Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Medicul Violeta Șapira a renunțat la șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicul Violeta Șapira a renunțat la șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița au făcut public faptul că medicul Violeta Șapira a renunțat la funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Ea înaintat instituției o solicitare privind desfacerea contractului de muncă, începînd cu data de 31 iulie 2015.

Se caută manager la Spitalul Slobozia
Potrivit informațiilor, medicul Violeta Șapira a înaintat Consiliului Județean Ialomița, în data de 24 iunie 2015, o solicitare prin care și-a manifestat intenția de a renunța la funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, cu acordul părților... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2015, 19:20 (25557 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Ograda: Un bărbat a murit, iar altul a fost rănit într-un grav accident de muncă

Ograda: Un bărbat a murit, iar altul a fost rănit într-un grav accident de muncă

Un grav accident de muncă s-a petrecut în zona localității Ograda. Un bărbat a murit, iar altul a ajuns la spital, după ce un stîlp de înaltă tensiune a căzut la pămînt. Oamenii efectuau lucrări la rețeaua de energie electrică. O anchetă a fost deschisă în acest caz, privind infracțiunea de «ucidere din culpă».

Cercetări în plină desfășurare
Din primele informații cei doi bărbați erau angajați în cadrul unei firme și efectuau lucrări de reparații la un stîlp de înaltă tensiune al Transelectrica. Din motive neelucidate încă, stîlpul s-a prăbușit, iar unul dintre cei doi angajați... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2015, 16:15 (23506 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Interdicțiile lui Silvian Ciupercă

Începe judecata președintelui

Interdicțiile lui Silvian Ciupercă

Trimiterea în judecată a lui Silvian Ciupercă de către procurorii DNA în urmă cu o săptămînă, reprezintă doar o etapă în calea demonstrării vinovăției sale. Concomitent cu primirea dosarului, magistrații Tribunalului București, instanța care va judeca această cauză, au decis menținerea măsurii controlului judiciar în cazul său. Astfel, în următoarele 60 de zile, judecătorii din București i-au impus președintelui Ciupercă o serie de interdicții, cea mai importantă dintre acestea vizînd întreruperea exercitării funcției în care a fost ales în 2012. Decizia va fi rejudecată la sfîrșitul lunii august.

Drepturile și obligațiile lui Silvian Ciupercă... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 22:40 (10467 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița trimite la liceu peste 2400 de elevi

Ialomița trimite la liceu peste 2400 de elevi

Înscrierea absolvenților de clasa a VIII-a din Ialomița la liceu s-a încheiat la începutul acestei săptămîni. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că un număr total de 2437 de elevi vor începe de la toamnă clasa a IX-a. În topul preferințelor elevilor s-au aflat Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia sau Colegiul Național «Grigore Moisil» din Urziceni.

Cine merge la liceu Oferta educațională a liceelor teoretice, tehnologice și a școlilor profesionale din județul Ialomița cuprinde un număr de 73 de clase (profil teoretic și tehnologic), precum și alte 22 (învățămînt... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 22:10 (5911 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consiliul Județean Ialomița își modernizează curtea interioară

Bani aruncați pe apa Sîmbetei

Consiliul Județean Ialomița își modernizează curtea interioară

Obsesia autorităților județene pentru investiții inutile devine patologică. Joi, 2 iulie 2015, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, plenul a decis alocarea a 30 mii de lei pentru un studiu de fezabilitate destinat modernizării curții interioare a instituției. «Vom amenaja un spațiu de așteptare pentru persoanele care intră în instituția noastră. Astfel, nu vor mai fi nevoite să aștepte pe coridoarele instituției» declarat Ștefan Mușoiu, inițiatorul acestei investiții.

Un proiect marca Ștefan Mușoiu
Joi, 2 iulie 2015, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 21:25 (6042 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ialomița: Crunți, satul din buricul civilizației

Ialomița: Crunți, satul din buricul civilizației

Crunți, un sat cu puțin peste 1000 de suflete se chinuie să supraviețuiască tranziției. Comunitatea, săracă și îmbătrînită, trăiește de pe o zi pe alta abandonată, în inima județului Ialomița, fără asistență medicală. Un singur doctor trece o dată la două săptămîni să îngrijească de sănătatea șubredă a vîrstnicilor, iar în caz de urgență aceștia fie  apelează Ambulanța, fie străbat cîte 7 kilometri pînă la cel mai apropiat dispensar medical.

