Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Parcul Industrial de la Slobozia face valuri

Drept ca funia-n sac!

Parcul Industrial de la Slobozia face valuri

De cum s-a topit zăpada, lucrările la finalizarea noului Parc Industrial al orașului au luat un nou avînt. Ce nu s-a putut realiza în termenele contractuale prevăzute a fost realizat la foc automat, în mai puțin de o lună. Oficialii locali susțin că «așa este contractul!». La fața locului însă, arterele de circulație ale noului Parc Industrial seamănă cu valurile mării într-o zi cu briză ușoară. Da, aveți dreptate! Se putea și mai rău...

Parcul industrial
La sfîrșitul săptămînii precedente, lucrările la noul Parc Industrial al Sloboziei se derulau într-un ritm suspect de alert... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 16:55 (7141 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița pariază pe cultura orezului

O nouă prioritate economică marca Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița pariază pe cultura orezului

Începînd cu săptămîna trecută, economia agricolă a Ialomiței se bazează pe cultura orezului. Declarațiile au fost făcute de către oficialii județeni în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița. Potrivit acestora, tot mai mulți investitori sînt interesați de susținerea acestei culturi. Pentru a satisface cererea «în creștere», administrația județeană este dispusă să concesioneze peste 500 de hectare de teren în zona Giurgeni...

Idei crețe de investiții administrative
Ideea exploatării superioare a celor peste 8600 de hectare de teren aflate în proprietatea privată... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 15:35 (8333 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fără vlagă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Unirea Tîrlungeni 1-2

Fără vlagă

Să ajungi în decurs de 3 zile să bați Rapidul la ea acasă și să te bată Tîrlungeniul la tine acasă reprezintă o performanță greu de realizat și pentru cel mai rotund balon din fotbal. Unirea a jucat bine cu Rapidul, n-a făcut-o rău nici cu Tîrlungeniul, dar a părut lipsită de vlagă și determinare. Singura constantă a reprezentat-o Măstăcan, acest Duckadam al Sloboziei pe care nu îl bate nimeni de la 11 metri, dar îl doboară letargia propriilor apărători.

Noi cu dominarea, ei cu golurile Unirea Slobozia a fost peste Unirea Tîrlungeni din startul meciului. Brașovenii s-au așezat pe două... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 14:10 (5188 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: O nouă finanțare pentru Spitalul Județean

Slobozia: O nouă finanțare pentru Spitalul Județean

Din lista de proiecte aprobate la ședința din 28 martie 2014, de remarcat ar fi și proiectul care a vizat aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli al Spitalului Județean de Urgență Slobozia pentru anul 2014. Conform documentației, valoarea acestei alocări bugetare este de 2,2 milioane de lei, însă fondurile sînt insuficiente pentru susținerea activității acestei unități medicale pînă la sfîrșitul anului 2014. Oficialii județeni au precizat că bugetul instituției va fi rectificat de mai multe ori pe parcursul acestui an pentru ca bolnavii să beneficieze de servicii spitalicești normale. Reamintim că Spitalul Județean se confruntă cu mari probleme financiare de mai mulți ani, aflîndu-se în... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 12:40 (15043 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Axintele și Feteștiul, înfrîngeri la zero

Viitorul Axintele a dat piept în etapa a 20-a, vineri, 28 martie 2014, cu liderul incontestabil al seriei a II-a, FC Voluntari. «Cel puțin în meciul de vineri, cei de la Voluntari au fost mai buni. Este o echipă bine sudată, cu mulți jucători experimentați. Cred că nu vor avea probleme în a se impune în lupta pentru promovare!» ne-a declarat antrenorul axintenilor, Ion Nica. Cel care s-a confruntat în meciul cu FC Voluntari, cu o multitudine de absențe. Astfel, Luca a fost suspendat, Mihociu, Cioceanu, Badea și Bogorodiță sînt accidentați, iar Șelaru și Vasile, nerefăcuți au bifat simple acte de prezență pe banca de rezerve. Gazdele s-au impus cu 2-0 prin golurile reușite de Călințaru (’9) și... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 11:25 (5359 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pace socială în Consiliul Local Slobozia

Nu aduce anul ce aduce primăvara 2014

Pace socială în Consiliul Local Slobozia

După luni de conflicte politice și personale, Consiliul Local Slobozia pare să fi obosit. Joi, 27 martie 2014, cei 21 de consilieri prezenți au renunțat la dispute, au evitat atacurile la persoană și au votat disciplinați cam două duzine de proiecte locale. Pe cale de consecință, ședința a fost una civilizată. Plictisitor, nu-i așa?

