Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Declinul

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Universitatea Craiova 0-1

Declinul

bonus: «Telenovela» Gele s-a încheiat

În etapa a 26-a, în partida disputată «acasă», la Clinceni, sâmbătă, 8 februarie a.c., Unirea a pierdut la limită, 0-1, contra celor de la Universitatea Craiova. După cum apreciam, când neputința este completată de ghinion, Unirea intră în derivă, tabloul declinului părând întregit la Slobozia după patru eșecuri consecutive în SuperLiga...

Așadar, meciul de «acasă», pe Arena din Clinceni împotriva Craiovei, a însemnat pentru Unirea o încercare de revenire din derivă. Mihalcea a schimbat primul 11, Unirea jucând din primele minute cu Denis Rusu-Dorobanțu, Blazek, Antoche, Adrian Toma-Coadă,... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2025, 11:50 (4424 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Au pierdut «motivat»

Handbal, Cupa României, CSM Unirea Slobozia-CSM Târgu Jiu 23-29 (12-14)

Au pierdut «motivat»

bonus: Junioarele 3 CSM Unirea Slobozia, o nouă victorie

În partida de sâmbătă, 8 februarie a.c., disputată în Sala «Andreea Nica», CSM Unirea Slobozia s-a confruntat, în Turul 2 din Cupa României, cu CSM Târgu Jiu. Handbalistele CSM Unirea Slobozia, antrenate de Ion Ivan, în confruntarea cu prim-divizionara din Târgu Jiu au reușit o partidă frumoasă, cel puțin în prima repriză slobozencele replicând tăios pe contraatac. După cum o arată și scorul înregistrat pe tabelă la finele primei reprize, 12-14 pentru Târgu Jiu, s-a jucat «de la egal la egal», CSM Unirea Slobozia delectând publicul spectator cu nenumărate ocazii și aruncări spectaculoase. ... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2025, 08:20 (4290 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (II 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (II 2000)

Întrucât de la debutul prezentei rubrici ni s-au adus niscaiva reproșuri, în sensul că ar trebui să detaliem anumite aspecte de acum 25 de ani, ne vom conforma și, pe cât posibil, vom încerca să lămurim pe toată lumea. Spre exemplu, la început de februarie 2000, Independent titra «Gheorghe Savu, președintele PDSR Ialomița, este pregătit pentru o campanie electorală „MURDARĂ“», după cum vă atenționam în 2000 urmând a se organiza mai multe runde de Alegeri. Deosebit de relevant în context este apariția Alianței pentru România la început de 199... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2025, 12:35 (11013 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Cum să faci primul milion. De lei, cu Primăria Urziceni. Din PNRR.

Cum să faci primul milion. De lei, cu Primăria Urziceni. Din PNRR.

«We Grow Minds». Sau, pe românește, «creștem mințile». Mergea, cel puțin în cazul de față, și «We Grow Accounts». Ca să se înțeleagă ce și cum de la început, fără a mai fi necesar să ne gândim noi cum «creștem conturile» în traducere liberă. Pe scurt, subiectul nostru este cu și despre Primăria Urziceni, avidă de încheiat contracte de consultanță pentru absorbția PNRR, We Grow Minds SRL Slatina, o firmă dornică de afirmare și încasare (că doar d-aia «crește minți»!) și, probabil, ulterior alte structuri care vor verifica nevoile entităților... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2025, 07:55 (9448 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Impozitarea neconstituțională a pensiilor magistraților, sesizată de o judecătoare a Tribunalului Ialomița

Impozitarea neconstituțională a pensiilor magistraților, sesizată de o judecătoare a Tribunalului Ialomița

În martie 2024, judecătoarea Mioara Iancu, din cadrul Tribunalului Ialomița, sesiza Curtea Constituțională a României cu privire la neconstituționalitatea modali­tății de impozitarea a pensiilor magistraților. La un an distanță, excepția ridicată de magistrata Tribunalului Ialomița a fost avizată favorabil de CCR, la aproape un an de la deschiderea acțiunii.

