Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amara: «TROFEUL TINEREȚII» a ajuns la a 48-a ediție

Amara: «TROFEUL TINEREȚII» a ajuns la a 48-a ediție

În perioada 1-2 august 2015, la Amara, se va desfășura cea de a 48-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții». În preambulul acestui eveniment, oficialii Primăriei orașului Amara, alături de cei ai Consiliului Județean Ialomița, au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au prezentat noutățile acestui an. Organizatorii au concluzionat că ediția din acest an va fi una de referință, în ciuda situației generale austere. «Efortul nostru este unul care își găsește rezultat în organizarea Festivalului, în ciuda situației complicate cu care ne confruntăm!» a declarat primarul orașului Amara, Victor Moraru.

Un festival de 370 mii de lei... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2015, 17:10 (7383 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Fața nevăzută a BACALAUREATULUI

Ialomița: Fața nevăzută a BACALAUREATULUI

În sesiunea iunie-iulie a Bacalaureatului 2015, procentul de promovabilitate de 68,72% înregistrat în Ialomița a depășit media națională. Rezultatul îmbucurător ascunde însă un adevăr pe care profesorii refuză să-l recunoască. Este vorba despre faptul că acest examen a fost susținut doar de elitele învățămîntului ialomițean, tocmai pentru a crește rata promovabilității. Ceilalți, fie își vor încerca norocul la toamnă, fie în anii următori. Mai mult, liceele tehnologice s-au făcut de rîs și în această sesiune a examenului de maturitate.

Cifrele vorbesc singure
Potrivit datelor... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2015, 15:10 (4787 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Politica urmașilor lui Dan Diaconescu

PP-DD Ialomița refuză «fuziunea prin absorbție» cu UNPR

Politica urmașilor lui Dan Diaconescu

Sîmbătă, 11 iulie, la Țăndărei, filiala PP-DD Ialomița a refuzat public «fuziunea prin absorbție» cu UNPR. Noul președinte al filialei, Marian Balea, a declarat că va respecta această decizie la Conferința Națională de la București, din 2 august 2015: «Pot să vă spun că nimeni nu vrea să meargă cu UNPR!». Întîlnirea cu reprezentanții filialei a avut loc în Piața Mică din Țăndărei, în fața unui grătar de mici și a două bidoane de 10 litri cu vin vărsat. Treji, reprezentanții filialelor din județ au dezavuat fuziunea. Beți, nici măcar noi nu ne putem da seama ce au vrut să declare...

Marian Balea, președinte din 5 februarie 2015... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2015, 13:25 (6330 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul execută 140 de asociații de proprietari

La Slobozia totul e posibil

Fiscul execută 140 de asociații de proprietari

În permanent război cu locatarii rău-platnici, asociațiile de proprietari din Slobozia au devenit, la rîndul lor, datoare. Debitele pe care acestea le înregistrează se referă la neachitarea contribuțiilor salariale ale angajaților care își desfășoară activitatea în cadrul lor. Cifre oficiale ale reprezentanților Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că valoarea debitelor depășește jumătate de milion de lei, iar pentru recuperarea datoriilor au fost impuse și titluri de executare silită. Situația se complică în cazul asociațiilor declarate insolvabile, pentru că plata restanțelor va fi suportată din buzunarele locatarilor.

Fiscul nu iartă, Fiscul execută silit... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 21:10 (15086 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

SPORT

Primarul Alexandru Stoica:  «În 2020 să fim în Liga I!»

Fotbal pe pîine la Slobozia?

Primarul Alexandru Stoica: «În 2020 să fim în Liga I!»

Luni, 13 iulie 2015, ora 18,00. Tribuna oficială de pe «1 Mai», plină ca-n vremurile bune. Scopul întîlnirii: avizul public pentru reînființarea echipei de fotbal a Unirii Slobozia. Scurt și la obiect primarul Alexandru Stoica, prezent la întîlnirea cu microbiștii, a ținut să lămurească rapid lucrurile: «Dorim reînscrierea echipei de fotbal a Unirii Slobozia în competițiile naționale pentru seniori. În iarnă, cadrul legal nu ne-a mai permis continuarea activității, dar n-are rost să mai vorbim despre trecut. Între timp legea s-a schimbat, permițîndu-ne să susținem echipa și prin urmare ne vom înscrie în Liga a III-a. Vom forma un lot pe care mi-l doresc 100% local!». Mai în glumă, mai în serios... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 20:25 (7528 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia: Glume macabre cu sala de spectacole cu geometrie variabilă

