Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Aparatură modernă pentru Secția Neonatologie a spitalului din Slobozia

Aparatură modernă pentru Secția Neonatologie a spitalului din Slobozia

În urmă cu o săptămână, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a inaugurat noua Secție Neonatologie. Aceasta a be­neficiat de aparatură medicală mo­dernă, oferită în cadrul proiectului «Împreună din prima zi», finanțat de Fundația OMV Petrom și implementat de Organizația Salvați Copiii România. Datorită echipamentelor, bebelușii născuți cu pro­bleme pot primi îngrijiri medicale la Slobozia, fără a mai fi transferați către alte unități medicale.

 

Investiție de peste 500 mii de euro Echipamentele medicale primite de Secția... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2025, 10:05 (10403 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are mai mulți pensionari decât salariați

Ialomița are mai mulți pensionari decât salariați

Direcția Județeană de Statistică a dat publicității un raport oficial referitor la forța de muncă a județului Ialomița. Conform documentului oficial, Ialomița are mai mulți pensionari decât angajați. Sectorul de activitate cu cei mai mulți salariați este reprezentat de «Servicii», spun statisticienii ialomițeni.

 

Forța de muncă a județului Conform datelor statistice, la sfârșitul anului 2024, în Ialomița își desfășurau activitatea 49116 salariați. Estimarea este făcută fără a include însă și salariații din cadrul Ministerului Apărării... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2025, 12:05 (15289 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației a început livrarea microbuzelor școlare electrice

În Ialomița

Ministerul Educației a început livrarea microbuzelor școlare electrice

Inițiativa Consiliului Județean Ialomița de a dezvolta infrastructura de Educație din județ a vizat și dotarea școlilor cu microbuze școlare electrice. Cu ajutorul fondurilor europene, obținute prin Planul Național de Redresare și Reziliență, 26 unități de învățământ din județ vor primi astfel de mijloace de transport. Condiția esențială este ca pri­măriile care le administrează să amenajeze, pe cheltuiala proprie, stații de reîncărcare pentru microbuze. Conform administrației județene, nu toate primăriile au făcut demersuri în acest sens. Iar primele 10 microbuze au ajuns deja în Ialomița...

 

Bani europeni pentru transport ecologic... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2025, 07:55 (11416 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Deportările în Bărăgan, 74 de ani de la tragedia care a schimbat destine

Deportările în Bărăgan, 74 de ani de la tragedia care a schimbat destine

Anul acesta, pe 19 iunie, se împlinesc 74 de ani de la momentul depor­tărilor în Bărăgan. Peste 40 mii de oameni, considerați «elemente cu factor de risc ridicat», au fost mutați forțat din Banat în colbul Bărăganului din ordinul autorităților comuniste. Persoanele deportate au fost aduse în 18 localități nou înființate care, în realitate, erau colonii de muncă. În județul Ialomița, potrivit documentelor oficiale, au fost înființate 5 astfel de localități. Cea mai cunoscută dintre acestea, care există și în prezent, se numește Fundata și se află la câțiva kilometri distanță de Slobozia. Muzeul Național al Agriculturii... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2025, 12:40 (10432 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Lista profesorilor menținuți în activitate până la 70 de ani

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a publicat

Lista profesorilor menținuți în activitate până la 70 de ani

Potrivit metodologiei pe care a impus-o Ministerul Educației, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publică lista profesorilor ce vor fi menținuți în activitate până la vârsta de 70 de ani. Documentul oficial arată că 51 de cadre didactice din Ialomița se regăsesc pe lista IȘJ Ialomița.

 

Solicitare înaintată școlilor Metodologia obligă cadrele didactice care vor să-și mențină calitatea de «titulari», după împlinirea vârstei de 65 de ani, să depună o cerere la secretariatul unită­ților de învățământ prin care... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2025, 08:05 (14182 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță de 13 ani, abuzată sexual de propriul tată

S-a întâmplat la Ciulnița

Fetiță de 13 ani, abuzată sexual de propriul tată

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au dispus arestarea preventivă a unui bărbat de 54 de ani din localitatea Ciulnița, acesta fiind urmărit penal pentru comiterea infracțiunii de «viol asupra unui minor». În realitate, agresorul și-ar fi batjocorit propria fiică, o fetiță de doar 13 ani. Cazul a ieșit la iveală după ce copila a spus la școală că nu mai vrea să meargă acasă. Profesorii săi au fost cei care au alertat autoritățile judiciare. În cel mai scurt timp, ancheta va fi finalizată cu un rechizitoriu, susțin surse judiciare.