 

Decizie a Curții Constituționale a României În martie 2024, Tribunalul Ialomița a fost sesizat de către fosta președintă a Secției Civile a Tribunalului Călărași, judecătoarea pensionară Sevastița... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2025, 10:20 (9341 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Povestea Conacului neoromânesc de la Făcăeni

File de istorie

Povestea Conacului neoromânesc de la Făcăeni

Unul dintre cei mai vi­zibili oameni politici ai Ialomiței interbelice, avocatul Aurelian Bentoiu, a ridicat în anul 1937, în comuna Făcăeni, un conac. Clădirea se remarcă datorită arhitecturii sale, fiind construită în stil neoromânesc. Deși este trecut pe lista bu­nurilor de patrimoniu ale județului Ialomița, Conacul are în prezent un regim juridic incert, dar poate fi vizitat de orice temerar care se aventurează prin acest colț de lume.

 

Istoria unui conac Povestea Conacului din Făcăeni începe în anul 1937, când avocatul... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2025, 09:50 (9160 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Epurarea necorespunzătoare a apelor uzate, în atenția autorităților ialomițene

Epurarea necorespunzătoare a apelor uzate, în atenția autorităților ialomițene

În noiembrie 2024, România a ajuns în fața Curții Europene de Justiție din cauza neîndeplinirii unei directive comunitare privind gestionarea ineficientă a apelor uzate, riscând aplicarea unei măsuri de infringement. Problema gestionării apelor uzate, în special a celor rezultate în urma acti­vităților industriale, a intrat de câteva săptămâni și în atenția autorităților locale și județene din Ialomița. O comisie specială întrunită la nivelul Prefecturii Ialomița analizează modalitatea prin care se realizează colectarea apelor uzate, în special prin intermediul stației de epurare a operatorului regional de... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2025, 09:50 (6469 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Țările europene plătesc pensii ialomițenilor

Țările europene plătesc pensii ialomițenilor

Ialomițenii care au lucrat cu forme legale în țările din spațiul comunitar beneficiază de pensii. În această situație se află aproape 300 de ialomițeni, potrivit date­lor furnizate de Casa Județeană de Pensii Ialomița. Valoarea estimativă a indemnizațiilor lunare de care aceștia beneficiază depășește 500 mii de lei.

 

În ce state europene au lucrat ialomițenii? Potrivit informațiilor oficiale, cei aproximativ 300 de ialomițeni care primesc pensii din spațiul co­munitar au fost angajați cu forme legale în state precum Italia sau Spania. În ceea... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2025, 12:10 (6388 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Regulament nou pentru administrarea parcărilor de reședință

La Slobozia

Regulament nou pentru administrarea parcărilor de reședință

Considerat ineficient de către cetățeni, Regulamentul privind administrarea parcărilor de reședință din Slobozia va fi modificat. În urmă cu o săptămână, administrația locală a lansat în dezbatere publică Proiectul de Hotărâre cu noile modificări ale Regulamentului. Într-o declarație publică, Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia, a precizat faptul că va încerca să elimine probleme întâmpinate de cetățeni în legătură cu procedura de atribuire a locurilor de parcare. Deși se dorește a fi un document în favoarea cetățenilor, Regulamentul li­mitează însă dreptul de a obține un loc de parcare pentru persoanele juridice... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2025, 07:50 (30641 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Dragostea administrativă a edilului de la Ciochina

Dragostea administrativă a edilului de la Ciochina

Relația administrativă dintre eternul primar de Ciochina, pe numele său Vasile Câmpulungeanu și Nicoleta Fotache, un fel de dopamină pentru edil, se pierde în negura timpurilor. Adică, noi ne amintim despre această relație admi­nistrativă încă din timpurile în care umi­litor, la doar 2 (două) voturi, primarul Ciochinei, Vasile Câmpulungeanu, își pierdea mandatul în 2012. Cu siguranță însă, date fiind alte 4 legislaturi ale edi­lului de dinainte, Câmpulungeanu fiind primar parcă de prin 1996, au contribuit la nașterea idilei ad-mi-nis-tra-ti-ve înainte de acel moment fatidic din 2012.... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2025, 10:50 (5424 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

