Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Aproape de o mare surpriză

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-CSM București 24–29 (11-11)

Aproape de o mare surpriză

A fost spectacol în Sala Sporturilor din Slobozia, cu nume grele ale handbalului feminin mondial în luptă dreaptă cu handbalistele Unirii. S-a întîmplat vineri, 16 ianuarie 2015, într-o partidă contînd pentru etapa a 15-a a campionatului. Protagoniste au fost CSM Unirea Slobozia, locul 11 la acel moment, și CSM București, locul 2. Oaspetele au venit cu artileria grea. În poartă au stat Tolnai și Pessoa, pe dreapta au alternat Martin și Vărzaru, pe stînga Curea și Dasilva, la 9 metri Rodrigues și Vizitiu, iar pe semicerc s-a bătut pivotul Vetkova. Și chiar s-a bătut pentru că au avut în față o echipă a Sloboziei cu o atitudine de zile mari care și-a respectat adversarul dar nu s-a speriat de el... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 18:20 (6236 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Despăgubiri de 40000 de euro în cazul polițiștilor morți la Bordușani

Despăgubiri de 40000 de euro în cazul polițiștilor morți la Bordușani

La aproape două săptămîni de la accidentul petrecut în Ialomița, la Bordușani, ies la iveală noi detalii despre tragedia în care și-au pierdut viața doi oameni ai legii din cadrul Poliției Transporturi Navale Hîrșova. Potrivit reprezentanților Sindicatului Național al Polițiștilor, mașina de serviciu a agenților fusese casată în luna noiembrie a anului trecut și dată în folosința unității cu toate documentele în regulă! Cercetările cu privire la acest caz sînt în plină desfășurare...

Polițiști uciși de o «conservă» cu roți
Cercetările la locul evenimentului rutier au fost efectuate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 17:45 (13003 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Primul amical. 4-1 cu Abatorul!

Unirea Slobozia a pornit motoarele în vederea pregătirii sezonului de primăvară, iar sîmbătă, 17 ianuarie 2015, a susținut primul test la Brîncoveni contra concitadinei Abatorul. Trupa lui Ion Ionescu, locul II în Liga a IV-a, a beneficiat și de aportul cîtorva dintre juniorii Unirii. Adrian Mihalcea a început partida în formula: Dobre-Ibrian, Soare, Hristian, Topală-Gheorghe, Macare, Tudor, Bolat-Chelaru, Stanciu. Au mai intrat: Oprea, Măstăcan, Drăguț, Lazăr, Stan, Toma, Alexe, Ungureanu, Jianu. Nu a jucat Gabriel Teodorescu, aflat în recuperare după operația de apendicită suferită recent. De partea cealaltă, Abatorul i-a avut în teren pe: Chițoi-Tronaru, Zamfir, Radu, Pîrvu-Șolcănea, Vizuroiu... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 15:50 (4909 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Procuror-«fantomă», trimis în boxa acuzaților

Ialomița: Procuror-«fantomă», trimis în boxa acuzaților

Un deținut încarcerat la Penitenciarul Craiova a pus pe jar organele de urmărire penală din Slobozia. Procurorii locali au demarat o anchetă, după ce acesta a înșelat prin telefon mai multe persoane din județele Botoșani, Ialomița și Buzău. Pușcăriașul își contacta victimele și le preciza faptul că este procuror în cadrul Biroului Teritorial DIICOT Călărași și le solicita coduri de reîncărcare ale cartelelor SIM, totul pentru a sprijini cercetările într-un dosar penal aflat în supravegherea sa. Prejudiciul în această speță se ridică la peste 1000 de euro. Inculpatul a fost trimis în judecată.

Criminal, transformat în procuror... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 14:40 (5069 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexandru Negru, campion județean la 8 ani

Șah

Alexandru Negru, campion județean la 8 ani

La începutul acestui an, pe 10 ianuarie 2015, s-a desfășurat etapa județeană a concursului «Olimpiada Națională a Sportului Școlar». Evenimentul a fost găzduit de Școala nr. 3 din Slobozia, iar în fața tablei de șah s-au aliniat 16 sportivi, cu vîrste între 8 și 15 ani. Surpriza concursului a fost șahistul de numai 8 ani, Alexandru Negru, elev al antrenorului Daniel Nițu. După concurs, Alexandru a explicat cum a reușit, la numai 8 ani, să învingă adversari care au dublul vîrstei sale: «Eu am învățat să joc șah la vîrsta de 4 ani. De-atunci, șahul este pasiunea mea cea mai mare. Cel care m-a învățat primele reguli în șah este tatăl meu. Dar datorez această victorie și domnului profesor, care mi... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 13:25 (5507 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Junioare

