Urziceni, trimis în judecată!

40 de inculpați, în fața judecătorilor

Dosarul luptelor de stradă de la Urziceni, trimis în judecată!

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București a finalizat cercetările în ampla anchetă deschisă în urma revoltelor de stradă petrecute la Urziceni la începutul lunii februarie 2025. Potrivit anchetatorilor, 40 de persoane au fost trimise în judecată, unele dintre acestea aflându-se în stare de arestare preventivă. În urma conflictului, 25 de persoane au fost rănite, iar doi tineri au murit pe loc, fiind împușcați.

 

10 infracțiuni reținute în cazul inculpaților În urma conflictului petrecut la Urziceni, procurorii... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2025, 15:15 (5151 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

jurnalul unui senator SOS cu discurs despre Diaspora

jurnalul unui senator SOS cu discurs despre Diaspora

Așadar, zilele trecute, în plenul Camerei Superioare a Parlamentului, senatorul SOS România Adrian Peiu a glăsuit de la tribună. A fost vorba despre Diaspora românească și o problemă deosebit de gravă cu care românii se confruntă. Și despre care senatorul SOS Peiu știe și a ridicat-o oratoric de la tribuna Senatului. Pentru a înțelege și ceilalți colegi ai domniei sale de ce redistribuirea voturilor și «calculul matematic» au făcut ca Ialomița să se pricopsească cu un asemenea ipochimen demn de partidul doamnei Șoșoacă, mama națiunii a permis fără să clipească transferul domnului Peiu de la AUR. Transpunem, cât mai exact, alocuțiunea. Pentru posteritate... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2025, 12:35 (4777 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Grad scăzut de alfabetizare în județul Ialomița

Grad scăzut de alfabetizare în județul Ialomița

Potrivit Institutului Național de Statistică, și în Ialomița există probleme în ceea ce privește alfabetizarea. Concret, Ialomița se află pe poziția 7, la nivel național, în ceea ce privește analfabetismul înregistrat în rândul populației de peste 14 ani. Mai mult decât atât, un sfert dintre elevii care merg la școală sunt atât analfabeți funcțional, cât și analfabeți numeric.

 

Statistică îngrijorătoare Datele făcute publice de Institutul Național de Statistică au la bază ultimul recensământ al populației... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2025, 08:05 (9336 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Candidați cu «probleme disciplinare» la concursurile din cadrul Serviciului de Acțiuni Speciale Ialomița

Candidați cu «probleme disciplinare» la concursurile din cadrul Serviciului de Acțiuni Speciale Ialomița

Serviciul de Acțiuni Spe­ciale Ialomița reprezintă struc­tura de forță a Inspec­toratului de Poliție al Jude­țului Ialomița. Polițiștii care își desfășoară activitatea în ca­drul său sunt cunoscuți sub numele de «mascați». În urmă cu două luni, IPJ Ialomița a scos la concurs două posturi pentru funcția de șef de grupă al acestei structuri. La examen s-au prezentat trei candidați, însă doar două dosare au fost considerate «valide». Surprin­zător, cei doi ar fi intrat în atenția comisiilor de cerce­tare disciplinară ale Poliției ialomițene, dar despre aceste anchete interne în prezent nu se mai știe nimic... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2025, 10:10 (17342 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Federația Română de Tenis trebuie să primească de la CSS Slobozia și alte 5 cluburi sportive din țară 3,5 milioane de lei!

Decizie a Curții de Apel București

Federația Română de Tenis trebuie să primească de la CSS Slobozia și alte 5 cluburi sportive din țară 3,5 milioane de lei!

6 cluburi sportive din țară, printre care se numără și Clubul Sportiv Școlar Slobozia, au fost obligate de Curtea de Apel București să plătească despăgubiri de 3,5 milioane de lei Federației Române de Tenis. Oficialii FRT au fost cei care au deschis această acțiune după ce au pierdut șansa de a implementa un proiect cu finanțare europeană din cauza cluburilor sportive. Deși reporterii ziarului nostru au încercat să obțină o declarație din partea reprezentanților CSS Slobozia, aceștia au refuzat să ofere un punct de vedere oficial cu privire la această situație.

