Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

Adrian Berbece, ex-directorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

După aproape un an de interimat în fruntea instituției, Adrian Berbece se retrage definitiv din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Considerat de către unii un inovator, contestat vehement de către alții, Adrian Berbece a încercat să demonstreze că Spitalul Județean poate fi adus pe linia de plutire prin reducerea cheltuielilor și schimbarea mentalității față de pacienți. Deși învins de sistem, fostul director al Spitalului Județean predă noului manager Violeta Șapira o instituție despre care acum știm că «poate fi vindecată». Rămîne de văzut dacă noul director va reuși ceea ce nimeni nu a reușit niciodată!

«După aproape 3 ani de activitate în cadrul Spitalului Județean... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:45 (15681 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Acuzat de «tâlhărie» la 17 ani

Infracțiunile afectează școlile ialomițene

Acuzat de «tîlhărie» la 17 ani

Un adolescent de 17 ani, din Gîrbovi, se află de o săptămînă în stare de arest preventiv, după ce și-a tîlhărit un coleg de școală, de 15 ani. Victimei i-a fost furat un lănțișor de aur, pe care-l purta la gît. S-a întîmplat la Liceul Tehnologic «Sfînta Ecaterina» din Urziceni. Agresorul era pe lista neagră a chiulangiilor și primise deja mai multe avertismente în acest sens. Profesorii susțin că, în afara absențelor, băiatul nu a creat probleme. De cealaltă parte, sînt colegii tînărului teribilist care, sub protecția anonimatului, declară că era un adevărat pericol pentru toți elevii. «Acesta amenința și agresa foarte mulți elevi prin școală!» este mesajul unuia dintre colegii adolescentului... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:25 (7924 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile pentru drumurile județene mai așteaptă

Consiliul Județean este blocat de contestații

Săptămîna precedentă, Consiliul Județean Ialomița a anunțat public cîștigătorii licitațiilor pentru drumurile județene DJ 313 Călărași-Axintele și DJ 306 Ciochina-Crunți. Valoarea cumulată a acestor două investiții este de aproximativ 19,5 de milioane de lei, iar oficialii Consiliului Județean au declarat că sînt convinși de «necesitatea și oportunitatea acestor lucrări».

Infrastructura rutieră județeană rămîne prioritară
Miercuri, 3 decembrie 2014, în cadrul unei conferințe de presă, președintele Silvian Ciupercă a reconfirmat preocuparea administrației județene pentru reabilitarea... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:05 (5410 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Juristul Vasile Zamfir «a concesionat» ilegal curtea școlii

Devenit recent și consilier local

Juristul Vasile Zamfir «a concesionat» ilegal curtea școlii

Juristul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir este acuzat de vecinii săi din cartierul Gării Noi că «a concesionat» ilegal cîțiva metri pătrați din curtea viitoarei școli. Terenul respectiv a fost împrejmuit de un gard de beton, iar lucrările la casa proaspătului oficial local sînt în plină desfășurare. Întrebat despre această întîmplare de reporterii Independent, juristul Zamfir a declarat: «Nu știu, că n-am fost acolo... Băiatul a greșit cînd a măsurat!».

O concesiune prea mică pentru un jurist atît de mare
... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 18:50 (19763 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

TARTORUL descentralizaților

Descentralizații noștri cei de toate zilele

TARTORUL descentralizaților

Rubrica de față are din ce în ce mai mulți adepți. În aceste condiții, patronatul publicației a decis extinderea rubricii la nivelul tuturor instituțiilor publice din județ. De asemenea, vom avea în vedere și mediatizarea eșaloanelor secunde ale acestor instituții, respectiv directorii adjuncți, acolo unde aceștia există. Pentru moment însă, vă propunem să facem o haltă în biroul prefectului Gigi Petre, cel în coordonarea căruia se află, teoretic, toate descentralizatele județului.