CSS Slobozia, aproape calificată la turneul semifinal

În perioada 17-18 ianuarie a.c., s-a desfășurat cel de-al doilea turneu din cadrul fazei pe serii zonale a Campionatului Național de Handbal Feminin rezervat junioarelor 1. Turneul seriei C din care face parte și CSS Slobozia s-a derulat la Buzău. Echipa lui Marian Simion a pierdut primul joc contra celor de la CSS Galați, cu 23-31, reușind să se impună în cel de-al doilea contra celor LPS Brăila, cu 32-26. «Faptul că strîngem tot mai greu rîndurile, coroborat cu o perioadă de 5 săptămîni în care din motive obiective echipa nu a făcut pregătire, și-a pus amprenta asupra evoluției noastre. În meciul cu CSS Galați am arătat că știm handbal dar am greșit pe final, cînd s-a văzut clar că echipa nu... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 12:35 (4453 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Copiii statului

Copiii statului

Maria și Denisa, două surori aflate într-un centru de plasament al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, așteaptă de 5 ani ca statul să le găsească o familie. Toți «oamenii mari» care le-au cunoscut au refuzat să le ia acasă pentru că sînt de etnie romă. În aceeași situație sînt alți 21 de copii adoptabili din Ialomița. Fiecare zi din viața lor înseamnă speranța că vor reuși să trăiască într-o familie normală, însă timpul trecut le-a demonstrat doar contrariul...

«Copiii perfecți», selectați de calculator
În România, procedura adopției este... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 10:15 (7630 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

POLARIS nu respectă indicatorii de performanță

Autoritățile slobozene susțin concesionarul serviciilor de salubritate

POLARIS nu respectă indicatorii de performanță

La două luni de la preluarea serviciului de gestionare a deșeurilor din Slobozia, autoritățile se află într-un punct de cotitură. Cu alte cuvinte, serviciile oferite de către operatorul local de salubritate lasă de dorit. Conform datelor oficiale, POLARIS M Holding nu reușește să respecte indicatorii de performanță stabiliți prin contract, iar problemele legate de colectarea selectivă a deșeurilor au rămas nerezolvate. Oficial, toți cei implicați în acest proces, se află în silentio stampa...

O mînă spală pe alta
De-a lungul ultimelor două luni, Independent a publicat o serie... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2015, 18:10 (11176 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sunt condamnat pentru o faptă pe care, și să fi vrut, n-aș fi putut să o fac!»

Cazacu Marinică, ex-președintele PD-L

«Sînt condamnat pentru o faptă pe care, și să fi vrut, n-aș fi putut să o fac!»

Demisia președintelui PD-L, Cazacu Marinică încheie o epocă. Așa cum el însuși declară, cu sau fără el, politica locală va merge mai departe. Ceea ce se va schimba însă, promit oficialii Organizației, este modul în care se va face politica începînd de azi înainte. În așteptarea acestei minuni, publicăm primul interviu al ex-președintelui Cazacu Marinică de după condamnarea sa din 18 decembrie 2014.

O demisie anunțată încă din 2013
-Demisia dumneavoastră survine în urma condamnării. Nu e puțin prea tîrziu?
-Da și nu. Da, pentru că nu mi-am dorit... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2015, 16:30 (10693 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița așteaptă legea bugetului

Ialomița așteaptă legea bugetului

Votată la sfîrșitul anului 2014, într-o variantă diferită de cea prezentată spre dezbaterea publică, Legea 186/2014, a bugetului de stat pe anul 2015, moșită de ministrul Liviu Dragnea, reprezintă o imensă necunoscută. Conform declarațiilor oficiale, legea va sta la baza fundamentării bugetului județean și a bugetelor locale pentru anul în curs. La acest moment însă, opiniile aleșilor locali sînt contradictorii. Iar legea, bazată pe datele statistice colectate în anul 2013, riscă să lase fără finanțare o bună parte dintre administrațiile locale.

Între bine și rău
Proiectul legii... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 15:55 (4684 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Carmen Popescu, noul director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Încă de la debutul noului an 2015, Finanțele Publice din Ialomița au un nou director. Este vorba despre Carmen Popescu, fostă șefă a Direcției Contribuabililor Mijlocii din cadrul aceleiași instituții. Ea l-a înlocuit, începînd cu ianuarie 2015, pe Petre Țenea, care ocupa temporar acest post. Independent a realizat un interviu-blitz cu noul director la sfîrșitul săptămînii precedente.

