Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiții inutile în stațiile de apă din Ialomița

Timp de 10 ani

Investiții inutile în stațiile de apă din Ialomița

Puține la număr, investițiile reale executate în Ialomița în ultimii 10 ani își dovedesc ineficiența. Un exemplu în acest sens sînt stațiile de apă, dotate cu echipamente de potabilizare, existente în județ. Construite bucată cu bucată ca urmare a faptului că banii au fost trimiși în teritoriu eșalonat, multe dintre aceste obiective se dovedesc inutile din cauza lipsei de personal calificat. Iar calitatea apei care curge la robinetele ialomițenilor este îndoielnică. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița supun periodic analizei apa din incinta stațiilor, iar rezultatele arată că se înregistrează depășiri la parametrii fizico-chimici sau microbiologici. Depășiți de situație, primarii... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 17:55 (6133 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Strategiile de dezvoltare locală, o afacere de milioane

Ialomița ciclului programatic european 2014-2020

Strategiile de dezvoltare locală, o afacere de milioane

De 5 ani și mai bine, administrațiile județene și locale se întrec în redactarea unor strategii de dezvoltare al căror scop declarat este «de a realiza o cît mai bună reglementare și planificare strategică (...) în vederea identificării problemelor comunității, prioritizării lor, formulării viziunii și analizei de scenarii de dezvoltare». În realitate, aceste strategii reprezintă încă o formă de drenare a fondurilor publice către firme înființate de cele mai multe ori special în acest scop. Dincolo de declarații și sutele de pagini realizate în sistem «copy-paste», comunitățile județului continuă să subziste în același mediu social și economic nesigur, tributare incompetenței și indiferenței aleșilor... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 14:10 (7605 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Profesoare «șpăgare», propuse pentru gradația de merit

Ialomița: Profesoare «șpăgare», propuse pentru gradația de merit

Gradațiile de merit oferite profesorilor nu sînt acordate celor care se pregătesc, ci mai degrabă celor care se nimeresc. Așa se face că, în acest an școlar, printre numele de dascăli ale căror dosare au fost acceptate să primească bonificația acordată de stat întru buna desfășurare a activităților didactice la catedră, se numără și două dintre profesoarele acuzate de DNA că au fraudat sesiunea din iunie-iulie a Bacalaureatului în anul 2012. Potrivit informațiilor, este vorba despre Lucia Popa și Nica Balaciu. Dosarele celor două vor fi analizate și de reprezentanții Ministerului Educației, validarea definitivă a propunerilor urmînd  să se facă în luna august.

Recompensate de șefi că au luat șpagă... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 19:05 (26427 vizualizări - 52 comentarii)

EVENIMENT

Aeroportul Alexeni, «copilul din flori» al Guvernului României

Aeroportul Alexeni, «copilul din flori» al Guvernului României

De mai bine de 25 de ani, Guvernul României încearcă să consolideze fosta unitate militară de aviație de la Alexeni, județul Ialomița, în speranța că aici ar putea ateriza în condiții ca-n Occident avioane civile. Transferat de la un minister la altul, aeroportul a rămas însă la fel. O ruină în adevăratul sens al cuvîntului, de unde nici hoții nu mai au ce fura. Cu toate acestea, statul român plătește lunar servicii de pază și protecție pentru acest obiectiv...

Scenarii guvernamentale la Alexeni pe pistă
În anii săi de glorie, dinainte de 1989, unitatea militară de la Alexeni... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 17:55 (12142 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

«Veți vedea handbal frumos la Slobozia. E o promisiune!»

Handbal, CSM Unirea Slobozia, Victorina Bora

«Veți vedea handbal frumos la Slobozia. E o promisiune!»

