Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ambulanța Ialomița face afaceri cu costume de unică folosință

«Ebola» costă cît nu face

Ambulanța Ialomița face afaceri cu costume de unică folosință

Ambulanța Ialomița cumpără într-o zi cît alții într-o viață. Adică 45 de costume de protecție de unică folosință pentru ambulanțele din dotare! Valoarea totală a achiziției, susține Magdalena Ghiță, șeful instituției, se ridică la aproximativ 15000 de lei. «A fost o achiziție prin încredințare directă. Am cumpărat cîte unul pentru fiecare angajat!» ne-a declarat aceasta.

De la 5 la 45 În baza unei Hotărîri a Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență nr. 7 din 8 octombrie 2014, fiecare ambulanță din țară a avut dreptul de a achiziționa costume de protecție de... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2015, 18:15 (12796 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Sloboziei, Alexandru Stoica, URMĂRIT PENAL!

Primarul Sloboziei, Alexandru Stoica, URMĂRIT PENAL!

alături de Alexandru Stoica, urmăriți penal sînt și secretarul Primăriei Slobozia, Gabriela Agripina Costea, și Marian George Corneliu, șef al Serviciului Urbanism

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au dispus începerea urmăririi penale față de primarul municipiului Slobozia, Alexandru Stoica. Alături de primarul Sloboziei, urmărirea penală a fost începută și față de alți doi funcționari, respectiv Costea Agripina Gabriela, secretar în cadrul Primăriei Slobozia, precum și Marian George Corneliu, șef al Serviciului Urbanism în cadrul Primăriei Slobozia. Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, cei trei sînt cercetați pentru săvîrșirea infracțiunii de fals intelectual. «În ordonanța de efectuare a urmăririi penale se arată că, în cauză, există date și indicii din care rezultă suspiciunea rezonabilă că suspecții au eliberat o autorizație pentru construirea unei stații PECO în municipiul Slobozia, fără a exista la momentul eliberării toate avizele favorabile necesare»... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2015, 13:05 (27848 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Repartițiile în blocurile ANL sunt blocate de contestații

Cine n-are noroc, n-are!

Repartițiile în blocurile ANL sînt blocate de contestații

La finele anului precedent, primarul Alexandru Stoica anunța în plenul Consiliului Local că locuințele ANL de pe Nordului pot fi repartizate imediat după cablarea acestora la rețeaua de electricitate. Pe 23 decembrie 2014, într-o ședință convocată «de îndată», cu minimum de cvorum, Consiliul Local a aprobat lista finală a beneficiarilor celor 38 de locuințe ANL de pe Nordului. Imediat după publicarea listei, aceasta a fost contestată de unul dintre beneficiari. La acest moment, Primăria Slobozia a stabilit comisia pentru soluționarea contestației. În cazul în care contestația va fi soluționată pozitiv, există riscul reluării întregii proceduri de repartiție a locuințelor ANL!

O listă contestată luni în șir... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 20:15 (22599 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Meseriași cu mâinile goale în școlile din Ialomița

Învățămînt profesional în sistem second-hand

Meseriași cu mîinile goale în școlile din Ialomița

Într-un județ care a încheiat anul precedent cu o rată a șomajului de 8,02%, puținele locuri de muncă existente sînt pentru meseriași. Dulgheri, strungari, brutari, mecanici auto sau patiseri, angajatorii ialomițeni îi caută în fiecare lună prin intermediul Agenției Județene de Ocupare a Forței de Muncă. Oferta tinerilor care să lucreze în aceste domenii este însă limitată. «Nu se mai găsesc meseriașii de altă dată» precizează patronii de firme. Școala încearcă să acopere aceste lipsuri prin relansarea învățămîntului profesional. În acest sens, la început de an școlar, 18 unități școlare au înființat clase destinate pregătirii viitorilor meseriași. Numai că elevii sînt nevoiți să învețe alături... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 18:05 (7488 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Monumente istorice, trase pe linie moartă

În Ialomița, cultura intră în colaps

Monumente istorice, trase pe linie moartă

Un raport al Direcției Județene pentru Cultură Ialomița demonstrează, încă o dată, ceea ce cunoaștem de ani buni. Multe din monumentele istorice ale județului au fost abandonate definitiv de autoritățile care ar fi trebuit să le păstreze și să le redea circuitului turistic. Lipsa banilor necesari restaurării face imposibilă punerea lor în valoare.