 

I-a distrus copilăria...... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2025, 10:20 (4698 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele Consiliului Județean Ialomița au prognozat venituri de peste 95 milioane de lei

În 2025

Firmele Consiliului Județean Ialomița au prognozat venituri de peste 95 milioane de lei

În cadrul ultimei ședințe ordinare a Consiliului Județean Ialomița, aleșii județeni au votat bugetele de venituri și cheltuieli ale societăților aflate în grija administrației județene. La capitolul venituri, cele 4 societăți au prognozat pentru anul în curs venituri de peste 95 milioane de lei.

 

Veniturile firmelor Consiliului Județean Ialomița Cele 4 societăți pe care administrația județeană le are în grijă sunt Infrastructură Drumuri și Poduri SA, Drumuri și Poduri SA, ADI ECOO 2009 și Urban SA. Împreună, potrivit proiectelor de hotărâri... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2025, 17:20 (11922 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ambulanța Ialomița necesită urgent mașini noi și medici!

Ambulanța Ialomița necesită urgent mașini noi și medici!

O analiză a mașinilor de intervenție pe care Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița le folosește pentru transportul pacienților arată că jumătate dintre acestea sunt mai vechi de 10 ani. Instituția face demersuri pentru a le ține funcționale, dar are nevoie de un parc auto nou și mo­dern. Totodată, instituția duce lipsă și de medici specialiști, conform informațiilor oficiale.

 

Aproximativ 2 milioane km, parcurși în 12 luni O dată cu începerea lucrărilor de modernizare a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița, cel puțin... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2025, 15:50 (4540 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Speranțele» lui Mihalcea

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești 0-0

«Speranțele» lui Mihalcea

bonus: Liber de contract, atacantul georgian Bachana Arabuli s-a alăturat Unirii Slobozia

În vara lui 2009, echipa venită de nicăieri, Unirea Urziceni, se înscăuna campioană a României. Urziceniul, orășelul cu puțin peste 15 mii de locuitori, ițea capul în lumea bună a fotbalului prin echipa «încropită» de antrenorul Dan Petrescu. La mai bine de 15 ani distanță, Unirea Slobozia, cu o echipă la fel de «încropită» și cu un tehnician nu la fel de galonat, Adrian Mihalcea, se zbate să rămână în primul eșalon al fotbalului românesc. Am încercat să producem o comparație încă din startul acestui articol, poate puțin deplasată, cu gândul în principal la bugetele celor două echipe ialomițene... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2025, 14:15 (2372 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

2 victorii, 1 egal, 3 înfrângeri

Handbal, Divizia A/play-off, CSM Galați-CSM Unirea Slobozia 25-21 (10-10)

2 victorii, 1 egal, 3 înfrângeri

Sâmbătă, 29 martie 2025, au fost programate meciurile etapei 6 din din play-off-ul de promovare în Liga Florilor la handbal feminin. După cum vă anunțam, handbalistele CSM Unirea Slobozia au înfruntat CSM Galați, partida disputându-se la Sala Sporturilor «Dunărea» din Galați. Elevele antrenorului Ion Ivan au început în forță partida de la Galați, în minutul 12 slobozencele conducând cu un neverosimil 6-1 pe tabelă. Luate prin surprindere, gălățencele și-au revenit destul de greu, în minutul 28 trecând în avantaj de două goluri, 10-8. Contrar așteptărilor liderului la zi din play-off-ul de promovare... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2025, 11:05 (1983 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângeri pe linie

Fotbal, Liga 3/play-off, SC Popești Leordeni-ACS Recolta Gheorghe Doja 1-0

Înfrângeri pe linie

După ce în prima etapă din play-off-ul Ligii 3/Seria 3 Recolta Gheorghe Doja a pierdut acasă împotriva celor de la AFC Dunărea Călărași sâmbătă, 22 martie a.c., cu scorul de 1-2, sâmbătă, 29 martie 2025, dojenii s-au deplasat la Popești-Leordeni. Meciul, contând pentru etapa 2 din play-off-ul Ligii 3, a consemnat la final o nouă înfrângere pentru Recolta Gheorghe Doja, partida terminându-se cu 1-0 în favoarea CS Popești Leordeni. Următorul meci al dojenilor este programat sâmbătă, 5 aprilie a.c., la Gheorghe Doja, împotriva celor de la Progresul Fundulea. Pe de altă parte, în play-out-ul Ligii... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2025, 09:20 (2243 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița va găzdui 5 olimpiade și concursuri școlare naționale