În derivă

Fotbal, SuperLiga, Rapid București-Unirea Slobozia 2-1

În derivă

Unirea Slobozia a bifat o nouă înfrângere în meciul contra Rapidului disputat marți, 4 februarie a.c., contând pentru etapa a 25-a din SuperLigă. Rapid a câștigat în Giulești cu 2-1, partida reprezentând a treia înfrângere, consecutivă, a Unirii, în tot atâtea meciuri oficiale disputate la nivelul primului eșalon în 2025. Rezumând, când neputința este completată de ghinion, tabloul dezastrului pare întregit la Slobozia.

 

Un nou meci, o nouă înfrângere Meciul cu Rapid a î... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2025, 08:35 (4891 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani europeni pentru modernizarea a 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița

Sprijin financiar pentru viitorii meseriași

Bani europeni pentru modernizarea a 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița

În timp ce piața forței de muncă din Ialomița caută angajați calificați într-o meserie, liceele tehnologice din județ au fost lăsate într-un con de umbră. În majoritatea cazurilor elevii erau obligați să efectueze orele practice în ateliere care aveau nevoie de modernizare. Datorită inițiativei Consiliului Județean Ialomița de a îmbu­nătăți condițiile de studiu în unitățile de învățământ din județ, 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița au beneficiat de bani europeni pentru a-și schimba baza materială folosită în timpul orelor practice. Primele echipamente didactice destinate Atelierelor de lucru au ajuns la Liceele... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 16:20 (4603 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Meciul a trecut, «problemele» rămân

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Dinamo București 1-3

Meciul a trecut, «problemele» rămân

Când Unirea Slobozia a promovat în primul eșalon al fotbalului românesc, SuperLiga, euforia momentului a depășit granițele micuței reședințe a județului Ialomița. Nu mai erau importante calculele de buget, problemele de lot, nu se discutau condițiile de îndeplinit pentru prima ligă, toată lumea manifestându-și din plin beatitudinea clipei... De principiu, se cunoștea că nu vom îndeplini criteriile stadionului, «1 Mai» neridicându-se la standardele de primă divizie. Acesta a fost principalul motiv pentru care meciu­rile de «acasă» ale Unirii Slobozia s-au decis, pe baza unui contract, a se desfășura la Clinceni, în ... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 13:40 (6044 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia, premiată la «Gala Excelenței în Industria Apei»

Eveniment al Asociației Română a Apei (ARA)

Urban SA Slobozia, premiată la «Gala Excelenței în Industria Apei»

Asociația Română a Apei (ARA) a organizat joi, 30 ianuarie 2025, prima ediție a «Galei Excelenței în Industria Apei». Evenimentul a reunit peste 150 de invitați -reprezentanți ai autorităților publice, lideri din sectorul apei, specialiști, parteneri și furnizori de tehnologie- pentru a celebra excelența, inovația și colaborarea în sectorul de apă din România.
Evenimentul a marcat un moment important pentru întreaga industrie, aducând în prim-plan realizările profesioniștilor care contribuie la dezvoltarea unui sector vital pentru sănătatea publică, mediu și economia națională.
«Provocările legate de gestionarea sustenabilă a resurselor de apă și de modernizarea infrastructurii sunt de o importanță strategică pentru România și pentru întreaga lume. Prin aceste evenimente, vrem să creăm un spațiu în care liderii din domeniul apei, autoritățile și furnizorii de tehnologie să își unească forțele pentru un viitor mai sustenabil. Industria apei nu este doar un sector tehnic: este un motor al economiei, reunind peste 60.000 de angajați și o cifră de afaceri de 1 miliard de euro!»... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 11:55 (6535 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Play-off», venim!