Cu două victorii în cele două meciuri de baraj, Unirea Slobozia și-a păstrat locul în prima ligă. A fost un campionat lung și greu, cu un final de foc. Acum s-a intrat în binemeritata vacanță, dar din 9 iulie se reiau pregătirile cu ceva jucătoare noi și speranțe pentru o prestație superioară celei din sezonul recent încheiat, primul de Ligă pentru Slobozia. Salvarea de la retrogradare i se datorează în mare măsură și antrenoarei Victorina Bora, cea care ne-a acordat interviul de mai jos, chiar înainte de plecarea în vacanță. Nu va fi deloc o vacanță liniștită pentru că, veți vedea!, ambițiile pentru viitoarea toamnă handbalistică sînt mari.
-V-a fost vreun moment teamă de acest baraj?... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 16:40 (9398 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apel public către membrii Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

Apel public către membrii Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Consiliul AGVPS din România, Neagu Adrian, președinte al AJVPS Ialomița, a cerut acestui organ, fără a avea la bază și propunerea Consiliului Asociației noastre, avizul pentru destituirea din funcție a directorului AJVPS Ialomița, Marius Dumitrescu. Raportul în baza căruia a fost solicitat acest aviz nu a fost prezentat, conform statutului, Consiliului AJVPS Ialomița și, de asemenea, a fost aprobat ilegal, fără respectarea statutului, de către directorul general al AGVPS, Șelaru Neculai. Ca urmare a acestor abuzuri repetate la adresa sa și a Asociației pe care o reprezintă în calitate de director, Marius Dumitrescu face public un apel la cei peste 1000 de... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 15:35 (16420 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un foișor info-turistic de 600 mii de lei

Unde se duc fondurile europene, cînd se duc

Un foișor info-turistic de 600 mii de lei

În luna iunie a anului 2011, Consiliul Local Slobozia aproba implicarea municipalității într-un proiect de accesare a unor fonduri europene care să transforme orașul într-un punct turistic național. La 4 ani distanță, proiectul a prins contur. După cum puteți vedea în imaginea de mai sus, așa arată un Centru Național de Informare Turistică în valoare de 630 mii de lei.

Bani europeni pentru un prepeleac
De cîteva săptămîni bune, în fața Muzeului Agriculturii Slobozia, deranjant de aproape de biserica de lemn, se înalță un prepeleac. Potrivit panoului însă, șantierul a fost deschis... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 14:55 (21672 vizualizări - 31 comentarii)

SPORT

Axintele a făcut scorul campionatului

Fotbal, Liga a IV-a

Axintele a făcut scorul campionatului

În ciuda faptului că s-au retras din Liga a III-a, la Axintele continuă să se întîmple lucruri demne de luat în seamă, chiar și în Liga a IV-a. În ultima etapă din «județeană», Viitorul a făcut scorul campionatului, un neverosimil 15-3 cu Unirea Fierbinți. Cu gînduri mai degrabă la meciul de baraj, campioana reconfirmată a județului s-a deplasat la Axintele cu o echipă încropită pe genunchi lăsînd să se odihnească piesele importante. Altfel, am înregistrat succese pe linie ale echipelor angrenate în lupta pentru rămînerea în Liga a IV-a. Traian, Colelia și Reviga au învins mai mult sau mai puțin credibil pe Doja, Abatorul sau Bărcănești. Ca atare, Traianul s-a salvat, iar în momentul de față ... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 13:20 (5269 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Aurul negru din lacul Fundata

Ialomița: Aurul negru din lacul Fundata

Aflat la o aruncătură de băț de Slobozia, lacul Fundata ar putea reprezenta o adevărată sursă de venit pentru bugetul statului, prin valorificarea nămolului sapropelic. Deși viabilă pentru comercializare, resursa naturală nu are însă vad. Potențialii clienți evită însă să facă solicitări pentru achiziționarea nămolului de Fundata.

Nămolul de la Fundata caută clienți
Administrat pe jumătate de Apele Române Ialomița, lacul Fundata ar putea fi o adevărată mină de aur pentru bugetul statului. Totul prin valorificarea nămolului sapropelic care există pe fundul apei. Din nefericire... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 12:35 (8079 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sclavele sexuale ale «mamei Bistrița»

Rețea de proxeneți, destructurată de DIICOT

Sclavele sexuale ale «mamei Bistrița»

