Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Antreprenor la mine acasă

Antreprenor la mine acasă

Florina Ștefan are 25 de ani și 3 slujbe. Crede că oricine poate reuși să dezvolte o afacere, dacă își propune acest lucru. Muncește 18 ore pe zi, e obsedată de cuvîntul dat, dezarmant de sinceră și atît de energică încît, uneori, își dorește ca ziua să aibă 48 de ore ca să realizeze tot ce își propune!

O absolventă de facultate fără viitor
În urmă cu 2 ani intra pe ușa Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița solicitînd să beneficieze de una dintre măsurile active ale instituției. Acum, după două afaceri ratate și mii de ore de muncă își amintește rîzînd ziua... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 18:25 (7839 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Tur de forță pentru Viitorul Axintele

Patru victorii și un egal arată bilanțul celor de la Viitorul Axintele în turul play-off-ului. Cele 13 puncte realizate consolidează poziția secundă în clasament, singurul obiectiv pe care îl mai pot realiza ialomițenii în acest sezon avînd în vedere distanța considerabilă care îi desparte de liderul FC Voluntari. În etapa de vineri, 9 mai 2014, Viitorul a primit vizita celor de la Afumați. A fost un meci dificil, decis de inspirația mijlocașului ofensiv Mihai Croitoru, aflat la primele reușite pentru axinteni. Croitoru a deschis scorul în minutul 28, printr-un șut de la 30 metri care a țintit vinclul. Finalul meciului a fost unul de-a dreptul fierbinte. Fundașul Viitorului, Bogdan Matei a văzut... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 16:25 (8001 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Două deplasări, două succese

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Două deplasări, două succese

Handbalistele de la CSM Unirea Slobozia vor evolua sîmbătă, 17 mai 2014, în ultimul meci al Campionatului Diviziei A. Promovate în Liga Națională, elevele lui Liviu Paraschiv vor primi în Sala Sporturilor din Slobozia vizita Științei București, echipă antrenată de fosta extremă dreaptă a Naționalei României, Nicoleta Gîscă Alexandrescu. Ultima săptămînă a însemnat două deplasări pentru Unirea, terminate cu succese facile. Astfel, echipa noastră a trecut miercuri, 10 mai 2014, la Plopeni de Activ cu 37-25 (21-12). Pentru Slobozia au marcat Nica-9 goluri, Stănciulescu-6, Moroianu-5, Simion-4, Drăgan-4, Popescu-3, Urse-3, Băcăoanu-2, Veșcă-1. Mult mai la îndemînă le-a fost uniristelor deplasarea... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 14:20 (6687 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

CAR-urile au cea mai bună dobândă la depunere

Bani albi pentru zile negre

CAR-urile au cea mai bună dobîndă la depunere

În fiecare an, Banca Națională a României realizează statistici legate de modul în care românii își economisesc banii. Într-un astfel de raport, ialomițenii se află pe unul dintre ultimele locuri din țară la depozitele bancare. Există, totuși, și un revers al medaliei. Cei care vor o dobîndă mai atractivă decît cea oferită de bănci, au la dispoziție CAR-urile, unde dobînda la depozite poate ajunge la 15% pe an!

Folclor urban și realitate seacă
Este de notorietate povestea clientului care depune 2000 de lei la bancă și, după 3 luni, primește înapoi mai puțin cu 20 de lei, din cauza... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 10:15 (26395 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Abatorul-Țăndărei 2-2. Avantaj Fierbinți!