Sînt prefect, dar mă tratez
Pe prefectul Gigi Petre opinia publică locală îl știe de 20 de ani.... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 17:35 (19599 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal în stare de îngheț

Fotbal, Liga a II-a, ACS Berceni-Unirea Slobozia 0-0

Fotbal în stare de îngheț

Liga a II-a și-a spus ultimul cuvînt pe 2014 sîmbătă, 6 decembrie. În această ultimă etapă, Unirea Slobozia s-a deplasat la Berceni, acolo unde se simțea ca peștele în apă. Iar acum apa a fost din belșug. Din păcate, faptul că sezonul de toamnă a mușcat și din luna decembrie a pus stavilă spectacolului. A ieșit un joc de uzură, cu o încleștare surdă la mijlocul terenului. Prima acțiune mai consistentă o are Berceniul, cu Pătrașcu centrînd bine în careu (’4), dar reluarea lui Mihai este respinsă de Soare. De la Unirea iese la rampă Ivașcă. Acesta are două execuții peste poartă (’18, ’21), iar apoi îl pune la încercare pe veteranul din poarta Berceniului, Andreescu, (’29), dar acesta reține. Revenit... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 16:45 (9167 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pomană europeană cu efect întârziat în Ialomița

Săracii continuă să aștepte alimentele promise

Pomană europeană cu efect întîrziat în Ialomița

Noile reglementări legale în ceea ce privește distribuția alimentelor oferite săracilor de Uniunea Europeană încurcă planurile autorităților județene. Ialomița s-a alăturat la rîndu-i în haosul național generat de făina, mălaiul, uleiul sau zahărul care anul acesta se acordă doar pe tichete. La acest moment, oficialii ialomițeni nu știu exact ce cantități urmează a fi distribuite în teritoriu sau numărul total al beneficiarilor...

Guvernul strică socotelile
De 7 ani, de cînd România a devenit stat membru al Uniunii Europene, țara noastră este beneficiară a Programului European... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 15:25 (5516 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița fără RAJA,  Ialomița cu RAJA

Realități în oglindă

Ialomița fără RAJA, Ialomița cu RAJA

De aproape 5 ani, majoritatea oficialilor din administrația ialomițeană trăiesc complexul rudei sărace și de la țară. Astfel, eforturile constante ale oficialilor RAJA de a sprijini modernizarea serviciilor de apă și canalizare în toate localitățile județului au întîmpinat în ultimii ani o rezistență acerbă. Perdanți, ca de obicei, rămîn ialomițenii. Încercăm astăzi să oferim o imagine comparată a unei realități despre care nimeni nu vorbește oficial, dar pe care toată lumea o cunoaște.

Un colos care deservește 3 milioane de oameni
RAJA Constanța este cel mai mare operator regional... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 14:50 (6484 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Sensei MORO la Slobozia

Aikido

Sensei MORO la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, Clubul Sportiv Olimpia Slobozia a organizat un stagiu de pregătire intensiv care l-a avut ca invitat pe sensei Gabriel George Moroianu, cunoscut printre vechii săi prieteni din Galați, iar de curînd și printre noii săi prieteni din Slobozia, drept «Moro». Stagiul a contat pentru examenele de grad ale elevilor Clubului Olimpia, examene care urmează să se desfășoare la începutul anului viitor. Jovial, deschis la dialog și profesionist, sensei Moro a încîntat audiența prin demonstrațiile sale, dovedind încă o dată că Aikido nu este doar un sport, ci și un mod de viață. «Sînt aici la invitația prietenului meu Mihai Dinu. Aikido are un loc aparte în rîndul artelor... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 13:35 (5836 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Pepiniera de dansatori sportivi de la Palatul Copiilor

Pepiniera de dansatori sportivi de la Palatul Copiilor

Apreciate de părinți și cunoscute doar la concursurile de profil, zeci de fetițe din Slobozia fac performanță dansînd. Lecțiile se desfășoară la Palatul Copiilor, sub îndrumarea profesorului Mihai Timofte. Pe ritmul muzicii, totul plutește în jurul lui. Iar, la cursuri, micuțele visează cu ochii deschiși la scenă, public și aplauze. Pînă cînd vor ajunge dansatoare profesioniste, ele își împart timpul între școală, orele de Cha Cha și prietenele de la cursurile de dans sportiv...