Procurorii DIICOT-Structura Centrală, au reușit să destructureze o amplă rețea infracțională specializată în fapte de proxenetism. 9 inculpați au fost prezentați cu propunere de arestare preventivă, în fața judecătorilor din Capitală. Surse judiciare apreciază faptul că rețeaua își avea nucleul în Urziceni și era coordonată de Marioara Constantin, zisă și «Mama Bistrița», împreună cu fiii ei, Marius și Cosmin Constantin. Alături de aceștia s-a aflat și concubina unuia dintre frați, pe numele său Florentina Văduva. În spatele dosarului se ascunde o poveste cu dispariții misterioase și minore traficate în scop sexual pe străzile din București și din Spania. Mai mult, fetele racolate erau adesea... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 11:25 (8901 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doctorul Vasile Olaru, vizat de procurorii Parchetului Județean

Scandal cu iz penal la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Doctorul Vasile Olaru, vizat de procurorii Parchetului Județean

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, alături de polițiști ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au descins în dimineața zilei de luni, 15 iunie a.c., la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Anchetatorii au în vizor 5 suspecți, angajați ai unității medicale, acuzați că ar fi comis fapte penale.

Descinderi la spital
Printre suspecții care urmează să fie audiați la sediul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița se numără și doctorul Vasile Olaru. Toate acestea într-un dosar penal al cărui obiect sînt fapte de «abuz în serviciu» și «fals intelectual... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2015, 11:40 (25216 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezinsecția Sloboziei, asigurată de DADP

Autoritățile lasă orașul pradă țînțarilor

Dezinsecția Sloboziei, asigurată de DADP

În mai puțin de o săptămînă, explică specialiștii în dezinsecție și deratizare, Slobozia va fi asediată de țînțari. Arma secretă pentru contracararea acestui fenomen de către autoritățile locale o reprezintă Direcția de Administrare a Domeniului Public. Aflată la prima experiență de acest gen, DADP este lipsită de experiență și incapabilă să gestioneze problema dezinsecției. În aceste condiții (și în cazul fericit în care procesul de dezinsecție va demara în această vară!), municipalitatea va cheltui inutil și ineficient fonduri publice, lăsînd Slobozia pradă țînțarilor.

Istoria incompetenței administrative... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 19:45 (5736 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1000 de pietoni, amendați de polițiștii ialomițeni

În 2014

1000 de pietoni, amendați de polițiștii ialomițeni

Regulile de circulație se aplică și în cazul pietonilor, nu doar în cel al șoferilor. O statistică oferită publicității de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată că peste 1000 de persoane din județ au fost sancționate anul trecut pentru că au încălcat legislația rutieră.

Cu ochii în patru după pietonii contravenienți Cele mai multe abateri constatate de polițiștii Serviciului Poliției Rutiere Ialomița din cadrul IPJ în rîndurile pietonilor vizează traversarea prin locuri neamenajate și nemarcate corespunzător sau traversarea prin intersecții fără a respecta... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 18:55 (5551 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Integrarea romilor ialomițeni, exemplu de bună practică la nivel național

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a reușit

Integrarea romilor ialomițeni, exemplu de bună practică la nivel național

În urmă cu un an și jumătate, Consiliul Județean Ialomița aproba implicarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în 2 proiecte cu finanțare europeană, care presupuneau integrarea romilor ialomițeni pe piața muncii. Derularea celor 2 proiecte se apropie acum de final, iar unul dintre ele, denumit «calificarea meseriașilor romi» a fost propus la nivel național ca exemplu de bună practică. Paul Marcu, directorul instituției, declară că această recunoaștere confirmă utilitatea indiscutabilă a finanțării: «Mulți spun că sînt bani cheltuiți inutil. Dar acești bani sînt purtători de taxe și impozite, intră în sistem. Și, înainte de toate, oferi acestor oameni șansa... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 16:50 (9004 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Festivalul Florilor», în curtea Liceului «Iordache Zossima» Armășești

«Festivalul Florilor», în curtea Liceului «Iordache Zossima» Armășești

A devenit deja o tradiție pentru elevii Liceului Tehnologic «Iordache Zossima» din Armășești ca, la fiecare început de vară, să organizeze «Festivalul Florilor». Manifestarea a adunat în curtea unității de învățămînt peste 200 de elevi din toate localitățile apropiate comunității. Momentul culminant al evenimentului l-a reprezentat parada copiilor, îmbrăcați în costume care imită florile de mai și iunie.

