Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntului ialomițean (II)

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

Scandalul public iscat de trimiterea în judecată a celor 17 profesori ialomițeni în dosarul «Mită la BAC 2012» se adîncește. Pe lîngă condamnarea la pedepse cu închisoarea a cadrelor didactice acuzate de fraudarea sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului din urmă cu 3 ani, procurorii Anticorupție cer judecătorilor să anuleze toate diplomele eliberate elevilor care au plătit pentru a promova examenul! În această situație sînt peste 100 de candidați, mulți dintre ei fiind în ultimul an de facultate. Totul depinde acum de judecătorii Tribunalului Ialomița, instanță căreia i-a fost repartizat spre judecare dosarul care a cutremurat din temelii învățămîntul ialomițean.

DNA încearcă să facă dreptate... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2015, 19:55 (25672 vizualizări - 17 comentarii)

SPORT

Handbal, Cupa României, CSM Unirea Slobozia-CSM București 21-26 (9-15)

Învinse și în «Cupa României»

Confruntarea dintre CSM Unirea Slobozia și CSM București a avut parte de o reeditare. Marți, 20 ianuarie 2015, în cadrul Optimilor «Cupei României», cele două echipe s-au duelat din nou în Sala Sporturilor din Slobozia. Unirea a avut un start timid, dînd prilejul experimentatelor handbaliste bucureștene să se desprindă la 5-1 în minutul 6 și 11-5 în minutul 18. A urmat o ușoară tresărire de orgoliu a Unirii, soldată cu 3 goluri consecutive, insuficiente însă pentru a stăvili marșul oaspetelor către Sferturi. Startul reprizei secunde a aparținut Unirii, care s-a apropiat simțitor de adversare, pe fondul evoluției foarte bune a Georgianei Martin în poartă și a coordonatorului Marina Gavrilă în atac... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2015, 15:20 (5855 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntul ialomițean (I)

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

La sfîrșitul anului precedent, un comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție anunța finalizarea cercetărilor în dosarul «Mită la BAC 2012». Cu această ocazie, procurorii de la București au trimis în judecată 17 profesori ialomițeni acuzați că au fraudat prima sesiune a Bacalaureatului, desfășurată cu 3 ani în urmă. Ancheta scoate însă la iveală o situație fără precedent. Printre numele dascălilor-inculpați se regăsesc și unii profesori care la începutul anului școlar în curs au fost numiți în funcții de conducere! Este vorba despre directorii Liceelor Teoretice «Carol I» și «Paul Georgescu», din Fetești și Țăndărei, și Școlii Generale «Aurel Vlaicu» Fetești. În timp ce oficialii formațiunilor... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 19:40 (24404 vizualizări - 23 comentarii)

SPORT

Aproape de o mare surpriză

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-CSM București 24–29 (11-11)

Aproape de o mare surpriză

A fost spectacol în Sala Sporturilor din Slobozia, cu nume grele ale handbalului feminin mondial în luptă dreaptă cu handbalistele Unirii. S-a întîmplat vineri, 16 ianuarie 2015, într-o partidă contînd pentru etapa a 15-a a campionatului. Protagoniste au fost CSM Unirea Slobozia, locul 11 la acel moment, și CSM București, locul 2. Oaspetele au venit cu artileria grea. În poartă au stat Tolnai și Pessoa, pe dreapta au alternat Martin și Vărzaru, pe stînga Curea și Dasilva, la 9 metri Rodrigues și Vizitiu, iar pe semicerc s-a bătut pivotul Vetkova. Și chiar s-a bătut pentru că au avut în față o echipă a Sloboziei cu o atitudine de zile mari care și-a respectat adversarul dar nu s-a speriat de el... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 18:20 (6236 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 40000 de euro în cazul polițiștilor morți la Bordușani

Despăgubiri de 40000 de euro în cazul polițiștilor morți la Bordușani

La aproape două săptămîni de la accidentul petrecut în Ialomița, la Bordușani, ies la iveală noi detalii despre tragedia în care și-au pierdut viața doi oameni ai legii din cadrul Poliției Transporturi Navale Hîrșova. Potrivit reprezentanților Sindicatului Național al Polițiștilor, mașina de serviciu a agenților fusese casată în luna noiembrie a anului trecut și dată în folosința unității cu toate documentele în regulă! Cercetările cu privire la acest caz sînt în plină desfășurare...