Ora de dans
Din spatele unei uși aflată la demisolul Palatului Copiilor Slobozia, ritmurile muzicii... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 12:20 (9139 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Locul I pentru atleții CSM

Atletism, Cupa «1 DECEMBRIE» Focșani

Locul I pentru atleții CSM

În data de 29 noiembrie s-a desfășurat, la Focșani, concursul interjudețean de atletism rezervat copiilor III, II și I, ultima competiție de profil a anului 2014. La startul concursului s-au aliniat sportivi reprezentînd 9 cluburi. Secția de Atletism din cadrul Clubului Sportiv Municipal Slobozia a aliniat la startul concursului 7 sportivi în probele de 50 m, 60 m și săritura în lungime, fete și băieți. Dovedind o pregătire bună, micii atleți slobozeni au obținut rezultate remarcabile, 6 dintre ei urcînd pe podium. Performerii competiției au fost Andreea Ilie, locul I la 60 de m, cu o performanță de 7 secunde și 4 sutimi și tot locul I la săritura în lungime. Reamintim că sportiva este campioana... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 11:45 (6976 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației, dator către elevii ialomițeni

Aproximativ 2800 de elevi navetiști din Ialomița așteaptă de 2 ani ca Ministerul Educației să le deconteze abonamentele în baza cărora au ajuns la școală. Valoarea datoriei este de 1,7 milioane de lei, iar prima tranșă de bani a fost acordată în urmă cu o săptămînă. Oficialii de la București mai au de transmis în teritoriu încă 638 mii de lei.

Arierate în Educație
Lista arieratelor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița cuprinde și decontarea transportului elevilor navetiști. Raportat la nivelul județului Ialomița, aceștia trebuie să primească 1,7 milioane de lei, prețul abonamentelor... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 11:25 (4538 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia este un oraș neguvernabil

Consiliul Local, o păpușă dezarticulată

Slobozia este un oraș neguvernabil

Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 27 noiembrie 2014, confirmă încă o dată concluzia la care electoratul a ajuns după alegerile din 2012. Împărțit între o majoritate PSD care conduce discreționar și o Opoziție minoritară care funcționează haotic, orașul este neguvernabil. În aceste condiții, cele mai importante dintre proiectele de hotărîri supuse votului în plen, riscă să fie sabotate de conflictele permanente dintre cele două fracțiuni. Iar starea de fapt surprinsă joi reprezintă doar debutul unui nou război fără învinși și fără învingători. Doar cu un singur perdant: Slobozia!

Dezinsecția se amînă pînă la noi ordine... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 10:45 (10472 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Ploaie de goluri la finalul turului

Unirea Fierbinți este și în sezonul acesta în prim-planul fotbalului județean. După ratarea barajului de promovare, echipa din localitatea făcută celebră de PRO TV a realizat un tur de campionat care a confirmat pînă la un punct valoarea acesteia. Pînă la ce punct? Ei, bine, pînă la punctul de întîlnire cu satelitul Viitorului Axintele, petrecut în ultima etapă a turului desfășurată sîmbătă, 6 decembrie 2014. Constrînși de penuria de puncte care i-a așezat pe un loc ce miroase a retrogradare, axintenii au strîns rîndurile și au detonat bomba chiar la Fierbinți, unde au bătut cu 4-0! «Această înfrîngere a fost o întîmplare, cei de la Axintele au venit determinați și, mai cu seamă, întăriți cu cel... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 10:10 (4497 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Claudiu. Epileptic. Caut un loc de muncă!»

«Claudiu. Epileptic. Caut un loc de muncă!»