Cartea de vizită a unei școli
De 6 ani, «Festivalul Florilor» a devenit cartea de vizită a Liceului Tehnologic «Iordache Zossima» din Armășești. O zi întreagă copii de toate vîrstele... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 14:05 (5400 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a cerut dizolvarea Urban!

Dată fiind situația dezastruoasă a operatorului de apă

Primăria Slobozia a cerut dizolvarea Urban!

Miercuri, 10 iunie 2015, consilierii municipali s-au întîlnit în cadrul Adunării Generale a Acționarilor Urban SA pentru a dezbate situația societății. Printre temele dezbătute s-a numărat și cea privind «dificultățile majore cu care se confruntă societatea». Conform documentației supuse dezbaterii, datoriile Urban SA către Primăria Slobozia și Amonil se ridică la aproximativ 20 milioane de lei, situație în care «orice persoană interesată poate cere dizolvarea societății».

Primăria, obligată să dizolve SC Urban
Documentația prezentată miercuri în cadrul ședinței ordinare a AG... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2015, 13:20 (10957 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Control ministerial la Spitalul de Urgență Slobozia

Control ministerial la Spitalul de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a intrat, pentru a doua oară, în atenția Corpului de Control al Ministerului Sănătății. Dacă primul audit a fost «orchestrat» de Silvian Ciupercă, de această dată el s-ar fi efectuat în baza unei plîngeri. Timp de 3 zile, organele abilitate ale Ministerului de Resort au verificat maniera în care s-a desfășurat concursul de manager în baza căruia medicul Violeta Șapira a fost confirmată în funcție, dar și situația arieratelor. Reprezentanții Spitalului de la Slobozia nu au oferit însă explicații certe cu privire la acțiunea Corpului de Control. «Au verificat Compartimentul RUNOS și arieratele» a declarat laconic medicul Violeta Șapira. La fel de limitați în... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 23:20 (8833 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița caută inspectori școlari

Funcțiile nu țin de cald

Ialomița caută inspectori școlari

Luminița Barcari a eșuat în încercarea de «politizare» a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. În lipsa banilor, inspectorii școlari nu se înghesuie să ocupe funcțiile. Șeful instituției cere public «bani pentru decontarea transportului». La acest moment sînt libere 8,5 din cele 18 norme de inspectori școlari existente la nivelul județului...

«Politizarea» Învățămîntului ialomițean a eșuat
Concursul de numire în funcție a inspectorului general Luminița Barcari (susținută de către PNL) reprezintă, pînă la acest moment, singurul succes al campaniei de «politizare» a Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 20:35 (8431 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Atacatorul unor polițiști, trimis în judecată

Fetești: Atacatorul unor polițiști, trimis în judecată

Procurorii din Fetești au finalizat cercetările într-un dosar de ultraj. Anchetatorii l-au trimis în judecată pe un bărbat care, în cursul anului trecut, a atacat polițiștii care îl opriseră în trafic. Bărbatul se urcase la volan sub influența băuturilor alcoolice.

I-a lovit și înjurat pe polițiști Fapta cercetată de oamenii legii s-a petrecut în luna septembrie 2014. Numitul Vasilică Viorel Vișan a fost oprit pe dreapta de o patrulă, iar în momentul în care i-au cerut documentele, oamenii legii au constatat faptul că acesta emana halenă alcoolică. Simțindu-se deranjat de polițiști... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 18:35 (4323 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești ultraj

EVENIMENT

2029 de elevi ialomițeni au intrat în focurile Bacalaureatului

2029 de elevi ialomițeni au intrat în focurile Bacalaureatului

Luni, 8 iunie 2015, a început oficial sesiunea de vară a Bacalaureatului din acest an școlar. Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, în această primă etapă susțin examenul de maturitate un număr total de 2029 absolvenți de liceu din întreg județul. Cele mai multe emoții vor fi însă la probele scrise, acolo unde elevii vor fi supravegheați cu camere video.

