Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalele ialomițene declară coplata un «eșec»

Servicii medicale de 8400 de lei

Spitalele ialomițene declară coplata un «eșec»

Coplata, introdusă de Ministerul Sănătății pentru susținerea financiară a spitalelor, pare sortită eșecului. Într-un an de la implementare, în Ialomița, cele patru unități medicale au reușit să adune la buget prin acest program guvernamental doar 8400 de lei. «Mulți dintre pacienții pe care îi tratăm nu se încadrează pentru a cotiza» declară la unison directorii spitalelor ialomițene...

Ministerul Sănătății aprobă, spitalele suferă
În urmă cu un an, Ministerul Sănătății implementa un nou sistem de susținere financiară a spitalelor din România. Denumit «coplată», programul presupunea... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 09:20 (6402 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Sfânta Treime a politichiei locale

Sculați, voi oropsiți ai social-democrației ialomițene!

Sfînta Treime a politichiei locale

După un an și jumătate de neoguvernare social-democrată, Ialomița a ajuns un terra deserta social, economic și politic. Sărăcia a căpătat accente cronice, afacerile dau faliment una după alta, iar partidele politice s-au transformat din umbre în stafii care nu mai au nici măcar puterea de a-și bîntui simpatizanții. Culmea ironiei e că nici PSD nu se simte prea bine! Și, după cum spun oropsiții care stau sub papucul Sfintei Treimi despre care vorbim azi, nu va trece anul și electoratul tradițional, oropsit timp de 25 de ani, se va lepăda de toți trei...

Ciupercă, Tatăl nostru de la Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2014, 06:05 (11627 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Istoria prinde viață la Slobozia

La 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial

Istoria prinde viață la Slobozia

Joi, 10 aprilie 2014, la ora 15,00, Ambasada Franței a organizat la Cimitirul Eroilor din Slobozia o ceremonie de comemorare a 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial. Evenimentula fost urmat de o expoziție cu tema «Lagărul de prizonieri din Slobozia», organizată la Centrul Cultural «Ionel Perlea». Potrivit istoricilor locali, «în anii Primului Război Mondial, la Slobozia a funcționat un lagăr german de prizonieri folosiți pentru lucrul cîmpului». Se presupune că locația unde a funcționat acest lagăr se suprapune cu actualul amplasament al garnizoanei Slobozia...

Cimitirul Eroilor a fost renovat... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 15:15 (7437 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Ialomița poate fi salvată prin voință și responsabilitate!»

Raluca Dumitrescu, director coordonator GAL «Dunărea de Jos»

«Ialomița poate fi salvată prin voință și responsabilitate!»

România va avea la dispoziție 40 miliarde de euro în ciclul programatic 2014-2020. O sumă uriașă, în condițile în care, în ciclul precedent, din cei 19,21 miliarde de euro a reușit să absoarbă doar 6,43 miliarde de euro... În fața acestui pariu care pare pierdut din start, Raluca Dumitrescu, director coordonator al Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos», susține o realitate diferită. După 7 ani de muncă și peste 300 de proiecte europene implementate, ea crede că viitorul României e unul european, iar Ialomița poate fi salvată de la falimentul administrativ și economic prin absorbția fondurilor europene...

Funia din casa spînzuratului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 12:05 (5484 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții județene cu bani de la CEC

Consiliul Județean Ialomița va cheltui 30 milioane de lei în următorii 2 ani

Investiții județene cu bani de la CEC

Incapabil să acceseze fonduri europene, Consiliul Județean Ialomița este obligat să apeleze și în acest an la împrumuturi bancare. Potrivit informațiilor publice furnizate de către edilii județeni, împrumutul, în valoare de 30 milioane de lei, va fi utilizat pentru realizarea unor investiții de interes public. Instituția se află la al patrulea împrumut de acest gen din ultimii 8 ani și susține că această practică este una benefică pentru județ.