Slobozia: Glume macabre cu sala de spectacole cu geometrie variabilă

În timp ce autoritățile județene visează cai verzi pe pereți... și chiar investesc în potcovirea lor, sala de spectacole cu geometrie variabilă a fost trasă pe linie moartă! Potrivit informațiilor oficiale, proiectantul inițial al acestei investiții a decedat, motiv pentru care sala nu poate fi recepționată. «Lucrările realizate în ultimii 5 ani au fost recepționate, iar sala, după cum știți, este gata! E nevoie însă de un raport final de execuție al proiectantului inițial. Din păcate însă, acesta a decedat!» ne-a declarat același vicepreședinte Ștefan Mușoiu. În spatele aceste motivații (pe care o catalogăm drept o glumă macabră) se ascunde, susțin surse din cadrul instituției, teama oficialilor... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 19:10 (7188 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Traficul auto sufocă Slobozia

Traficul auto sufocă Slobozia

Demarată în primăvara anului 2011, operațiunea «parcări pentru slobozeni» a intrat în al cincilea an de derulare. Potrivit informațiilor oficiale, la acest moment există 5 mii de locuri de parcare cu plată și alte 5 mii urmează să fie identificate și trasate în următorii ani. Eforturile Primăriei Slobozia par însă inutile în condițiile în care în oraș există peste 21 mii de autovehicule proprietate personală, iar șoferii continuă să parcheze oriunde găsesc un spațiu liber.

Parcările, eterna problemă
În anul 2011, cînd au demarat operațiunea de sistematizare a parcărilor în Slobozia... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 18:35 (5689 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Mihai Geantă, locul I în clasamentul național

Tenis de cîmp

Mihai Geantă, locul I în clasamentul național

Dacă pînă de curînd doar copiii reușeau să ridice steagul tenisului ialomițean, de cîțiva ani și veteranii au un cuvînt greu de spus în sportul pe vremuri alb. Port drapelul la acest capitol este Mihai Geantă. Președintele Casei Județene de Asigurări Sănătate Ialomița, pentru care tenisul este de-a dreptul un mod de viață a trecut de curînd la categoria de vîrstă 60 plus, dar rezultatele excelente au rămas neschimbate. Sportivul slobozean trece printr-o perioadă extrem de fertilă: 5 turnee cîștigate în 5 săptămîni. «După cum știți, serviciul îmi solicită foarte mult timp. Totuși, în ultima vreme am căutat să aloc puținul timp liber pe care îl am pasiunii de-o viață, care este tenisul de cîmp»... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 17:05 (7079 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dictatura liberală de la Urziceni

Dictatura liberală de la Urziceni

La jumătatea săptămînii precedente, Consiliul Local Urziceni s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Miza acestei întîlniri a reprezentat-o Raportul Camerei de Conturi Ialomița, raport care incriminează activitatea administrației locale la nivelul anului 2013. Deși dezbaterea asupra acestui Raport a fost amînată pentru următoarea ședință a Consiliului Local, prezentarea lui în spațiul public confirmă tensiunile politice din cadrul acestui for legislativ. În cadrul aceleiași ședințe, cei 17 consilieri locali au mai aprobat și o serie de proiecte de hotărîre de interes general. Printre acestea amintim proiectul de hotărîre privind aprobarea rectificării bugetului general al municipiului... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 16:15 (8094 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul Industrial de la Slobozia, «himera» administrației Stoica

Parcul Industrial de la Slobozia, «himera» administrației Stoica

Primăria Slobozia își recunoaște eșecul în privința construcției Parcului Industrial pentru IMM-uri. Administrația locală a investit 17,5 milioane de lei cu scopul de a crea peste 700 de locuri de muncă, iar la un an și jumătate de la recepția lucrărilor se declară incapabilă de a atinge acest obiectiv. Oficialii instituției au recunoscut acest amănunt într-o scrisoare deschisă, transmisă Prefecturii Ialomița. «Investitorii s-au lovit de condiția de a crea minim 15 locuri de muncă, mulți dintre ei afirmînd că nu pot realiza această condiție!».

Un proiect declarat inoportun
Previziunile... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 15:40 (6637 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională

CSM Unirea Slobozia, în cantonament pe litoral

Începînd cu ziua de luni, 13 iulie, handbalistele de la Unirea Slobozia se află într-un cantonament de o săptămînă pe litoral, în stațiunea Eforie Nord. Pentru moment, Victorina Bora are la dispoziție un lot relativ restrîns, format din 13 jucătoare: portarii Martin, Nica, Oancea, extremele Carabulea, Simion, Strahan, Toma, pivotul Băcăoanu și handbalistele de 9 metri Pavăl, Grigoraș, Dăscălete, Drăguț, Mărginean. În zilele următoare se va alătura lotului și pivotul Lorena Ostase, aflată cu naționala U19 într-un stagiu de pregătire în Franța. Altfel, Unirea Slobozia s-ar putea să nu mai continue colaborarea cu Maria Gavrilă. Conform surselor noastre, pretențiile financiare ale handbalistei de... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 15:15 (3977 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristian Lungu, campion național la cadeți