Polițiști uciși de o «conservă» cu roți
Cercetările la locul evenimentului rutier au fost efectuate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 17:45 (13004 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Primul amical. 4-1 cu Abatorul!

Unirea Slobozia a pornit motoarele în vederea pregătirii sezonului de primăvară, iar sîmbătă, 17 ianuarie 2015, a susținut primul test la Brîncoveni contra concitadinei Abatorul. Trupa lui Ion Ionescu, locul II în Liga a IV-a, a beneficiat și de aportul cîtorva dintre juniorii Unirii. Adrian Mihalcea a început partida în formula: Dobre-Ibrian, Soare, Hristian, Topală-Gheorghe, Macare, Tudor, Bolat-Chelaru, Stanciu. Au mai intrat: Oprea, Măstăcan, Drăguț, Lazăr, Stan, Toma, Alexe, Ungureanu, Jianu. Nu a jucat Gabriel Teodorescu, aflat în recuperare după operația de apendicită suferită recent. De partea cealaltă, Abatorul i-a avut în teren pe: Chițoi-Tronaru, Zamfir, Radu, Pîrvu-Șolcănea, Vizuroiu... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 15:50 (4909 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procuror-«fantomă», trimis în boxa acuzaților

Ialomița: Procuror-«fantomă», trimis în boxa acuzaților

Un deținut încarcerat la Penitenciarul Craiova a pus pe jar organele de urmărire penală din Slobozia. Procurorii locali au demarat o anchetă, după ce acesta a înșelat prin telefon mai multe persoane din județele Botoșani, Ialomița și Buzău. Pușcăriașul își contacta victimele și le preciza faptul că este procuror în cadrul Biroului Teritorial DIICOT Călărași și le solicita coduri de reîncărcare ale cartelelor SIM, totul pentru a sprijini cercetările într-un dosar penal aflat în supravegherea sa. Prejudiciul în această speță se ridică la peste 1000 de euro. Inculpatul a fost trimis în judecată.

Criminal, transformat în procuror... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 14:40 (5069 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Alexandru Negru, campion județean la 8 ani

Șah

Alexandru Negru, campion județean la 8 ani

La începutul acestui an, pe 10 ianuarie 2015, s-a desfășurat etapa județeană a concursului «Olimpiada Națională a Sportului Școlar». Evenimentul a fost găzduit de Școala nr. 3 din Slobozia, iar în fața tablei de șah s-au aliniat 16 sportivi, cu vîrste între 8 și 15 ani. Surpriza concursului a fost șahistul de numai 8 ani, Alexandru Negru, elev al antrenorului Daniel Nițu. După concurs, Alexandru a explicat cum a reușit, la numai 8 ani, să învingă adversari care au dublul vîrstei sale: «Eu am învățat să joc șah la vîrsta de 4 ani. De-atunci, șahul este pasiunea mea cea mai mare. Cel care m-a învățat primele reguli în șah este tatăl meu. Dar datorez această victorie și domnului profesor, care mi... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 13:25 (5507 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Junioare

CSS Slobozia, aproape calificată la turneul semifinal

În perioada 17-18 ianuarie a.c., s-a desfășurat cel de-al doilea turneu din cadrul fazei pe serii zonale a Campionatului Național de Handbal Feminin rezervat junioarelor 1. Turneul seriei C din care face parte și CSS Slobozia s-a derulat la Buzău. Echipa lui Marian Simion a pierdut primul joc contra celor de la CSS Galați, cu 23-31, reușind să se impună în cel de-al doilea contra celor LPS Brăila, cu 32-26. «Faptul că strîngem tot mai greu rîndurile, coroborat cu o perioadă de 5 săptămîni în care din motive obiective echipa nu a făcut pregătire, și-a pus amprenta asupra evoluției noastre. În meciul cu CSS Galați am arătat că știm handbal dar am greșit pe final, cînd s-a văzut clar că echipa nu... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 12:35 (4453 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Copiii statului

Copiii statului

Maria și Denisa, două surori aflate într-un centru de plasament al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, așteaptă de 5 ani ca statul să le găsească o familie. Toți «oamenii mari» care le-au cunoscut au refuzat să le ia acasă pentru că sînt de etnie romă. În aceeași situație sînt alți 21 de copii adoptabili din Ialomița. Fiecare zi din viața lor înseamnă speranța că vor reuși să trăiască într-o familie normală, însă timpul trecut le-a demonstrat doar contrariul...