4 împrumuturi în ultimii 8 ani
Practica împrumuturilor bancare este una veche, iar oficialii Consiliului Județean Ialomița nu pierd nicio... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 09:55 (6358 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Digul de la Bentu, a doua «gaură neagră» a județului Ialomița

Cheltuială pe banii Guvernului

Digul de la Bentu, a doua «gaură neagră» a județului Ialomița

Administrația județului Ialomița a risipit, vreme de 20 de ani, fonduri pentru construcția sălii de spectacole a Consiliului Județean. Tot de atîta timp, Guvernul României investește într-o altă «gaură neagră» a județului: digul de pe brațul Borcea, din zona Bentu. În urma lucrărilor de consolidare efectuate anul trecut, obiectivul a înghițit fonduri guvernamentale în valoare de 2 milioane de lei. Obiectivul a intrat și în vizorul DNA după ce pentru același tip de lucrări s-a cheltuit ilegal suma de 4 milioane de lei. Investiția realizată în 2013 nu a rezolvat însă problema rezistenței obiectivului. Este nevoie de alte 7,6 milioane de lei de la Guvern pentru ca digul de la Bentu să fie reparat... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2014, 16:20 (8650 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fantoma circuitului de Formula 1

Consiliul Local Adîncata șomează de 14 luni

Fantoma circuitului de Formula 1

În comuna ialomițeană Adîncata pare că s-a răsturnat carul de la Caracal. De un an și jumătate, aleșii comunității se luptă în instanță să dizolve Consiliul Local. Motivul îl reprezintă circuitul de Formula 1, construit pe fostul islaz al localității și abandonat de propriul investitor. Lupta administrativă a blocat definitiv activitatea Primăriei. În ultimele 14 luni, în comuna Adîncata nu fost dezbătut sau aprobat vreun proiect de hotărîre... Mai mult, scandalul public iscat de pista de mare viteză a ajuns și în atenția organelor de cercetare penală. Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au întocmit o anchetă pentru a descoperi cum a fost posibilă concesionarea islazului comunal... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2014, 13:15 (8834 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Dumitru Stănoiu, complice la evaziune fiscală?

«Ziua porților deschise» la Avicola, praf în ochii presei

Dumitru Stănoiu, complice la evaziune fiscală?

Un raport al Gărzii Financiare Ialomița din anul 2011 demonstrează indubitabil faptul că Avicola SA Slobozia a transformat evaziunea fiscală într-o metodă de profit. Raportul infirmă poziția publică a directorului societății, Dumitru Stănoiu, care a declarat public, în data de 20 martie 2014, că «furnizorul nu este răspunzător „în aval“ de marfa pe care o livrează. O dată ajunsă marfa în stradă, e a lui! Cade în sarcina organelor abilitate ale statului, Garda Financiară și ANAF să demonstreze o eventuală ilegalitate...».

Garda nu tace, nu iartă și nu minte
Devenit inamicul public... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2014, 14:25 (50658 vizualizări - 49 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Specialistul în portrete-robot

Specialistul în portrete-robot

Este unul dintre cei 30 de specialiști în portrete-robot din țară. Lucrează la Serviciul Criminalistic al Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița din 2004. Și realizează circa 30 de portrete-robot anual. Recunoaște, modest, că nu este cel mai bun din țară. Dar speră să devină într-o zi, fiindcă meseria pe care o face îi oferă satisfacții la fel de mari ca ale unui artist...

O specializare unică în România
Adrian Băjenaru este agent-șef principal în cadrul Serviciului Criminalistic al Inspectoratului Județean de Poliție. Are 37 de ani și o figură bonomă, care nu te lasă să... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2014, 08:20 (7590 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Prepeliță: «Financiar nu putem face față rigorilor primei divizii!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia nu a depus dosarul pentru licențiere

Prepeliță: «Financiar nu putem face față rigorilor primei divizii!»