Consens general în Consiliul Local
Obosiți să mai lupte pentru victorii de palmares, cei 21 de consilieri locali ai municipiului Slobozia au declarat ședința de joi, 27 martie 2014, drept una de armistițiu și au votat în timp record două duzini de... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 10:15 (9663 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte libere

Robert Câlțea, bronz la Naționalele de Cadeți

Luptele libere au repurtat la finele săptămînii trecute primul succes din 2014 pentru Ialomița. În perioada 28-30 martie 2014 s-a desfășurat la Iași, Campionatul Național pentru Cadeți. În urma turneelor preliminare de la Tîrgu Mureș (22-24 februarie 2014) și Tîrgu Jiu (7-9 martie 2014), trei sportivi de la CS Amara au obținut bilete pentru actul final. Este vorba despre Cristian Miu (58 kg), Florian Nicolae și Robert Câlțea (63 kg). Deși este în primul an la cadeți, Robert Câlțea a fost unul dintre remarcații competiției obținînd medalia de bronz. Robert a pierdut în semifinală după un meci aprig disputat în fața lui Călin Arion, sportiv originar din Republica Moldova, legitimat la CS Onești... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 09:20 (5043 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Încep lucrările la parcarea de sub Piața Revoluției

Slobozia: Încep lucrările la parcarea de sub Piața Revoluției

Săptămîna trecută s-a dat startul lucrărilor la noua investiție a municipalității slobozene. Deocamdată, angajații DADP salvează magnolii și arbuștii de pe platoul din fața Palatului Administrativ. Lucrările propriu-zise vor începe în luna mai și se vor finaliza în anul 2015!

Adio liniște, adio spații verzi De două săptămîni încoace, angajații DADP relochează arbuștii și magnolii din fața Palatului Administrativ din Slobozia. Acțiunea se vrea un preambul la deschiderea viitorului șantier din Piața Revoluției. Potrivit oficialilor locali, investiția este una necesară și se va derula... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 08:30 (21078 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Juniori A

Primăvară de excepție pentru Unirea Slobozia

6 etape s-au disputat în Campionatul Juniorilor A de la reluarea sezonului regulat. Așa cum preconiza antrenorul Ion Ionescu, tinerii fotbaliști ai Unirii Slobozia au avut rezultate peste așteptări. Repartizați în seria a III-a, puștii Unirii au obținut 6 victorii în tot atîtea meciuri. Astfel, ei au trecut acasă de Delta Tulcea, cu 1-0, de LPS Galați, cu 2-0 și de Dunărea Galați, cu 7-1. În deplasare, Unirea s-a impus în fața celor de la CF Brăila cu 3-1, mai apoi trecînd de Gloria Buzău cu 2-1. Ultima ispravă a fost consemnată duminică, 30 martie 2014, cînd elevii lui Ion Ionescu au spulberat-o la Năvodari pe Săgeata, cu 6-2. Golurile Unirii au fost marcate de Teodorescu (2 goluri), Șolcănea... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 07:15 (3964 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sic transit gloria mundi

Imperiul Vivani se prăbușește sub propria greutate

În anul 2007, Vivani Salubritate SA inaugura cel mai modern depozit de deșeuri din România. În octombrie 2012, grupul de firme Vivani punea în funcțiune «cel mai modern incinerator de deșeuri industriale, periculoase, speciale și medicale din sud-estul Europei». La începutul anului 2014, angajații incineratorului erau neplătiți de trei luni, incineratorul e nefuncțional de luni bune, cele 3 celule ale depozitului «ecologic» de deșeuri din incinta firmei se revarsă incontrolabil, iar datoriile firmei către stat au depășit 1,5 milioane de lei... Iar acesta este doar începutul!