O provocare demnă de un «profesionist»
Carmen Popescu nu se află în postura de director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița pentru prima dată. Ea a mai ocupat cu ani în urmă acest post, fiind considerată, ca și acum, cea mai bună opțiune pentru această funcție. Apreciată de către colegi drept «un profesionist», Carmen Popescu crede că poate oferi agenților economici din Ialomița o calitate a serviciilor la nivelul impozitelor și taxelor din România.... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 14:05 (7495 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

Primul record pozitiv al anului

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

În timp ce pentru deszăpezirea unui kilometru de autostradă statul a plătit 18 mii de euro, iar pentru un kilometru de drum național între 7 și 8 mii de euro, pentru deszăpezirea unui drum județean autoritățile ialomițene au plătit 120 de euro! Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri SA susține faptul că prețul reprezintă un «compromis» în detrimentul calității și că județul are nevoie de bani pentru reabilitarea infrastructurii rutiere...

Un exemplu pentru toată țara Anul trecut, pentru prima dată în istoria instituției, Consiliul Județean Ialomița organiza o licitație pentru... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 12:20 (7801 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția ialomițeană în 2015

Poliția ialomițeană în 2015

La începutul anului 2015, poliția ialomițeană se confruntă cu aceleași probleme vechi de cînd lumea: bani puțini, personal insuficient și o bază logistică precară. Inspectorul șef Viorel Ștefu susține însă că toate aceste neajunsuri pot fi surmontate.

Un șef de cursă lungă
În 2009, cînd Viorel Ștefu a preluat conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, subordonații au pariat că nu va trece anul și acesta va părăsi județul. După 6 ani, în ciuda scandalurilor publice care au zdruncinat instituția, Viorel Ștefu continuă să demonstreze că, atunci cînd ești bine intenționat, orice obstacol poate fi depășit. Și, peste toate, că nivelul de disciplină pe care l-a impus subordonaților în ultimii ani poate schimba imaginea unei instituții atît de des maculată în trecut.... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 19:15 (13927 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: «Crăciunel» și «Aden» s-au născut de Sărbători

Pe toată perioada Sărbătorilor de Iarnă, de la Crăciun și pînă de Sfîntul Ion, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 15 bebeluși. Pentru doi dintre ei, părinții au decis să poarte nume mai puțin obișnuite, așa că micuții au fost botezați «Crăciunel» și «Aden». Medicii unității precizează însă că multe dintre mamele care au adus pe lume copii la Slobozia sînt minore.
În noaptea de Crăciun, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 2 băieței, cel mai mare dintre ei avînd greutatea de 2,5 kilograme. La cumpăna dintre ani, alți 9 bebeluși au venit pe lume la aceeași unitate medicală. Este vorba despre 5 fetițe și 4 băieței. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 17:20 (5876 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere fără bătăi de cap

Handbal, Liga Națională, HCM Rîmnicu Vîlcea-Unirea Slobozia 27-19 (14-9)

Înfrîngere fără bătăi de cap

Returul Ligii Naționale de handbal feminin a luat startul la finele săptămînii precedente. Ziua de 10 ianuarie 2015 nu a fost deloc una fastă pentru handbalistele Unirii Slobozia. Elevele lui Liviu Paraschiv s-au deplasat la Rîmnicu Vîlcea, pînă de curînd centrul de greutate al handbalului românesc. Actuala echipă vîlceană este departe de pretențiile Oltchimului, partida cu Unirea însemnînd o confruntare importantă în economia play-out-ului. Mizînd pe succesul din tur, slobozencele sperau să vină cu puncte și din deplasare. Din păcate, meciul de la Vîlcea a fost unul dintre cele mai slabe ale acestui sezon. Echipa noastră a marcat prima, dar a fost singurul moment în care Unirea a condus. Trupa... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 16:05 (5812 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Reunire cu 7 plecări și 3 nume noi

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Reunire cu 7 plecări și 3 nume noi

Unirea Slobozia a strîns rîndurile pentru pregătirea dificilului sezon de primăvară, unul în care antrenorul Adrian Mihalcea are misiunea de a aduce echipa pentru a doua oară consecutiv în play-off-ul competiției. Locul 7 ocupat în acest moment de echipa slobozeană nu este de natură să bucure conducerea clubului și de aceea s-a renunțat la 7 jucători: fundașul central Florentin Tudorache, fundașul stînga Marian Florea, mijlocașii centrali Augustin Ivașcă și Cristian Coconașu, mijlocașii laterali Aurelian Gohoreanu și Bogdan Patrianca (împrumutat la Modelu) plus atacantul Daniel Ene. «Lotul va fi completat în curînd cu o serie de jucători foarte buni, cu prezențe multe în Liga a II-a și chiar în... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 14:40 (6396 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Tenisul de cîmp a dat sportivul anului

