Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Agricultura și industria alimentară sunt domenii de activitate riscante

ITM Ialomița confirmă

Agricultura și industria alimentară sînt domenii de activitate riscante

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au dat publicității date privind rata accidentelor de muncă petrecute pe raza județului, în perioada ianuarie-septembrie 2014. Potrivit estimărilor oficiale, agricultura sau industria alimentară sînt considerate domeniile de activitate unde angajații au devenit victime la locul de muncă...

45 de victime ale accidentelor de muncă
Raportul inspectorilor din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița a fost prezentat în ședința de luna trecută a Colegiului Prefectural, din cadrul Prefecturii Ialomița. Documentul... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2014, 14:10 (6914 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Și-a omorât concubina și a adormit lângă ea...

S-a întîmplat la Făcăeni

EXCLUSIV: Și-a omorît concubina și a adormit lîngă ea...

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus arestarea preventivă a unui bărbat, de 48 de ani, din Făcăeni, sub acuzația de «omor». Bărbatul și-a ucis concubina cu un topor. Trupul neînsuflețit al victimei a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Ialomița pentru efectuarea necropsiei. Anchetatorii așteaptă acum analizele legiștilor pentru a completa întreaga situație de fapt. Crima s-ar fi petrecut în noaptea sîmbătă spre duminică, 22/23 noiembrie 2014. Amețit de aburii alcoolului, bărbatul a pus mîna pe un topor și și-a lovit concubina, lăsînd-o fără suflare, apoi a pus cadavrul în pat și a adormit. Nenorocirea a fost descoperită în zorii zilei de duminică,... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2014, 12:50 (11602 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din școlile ialomițene au chiulit 138 de ani

În anul școlar 2013-2014

Elevii din școlile ialomițene au chiulit 138 de ani

Elevii ialomițeni performează din nou în sens negativ. Datele statistice ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița privind cotele absenteismului înregistrat la nivelul județul în anul școlar precedent sînt uluitoare. Transformate în ani, cifrele scot la iveală faptul că elevii au chiulit, în total, 138 de ani!

Peste un secol de absențe
Așa cum ne-au obișnuit de cîteva generații încoace, elevii ialomițeni tratează școala cu prea puțină responsabilitate. Acest aspect se regăsește în datele statistice oferite de Inspectoratul Școlar Județean în ceea ce privește rata absenteismului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2014, 18:45 (8086 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Goana după ajutoare sociale

În Ialomița, orașele întrec satele

Goana după ajutoare sociale

În Ialomița, ponderea asistaților sociali este mai mare la oraș decît la sat. O confirmă reprezentanții Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, care a dat publicității cîteva date statistice în ceea ce privește acordarea ajutoarelor sociale. Luna trecută, cele mai puține dosare au fost înregistrate în comuna Coșereni, iar cele mai multe, în număr de peste 300, la celălalt capăt al județului, în municipiul Fetești.

Raiul de la Coșereni
Considerate zone cu cel mai mare potențial în ceea ce privește numărul persoanelor care beneficiază de ajutoare sociale în... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2014, 16:05 (5396 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

EROUL NECUNOSCUT la Slobozia

EROUL NECUNOSCUT la Slobozia

Există o instituție care se ocupă de Eroul Necunoscut, o fundație care face cam același lucru, cărți, monumentul Ostașului Necunoscut din Parcul Carol I, Mausoleul de la Mărășești... Și chiar o expoziție itinerantă, denumită «Eroul Necunoscut- Simbol al Eroismului Național» și organizată de către Muzeul Militar Național care prezintă evoluția acestei instituții naționale destinată cinstirii eroismului românesc. Săptămîna trecută, această expoziție a ajuns la Slobozia și este găzduită de Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», în holul de la intrare. Un prilej bun, am decis noi, pentru a reitera o pagină de istorie cu care toți ne mîndrim, dar despre care nimeni nu poate spune nimic concret...... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2014, 13:30 (6546 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii ialomițeni vor primi 1,9 milioane de lei pentru «educație»