«Copiii perfecți», selectați de calculator
În România, procedura adopției este... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 10:15 (7638 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

POLARIS nu respectă indicatorii de performanță

Autoritățile slobozene susțin concesionarul serviciilor de salubritate

POLARIS nu respectă indicatorii de performanță

La două luni de la preluarea serviciului de gestionare a deșeurilor din Slobozia, autoritățile se află într-un punct de cotitură. Cu alte cuvinte, serviciile oferite de către operatorul local de salubritate lasă de dorit. Conform datelor oficiale, POLARIS M Holding nu reușește să respecte indicatorii de performanță stabiliți prin contract, iar problemele legate de colectarea selectivă a deșeurilor au rămas nerezolvate. Oficial, toți cei implicați în acest proces, se află în silentio stampa...

O mînă spală pe alta
De-a lungul ultimelor două luni, Independent a publicat o serie... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2015, 18:10 (11176 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sunt condamnat pentru o faptă pe care, și să fi vrut, n-aș fi putut să o fac!»

Cazacu Marinică, ex-președintele PD-L

«Sînt condamnat pentru o faptă pe care, și să fi vrut, n-aș fi putut să o fac!»

Demisia președintelui PD-L, Cazacu Marinică încheie o epocă. Așa cum el însuși declară, cu sau fără el, politica locală va merge mai departe. Ceea ce se va schimba însă, promit oficialii Organizației, este modul în care se va face politica începînd de azi înainte. În așteptarea acestei minuni, publicăm primul interviu al ex-președintelui Cazacu Marinică de după condamnarea sa din 18 decembrie 2014.

O demisie anunțată încă din 2013
-Demisia dumneavoastră survine în urma condamnării. Nu e puțin prea tîrziu?
-Da și nu. Da, pentru că nu mi-am dorit... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2015, 16:30 (10693 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița așteaptă legea bugetului

Ialomița așteaptă legea bugetului

Votată la sfîrșitul anului 2014, într-o variantă diferită de cea prezentată spre dezbaterea publică, Legea 186/2014, a bugetului de stat pe anul 2015, moșită de ministrul Liviu Dragnea, reprezintă o imensă necunoscută. Conform declarațiilor oficiale, legea va sta la baza fundamentării bugetului județean și a bugetelor locale pentru anul în curs. La acest moment însă, opiniile aleșilor locali sînt contradictorii. Iar legea, bazată pe datele statistice colectate în anul 2013, riscă să lase fără finanțare o bună parte dintre administrațiile locale.

Între bine și rău
Proiectul legii... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 15:55 (4684 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Carmen Popescu, noul director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Încă de la debutul noului an 2015, Finanțele Publice din Ialomița au un nou director. Este vorba despre Carmen Popescu, fostă șefă a Direcției Contribuabililor Mijlocii din cadrul aceleiași instituții. Ea l-a înlocuit, începînd cu ianuarie 2015, pe Petre Țenea, care ocupa temporar acest post. Independent a realizat un interviu-blitz cu noul director la sfîrșitul săptămînii precedente.

O provocare demnă de un «profesionist»
Carmen Popescu nu se află în postura de director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița pentru prima dată. Ea a mai ocupat cu ani în urmă acest post, fiind considerată, ca și acum, cea mai bună opțiune pentru această funcție. Apreciată de către colegi drept «un profesionist», Carmen Popescu crede că poate oferi agenților economici din Ialomița o calitate a serviciilor la nivelul impozitelor și taxelor din România.... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 14:05 (7501 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

Primul record pozitiv al anului

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

În timp ce pentru deszăpezirea unui kilometru de autostradă statul a plătit 18 mii de euro, iar pentru un kilometru de drum național între 7 și 8 mii de euro, pentru deszăpezirea unui drum județean autoritățile ialomițene au plătit 120 de euro! Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri SA susține faptul că prețul reprezintă un «compromis» în detrimentul calității și că județul are nevoie de bani pentru reabilitarea infrastructurii rutiere...