Viața la Crunți Aflat în administrarea comunei Reviga, satul Crunți este o așezare unde totul pare că s-a întors în timp cu aproape jumătate... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 21:10 (15644 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ioan Martin vrea și la Primăria Sloboziei, vrea și președinte de Consiliu Județean

Cine-aleargă după doi iepuri...

Ioan Martin vrea și la Primăria Sloboziei, vrea și președinte de Consiliu Județean

Teoretic, PNL se pregătește pentru cîștigarea alegerilor locale și județene în Ialomița. Practic, la sfîrșitul acestei luni, filiala locală va nominaliza candidații pentru funcțiile de primari, consilieri locali și județeni, precum și pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. Ioan Martin, președintele PNL Ialomița vizează atît funcția de primar al Sloboziei, cît și pe cea de președinte al Consiliului Județean...

PNL visează funcții
Pînă la sfîrșitul acestei luni, PNL Ialomița va desemna candidații pentru funcțiile de primari, consilieri locali și județeni... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 20:25 (6200 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița procentul de promovabilitate a crescut la 68,79%!

Rezultatele finale ale examenului de Bacalaureat

În Ialomița procentul de promovabilitate a crescut la 68,79%!

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publice rezultatele finale ale sesiunii iunie-iulie 2015 a examenului de Bacalaureat. După contestații, promovabilitatea la nivelul județului a crescut la 68,79%.

Peste 400 de elevi au făcut contestații
Marți, 7 iulie 2015, elevii de clasa a XII-a care au susținut Bacalaureatul au avut la dispoziție cîteva ore pentru a depune contestații. La nivelul județului au contestat notele obținute un  număr total de 456 de elevi. Lucrările lor au fost recorectate în județul Constanța. Datele arată că procentul de promovabilitate a crescut... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 19:25 (4201 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Anchetă penală la Primăria Urziceni

EXCLUSIV: Anchetă penală la Primăria Urziceni

Organele de urmărire penală sînt cu ochii în patru după primarii din județ. Surse judiciare apreciază faptul că o anchetă penală ar fi în plină desfășurare la Primăria Urziceni, iar printre persoanele vizate s-ar număra chiar edilul Constantin Sava. Acuzațiile vizează fapte de corupție, infracțiuni de fals și abuz în serviciu.

Primăriile penale din Ialomița După trimiterea în judecată a primarului Sloboziei, Alexandru Stoica sau arestul la domiciliu al viceprimarului din Fetești, Gheorghe Mitache, organele de urmărire penală au ajuns la Primăria Urziceni. Sediul administrației locale... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 21:55 (7823 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Groapa lui Stoica» are costuri ascunse

Slobozia: «Groapa lui Stoica» are costuri ascunse

În urmă cu un an, administrația locală anunța cîștigarea licitației pentru reabilitare Pieței Revoluției din Slobozia la valoarea de 37 milioane de lei. Panoul care străjuiește investiția confirmă însă faptul că valoarea totală a proiectului este de 51,6 milioane de lei! Diferența, recunoaște cu jumătate de gură primarul Alexandru Stoica, este suportată din bugetul local.

Ce i-a trebuit chelului
La acest moment, «groapa lui Stoica» a devenit o piatră de moară de gîtul administrației locale. În zadar declară primarul Alexandru Stoica: «Eu am moștenit groapa de la Ionașcu»... Degeaba... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 20:05 (11277 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Elevii din Giurgiu s-au făcut de râs în Ialomița

EXCLUSIV: Elevii din Giurgiu s-au făcut de rîs în Ialomița

Dezastrul rezultatelor pe care le-au obținut la Bacalaureat elevii din Giurgiu a fost confirmat de profesorii din județul  Ialomița. Lucrările absolvenților de la malul Dunării au fost corectate în județul nostru. Statistica arată faptul că Giurgiu s-a clasat pe ultimul loc în ceea ce privește promovabilitatea la Bacalaureat, la nivel național, cu un procent de 36%.

