Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, Liga Națională, Unirea Slobozia-HCM Baia Mare 21-33 (12-14)

38 minute în trena campioanei

HCM Baia Mare, Campioana României la handbal feminin, a fost primită cu multă căldură în Sala Sporturilor de către publicul slobozean. Cele două echipe au intrat pe teren însoțite de micuțele handbaliste de la CSS Slobozia în stilul brevetat de cupele europene. Startul în materie de goluri l-a dat Baia Mare, prin reușita Elenei Gjogjevska, Alina Moroianu egalînd imediat pentru echipa noastră. Speranțele unei imposibile reușite au fost date de golul din minutul 7 al Ramonei Urse, care a făcut 4-3 pentru Unirea, prima și singura dată cînd echipa noastră a condus pe tabelă. Apoi, oaspetele au pus piciorul pe accelerație, au întors la 9-4 apoi, 10-5. Ne-am revenit prin 2 goluri consecutive, semnate... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2014, 11:50 (7028 vizualizări - 9 comentarii)

ANCHETĂ

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Săptămîna precedentă, după 10 ani de mandat și în plină campanie electorală, Vasile Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, a primit lovitura de grație. Deși a rămas în libertate, fără să aibă, deocamdată, vreo calitate în ancheta instrumentată de DNA, scandalul a zguduit din temelii poziția acestuia. Imaginea promovată obsedant de președintele PSD Ialomița, aceea de «cinstit și competent», s-a întors asupra lui, îngropîndu-l. La acest moment, deși rezultatele alegerilor par să îi ofere o poziție confortabilă, Silvian Ciupercă, pînă mai ieri liderul politic al județului, a ajuns la mila colegilor de partid și este păstrat în funcție «pînă la apariția unui moment oportun pentru înlăturarea sa discretă». Cel mai probabil, susțin surse din anturajul său, la momentul cînd acțiunea penală se va pune în mișcare și Silvian Ciupercă se va transforma în inculpat. Chiar și în cazul fericit (dar extrem de puțin probabil!) în care toate capetele de acuzare vor fi demontate, Silvian Ciupercă este deja istorie. El a devenit un mort-viu, dovada certă că modelul promovat de el este un eșec și garanția că PSD Ialomița nu a promovat și nu va promova niciodată «competența și cinstea». Veți spune, poate, că acestea sînt cuvinte mari, ori grele, ori nemeritate... Noi credem că nu! Iar timpul (și, mai ales, timpurile!) deja ne dau dreptate.... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2014, 17:40 (31256 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Salvată de la moarte în ultima secundă

Slobozia: Salvată de la moarte în ultima secundă

Operațiune de salvare reușită a paramedicilor SMURD de la Slobozia. Aceștia au participat la o misiune în zona cartierului Bora, în urma căreia au scos din apele rîului Ialomița o femeie. Ea a fost identificată în persoana unei bătrîne, de 73 de ani, din Bărbulești. Bătrîna este conștientă și a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru a primi toate îngrijirile medicale de care are nevoie

«Ceva plutea pe apă» Din primele informații, se pare că trupul bătrînei a fost observat pe luciul apei de un localnic din cartierul Bora. El a sunat la 112, precizînd că «am... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2014, 17:20 (5456 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fărădelege pe strada Trandafirilor

După un an de așteptare

Fărădelege pe strada Trandafirilor

În urmă cu un 6 luni, la presiunile cetățenilor de pe strada Trandafirilor, administrația locală din Slobozia a decis alocarea unei suprafețe de teren de 5 hectare pentru «amplasarea vetrelor de stupină temporare, pe o durată de 5 ani, cu posibilități de prelungire». La 6 luni distanță, vetrele de stupină sînt în continuare nemișcate, iar autoritățile locale nu iau nicio măsură pentru restabilirea legii.