 

Filmul unui scandal... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2025, 16:10 (5558 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Doar încă un egal

Fotbal, SuperLiga/play-out, Farul Constanța-Unirea Slobozia 1-1

Doar încă un egal

Unirea Slobozia a remizat, din nou, în etapa a 3-a din play-out care s-a încheiat luni, 7 aprilie 2025. Meciul de la Constanța a fost pentru Unirea Slobozia a treia partidă terminată la egalitate, play-out-ul consemnând 1-1 cu Sibiul, 0-0 cu Petrolul și 1-1 cu Constanța... Și, așa cum o spun și alții, se pare că Slobozia se pregătește să-și reia locul în Liga 2!

 

«Este un play-out al surprizelor...»
Cel puțin asta declară Mihai Stoica, președintele CA al FCSB, care adaugă și că îi place jocul slobozenilor, declar... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2025, 14:05 (3789 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Jucăm barajul de promovare?

Handbal, Divizia A/play-off, CSM Unirea Slobozia-CSU Știința București 30-25 (14-14)

Jucăm barajul de promovare?

UPDATE CSM Unirea Slobozia-ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 27-25 (14-11)

Ultimul meci al Turului play-off de promovare în Liga Florilor la handbal feminin a pus față în față CSM Unirea Slobozia și CSU Știința București. Partida s-a disputat miercuri, 2 aprilie a.c., Sala «Andreea Nica» din Slobozia mustind de puzderia suporterilor prezenți la meci. CSM Unirea Slobozia a început confruntarea echilibrat, timorată probabil de puternica echipă CSU Știința București. Se joacă pe contre, Bucureștiul luând un avans de 2 goluri, slobozencele revenind cu 3 goluri consecutive. Maria David înscrie pe contraatac și face 10-9, Bucureștiul revine și Nichitean aduce din nou avans de 2 goluri pe tabelă. Este 12-10 pentru CSM Unirea... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2025, 10:20 (5326 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un om a murit și alți doi au fost răniți după ce ar fi încălcat normele de protecție a muncii

Accident de muncă la Rădulești

Un om a murit și alți doi au fost răniți după ce ar fi încălcat normele de protecție a muncii

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița investighează un accident de muncă produs pe raza localității Rădulești, la o fermă din localitate. În urma evenimentului, un om a murit, iar alți doi au fost răniți. Se pare că ferma unde s-a produs accidentul aparține fiului primarului din localitate. Cercetările în acest caz sunt în curs. Socie­tatea care are în administrare ferma riscă amenzi de peste 20 mii de lei, pentru nesuprave­gherea angajaților și a modului în care aceștia respectă normele de protecție a muncii.

 

S-au urcat în cupa unui utilaj... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2025, 12:35 (15456 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia NU respectă hotărârile Consiliului Local!

Administrație locală marca Alexandru Potor

Primăria Slobozia NU respectă hotărârile Consiliului Local!

Transpusă la nivel local, «guvernarea» respectă algoritmul central: parte legislativă (Parlamentul României sau Consiliul Județean/Local) și partea executivă (Guvernul sau Primăria). De principiu, partea legislativă «conduce» și partea executivă «face». Am ținut încă de la început să menționăm aceste aspecte deoarece există nenumărate situații în care nu se înțeleg prea bine prerogativele «guvernării», la nivel central sau local. Sau, chiar dacă se înțeleg, nu se aplică sau se modifică în funcție de anumite interese. Concret și factual vom discuta î... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2025, 07:55 (20252 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Frumusețea Rebecăi

Frumusețea Rebecăi

Rebeca Cărăbuș are 18 ani și este elevă a Colegiului Național «Mihai Vitea­zul» din Slobozia. Datorită tine­reții și frumuseții sale, ea a reușit performanța de a obține locul 4 la un prestigios concurs de frumusețe. Este vorba despre Miss Europe 2025, competiție care anul acesta s-a desfășurat în Beirut, capitala Libanului. Performanța Rebecăi nu ar fi fost posibilă fără sprijinul acordat de Dr Ana Hriscu, Director Național al competiției Miss Europe România&Miss Europe Moldova.