Moș Crăciun intră în cancelarii

Profesorii ialomițeni vor primi 1,9 milioane de lei pentru «educație»

Pe ultima sută de metri a campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale, Ministerul Educației a anunțat faptul că fiecare profesor va primi din partea statului 700 de lei pe care trebuie să-i investească în activitatea la catedră. Spre deosebire de alți ani, de data aceasta banii nu trebuie justificați în niciun fel. Dascălii nu vor fi obligați să arate chitanțe sau facturi pentru a demonstra că au investit în educația proprie. Iar probabilitatea ca sumele să fie folosite pentru alte scopuri e destul de mare. În Ialomița, de această prevedere legislativă vor profita aproape 3000 de profesori.

Stimularea «educației» se face doar pe hîrtie... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2014, 10:20 (7870 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infecțiile intraspitalicești pun în pericol sănătatea pacienților

Spitalele ialomițene pun batista pe țambal

Infecțiile intraspitalicești pun în pericol sănătatea pacienților

Numărul pacienților care s-au externat mai bolnavi decît la internare din cauza infecțiilor contactate în spital este scăzut în Ialomița. De teamă să nu fie sancționate, unitățile medicale evită să raporteze îmbolnăvirile cauzate de virusurile care bîntuie prin saloane, cabinetele medicilor specialiști sau sălile de operație. Situația este cunoscută de autoritățile sanitare competente, însă o măsură în acest sens este greu de adoptat.

De ce tac spitalele, cînd tac
Infecțiile intraspitalicești, cunoscute în literatura de specialitate sub numele de infecții nosocomiale, reprezintă... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 12:30 (8604 vizualizări - 3 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Mihai Puia, directorul fără partid

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihai Puia, directorul fără partid

Mihai Puia este unul dintre puținii directori de instituții descentralizate care nu a fost înregimentat politic. Prin 2009, pentru acest păcat, a plătit un an și jumătate cu funcția. După 27 de ani de muncă la Direcția Sanitară Veterinară Ialomița spune că nu-l mai miră nimic. Și că, oricîte ar ști, în fiecare zi rămîne loc pentru învățat ceva nou.

Omul care nu și-a găsit partidul
Mihai Puia este șef al Direcției Sanitară Veterinare de aproape 15 ani. Cu o pauză, prin anii 2009-2010, de care nu mai vrea să-și amintească... Nu insistăm, că avem întrebări prestabilite. «Cea mai... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 11:40 (13495 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Organele de control confirmă

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Latifundiarul Ștefan Poienaru a intrat din nou în atenția organelor de anchetă. O serie de sesizări venite din partea Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița, precum și a Direcției de Luptă Antifraudă confirmă faptul că, prin ilegalitățile comise prin intermediul firmelor sale, Ștefan Poienaru s-a «pricopsit» cu noi dosare penale. În acest sens, instituțiile amintite îl suspectează pe cel mai mare agricultor al Bărăganului de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție». Cercetările în aceste noi cauze care-l vizează pe fermier sînt în diferite stadii.

Tranzacții fictive cu motorină subvenționată... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 10:20 (15046 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Ghinion

Fotbal, Liga a II-a, CF Brăila-Unirea Slobozia 1-0

Ghinion

Unirea Slobozia nu a desăvîrșit, din păcate, seria bună pe care o începuse în partidele cu Farul Constanța și FCM Dorohoi. Prima deplasare după aceste jocuri a însemnat un nou eșec pentru echipa pregătită de Adrian Mihalcea. Astfel, sîmbătă, 15 noiembrie 2014, pe o vreme rece, slobozenii s-au deplasat la Brăila, pentru jocul cu CF din localitate. În tur a fost 0-0, iar acum suporterii Unirii sperau la primul succes în deplasare din acest sezon. Fără Bolat și Lazăr, primul accidentat și al doilea suspendat, dar cu Toma și Coconașu reveniți în primul 11, Unirea a prestat o primă repriză bună. Cu toate acestea, prima mușcătură a aparținut Brăilei, șutul lui Pușcașu (’29) fiind respins de Leonida... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 17:10 (3837 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Claudia, președintele care a înfruntat doi miniștri

