Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cardurile de sănătate înghit bani publici

Medicină în sistem binar

Cardurile de sănătate înghit bani publici

Digitalizarea sistemului sanitar atentează la banii publici. În urmă cu o săptămînă, în cadrul unei conferințe de presă, oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, au anunțat că în județ vor fi distribuite primele 80000 de carduri de  sănătate. Costurile de distribuție, în prima tranșă, se ridică la peste 200 mii de lei. Dincolo de cheltuieli, rămîne problema achiziționării echipamentelor electronice cu ajutorul cărora cardurile să fie utilizate. În momentul de față, infrastructura prin care respectivele carduri să devină funcționale lipsește din cabinetele medicilor specialiști și de familie ialomițeni.

Sănătate pe card electronic... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 17:55 (7240 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Piersica, satul de la capătul lumii…

Piersica, satul de la capătul lumii…

În timp ce la Slobozia administrația județeană vorbește despre dezvoltare economică, la cîțiva kilometri distanță, în satul Piersica, viața a rămas blocată în timp. Tineri și bătrîni, 50 de oameni trăiesc de pe o zi pe alta într-un loc uitat pînă și de Dumnezeu... Iar în Ialomița există și alte exemple asemănătoare.

Viața în Piersica
Potrivit Recensămîntului din anul 2011, Piersica este localitatea din Ialomița cu cel mai mic număr de locuitori. Oficial, pe hîrtie, în acest sat locuiesc 112 persoane. La fața locului lucrurile se văd însă altfel. Cei cîțiva oameni care trăiesc... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 15:05 (14245 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Cupa României

Axintele așteaptă CFR-ul din Cluj

Cupa României este o competiție care oferă deseori surprize nebănuite. Una dintre acestea este, în actuala ediție, Viitorul Axintele. Chiar dacă sînt doar reprezentanți ai Ligii a III-a, ialomițenii au meritul de a fi trecut în fazele preliminare de trupe din eșalonul secund, ca FC Balotești sau Unirea Slobozia. Victoria zbuciumată în fața echipei lui Adrian Mihalcea i-a propulsat pe axinteni acolo unde, dacă în urmă cu 3 ani se războiau cu Andrășeștiul sau Colelia, nu credeau că vor ajunge vreodată: șaisprezecimile Cupei României. Astfel, ziua de 24 septembrie va fi una istorică pentru comuna Axintele. Pe micuța arenă a localității va poposi nimeni alta decît CFR Cluj, triplă campioană națională... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 13:50 (8285 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Școlile, pregătite pentru elevi!»

Noul an școlar a debutat fără surprize

«Școlile, pregătite pentru elevi!»

Oficialii Inspectoratului Școlar Ialomița au declarat că debutul anului școlar a fost unul lipsit de surprize neplăcute. Potrivit informațiilor oficiale, 97% din cele 250 de unități școlare din județ au aviz sanitar de funcționare, igienizarea spațiilor școlare a fost finalizată, iar cadrele didactice au fost pregătite pentru un nou an școlar. «Școlile sînt pregătite pentru elevi! Mai există probleme tehnice care nu țin de noi și, deocamdată, nu pot fi rezolvate... Dar, per ansamblu, ne-am prezentat bine!» a declarat Ileana Condruț, inspectorul general școlar.

Declarații de început de an... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 12:30 (9479 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 1500 de credincioși, în pelerinaj la Slobozia

Patriarhul Biericii Ortodoxe Române a sfințit pictura Catedralei Episcopale

Eveniment religios de mare amploare la Slobozia. Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a oficiat duminică, 21 septembrie 2014, liturghia de sfințire a picturii Catedralei Episcopale din Slobozia. Prezenți la manifestare au fost premierul Victor Ponta, liderul grupului parlamentar din Senat, Ilie Sârbu, dar și președintele democrat-liberalilor, Vasile Blaga, alături de peste 15000 de credincioși...

Slujba liturgică a început la ora 9,00 Împreună cu Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, au oficiat ceremonialul religios 14 ierarhi... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2014, 17:15 (14522 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Trei răniți într-un accident rutier...