 

Din România în Liban Miss Europe este un concurs... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2025, 09:25 (5183 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Aparatură modernă pentru Secția Neonatologie a spitalului din Slobozia

Aparatură modernă pentru Secția Neonatologie a spitalului din Slobozia

În urmă cu o săptămână, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a inaugurat noua Secție Neonatologie. Aceasta a be­neficiat de aparatură medicală mo­dernă, oferită în cadrul proiectului «Împreună din prima zi», finanțat de Fundația OMV Petrom și implementat de Organizația Salvați Copiii România. Datorită echipamentelor, bebelușii născuți cu pro­bleme pot primi îngrijiri medicale la Slobozia, fără a mai fi transferați către alte unități medicale.

 

Investiție de peste 500 mii de euro Echipamentele medicale primite de Secția... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2025, 10:05 (10400 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are mai mulți pensionari decât salariați

Ialomița are mai mulți pensionari decât salariați

Direcția Județeană de Statistică a dat publicității un raport oficial referitor la forța de muncă a județului Ialomița. Conform documentului oficial, Ialomița are mai mulți pensionari decât angajați. Sectorul de activitate cu cei mai mulți salariați este reprezentat de «Servicii», spun statisticienii ialomițeni.

 

Forța de muncă a județului Conform datelor statistice, la sfârșitul anului 2024, în Ialomița își desfășurau activitatea 49116 salariați. Estimarea este făcută fără a include însă și salariații din cadrul Ministerului Apărării... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2025, 12:05 (15286 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Educației a început livrarea microbuzelor școlare electrice

În Ialomița

Ministerul Educației a început livrarea microbuzelor școlare electrice

Inițiativa Consiliului Județean Ialomița de a dezvolta infrastructura de Educație din județ a vizat și dotarea școlilor cu microbuze școlare electrice. Cu ajutorul fondurilor europene, obținute prin Planul Național de Redresare și Reziliență, 26 unități de învățământ din județ vor primi astfel de mijloace de transport. Condiția esențială este ca pri­măriile care le administrează să amenajeze, pe cheltuiala proprie, stații de reîncărcare pentru microbuze. Conform administrației județene, nu toate primăriile au făcut demersuri în acest sens. Iar primele 10 microbuze au ajuns deja în Ialomița...

 

Bani europeni pentru transport ecologic... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2025, 07:55 (11414 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Deportările în Bărăgan, 74 de ani de la tragedia care a schimbat destine

Deportările în Bărăgan, 74 de ani de la tragedia care a schimbat destine

Anul acesta, pe 19 iunie, se împlinesc 74 de ani de la momentul depor­tărilor în Bărăgan. Peste 40 mii de oameni, considerați «elemente cu factor de risc ridicat», au fost mutați forțat din Banat în colbul Bărăganului din ordinul autorităților comuniste. Persoanele deportate au fost aduse în 18 localități nou înființate care, în realitate, erau colonii de muncă. În județul Ialomița, potrivit documentelor oficiale, au fost înființate 5 astfel de localități. Cea mai cunoscută dintre acestea, care există și în prezent, se numește Fundata și se află la câțiva kilometri distanță de Slobozia. Muzeul Național al Agriculturii... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2025, 12:40 (10416 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Lista profesorilor menținuți în activitate până la 70 de ani

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a publicat

Lista profesorilor menținuți în activitate până la 70 de ani

Potrivit metodologiei pe care a impus-o Ministerul Educației, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publică lista profesorilor ce vor fi menținuți în activitate până la vârsta de 70 de ani. Documentul oficial arată că 51 de cadre didactice din Ialomița se regăsesc pe lista IȘJ Ialomița.