Războiul albinelor
Scandalul legat de amplasarea vetrelor de stupină de pe strada Trandafirilor din Slobozia datează de zeci de ani. Lupta este inegală pentru că apicultorii au... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 18:50 (18701 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie pentru moral

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Farul Constanța 2-0

Victorie pentru moral

După înfrîngerea cu Gloria Buzău, cinci jucători au dispărut din primul 11 dintr-un motiv sau altul la ora jocului cu Farul. Astfel, sîmbătă, 1 noiembrie, n-au mai fost în teren la startul partidei Toma, Gohoreanu, Ene sau suspendații Hristian și Soare. Au apărut în schimb Lazăr, Florea, Drăguț, Teodorescu și, revenit după suspendare, Marius Macare, cel care a preluat și banderola de căpitan. Omul bun la toate, Stelian Stan, a jucat pe postul de fundaș stînga și a intrat foarte bine în rol făcînd un tandem foarte bine articulat pe acea parte cu Marian Florea. Vreme rece în timpul jocului cu Farul, unul foarte important, a cărui miză a fost, pe lîngă accederea pe locul 7 în clasament, o victorie... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 17:30 (4478 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezastrul din cabinetele medicale ialomițene

Pacienți tratați cu medicamente expirate, în spații improprii

Dezastrul din cabinetele medicale ialomițene

Cabinetele medicilor de familie și cele stomatologice din Ialomița ar putea fi considerate adevărate surse de boli pentru pacienții pe care aceștia îi tratează. De la începutul anului și pînă în prezent, inspectorii Inspecției Sanitare a Direcției de Sănătate Publică Ialomița au descoperit o sumedenie de nereguli în aceste spații. Cele mai grave vizează deținerea de medicamente și materiale expirate sau faptul că asistentele nu aveau efectuate examenele medicale periodice. În urma celor constatate, au fost aplicate sancțiuni de 41,6 mii de lei.

Pericolul din cabinetele medicale
... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 16:40 (6104 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, Corona Brașov-CSM Unirea Slobozia 33–23 (13–11)

Au rezistat doar o repriză

Jucătoarele pregătite de Liviu Paraschiv au început la Brașov în ziua de sîmbătă, 1 noiembrie 2014, seria de 3 partide extrem de grele, din care speră să iasă onorabil, fără ca punctele aproape imposibil de obținut să constituie un obiectiv. Adversara, Corona, din localitatea de sub Tîmpa, este actuala vicecampioană a României și, totodată, o echipă care dă cele mai multe jucătoare Naționalei. Concret, din lotul Coronei folosit la meciul cu Unirea Slobozia de antrenorul Bogdan Burcea, 10 jucătoare sînt senatoare de drept sau măcar cochetează cu Naționala condusă de Gheorghe Tadici. Meciul a început cu tunurile îndreptate spre poarta Georgianei Martin: 3-0 pentru Corona, apoi 5-1 și 11-5 în minutul... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 15:50 (5442 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Școlile ialomițene, focare de boală pentru elevi

Școlile ialomițene, focare de boală pentru elevi

Autoritățile sanitare din Ialomița au dat publicității rezultatele controalelor tematice întreprinse în școlile din județul Ialomița. Datele culese din teren au arătat faptul că unitățile de învățămînt din județ se confruntă cu focare de pediculoză, hepatită virală de tip A, scarlatină sau tuberculoză. Toate aceste cazuri sînt monitorizate în permanență pentru a se evita riscul apariției de epidemii.

Păduchii fac parte din peisaj
Datele oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că, în ultimii 2 ani școlari, în urma controalelor tematice, cazurile de pediculoză... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 14:20 (6705 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Florica Loloț de la 3

Ultimul locatar al blocului înclinat

Florica Loloț de la 3

Evacuat de autoritățile locale în urmă cu un an și jumătate, blocul care se scufundă din Fetești mai are un singur locatar. Florica Loloț trăiește la etajul 3 într-un apartament cu două camere și nu vrea să plece! «De ce să mă ducă într-o garsonieră? În apartament am stat, apartament să-mi dea Primăria!» reclamă femeia. Săptămîna aceasta, locatara și-a relatat încă o dată povestea, aceeași pe care a spus-o și la televizor.