Declinul unui imperiu... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 16:15 (215614 vizualizări - 202 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Frații Becali și Cristian Borcea își vor ispăși pedepsele la Penitenciarul Slobozia

Frații Becali și Cristian Borcea își vor ispăși pedepsele la Penitenciarul Slobozia

Informațiile privind aducerea la Slobozia a greilor fotbalului românesc s-au confirmat. Așadar, transferul de la Penitenciarul Poarta Albă la Penitenciarul Slobozia al fraților Ion și Victor Becali, precum și cel al lui Cristian Borcea, a fost aprobat. Cei trei inculpați din Dosarul «Transferurilor» își vor ispăși pedepsele în Penitenciarul din reședința județului Ialomița... Decizia de a-i transfera pe cei trei inculpați de la Constanța la Slobozia a survenit ca urmare a unei întrevederi a comisiei Penitenciarului Poarta Albă, care a decis ca Ioan și Victor Becali, alături de Cristian Borcea, să-și ispășească pedepsele într-un penitenciar cu regim închis. În urma dezbaterilor a fost ales Penitenciarul... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 15:15 (8821 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Cei mai periculoși infractori, arestați de procurorii Parchetului Județean

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Văzut în ansamblu, orașul Slobozia pare preocupat, în general, de traiul zilnic și prea puțin de fapte rele. Realitatea este însă cu totul alta... Noapte de noapte, liniștea unui oraș în care aparent nu se petrece nimic este tulburată de noua generație a  «băieților răi». Locotenenți ai fostelor rețele organizate și conduse de frații interlopi Frusin și Gheorghe Toma sau Viorel Duțu «Pralea», noii infractori seamănă teroarea în oraș. Reprezentativi sînt Petre Buțoi, Robert Cristian Jecu și Mihail Roșca. Supranumiți de organele judiciare locale «Golanii», aceștia sînt responsabili pentru reglările de conturi petrecute în ultima perioadă în plină stradă. De cealaltă parte se află banda rivală... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 11:25 (64348 vizualizări - 54 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Facturi cu 30% mai mici pentru apa slobozenilor

Un slobozean cere SC Urban respectarea legii

Facturi cu 30% mai mici pentru apa slobozenilor

Urban datorează Sloboziei 30% din valoarea facturii în ultimii 4 ani! Afirmația îi aparține unui slobozean care intenționează să acționeze în instanță firma pentru recuperarea acestor sume. Nicolae Parpală reclamă «practicile comerciale incorecte și încălcarea legislației în domeniul protecției consumatorului, precum și în domeniul serviciilor de alimentare cu apă și canalizare». Slobozeanul nu se află la prima încercare de acest gen în lupta sa cu furnizorul local de apă...

Un slobozean cu inițiativă
Nicolae Parpală este expert contabil și beneficiar al serviciilor de apă furnizate... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 07:15 (8622 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Gaura neagră» a Consiliului Județean Ialomița nu are hidroizolație

Plouă în sala de spectacole!

«Gaura neagră» a Consiliului Județean Ialomița nu are hidroizolație

Miercuri, 19 martie 2014, oficialii Consiliului Județean au organizat o conferință de presă în care au prezentat stadiul realizării investiției «Modernizare sală de spectacole». Conferința a fost urmată de o «vizită de lucru», în cadrul căreia a fost vizitat șantierul deschis în urmă cu aproape 20 de ani. Oficialii județeni au dat asigurări că sala va fi funcțională în această toamnă. La întîlnire a participat și directorul SC Concas Buzău, Ionel Gagu. Acesta nu a explus posibilitatea ca valoarea investiției să crească...

Cum legitimezi o «gaură neagră»?
Iritat de campania de... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2014, 17:15 (5996 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

1000 de funcționari din administrația locală își cer drepturile în instanță

Val de procese la Tribunalul Ialomița

1000 de funcționari din administrația locală își cer drepturile în instanță

Activitatea secției Contencios Administrativ a Tribunalului Ialomița este asaltată de un val de procese intentate de funcționarii din primăriile ialomițene. De 4 luni, 1000 de oameni cer statului al 13-lea salariu aferent anului 2010. Acțiunile sînt abia la început, primele termene fiind stabilite pentru sfîrșitul lunii în curs. «Este dreptul oamenilor de a beneficia de această facilitate. Noi îi vom sprijini pentru a-și recupera banii!» a declarat Răzvan Bordeianu, președintele Federației Naționale a Sindicatelor din Administrația Locală Ialomița.