Accident rutier în după-amiaza zilei de vineri, 19 septembrie 2014, în zona Combinatului Chimic Slobozia. Două mașini s-au ciocnit, iar în urma impactului trei persoane au fost rănite... Victimele au fost transportate la spital de paramedicii SMURD. Din informațiile oferite de polițiștii chemați la locul accidentului, incidentul a fost provocat de șoferul unui automobil care a pătruns pe contrasens și s-a lovit de o autoutilitară care venea din sens opus. În urma impactului, ambele vehicule au părăsit partea carosabilă și au ieșit în decor. Victime ale incidentului rutier au fost șoferii vehiculelor și o femeie, pasageră a autoutilitarei. Toate cele trei persoane au fost preluate de ambulanțe... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2014, 17:50 (7876 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Slobozia accident

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Mureșul Tîrgu Mureș 28-25 (14-15)

Al doilea succes pentru fetele lui Paraschiv

Operațiunea «Ardealul» a început foarte bine pentru handbalistele de la CSM Unirea Slobozia. Totuși, chiar dacă victoria a revenit în cele din urmă echipei noastre, meciul nu a fost deloc foarte ușor. Relevantă în acest sens este faptul că în minutul 11 ardelencele conduceau cu 9-5, iar antrenorul Liviu Paraschiv era nevoit să solicite al doilea time-out. Grație pătrunderilor Cristianei Nica, eficacității Alinei Moroianu la punctul de 7 metri sau intervențiilor mereu inspiratei Georgiana Martin, Unirea și-a revenit, dar nu îndeajuns încît să remonteze handicapul pînă la pauză. După 30 de minute a fost 14-15, dar în repriza secundă jocul a fost mult mai bine legat în atac iar fisurile din apărare... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2014, 16:40 (7679 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Războiul pentru Slobozia continuă!

«Dreapta coagulată» atacă la Tribunal administrația locală PSD

La sfîrșitul lunii august 2014, «Dreapta coagulată» din cadrul Consiliului Local Slobozia a părăsit lucrările ședinței ordinare, acuzînd administrația locală de «abuz» și «dictatură administrativă». În lipsa celor 10 consilieri ai Opoziției, consilierii PSD au votat o nouă componență a comisiilor de specialitate din cadrul Consiliului Local. La două săptămîni distanță, pe 10 septembrie a.c., consilierii «Dreptei coagulate» cer Tribunalului Ialomița «anularea în totalitate a actului administrativ (...) privind constituirea Comisiilor de Specialitate ale Consiliului Local Slobozia». Potrivit legii, pînă la judecarea cauzei, administrația locală este obligată să funcționeze cu vechile comisii pentru... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2014, 10:40 (7367 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

Departamentul pentru Lupta Antifraudă îl «jumulește» pe Stănoiu

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

De ani buni, Avicola Slobozia este sinonim cu succesul în afaceri pe o piață europeană extrem de competitivă. Anul acesta însă, firma a fost implicată într-un scandal public care i-a dinamitat poziția de lider. Mai mult, la acest moment, activitatea firmei face obiectul unei anchete a Departamentului pentru Lupta Antifraudă din cauza subvențiilor europene ilegale încasate de către firmă în cadrul Măsurii 215-«Plăți privind bunăstarea animalelor». Potrivit informațiilor noastre, valoarea prejudiciului s-ar ridica la 4 milioane de euro.

Paradisul Avicola, zguduit din temelii
«Avicola... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2014, 16:20 (35442 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Hoții de buzunare, «indexați» de polițiști

Un raport al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, prezentat în cadrul unei ședințe de lucru a Prefecturii Ialomița, arată faptul că polițiștii fac eforturi pentru a curăța străzile județului de infractori. Astfel, potrivit documentului oficial, numărul furturilor la drumul mare sesizate la Poliție a înregistrat scăderi...

Cu ochii în patru după hoții de buzunare Potrivit raportului întocmit de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, furturile reprezintă ponderea cea mai ridicată în ceea ce privește infracțiunile petrecute pe străzile județului.... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2014, 13:35 (7304 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

14 percheziții la Slobozia și Țăndărei

Primarul Țăndăreiului, Cristian Roman, mandat de arestare pentru 30 de zile!

