Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Orașul Slobozia este o GROAPĂ DE MOLOZ

Concluzie logică

Orașul Slobozia este o GROAPĂ DE MOLOZ

Neutralizarea unei tone de moloz în Slobozia costă 100 de lei. În aceste condiții, tot mai multe firme preferă să arunce molozul în zonele periferice ale municipiului. Mai bine orientați, clienții politici ai administrației, aruncă molozul «la cerere», acolo unde reprezentanții administrației locale decid. Cine vrea să fie cinstit și să plătească legal acest serviciu, regretă «Am plătit de mi-au sărit ochii din cap. Op’șpe milioane pentru o remorcă. Am zis că nu-i adevărat!» explică revoltat proprietarul unei case în construcție.

Neutralizarea molozului costă bani grei
De zeci... [citește_tot_articolul]

11 August 2014, 15:20 (7157 vizualizări - 10 comentarii)

POLITICĂ

Primarul din Urziceni, viitorul președinte al Consiliului Județean Ialomița

Primarul din Urziceni, viitorul președinte al Consiliului Județean Ialomița

Confuză și abulică, politica ialomițeană este, cu fiecare lună care trece, tot mai vulnerabilă la scenariile politice colportate de ziarul Independent. Iar în condițiile expuse mai sus, scenariul susținerii primarului orașului Urziceni, Constantin Sava, la șefia Consiliului Județean în 2016 capătă tot mai multă credibilitate. Într-un puseu de megalomanie controlată, acesta confirmă și el interesul pentru cea mai înaltă funcție din județ. «Este singura soluție pentru a face o altfel de politică!» ne-a declarat acesta.

Viitorul sună bine pentru Marinică... [citește_tot_articolul]

11 August 2014, 08:50 (11305 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Săgeata albastră» de la Amara

«Săgeata albastră» de la Amara

Vasile Iacob are 58 de ani și îl găsiți pe malul lacului, la nudiști. E o legendă vie. A înotat cîndva pentru Clubul Dinamo, 67 de kilometri pe Dunăre, în aval. A ieșit din apă primul, după un maraton epuizant, de 12 ore. Dar lacul nu-l cunoaște pentru performanțele lui de sportiv profesionist... E celebru pentru că a fost primul care a trecut lacul Amara înot, legat de mîini și de picioare!

«Eu cînd înot, parcă visez!»
E mărunt de statură, cu carnea bătută de muncă și ars de soarele verii. Iar în jurul lui s-au țesut legende. «Înoată fără mîini!». «Poate să stea sub apă juma... [citește_tot_articolul]

10 August 2014, 10:05 (7972 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Almarom 2001 transportă GRATUIT dializații Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Premieră în sănătatea ialomițeană

Almarom 2001 transportă GRATUIT dializații Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scandalurile publice legate de transportul ilegal și suprataxat al pacienților care fac dializă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au luat sfîrșit. De 6 luni, unitatea medicală a reziliat contractele oneroase încheiate cu SC Andalex Constanța, preferînd să atribuie serviciul societății Almarom 2001 din Slobozia. Operatorul local transportă gratuit acum cei 10 bolnavi care au nevoie de dializă.

Scandaluri publice marca SC Andalex
Transportul nemedicalizat efectuat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a iscat numeroase scandaluri publice. Timp de 5 ani, acest serviciu... [citește_tot_articolul]

9 August 2014, 08:50 (13712 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Epurări politice în învățământul ialomițean

Alți directori, aceleași școli

Epurări politice în învățămîntul ialomițean

Social-democrația ialomițeană a reușit să zdrobească și ultima rămășiță de liberalism din școlile ialomițene. Printr-un ordin semnat de actualul șef al învățămîntului județean, de la 1 august 2014, 19 directori, 11 directori adjuncți și 6 inspectori de specialitate, cu simpatii anti PSD, au rămas fără funcții! Ileana Condruț, actualul inspector școlar general al județului, a reușit astfel s-o detroneze pe Otilia Dumitru, considerată maestra schimbărilor politice din școli. Puțini dintre noii șefi ai unităților școlare sînt însă eligibili pentru a ocupa aceste funcții...