Claudiu Ologu are 38 de ani și este diagnosticat cu epilepsie. În luna noiembrie a acestui an, ca urmare a reevaluării stării sale de sănătate de către Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, a fost încadrat ca «persoană cu grad de handicap mediu». În acest mod, din cei 230 de lei de care beneficia anterior, mai are dreptul la 33 de lei. Acești bani reprezintă acum singura lui sursă de venit. «Din banii ăștia plătesc lunar consultația, 20 de lei, cumpăr medicamente de 10 lei și îmi rămîn doar trei lei. Uneori nici ăia...» explică Claudiu. Pentru că refuză să fie o povară pentru familie și societate, Claudiu caută un loc de muncă. Așa a ajuns să bată la ușa publicației Independent... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 09:15 (9960 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Ialomița, în atenția organelor de anchetă

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Luni, 8 decembrie 2014, în Ialomița, au fost efectuate percheziții domiciliare ca urmare a unei acțiuni demarată de procurorii DIICOT-Serviciul Teritorial Galați. Acțiunea oamenilor legii a vizat destructurarea unei grupări infracționale specializată în contrabandă cu țigarete. De asemenea, acțiuni similare s-au desfășurat și în județele Galați, Brăila și Constanța. Potrivit informațiilor, 25 de persoane au fost conduse la audieri. Operațiunea procurorilor DIICOT de la Galați a fost sprijinită de ofițerii Serviciului de Crimă Organizată al Județului Ialomița și a vizat un număr de 27 de percheziții.
Potrivit unui comunicat de presă al IGPR, «polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Galați, sub coordonarea procurorilor DIICOT-ST Galați au efectuat 27 de percheziții domiciliare, pe raza județelor Galați, Constanța, Ialomița și Brăila, pentru depistarea unor persoane bănuite de contrabandă cu țigarete. De asemenea, a fost percheziționată o navă (barjă cu împingător), sub pavilion ucrainean, ce a fost oprită pe Dunăre, în dreptul municipiului Brăila. La acțiune au participat și polițiști din structurile de crimă organizată de pe raza județelor Constanța, Ialomița și Brăila, precum și jandarmi. În urma perchezițiilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării 100.000 de țigarete, descoperite pe navă și 120.000 de țigarete de la locuințele percheziționate. Din cercetări a reieșit că mai multe persoane ar fi constituit un grup infracțional organizat, specializat în introducerea în România prin punctele de trecere ale frontierei de stat și prin alte locuri decît cele stabilite pentru controlul vamal a peste 45.000 de pachete de țigarete, care ulterior ar fi fost comercializate în mai multe județe. Țigaretele ar fi fost introduse ilegal în țară, din Ucraina, prin intermediul convoaielor de barje care tranzitau România, pe Dunăre, către Serbia. 25 de persoane au fost conduse la audieri. Patru dintre acestea (1 cetățean ucrainean și 3 cetățeni români) au fost reținute pentru 24 de ore, sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat și contrabandă calificată cu țigarete, în formă continuată. Persoanele reținute urmează să fie prezentate magistraților, cu propunere de arestare preventivă. Documentarea activității grupării s-a realizat cu sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul IGPR și al SRI».... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2014, 23:10 (14624 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița luptă zadarnic împotriva violenței domestice

Mărturii din infern

Ialomița luptă zadarnic împotriva violenței domestice

Normele privind combaterea violenței domestice sînt ambigue și greoaie. Legiferarea ordinelor de protecție, prin care agresorii sînt ținuți la distanță de victime, rezolvă problema doar pe jumătate. În multe cazuri, femeile care au cerut să fie apărate de abuzurile soților au rămas fără speranțe. Celor care au reușit să învingă sistemul, statul le-a pus tot felul de piedici. Ca să-și demonstreze dramele de-acasă le-au fost solicitate probe temeinice și obligate să aștepte luni bune. În tot acest timp, teama că abuzurile s-ar putea repeta pîndea la tot pasul. Iar județul Ialomița nu este străin de aceste situații. La tot acest tablou se adaugă și refuzul efectiv al victimelor de a iniția astfel... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 21:10 (12672 vizualizări - 26 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Laurențiu Ghiauru, omul care autorizează mediul... politic!