Fotbalul slobozean a crescut mult în ultimii 3 ani. Atît de mult încît orașul pare să nu-l mai încapă... Nucleul bine sudat de jucători care evoluează de 5 ani împreună, inspirația conducerii în numirea antrenorilor și, în final, ambiția lui Adrian Mihalcea au făcut din Unirea o echipă de temut în liga secundă cu posibilități reale de a promova în primul eșalon. Numai că într-un fotbal unde contul în bancă este mai important decît punctele din clasament, promovarea este pentru moment imposibilă. Slobozia nu a depus pînă la data limită, 31 martie 2014, dosarul pentru obținerea licenței. Motivele ni le explică președintele clubului, Constantin Prepeliță: «Financiar, Unirea Slobozia nu poate face... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 17:40 (16690 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La coadă pentru o locuință socială

200 de săraci așteaptă un acoperiș deasupra capului

Bătaie pentru locuințele sociale ale Primăriei Slobozia. De 3 luni, 200 de oameni cu nevoi speciale din oraș au solicitat autorităților locale un acoperiș deasupra capului. În ciuda avalanșei de cereri, numărul imobilelor disponibile este infim. Slobozia are doar 97 de locuințe destinate persoanelor defavorizate...

Săracii, lăsați pe drumuri
Locuințele sociale deținute de Primăria Slobozia sînt administrate de Serviciul de Gospodărire Comunală. Este vorba despre un număr de 97 de locuințe destinate persoanelor defavorizate. Numărul imobilelor este însă prea mic față de solicitările... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 16:25 (8289 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

CSS Slobozia merge în turneul semifinal

Handbal, junioare

CSS Slobozia merge în turneul semifinal

Micile handbaliste de la CSS Slobozia, jucătoare născute cel mai devreme în 2003, au participat pe 5 și 6 aprilie 2014, la Ploiești, la faza pe euroregiune a Campionatului Național de Minihandbal. Au fost prezente 8 echipe împărțite pe două grupe. În meciurile din grupă sportivele CSS Slobozia pregătite de profesorii Marian Simion și Jeni Drăgan au bifat un egal și două victorii. Astfel, au terminat nedecis cu Activ Plopeni, 8-8, și s-au impus cu 24-14 în jocul cu Danubius Călărași și cu 10-4 în fața echipei a doua a CSM Ploiești. Învingătoarele din cele două grupe s-au întîlnit în finală unde CSS Slobozia a fost învinsă cu 8-14 de CSM Ploiești A. Locul II ocupat la această competiție îi oferă... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 15:35 (7456 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au înghițit 300 de mii de doze de antibiotice

Statistica ultimelor 3 luni

Ialomițenii au înghițit 300 de mii de doze de antibiotice

La finalul sezonului rece, specialiștii în sănătate publică prezintă un raport privind numărul de medicamente prescrise de medici și costurile aferente tratamentelor. Cele mai multe rețete au fost eliberate persoanelor care au suferit de viroze respiratorii. În lupta contra infecțiilor respiratorii, ialomițenii au înghițit 300 mii de doze de antibiotice, pentru care s-a plătit suma de 400 mii de lei...

Sezonul îmbolnăvirilor Potrivit medicilor Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în lunile ianuarie și februarie ale acestui an, numărul cazurilor de viroze respiratorii a fost mai... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 14:20 (4185 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Feteștiul, la primul punct în 2014

Rapid Fetești a primit sîmbătă, 5 aprilie 2014, vizita ilfovenilor de la Gloria Popești Leordeni. A fost un meci lipsit de spectaculozitate, vîntul contribuind din plin la stricarea jocului. S-a terminat 0-0, iar feteștenii se pot lăuda cu primul punct obținut în acest an. Gigel Stoica a folosit următoarea formulă de joc: Călugăru-Enică, Stoicescu, Țonea, Pioaru-Tarnovschi (Uruc), Ivan, Ureche (Alexandru), Albuț-Marcu, Neculai. Cealaltă echipă ialomițeană angrenată în competiția Ligii a III-a, Viitorul Axintele, a obținut vineri, 4 aprilie 2014, doar un egal pe teren propriu cu CS Ștefănești. Trupa lui Ion Nica a avut meciul în mînă, mai cu seamă din minutul 70 cînd, scăpat singur spre poartă... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 13:25 (9567 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia are din nou tomograf

Spitalul Județean Slobozia are din nou tomograf

În urmă cu o săptămînă, tomograful Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost repornit. Aparatul a fost nefuncțional timp de 6 săptămîni, ca urmare a unei defecțiuni la componenta principală a instalației, cupola CT. Cheltuielile de reparație au costat 292 mii de lei, banii fiind acordați de Consiliul Județean Ialomița. În următoarea perioadă, instituția în administrarea căreia se află cel mai mare spital din județ va investi alți 100 mii de euro pentru achiziționarea de aparate de radiologie.