Schimbări de sus în jos... [citește_tot_articolul]

8 August 2014, 12:39 (33896 vizualizări - 57 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia primarului Stoica

Slobozia primarului Stoica

Între speranțele comunității și realitate există o prăpastie pe care puțini o cunosc și doar cîțiva inițiați o conștientizează. Poate de aceea și obișnuim să spunem, superiori, că primarul (oricare ar fi el!) ori fură, ori e incompetent, ori e prost. Nu înțelegem niciodată de ce oamenii capabili sînt marginalizați, cum ajung doar «leprele» în frunte și unde am greșit de am ajuns în situația asta «din care nu ne mai scoate nici dracu’». Fără a avea pretenția că a descoperit roata, Independent vă oferă niște posibile răspunsuri la întrebări cu care vă nefericiți de 25 de ani, prezentîndu-vă programul de audiențe al primarului Alexandru Stoica... [citește_tot_articolul]

7 August 2014, 16:20 (19982 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Apa otrăvită» nu poate fi tratată

Urziceni va deveni oraș «balnear»

După ani de zile de așteptare, realitatea de la Urziceni nu mai poate fi cosmetizată. Noua sursă de apă a orașului este infestată cu sulf și hidrogen sulfurat. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița spun că sursa apa nu poate primi aviz sanitar. Primarul Constantin Sava vrea rezultate...

Apa nu poate fi tratată
După 2 ani de la termenul stabilit pentru finalizarea ei, investiția în noua sursă de apă a locuitorilor din Urziceni se dovedește un eșec. Potrivit informațiilor furnizate de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița, apa înregistrează valori de pînă... [citește_tot_articolul]

7 August 2014, 10:35 (7283 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Țeapă de manual la Loto 6/49

Ialomița: Loteria Română păcălește jucătorii

Țeapă de manual la Loto 6/49

Drept la Replică al Companiei Naționale «Loteria Română»

Un jucător la Loto 6/49 din comuna ialomițeană Gheorghe Lazăr reclamă faptul că de 3 luni așteaptă să intre în posesia premiului de 18200 de lei pe care l-a cîștigat, însă reprezentanții Loteriei Române refuză să-i dea banii. Contactați de reporterii Independent, oficialii instituției au evitat să ofere un punct de vedere cu privire la această situație...

Biletul cu ghinion
Florinel Stanciu, din Gheorghe Lazăr, este asemeni milioanelor de jucători care visează să se îmbogățească jucînd la Loto. Ce n-a știut el este că Loteria... [citește_tot_articolul]

7 August 2014, 08:45 (35655 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Cazacu s-a întors la guvernare

Politichie locală

Cazacu s-a întors la guvernare

După 6 ani de așteptare, Cazacu Marinică s-a întors la guvernare. Călare pe mîrțoaga Alianței Creștin-Liberale, formată în urmă cu 2 săptămîni la București, acesta a devenit, prin efectul pervers al altoirii politico-administrative, coleg de guvernare locală cu președintele PSD Silvian Ciupercă. Singurul care a acceptat să vorbească deschis despre acest melanj politic rămîne președintele PNL, Ioan Martin. «V-aș ruga să nu tratați cu superficialitate acest proiect politic!» ne-a declarat acesta.

Ciupercă-Martin-Cazacu
Știți butada aia care spune că numai cine nu muncește, nu greșește... [citește_tot_articolul]

6 August 2014, 11:20 (10791 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban a fost condamnat la faliment

Consilierii locali, groparii furnizorului de apă

Urban a fost condamnat la faliment

De mai bine de 10 ani, administrația locală susține că luptă pentru salvarea SC Urban. Ședința AGA SC Urban de săptămîna trecută demonstrează însă altceva. Cu un consiliu de administrație format din marionete și o Adunare Generală a Acționarilor (respectiv consilierii locali ai Sloboziei) incapabilă să adopte decizii radicale, SC Urban este sabotat din interior. Cu datorii totale de 16,8 milioane lei și conturile blocate de mai bine de 5 ani, societatea se îndreaptă spre un faliment pe care declarațiile oficialilor locali nu îl pot bloca. În aceste condiții, declarația publică a directorului societății, Valentin Cilibeanu, se dovedește de un cinism fără precedent. «Adunarea Generală a Acționarilor... [citește_tot_articolul]