Lupte libere

Cristian Lungu, campion național la cadeți

Week-endul precedent a reprezentat o nouă competiție majoră pentru luptele libere și un nou rezultat foarte bun pentru CS Amara. Sala Sporturilor din Constanța a găzduit Campionatul Național de Lupte Libere categoria cadeți (16-18 ani). Acest eveniment a consemnat o nouă șansă pentru Cristian Lungu de a ieși în evidență, șansă pe care sportivul ialomițean nu a ratat-o. 10 -0, 10-0, 10-0 și 13-2 în finală sînt rezultatele obținute de Lungu în cele 4 dueluri disputate. Dacă mai socotim și faptul că luptătorul amărean are doar 15 ani obținînd dispensă de vîrstă pentru a participa la competiție, avem în față tabloul unei viitoare cariere frumoase. «Așa cum era de așteptat în urma unei astfel de evoluții... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 14:50 (3151 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița se joacă de-a administrația

Primăriile din Ialomița se joacă de-a administrația

Serviciul Legalitate și Contencios Administrativ al Prefecturii Ialomița reclamă încă o dată abaterile legislative care se petrec în sînul administrațiilor locale din Ialomița. Și de această dată, aleșii locali din județ au demonstrat că adoptarea actelor pentru buna gospodărire a comunităților este o chestiune care poate sfida legea. Toate Hotărîrile Consiliilor Locale considerate ilegale au fost atacate în instanță, cu propunerea de anulare definitivă.

Isprăvile din primăriile județului
Dacă auditorii Curții de Conturi ne-au surprins cu maniera în care banii publici ai primăriilor... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 14:10 (6515 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp, Tenis Con a organizat Turneul «Game Set Match»

Spectacol la dublu

În perioada 10-12 iulie 2015, pe arena Tenis Con din Slobozia s-a desfășurat turneul «Game Set Match» rezervat exclusiv probei de dublu. Înscrierile s-au făcut în sistem «open», la competiție participînd 13 echipe din Ialomița, Călărași, Buzău și București. În finală au rămas 4 echipe care au jucat în sistem «fiecare cu fiecare». Cîștigătorii turneului au fost Nicolae Cojocaru și Robert Coman din Buzău. Pe locul 2 s-au clasat Nicolae Manta și Jean Iliescu din Sobozia, iar pe 3 Mihai Geantă și Cătălin Trandafir. De menționat că rețeta evenimentului a avut printre ingrediente și un meci demonstrativ susținut de jucători din circuitul ITF.... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 13:20 (4434 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița arde gunoiul menajer și gunoiul de grajd

Managementul integrat al deșeurilor în zona de Nord a județului

Ialomița arde gunoiul menajer și gunoiul de grajd

În 2009, Ialomița a «închis» oficial 150 de gropi de gunoi. Ulterior, s-a încercat atragerea de fonduri europene pentru gestionarea deșeurilor. Într-un final, investițiile cu fonduri europene s-au dovedit inutile. Mai nou, la Grivița, groapa de gunoi este supravegheată video. Asta în timp ce autoritățile locale neagă incendierea gropilor de gunoi...

Bani europeni, metode românești
În anul 2009, imediat după închiderea celor 150 de gropi de gunoi ale județului, autoritățile locale și județene au căutat alternative pentru gestionarea eficientă a problemei gunoiului menajer. Astfel... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 12:35 (4924 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă

Răzvan Stănescu, argint la Bourgas

La finele săptămînii trecute, pe litoralul bulgăresc al Mării Negre, s-a desfășurat «Bourgas Coup» competiție de sabie cadeți la care au participat și sportivi slobozeni. Au luat startul 52 sabreri din Bulgaria, Grecia, Turcia și România. În cadrul probei individuale, Răzvan Stănescu de la CSS Slobozia s-a remarcat printr-o evoluție foarte bună, obținînd victorii asupra unui sabrer grec și a altor trei din țara gazdă. Din păcate, în finală, scrimerul nostru, a pierdut în fața bucureșteanului Nodor Peter Nyri și s-a mulțumit doar cu argintul. În proba pe echipe s-a obținut un rezultat similar. În formula Răzvan Stănescu-Nicușor Burlacu-Vlad Tonț, CSS Slobozia a cedat în finală în fața Bulgariei... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 11:50 (3251 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Sclavii asfaltului

Sclavii asfaltului

DJ102H este drumul județean care leagă comuna Miloșești de comuna Reviga. De cîteva săptămîni, pe tronsonul respectiv, angajații IMOB Infrastructură SRL, firma care și-a adjudecat investiția, lucrează la foc continuu. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că, dacă se păstrează ritmul actual, acest tronson de drum județean ar putea fi finalizat cu 30 de luni mai devreme de termenul scadent! Pentru că această stare de fapt devine anormală într-un județ în care investițiile trenează cu anii, am avut curiozitatea de a vizita șantierul...