Funcționarii publici, duși de nas... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2014, 14:20 (8428 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Lecția de îndreptat oase

Lecția de îndreptat oase

Liceul «Mihai Eminescu» din Slobozia s-a hotărît să lupte împotriva scoliozei, cifozei și bolilor de oase pe care elevii le dezvoltă în mediul școlar. Luni, 24 martie 2014, în sala de sport a acestei unități școlare a debutat un proiect-pilot prin care se încearcă depistarea elevilor cu disfuncții ale coloanei vertebrale. Inițiativa a fost posibilă cu ajutorul terapeutului Ionel Neagu, specializat în terapia Yumeiho. Potrivit oficialilor instituției, peste 50% dintre elevi suferă de probleme ale coloanei vertebrale, nedepistate pînă în prezent...

Un proiect unic în județ
Luni... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2014, 10:00 (7195 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Soarta vechiului spital din Urziceni rămâne incertă

Salvarea unui monument istoric, blocată în hîrtii

Soarta vechiului spital din Urziceni rămîne incertă

În urmă cu o săptămînă, Independent relata pe larg despre intenția autorităților locale din Urziceni de a demola o clădire cu o valoare istorică. Vorbim despre vechiul spital al municipiului, a cărui vechime depășește un secol... Reprezentații Asociației «Urziceniul Tău» au somat Direcția de Cultură Ialomița să efectueze o inspecție la locul unde se află imobilul, în speranța că obiectivul ar putea fi trecut pe lista monumentelor istorice din județ. Vizita oficialilor din cadrul instituției în teren s-a rezumat doar la cîteva recomandări pe care susținătorii vechiului spital trebuie să le respecte pentru a putea demara procedura de clasare a... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2014, 08:40 (6705 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Culturii abandonează patrimoniul județului Ialomița

Ministerul Culturii abandonează patrimoniul județului Ialomița

Luptă instituțională între Direcția de Cultură Ialomița și ministerul de resort pentru includerea în patrimoniul național a unor obiective de o deosebită importanță istorică. Este vorba despre 4 fîntîni amenajate în satul Patru Frați, comuna Adîncata, între secolele XVIII-XIX. Monumentele sînt construite din piatră de Buzău și reprezintă cea mai vie mărturie a tradițiilor folclorice. În ciuda eforturilor autorităților județene de a le transforma în obiective culturale, Ministerul Culturii a considerat că acest
demers este inutil...

Demersuri contestate de Ministerul Culturii
... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2014, 16:35 (5418 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Județul Ialomița organizează faza națională a Olimpiadei de Informatică pentru Gimnaziu

Elitele Informaticii din toată țara vin la Slobozia

Județul Ialomița organizează faza națională a Olimpiadei de Informatică pentru Gimnaziu

Ministerul Educației a acreditat județul Ialomița pentru a organiza faza națională a Olimpiadei de Informatică pentru elevii de Gimnaziu. Concursul școlar se desfășoară în perioada 10-14 aprilie 2014 la Slobozia, iar la întrecerea educațională vor participa 220 de elevi din clasele V-VIII din întreaga țară. Este a patra olimpiadă națională pe care județul Ialomița o găzduiește...

IT-iștii de gimnaziu se întrec la Slobozia Potrivit statisticii oferite de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la Olimpiada Națională de Informatică pentru Gimnaziu sînt așteptați să participe... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2014, 11:30 (8273 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Megalomania administrativă naște strategii de dezvoltare

Slobozia: Megalomania administrativă naște strategii de dezvoltare

La sfîrșitul săptămînii precedente, administrația locală a organizat una dintre dezbaterile publice obligatorii pentru finalizarea noii strategii de dezvoltare a Sloboziei în perioada 2014-2020. Dezbaterea, un simulacru la care au participat angajați ai administrației locale și județene, a fost încă un prilej pentru oficiali de a-și face campanie electorală. Printre zecile de inepții rostite cu acest prilej se numără și promisiunea realizării unui al doilea pod peste rîul Ialomița. Strategia de dezvoltare a orașului este un document obligatoriu din perspectiva accesării fondurilor europene.