5 August 2014, 15:20 (7281 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara: Trimis în judecată pentru «înșelăciune»

Amara: Trimis în judecată pentru «înșelăciune»

Un bărbat fără ocupație din Amara a devenit, cu acte fictive, sudor profesionist pe un șantier din Constanța. Pe baza documentelor false el a înșelat o firmă de leasing și și-a procurat o mașină de 16 mii de euro. Automobilul l-a vîndut, iar banii i-a cheltuit. Acum trage ponoasele faptei sale și riscă să ajungă după gratii...

Anchetatorii i-au demonstrat vinovăția
Cazul descris mai sus a fost investigat de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Anchetatorii au fost sesizați de către oficialii firmei de leasing de la malul mării. Potrivit, informațiilor, anchetatorii... [citește_tot_articolul]

5 August 2014, 14:20 (7108 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Avantaj Slobozia!

Tenis de cîmp, Junior Davis Cup, un succes

Avantaj Slobozia!

30 iulie 2014-1 august 2014 a fost o nouă perioadă în care tenisul juvenil a adus Slobozia în centrul atenției. Junior Davis Cup by BNP Paribas a adunat la Arenele TenisCon din orașul nostru cei mai buni tineri tenismeni sub 16 ani din România, Belarus, Olanda, Portugalia, Serbia, Israel, Estonia și Germania. Aceste echipe au luptat pentru calificarea finală a competiției, care se va derula în Franța și, unde, doar primele două clasate au obținut bilete de participare. «A fost un turneu foarte reușit, iar eu am fost plăcut surprinsă de organizare, avînd în vedere că Slobozia găzduiește, în premieră, o competiție de asemenea anvergură» ne-a declarat directorul turneului, Cătălina Cristea. «Acest... [citește_tot_articolul]

5 August 2014, 12:30 (13750 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere cu CS Afumați

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Înfrîngere cu CS Afumați

După o victorie și un egal în partidele disputate împotriva călărășenilor de la Înainte Modelu a venit și ziua unei înfrîngeri amicale. Unirea Slobozia a jucat sîmbătă, 2 august 2014, contra reprezentantei Ligii a III-a, CS Afumați. Adrian Mihalcea a folosit, ca de obicei, două formule de echipă, pe teren intrînd cei 24 jucători pe care-i are la dispoziție în cantonamentul de la Predeal. În repriza secundă și-a făcut apariția și unicul fotbalist nou din lotul Unirii: atacantul de 23 de ani, Daniel Ene, ultima dată la CSM Mioveni. La celălalt atacant care s-a pregătit cîteva zile cu galben-albaștrii, Sergiu Arnăutu, s-a renunțat. În prima repriză a jocului cu CSM Afumați pe teren au intrat: Dobre... [citește_tot_articolul]

5 August 2014, 10:55 (6490 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Trei turnee în trei săptămîni

Miercuri, 30 iulie 2014, handbalistele de la Unirea Slobozia au disputat un interesant joc amical în compania mult mai titratei Corona Brașov, echipă obișnuită nu doar cu meciurile din Liga Națională, ci și cu aerul tare al Cupelor Europene. Brădeanu, Chiper sau Dincă sînt doar cîteva dintre jucătoarele de echipă națională care alcătuiesc nucleul dur al Coronei. Unirea a făcut un joc încurajator, luptînd cot la cot cu brașovencele și fiind aproape de a obține un succes blocat doar de multitudinea ratărilor. 30-28 (14-10) pentru Corona, a fost scorul final al întîlnirii, iar Unirea dă semne că poate face lucruri frumoase în primul eșalon handbalistic. Pînă la startul acestuia mai sînt 24 de zile... [citește_tot_articolul]