 

Solicitare înaintată școlilor Metodologia obligă cadrele didactice care vor să-și mențină calitatea de «titulari», după împlinirea vârstei de 65 de ani, să depună o cerere la secretariatul unită­ților de învățământ prin care... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2025, 08:05 (14176 vizualizări - 13 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Acțiuni preventive ale Jandarmeriei în școli

Pentru a continua activitatea de prevenție începută anii trecuți, la începutul anului școlar 2010-2011, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a încheiat parteneriate educaționale cu mai multe instituții ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 14:12
(13857 vizualizări - 0 comentarii)


«Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative»

În organizarea Asociației Culturale «Ascult Ialomița», a Fundației «Concord», a Fundației «Academia Dacoromână», a Societății Naționale «Spiru Haret» pentru Educație, Știință și Cultură, precum și a Centrului ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 13:59
(11665 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Recital Chopin la Centrul Cultural

Marți, 26 octombrie a.c., de la orele 17.00, la Sala de concerte a Centrului Cultural «Ionel Perlea», slobozenii sînt invitați la un recital de pian. Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 13:06
(13061 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 1000 de competitori la «Cupa Satelor»

Ialomița: Peste 1000 de competitori la «Cupa Satelor»

Direcția pentru Sport și Tineret Ialomița a desfășurat sîmbătă și duminică, 16, respectiv 17 octombrie, ultimele două etape zonale ale Competiției «Cupa Satelor».
Sîmbătă, în comuna Bucu s-au întîlnit ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 11:41
(13256 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Căzănești

Luni, 25 octombrie a.c., Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Biblioteca «Ion Creangă» Căzănești și Consiliul Local Căzănești inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea». Acțiunea ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 11:28
(14335 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Fetești din cauza unor scurtcircuite electrice

Incendii la Slobozia și Fetești din cauza unor scurtcircuite electrice

Două incendii de locuințe sînt situațiile de urgență la care au intervenit pompierii ialomițeni joi, 21 octombrie a.c.. Mai mult, ambele incendii au avut ca și cauză probabilă de izbucnire scurtcircuitul ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 17:16
(14269 vizualizări - 1 comentariu)


Munteni Buzău: Spărgător de case, arestat preventiv

Miercuri, 20 octombrie a.c., un bărbat de 30 de ani, din Munteni Buzău, recidivist, a fost prezentat de polițiștii ialomițeni Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia cu propunere de punere în mișcare ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 17:10
(14266 vizualizări - 0 comentarii)


Violator încarcerat

Un bărbat de 31 de ani, din Fetești, a fost identificat și reținut de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerat ulterior în Penitenciarul Slobozia în vederea executării unei pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 17:08
(16393 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: 5 tone de grîu fără documente, confiscate de polițiști

În cursul zilei de miercuri, 20 octombrie a.c., polițiștii din Sudiți au oprit pentru control o autoutilitară, înmatriculată în Prahova. Verificînd interiorul mașini, oamenii legii au descoperit 5 tone ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 16:10
(13256 vizualizări - 1 comentariu)


Anunț angajare

Școala cu cls. I-VIII «George Vâlsan» Amara scoate la concurs pe data de 09.11.2010 un post de îngrijitor.
Relații la secretariatul școlii, la nr. de telefon 0243/266.837 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 10:34
(8234 vizualizări - 0 comentarii)


Program prelungit pentru AJOFM Ialomița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita, din dorința de a veni în sprijinul persoanelor fizice care realizează venituri de natură profesională, altele decît cele salariale, pentru care ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2010, 09:06
(16965 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: S-a spînzurat de un copac din curtea școlii

Un bărbat din Sfîntu Gheorghe a fost găsit spînzurat în curtea școlii din localitate. Trupul lui Viorel Z., de 46 de ani, angajat al Primăriei Sfîntu Gheorghe, atîrna de un copac de lîngă clădirea școlii ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 18:44
(21244 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 18:25
(9388 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:51
(14627 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Încercînd să fure oi, l-a înjunghiat pe cioban

În dimineața zilei de luni, 18 octombrie a.c., agenții Postului de Poliție Bordușani au fost sesizați despre faptul că, în cursul nopții, un bătrîn de 71 de ani, cioban la o stînă de la periferia comunei ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:21
(15629 vizualizări - 0 comentarii)