Un exemplu pentru toată țara Anul trecut, pentru prima dată în istoria instituției, Consiliul Județean Ialomița organiza o licitație pentru... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 12:20 (7801 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția ialomițeană în 2015

Poliția ialomițeană în 2015

La începutul anului 2015, poliția ialomițeană se confruntă cu aceleași probleme vechi de cînd lumea: bani puțini, personal insuficient și o bază logistică precară. Inspectorul șef Viorel Ștefu susține însă că toate aceste neajunsuri pot fi surmontate.

Un șef de cursă lungă
În 2009, cînd Viorel Ștefu a preluat conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, subordonații au pariat că nu va trece anul și acesta va părăsi județul. După 6 ani, în ciuda scandalurilor publice care au zdruncinat instituția, Viorel Ștefu continuă să demonstreze că, atunci cînd ești bine intenționat, orice obstacol poate fi depășit. Și, peste toate, că nivelul de disciplină pe care l-a impus subordonaților în ultimii ani poate schimba imaginea unei instituții atît de des maculată în trecut.... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 19:15 (13929 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: «Crăciunel» și «Aden» s-au născut de Sărbători

Pe toată perioada Sărbătorilor de Iarnă, de la Crăciun și pînă de Sfîntul Ion, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 15 bebeluși. Pentru doi dintre ei, părinții au decis să poarte nume mai puțin obișnuite, așa că micuții au fost botezați «Crăciunel» și «Aden». Medicii unității precizează însă că multe dintre mamele care au adus pe lume copii la Slobozia sînt minore.
În noaptea de Crăciun, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 2 băieței, cel mai mare dintre ei avînd greutatea de 2,5 kilograme. La cumpăna dintre ani, alți 9 bebeluși au venit pe lume la aceeași unitate medicală. Este vorba despre 5 fetițe și 4 băieței. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 17:20 (5876 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Înfrângere fără bătăi de cap

Handbal, Liga Națională, HCM Rîmnicu Vîlcea-Unirea Slobozia 27-19 (14-9)

Înfrîngere fără bătăi de cap

Returul Ligii Naționale de handbal feminin a luat startul la finele săptămînii precedente. Ziua de 10 ianuarie 2015 nu a fost deloc una fastă pentru handbalistele Unirii Slobozia. Elevele lui Liviu Paraschiv s-au deplasat la Rîmnicu Vîlcea, pînă de curînd centrul de greutate al handbalului românesc. Actuala echipă vîlceană este departe de pretențiile Oltchimului, partida cu Unirea însemnînd o confruntare importantă în economia play-out-ului. Mizînd pe succesul din tur, slobozencele sperau să vină cu puncte și din deplasare. Din păcate, meciul de la Vîlcea a fost unul dintre cele mai slabe ale acestui sezon. Echipa noastră a marcat prima, dar a fost singurul moment în care Unirea a condus. Trupa... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 16:05 (5812 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Reunire cu 7 plecări și 3 nume noi

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Reunire cu 7 plecări și 3 nume noi

Unirea Slobozia a strîns rîndurile pentru pregătirea dificilului sezon de primăvară, unul în care antrenorul Adrian Mihalcea are misiunea de a aduce echipa pentru a doua oară consecutiv în play-off-ul competiției. Locul 7 ocupat în acest moment de echipa slobozeană nu este de natură să bucure conducerea clubului și de aceea s-a renunțat la 7 jucători: fundașul central Florentin Tudorache, fundașul stînga Marian Florea, mijlocașii centrali Augustin Ivașcă și Cristian Coconașu, mijlocașii laterali Aurelian Gohoreanu și Bogdan Patrianca (împrumutat la Modelu) plus atacantul Daniel Ene. «Lotul va fi completat în curînd cu o serie de jucători foarte buni, cu prezențe multe în Liga a II-a și chiar în... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 14:40 (6396 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Tenisul de cîmp a dat sportivul anului

Cristian Andreescu, performerul anului 2014

Într-un sport ialomițean în care paleta disciplinelor este pe zi ce trece mai săracă, anul 2014 a reușit să lase ceva urme la nivelul performanțelor. În privința sporturilor individuale au reținut atenția titlurile naționale obținute la tenis de cîmp sau lupte, dar și cooptarea unui sabrer în lotul olimpic pentru Rio 2016. Totodată, 2014 a însemnat și reînmugurirea atletismului, avînd la bază energia tinerei antrenoare Ionela Pușcașu, precum și experiența lui Ion Neacșu. Anul trecut a fost, totodată, cel mai bun din istorie pentru sporturile de echipă. Handbalul feminin a promovat în Liga Națională, iar fotbalul s-a clasat pe locul III în eșalonul secund. Topul sportivilor anului 2014 a îmbrățișat... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 11:20 (13613 vizualizări - 18 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Trei persoane, rănite în accidente rutiere