Etapa a 26-a disputată, sîmbătă, 10 mai 2014, a consemnat cum îi stă bine unui campionat de fotbal care se respectă și o surpriză: Abatorul a reușit un 2-2 de efect în fața Țăndăreiului, care nu-i ajută prea mult pe slobozeni, dar îi vine ca turnat Unirii Fierbinți. Aceasta a trecut extrem de lejer de confruntarea cu Viticola și s-a desprins la două puncte de Țăndărei cu 4 etape înainte de final. Locul 3 pare tot mai aproape de Recolta Gheorghe Doja, mai ales după ce Reviga a mai pierdut 3 puncte, de data aceasta la Munteni Buzău. În partea de jos a clasamentului, Amara pare scăpată de grijile retrogradării după al doilea succes consecutiv consumat în dauna Viitorului Platonești. Etapa viitoare... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 08:10 (7312 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fabrica de «țepari» de la Slobozia

9 bănci păcălite de o rețea infracțională organizată

Fabrica de «țepari» de la Slobozia

Perioada de aur a creditelor bancare a fost mană cerească pentru infractori. 9 unități bancare au fost înșelate de membrii unei rețele organizate care își avea nucleul în Slobozia. Cercetările au început în anul 2008 și s-au finalizat recent, cînd rețeaua a fost destructurată de procurorii DIICOT Ialomița. Cu ajutorul unor complici, suspecții fabricau documente prin intermediul cărora solicitau credite în lei și valută. Prejudiciul estimat de anchetatori se apropie de suma de un milion de lei, însă în realitate este mult mai mare. Cazul se judecă la Tribunalul Ialomița, principalii suspecți fiind cercetați în stare de libertate.

36 de credite acordate ilegal... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2014, 15:50 (19941 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, un deșert administrativ

În fiecare an, Prefectura Ialomița face publice datele privind dezvoltarea județului, în funcție de cerințele Platformei de Guvernare. Aceste informații sînt cuprinse într-un plan de acțiune, denumit sugestiv Planul Orientativ de Dezvoltare Economică și Socială (PODES). Din acest punct de vedere, se poate aprecia faptul că gradul de dezvoltare a Ialomiței bate pasul pe loc. Resursele financiare limitate sînt principala piedică în procesul de emancipare administrativă, economică și socială a întregului județ.

Ce este PODES? Pe plan local, PODES reprezintă o monitorizare a modului în... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2014, 10:40 (3842 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

«Fafa», omul de la «butoane»

Grup infracțional organizat la Urziceni

«Fafa», omul de la «butoane»

Scandalul public iscat în urma arestării preventive a judecătorului Stan Mustață de la Curtea de Apel București se mută în Ialomița. Potrivit DNA-Structura Centrală, în același dosar este urmărit penal și Ion Boraciu, zis și «Fafa», din Urziceni. Rolul său era acela de intermedia șpăgile care ajungeau la magistratul corupt. Îndeplinea această sarcină alături de grefiera Mariana Curea și un apropiat al judecătorului, pe numele său Florian Alexandru. În sarcina lui «Fafa» procurorii anticorupție din București au reținut fapte de «luare de mită», «trafic de influență» și «constituire de grup infracțional organizat».

Cine este «Fafa»?... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2014, 15:20 (18976 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

GAL «Maia-Catargi» întregește Ialomița europeană

A apărut cel de-al patrulea Grup de Acțiune Locala din județ

GAL «Maia-Catargi» întregește Ialomița europeană

Marți, 6 mai 2014, la Fierbinți, a avut loc ședința de constituire a parteneriatului GAL «Maia-Catargi». Inițiativa aparține autorităților publice din zonă, dar și oamenilor de afaceri interesați de susținerea eforturilor administrației locale de dezvoltare a mediului economic și social. La întîlnire a participat Alexandru Potor, președinte al Federației Naționale a GAL-urilor din România. «Este o performanță pentru noi, dar mai ales pentru județ, pentru că în acest fel integrăm toate localitățile din Ialomița în Grupuri de Acțiune Locală!» a declarat, cu acest prilej, Alexandru Potor.