Descinderi la Slobozia, Țăndărei și Gura Ialomiței în această dimineață. Procurorii Parchetului Județean, alături de polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au efectuat 14 percheziții domiciliare la sedii de societăți comerciale și persoane fizice ca urmare a unei anchete ce vizează comiterea infracțiunilor de «abuz în serviciu» și «fals intelectual», privind achiziții publice. La audieri, la sediul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, vor fi aduse 4 persoane pentru audieri. Printre cei audiați se numără Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei, precum și șeful Serviciului Achiziții Publice, din cadrul Primăriei Țăndărei. Asupra acestora planează suspiciuni cu privire la comiterea unor fapte... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2014, 10:20 (217185 vizualizări - 141 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va avea un «Mihai Viteazul» cu greutate

Slobozia va avea un «Mihai Viteazul» cu greutate

Momentul mult așteptat de toți locuitorii Sloboziei de a-l vedea pe Mihai Viteazul în Piața Unirii se apropie de final. Statuia monumentală care-l întruchipează pe voievod mai are nevoie de avizul Ministerului Culturii pentru a fi amplasată pe soclul din piață. Specialiștii trebuie să stabilească dacă sculptura realizată de artistul Vasile Aionesei se identifică cu personajul istoric. La prima vedere, între imaginea domnitorului creionată de cronicari și creația sculptorului există o diferență majoră. Mihai Viteazul de la Slobozia are bardă, paloș dar și cîteva kilograme în plus...

Demitizarea unui domnitor... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 17:10 (32512 vizualizări - 50 comentarii)

Click aici

SPORT

Gustul victoriei, strict interzis

Fotbal, Liga a II-a, Săgeata Năvodari-Unirea Slobozia 1-0

Gustul victoriei, strict interzis

Două egaluri și o înfrîngere a acumulat Unirea Slobozia în acest sezon. Traseu identic cu cel de anul trecut, iar dacă lucrurile vor continua astfel, sîmbătă, 20 septembrie 2014, în duelul de acasă cu CS Balotești, noua echipă a lui Hristu Chiacu, ar trebui să vină și victoria. Unirea a încheiat la Năvodari o săptămînă neagră, începută prin eliminarea din Cupa României, petrecută la Axintele. Retrogradată recent din Liga I și fortificată la nivel de lot cu jucători ca Albuț, Stana, Cîrjă sau Cristi Ganea, Săgeata din Năvodari nu a arătat un fotbal net superior Sloboziei, dar experiența din Liga I și-a spus cuvîntul. A fost de ajuns o intrare a lui Toma din postură de ultim apărător asupra lui... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 14:45 (5879 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Start lansat, final ratat

Handbal, HC Zalău-CSM Unirea Slobozia 28–24 (14-14)

Start lansat, final ratat

Unirea Slobozia e pe 10 după 4 etape, loc care putea fi mult mai înalt dacă elevele lui Liviu Paraschiv aveau mai mare încredere în forțele proprii, în confruntările din ultimele două etape. Mai cu seamă în jocul cu Zalăul de sîmbătă, 13 septembrie a.c., cînd Pavăl și compania au trecut de puțin pe lîngă realizarea unei mari surprize. Trupa vulcanicului Gheorghe Tadici se vede condusă încă din primul minut, după reușita Anei Maria Drăguț. Se face apoi 2-1 pentru Unirea, 3-2, și se merge cap la cap pînă în minutul 11 cînd, după încă o reușită a lui Drăguț, tabela indică un neverosimil 9-6 în favoarea echipei noastre. Vine o perioadă bună pentru gazde, care egalează la 9 pentru ca, ulterior, slobozencele... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 12:30 (4492 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Se lucrează la sala de spectacole «cu geometrie variabilă»

Senzațional!

Slobozia: Se lucrează la sala de spectacole «cu geometrie variabilă»

Începută acum 20 de ani, sala de spectacole «cu geometrie variabilă» a Consiliului Județean Ialomița are o șansă bună să fie finalizată la sfîrșitul acestui an. Potrivit informațiilor oficiale, «la sală se lucrează!». Valoarea finală a acestei investiții va fi de aproape 9 milioane de lei...