«Domul de la F-uri»
Rezultat al unei proaste proiectări, blocul care se înclină de la Fetești nu este o minune a naturii. Pămîntul pe care a fost construit... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 13:40 (6504 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Dunărea Călărași 1-3

Obiectiv în pericol

Sîmbătă, 2 noiembrie 2014, Viitorul Axintele a avut din nou un meci crucial în vederea realizării obiectivului trasat, promovarea în Liga a II-a. După egalul cu Juventus, tot pe teren propriu, în urmă cu două etape axintenii erau obligați să cîștige partida cu Dunărea Călărași, liderul seriei. Din păcate, ghinioanele au început să se țină scai de jucătorii alb-verzi. Golgheterul Marin Luca a suferit o ruptură musculară chiar în ziua meciului, infirmeria fiind completată și de alt titular, Vlad Cioceanu, ținut în afara terenului de o bronhopneumonie. Confruntarea cu Dunărea lui Ion Răuță a început cum nu se poate mai rău. Călărășeanul Petre a deschis scorul încă din minutul 3. Fundașul stînga a... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 13:15 (5671 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermierii ialomițeni încalcă normele Uniunii Europene

APIA Ialomița la raport

Fermierii ialomițeni încalcă normele Uniunii Europene

În 6 ani de la implementarea sistemului de acordare a subvențiilor de plată pe suprafață, agricultorii ialomițeni au acumulat debite de peste 9,4 milioane de lei. Un raport al Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița confirmă faptul că, în toată această perioadă de timp, peste 1000 de fermieri ialomițeni au fost nevoiți să înapoieze sumele oferite drept sprijin de Uniunea Europeană. În prezent, instituția mai are de recuperat restanțe financiare în valoare de 241 mii de lei.

S-au îmbătat cu apă rece
O dată cu intrarea României în Uniunea Europeană, spațiul comunitar... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 12:25 (7483 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte libere, CS Amara

Cinci copii calificați la Campionatul Național

Amara a fost din nou gazda unei competiții importante de lupte libere. Astfel, sîmbătă, 1 noiembrie 2014, 80 de sportivi ai categoriei de vîrstă copii I (14-16 ani) au participat la etapa zonală de calificare la Campionatul Național care va fi găzduit de Tîrgoviște la finele săptămînii în curs. Cinci sportivi de la CS Amara au obținut, în fața unei asistențe numeroase, calificarea la această competiție. Marian Stanciu s-a calificat de pe locul I la categoria 35 kilograme. O performanță similară au obținut Adrian Dumitru, la 47 kilograme și Cristian Lungu, la 55 kilograme. Dragoș Ivan a reușit calificarea de pe locul II, la categoria 42 kilograme, de aceeași realizare bucurîndu-se și Cristian ... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 11:10 (4129 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revoluția POLARIS

Un oraș mai curat pentru slobozeni

Revoluția POLARIS

La sfîrșitul săptămînii precedente, firma POLARIS M HOLDING, noul concesionar al serviciului de salubritate al orașului, a organizat un eveniment de prezentare a firmei. Manifestarea a avut loc pe platoul Kaufland, iar oficialii firmei au prezentat presei noile tehnologii cu ajutorul cărora speră să ofere slobozenilor «un oraș mai curat».

Orașul văzut de sus
La începutul acestei veri, după 12 ani de control absolut exercitat de Vivani și, ulterior, de SC Servicii Comunale, administrația locală a organizat o licitație pentru adjudecarea contractului de gestiune a serviciului public... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 10:30 (8266 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laboratorul Spitalului Județean Slobozia, sabotat de angajați

Laboratorul Spitalului Județean Slobozia, sabotat de angajați

Aflat în colaps financiar, Spitalul Județean de Urgență Slobozia pierde și banii pe care reușea să-i obțină singur. Este vorba despre cei 30 mii de lei pe lună, proveniți din analizele efectuate în cadrul Laboratorului unității medicale. Toate acestea întrucît respectiva Secție a rămas fără acreditarea RENAR, în baza căreia Spitalul putea deconta de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate cheltuielile investigațiilor efectuate pentru bolnavii care nu erau internați. Responsabilitatea cade în sarcina angajaților de la Laborator, care au omis să întocmească documentația necesară pentru obținerea acreditării RENAR. Hîrtiile ar fi trebuit realizate cel tîrziu la începutul acestui an.

... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 04:15 (8238 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Independenții, un nou trend în politica ialomițeană

Independenții, un nou trend în politica ialomițeană

Inaugurată în primăvara lui 2012 de către primarul orașului Amara, Victor Moraru, moda declarării independenței politice și administrative prinde tot mai mult teren. La acest moment, nu mai puțin de 5 primari din județul Ialomița au acest statut, iar alegerile locale din 2016 ar putea oferi noi și noi surprize.