Cristian Andreescu, performerul anului 2014

Într-un sport ialomițean în care paleta disciplinelor este pe zi ce trece mai săracă, anul 2014 a reușit să lase ceva urme la nivelul performanțelor. În privința sporturilor individuale au reținut atenția titlurile naționale obținute la tenis de cîmp sau lupte, dar și cooptarea unui sabrer în lotul olimpic pentru Rio 2016. Totodată, 2014 a însemnat și reînmugurirea atletismului, avînd la bază energia tinerei antrenoare Ionela Pușcașu, precum și experiența lui Ion Neacșu. Anul trecut a fost, totodată, cel mai bun din istorie pentru sporturile de echipă. Handbalul feminin a promovat în Liga Națională, iar fotbalul s-a clasat pe locul III în eșalonul secund. Topul sportivilor anului 2014 a îmbrățișat... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 11:20 (13611 vizualizări - 18 comentarii)

POLITICĂ

Primarul comunei Bucu, Ion Drăgușin, șef la democrat-liberali!

Cazacu a demisionat din funcția de președinte al PD-L Ialomița

Primarul comunei Bucu, Ion Drăgușin, șef la democrat-liberali!

Ion Drăgușin, primarul comunei Bucu, a fost propus joi seara, 8 ianuarie 2015, ca viitor președinte al PD-L Ialomița. Propunerea a fost făcută chiar de către Cazacu Marinică, actualul președinte al filialei din anul 2008. Acesta și-a anunțat intenția de a se retrage încă din anul 2013. Noul președinte va asigura interimatul la conducerea filialei pînă în anul 2016, cînd se vor organiza noi alegeri.

Schimb de gardă la PD-L
Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița, ar fi demisionat joi, 8 ianuarie 2015, din funcția de președinte al filialei locale a partidului. El ar fi fost... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2015, 11:20 (25627 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Un consilier județean cere public demisia președintelui Silvian Ciupercă

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Consilierul județean Ștefan Mihăilă a cerut public demisia președintelui Silvian Ciupercă. Alături de președintele Consiliului Județean sînt vizați secretarul județului, Adrian Ionescu și vicepreședintele instituției, Ioan Martin. În opinia lui Ștefan Mihăilă, cei trei se fac vinovați de blocarea unei propuneri de proiect de hotărîre care viza «modificarea hotărîrii Consiliului Județean Ialomița privind aprobarea organigramei aparatului de specialitate al instituției». În replică, oficialii Consiliului Județean susțin că propunerea «nu este necesară și oportună». Aparent artificial, conflictul creat ascunde unul dintre cele mai mari scandaluri publice din administrația județeană a ultimilor ani... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2015, 19:15 (15732 vizualizări - 27 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Marian Cruțu, omul care face politica sportului

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Marian Cruțu, omul care face politica sportului

Rubrica noastră săptămînală continuă să inventarieze șefii instituțiilor descentralizate ale județului. Astăzi vom mediatiza șeful uneia dintre cele mai sărace dintre acestea, respectiv Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița. «Politica mea e sportul!» declară Marian Cruțu, directorul acestei instituții pe care nimeni nu o mai bagă în seamă și, prin urmare, nimeni nu o vrea.

Director peste o instituție săracă Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița își face veacul în incinta Stadionului «1 Mai» din Slobozia. De ani buni, dincolo de ușa mereu deschisă a sediului... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2015, 15:05 (15401 vizualizări - 10 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Beat la volan, a acroșat un autoturism

Joi, 16 mai a.c., în jurul orelor 23,00, un bărbat de 33 de ani, din Fetești, a provocat un accident rutier, acroșând autoturismul unei tinere, de 21 de ani, din aceeași localitate. Șoferii auto au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:35
(4106 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoț din magazine, arestat preventiv

Joi, 16 mai a.c., un bărbat, de 51 de ani, din Ilfov, a fost surprins în flagrant, pe timpul nopții, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Slobozia după ce ar fi sustras bunuri din două societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(4666 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul electric!

În intervalul 20-24 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(6862 vizualizări - 0 comentarii)


«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3708 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3848 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3825 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8161 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3194 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3100 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4172 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3384 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5014 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2699 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3454 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3117 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3731 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3662 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3963 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4394 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5455 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5406 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...