A amenințat un taximetrist cu aparatul de electroșocuri

Luni seara, 18 octombrie a.c., în jurul orei 18.45, prin 112, Poliția a fost sesizată de un taximetrist despre faptul că un client pe care l-a transportat din Slobozia în satul Ion Ghic a refuzat să-i plătească ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:15
(15439 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Accident pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de luni, 18 octombrie a.c., pe raza comunei Coșereni. La ora 17.20, un bărbat în vîrstă de 21 de ani, din Movilița ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:12
(15625 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: Beat la volan

Pe DN 2, în localitatea Cotorca, polițiștii au oprit pentru verificări un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, la volanul căruia se afla un bărbat, de 42 de ani, din comuna Ciocârlia. Întrucît emana ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:10
(16444 vizualizări - 0 comentarii)


12 sesizări penale înaintate de Finanțe la Parchet

Peste 200 de verificări privitoare la respectarea prevederilor legale în materie de fiscalitate și venituri de peste 5 milioane de lei la bugetul statului, acestea sînt cifrele înaintate de inspectorii ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 12:41
(13363 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Fetești și Săveni

Miercuri, 20 octombrie a.c., Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Biblioteca Municipală Fetești și Primăria Fetești inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea». Acțiunea se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 14:49
(14869 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției în mediul rural din zona de vest, razie la Urziceni și controale la discotecile din zona Țăndărei

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat la acest sfîrșit de săptămână la mai multe acțiuni organizate pe raza județului.
Astfel, o primă ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 14:32
(15542 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un elev de 15 ani i-a furat mobilul unui coleg

Un copil de 15 ani, din Manasia, elev la o unitate de învățămînt din Urziceni, este principalul suspect al polițiștilor în cazul furtului unui telefon mobil. Minorul este bănuit că în timpul orelor de curs ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:59
(13327 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Ialomița: Un mort și trei răniți în accidente

O persoană și-a pierdut viața și alte patru au fost rănite în urma a trei accidente rutiere produse la acest sfîrșit de săptămînă pe arterele județului. Fie că au avut drept cauză de producere traversarea ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:53
(14253 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 15 octombrie a.c., în jurul orei 11.50, agenții rutieri aflați în serviciul de patrulare și control al traficului rutier pe Șoseaua București din orașul Țăndărei au oprit pentru verificări un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:47
(14413 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Calul căzut în groapă a fost scos de pompieri

Salvarea unei cabaline căzută într-o groapă a fost situația de urgență pentru care au fost solicitați să intervină pompierii de la Garda Fetești sîmbătă dimineață, 16 octombrie a.c., în gospodăria unui ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:38
(13258 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A luat foc mașina!

Slobozia: A luat foc mașina!

Un incendiu s-a produs la compartimentul motor al unei mașini din Slobozia, ca urmare a aprinderii unei cantități de combustibil scurs pe elemente din compunerea acestuia. Pompierii militari de la Garda ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:31
(15788 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Flăcările au izbucnit de la coșul sobei

Seria incendiilor cauzate de sistemele de încălzire locală neîntreținute corespunzător a debutat în acest sezon la casa unui cetățean din Fetești. Coșul unei sobe cu acumulare de căldură neprotejat termic ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:30
(15734 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Hoțul a furat din mașină

Pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat este cercetat și un bărbat, de 32 de ani, domiciliat în Slobozia, suspectat că în noaptea de sîmbătă spre duminică, 16/17 octombrie a.c., a sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:29
(13826 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Țăndărei: Fetiță de 10 ani, accidentată

Joi, 14 octombrie, la Țăndărei, o minoră de 10 ani, din Perieți, a fost accidentată. Copila a încercat să traverseze strada în fugă, prin loc nepermis și fără să se asigure. Fetița a vrut să treaca strada ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:57
(15223 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 12 hoți, prinși de polițiști

Miercuri 13 octombrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat în localitate o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea furturilor din incinta firmelor și din autovehicule. De asemenea, un alt punct al ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:53
(13592 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoți


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...