Ultima pată albă de pe harta Ialomiței... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2014, 11:15 (8806 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Hora», vinul care te îngroapă

«Hora», vinul care te îngroapă

O acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni, demarată în Săptămîna Mare, a avut un rezultat uluitor. Oamenii legii au reușit să confiște 27000 litri de vin. Cercetările ulterioare au stabilit faptul că produsul era importat din Bulgaria și urma să fie vîndut în Slobozia și Urziceni. Mai mult, supus unor analize, vinul bulgăresc avea o calitate îndoielnică. Laboratoarele au arătat că în recipientele de plastic în care fusese îmbuteliat se afla un lichid compus din apă, alcool etilic și coloranți. Compoziția, spun specialiștii care au testat-o, ar fi putut pune în pericol sănătatea consumatorilor. Pentru vinul contrafăcut, distribuitorii ialomițeni au plătit amenzi de peste 100 mii de lei..... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 16:10 (6368 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Un an întârziere la gara de 6 milioane de euro

Slobozia: Un an întîrziere la gara de 6 milioane de euro

Închiderea CFR Marfă e cu atît mai absurdă cu cît, de 3 ani încoace, Gara Slobozia a intrat într-un amplu proces de reabilitare. Reamintim că în anul 2011 gara din Slobozia a devenit parte a unui proiect selectat în cadrul «TRANS-Programul Operațional Sectorial Transport», co-finanțat de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională. Valoarea proiectului se ridică la peste 21 milioane de lei, iar termenul final de execuție ar fi fost luna mai a anului 2013. Banii necesari investiției sînt asigurați în proporție de 70 la sută din fonduri europene. Gara cea nouă va avea 307 metri pătrați suprafață desfășurată și, printre altele, și un pasaj subteran care să facă legătura cu peronul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 14:50 (7056 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SC Urban, bună de plată?!

Mai bine mai tîrziu, decît niciodată

SC Urban, bună de plată?!

Autoritățile i-au dat cîștig de cauză slobozeanului care a sesizat abuzurile SC Urban. Potrivit Autorității Naționale de Reglementare a Serviciilor Comunitare de Utilități Publice, slobozenii pot cere «aplicarea bonificației de 30% pe lună din valoarea facturii curente» pentru perioada în care furnizorul de apă nu a avut autorizație sanitară de funcționare. SC Urban susține că perioada în care autorizația sanitară nu a existat este de doar nouă luni, între lunile ianuarie și septembrie 2010...

Perseverența este mama reușitei
La începutul acestei luni, Independent informa cu privire... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 11:15 (5496 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Greu cu echipele mici

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-SC Bacău 1-2

Greu cu echipele mici

În luna mai, pe lîngă celebrii «mici», se poartă și meciurile grele cu echipele mici. Așa s-a întîmplat și sîmbătă, 3 mai 2014, cînd, chiar pe «1 Mai» a venit pentru o reprezentație muncitorească Sport Club Bacău, echipă care în sezonul regulat n-a suflat în fața Unirii și care s-a calificat in extremis în play-off. Vreme frumoasă, teren bun și de fotbal, și de picnic, și 1500 de spectatori, norma casei, care așteptau să aplaude un nou succes al favoriților. Numai că socoteala de la vestiare nu s-a mai potrivit cu cea din iarbă.

Moldoveni cu inițiativă
Start moale pentru echipa... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 10:40 (6942 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristina Zamfir: «Sunt în tenis de o viață!»

Antrenorii noului val

Cristina Zamfir: «Sînt în tenis de o viață!»

«Tenisul este un sport pe care o dată ce l-ai deprins nu ai cum să-l uiți. Temelia reușitei în tenis este pasiunea. Dacă aceasta există totul devine mai simplu, mai frumos!» sînt cuvintele Cristinei Zamfir, cea care de 3 ani, în cadrul Clubului Sportiv Satori, îi învață meșteșugul rachetei de tenis pe micii aspiranți la gloria sportului alb. Este în tenis de cînd se știe iar totul a început la vîrsta de 6 ani, cînd, așa cum se întîmpla în anii ’80, în sala de clasă a intrat profesorul Ion Mihai Cristian, de le CSS Slobozia. «Eram în clasa I și țin minte că tot efectivul de 30 de elevi a participat la selecție și, așa a fost să fie, eu am fost singura aleasă!». S-a dovedit ulterior că profesorul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 08:30 (6094 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Continuă lupta în doi