Minunea din sala de spectacole
După săptămîni lungi în care ușile sălii de spectacole «cu geometrie variabilă» au stat închise, pe șantierul deschis acolo în 1995 se lucrează din nou. La sfîrșitul săptămînii precedente, ambele intrări erau larg deschise, iar înăuntru, o echipă anemică de ... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 12:05 (6905 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul de Recuperare de la Movila a fost finalizat

O investiție de 3 milioane de lei pentru persoanele cu dizabilități

Săptămîna viitoare, autoritățile județene din Ialomița vor tăia panglica Centrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihică de la Movila. Investiția, realizată cu fonduri europene și județene, se ridică la peste 3 milioane de lei și este prevăzută cu 41 de spații de cazare. Deși nu a fost deschis oficial, Centrul are deja o listă de așteptare...

Sprijin pentru persoanele cu handicap
Potrivit proiectului, Centrul de la Movila, unicul din județ destinat persoanelor cu afecțiuni neuropsihice, se află amplasat în sediul unei foste case de copii dezafectate. Lucrările de amenajare... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 11:15 (8360 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Autogara Nick Touring va deveni bloc-turn

Autogara Nick Touring va deveni bloc-turn

În urmă cu mai bine de un an, prin iunie 2013, scriam despre performanța unică a patronului Nicu Pericli, «moștenitorul de drept» al transportului urban la Slobozia, de a construi într-o zonă interzisă de lege. La începutul acestei toamne, cu numai 2 luni înainte de termenul de finalizare a investiției, revenim cu o informație în premieră. Autogara privată a firmei Nick Touring riscă să se transforme în bloc-turn!

Foaie verde, drum de fier
Saga blocului turn care se profilează în imagine a început în urmă cu 2 ani, cînd patronul firmei Nick Touring, iritat de faptul că nu poate... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 10:45 (10203 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Viitorul Axintele 2-3

Noroc îmbrăcat în alb și verde

Ialomițenii de la Viitorul Axintele au obținut vineri, 12 septembrie 2014, o victorie la limită după o partidă nebună disputată în deplasarea de la Tunari. Ilfovenii au deschis rapid scorul prin Ivan (’5), dar s-au bucurat pentru avantajul de pe tabelă doar 8 minute, Adrian Ilie reușind în minutul 13 egalarea. Soarta partidei părea a fi pecetluită încă din minutul 60, cînd Nicolae Ciochină aducea Viitorul în avantaj, după ce a profitat de serviciul perfect al lui Marin Luca. Tunarii au izbutit egalarea în penultimul minut de joc, cînd experimentatul Alin Ilin l-a învins pe Răduță cu un voleu din interiorul careului. Norocul a fost în final de partea alb-verzilor de la Axintele, Marin Luca făcînd... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 10:25 (6082 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Creatoarea de evenimente de la «Ever Green»

Creatoarea de evenimente de la «Ever Green»

Dana Ionescu are 26 de ani și, cînd s-a apucat să învețe «meseria» asta, nu s-a gîndit nicio clipă că se va îndrăgosti iremediabil... Acum, după 4 ani de muncă și sute de evenimente pe care le-a marcat cu munca și entuziasmul ei, știe că acesta este temelia unui parcurs profesional pe care și-l dorește, ca orice tînără, unic. «Sînt convinsă că există creatori de evenimente mai bine cotați decît mine. Și poate chiar mai talentați. Dar eu am de partea mea entuziasmul vîrstei, capacitatea de a învăța și... o locație unică!».

Fata care nu greșește niciodată
A absolvit o facultate... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 08:15 (10423 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

O victorie și două înfrîngeri la Plopeni

CSS Slobozia nu a început sub cele mai bune auspicii campionatul rezervat junioarelor I. În cele 3 meciuri disputate la Plopeni în perioada 11-13 septembrie 2014, echipa lui Marian Simion nu le-a avut la capacitate maximă pe Adina Nistor și Elena Badea, două dintre cele mai importante piese al Sloboziei. Totuși evoluția tinerelor handbaliste a fost mulțumitoare, ele întorcîndu-se acasă cu un succes la limită, 18-17, împotriva celor de la Art Galați, dar și cu două înfrîngeri. În partida inaugurală, CSS Slobozia s-a înclinat în fața celor de la CSS Constanța cu 23-30 (7-13). Tot înfrîngere a fost și în ultimul joc, cel cu Activ Plopeni, echipă la care activează două dintre recentele campioane mondiale... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 07:10 (6498 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Evaziune cu morcovi