În perioada aprilie-iunie 2025

Ialomița va găzdui 5 olimpiade și concursuri școlare naționale

Ialomița organizează și în acest an faze naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare. Nu mai puțin de 5 astfel de întreceri se vor desfășura în perioada aprilie-iunie 2025 în Ialomița. Pentru buna desfășurare a olim­piadelor școlare, finanțarea va fi asigurată de Consiliul Județean Ialomița, în baza unui parteneriat încheiat cu Inspec­toratul Școlar Județean Ialomița. Valoarea sumelor alocate din bugetul județului pentru organizare este de peste 300 mii de lei.

 

Sprijin pentru Educație Este pentru al treilea an consecutiv î... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2025, 12:35 (7838 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia vrea «uitată» investiția în stația de tratare a apei cu osmoză inversă

Primăria Slobozia vrea «uitată» investiția în stația de tratare a apei cu osmoză inversă

Încă de la preluarea mandatului, Alexandru Potor, actualul primar al Sloboziei, a pro­mis că va rezolva problema calității apei din oraș. În numeroasele sale declarații publice pe acest subiect, edilul a explicat că va oferi comu­nității soluțiile care ar putea transforma apa de la robinete într-una bună de băut. La aproape 6 luni de la instalarea în funcție, aceste soluții «miraculoase» întârzie însă să apară. În timp ce calitatea apei din Slobozia rămâne îndoielnică, actuala administrație locală a ora­șului pare să vrea «uitată» o altă soluție «mira­culoasă» prin care orașului i... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2025, 07:55 (10916 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

20 de ani de la înființarea comunelor Colelia, Mărculești, Moldoveni, Platonești și Sărățeni

Prin Legea 67 din 23 martie 2005, se aproba înființarea unor comune în județele Bacău, Bistrița-Năsăud, Brașov, Călărași, Constanța, Galați, Ialomița, Ilfov, Neamț, Satu Mare, Suceava și Timiș. La nivelul Ialomiței, se înființau astfel comunele Colelia (desprinsă din Cocora), Mărculești (desprinsă din Cosâmbești), Moldoveni (desprinsă din Dridu), Platonești (desprinsă din Săveni) și Sărățeni (desprinsă din Balaciu). Se împlinesc, astfel, 20 de ani de la înființarea loca­lităților ialomițene sus menționate. Ar fi de menționat că, încă de la înființarea comunelor, sunt în funcție din 2005 primarii din Colelia (Niță Nichita), Mărculești... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2025, 15:25 (4264 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte finanțate prin PNRR, în execuție la Fetești

Proiecte finanțate prin PNRR, în execuție la Fetești

«Lucrările avansează la cele 5 blocuri destinate tinerilor și specialiștilor. Proiectul include 30 de apartamente cu două camere, construite cu tehnologia nZEB-plus pentru eficiență energetică!» a precizat primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche. Valoarea investiției la care face referire edilul din Fetești este este de 10,840 milioane de lei (fără TVA), proiectul beneficiind de finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). «Proiectul a fost câștigat de Primăria Fetești în urmă cu 2 ani, termenul de finalizare a construcțiilor fiind septembrie 2026, iar apartamentele vor fi disponibile pentru închiriere din 2027!» a... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2025, 10:10 (4094 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Țăndăreiului «prioritizează» alocările bugetare

În 2025

Primarul Țăndăreiului «prioritizează» alocările bugetare

Primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman, «prioritizează» alocările bugetare pentru anul 2025. O dată cu adoptarea bugetului în cursul săptămânii precedente într-o ședință de Consiliu Local, primarul Țăndăreiului, Cristian Roman, a ținut să evidențieze prioritățile bugetului pentru anul în curs. «Investițiile în infrastructură, prin modernizarea drumurilor și a iluminatului public, susținerea Educației, prin alocarea de fonduri pentru școli și grădinițe, îmbunătățirea serviciilor publice, prin extinderea spațiilor verzi, curățenie și siguranță publică, precum și dezvoltarea locală, prin atragerea de noi investiții și crearea de locuri... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2025, 15:05 (2204 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Dragoș Soare și «reconstrucția» PNL Ialomița