Sumbra viață din Cultura ialomițeană
Direcția Județeană pentru Cultură Ialomița este singura instituție abilitată să promoveze obiectele de patrimoniu din județ și, totodată, să le protejeze. În realitate, unitatea are însă jurisdicție... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 16:45 (9220 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Diferența dintre social-democrație și democrația liberală

Feisbuc administrativ

Diferența dintre social-democrație și democrația liberală

Pentru articolul de azi al rubricii «Feisbuc administrativ» am ales două fotografii. Aparent, între ele nu există nicio legătură. Noi sîntem convinși însă că, împreună, cele două fotografii reflectă cei 25 de ani de viață politică șcurși în Ialomița după 1989.

De la Fetești la Havana și retur
Prima fotografie a fost realizată la acest început de an, la Fetești, de Bobotează. După cum puteți observa, ea îi surprinde pe primii trei oameni ai județului, respectiv președintele Silvian Ciupercă, vicepreședintele Ștefan Mușoiu și secretarul general al județului, Adrian Ionescu... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 14:30 (14062 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legea Bugetului sabotează Referendumul de la Căzănești

Legea Bugetului sabotează Referendumul de la Căzănești

La sfîrșitul anului trecut, după două ședințe de Consiliu Local «cu scîntei», aleșii locali și-au asumat decizia de a organiza un nou Referendum pentru revenirea orașului la statutul de comună. La începutul acestei luni, noua lege a bugetului, alocă orașului un buget dublu față de anul trecut. Între ciocanul Referendumului și nicovala nii legi a bugetului, primarul orașului Căzănești ezită în adoptarea unei decizii finale. Anatol Ghilea, inițiatorul acestui demers în urmă cu mai bine de 4 ani, declară că banii de la buget nu vor schimba viața locuitorilor.

Referendumul cu multe moașe... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 12:40 (5850 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Două farmacii din Ialomița, călcate de mascați!

Scandalul medicamentelor contrafăcute

Două farmacii din Ialomița, călcate de mascați!

Ancheta procurorilor Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, privind cercetarea de infracțiuni economice în sistemul farmaceutic scoate la iveală detalii surprinzătoare. Pentru a-și susține activitatea infracțională, de spălare de bani și evaziune fiscală, suspecții din acest dosar se foloseau de medicamente contrafăcute. Interesant este și faptul că două puncte farmaceutice din Ialomița sînt implicate în acest scandal.
Cele două farmacii din județul Ialomița se află amplasate în localitățile Sinești și Roșiori. Potrivit unor surse judiciare, ele aparțin societății Maver Pharm din București, firmă care este implicată în ancheta procurorilor Parchetului General. Datele... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2015, 17:15 (11409 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vendetă medicală la Spitalul Slobozia

Șapira și-a concediat contracandidata

Vendetă medicală la Spitalul Slobozia

La începutul lunii decembrie 2014, Violeta Șapira concura alături de colega sa Simona Berbece pentru postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. La nici două luni distanță, aceeași Violeta Șapira o concediază pe fosta sa colegă. Decizia este cu atît mai surprinzătoare cu cît, la acest moment, unitatea medicală din Slobozia se confruntă cu o lipsă cronică de medici specialiști. Într-un comunicat de presă, medicul Simona Berbece susține că gestul colegei sale este o vendetă medicală.

O decizie inexplicabilă
Potrivit informațiilor oficiale, pe 26 ianuarie 2015,... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 22:05 (31000 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

SPORT

Noii atacanți confirmă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Noii atacanți confirmă

Unirea Slobozia a susținut sîmbătă, 24 ianuarie 2015, o partidă de verificare cu una dintre cele mai solide echipe de Liga a III-a, Juventus București, antrenată pînă de curînd de actualul tehnician al CFR Cluj, Eugen Trică. Adrian Mihalcea a dat la început de 2015 o altă față echipei ialomițene, nu numai prin cele șase nume noi din teren, cît mai ales prin faptul că 90 de minute a utilizat formula de joc cu două vîrfuri autentice. Antrenorul Unirii a folosit în această întîlnire toți jucătorii pe care i-a avut la dispoziție, absentînd doar Teodorescu, încă nerefăcut. În prima repriză au jucat: Măstăcan-Ibrian, Hristian, Soare, Toma-Drăguț, Macare, Bolat, Ursu-Stanciu, Ungureanu. În partea a doua... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 21:15 (4927 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Din dragoste pentru EFREM