Fotbal, Liga a IV-a

Continuă lupta în doi

Așa cum era de așteptat, liderul Unirea Fierbinți s-a impus în fața codașei Unirea Sărățeni, cu 3-1, și rămîne în frunte grație golaverajului. Recolta Ghe. Doja nu a mai reușit să emită vreo surpriză ci a trebuit să se recunoască învinsă de Victoria, la Țăndărei. Mai sînt doar 5 etape pînă la finalul sezonului și, de acum, e clar, că lupta pentru supremație și o eventuală promovare se va da între primele două clasate, Fierbinți și Țăndărei, aflate la mare distanță de restul combatantelor. Etapa a 25-a, disputată sîmbătă, 3 mai 2014, a fost una plină de neprevăzut. Reviga a pierdut orice speranță de reabilitare, plus 3 puncte în duelul cu Abatorul. Amara s-a impus misterios și categoric în duelul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 07:15 (6312 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rămâne fără transportul feroviar de stat

Ialomița rămîne fără transportul feroviar de stat

Lucrările de reabilitare a Gării Slobozia, o investiție în valoare de 6 milioane euro, au o întîrziere de un an. Iar aceasta nu este singura veste proastă. În urmă cu două săptămîni, angajații CFR Marfă, punctul de lucru Slobozia, au fost anunțați că vor fi disponibilizați în bloc. Asta în condițiile în care numai în primele 3 luni ale anului în curs, prin acest punct de lucru au fost tranzitate peste 100 mii de tone de marfă. Deși decizia nu este finală, cei 19 angajați își caută de lucru. În acest răstimp, în Gara Slobozia Veche, zeci de vagoane trase pe linie moartă sînt transformate zilnic în fier vechi...

Foaie verde drum de fier, se închide CFR Marfă... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2014, 08:50 (10664 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Apicultorii slobozeni, alungați de pe strada Trandafirilor

Apicultorii slobozeni, alungați de pe strada Trandafirilor

Consiliul Local Slobozia a hotărît să organizeze pentru apicultorii slobozeni vetre de stupină în afara orașului. Se pune astfel capăt unui scandal public care durează de ani buni și care a generat o serie întreagă de acțiuni în instanță. Reamintim că, pînă la acest moment, apicultorii slobozeni au deținut, prin tradiție, vetre de stupină pe strada Trandafirilor, în imediata vecinătate a unor case particulare.

5 hectare de stupine în afara orașului
După ani întregi de reclamații și sesizări în care petenții sesizau pericolele reprezentate de stupinele amplasate pe strada Trandafirilor... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2014, 08:30 (25209 vizualizări - 49 comentarii)

EVENIMENT

Șomeri mai mulți în mediul rural

Viața la țară, fără locuri de muncă

Șomeri mai mulți în mediul rural

Statisticile oficiale arată că cea mai mare rată a șomajului în Ialomița se înregistrează în mediul rural. La țară există 6012 oameni aflați în căutarea unui loc de muncă, în timp ce la oraș șomează puțin peste 2000. Cele mai multe persoane rămase fără serviciu sînt tineri care locuiesc în comunități rurale, unde dezvoltarea de afaceri care să susțină forța de muncă locală ar fi propice. Este cazul localităților Traian, Coșereni sau Armășești. În lupta cu pericolul numit «șomaj», reprezentanții administrațiilor locale ridică din umeri neputincioși.

Dezastrul de la țară Peisajul rural... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2014, 07:20 (6097 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«1 Mai» la Slobozia, după 25 de ani

În urmă cu 25 de ani, oamenii muncii din Slobozia serbau «1 Mai» în Pădurea Peri. Joi 1 mai 2014, împuținați și șomeri, sau pensionari, aceiași oameni se întorc acolo amintindu-și tinerețea...