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț 42-19 (20-8)

«Play-off», venim!

bonus: Victorii pe linie ale junioarelor 1/3

Sâmbătă, 1 februarie 2025, de la orele 11,00, Sala «Andreea Nica» din Slobozia a găzduit un nou meci al CSM Unirea Slobozia, o partidă contând pentru etapa a 16-a a Diviziei A de handbal feminin. Adversarele elevelor antrenate de Ion Ivan au fost handbalistele de la HCF Piatra Neamț, echipă pe care CSM Unirea Slobozia a mai întâlnit-o de două ori în acest sezon competițional. Revenind, meciul cu HCF Piatra Neamț a fost un adevărat galop de sănătate pentru handbalistele Clubului Sportiv Municipal Slobozia, la pauză tabela înregistrând 20-8 pentru slobozence. A fost la propriu o ploaie de goluri și în a doua repriză, meciul încheindu... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 10:10 (5746 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Conferință Extraordinară a PSD Ialomița pentru susținerea lui Crin Antonescu la Președinția României

Conferință Extraordinară a PSD Ialomița pentru susținerea lui Crin Antonescu la Președinția României

Duminică, 2 februarie a.c., membri ai Organizației PSD Ialomița au fost convocați pentru o Conferință Extraordinară. Alături de celelalte Organizații social-democrate, PSD Ialomița și-a stabilit delegații pentru Congresul Extraordinar desfășurat tot duminică, 2 februa­rie a.c., Congres inițiat pentru susținerea de către social-democrați a candidatului Crin Antonescu la Președinția României. Ca element de noutate, desemnarea delegaților social-de­mocrați la Congres ca urmare a Conferințelor Extraordinare județene a fost urmată ulterior de participarea acestora «on-line» la evenimentul de la nivel Central. Drept urmare, Crin Antonescu va fi candidatul comun PSD-PNL-... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 08:10 (18055 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«Funcția de președinte al PNL reprezintă doar o miză personală pentru unii!»

«Ascultăm și nu judecăm!» cu Dragoș Soare, președintele PNL Ialomița

«Funcția de președinte al PNL reprezintă doar o miză personală pentru unii!»

Istoria politică locală consemnează despre «învinși» și «învingători». Uneori și despre «învingătorii învinși» sau «învinșii învingători». Oricum, la politică și la fotbal ne pricepem cu toții. Și, în acest caz, e firesc «să ascultăm și să nu judecăm», cu atât mai mult cu cât politica, ca și fotbalul, se joacă pe puncte și goluri înscrise în poarta adversarului. Așadar, revenind la articolul nostru, Dragoș Soare este președintele ales al Organizației Ialomița a Partidului Național Liberal. A fost ales în cadrul unei Conferințe de alegeri prin iulie 20... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2025, 12:25 (2178 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Peste 35 mii de ialomițeni au primit îngrijiri medicale la UPU Slobozia

În 2024

Peste 35 mii de ialomițeni au primit îngrijiri medicale la UPU Slobozia

Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a înregistrat, în 2024, un nou record în ceea ce privește numărul ialomițenilor care au primit îngrijiri medicale în cadrul acestei entități sanitare. Statistica UPU Slobozia arată că au beneficiat de sprijin medical peste 35 mii de ialomițeni. Mai bine de jumătate dintre aceștia nu reprezentau însă urgențe medicale și puteau fi tratați fie în cabinetele medicilor specialiști, fie în cele ale medicilor de familie. Acordarea consultațiilor în sistemul de medicină primară este însă afectat de nu­mărul tot mai scăzut al medicilor de familie.