Nu aduce strategia ce aduce pensionarul... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2014, 15:30 (9783 vizualizări - 10 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Medici pentru România: Suport on-line gratuit pentru pacienții cu boli cronice

Lansat în octombrie 2019, proiectul «Medici pentru România» vine în sprijinul pacienților cu boli cronice, în pandemie COVID-19. Pacienții cronici care nu se pot deplasa la cabinetele medicale, pot beneficia ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2020, 19:20
(3865 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Locuință cuprinsă de flăcări

Axintele: Locuință cuprinsă de flăcări

Locuința unui localnic din comuna Axintele a fost cuprinsă de flăcări sâmbătă, 28 martie 2020. La fața locului au intervenit pompierii din Urziceni, care au stins focul după aproximativ o oră și jumătate ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2020, 19:10
(2175 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Gheorghe Lazăr: Dosar penal pentru conducere fără permis

Polițiștii din comuna Gheorghe Lazăr i-au întocmit dosar penal unui tânăr de 27 de ani, din comuna Bucu, pentru faptul că a condus pe drumurile publice fără a avea permis de conducere. Acesta a fost identificat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2020, 19:00
(2332 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Polițiștii ialomițeni au desfășurat sâmbătă, 28 martie 2020, o acțiune preventivă pe raza municipiului Slobozia. Oamenii legii s-au deplasat în zona centrelor comerciale din oraș și au discutat cu cetățenii ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2020, 18:50
(1943 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii de vegetație uscată

Peste 11 hectare de vegetație uscată au ars la sfârșitul săptămânii trecute. Pompierii ialomițeni au intervenit în zona localităților Bărbulești, Fierbinți Târg, Platonești și Bărcănești pentru a stinge ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2020, 18:40
(2200 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: Posibil infectat cu noul Coronavirus, decedat la Țăndărei

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a inițiat o anchetă epidemiologică în urma decesului unui bărbat, de 39 de ani, din orașul Țăndărei. Acesta a fost consultat la Spitalul Orășenesc din Țăndărei, unde ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 18:40
(2823 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Polițiștii sunt la datorie pe străzile din județ

Ialomița: Polițiștii sunt la datorie pe străzile din județ

În urma unei acțiuni preventive desfășurate la nivelul județului joi, 26 martie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente, cele mai multe dintre acestea sesizate pe numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 18:35
(3947 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 30 martie-3 aprilie 2020, în anumite zone din localitățile Urziceni, Rași ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 18:30
(3902 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Obținerea certificatului de situație de urgență

În Monitorul Oficial nr. 248, a fost publicat Ordinul nr. 791/24.03.2020, privind acordarea certificatelor de situație de urgență operatorilor economici a căror activitate este afectată în contextul pandemiei ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 13:35
(6289 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un autocamion pe Autostrada A2/km 146

Joi, 26 martie, a.c., în jurul orelor 23,35, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la un autocamion cu semiremorcă, produs pe Autostrada A2, în zona podului de la ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 13:10
(2647 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 26 martie, a.c., în jurul orelor 19,15, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Ciochina. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 13:05
(3097 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: La volan sub influența drogurilor

Un tânăr de 21 de ani a intrat în vizorul organelor de anchetă fiind depistat în trafic sub influența substanțelor interzise. El a fost oprit pentru un control de rutină în ziua de miercuri, 25 martie ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 19:45
(4106 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițeni cercetați penal pentru că și-au agresat soțiile

Doi bărbați, de 40 și 33 de ani, domiciliați în Gheorghe Lazăr și Slobozia, sunt cercetați penal pentru că și-au agresat soțiile. În ziua de miercuri, 25 martie a.c., ambii au fost reclamați, prin numărul ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 19:40
(3048 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: Peste 2500 de ialomițeni sunt autoizolați la domiciliu

Potrivit unei informări transmise de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al județului Ialomița, la nivelul județului nostru există 77 de persoane aflate în carantină și alte 2551 autoizolate la ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 19:35
(3615 vizualizări - 0 comentarii)


Federația «Solidaritatea Sanitară»: Dacă refuzați în continuare testarea personalului atunci nu va mai avea cine să vă trateze!

Deși Președintele României a solicitat public autorităților să testeze cu prioritate salariații din Sănătate;
În condițiile în care absența testării a generat tragedia de la Spitalul Județean Suceava ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 12:20
(2257 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: L-ați văzut?

Făcăeni: L-ați văzut?