Lucrări foarte slabe Aproape 2000 de lucrări provenite din județul Giurgiu au fost corectate în două centre de evaluare din județul Ialomița. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița confirmă promovabilitatea... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 18:50 (12994 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Oțelul vrea pe «1 Mai»

Fotbal, Liga a II-a poate reveni la Slobozia

Oțelul vrea pe «1 Mai»

Dorul iubitorilor de fotbal din Slobozia de meciurile ligii secunde ar putea primi în această toamnă o ușoară alinare. De data aceasta însă, favoriții, dacă le putem spune astfel, nu vor juca în galben-albastrul specific Unirii, ci în roșu-alb-albastru, echipament al unei foste campioane a României. Dezlegarea acestei șarade se găsește în declarația oferită de antrenorul Oțelului Galați, Florin Marin, în cadrul unei emisiuni radiofonice cu temă sportivă: «Am fost zilele acestea împreună cu Ovidiu Burcă (n.red.: președintele Oțelului) la Slobozia să avem o discuție cu factorii de decizie din oraș pentru a juca acolo meciurile de acasă. Cei din Slobozia au fost foarte amabili, au fost de acord să... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 18:15 (5243 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița fondurilor europene

Ialomița fondurilor europene

Un raport oficial, postat pe site-ul Instituției Prefectului Ialomița, centralizează investițiile cu fonduri europene derulate în perioada 2007-2013 la nivelul județului. Conform acestuia, un număr de 39 de administrații locale și 8 instituții publice din județ au accesat sume cuprinse între 50 de mii și 50 milioane de lei pentru proiecte care au vizat de la integrarea socială a persoanelor defavorizate și pînă la investiții megalomanice în reabilitarea spațiilor publice, trecînd prin reabilitarea sistemelor de apă, a infrastructurii rutiere sau a celei agricole. Deși discutabil sub aspectul fondurilor europene accesate, raportul Instituției Prefectului oferă pentru prima oară o imagine globală... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 17:35 (2876 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

A semnat și Andreea Mărginean

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

A semnat și Andreea Mărginean

Echipa de handbal a Unirii Slobozia continuă să-și împrospăteze lotul în vederea celui de-al doilea sezon în Liga Națională. Principala sursă de achiziții, pentru diriguitorii echipei slobozene, rămîne retrogradata CSU Neptun Constanța. Se pare că și în acest sezon vor fi preferate posibilele explozii surprinză cum au fost în campionatul trecut Ana Maria Drăguț și Raluca Dăscălete, în locul jucătoarelor consacrate care se lasă greu ademenite către Slobozia. Astfel, după ce și le-a asigurat drept eleve pe Lorena Ostase, Mădălina Toma și Cristina Strahan, Victorina Bora se va putea baza în stagiunea viitoare pe serviciile Andreei Mărginean. În vîrstă de 25 de ani, Andreea poate evolua atît coordonator... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 16:05 (6601 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala veche din Vlădeni a fost transformată în muzeu

Școala veche din Vlădeni a fost transformată în muzeu

În timp sediile unora dintre unitățile de învățămînt din județ scoase din rețeaua școlară sînt lăsate în paragină, altele sînt folosite în scop cultural. Autoritățile locale din Vlădeni au transformat vechea școală din comunitate într-un muzeu. Obiectivul a fost reabilitat cu fonduri locale în totalitate și se pregătește să intre în rețeaua turistică a județului.

Școli vechi, transformate în ruine
În ultimii ani, sediile a peste 20 de unități școlare din județul Ialomița au fost scoase din funcțiune. În majoritatea cazurilor, a fost vorba despre acele instituții, vechi de aproape... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 15:20 (8268 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Rareș Bordei a cîștigat Cupa «Petstar Tenis Con»

La finele săptămînii precedente s-a desfășurat, la Slobozia, Cupa «Petstar Tenis Con», competiție ce a aliniat la start copii din categoriile de vîrstă 10, 12 și 14 ani. Au fost jocuri interesante, mai cu seamă că am putut urmări mici jucători de tenis la început de drum despre ale căror performanțe vom scrie, cu siguranță, în viitor. Cel mai interesant duel s-a disputat între combatanții categoriei 14 ani masculin. Aici, sportivii ajunși pe tabloul de 4 au jucat în sistem fiecare cu fiecare. S-a detașat în cîștigător, cu victorii pe linie, jucătorul pregătit la Tenis Con de Ionel Iordache, Rareș Bordei. Acesta a trecut de timișoreanul Udrea-Tautzenbergher, cu 6-2, 6-2, de brăileanul Adrian Gheorghe... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 14:40 (5415 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Nicu Jumătate, urmașul baronului de Münchhausen