Activitatea spitalului, paralizată Computerul Tomograf al Spitalului Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 12:10 (13741 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

Elevele lui Marian Simion au promovat în faza următoare

În intervalul 2-6 aprilie 2014, la Giurgiu s-a desfășurat Turneul semifinal I, seria I din cadrul Campionatului Național de Handbal Feminin Junioare I. CSS Slobozia a făcut la această competiție o figură frumoasă, bucurîndu-se de aprecierea asistenței. Cu două victorii în 5 meciuri, elevele antrenorului Marian Simion au ocupat locul IV, obținînd astfel calificarea în Turneul semifinal 2. Rezultatele au fost următoarele: 29-32 cu CSS Galați, 29-23 cu CSS 6 București, 19-24 cu CSS 2 București, 21-23 cu LPS Iași și 31-18 cu HC Buhuși. Surpriza din lotul deplasat de CSS la acest turneu a constituit-o Elena Andrei. Deși este la bază portar, Elena a fost folosită în postura de jucătoare de cîmp pentru... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 11:20 (6536 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

20 de voluntari au donat sânge pentru a sprijini copiii orfani

Acțiune umanitară la Centrul de Transfuzii Sanguine Slobozia

20 de voluntari au donat sînge pentru a sprijini copiii orfani

Proaspăt înființată, Asociația «Sprijin pentru Cetățeni» a demarat deja prima campanie umanitară. Sub sloganul «Sîngele salvează zîmbete», 20 de voluntari din cadrul ONG «Sprijin pentru Cetățeni» au venit la Centrul de Transfuzii Sanguine pentru a dona sînge. Cu bonurile de masă pe care le-au primit, aceștia au cumpărat jucării și alimente pentru copiii instituționalizați la Centrul de Plasament Nr. 2. Acțiunea demarată la Slobozia se va extinde în alte 5 județe din țară...

Tinerii, exemple pentru noi toți
Asociația «Sprijin pentru Cetățeni» este cea mai nouă ONG înființată la... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 10:35 (6411 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Andreea Elena Ilie, campioană națională la săritura în lungime

Andreea Elena Ilie, campioană națională la săritura în lungime

Elevă a Clubului Sportiv Școlar Slobozia, Andreea Elena Ilie a devenit la finele săptămînii precedente campioană națională la săritura în lungime. La cei 11 ani ai săi, sportiva noastră a reușit performanța de a sări 4,82 de metri. Pe lîngă medalia obținută, atleta și-a doborît și recordul personal, de 4,50 metri. Alături de alți 100 de copii din întreaga țară, Andreea Elena Ilie de la CSS Slobozia a participat duminică, 6 aprilie 2014, la Campionatul Național de Atletism, organizat la București și destinat categoriei «Copii 2». Înscrisă la proba de săritură în lungime, Andreea a reușit performanța de a deveni campioană națională. Ea a sărit la groapa cu nisip 4,82 de metri. «Este un premiu foarte... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 09:05 (10855 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Parcul Industrial de la Slobozia face valuri

Drept ca funia-n sac!

Parcul Industrial de la Slobozia face valuri

De cum s-a topit zăpada, lucrările la finalizarea noului Parc Industrial al orașului au luat un nou avînt. Ce nu s-a putut realiza în termenele contractuale prevăzute a fost realizat la foc automat, în mai puțin de o lună. Oficialii locali susțin că «așa este contractul!». La fața locului însă, arterele de circulație ale noului Parc Industrial seamănă cu valurile mării într-o zi cu briză ușoară. Da, aveți dreptate! Se putea și mai rău...