Independenți cu ștate vechi
Primul care a dat tonul acestei mode politice a fost primarul orașului Amara, Victor Moraru. Exasperat de lipsa de viziune a șefului său de partid, acesta decidea unilateral, după 12 ani de mariaj cu PSD Ialomița, să se autoexileze politic. ... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 04:05 (5221 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă la sfârșit de an 2014

După chipul și asemănarea președintelui Ciupercă

Ialomița administrativă la sfîrșit de an 2014

După aproape 10 ani de mandat, în Ialomița administrativă condusă de Silvian Ciupercă nu a mai rămas nimic de făcut. Adică de făcut au mai rămas toate, dar ele se fac numai la comanda președintelui, după ce acesta își legalizează, formal, deciziile în cadrul ședințelor de Consiliu Județean.

PSD a pacificat județul Așa cum vă spuneam, după aproape 10 ani de dispute politice crîncene, PSD Ialomița a pacificat județul. Dovada administrativă a acestei pacificări o reprezintă ședințele de Consiliu Județean. Cea din luna octombrie, la care puteți participa în această după-amiază, nu face... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 03:35 (7873 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În căutarea brand-ului pierdut

Feisbuc administrativ

În căutarea brand-ului pierdut

Mario Ernest Caloianu este deputat de Ialomița. A intrat în Parlament prin ușa din dos a PP-DD, a trecut recent la UNPR și se visează lansînd proiecte economice și peste 10 ani, pentru că această activitate i se pare una profitabilă. Vorba aia: «Proștii votează pentru ca deștepții ca deputatul Mario să aibă o viață mai ușoară....»

O fotografie pentru veșnicie
Spre deosebire de faliții administrativi ai rubricii, care își pigmentează deșertul social în care trăiesc postînd fotografii, Mario Caloinau este un amator. Iar pagina sa de feisbuc aproape insipidă. Cîteva poze... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 03:15 (8649 vizualizări - 9 comentarii)

REPORTAJ

Salvatorii din schimbul 2, Garda de Intervenție Țăndărei

Salvatorii din schimbul 2, Garda de Intervenție Țăndărei

Pe 14 noiembrie 2014, la Ulm, în Germania, va avea loc decernarea premiilor din cadrul concursului internațional «Conrad Dietrich Magirus Award». Competiția își propune să evidențieze echipajele de intervenție din întreaga lume, precum și modul în care acestea au reacționat în situațiile de urgență. Printre cele 10 echipaje nominalizate din întreaga lume s-au numărat și pompierii ialomițeni care au participat, pe 26 septembrie 2013, la salvarea a două persoane surprinse de o surpare de pămînt în localitatea Țăndărei. Poveștile lor sînt poveștile noastre, ale tuturor...

Operațiunea care a făcut înconjurul lumii... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 03:05 (14003 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Investiție de 1,5 milioane de lei pentru un singur tren

CFR reabilitează podul feroviar de la Slobozia

Investiție de 1,5 milioane de lei pentru un singur tren

De o lună și jumătate, podul feroviar peste rîul Ialomița de la Slobozia a intrat în reparații capitale. Costurile sînt suportate de Compania Națională de Căi Ferate și se ridică la 1,5 milioane de lei. Efortul financiar pare nejustificat, în condițiile în care pe linia care tranzitează podul trece doar un singur tren. CFR nu este la prima inițiativă de modernizare a infrastructurii feroviare din Ialomița, însă toate încercările sale au eșuat lamentabil. Cel mai clar exemplu este Gara Slobozia Veche, a cărei construcție ar fi trebuit să fie finalizată de acum 2 ani!

Podul istoric de la Slobozia... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2014, 18:50 (5929 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Pericolul de la robinetele ialomițenilor

Calitatea apei potabile lasă de dorit

Pericolul de la robinetele ialomițenilor

Calitatea apei potabile din Ialomița lasă de dorit. Un document oficial, prezentat la sfîrșitul lunii septembrie în cadrul unei întîlniri desfășurate la sediul Prefecturii Ialomița, precizează că la robinetele ialomițenilor curge apă care conține, printre altele, reziduuri de clor, fier, amoniu sau nitriți. O situație delicată se petrece în mediul rural, acolo unde «parametrii neconformi ar putea fi corectați dacă sistemele de dezinfecție a apei prin clorinare ar funcționa optim și în mod continuu» se mai precizează în raportul înaintat oficialilor județeni.