În cursul zilei de sîmbătă, 6 noiembrie a.c., polițiști din Fetești au organizat și desfășurat pe raza municipiului o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor ce efectuează activități de comerț ilicit ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:25
(12345 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr acuzat de proxenetism în Spania, prins de polițiști

Încă un bărbat din Țăndărei a fost arestat de polițiști. Tînărul de 20 de ani a fost prins de polițiști miercuri, 4 noiembrie, pe numele său fiind emis un mandat de arestare european de către autoritățile ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:20
(15317 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Braconier cercetat penal

Un tînăr de 22 de ani din Movilița este cercetat penal de polițiști după ce a fost prins pescuind într-o baltă privată. Bărbatul a fost descoperit joi, 4 noiembrie, cînd cu ajutorul unei plase monofilament ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:19
(13678 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilegal cu legume-fructe

Joi, 4 noiembrie, polițiștii feteșteni au organizat o acțiune al cărei scop principal l-a constituit surprinderea și sancționarea faptelor de comerț ilegal. Astfel, în timpul verificărilor, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:17
(16550 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jandarmii vor asigura ordinea cu ocazia pelerinajului la moaștele Sf. Ioan Gură de Aur

Jandarmii vor asigura, în perioada 5-9 noiembrie 2010, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul laic de mare importanță pentru creștinii ialomițeni și anume, aducerea la Mînăstirea «Sfinții Voievozi ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:23
(10124 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu pentru gestionarea situațiilor de urgență la Fabrica de ulei-Expur

Luni, 8 noiembrie a.c., începînd cu ora 10.00, la sediul Fabricii de ulei Expur din Slobozia se va desfășura un exercițiu pentru gestionarea unor situații de urgență potențial produse la operatorul economic ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:15
(21831 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ivănești, Amara și Slobozia

Flăcările au cuprins joi, 4 noiembrie, în jurul orei 8.00, o baracă metalică pe care o femeie din Ivănești o folosea ca bucătărie și în care gătea la momentul izbucnirii incendiului. Din nefericire, aceasta ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:06
(15136 vizualizări - 0 comentarii)


1000 de pachete de țigări din Moldova, depistate în mașina unui slobozean

La primele ore ale dimineții de miercuri, 3 noiembrie, un slobozean a fost prins de polițiști cu 1000 de pachete de țigări de contrabandă. Bărbatul, de 46 de ani, a fost prins în trafic, în cartierul Bora ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:41
(19365 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Armă deținută ilegal

Un feteștean de 34 de ani a fost prins de polițiști deținînd o armă ilegal. Bărbatul a fost depistat miercuri, 3 noiembrie, în cadrul unei acțiuni specifice a polițiștilor din cadrul Serviciului Arme, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:40
(15817 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești armă


Țăndărei: Cu pește la vînzare

Un comerciant «ambulant» de pește a fost prins de polițiștii din Țăndărei în timp ce încerca să vîndă «marfa» localnicilor. Bărbatul ce se deplasa la volanul unei mașini înmatriculate în Călărași avea ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:39
(16426 vizualizări - 0 comentarii)


Lemne «fără documente» la Perieți și Adîncata, confiscate

Comerț cu lemne la drumul mare. Asta au constatat polițiștii ialomițeni miercuri, 3 noiembrie, în localitățile Perieți și Adîncata. Lemnele erau vîndute de doi bărbați, de 29 respectiv 36 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:37
(13560 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaște sfinte pentru sărbătorirea hramului Mînăstirii «Sfinții Voievozi»

«În perioada 5-8 noiembrie 2010, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului Mînăstirii ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:46
(15525 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziții în cartierul Bora

Locuințele a nouă persoane din cartierul slobozean Bora au fost percheziționate, miercuri, 3 noiembrie. 9 bărbați și 7 femei erau suspecții principali în mai multe dosare de furt aflate în evidențele Poliției ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:35
(15485 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat gardul cimitirului din Urziceni și au fost prinși... după doi ani!