5 August 2014, 08:40 (5430 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două autoturisme s-au ciocnit frontal!

Polițist local din Țăndărei, implicat într-un accident rutier

A fost panică pe șoseaua care leagă orașul Țăndărei de municipiul Slobozia, în noaptea de luni spre marți, 4/5 august 2014. Două autoturisme s-au ciocnit frontal, iar două persoane au ajuns la spital. Din fericire, victimele s-au ales cu răni ușoare!
Una dintre mașinile implicate în accidentul care s-a petrecut la intrare în orașul Țăndărei era condusă de un angajat al Poliției Locale, iar în cealaltă se afla o tînără, rudă apropiată a unui consilier local din oraș. Din primele informații, se pare că automobilele s-au lovit frontal. În urma evenimentului rutier, ambii conducători auto au ajuns la Spitalul Orășenesc din Țăndărei. Din fericire, atît șoferița, cît și polițistul local s-au ales... [citește_tot_articolul]

5 August 2014, 00:05 (7864 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plângeri penale ÎMPOTRIVA Spitalului Slobozia

Plîngeri penale ÎMPOTRIVA Spitalului Slobozia

Controlul Camerei de Conturi Ialomița la Spitalul Județean de Urgență Slobozia continuă să producă efecte. Dincolo de măsurile pe care instituția le-a propus pentru recuperarea prejudiciilor economico-financiare, auditorii unității au sesizat și organele de urmărire penală. 3 dintre abaterile pe care le-au constatat la spital vor face obiectul unor dosare penale. Ziarul Independent vă dezvăluie, în rîndurile de mai jos, care sînt acestea.

Sesizări penale la Spitalul din Slobozia
Cele mai multe măsuri dispuse de Camera de Conturi... [citește_tot_articolul]

4 August 2014, 08:45 (14218 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

«La sfârșitul lui august facem baie în bazinul olimpic!»

Administrația slobozeană lansează un nou termen

«La sfîrșitul lui august facem baie în bazinul olimpic!»

Bazinul de înot olimpic de la marginea orașului a intrat în «probe tehnice». La începutul săptămînii precedente, el a fost umplut cu apă. Primarul Alexandru Stoica promite că «la sfîrșitul lunii august 2014, vom face baie în bazinul olimpic.» Valoarea acestei investiții, gestionată de Compania Națională de Investiții, se ridică la peste 8 milioane de lei.

O poveste veche de 5 ani...
Programul «Bazine de Înot», realizat prin Compania Națională de Investiții «CNI» SA, s-a adresat autorităților publice locale care solicitau «construirea de bazine noi, finalizarea structurilor începute... [citește_tot_articolul]

3 August 2014, 21:30 (12605 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Primarul din Bărbulești, trimis în judecată pentru «luare de mită»

Faptele de corupție ale aleșilor locali

Primarul din Bărbulești, trimis în judecată pentru «luare de mită»

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările în dosarul de corupție deschis pe numele primarului din Bărbulești. Anchetatorii l-au trimis în judecată pe Vasile Liță, sub acuzația de «luare de mită». În aceeași cauză va da socoteală în fața judecătorilor și afaceristul Răzvan Georgian Cocioran. Acesta este acuzat de «dare de mită». Cei doi se află în prezent în arest preventiv. Cazul de la Bărbulești este printre puținele care au putut fi probate. În lung de linie, Parchetele din județ instrumentau în cursul anului precedent peste 50 de dosare penale care vizau funcționari din administrația publică locală.

Corupție în feuda țigănească de la Bărbulești... [citește_tot_articolul]

3 August 2014, 16:25 (6218 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Microbuzele școlare, microbuze electorale

Ialomița: Microbuzele școlare, microbuze electorale

În urmă cu o săptămînă, Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, condus de Liviu Dragnea, a împărțit în toată țara microbuze școlare. Județului Ialomița i-au revenit un număr de 16 astfel de mașini, de care au beneficiat doar primăriile PSD. Ceea ce se dorea a fi un sprijin pentru copiii care merg la școală, este de fapt o pregătire pentru viitoarea campanie electorală. Că doar votanții social-democrați nu pot fi cărați la urne cu mașini al căror termen de valabilitate a expirat demult. În lung de linie, primarii beneficiari de microbuze școlare se plîng însă că întreținerea acestor vehicule atentează la bugetele locale...