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Laurențiu Ghiauru, omul care autorizează mediul... politic!

Pe măsură ce trece timpul, rubrica de față capătă un plus de popularitate. Pentru că pe adresa redacției am primit nenumărate reproșuri legate de modul în care ne tratăm subiecții, vom face publică, în premieră, rețeta. Atunci cînd subiectul își ignoră statutul de persoană publică, îi aducem aminte că fotoliul pe care îl ocupă nu e moștenire de familie. Atunci cînd colaborează, îi respectăm dreptul la libera exprimare. Și sperăm că, și într-un caz și în celălalt, dacă greșim, cititorii vor judeca singuri. Și pe noi, și pe descentralizații din dotarea județului!

Agenția, Mediul și politica celor 11 metri... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 18:40 (26827 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Luciu de apă în fața Centrului Cultural «Ionel Perlea»

DOREL recidivează în Piața Revoluției

Vineri, 5 decembrie 2014, la orele prînzului, muncitorii firmei care execută lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției din Slobozia au spart una dintre conductele de alimentare cu apă ale orașului. Incidentul a paralizat activitatea din zonă și a îngreunat traficul rutier și pietonal. Pentru a opri apa care se revărsa în jur, muncitorii au blocat spărtura cu unul dintre utilaje. Pentru remedierea spărturii a fost solicitată o echipă de intervenție din cadrul SC Urban. Șeful echipei a susținut că «problema va fi remediată pînă la sfîrșitul zilei» și a confirmat faptul că «spărtura a fost făcută în conducta de echilibrare». «Nu afectează rețeaua. E o conductă din plastic, au confundat-o cu o... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 17:10 (17227 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

 Violeta Șapira este noul director al Spitalului Județean Slobozia

PSD și-a securizat instituția

Violeta Șapira este noul director al Spitalului Județean Slobozia

Miercuri, 3 decembrie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, președintele Silvian Ciupercă a anunțat oficial numele noului director al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Așa cum Independent informa încă din săptămînile precedente, aceasta este Violeta Șapira, unul dintre medicii neurologi ai instituției. În cadrul conferinței de presă, Silvian Ciupercă a declarat că noul manager va continua proiectele susținute de către Consiliul Județean Ialomița. Deși a declarat că nu este membru al niciunui partid politic, Violeta Șapira este recunoscută pentru simpatiile sale social-democrate. Reamintim că, alături de medicul Violeta Șapira... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2014, 16:30 (19651 vizualizări - 30 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 25 de arme confiscate în 8 luni

Polițiștii ialomițeni au reușit să captureze, în decursul ultimelor 8 luni, 25 de arme și peste 1300 elemente de muniție deținute ilegal de cetățenii județului. Din cele 25 de arme, 3 sînt arme letale de ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 17:47
(19508 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autovehicule cu probleme tehnice, trase pe dreapta

În zilele de luni și marți, respectiv 24 și 25 august a.c., efective ale Biroului Rutier Slobozia, împreună cu reprezentanți ai Registrului Auto Român Ialomița au acționat pe raza municipiului, urmărind ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 17:45
(16773 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia rable


Subvenții la rata dobînzii pentru creditele contractate de fermieri

Guvernul a adoptat o schemă de sprijin pentru fermieri, constînd în subvenționarea ratei dobînzii pentru creditele contractate de aceștia pentru producție, pînă la finalul anului 2010, a anunțat ministrul ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 10:08
(16988 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile la Legea 416, preluate de Agenția pentru Prestații Sociale

Guvernul a aprobat un proiect de lege privind modificarea și completarea Legii 416/2001 privind venitul minim garantat, a anunțat ministrul Muncii, Familiei și Protecției Sociale, Mihai Șeitan. «Acest proiect ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 10:04
(18963 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tineri sancționați de jandarmi