 

... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2025, 07:55 (11356 vizualizări - 12 comentarii)

REPORTAJ

Istoria podurilor de la Fetești construite de inginerul Anghel Saligny

Istoria podurilor de la Fetești construite de inginerul Anghel Saligny

Pe lista obiectelor de patrimoniu ale județului Ialomița, Direcția de Cul­tură a Județului Ialomița a inclus și podurile de la Fetești, construite aproape de sfârșitul secolului al XIX-lea de inginerul Anghel Saligny. Anul acesta, podurile împlinesc 138 de ani de la momentul în care au fost date în folosință. În cinstea marelui inginer român și a realizărilor sale, la Fetești există Muzeul Municipal «Anghel Saligny», aflat în admi­nistrarea Primăriei orașului.

 

Podurile care au legat două provincii românești ... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2025, 10:25 (9685 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu vrea să interzică rețelele de socializare pentru tinerii sub 15 ani!

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu vrea să interzică rețelele de socializare pentru tinerii sub 15 ani!

Printr-o alocuțiune în Parlamentul European, eurodeputatul PSD Ștefan Mușoiu atrage atenția asupra efectului mesajelor negative de pe rețelele de socializare asupra copiilor, solicitând aplicarea «mo­delului francez» de interzicere a accesului la rețelele sociale pentru tinerii sub 15 ani. «Să ne protejăm copiii de mesajele de pe platformele de socializare!» precizează eurodeputatul social-democrat Ștefan Mușoiu într-un apel lansat în plenul Parlamentului European. Mușoiu consideră că «tulburările comportamentale ale tinerilor, automutilarea și chiar sinuci­derile sau crimele înfăptuite de copii» reprezintă consecințe... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2025, 14:40 (9226 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 110 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17866, fiind înregistrate 110 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 15:20
(2718 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

DN21: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Luni, 1 noiembrie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier, petrecut pe DN21, între Slobozia Nouă și Iazu. Din evenimentul rutier a rezultat o victimă conștientă și neîncarcerată ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 12:20
(5988 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în avans aferente Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 18 octombrie-01 noiembrie 2021, a fost autorizat la plată în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2021 un număr ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 10:55
(11213 vizualizări - 0 comentarii)


Un minor la volan a produs un accident la Bărbulești

Sâmbătă, 30 octombrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției Nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că pe raza comunei Bărbulești s-a produs un ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:35
(4718 vizualizări - 0 comentarii)


Petreceri private la Alexeni și Bărbulești, întrerupte și amendate de polițiști

La sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, respectiv pentru verificarea modului în care sunt respectate reglementările ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:25
(4751 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna noiembrie 2021

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 1 noiembrie 2021, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,75%, 4,25% și 4,65%. Titlurile ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:15
(8806 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 128 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 1 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17756, fiind înregistrate 128 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:05
(10027 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Fetești Oraș

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 90 mm, de la intersecția străzilor Călărași cu Nucilor din municipiul Fetești, RAJA Constanța a ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 13:15
(3875 vizualizări - 0 comentarii)


Antrenorul de Lupte Nicolae Pârvu a pierdut lupta cu boala COVID-19

Antrenorul de Lupte Nicolae Pârvu a pierdut lupta cu boala COVID-19

Boala infecțioasă COVID-19 i-a luat viața profesorului de lupte Nicolae Pârvu, din localitatea Perieți. Acesta a decedat în dimineața zilei de luni, 1 noiembrie 2021, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:40
(10205 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: «Salonul de toamnă 2021»

Miercuri, 3 noiembrie 2021,  ora 14,00,  la Galeriile «Arcadia» din incinta Centrului Cultural «Ionel Perlea»Slobozia, va avea loc vernisajul expoziției «Salonul de toamnă 2021» al Uniunii Artiștilor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:25
(8903 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții la 5 accidente rutiere

În dimineața zilei de luni, 1 noiembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:10
(3167 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 93 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 31 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17628, fiind înregistrate 93 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2021, 16:40
(7219 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 86 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 30 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17535, fiind înregistrate 86 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2021, 17:05
(5258 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident rutier