«1 Mai» cu Maria și Vasilica
După cum a promis acum 2 ani în campania electorală, primarul Sloboziei, Alexandru Stoica a reamenajat spațiile pentru mici și bere din Pădurea Peri. La orele 11,00, sute de slobozeni erau deja acolo, ocupanți victorioși ai noilor facilități: grătare solide de piatră, foișoare de lemn, coșuri de gunoi și chiar terenuri de fotbal amenajate. Oamenii sînt de trei... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2014, 12:05 (9365 vizualizări - 9 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: Școala de poker

Slobozia: Școala de poker

Într-un oraș care așteaptă investitorii cum i-au așteptat bunicii noștri pe americani, orice inițiativă care aduce locuri de muncă devine lăudabilă. George Lepădătescu speră că va reuși mai mult decît atît. La 38 de ani, după ce a încercat nenumărate variante de afaceri, spune că aceasta reprezintă o soluție pentru oricine. «Vreau să ofer fiecăruia dintre cei care intră aici o șansă. Pentru că, după 7 ani de joc, știu că ea există dacă ai suficientă răbdare să o aștepți!» susține el.

Jucătorul sfințește locul
George Lepădătescu este omul căruia mulți dintre slobozeni îi datorează... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2014, 10:40 (10714 vizualizări - 10 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polițiștii au prins spărgătorii de apartamente

Marți, 3 octombrie, la primele ore ale dimineții, polițiștii au fost sesizați asupra unei spargeri de apartament din Slobozia. Acționînd cu rapiditate și efective mărite, polițiștii au observat în zona ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2009, 16:02
(9819 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente

Marți, 3 octombrie, în Țăndărei, s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Pe scurt, în timp ce un bărbat în vîrstă de 55 de ani, din Slobozia, conducea un autoturism pe ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2009, 15:57
(10575 vizualizări - 0 comentarii)


Casa unei bătrâne a ars în întregime

Casa unei bătrîne a ars în întregime

Marți, 3 noiembrie, la primele ore ale dimineții, casa unei bătrîne din Miloșești a ars în întregime din cauza unui foc lăsat nesuprevegheat. Încendiul a izbucnit în jurul orelor 08,00 și nu a putut fi ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2009, 16:02
(14518 vizualizări - 0 comentarii)


Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

«În data de 27 octombrie 2009, a fost publicată în Monitorul Oficial HG 1249/21.10.2009, prin care se intenționează întărirea Gărzii Naționale de Mediu prin diminuarea capacității instituționale a agențiilor ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 12:15
(10910 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal în apropiere de Fetești

Un grav accident rutier s-a produs în dimineața zilei de vineri, 30 octombrie, în apropiere de municipiul Fetești. Astfel, în jurul orelor 8,00, pe DN3A, un bărbat în vîrstă de 35 ani, din Fetești, aflat ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 10:13
(10089 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru IMM

Joi, 29 octombrie 2009, orele 11,00, la sediul Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița se va desfășura întîlnirea de lucru avînd ca temă «Sprijin pentru IMM și microîntreprinderi privind accesarea ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 15:05
(11318 vizualizări - 1 comentariu)


Infractori reținuți

În cursul zilei de marți, 27 octombrie 2009, polițiștii ialomițeni au reținut două persoane pe numele cărora au fost emise mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Astfel, pe numele lui Dumitru ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 14:20
(10663 vizualizări - 2 comentarii)


Beat la volan

În noaptea de 25 spre 26 octombrie 2009, în jurul orelor 02,30, pe raza orașului Căzănești a fost oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia. Avînd un mers sinuos, a ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:55
(11684 vizualizări - 1 comentariu)


A furat o mașină

Duminică, 25 octombrie a.c., polițiștii din Movila au fost sesizați de către un bărbat din localitate asupra faptului că, în cursul nopții, persoane necunoscute i-au sustras din fața locuinței sale o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:25
(10905 vizualizări - 1 comentariu)