Nicu Jumătate, urmașul baronului de Münchhausen

E mărunt de statură, uscățiv și... vesel. Are un acordeon mic atîrnat de gît și o gură slobodă, care-i dă de mîncare «într-o lume plină de proști și creduli». Se recomandă Nicu Jumătate, cu buletinul în mînă. Dar numele lui de scenă, ne spune aparte, e «Soarele Sudului»! Pentru că unde cîntă el se face senin. Dacă ar trebui să vă spunem ce face, am recunoaște că cerșește cu acordeonul în brațe. Dar n-ar fi drept, pentru că darul lui e altul. Nicu Jumătate e povestitor. Un povestitor mai talentat decît ilustrul său înaintaș, baronul de Münchhausen. Iar poveștile lui, furate de peste tot și de nicăieri, au ajuns să-i țină loc de identitate.

Urmașul lui Münchhausen... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 14:05 (7234 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Promovabilitate de 67,74% în județul Ialomița

Bacalaureat 2015, un examen reușit

Promovabilitate de 67,74% în județul Ialomița

Rezultatele preliminarii la examenul de Bacalaureat, înainte de contestații, arată că procentul de promovabilitate înregistrat la nivelul județului Ialomița a fost de 67,74%. Astfel, 1285 de absolvenți de clasa a XII-a au primit note între 6,00 și 9,99.

Fără medii maxime
Chiar dacă procentul de promovabilitate a fost considerabil mai mare decît cel de anul trecut, în județul Ialomița niciun absolvent de liceu nu a reușit să obțină medii maxime. Rezultatele preliminarii arată că cea mai mare medie obținută la Bacalaureat în Ialomița a fost 9,95, rezultat primit din partea profesorilor... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 13:50 (6634 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Miloșești: Și-a ucis ginerele cu un cuțit

Un socru de coșmar

Miloșești: Și-a ucis ginerele cu un cuțit

Crimă la sfîrșitul săptămînii precedente în comuna ialomițeană Miloșești. Un bărbat de 49 de ani i-a luat viața ginerelui său cu un cuțit. Bărbatul s-a îmbătat și și-a înjunghiat victima în zona pieptului, lăsînd-o fără viață. Criminalul a fost arestat la solicitarea procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița.

Omorît în puterea nopții
Potrivit anchetei, fapta s-a petrecut în noaptea de sîmbătă spre duminică, 4/5 iulie 2015. Autorul, identificat în persoana numitului Stan Neagu, după ce a uitat numărul paharelor cu băutură turnate pe gît,  a început să se certe... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2015, 17:35 (8066 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Scandalul de 1 milion de euro a ajuns în instanță

Primarul Alexandru Stoica, pasibil de răspundere penală

Scandalul de 1 milion de euro a ajuns în instanță

Scandalul public declanșat în urma controlului întreprins de Camera de Conturi Ialomița la Clubul Sportiv Unirea Slobozia se adîncește. La o săptămînă distanță de expirarea datei la care trebuia acoperit prejudiciul de 1 milion de euro descoperit de auditorii Camerei de Conturi Ialomița, Primăria Slobozia contestă Raportul instituției în instanță. Dosarul a fost înregistrat pe Secția Contencios Administrativ al Tribunalului Ialomița. Gurile rele spun că administrația locală încearcă, de fapt, să-l protejeze pe Alexandru Stoica de un nou dosar penal, instrumentat de această dată de procurorii DNA!

Raport contestat pe ultima sută de metri... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2015, 11:35 (13952 vizualizări - 25 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
325 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22404 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17492 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(32859 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15388 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15575 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15601 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10457 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23449 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17922 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20854 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29856 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28634 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30136 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28514 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19305 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23679 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29774 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19803 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28470 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19621 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33934 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16206 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31514 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28679 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20740 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32097 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31363 vizualizări - 0 comentarii)


Angajații «bolnavi», urmăriți de Ministerul Sănătății și Poliție

Guvernul a modificat legislația în privința acordării de concedii medicale, prin introducerea unor reglementări care vor da posibilitatea unei verificări mai eficiente a modului de acordare a acestora, ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 10:18
(27896 vizualizări - 0 comentarii)


Gropile din șosele fac victime: Accident la ieșire din Slobozia Nouă

Unul după altul, craterele fac drumurile județene aproape impracticabile, iar traseele de parcurs adevărate coșmaruri pentru șoferi. Iar asta nu este tot. Gropile din carosabilul ialomițean fac și victime ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:36
(18863 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...