Mașini noi pentru elevii social-democrați... [citește_tot_articolul]

3 August 2014, 15:10 (6643 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

UPDATE Buzoianul Teodor Manciulea, cîștigătorul «Trofeului Tinereții» Amara 2014

Amara a ascultat doar muzică LIVE!

Ediția cu numărul 47 a «Trofeului Tinereții» s-a desfășurat sub semnul muzicii live. Cei 13 concurenți au fost acompaniați de band-ul compozitorului Ionel Tudor. Atmosfera pe scenă a fost întreținută, după o absență de 12 ani, de prezentatorul Octavian Ursulescu. Cea mai apreciată concurentă a fost Alina Matache, din Amara...

Concurenți acompaniați de instrumentiști Față de edițiile anterioare, «Trofeul Tinereții» de anul acesta a adus muzica mult mai aproape de sufletul publicului. Instrumentiștii din formația compozitorului Ionel Tudor au venit la Amara pentru a-i acompania pe concurenți... [citește_tot_articolul]

3 August 2014, 12:30 (7269 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Se fură din supermarket

Joi, 6 mai a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de două ori, la intervale orare diferite, de către agentul de pază al unui supermarket din municipiu, despre faptul că a surprins două persoane ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:21
(17806 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt supermarket


Andrășești: Scandal la Postul de Poliție

Trei bărbați din Căzănești au fost sancționați contravențional cu amenzi a căror valoare depășește 5000 de lei și sînt cercetați și penal. Asta după ce, pentru a-și scăpa prietenul de rigorile legii, au ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:13
(32531 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Infractor încarcerat

Miercuri, 5 mai, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat, reținut și încarcerat în arestul Inspectoratului un bărbat, de 45 de ani, domiciliat în municipiu, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:59
(25778 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Oale confiscate de polițiști

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, în cursul zilei de miercuri, 5 martie a.c., au acționat în sistem integrat pe raza municipiului reședință de județ urmărind prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:57
(22167 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiști în școli

În cursul zilei de miercuri, 5 mai, la nivelul municipiului Urziceni și al comunei Gheorghe Doja au fost desfășurate multiple activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:48
(22868 vizualizări - 0 comentarii)


Campania SAPS 2010: Peste 814000 cereri de plată depuse la APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care și-au completat declarația de suprafață prin intermediul aplicației IPA Online că trebuie să depună la Centrele APIA și o ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 14:25
(19776 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului-12,2%

La sfîrșitul lunii aprilie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 12851 persoane, din care 6598 șomeri indemnizați, respectiv 6253 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:34
(15769 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 3 mai, jandarmii slobozeni, aflați în patrulare în zona fostului Complex Gheorghe Lazăr, au auzit zgomote suspecte în incintă. Intrînd în curtea Complexului, au observat într ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:18
(22897 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Comerciant ambulant prins de jandarmi

Marți, 4 aprilie, jandarmii din Țăndărei au fost sesizați despre faptul că, pe o stradă din localitate, o persoană comercializează articole de îmbrăcăminte ce poartă diverse inscripții. Urmare a cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:17
(23187 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Biciclist mort urmare a unui accident

Marți, 4 mai a.c., în jurul orei 16.45, pe DN1D, în apropierea localității Jilavele, s-a produs un accident rutier, în urma căruia o persoană a decedat. Potrivit cercetărilor, polițiștii au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 14:00
(14281 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: În 48 de ore, amenzi de peste 43000 de lei

Poliția Rutieră, în ultimele 48 de ore, a aplicat 216 sancțiuni contravenționale. 85 au fost acordate șoferilor care au depășit viteza maximă admisă pe drumurile publice sau au efectuat opriri neregulamentare ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 13:55
(18052 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 10:42
(15526 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 09:15
(13211 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 543 de bărbați, în concediu pentru creșterea copilului

Potrivit datelor statistice date publicității de reprezentanții Agenției de Prestații Sociale, instituție creată pentru plata tuturor tipurilor de alocații, tot mai mulți bărbați solicită acordarea de indemnizații ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:14
(20084 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Arestat după ce a înjunghiat un tînăr