Claudia, președintele care a înfruntat doi miniștri

Claudia Iovănescu a împlinit 18 ani și predă astăzi mandatul de președinte al Consiliului Județean al elevilor din Ialomița. Pentru colegi, pentru prieteni și pentru toți cei care o cunosc rămîne însă un lider. Un lider a cărui valoare incontestabilă a fost confirmată pe 28 octombrie, la Slobozia, la lansarea județeană a inițiativei «România Start-Up»! Atunci Claudia Iovănescu a înfruntat doi miniștri, pe Eugen Teodorovici, ministul Fondurilor Europene și pe Florin Jianu, ministrul delegat pentru IMM-uri și Turism, cerîndu-le acestora, în numele zecilor de mii de elevi pe care îi reprezenta la acel moment, soluții concrete pentru accesarea celor 50 milioane de euro puse la dispoziția României... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 16:10 (8391 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Dinamo II-Viitorul Axintele 3-0

Devorați de «cățeluși»

Viitorul Axintele nu trece prin cele mai bune momente. Echipa antrenată de Costel Pană a încasat vineri, 14 noiembrie 2014, una din cele mai usturătoare înfrîngeri din istoria sa. «Fără discuție, a fost o înfrîngere mai mult decît rușinoasă... Am întîlnit o echipă de copii născuți în ’96 sau ’97, jucători ambițioși care au știut să speculeze toate șansele care le-au fost oferite. Din cele 3 goluri, practic 2 au fost oferite cadou de echipa noastră. Avem ce-i drept în continuare mulți accidentați, dar la o înfrîngere atît de drastică trebuie să recunoaștem că nu avem nicio scuză!» ne-a declarat directorul sportiv al Viitorului Axintele, Marin Dumitrache. Într-adevăr a fost 3-0 pentru Dinamo II... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 14:50 (6591 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alexandru Potor și coșnița europeană

Feisbuc administrativ

Alexandru Potor și coșnița europeană

Alexandu Potor face parte din noul val de figuri publice ale vieții administrative ialomițene. Președinte al Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală din România și președinte al unuia dintre cele 4 GAL-uri ialomițene, Alexandru Potor este atît de preocupat de imaginea sa publică încît, ne place să credem, și atunci cînd doarme poartă costum și cravată asortată. Tocmai de aceea, fotografia pe care o (re)publicăm devine atît de valoroasă.

Întrebare cu răspuns inclus
La nici 40 de ani, Alexandru Potor are GAL-urile la picioare și un viitor pe care numai partidul stat... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 12:55 (6772 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristian Lungu, campion național

Lupte libere

Cristian Lungu, campion național

Luptele libere sînt, fără discuție, cea mai populară disciplină sportivă din orașul Amara. Antrenorul Marian Moraru a strîns în ultimii ani alături de elevii săi o adevărată colecție de titluri naționale. Alina Moraru, Doru Măiță, Adrian Turcu sau Robert Cîlțea sînt doar cîțiva dintre sportivii care au început să practice luptele pe saltele sălii din Amara, pentru ca apoi să urce pe cea mai înaltă treaptă a podimului la campionatele naționale. În anul 2014 a ieșit la rampă Cristian Lungu, mai întîi în vară, cînd a obținut titlul național la lupte pe plajă, competiție desfășurată la Mangalia, iar apoi în acest concurs, cînd a confirmat printr-o performanță similară și în sală. La nici 15 ani, ... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 12:20 (4457 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Amara: Proprietarul unei locuințe în flăcări, intoxicat cu monoxid de carbon