Dragoș Soare și «reconstrucția» PNL Ialomița

În cadrul unei conferințe de presă organizată în urmă cu o săptămână, președintele liberalilor ialomițeni, Dragoș Soare, a vorbit public despre soarta Organizației PNL Ialomița. Afectată de luptele interne fără miză și de înfrângerile suferite în urma Alegerilor Locale și Parlamentare din 2024, Organizația PNL Ialomița seamănă izbitor cu un vapor aflat în pragul naufragiului. Însă liderul liberal local susține contrariul și vorbește despre planul de redresare politică a Orga­nizației. Să fie acesta începutul sfârșitului pentru liberalismul ialomițean sau Dragoș Soare chiar are capacitatea de a salva PNL Ialomița?

 

... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2025, 09:25 (3227 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Bani guvernamentali pentru 6 primării din Ialomița

Fonduri de 12,4 milioane de lei

Bani guvernamentali pentru 6 primării din Ialomița

Potrivit Legii Bugetului de Stat pe anul 2025, primăriile primesc sume defalcate din TVA pentru echilibrarea bu­getelor locale, astfel încât să aibă fonduri pentru finanțarea cheltuielilor curente și de ca­pital. La nivelul județului Ialomița, doar 6 primării be­neficiază de acești bani. Valoarea toată a fondurilor distribuite în Ialomița de către Guvernul României este de 12,4 milioane de lei.

 

Marile beneficiare ale banilor alocați de Guvernul României Deși ar trebui să depună mai multe eforturi pentru a-și construi bugetele din banii... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2025, 12:10 (5937 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Număr record de dosare înregistrate la Judecătoriile ialomițene

În 2024

Număr record de dosare înregistrate la Judecătoriile ialomițene

Potrivit bilanțului activității pe care cele 4 instanțe din Ialomița au desfășurat-o anul trecut, Tribunalul Ialomița și Judecătoriile Slobozia, Urziceni și Fetești, cele mai multe dosare au fost înregistrate la nivelul Judecătoriilor. Așa se face că instan­țele de rang inferior Tribunalului Ialomița au avut o încărcătură a dosa­relor/judecător peste media națională.

 

Mii de dosare pe rolul Judecătoriilor Anul trecut, Judecătoria Slobozia a fost instanța care a avut de soluționat cele mai multe dosare, cu 14444 de cauze pe rol. La finalul anului, doar jumătate... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2025, 07:55 (2671 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Birocrație, indiferență și promisiuni pentru obținerea unui loc de parcare

La Slobozia

Birocrație, indiferență și promisiuni pentru obținerea unui loc de parcare

În urmă cu o săptămână, Consiliul Local Slobozia a aprobat noul Regulament al parcărilor publice din oraș. Potrivit declarațiilor primarului orașului, Alexandru Potor, acest do­cument va rezolva problema biro­crației, dar și sincopele generate de distribuirea on-line a locurilor de parcare. Înainte ca aleșii locali să voteze acest document, pe adresa redacției noastre am primit o sesizare în care este redat cazul unui cetățean din oraș care a fost obligat să îndure disprețul funcționarilor Primăriei Slobozia atunci când a dorit să-și obțină un alt loc de parcare, pentru că de cel vechi nu mai putea beneficia. Deși a trecut o săptămână de câ... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2025, 12:10 (5880 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 12 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11095, fiind înregistrate 18 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2021, 17:05
(1663 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 15 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 11 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11077, fiind înregistrate 15 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2021, 16:35
(2671 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer din Buzău, implicat într-un accident rutier. A fost depistat pozitiv la consum de canabis!

Joi seara, 9 septembrie a.c., în jurul orelor 21,00, polițiștii rutieri au fost sesizați cu privire la faptul că pe DN2/E85, în afara localității Urziceni s-a produs un accident de circulație soldat cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 17:10
(5756 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii!»

Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii!»