Concert caritabil cu Florin Chilian la Slobozia

Din dragoste pentru EFREM

Ioan EFREM Bălan, fiul de 3 ani al preotului Ioan Bălan din Gheorghe Doja, a fost diagnosticat cu leucemie limfoblastică gradul 1. Băiatul se află internat acum la București, boala sa necesitînd atenția permanentă a familiei și a medicilor. Pentru salvarea sa, băiatul are nevoie de sprijinul comunității. Protopopiatul Slobozia, Liceul de Arte «Ionel Perlea» și apropiații familiei încearcă să susțină efortul financiar necesar salvării copilului organizînd un concert caritabil. Concertul se va desfășura miercuri, 28 ianuarie, la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală din Slobozia. Printre invitații la concert se numără și artistul Florin Chilian. Impresionat de drama prin care trece familia... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 20:45 (9876 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

«Mi-a plăcut mult proiectul de la Slobozia!»

Handbal, CSM Unirea Slobozia, Maria Gavrilă-mezina Unirii

«Mi-a plăcut mult proiectul de la Slobozia!»

În meciul din Cupă cu CSM București a marcat 4 goluri făcînd o a doua repriză excelentă. Nici la Brăila n-a jucat rău și promite în continuare evoluții tot mai bune, spre bucuria publicului slobozean. La cei 19 ani ai săi, Maria Alexandra Gavrilă este nu numai ultima sosită, dar și mezina lotului pregătit de Liviu Paraschiv. «Am început să joc handbal la Școala Generală 181 din București, în urmă cu 8 ani. Tatăl meu era director acolo și, după ce am vizionat cîteva meciuri de handbal, i-am spus că vreau să fac și eu acest sport!» povestește Maria. Prin această dorință a reușit să reaprindă pasiunea pentru sportul cu mingea mică în sufletul tatălui său, profesorul Dănuț Gavrilă, antrenor timp de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 20:10 (7246 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Viitorul Axintele continuă

La finele anului 2014, finanțatorul Viitorului Axintele hotăra să renunțe la toți cei 24 de jucători, încheind totodată colaborarea cu membrii echipei tehnice. Deși multă lume se aștepta ulterior să apară anunțul retragerii echipei din campionatul Ligii a III-a, acesta nu a venit. «Cu aceiași sau cu alți jucători eu cred că echipa din Axintele va juca și din primăvară în Liga a III-a!» preconiza președintele AJF Ialomița, Mihai Basarab. Iar evenimentele ulterioare aveau să-i dea dreptate. Pe 19 ianuarie 2015 s-a sunat adunarea alb-verzilor, iar în aceste zile se creionează lotul pentru returul Ligii a III-a. Antrenorul principal este în continuare Ion Nica, cel care se află la Axintele de fix... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 19:45 (5284 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații MAI din Ialomița, șoferi fără abilități teoretice

Angajații MAI din Ialomița, șoferi fără abilități teoretice

O statistică a Serviciului Poliției Rutiere Ialomița arată că cei mai slabi șoferi din instituțiile publice sînt angajații din cadrul structurilor Ministerului Administrației și Internelor. La fiecare început de an, cei peste 1000 de oameni din sistem susțin un examen pentru a-și demonstra abilitățile de conducere a vehiculelor. Un sfert dintre ei «pică» primele testări la proba teoretică!