În cursul zilei de marți, 4 mai, un tînăr, de 28 de ani, din Miloșești, a fost arestat, pe numele acestuia Tribunalul Ialomița emițînd un mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 de zile, pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:08
(24930 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Școlile, în atenția polițiștilor

Luni, 3 mai, în intervalul orar 10,00-18.00, polițiștii dinFetești, în colaborare cu jandarmi și polițiști de frontieră au acționat în unitățile de învățămînt și în zona adiacentă acestora, acțiunea avînd ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:07
(23885 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Furt de energie electrică

Marți dimineață, începînd cu ora 07,00, polițiștii din Țăndărei, în colaborare cu jandarmi și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat, timp de două ore, în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:06
(22047 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe Matei Basarab

La începutul săptămînii, respectiv luni, 3 mai, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier. Cauza producerii accidentului a fost neacordarea priorității de trecere la schimbarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:05
(23828 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, raiul asistaților social: În doar trei luni, 2 milioane de lei pentru beneficiarii Legii 416

Suma cheltuită și raportată de autorități săptămîna precedentă tinde să demonstrează neputința celor în drept în privința eradicării fenomenului ajutorului social. Mii de familii din județul Ialomița beneficiază ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:01
(13008 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr surprins băut la volan de două ori în aceeași noapte

Sîmbătă, 1 mai a.c., în vizorul polițiștilor din Țăndărei au intrat discotecile din mediul rural. Acțiunea a presupus legitimarea a peste 50 de persoane, 26 de autovehicule fiind controlate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:22
(24166 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Încercînd să parcheze, a lovit-o cum mașina pe trotuar

Duminică, 2 mai a.c., în jurul orei 14.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de o femeie din localitate despre faptul că sora sa, în vîrstă de 27 de ani, a fost victima unui eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:20
(12122 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Îi lucra în curte și i-a furat banii din casă

Sîmbătă, 1 mai a.c., polițiștii din Gheorghe-Lazăr au fost sesizați de un localnic asupra faptului că, de la începutul acestui an și pînă în luna aprilie, persoane necunoscute i-ar fi sustras, în repetate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:11
(21694 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: Tînăr de 17 ani, «șofer» fără permis

În cursul după-amiezii de duminică, 2 mai a.c., polițiștii din Ciochina au depistat pe raza localității Orezu un autoturism la volanul căruia se afla un localnic. Oprind regulamentar autovehiculul, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:06
(25931 vizualizări - 0 comentarii)


De 1 Mai polițiștii au lăsat 9 șoferi fără permise

De 1 și 2 Mai, abaterile de la normele rutiere au fost sancționate cu fermitate de către polițiști. Astfel, au fost verificați peste 150 de participanți la trafic, fiind sancționați peste 100 de conducători ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:04
(23275 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a organizat duminică 3 mai a.c., în municipiul Urziceni, mai multe exerciții demonstrative pregătite de jandarmii din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 11:45
(22058 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins cu 138 de kg de scrumbie

În cadrul acțiunii pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, polițiștii au depistat joi, 29 aprilie a.c., în jurul orei 14.45, pe DN 2A, în localitatea Țăndărei, un autoturism la volanul ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15348 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat de arestare pentru un recidivist

Un bărbat, în vîrstă de 30 de ani, din localitatea Valea Ciorii, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de joi, 29 aprilie, după ce instanța a emis pe numele său un mandat ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15598 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune pentru prevenirea furturilor de animale

În cursul nopții de joi spre vineri, 29/30 aprilie a.c., în intervalul orar 22.00-03.00, Poliția Municipiului Slobozia a organizat și executat o acțiune împreună cu agenți din cadrul Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(13022 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 20000 de lei de la Poliția Rutieră

În ultimele 24 de ore, polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(12851 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, ploșniță la grâu!

Atenție, ploșniță la grîu!

«Unitatea Fitosanitară Ialomița atenționează toți producătorii agricoli din județ să-și controleze culturile de grîu pentru determinarea adulților de ploșniță cerealelor» atenționează directorul Maria ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 11:36
(26941 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...