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 24 spre 25 august, jandarmii ialomițeni au fost sesizați despre faptul că un grup de persoane deranjează liniștea publică în cartierul «Pepinieră» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

25 August 2010, 18:16
(23221 vizualizări - 0 comentarii)


Cerc pastoral la Parohia Fierbinții de Sus

Cerc pastoral la Parohia Fierbinții de Sus

În seara zilei de sîmbătă, 14 august a.c., la Parohia Fierbinții de Sus, Protoieria Urziceni, a avut loc cercul pastoral cu tema «Întru naștere fecioria ai păzit, întru adormire lumea nu ai părăsit», închinată ...[citește_toată_știrea]

25 August 2010, 18:12
(21521 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 21:04
(9500 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 18:41
(10910 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozean arestat pentru că a tîlhărit un poștas

La începutul anului, respectiv în data de 27 ianuarie, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unei tîlhării asupra unui poștaș. Fapta s-a petrecut în municipiul Slobozia, iar poștașul, o femeie ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 17:00
(19231 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


Pistol cu gaze, confiscat

Contrabandă calificată și nerespectarea armelor și munițiilor sînt acuzații grave pentru care un bărbat, de 31 ani, din Slobozia este cercetat de polițiștii ialomițeni. Bărbatul este învinuit că ar fi introdus ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 16:59
(20196 vizualizări - 0 comentarii)


Filtru la Chirana

Potrivit unei informări a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în perioada 20-23 august, polițiștii mai multor structuri au acționat într-un filtru rutier instituit în zona Chirana. Controalele ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 16:57
(17122 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean arestat pentru conducere fără permis

Luni, 23 august, polițiștii feteșteni au reușit identificarea și prinderea unui bărbat de 29 de ani din localitate pe numele căruia vineri, 18 august, Judecătoria Fetești a emis un mandat de arestare. ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 16:55
(18628 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


LAPAR: Scrisoare deschisă către Guvern și Președinție

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România continuă să fie o prezență activă pe plan național. Ultima dintre acțiunile sale o reprezintă semnarea unei scrisori deschise către Guvern și Președinție ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 13:19
(18023 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: LAPAR protest


Incendii la Slobozia și Săveni, vită salvată din nămol

Incendii la Slobozia și Săveni, vită salvată din nămol

O anexă gospodărească din curtea unui cetățean din comuna Săveni în care erau depozitate plante furajere a fost cuprinsă de flăcări luni, 23 august a.c., în jurul orei 15,45. Pentru stingerea incendiului ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 13:00
(21066 vizualizări - 0 comentarii)


IPP solicită stoparea unei afaceri de 30 milioane de euro cu un nou tip de card de identitate

Institutul pentru Politici Publice (IPP) solicită Ministerului Administrației și Internelor să retragă proiectul de Ordonanță a Guvernului pentru modificarea și completarea Ordonanței de Urgență nr. 97 ...[citește_toată_știrea]

23 August 2010, 17:36
(19355 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: I-a ars șira de paie de la o țigare

O țigară aprinsă aruncată în apropierea unei șire de paie a dus la izbucnirea unui incendiu ce a mistuit depozitul de furaje al unui cetățean din localitatea Vlădeni. Evenimentul a fost anunțat prin SN ...[citește_toată_știrea]

23 August 2010, 17:29
(18524 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni incendiu


Ialomița: Intervenții SMURD

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» au fost solicitate să intervină în acest sfîrșit de săptămînă la trei situații de urgență.
P. Doina, în vîrstă de 50 de ...[citește_toată_știrea]

23 August 2010, 17:27
(16885 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: SMURD Ialomița


Luciu: Incendiu de la o cratiță uitată pe aragaz

O anexă gospodărească a unui cetățean din satul Luciu, comuna Gura Ialomiței, a fost distrusă de un incendiu ce a izbucnit sîmbătă, 21 august a.c., în jurul orei 10.00. Proprietarul a uitat pe aragazul ...[citește_toată_știrea]