Jandarmii și pompierii încurcă semnele rutiere
Potrivit protocolului, angajații din cadrul structurilor Ministerului Administrației și Internelor (Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 19:20 (6757 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, Dunărea Brăila-CSM Unirea Slobozia 35-26 (18-13)

În viață pentru doar un sfert de oră

Deplasarea de la Brăila petrecută sîmbătă, 24 ianuarie 2015, putea însemna relansarea în lupta pentru play-off sau pur și simplu călirea pentru jocurile foarte importante care urmează în viitoarele 3 săptămîni. Din păcate a ieșit o nouă înfrîngere la scor considerabil, Unirea contînd doar un sfert de oră în duelul cu echipa lui Farcău și Perianu. În minutul 16, handbalistele lui Liviu Paraschiv conduceau Dunărea Brăila cu 7-6. Patru dintre goluri au fost marcate de Dăscălete, și tot Raluca a avut în mînă golul de 8-6, dar a ratat de la 7 metri. Pe contraatac se face 7-7, iar pînă în minutul 22, 14-7 pentru gazde. Meciul se rupe și o nouă înfrîngere se profilează. Tot ce se mai putea încerca era... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 18:40 (2610 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Lecția de înot de la Laguna Blue

Lecția de înot de la Laguna Blue

La 7 kilometri de Slobozia, în plină iarnă, singura piscină acoperită cale de trei județe în orice direcție, funcționează la întreaga capacitate. Oferta e diversificată, serviciile sînt la standarde europene, iar cei 10 mii de beneficiari care au trecut pragul acestui resort în cei 2 ani de cînd și-a deschis porțile, sînt dovada că se poate face turism și în extrasezon. Însă motivul pentru care am trecut pragul Laguna Blue în plină iarnă este altul. În fiecare luni și marți, cele 3 piscine ale Centrului sînt asaltate de copii de toate vîrstele, dornici să învețe să înoate. Independent a decis să mediatizeze acest fenomen, imposibil de imaginat pînă acum, dar și oamenii care l-au făcut posibil... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 18:05 (16718 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Un angajat al Primăriei Slobozia a murit în timpul serviciului

Un angajat al Primăriei Slobozia a murit în timpul serviciului

Întîmplare cu final dramatic la Primăria Slobozia. Un angajat al Serviciului Taxe și Impozite a murit în baia instituției. Cadavrul a fost descoperit de un coleg. La fața locului s-au deplasat polițiștii criminaliști care au demarat o anchetă.
Tragedia s-a petrecut la subsolul Primăriei Slobozia, acolo unde bărbatul își avea biroul. Din primele informații, se pare că omul a mers la baia din apropiere, iar apoi a fost găsit în stare de inconștiență de un coleg de serviciu. Speriat, omul a sunat la 112, iar la fața locului s-au deplasat medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Din păcate, la momentul sosirii specialiștilor, omul murise. Deși neconfirmată oficial, cauza care i-a... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 17:57 (21600 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Inspectori Antifraudă bucureșteni, implicați într-un accident rutier la Slobozia

Inspectori Antifraudă bucureșteni, implicați într-un accident rutier la Slobozia

Doi angajați ai Direcției Antifraudă din Capitală au fost implicați marți, 27 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, într-un accident rutier în zona Cimitirului Bora de la Slobozia. Din primele cercetări, aceștia s-au ciocnit de un tir. Din fericire nimeni nu a fost rănit, însă persoana care conducea mașina instituției a fost amendată cu suma de 585 de lei.

Neatenția era să-i coste viața Datele polițiștilor arată că evenimentul rutier s-a petrecut din cauza inspectorilor Antifraudă. Aflat la volanul mașinii de serviciu, șoferul, un bărbat de 49 de ani, a pierdut controlul volanului... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 11:15 (24752 vizualizări - 31 comentarii)

POLITICĂ

Ultimele zile ale președintelui PSD Ialomița, Vasile Silvian Ciupercă

Ultimele zile ale președintelui PSD Ialomița, Vasile Silvian Ciupercă

Știm! Am spus-o de atîtea ori încît acum nu mai crede nimeni. Dar de la șeptarii de pe holurile instituțiilor publice și pînă la liderii Opoziției locale (cîtă a mai rămas), din decembrie încoace toți vorbesc numai despre viitorul președinte al PSD Ialomița. Noi vă vom explica de ce președintele Ciupercă va renunța la funcție și, în plus, care sînt scenariile vehiculate la acest moment pe holurile înghețate ale sediului PSD Ialomița.