Amara: Proprietarul unei locuințe în flăcări, intoxicat cu monoxid de carbon

Panică în orașul Amara la primele ore ale acestei dimineți. Pompierii de la Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs în gospodăria unui localnic, de 62 de ani. Din primele date s-ar părea că omul ar fi pus focul intenționat. În urma incidentului, bărbatul a fost intoxicat cu monoxid de carbon. Incendiul a cuprins o cameră din locuința bărbatului de 62 de ani. În momentul în care au ajuns la locul intervenției, pompierii slobozeni l-au găsit pe acesta în holul casei, în stare de inconștiență. Au fost solicitați să intervină și paramedicii SMURD, care au pornit manevrele de resuscitare. Ipoteza că omul să fi încercat să pună focul singur ar fi apărut după ce la locul incidentului... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 09:40 (7568 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cu o lună mai devreme

Primarul Stoica l-a adus pe «Moș Crăciun» la Slobozia

Marți, 18 noiembrie 2014, angajații DADP au ridicat pe soclul din Piața Unirii a Sloboziei statuia lui Mihai Viteazul. Monumentul ar fi trebuit amplasat încă de anul trecut, însă a avut nevoie de mai multe retușuri pînă cînd i-a fost dată  forma finală. Lucrarea a fost executată de artistul Vasile Aionesei și s-a ridicat la suma de 150 mii de lei...

Au făcut-o și p’asta! Maniera artistică în care a fost realizată statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia întrece toate viziunile în materie de monumente care-l întruchipează pe voievod. Imediat ce a fost montată pe soclu, mai mulți... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2014, 14:20 (53697 vizualizări - 89 comentarii)

ANCHETĂ

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

Afacerea Green Harvest (II)

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

În urmă cu o săptămînă, în plin scandal public generat de anchetarea de către DNA a președintelui Silvian Ciupercă, republicam un articol legat de trucarea, în vara acestui an, a unei licitații publice în favoarea Green Harvest. Revenim astăzi cu noi amănunte care vizează relațiile contractuale dintre această firmă și Silvian Ciupercă, în calitate de semnatar al unor contracte de concesiune încheiate în anul 2013. Potrivit informațiilor publice, în primăvara anului 2013 președintele Consiliului Județean Ialomița a prelungit cu încă 5 ani contractele de concesiune ale Green Harvest, la valoarea de 25 de euro/hectar!

Vizionarii administrației județene... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 14:05 (21836 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Două femei luptă pentru fotoliul de director la Spitalul Județean

Din nou la concurs

Slobozia: Două femei luptă pentru fotoliul de director la Spitalul Județean

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au confirmat organizarea unui al doilea concurs pentru postul de director al unității medicale. Luni, 10 noiembrie 2014, comisia de examen a validat participarea celor doi candidați aliniați la start. Este vorba despre medicul neurolog Violeta Șapira și medicul diabetolog Simona Berbece. Prima probă se va desfășura săptămîna viitoare.

Istoria unui concurs ratat
Spitalul Județean de Urgență Slobozia își caută un director cu funcție întreagă încă de la începutul acestui an, cînd medicul Vasile OIaru a fost demis din funcție... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 13:25 (14474 vizualizări - 22 comentarii)

REPORTAJ

Elena Grama a împlinit 100 de ani

Un secol de viață la Sudiți

Elena Grama a împlinit 100 de ani

Potrivit recensămîntului din anul 2011, un procent de 1,39% din populație a depășit vîrsta de 85 de ani. Elena Grama a împlinit miercuri, 12 noiembrie 2014, 100 de ani. Mamă a 8 copii, femeia a fost serbată, duminică, de întreaga comunitate. «Am comandat pentru ea un tort de 4 kilograme, să mănînce tot satul» a declarat primarul comunei Sudiți, Vasile Șincan.

O sărbătoare a comunității
Elena Grama a intrat în atenția opiniei publice în urmă cu cîțiva ani, cînd a fost descoperită de presa centrală. Anul acesta, ajunsă la vîrsta venerabilă de 100 de ani, ea a fost sărbătorită de... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 12:10 (7462 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Preotul din Brătia are casă în curtea școlii

Fărădelege la Axintele

Preotul din Brătia are casă în curtea școlii

Curțile unităților de învățămînt din Ialomița, scoase din rețeaua școlară, sînt la dispoziția potentaților locali. De ani buni, aceste locații sînt utilizate pentru amplasarea ilegală a magazinelor, buticurilor sau frizeriilor comunale. Fostul preot din satul Brătia, comuna Axintele, a plusat, iar cu acordul tacit al autorităților locale și-a ridicat în curtea fostei școli o casă parohială...