Parcul industrial
La sfîrșitul săptămînii precedente, lucrările la noul Parc Industrial al Sloboziei se derulau într-un ritm suspect de alert... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 16:55 (7141 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița pariază pe cultura orezului

O nouă prioritate economică marca Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița pariază pe cultura orezului

Începînd cu săptămîna trecută, economia agricolă a Ialomiței se bazează pe cultura orezului. Declarațiile au fost făcute de către oficialii județeni în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița. Potrivit acestora, tot mai mulți investitori sînt interesați de susținerea acestei culturi. Pentru a satisface cererea «în creștere», administrația județeană este dispusă să concesioneze peste 500 de hectare de teren în zona Giurgeni...

Idei crețe de investiții administrative
Ideea exploatării superioare a celor peste 8600 de hectare de teren aflate în proprietatea privată... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 15:35 (8333 vizualizări - 5 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Polițiști în școli

În cursul zilei de miercuri, 5 mai, la nivelul municipiului Urziceni și al comunei Gheorghe Doja au fost desfășurate multiple activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:48
(22867 vizualizări - 0 comentarii)


Campania SAPS 2010: Peste 814000 cereri de plată depuse la APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care și-au completat declarația de suprafață prin intermediul aplicației IPA Online că trebuie să depună la Centrele APIA și o ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 14:25
(19776 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului-12,2%

La sfîrșitul lunii aprilie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 12851 persoane, din care 6598 șomeri indemnizați, respectiv 6253 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:34
(15768 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 3 mai, jandarmii slobozeni, aflați în patrulare în zona fostului Complex Gheorghe Lazăr, au auzit zgomote suspecte în incintă. Intrînd în curtea Complexului, au observat într ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:18
(22896 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Comerciant ambulant prins de jandarmi

Marți, 4 aprilie, jandarmii din Țăndărei au fost sesizați despre faptul că, pe o stradă din localitate, o persoană comercializează articole de îmbrăcăminte ce poartă diverse inscripții. Urmare a cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:17
(23187 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Biciclist mort urmare a unui accident

Marți, 4 mai a.c., în jurul orei 16.45, pe DN1D, în apropierea localității Jilavele, s-a produs un accident rutier, în urma căruia o persoană a decedat. Potrivit cercetărilor, polițiștii au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 14:00
(14281 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: În 48 de ore, amenzi de peste 43000 de lei

Poliția Rutieră, în ultimele 48 de ore, a aplicat 216 sancțiuni contravenționale. 85 au fost acordate șoferilor care au depășit viteza maximă admisă pe drumurile publice sau au efectuat opriri neregulamentare ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 13:55
(18044 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 10:42
(15518 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 09:15
(13210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 543 de bărbați, în concediu pentru creșterea copilului

Potrivit datelor statistice date publicității de reprezentanții Agenției de Prestații Sociale, instituție creată pentru plata tuturor tipurilor de alocații, tot mai mulți bărbați solicită acordarea de indemnizații ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:14
(20084 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Arestat după ce a înjunghiat un tînăr

În cursul zilei de marți, 4 mai, un tînăr, de 28 de ani, din Miloșești, a fost arestat, pe numele acestuia Tribunalul Ialomița emițînd un mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 de zile, pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:08
(24930 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Școlile, în atenția polițiștilor

Luni, 3 mai, în intervalul orar 10,00-18.00, polițiștii dinFetești, în colaborare cu jandarmi și polițiști de frontieră au acționat în unitățile de învățămînt și în zona adiacentă acestora, acțiunea avînd ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:07
(23883 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Furt de energie electrică

Marți dimineață, începînd cu ora 07,00, polițiștii din Țăndărei, în colaborare cu jandarmi și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat, timp de două ore, în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:06
(22046 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe Matei Basarab

La începutul săptămînii, respectiv luni, 3 mai, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier. Cauza producerii accidentului a fost neacordarea priorității de trecere la schimbarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:05
(23825 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, raiul asistaților social: În doar trei luni, 2 milioane de lei pentru beneficiarii Legii 416

Suma cheltuită și raportată de autorități săptămîna precedentă tinde să demonstrează neputința celor în drept în privința eradicării fenomenului ajutorului social. Mii de familii din județul Ialomița beneficiază ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:01
(13005 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr surprins băut la volan de două ori în aceeași noapte