Coșmarul unei nopți de iarnă
În urmă cu aproape două săptămîni, în perioada 9-11 ianuarie 2015, la Turnu Măgurele, în Teleorman, președintele PS... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 18:55 (23933 vizualizări - 41 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

O gravidă plictisită pe bani publici

Consilierii administrației locale

O gravidă plictisită pe bani publici

În vara anului 2013, în urma unui desant jurnalistic prin instituțiile publice, am realizat un «Top 3» al celor mai sexy consiliere din administrația ialomițeană. La 1,5 ani distanță, iritată de indiferența cu care o tratează cititorii publicației noastre, una dintre aceste consiliere a decis să iasă din anonimat. Sîntem fericiți să o mediatizăm în toată splendoarea gîndurilor ei și așteptăm cu interes comentariile dumneavoastră pe site-ul redacției...

Ramonica, consiliera președintelui Ciupercă
Ramona Mușoiu, angajată în primăvara anului 2013 drept consilieră a președintelui... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 17:10 (32252 vizualizări - 58 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 2,860 milioane lei, 6 sesizări la Parchet

În luna august 2012, insepctorii DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,860 milioane lei, din care aproape 0,654 milioane lei au reprezentat majorări ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:48
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat un pelerinaj pentru copiii de la grupul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:41
(7420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Glodeanu Siliștea și Jilavele

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență anunța izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:29
(8681 vizualizări - 0 comentarii)


Finala Campionatului de tenis de câmp al MAI, câștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al MAI, cîștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Alba Iulia, în perioada 3-07 septembrie 2012, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:27
(6974 vizualizări - 2 comentarii)


Un șofer beat a intrat cu mașina în stîlp la Urziceni, în timp ce un biciclist turmentat a fost acroșat la Fetești

Un bărbat de 52 ani, a aflat sub influența băuturilor alcoolice a provocat joi, 13 septembrie a.c., un accident rutier pe strada 1918 din Urziceni. În fapt, șoferul s-a urcat la volan avînd o îmbibație ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:45
(7311 vizualizări - 0 comentarii)


Scuter furat din București, găsit la Sinești

Joi, 13 septembrie, a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au organizat și executat o acțiune pe raza comunei Sinești pentru depistarea autovehiculelor ce figurează urmărite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:40
(7364 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrîn de 82 ani, înșelat la telefon

În cursul zilei de joi, 13 septembrie a.c., un bărbat de 82 ani, din Fetești, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat prin telefon de o persoană necunoscută, care s-a recomandat a fi reprezentantul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:24
(8148 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Mai puține încasări la bugetul de stat

În luna august 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 42,29 milioane lei, cu 13,54% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Menționăm că, în luna august 2012, de la bugetul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:21
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 28 septembrie 2012, ora 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Evenimentul se va desfășura la ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:10
(8049 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Andrășești și Ciulnița

Incendii la Andrășești și Ciulnița

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Andrășești a fost cuprinsă de flăcări. La fața locului s-au deplasat atît pompierii militari de la Garda ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:08
(9096 vizualizări - 0 comentarii)


Persoane trimise în judecată pentru «trafic și consum ilicit de droguri» pe raza județelor Ialomița, Ilfov și a municipiului București

Două persoane, cu vîrste de 24 respectiv 34 ani, au fost trimise în judecată,  pentru comiterea infracțiunilor de trafic și consum ilicit de droguri. Așadar, polițiștii Serviciului de Combatere a ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:05
(8056 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A găsit un telefon mobil, l-a păstrat și folosit, apoi l-a vîndut. Acum are dosar penal!

Este cazul unui tînăr de 21 ani, din Slobozia, care a găsit pe stradă un telefon mobil pe care, probabil, foarte fericit că norocul i-a surîs, l-a păstrat și l-a folosit, iar ulterior l-a vîndut unei alte ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:04
(11331 vizualizări - 0 comentarii)


Criminal internațional, prins la Slobozia

Descindere în forță a trupelor DIAS în seara zilei de miercuri, 12 septembrie a.c., într-o locuință din Slobozia. Forțele de ordine au reținut un tînăr de 25 ani, din localitate, căutat internațional pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:32
(11850 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia criminal


ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

În urmă cu 164 de ani, pompierii români au luptat pe Dealu Spirii pentru a ține piept oștirilor otomane venite să abolească mișcarea de emancipare națională. Evenimentul a fost marcat și de către pompierii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:00
(8462 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de câmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Tenis de cîmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Începînd de marți, 11 septembrie a.c., la Timișoara s-a desfășurat un puternic turneu internațional de tenis pentru juniorii pîna în 14 ani, Ialomița fiind reprezentată de un singur sportiv, Sorin Iordache ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:05
(5599 vizualizări - 3 comentarii)


Făcăeni: Gălățean prins la braconat

Poliția Fetești a fost sesizată de paznicul unei asociații de vînătoare despre faptul că a depistat pe fondul de vînătoare o persoană neautorizată, care deține o armă cu alice. În temeiul sesizării o echipă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:03
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr suprins în timp ce încerca să «spargă» o mașină

Jandarmii grupei de intervenție Slobozia care executau o misiune de asigurare a ordinii publice pe raza municipiului, au surprins un tînăr care încerca să deschidă portiera unui autoturism parcat în zona ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:01
(7123 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat telefonul în curtea școlii

Poliția Fetești a fost sesizată de un minor, de 15 ani, din localitate, despre faptul că, în timp ce se afla în curtea unei școli generale din localitate, i-a fost sustras telefonul mobil. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 06:18
(6937 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

12 Septembrie 2012, 20:05


Anunț de angajare

SC Urban SA angajează
-instalatori pentru lucrări de instalații apă
-muncitori necalificați

pentru reabilitare rețele de apă
Încadrarea se face pe perioadă determinată
Cererile de angajare se depun la sediul societății din Slobozia, str. Vasile Alecsandri, nr. 14

12 Septembrie 2012, 19:50


Slobozia: Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de marți, 4 septembrie a.c., un bărbat de 63 ani, din Slobozia, s-a prezentat la sediul Poliției și a sesizat faptul că a fost prejudiciat cu suma de 132 euro de către persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:58
(7008 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Au furat banii din casă unor bătrîni

Polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți, prin distragerea atenției părții vătămate... Victimele, un bărbat de 82 ani și soția acestuia, o femeie de 79 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:53
(11109 vizualizări - 0 comentarii)


Marian Neacșu, liderul Grupului PSD din Camera Deputaților

În data de 3 septembrie 2012, Grupul Parlamentar al Partidului Social-Democrat din Camera Deputaților și-a ales un nou lider, în persoana deputatului de Ialomița Marian Neacșu, acesta asigurînd interimatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:50
(7772 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri din Borănești, «tîlhari» la drumul mare

Doi tineri cu vîrstele de 19, respectiv 30 ani, au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere, fiind cercetați pentru comiterea infracțiunii de «tîlhărie». Fapta, aflată în evidențele Poliției cu autori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:49
(9046 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concursul Național de Muzică Bisericească «Lăudați pe Domnul!», ediția a V-a, 2012

Marți, 11 septembrie 2012, începînd cu ora 17,00, cu binecuvîntarea și în prezența Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din municipiul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:18
(10679 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În perioada 1-31 august 2012, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat 85 de inspecții, 7 la centre de prelucrare lapte independente, 27 inspecții în exploatații, 11 la ferme comerciale, 7 inspecții pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:44
(7872 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Bărbat găsit spînzurat în curte

Miercuri, 5 septembrie a.c., în jurul orei 14,25, un bărbat în vîrstă de 68 ani, din satul Condeești, a fost găsit spînzurat în curtea casei în care locuia. Un vecin care se afla în trecere a văzut trupul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:42
(8098 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Proiectil descoperit la culesul viei

Un proiectil perforant de artilerie de calibru 100 mm a fost descoperit în după-amiaza zilei de miercuri, 5 septembrie a.c, de doi cetățeni care se aflau la culesul viei, pe raza cartierului Buliga al municipiului ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:40
(9723 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificare legislativ-fiscală la achizițiile intracomunitare

Persoanele juridice și fizice care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită profesii libere și au efectuat achiziții intracomunitare de bunuri în luna iulie 2012 sînt obligate să ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:37
(11273 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Bătrînă de 77 ani, izbită de o mașină

În județul Ialomița, traversarea pietonilor prin locuri nesemnalizate și nemarcate corespunzător a stat la baza producerii în luna august a.c. a 7 accidente rutiere, în urma cărora 3 persoane au decedat ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:34
(9215 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...