Polițiștii ialomițeni au dat în urmărire un tânăr de 17 ani, domiciliat în comuna Făcăeni, care a dispărut de la domiciliu. Miercuri, 25 martie a.c., familia acestuia a sesizat Poliția precizând faptul ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 18:25
(4670 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Platformă digitală adresată profesorilor

Ministerul Educației și Cercetării a lansat platforma Digital pe educred.ro (digital.educred.ro), un spațiu creat pentru toate cadrele didactice care doresc să valorifice noile tehnologii în activitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 18:20
(1734 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța: Înrerupere apă la Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul 150 mm, de pe strada Vlad Țepeș, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 18:15
(2441 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Măsuri de prevenire a incendiilor de vegetație uscată

Pompierii ialomițeni adresează cetățenilor o serie de recomandări cu privire la arderea controlată a vegetației uscată care acoperă miriștile. Operațiunea este strict interzisă, dacă nu este aplicată ca ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 18:10
(3327 vizualizări - 0 comentarii)


Federația «Solidaritatea Sanitară»: Modelul pe care se bazează Guvernul în gestionarea crizei Coronavirus este greșit!

Federația «Solidaritatea Sanitară» lansează o solicitare publică, adresată Guvernului, de reanalizare a strategiei ce stă la baza managementului crizei declanșate de COVID 19, propunând două completări ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 14:05
(3338 vizualizări - 0 comentarii)


Comunicat de presă al Comitetului de Supraveghere al Băncii Naționale a României

Comitetul de Supraveghere al Băncii Naționale a României, întrunit în ședință de urgență, a clarificat modul în care băncile și IFN-urile din România trebuie să aplice reglementările în vigoare în contextul ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 13:50
(1937 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Unde se pot obține relații despre procedura de finanțare a șomajului tehnic?

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția angajatorilor ce urmează să trimită salariații în șomaj tehnic, două numere de telefon și o adresă de e-mail mail dedicată, ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2020, 18:50
(6170 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu, emis de polițiști

Polițiștii din Slobozia au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat de 46 de ani, care domiciliază în oraș. În cursul zilei de luni, 23 martie 2020, oamenii legii au fost sesizați de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2020, 18:45
(2029 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Polițiștii au aplicat amenzi de 62000 de lei

Slobozia: Polițiștii au aplicat amenzi de 62000 de lei

Intrarea în vigoare a Ordonanței Militare Nr. 2 s-a lăsat cu amenzi la Slobozia. 37 de persoane au fost sancționate contravențional de polițiști în seara zilei de luni, 23 martie 2020, deoarece nu și-au ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2020, 18:40
(3027 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Urziceni: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani a murit și un altul, în vârstă de 19 ani, a fost grav rănit după ce mașinile în care se aflau au fost implicate într-un accident rutier. Automobilele s-au ciocnit în dimineața zilei ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 16:55
(2582 vizualizări - 1 comentariu)


Grivița: Rănit într-un accident rutier

Un bărbat de 34 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind victimă a unui accident rutier. Evenimentul s-a petrecut în ziua de 22 martie 2020, pe raza localității Grivița, ca urmare a impactului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 16:50
(2106 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Două tone de furaje s-au făcut scrum

Pompierii din Urziceni au intervenit sâmbătă, 21 martie 2020, pentru stingerea unui incendiu produs în gospodăria unui localnic din localitatea Jilavele. Flăcările au cuprins un grajd, în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 16:45
(2767 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Incendii de vegetație

Pompierii din Țăndărei au intervenit, în ziua de 21 martie 2020, pentru stingerea a două incendii de vegetație uscată, sesizate pe raza localității Platonești. Astfel, au ars aproximativ 600 mp de teren ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 16:40
(2228 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Coș de fum, cuprins de flăcări

Locatarii unui imobil din localitatea Maia au trecut duminică, 22 martie 2020, prin clipe de panică. Totul din cauza unui incendiu care a cuprins coșul de fum al centralei termice, pe care oamenii o foloseau ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 16:35
(2373 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC: Se suspendă depunerea declarației privind beneficiarul real

Activitatea Oficiului Național al Registrului Comerțului, în sensul depunerii declarației privind beneficiarul real, se suspendă din cauza epidemiei provocată de noul Coronavirus. Suspendarea vizează întreaga ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 16:30
(2896 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...