60 de panouri de gard furate de la cimitirul municipal din Urziceni au fost găsite de polițiști. Gardul a fost descoperit la locuința unui bărbat, de 38 de ani, din Grindu. Bunurile fuseseră furate de alți ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:33
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


TIR în flăcări pe autostradă

O țigare aprinsă aruncată la întîmplare a fost sursa aprindere a unei rezerve de furaje în localitatea Gimbășani. Flăcările s-au aprins marți, 2 noiembrie și amenințau casa unui cetățean din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:32
(13304 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Copil de 4 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 4 ani, din localitatea Luciu, a fost marți, 2 noiembrie, victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs din cauza faptului că minorul, lăsat nesupravegheat, a încercat să traverseze ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:30
(13093 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu accident


Slobozia: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Deși avea permisul de conducere suspendat, asta nu l-a împiedicat să conducă mașina. Este vorba de un tînăr slobozean, de 24 de ani, prins de polițiști conducînd fără permis, în noaptea de 2 spre 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:28
(13089 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Lemn vîndut ilegal

Temperaturile scăzute scot la iveală tot mai multe infracțiuni la regimul silvic. Ultima dintre acestea s-a produs marți, 2 noiembrie, în comuna Gheorghe Lazăr, unde polițiștii din localitate au prins în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:24
(14288 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:20
(9567 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:04
(8213 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Armă din primul război mondial, deținută de un localnic

Descoperire inedită la Făcăeni: o armă folosită în primul război mondial a fost găsită de polițiști la un localnic. Arma a fost găsită în posesia unui bărbat, de 45 de ani, din localitate, care a povestit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(16444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni armă


Gheorghe Doja: Băut și fără permis, la volan

Din ce în ce mai des, pe șoselele ialomițene sînt înregistrate cazuri de consum de alcool la volan sau conducere fără permis. De această dată, la Gheorghe Doja, noaptea trecută, polițiștii au depistat în ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(14488 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A încercat să-și întoarcă mașina în șosea și a lovit un scuter

A vrut să-și întoarcă mașina în mijlocul străzii și a sfîrșit provocînd un accident rutier. Victima, un tînăr de 22 de ani, a fost dusă de urgență la Spital fiind rănită... Marți, 1 noiembrie, o șoferiță ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(13650 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Tineri reținuți pentru furt

După ce au furat 500 de lei dintr-o societate comercială, doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de către polițiști. Capetele de acuzare pe numele celor doi indivizi ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(16778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Miloșești furt


Gârbovi: Condamnat la închisoare, încarcerat

Un bărbat de 38 de ani, condamnat de magistrații ialomițeni la închisoare, a fost prins de polițiștii din Urziceni. Bărbatul se sustrăgea executării pedepsei dar a fost prins luni, 1 octombrie, aflîndu ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:45
(17197 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


Bordușani: Dosare penale pentru furt de cereale

Cinci bărbați și două femei din Bordușani sînt acuzați de furt de cereale. Asta după ce în cadrul unei acțiuni intercomunale polițiștii din Bordușani și Făcăeni i-au prins în flagrant la furat de cereale ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:43
(15583 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Căruță lovită de o mașină

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 29 octombrie, la Bordușani, o căruță a fost lovită din spate de o mașină. Atelajul hipo, condus de o femeie de 56 de ani nu era semnalizat, motiv pentru care nu ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:09
(14157 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șofer» fără permis, la plimbare

Inconștiența și teribilismul tinerilor produc multiple evenimente în traficul ialomițean. Iar acestea nu sînt deloc rare. Ultimul dintre acestea vizează un tînăr de 28 de ani, din Țăndărei, ce a avut ghinionul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:08
(16283 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție comercianți! Lipsa documentelor justificative se transformă în amenzi

Comercianții de ocazie au intrat la sfîrșitul săptămînii trecute în vizorul polițiștilor feteșteni angrenați într-o acțiune al cărei scop l-a constituit prevenirea și combaterea activităților de comerț ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(15189 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Pieton accidentat

Sîmbătă, 30 octombrie, la Ciochina s-a petrecut un accident rutier. În urma evenimentului un bătrîn de 76 ani din localitate a fost rănit. Potrivit polițiștilor, victima a vrut să traverseze șoseaua prin ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(13307 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...