Orașul de Floci, deschis pentru public

Joi, 29 octombrie, Consiliul Județean Ialomița inaugurează site-ul muzeal Orașul de Floci-Giurgeni. Manifestările vor debuta la orele 10,30, iar la eveniment vor participa reprezentanți ai instituțiilor ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 09:00
(13670 vizualizări - 2 comentarii)


Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative

Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative

Cea de-a VII-a ediție a Simpozionului Național de Terapii Complementare și Alternative s-a desfășurat în intervalul 24-25 octombrie 2009, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea». Tema acestui simpozion ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 08:00
(14208 vizualizări - 3 comentarii)


Tăriceanu la Kogălniceanu, Antonescu la Urziceni

La aproape o săptămînă de la debutul oficial al campaniei electorale, PNL Ialomița iese pentru prima oară în public. Marți, 27 octombrie 2009, Călin Popescu Tăriceanu, ex-premierul României, a fost invitat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 07:00
(11572 vizualizări - 2 comentarii)


Soluții pentru deșeurile menajere

Miercuri, 28 octombrie, la Căzănești, se va desfășura o dezbatere publică pe tema «Salubritatea în orașul Căzănești». Acțiunea are loc în cadrul unui proiect aministrativ mai larg, desfășurat sub sloganul ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2009, 17:48
(11949 vizualizări - 4 comentarii)


Record de credincioși la Sfântul Dimitrie

Record de credincioși la Sfîntul Dimitrie

Mii de slobozeni s-au călcat în picioare, duminică, 25 octombrie, la tîrnosirea celei mai noi biserici ridicate în Slobozia, cea purtînd hramul Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie. Încă de la primele ore ale ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2009, 17:01
(13679 vizualizări - 1 comentariu)


Pocora a obținut scutirea microbuzelor școlare de taxarea la trecerea podului Fetești-Cernavodă

Pocora a obținut scutirea microbuzelor școlare de taxarea la trecerea podului Fetești-Cernavodă

«După ce a tergiversat o lungă perioadă reglementarea taxei de trecere peste podul Fetești-Cernavodă, ministrul Radu Berceanu a emis, în cele din urmă, Ordinul prin care stabilește tarifele de traversare ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2009, 07:00
(14544 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Eroilor, la Slobozia

Reprezentanții Instituției Prefectului Ialomița au lansat cetățenilor invitația de a participa la manifestările organizate cu prilejul «Zilei Armatei». Astfel, duminică, 25 octombrie, la Monumentul Eroilor ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2009, 13:00
(10866 vizualizări - 0 comentarii)


Apa «grea» a lui Ionașcu, verificată de Institutul de Sănătate Publică București

Apa din rețeaua subterană a orașului Slobozia se va afla, timp de trei săptămîni, sub lupa Institutului de Sănătate Publică București. Astfel, în perioada 26 octombrie-9 noiembrie, inspectorii ISP București ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2009, 08:00
(10378 vizualizări - 2 comentarii)


8 miliarde lei anual pentru terenurile din zona Giurgeni-Vlădeni

8 miliarde lei anual pentru terenurile din zona Giurgeni-Vlădeni

Marți, 20 octombrie, s-a desfășurat o nouă licitație pentru concesionarea unor terenuri agricole neproductive din zona Giurgeni-Vlădeni, aflate în proprietatea Consiliului Județean Ialomița. La licitație ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2009, 12:05
(14172 vizualizări - 1 comentariu)


Încă o rambursare de TVA pentru Paul Toma-Eldaga?

Încă o rambursare de TVA pentru Paul Toma-Eldaga?