Scandalul din curtea școlilor
Unitățile de învățămînt din Ialomița, scoase din rețeaua școlară a județului de cîțiva ani, provoacă adevărate scandaluri publice. Deși sînt aflate în administrarea... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 11:30 (9501 vizualizări - 11 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

«Crăciunul este o sărbătoare foarte importantă pentru noi toți. Este ocazia cînd toți membrii familiei se reunesc, părinți, copii, nepoți își fac daruri, se bucură de clipele petrecute împreună în jurul ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:23
(11492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 17-19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru șoferi beți la volan, trei dintre ei avînd o îmbibație alcoolică de peste 0,80 mg/l alcool pur în sînge.
Unul dintre conducători ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:22
(10909 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

«Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 19 decembrie 2010, s-a săvîrșit prima Sfîntă Liturghie în biserica nou-construită a parohiei Sf. Treime ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:20
(12118 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Lazăr: A furat un calculator din sediul școlii

Un tînăr din localitatea Gheorghe Lazăr a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii ialomițeni, fiind cercetat pentru furt calificat, fiind suspectat că în noaptea de 10/11 noiembrie a.c. a sustras un ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:18
(12344 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 13 ani, lovit de o mașină pe trecerea de pietoni!

Vineri, 17 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:08
(8932 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Furt de energie electrică la Slobozia și Urziceni

Poliția municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural împreună cu efective din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi și lucrători ai societății furnizoare de energie electrică ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:05
(12636 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din Decembrie 1989, Instituția Prefectului Ialomița, împreună cu Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia vor organiza miercuri, 22 decembrie 2010, o serie de ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:59
(9696 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Comunicat de presă

Beneficiarii plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic, la specia ovine/caprine, aferente anului 2010, care vor să acceseze credite de la băncile cu care Agenția de Plăți și Intervenție ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:55
(10529 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Finanțele raportează depășirea planului la încasări de impozite și taxe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în luna noiembrie 2010, a fost încasată la bugetul general consolidat aproximativ 46 milioane de lei, în procent de 100,24% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 14:04
(18898 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei incendii în trei zile

Trei incendii la locuințe sînt evenimentele la care au intervenit pompierii ialomițeni în ultimele 3 zile.
Astfel, în urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, adăpostul de animale al unui ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:53
(10014 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj pe fondul de vânătoare Cegani

Ialomița: Braconaj pe fondul de vînătoare Cegani

Nouă bărbați au fost depistați de polițiști în timp ce transportau, cu mai multe autoturisme de teren, animale vînate fără autorizație de vînătoare. Patru arme de vînătoare, peste 400 de cartușe de vînătoare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:44
(17444 vizualizări - 1 comentariu)


i40, noul etalon Hyundai la nivel european

i40, noul etalon Hyundai la nivel european

Hyundai a anunțat numele noului său model de clasă CD pentru Europa: i40. Dezvoltat sub numele de cod «VF», modelul marchează o nouă fază în evoluția Hyundai la nivel de marcă și produs ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:33
(11746 vizualizări - 0 comentarii)


Sportivii reprezentativi, premiați

Marți, 21 decembrie, de la orele 14.00, la sala de spectacole a Clubului Elevilor din Slobozia se desfășoară festivitatea de decernare a premiilor Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița pe ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:22
(12187 vizualizări - 1 comentariu)


Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Sîmbăta trecută, 11 decembrie, la Fetești a fost lansată cartea «Ștefan», roman scris de către Gheorghe Preda ce prezintă viața omului de afaceri Ștefan Poienaru, administratorul Agrofam Holding Fetești ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 09:22
(17257 vizualizări - 2 comentarii)


Locuri de muncă vacante în Danemarca

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță persoanele în căutarea unui loc de muncă că, la acest moment, sînt disponibile 50 de locuri de muncă în Danemarca. Cele 50 de posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:16
(11773 vizualizări - 1 comentariu)