Neadaptarea vitezei la condițiile carosabilului acoperit cu zăpadăa fost cauza care a stat la baza producerii a două accidente rutiere, în urma cărora trei persoane au suferit vătămări corporale. Primul ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 12:09
(13914 vizualizări - 0 comentarii)


La volan, fără permis sau băuți

Sîmbătă, în jurul orei 17,30, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate, care se deplasa pe strada Digului din localitate, către strada Brăilei ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 18:48
(13275 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, prinși de polițiști la scurt timp după comiterea faptei

În cursul nopții de 12/13 februarie a.c., în jurul orei 1,30, un echipaj de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a observat, în zona străzilor A.I. Cuza-Eroilor, două persoane care ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 17:12
(12047 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 8,1 milioane de lei, sprijin financiar pentru deșeurile de origine animală

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a repartizat Centrelor APIA, joi, 11 februarie 2010, peste 8,1 milioane de lei, reprezentînd sprijinul financiar acordat pentru activitatea de neutralizare ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 15:18
(12792 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea criminalității, în atenția polițiștilor din Țăndărei și Urziceni

În noaptea de sîmbătă spre duminică, începînd cu ora 24,00, efective din structurile de siguranță publică, investigații criminale și poliție rutieră din cadrul Poliției Orașului Țăndărei, în colaborare ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 13:45
(10673 vizualizări - 0 comentarii)


Mediul de afaceri, în derivă: Ziua și firma suspendată

Economia județului se prăbușește. Datele statistice întocmite de Oficiul Național al Registrului Comerțului, la finele lunii ianuarie 2010, reliefează cît de critică este situația economică a firmelor ialomițene ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 12:16
(12316 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii și inundații

În urma cantităților însemnate de precipitații căzute la sfîrșitul săptămînii precedente, dar și a topirii zăpezilor, două străzi din municipiul Fetești au fost inundate sîmbătă, 13 februarie a.c.. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 12:14
(12493 vizualizări - 0 comentarii)


11,9 milioane de euro pentru plata pe suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a autorizat suma de aproximativ 11,9 milioane euro, reprezentînd diferența față de plata pe suprafață acordată în avans pentru campania SAPS 2009, precum ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 12:09
(16648 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre ale Poliției Rutiere

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe principalele artere de circulație din județ. Cu ocazia acțiunilor, cei care nu au respectat normele rutiere în vigoare au fost sancționați contravențional ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2010, 08:29
(15362 vizualizări - 2 comentarii)


Suspecți de furt, prinși în flagrant

Un echipaj de siguranță publică, format din șeful Postului de Poliție Ion Roată și doi polițiști comunitari, a surprins în flagrant trei bărbați, la scurt timp după ce aceștia au sustras două oi dintr-un ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2010, 08:28
(14614 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției la Țăndărei

Efective ale Poliției Orașului Țăndărei, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Serviciul de Ordine Publică și Serviciul Intervenție Rapidă au organizat o acțiune comună ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2010, 08:26
(13370 vizualizări - 0 comentarii)


Surprins de radar cu 186 km pe oră

Un ilfovean a fost surprins de aparatul radar al polițiștilor ialomițeni conducînd mașina cu o viteză de 186 km/oră. Evenimentul rutier s-a petrecut într-o acțiune de rutină a polițiștilor rutieri desfășurată ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2010, 09:15
(12422 vizualizări - 0 comentarii)


Alegeri la Traian

«Prin Hotărîrea Guvernului nr. 92 din 10 februarie 2010, privind stabilirea datei alegerilor locale parțiale pentru alegerea consiliilor locale și a primarilor în unele circumscripții electorale, a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2010, 08:12
(10098 vizualizări - 0 comentarii)