A început BAC-ul de vară
În  prima zi a acestei săptămîni, la primele ore ale dimineții, toți absolvenții de clasa a XII-a au luat cu asalt liceele în care au învățat pentru... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 17:50 (4911 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Evaluarea Națională, în siguranță

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor de Evaluare Națională 2017, la nivelul județului Ialomița, polițiști de Ordine Publică, de la Rutieră și alte structuri, vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2017, 18:40
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o  viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Luni, 19 iunie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 19:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 16-18 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:35
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Franța, prins în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Franța. Schimbul de date și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:05
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 16 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 17:55
(4842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni desfășoară un amplu program în vederea formării și dezvoltării intelectuale, morale și spirituale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:55
(5781 vizualizări - 0 comentarii)


2232 de elevi din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Luni, 19 iunie 2017, elevii susțin prima probă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la acest examen s-au înscris 2232 de elevi de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 12:25
(4079 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: A descoperit o bombă în curte

Un cetățean din comuna Albești a descoperit în propria gospodărie un element de muniție neexplodat. Omul a găsit bomba în timp ce săpa o groapă în curte. Speriat, a sunat la 112, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 22:05
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj piscicol

Doi bărbați, de 37 și 64 de ani, din comuna Bordușani, au intrat în vizorul polițiștilor fiind identificați pescuind ilegal în apele lacului Bentu Mare. Asupra acestora au fost descoperite mai multe unelte ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:35
(5210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri infractori, trimiși la închisoare

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare a doi tineri, de 18 și 19 ani, domiciliați în Fetești, care se sustrăgeau executării pedepselor de 3 ani și 4 luni închisoare. Sentințele au fost emise de Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:10
(5867 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Se redeschide «Clubul de vacanță»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni organizează și în această vară «Clubul de vacanță». Este vorba despre o serie de întâlniri cu scop educativ, de tipul «școală de vară», organizate în cadrul instituției ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:55
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 31 mii de lei pentru «munca la negru»

29 de angajatori din Ialomița, care desfășoară activități în industria alimentară, au fost verificați în vederea identificării angajaților care lucrau «la negru», de către inspectorii Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:25
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Un tânăr de 27 de ani, din județul Vrancea, a fost sancționat contravențional cu 3000 de lei pentru transport ilegal de material lemnos. În urma unui control al polițiștilor ialomițeni, oamenii legii au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:05
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Un șofer în vârstă de 39 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 1,16 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 19:10
(5764 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Cadouri pentru elevii merituoși

În ultima zi a anului școlar, reprezentanții Protopopiatului Urziceni au împărțit cadouri elevilor cu rezultate bune la învățătură din cadrul Colegiului Național «Grigore Mosil» din municipiu. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:30
(5422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza joi, 22 iunie 2017, Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor, acțiune ce va avea loc la sediul punctului de lucru Urziceni ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 20:05
(6318 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

Marți, 13 iunie a.c., polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale din silvicultură. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:20
(18204 vizualizări - 19 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și îi expun pe ceilalți ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:05
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 19:45
(8338 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, pentru a veni în sprijinul familiilor care au solicitat funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară, în perioada 19.06.2017-31.08.2017, vă informează că ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 18:15
(6996 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică

Marți, 13 iunie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică. La nivelul ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 17:10
(7782 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

Credința populară acordă alăturării datei de 13 cu ziua de marți, o conotație nefastă, marcată de ghinion. De aceea, sub sloganul «Preveniți ghinionul», această zi este dedicată în fiecare an, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 16:15
(5725 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite luni, 12 iunie 2017, în municipiul Fetești, la conducta cu diametrul de 250 mm de pe strada Călărași, RAJA Constanța este nevoită să întrerupă furnizarea de apă în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 12:10
(8904 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău, Roșiori și Bărcănești

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 12- ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 17:45
(7630 vizualizări - 0 comentarii)


Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7148 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5415 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5894 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6184 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza interjudețeană a concursului «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 8 iunie 2017, începând cu orele 10,00, se va desfășura faza interjudețeană a concursului de elevi «Cu viața mea apăr viața». Echipele clasate pe primele locuri la ciclurile gimnazial și liceal ale ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 21:20
(8031 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...