Slobozia: Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident rutier

O persoană a murit și alte trei au fost rănite într-un accident rutier petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 30 octombrie 2021, în apropiere de Slobozia, pe DN21. Din verificările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2021, 13:45
(6256 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3370 de tichete de masă, distribuite către centrele de vaccinare

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a achiziționat 3370 de tichete de masă, urmând a fi distribuite către centrele de vaccinare, cabinetele medicilor de familii și ambulatoriile de specialitate, unde ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 18:25
(12129 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 284 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 29 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17449, fiind înregistrate 284 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:35
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Hăinuțe tricotate pentru nou-născuți

Protopopiatul Urziceni: Hăinuțe tricotate pentru nou-născuți

Cu sprijinul Protopopiatului Urziceni, tinerele mame care și-au adus pe lume bebelușii în cadrul Spitalului Municipal Urziceni au beneficiat de hăinuțe tricotate, donate de către Fundația «Copii în Dificultate ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:20
(6084 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modalitatea de transmitere a documentelor pentru solicitarea șomajului tehnic

Angajatorii care se încadrează în categoria domeniilor supuse restricțiilor, conform HG nr. 1090/2021, și a căror activitate a fost întreruptă total sau parțial, vor depune la AJOFM Ialomița, în luna curentă ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:05
(13982 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținuți pentru «tulburarea ordinii publice» și «distrugere»

Polițiștii ialomițeni au emis joi, 28 octombrie a.c., 3 mandate de reținere pentru 24 de ore, pe numele a trei tineri, cu vârste cuprinse între 21 și 26 de ani. Aceștia sunt acuzați de comiterea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 15:05
(3036 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore au fost verificate 314 obiective de interes, dintre care 171 de societăți comerciale, unde polițiștii, alături de celelalte structuri cu care acționează în sistem integrat, au instruit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 14:55
(2466 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Bărbulești, cercetați pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis un dosar penal pe numele a doi tineri de 16 ani, din comuna Bărbulești, sub acuzația de «furt calificat». Din cercetări a reieșit faptul că tinerii ar fi pătruns, în timpul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 14:50
(1889 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au efectuat acțiuni privind modul în care, la nivelul județului, sunt respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2. Ca urmare a abaterilor ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 19:15
(7874 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: A intrat cu mașina într-un gard

Polițiștii au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier petrecut în seara zilei de miercuri, 27 octombrie a.c., pe raza localității Fierbinții de Jos. Aflat la volanul unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 19:00
(2402 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 150 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 28 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17165, fiind înregistrate 150 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 16:20
(6619 vizualizări - 0 comentarii)


Rata de vaccinare anti-COVID-19 la Slobozia a depășit 50%

Conform datelor oficiale avansate de autoritățile județene, Slobozia are cea mai mare rată de vaccinare din întreg județul. La 26 octombrie 2021, procentul înregistrat oficial era de 50,09%. Următoarele ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 15:05
(10811 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Centrul de testare gratuită COVID-19, deschis

Slobozia: Centrul de testare gratuită COVID-19, deschis

Miercuri, 27 octombrie a.c., în Piața Revoluției din Slobozia s-a deschis Centrul de testare gratuită COVID-19. Încă de la primele ore ale dimineții, zeci de slobozeni s-au așezat la rând pentru a se testa ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 18:10
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Percheziții la persoane bănuite de furt de electricitate

Țăndărei: Percheziții la persoane bănuite de furt de electricitate

Miercuri, 27 octombrie a.c., în intervalul orar 6,00-10,00, 55 de polițiști din structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Investigații Criminale, Investigarea Criminalității Economice, Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 17:25
(4528 vizualizări - 1 comentariu)


Persoană urmărită la nivel național, depistată de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 17:10
(3259 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 329 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 27 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17015, fiind înregistrate 329 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 16:55
(1792 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni pentru nerespectarea măsurilor sanitare

Marți, 26 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat noi acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, menținerea ordinii și liniștii publice și verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 16:45
(2233 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...