Sursele noastre din cadrul Ministerului de Finanțe ne-au dezvăluit cum o altă firmă controlată de Paul Toma, respectiv TRB Group, ar fi beneficiat de o rambursare de TVA cel puțin egală cu cea încasată ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2009, 15:32
(13165 vizualizări - 0 comentarii)


Teodora Bertzi, în campanie liberală la Slobozia

Teodora Bertzi, în campanie liberală la Slobozia

Vineri, 16 octombrie, la primele ceasuri ale după-amiezii, pe o ploaie torențială, la Slobozia, vreo 30 de pensionari slobozeni au fost convocați să participe, cu mic cu mare, la o adunare de campanie condusă ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2009, 17:46
(10356 vizualizări - 3 comentarii)


Berceanu bulversează Agricultura prin demiterea tuturor directorilor

La începutul săptămînii, Radu Berceanu, ministrul interimar al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale a emis un ordin de demitere în bloc a tuturor șefilor deconcentratelor din teritoriu aflate ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2009, 18:51
(10062 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua «Mersului pe Jos» pentru prichindei

Ziua «Mersului pe Jos» pentru prichindei

Grădinița Junior a organizat astăzi, 15 octombrie, o acțiune pentru a marca Ziua «Mersului pe Jos». Peste o sută de prichindei cu pancarte care aminteau adulților de importanța păstrării mediului ambiant ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2009, 18:50
(9577 vizualizări - 1 comentariu)


Pensionarii, în control alături de șefii descentralizatelor

Vă amintiți, firește, de pichetarea Prefecturilor din toată țara, organizată săptămîna trecută de pensionari. Ei bine, în Ialomița aceasta chiar a dat roade. Potrivit unui comunicat de presă remis de Prefectură ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2009, 18:03
(10624 vizualizări - 0 comentarii)


Margareta Gheorghe, de la Finanțe Urziceni, așteaptă să preia frîiele Fiscului

Democrat-liberalii fac primii pași, timizi ce-i drept, spre schimbările din descentralizate, înlocuind directorii sociali democrați. Pentru început, să amintim metoda mai mult decît inventivă a directorilor ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2009, 09:02
(15216 vizualizări - 1 comentariu)


Vâjdea, destituit de la conducerea Finanțelor

Vîjdea, destituit de la conducerea Finanțelor

La Finanțe buzduganul demiterilor a ajuns cu o zi mai devreme. Ieri, de dimineață, în timp ce Nicolae Vîjdea gîndea: «unde să mai mîncăm azi draga mea?», în mapa directorală venise țidula de demitere de ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 16:22
(15568 vizualizări - 4 comentarii)


Tandemul Pravăț-Pîrgă, la șefia Spitalului Județean

Joi, joi, 8 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a anunțat care vor fi viitorii directori ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Astfel, în locul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 16:18
(14565 vizualizări - 3 comentarii)


Împușcături pentru prinderea unor hoți de motorină

Împușcături pentru prinderea unor hoți de motorină

Patru tineri cu vîrste cuprinse între 20 și 28 ani, din comuna Dragalina, au fost prinși în flagrant în timp ce încercau să fure motorină din rezervorul unui autotren parcat într-un loc amenajat pe DN2 ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 14:01
(16467 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă din obligație la vârsta a treia

Grevă din obligație la vîrsta a treia

Astăzi, joi, 8 octombrie, la orele 10,00, aproximativ 30 de pensionari din Slobozia au pichetat Prefectura Ialomița într-o încercare disperată de a atrage atenția asupra deciziei Guvernului de modificare ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 11:19
(12469 vizualizări - 0 comentarii)


Descentralizații PSD au dat în boala concediului

Vinerea trecută, Cazacu Marinică, liderul PD-L Ialomița a anunțat că șefii instituțiilor deconcentrate numiți în funcții cu sprijimul PSD trebuie să plece. Declarația a fost considerată fără acoperire, ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 10:33
(12551 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii au prins un hoț de porumb

Potrivit unui comunicat de presă, jandarmii grupei de intervenție la conductele magistrale de transport produse petroliere Țăndărei au fost sesizați marți, 6 octombrie, asupra faptului că un bărbat fură ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 10:32
(13598 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...