Din dorința de a veni în sprijinul părinților, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a oferit vineri, 10 septembrie 2021, prin Serviciul Social Acordat în Comunitate destinat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 16:55
(5318 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 10 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11062, fiind înregistrate 14 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 16:40
(2332 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 81,25 milioane de lei

Potrivit Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița, în luna august 2021 veniturile nete încasate la bugetul general consolidat al statului au fost în sumă totală de 81,25 milioane de lei, cu 11,5 ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 16:10
(3723 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru verificarea transporturilor

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru verificarea transporturilor

Joi, 9 septembrie a.c., polițiștii rutieri au desfășurat, la nivelul întregului județ, acțiuni de verificare a legalității transportului de marfă și persoane. Autobuze, microbuze, precum și alte autovehicule ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 14:25
(4453 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 9 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11048, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2021, 16:50
(1886 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., pe raza municipiului Fetești, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2021, 12:55
(4194 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 8 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11030, fiind înregistrate 21 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 17:05
(7448 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la brutării pentru depistarea «muncii la negru»

În perioada 30.08-02.09.2021 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată, la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul fabricării produselor de brutărie și a produselor făinoase ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 15:55
(3285 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Ion Roată

Marți, 7 septembrie a.c., în jurul orelor 19,00, echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 13:10
(5866 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 17 ani din Amara, rănită după ce mașina în care se afla s-a răsturnat

Tânără de 17 ani din Amara, rănită după ce mașina în care se afla s-a răsturnat

În dimineața zilei de marți, 7 septembrie a.c., pe DN21-E584 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce o tânără în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:35
(8326 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

În ultimele 24 de ore, forțele de ordine au fost angrenate în acțiuni punctuale de control, efectuând verificări la 61 de societăți comerciale/persoane fizice autorizate și obiective de interes, 3 operatori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:25
(3272 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 26 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 7 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11009, fiind înregistrate 26 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:10
(2774 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime în zona Popas Chirana

Accident rutier cu două victime în zona Popas Chirana

Marți, 7 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe DN2A, zona Popas Chirana, în care au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 13:05
(4881 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Coșereni: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit luni, 6 septembrie a.c., la un accident rutier produs în comuna Coșereni în care au fost implicate 3 autoturisme și o autoutilitară. În urma evenimentului rutier au ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 12:50
(1464 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 incendii de vegetație uscată

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea a 5 incendii de vegetație uscată produse pe raza localităților Țăndărei, Fetești și Slobozia. În toate cazurile, cel mai probabil ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 12:40
(3848 vizualizări - 0 comentarii)


Se întâmplă în Ialomița: Șoferi DROGAȚI la volan!

Polițiștii ialomițeni au depistat în flagrant delict în noaptea de sâmbătă spre duminică, 4/5 septembrie a.c., doi bărbați, în vârstă de 29 de ani, în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:30
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 4/5 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Jilavele au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN1D în comuna Jilavele, din direcția Ploiești ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:25
(2134 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 3-5 septembrie a.c., polițiștii Postului de Poliție Transporturi Navale Fetești au acționat în zona limitrofă a habitatelor piscicole, pentru combaterea braconajului piscicol. Pentru neregulile ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:20
(2598 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 10 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 6 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10983, fiind înregistrate 10 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 16:50
(3631 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 6 accidente în 3 zile

Vineri, 3 septembrie a.c., 3 echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare  și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 15:10
(3987 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Grenadă neexplodată descoperită pe un teren viran

Vineri, 3 septembrie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu promptitudine cu o autospecială pirotehnică și au ridicat o grenadă defensivă ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 14:55
(6168 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni grenadă


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Fetești, Săveni și Stelnica, case în flăcări la Bărbulești, Țăndărei, Vlădeni și Grindu, mașină arsă la Orboești

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Fetești, Săveni și Stelnica, case în flăcări la Bărbulești, Țăndărei, Vlădeni și Grindu, mașină arsă la Orboești

Vineri, 3 septembrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină la un incendiu de vegetație uscată, produs pe raza municipiului Fetești, pe terasamentul căii ferate.  Un echipaj de ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 14:45
(3040 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 5 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10973, fiind înregistrate 2 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2021, 16:50
(1719 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 4 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10971, fiind înregistrate 11 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2021, 17:05
(1708 vizualizări - 0 comentarii)


Bucșa: Accident rutier produs de un șofer băut

Bucșa: Accident rutier produs de un șofer băut

Vineri, 3 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în localitatea Bucșa, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 18:25
(2587 vizualizări - 2 comentarii)


Vlădeni: La volan în stare de ebrietate

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii din Stelnica au depistat pe DN3B, în comuna Vlădeni, un bărbat în vârstă de 52 ani, din Fetești, în timp ce conducea un ansamblu de vehicule aflându-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 18:10
(2143 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni împreună cu reprezentanți din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița și lucrători ai celorlalte instituții cu atribuții în domeniu au continuat ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 17:50
(5738 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...