Sîmbătă, 1 mai a.c., în vizorul polițiștilor din Țăndărei au intrat discotecile din mediul rural. Acțiunea a presupus legitimarea a peste 50 de persoane, 26 de autovehicule fiind controlate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:22
(24161 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Încercînd să parcheze, a lovit-o cum mașina pe trotuar

Duminică, 2 mai a.c., în jurul orei 14.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de o femeie din localitate despre faptul că sora sa, în vîrstă de 27 de ani, a fost victima unui eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:20
(12121 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Îi lucra în curte și i-a furat banii din casă

Sîmbătă, 1 mai a.c., polițiștii din Gheorghe-Lazăr au fost sesizați de un localnic asupra faptului că, de la începutul acestui an și pînă în luna aprilie, persoane necunoscute i-ar fi sustras, în repetate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:11
(21690 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: Tînăr de 17 ani, «șofer» fără permis

În cursul după-amiezii de duminică, 2 mai a.c., polițiștii din Ciochina au depistat pe raza localității Orezu un autoturism la volanul căruia se afla un localnic. Oprind regulamentar autovehiculul, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:06
(25929 vizualizări - 0 comentarii)


De 1 Mai polițiștii au lăsat 9 șoferi fără permise

De 1 și 2 Mai, abaterile de la normele rutiere au fost sancționate cu fermitate de către polițiști. Astfel, au fost verificați peste 150 de participanți la trafic, fiind sancționați peste 100 de conducători ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:04
(23271 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a organizat duminică 3 mai a.c., în municipiul Urziceni, mai multe exerciții demonstrative pregătite de jandarmii din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 11:45
(22056 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins cu 138 de kg de scrumbie

În cadrul acțiunii pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, polițiștii au depistat joi, 29 aprilie a.c., în jurul orei 14.45, pe DN 2A, în localitatea Țăndărei, un autoturism la volanul ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15346 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat de arestare pentru un recidivist

Un bărbat, în vîrstă de 30 de ani, din localitatea Valea Ciorii, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de joi, 29 aprilie, după ce instanța a emis pe numele său un mandat ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15597 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune pentru prevenirea furturilor de animale

În cursul nopții de joi spre vineri, 29/30 aprilie a.c., în intervalul orar 22.00-03.00, Poliția Municipiului Slobozia a organizat și executat o acțiune împreună cu agenți din cadrul Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(13022 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 20000 de lei de la Poliția Rutieră

În ultimele 24 de ore, polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(12850 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, ploșniță la grâu!

Atenție, ploșniță la grîu!

«Unitatea Fitosanitară Ialomița atenționează toți producătorii agricoli din județ să-și controleze culturile de grîu pentru determinarea adulților de ploșniță cerealelor» atenționează directorul Maria ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 11:36
(26940 vizualizări - 1 comentariu)


Trupul neînsuflețit al unui bărbat dispărut, recuperat din râul Ialomița

Trupul neînsuflețit al unui bărbat dispărut, recuperat din rîul Ialomița

Joi, 29 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, după o săptămînă de la data dispariției, trupul bărbatului a fost văzut de localnici în albia rîului, la aproximativ 3 km în aval de locul unde a căzut în apă ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 11:00
(16293 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A furat de la magazin un cuțit de vînătoare

În după-amiaza zilei de marți, 27 aprilie, Poliția Slobozia a fost sesizată de reprezentanții unei firme de pază despre faptul că un tînăr necunoscut a furat un cuțit de vînătoare dintr-un magazin de profil ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 16:51
(17771 vizualizări - 0 comentarii)


Trei șoferi penali

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au întocmit două dosare penale pe numele unor cetățeni care au fost depistați conducînd autoturisme pe drumurile publice, deși nu posedă permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 16:51
(26439 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni pentru siguranța elevilor

Miercuri, 27 aprilie în intervalul orar 10,00-18,00, polițiștii feteșteni, în colaborare cu jandarmi și polițiști de Frontieră au acționat în zona unităților de învățămînt din municipiu, avînd ca obiectiv ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 16:51
(23721 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...