Asfalt administrativ între Miloșești și Reviga... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 11:15 (7098 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Medicul Violeta Șapira a renunțat la șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicul Violeta Șapira a renunțat la șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița au făcut public faptul că medicul Violeta Șapira a renunțat la funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Ea înaintat instituției o solicitare privind desfacerea contractului de muncă, începînd cu data de 31 iulie 2015.

Se caută manager la Spitalul Slobozia
Potrivit informațiilor, medicul Violeta Șapira a înaintat Consiliului Județean Ialomița, în data de 24 iunie 2015, o solicitare prin care și-a manifestat intenția de a renunța la funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, cu acordul părților... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2015, 19:20 (25552 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Ograda: Un bărbat a murit, iar altul a fost rănit într-un grav accident de muncă

Ograda: Un bărbat a murit, iar altul a fost rănit într-un grav accident de muncă

Un grav accident de muncă s-a petrecut în zona localității Ograda. Un bărbat a murit, iar altul a ajuns la spital, după ce un stîlp de înaltă tensiune a căzut la pămînt. Oamenii efectuau lucrări la rețeaua de energie electrică. O anchetă a fost deschisă în acest caz, privind infracțiunea de «ucidere din culpă».

Cercetări în plină desfășurare
Din primele informații cei doi bărbați erau angajați în cadrul unei firme și efectuau lucrări de reparații la un stîlp de înaltă tensiune al Transelectrica. Din motive neelucidate încă, stîlpul s-a prăbușit, iar unul dintre cei doi angajați... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2015, 16:15 (23502 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Interdicțiile lui Silvian Ciupercă

Începe judecata președintelui

Interdicțiile lui Silvian Ciupercă

Trimiterea în judecată a lui Silvian Ciupercă de către procurorii DNA în urmă cu o săptămînă, reprezintă doar o etapă în calea demonstrării vinovăției sale. Concomitent cu primirea dosarului, magistrații Tribunalului București, instanța care va judeca această cauză, au decis menținerea măsurii controlului judiciar în cazul său. Astfel, în următoarele 60 de zile, judecătorii din București i-au impus președintelui Ciupercă o serie de interdicții, cea mai importantă dintre acestea vizînd întreruperea exercitării funcției în care a fost ales în 2012. Decizia va fi rejudecată la sfîrșitul lunii august.

Drepturile și obligațiile lui Silvian Ciupercă... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 22:40 (10466 vizualizări - 27 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15575 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15595 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10457 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23449 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17920 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20854 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29856 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28634 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30136 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28513 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19304 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23679 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29767 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19802 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28470 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19620 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33933 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16205 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31514 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28679 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20739 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32094 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31362 vizualizări - 0 comentarii)


Angajații «bolnavi», urmăriți de Ministerul Sănătății și Poliție

Guvernul a modificat legislația în privința acordării de concedii medicale, prin introducerea unor reglementări care vor da posibilitatea unei verificări mai eficiente a modului de acordare a acestora, ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 10:18
(27895 vizualizări - 0 comentarii)


Gropile din șosele fac victime: Accident la ieșire din Slobozia Nouă

Unul după altul, craterele fac drumurile județene aproape impracticabile, iar traseele de parcurs adevărate coșmaruri pentru șoferi. Iar asta nu este tot. Gropile din carosabilul ialomițean fac și victime ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:36
(18863 vizualizări - 0 comentarii)


«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 16 aprilie 2010, faza locală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului județean de folclor «Zărzărică ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:33
(30553 vizualizări - 0 comentarii)


Pietonii, în atenția polițiștilor

Începînd de astăzi, 14 aprilie a.c., polițiștii rutieri acționează pe șoselele din municipiul Slobozia pentru a verifica modul în care sînt respectate dispozițiile legale referitoare la acordarea priorității ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:23
(24255 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui «șofer» fără permis

În cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 13 spre 14 aprilie, un agent din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Fetești a folosit armamentul din dotare pentru prinderea unui conducător ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(19128 vizualizări - 0 comentarii)


Transport ilegal de animale

Marți, 13 aprilie, în jurul orei 18,00, un echipaj din cadrul Biroului Rutier Slobozia a oprit, pe șoseaua Amara, un autovehicul în care se aflau 3 pasageri. Procedînd la legitimarea ocupanților mașinii ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(31974 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...