23 August 2010, 17:25
(18220 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu incendiu


Programul Finanțelor, modificat

Începînd de luni, 23 august a.c., programul de lucru al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița precum și al administrațiilor financiare teritoriale va fi modificat. Astfel, potrivit noului program ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 16:06
(16117 vizualizări - 0 comentarii)


Avea permisul reținut: Șoferul unei cisterne de transport GPL a adormit la volan, autovehiculul s-a izbit de un copac și s-a răsturnat

Accidentul s-a produs joi, 19 august a.c., pe DN1D, în apropierea comunei Jilavele, fiind anunțat prin 112 în jurul orei 18,45. Pompierii din Urziceni s-au deplasat la fața locului cu mai multe autospeciale ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 12:31
(26267 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Pichetări, mitinguri și marșuri de protest ale agricultorilor

În organizarea FNPAR, împreună cu AGROSTAR, miercuri, 18 august 2010, sub cupola «Aula Magna» a Academiei de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Sisești», a avut loc reuniunea Comitetului de ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 12:20
(17936 vizualizări - 0 comentarii)


Împădurirea terenurilor agricole degradate

Administrația Fondului pentru Mediu a lansat, în perioada 16 august-1 octombrie 2010, o sesiune de finanțare în cadrul Programului de îmbunătățire a calității mediului prin împădurirea terenurilor agricole ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 11:12
(20434 vizualizări - 0 comentarii)


16 sesizări penale depuse la Parchet de către Finanțe

În cursul lunii iulie 2010, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a efectuat 160 de controale, în urma acestora stabilindu-se venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 11:04
(22001 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: A adormit la volan și s-a izbit de un copac. 4 victime, din care 2 copii

În noaptea de miercuri spre joi, 18/19 august a.c., în jurul orei 1,20, pe DN2A, în apropierea localității Balaciu, s-a produs un accident rutier în urma căruia a rezultat vătămarea corporală a patru persoane ...[citește_toată_știrea]

19 August 2010, 19:38
(13764 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Un șofer beat a lovit un om pe trecerea de pietoni

Un slobozean de 49 de ani a fost transportat de urgență la spital după ce a fost lovit de o mașină pe trecerea de pietoni. Accidentul s-a produs miercuri seara, 18 august a.c., în jurul orelor 22,45, pe ...[citește_toată_știrea]

19 August 2010, 19:33
(19221 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Sudiți: A amenințat că se sinucide

În dimineața zilei de joi, 19 august, un tînăr de 25 ani din comuna Sudiți s-a urcat pe clădirea magazinului din localitate amenințînd că se sinucide. Speriați, localnicii au solicitat imediat ajutorul ...[citește_toată_știrea]

19 August 2010, 17:19
(23883 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Muncă la negru în construcții

În perioada 12-14 august 2010, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat o campanie de verificare a respectării de către angajatorii ialomițeni din domeniul construcțiilor a legilor cu privire ...[citește_toată_știrea]

19 August 2010, 16:38
(20303 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Slujbă de Sfințire a Antimiselor

Luni, 23 August 2010, Preasfințitul Părinte Vincențiu va oficia la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Slujba Sfințirii Antimiselor, urmată de Sfînta Liturghie. Sfintele Antimise vor ...[citește_toată_știrea]

18 August 2010, 14:37
(20912 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan fără permis

Marți, 17 august a.c., în jurul orei 18,00, un echipaj din cadrul Poliției Țăndărei ce acționa într-un filtru rutier instituit pe DN2A, pe raza orașului, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

18 August 2010, 14:28
(18400 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți depistați în flagrant

În noaptea de luni spre marți, 16/17 august a.c., un echipaj de siguranță publică ce efectua serviciul de patrulare pe raza cartierului Fetești-Oraș din Fetești a depistat doi bărbați, de 39, respectiv ...[citește_toată_știrea]

18 August 2010, 14:25
(16561 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Ultimele comentarii
ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...