Și-a incendiat casa din neatenție

Un bătrîn de 60 de ani din localitatea Luciu a fost la un pas de moarte după ce aproape că și-a incendiat locuința singur. Incidentul s-a petrecut joi, 16 decembrie, cînd, băut fiind, bărbatul a lăsat ușa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:15
(13368 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu incendiu


Fiscul cere birurile

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 27 decembrie 2010, inclusiv, este ultima zi în care se mai pot depune declarațiile aferente lunii noiembrie, respectiv declarația ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:14
(11944 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu recomandă evitarea deplasărilor cu mașina

Prefectul județului, Mădălin Teculescu recomandă cetățenilor să evite deplasările cu autovehiculele pe drumurile publice. Evident, recomandarea vine ca urmare a valabilității avertizării de «Cod Galben ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:13
(10447 vizualizări - 2 comentarii)


Cod Galben în Ialomița

Cod Galben în Ialomița

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, pentru intervalul 16 decembrie, orele 20,00-17 decembrie, orele 18,00, s-a emis o avertizare Cod Galben pentru mai multe județe din sud-estul țării, printre ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:27
(12816 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Agricol în Ialomița

Recensămîntul Agricol în Ialomița

Din informațiile operative centralizate de Institutul Național de Statistică asupra ritmului de colectare a datelor statistice în teren la Recensămîntul General Agricol, în perioada 2-15 decembrie 2010 ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:18
(12680 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut de acasă!

A dispărut de acasă!

Miercuri, 15 decembrie, o femeie de 21 de ani a reclamat polițiștilor faptul că soțul său Vladimir Beleuță, de 27 de ani, a dispărut de la domiciliu. Tînăra a povestit polițiștilor că bărbatul ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:06
(11591 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Un bătrîn de 63 de ani a sfîrșit tragic într-un accident rutier petrecut în apropiere de localitatea Sinești, miercuri, 15 decembrie. Accidentul, produs în condiții deocamdată necunoscute, s-a produs după ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:03
(11187 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Salariul minim, modificat începînd cu 1 ianuarie 2011

Începînd cu 1 ianuarie 2011, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 670 lei lunar, reprezentînd 3,94 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună, se ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:58
(10032 vizualizări - 2 comentarii)


«Foc de artificii», acțiune anti-petarde

Înaintea Sărbătorilor de Iarnă, polițiștii ialomițeni avertizează amatorii «pirotehniști» cu privire la faptul că folosirea de artificii este strict interzisă. IPJ Ialomița se înscrie astfel în rîndul județelor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:57
(11674 vizualizări - 0 comentarii)


Controale la vulcanizările auto

Săptămîna precedentă, în cadrul campaniei naționale de identificare a cazurilor de muncă la negru în cadrul vulcanizărilor auto, ITM Ialomița a desfășurat o serie de controale la 10 angajatori. În acest ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:48
(9985 vizualizări - 0 comentarii)


CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț 31-22 (16-14)

CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț 31-22 (16-14)

Ce final de an! CSM Unirea a făcut spectacol la despărțirea de 2010. Mai multe amănunte despre meci în secțiunea Sport. ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 12:08
(7288 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 10:07
(9306 vizualizări - 0 comentarii)


Moș Crăciunul Social Democrat oferă cadouri copiilor nevoiași

A devenit o tradiție în ultimii cinci ani ca în perioada Sărbătorilor de Iarnă Organizația de Tineret a Partidului Social Democrat să organizeze Cupa Crăciunului TSD la fotbal. În acest an, la startul competiției ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 09:46
(11589 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 09:39
(11365 vizualizări - 0 comentarii)


Cotrabanda cu țigări de la Fetești: Șoferul mașinii, arestat

Bărbatul de 32 de ani din care a fost depistat în cursul nopții de 13/14 de decembrie a.c., în jurul orei 00.50, de către polițiștii din Fetești în timp ce transporta țigări fără documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2010, 15:15
(9029 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...