Apa potabilă a fost expertizată... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2014, 17:10 (12204 vizualizări - 5 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
321 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7151 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5415 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5895 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6185 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza interjudețeană a concursului «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 8 iunie 2017, începând cu orele 10,00, se va desfășura faza interjudețeană a concursului de elevi «Cu viața mea apăr viața». Echipele clasate pe primele locuri la ciclurile gimnazial și liceal ale ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 21:20
(8033 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Primul tău loc de muncă EURES

«Your first EURES job» este o schemă de mobilitate a locurilor de muncă din Uniunea Europeană care își dorește să ajute tinerii din Europa să își găsească un loc de muncă sau oportunități de instruire la ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 19:25
(5575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM EURES


Lapte stricat la școlile din Buești și Sălcioara!

Laptele distribuit prin programul «Cornul și Laptele» este un pericol pentru sănătatea elevilor din Ialomița. Școlile Gimnaziale Sălcioara și Buești au sesizat recent Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 22:40
(6848 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol pentru copii, organizat de Protoieria Urziceni

Protopopiatul Urziceni a marcat și anul acesta Ziua Internațională a Copilului prin desfășurarea evenimentului «Zâmbet de copil». Manifestarea se află la a IX-a ediție și a constat în prezentarea unui spectacol ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 21:20
(6050 vizualizări - 0 comentarii)


Opt feteșteni, la spital cu toxiinfecție alimentară după ce au consumat brânză din piață. Producătorul a fost amendat de DSVSA Ialomița!

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat 49,64 de kilograme de brânză telemea și au amendat cu 1000 de lei administratorul firmei care a produs ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:25
(10268 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat preventiv pentru că și-a agresat tatăl

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat miercuri, 31 mai 2017, arestarea preventivă a inculpatului Ioan Andreas Ferar. Acesta este acuzat de faptul că și-ar ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:05
(6353 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs interjudețean de Geografie, desfășurat la Slobozia

Slobozia a fost anul acesta gazda concursului interjudețean de Geografie «Terra, de la poveste la realitate». 62 de elevi din 10 județe ale țării, printre care Dolj, Brașov, Teleorman, Buzău, Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 17:10
(6621 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de gripă aviară

În urma analizei modelelor de evoluție a Influenței Aviare de Înaltă Patogenitate atât la nivel European, căt și pe teritoriul național, prin intermediul supravegherii active și pasive, s-a constatat lipsa ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 19:10
(6311 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Prin grija și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a primit o donație de la Sectorul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:55
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural național»

Poliția Română și Fundația «Collegium XXI», în calitate de inițiator al proiectului, organizează și desfășoară, în parteneriat, proiectul educațional național «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:15
(6216 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni organizează marți, 30 mai a.c., în intervalul 9,00-11,00, «Ziua Porților Deschise» pentru copiii care doresc să cunoască polițiștii și activitatea acestora. Astfel, cu ocazia «Zilei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 18:40
(6220 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise pe 1, 2 și 5 iunie 2017

Toate Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele 1, 2 iunie, precum și 5 iunie 2017. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după programul obișnuit ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 16:50
(5296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ENEL


AJOFM Ialomița: Atestarea și certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice și sociale, ocuparea forței de muncă ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 15:45
(6614 vizualizări - 0 comentarii)


30 mai-12 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție a fost înființată în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană, ca structură specializată pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 14:35
(6756 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Voluntarii «Interact», acțiune de «Ziua Internațională a Copilului»

Voluntarii Clubului «Interact» Slobozia organizează pentru a doua oară consecutiv evenimentul «Tărâmul Copilăriei». Evenimentul va avea loc în jurul Ciupercuței din Parcul Tineretului de la Catedrală, desigur ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 12:15
(3940 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, program normal pentru donatorii de sânge

Chiar dacă urmează minivacanța de Rusalii cu 5 zile libere pentru angajații din sistemul public, Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță că programul de lucru cu donatorii de sânge se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 11:05
(7991 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 13:25
(6733 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:10
(41664 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:05
(4882 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 17:05


«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:10
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:05
(5718 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 14:30
(5713 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 12:55
(6662 vizualizări - 0 comentarii)


«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 20:50
(8805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...