Amendă pentru un apel fals la 112

Joi, 11 februarie a.c., la 112, un cetățean de 35 de ani, din comuna Bărbulești, a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul dimineții, persoane necunoscute i-au sustras autoturismul din fața locuinței ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2010, 18:36
(12872 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cursul zile de joi, 11 februarie a.c., polițiștii din Fetești au oprit pentru control un autoturism condus de un localnic de 53 de ani. Întrucît acesta emana halenă alcoolică, polițiștii l-au testat ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2010, 17:42
(16092 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor

Polițiștii slobozeni de siguranță publică, în colaborare cu efective de jandarmi și polițiști comunitari au desfășurat joi, 11 februarie a.c., o acțiune care a avut ca principale obiective prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2010, 16:31
(14667 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de curent în 13 locații din Fetești

În dimineața zilei de vineri, 12 februarie, polițiștii din Fetești au efectuat o razie în localitate, identificînd astfel 13 gospodării racordate ilegal la rețeaua de energie electrică.
Acțiunea s-a ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2010, 14:07
(17051 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

În noaptea de miercuri spre joi, respectiv 10 spre 11 februarie a.c., polițiștii feteșteni au prins în flagrant doi tineri din localitate la scurt timp după ce aceștia furaseră mai multe bunuri nealimentare ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2010, 14:06
(12383 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Făcăeni

Incendiu la Făcăeni

Flăcările s-au declanșat joi, 11 februarie a.c., în jurul orelor 10,30, iar pentru a interveni la stingerea focului a fost solicitat sprijinul pompierilor militari din Garda Fetești. Aceștia au acționat ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2010, 10:44
(11528 vizualizări - 0 comentarii)


5 tîlhari din Amara, arestați

Cinci tineri din orașul Amara sînt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru tîlhărie. Aceștia sînt acuzați că în zilele de 31 ianuarie 2009, respectiv 2 februarie 2010 au tîlhărit trei persoane în Parcul ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2010, 17:03
(14598 vizualizări - 0 comentarii)


Furtul de energie electrică din Țăndărei, în atenția polițiștilor

Polițiști și jandarmi ialomițeni au desfășurat, joi, 11 februarie a.c., o acțiune comună pe raza orașului Țăndărei.
Prima parte a acțiunii s-a desfășurat în comun cu societatea de furnizare a energiei ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2010, 17:01
(12211 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii intervin pentru evacuarea apei din diverse locații

În dimineața de joi, 11 februarie pompierii feteșteni au fost solicitați să acționeze pentru evacuarea apei acumulate în zona autogării din municipiu. La fața locului s-au deplasat patru subofițeri cu o ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2010, 13:10
(12224 vizualizări - 0 comentarii)


Barbat mort într-un incendiu

Un bărbat de 78 de ani din Săveni a fost găsit asfixiat în propria locuință, marți, 9 februarie 2010. Camera în care se afla bărbatul a fost cuprinsă de flăcări din cauza jarului de la o țigară aprinsă ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2010, 11:02
(15103 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului, în creștere

Potrivit reprezentanților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, rata șomajului la nivel județean este în continuă creștere. Ultimele date statistice în acest sens demonstrează că în ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2010, 10:58
(10103 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2010, 10:55
(16657 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2010, 10:43
(12671 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă cu probleme cardiace din Reviga, preluată de elicopterul SMURD

Elicopterul aparținînd Ministerului Administrației și Internelor, avînd la bord un echipaj SMURD, a aterizat în apropierea comunei Reviga și a preluat o femeie în vîrstă de 62 de ani, din localitate, cu ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 18:08
(12833 vizualizări - 0 comentarii)


Doi feteșteni, încarcerați

Polițiștii feteșteni au prins și încarcerat doi bărbați din localitate pe numele cărora instanța a emis, în luna ianuarie a acestui an, mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 17:59
(11967 vizualizări - 0 comentarii)


APIA plătește a doua tranșă din subvențiile pe cap de animal

Începînd de miercuri, 10 februarie 2010, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură va plăti suma de 184,8 milioane de lei, reprezentînd tranșa a doua din prima pe cap de animal pentru specia ovine ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 17:04
(12648 vizualizări - 0 comentarii)


O femeie însărcinată din Brazii, preluată de un elicopter SMURD

Un elicopter al MAI avînd la bord un echipaj SMURD a preluat astăzi, 9 februarie a.c., în jurul orelor 11,15, o femeie însărcinată din comuna ialomițeană Brazii, pentru a o transporta la un spital din ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 12:35
(15041 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...