Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Spectacol acasă, spectacol în deplasare

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CSM Roman 28-22/ACS Unirea Dobroești-CSM Unirea Slobozia 15-31

Spectacol acasă, spectacol în deplasare

bonus: O nouă victorie pentru Junioarele 3 ale CSM Unirea Slobozia

Din nou handbalistele antrenate de Ion Ivan au făcut spectacol în cele două meciuri planificate în cursul săptămânii precedente. Astfel, miercuri, 22 ianuarie 2025, CSM Unirea Slobozia a dispus acasă cu 28-22 (18-11) de CSM Roman, în timp ce în deplasarea de sâmbătă, 25 ianuarie a.c., CSM Unirea Slobozia a spulberat-o pe ACS Unirea Dobroești cu 31-15 (16-7).

 

Alte două victorii Din punct de vedere matematic, calificarea în play-off-ul Diviziei A la handbal feminin este ca și rezolvată. Să revenim, pe scurt, la meciurile disputate. Astfel... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2025, 09:10 (5085 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Programul «ELENA» intră într-o nouă etapă

În Ialomița

Programul «ELENA» intră într-o nouă etapă

Lansat oficial în anul 2021, Programul «ELENA» a fost tras pe linie moartă după ce licitațiile pentru realizarea studiilor DALI a întârziat procesul de implementare a acestei inițiative. Veștile sunt însă bune pentru primăriile ialomițene înrolate în Program pentru că, din februarie 2025, se deschid sesiunile de depunere a cererilor de finanțare. Mai mult, cele care au realizat studiile DALI pot accesa banii europeni mult mai repede.

 

Proiecte europene fără competitivitate Programul «ELENA» este gestionat de Banca Europeană... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2025, 12:25 (1993 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Județul Ialomița-Călărași» cu capitala la Slobozia

Variantă de lucru pentru reorganizarea administrativă a României

«Județul Ialomița-Călărași» cu capitala la Slobozia

Potrivit unor surse guvernamentale, o ultimă variantă de lucru privind reorganizarea administrativă a României ar fi crearea «Județului Ialomița-Călărași», cu capitala la Slobozia. Facem preci­zarea că o astfel de «microregiune» a mai existat în decursul istoriei administrativ-teritoriale a României, varianta luată în calcul de actualii guvernanți răspunzând cerințelor Uniunii Europene, precum și planului de măsuri de reducere a cheltuielilor bugetare la care s-a angajat Guvernul Ciolacu 2.

 

Puțină Istorie nu strică «... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2025, 07:50 (40278 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Colectarea sustenabilă a deșeurilor, prioritate pentru ADI ECOO 2009

În 2025

Colectarea sustenabilă a deșeurilor, prioritate pentru ADI ECOO 2009

Operatorul regional de salubrizare ADI ECOO 2009 continuă și în 2025 planurile sale de implementare a ini­țiativelor sustenabile din domeniul colectării responsa­bile a deșeurilor. Acest an marchează o schimbare sem­nificativă în modul de facturare și tratare a deșeurilor, aducând un impact pozitiv asupra comunităților din me­diul rural și urban. Potrivit informațiilor oficiale, ADI ECOO 2009 are încheiate peste 1250 de contracte cu agenții economici din Ialomița și alte 10700 cu utilizatorii casnici.

 

Planuri mari pentru 2025 Activitatea... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2025, 10:35 (6598 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Măsurile legislative în ceea ce privește Educația, priorități pentru agenda mea parlamentară!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă, consecvent promisiunilor din campania electorală

«Măsurile legislative în ceea ce privește Educația, priorități pentru agenda mea parlamentară!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă, unicul parlamentar al PSD Ialomița în actuala legislatură, rămâne consecvent promisiunilor din campania electorală. Social-democratul consideră că «Educația trebuie să devină o prioritate!», subliniind faptul că își va concentra eforturile, cel puțin în primul an de mandat, pe modificări legislative care să îmbunătățească lipsurile din sistemul de Învățământ. «Măsurile legislative privind Învățământul trebuie să devină o prioritate! Chiar dacă provin din mediul de afaceri și, firesc, ar fi normal să îmbunătățesc legislativ măsurile antreprenoriale, consider că stimularea activității Educației prin noi legi și modificarea unor acte legislative în ceea ce privește Învățământul vor repre­zenta principalele puncte pe agenda mea parlamentară!»... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2025, 15:50 (5239 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Slobozia-mea», aplicația care pune orașul în mișcare

«Slobozia-mea», aplicația care pune orașul în mișcare

Permanent preocupat pentru a sprijini comunitatea locală, slobozeanul Nicolae Popa, fost profesor de informatică și IT-ist freelancer, a creat o aplicație digitală ce oferă informații detaliate despre orarul autobuzelor locale din Slobozia. Mai mult, acesta vrea să-și dezvolte aplicația astfel încât să afișeze detaliat programul magazinelor sau al instituțiilor publice aflate în apropierea stațiilor de autobuz...

 

Informații în timp real despre circulația autobuzelor Societatea care asigură transportul public la Slobozia a inaugurat recent noi... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2025, 09:50 (16807 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acreditarea spitalelor ialomițene, monitorizată de ANMCS

Acreditarea spitalelor ialomițene, monitorizată de ANMCS

Autoritatea Națională de Mana­gement al Calității în Sănătate este singura instituție care acreditează spitalele românești. La nivelul județului Ialomița, cele patru unități medicale se află fie în procedură de reacredi­tare, fie se află sub monito­rizarea ANMCS pentru obținerea unui nou certificat de acreditare. Lipsa acre­ditării poate lăsa spitalele fără acces la fondurile publice.

 

O procedură în curs Pe înțelesul tuturor, acreditarea confirmă că un spital dispune de resursele de a acorda îngrijiri medicale în specialitățile... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2025, 12:40 (5992 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Laboratoare de Biologie moderne în 50 de școli ialomițene

Laboratoare de Biologie moderne în 50 de școli ialomițene

Programul inițiat de Consiliul Județean Ialomița privind dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ din județ se apropie de final. În urmă cu o săptămână, școlile partenere ale instituției au primit materialele didactice pentru Laboratoarele de Biologie. Achiziția s-a făcut în baza parteneriatelor încheiate între admi­nistrația județeană și administrațiile locale care au în grijă unitățile de învățământ. Nu toate primăriile au dorit să colaboreze cu oficialii Consiliului Județean Ialomița pentru implementarea acestui proiect. Valoarea totală a investiției se ridică la 55,7 milioane... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2025, 08:05 (1923 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«NU vreau să fiu președintele PNL Ialomița! Pot, dar nu vreau...»

«Ascultăm și nu judecăm!» cu Marinică Cazacu, primar la Ion Roată și dornic de jocuri politice

«NU vreau să fiu președintele PNL Ialomița! Pot, dar nu vreau...»

Marinică Cazacu, de la «înălțimea» celor 1630 de voturi obținute la Alegerile Parlamentare din 1 decembrie 2024, când a candidat «independent» pentru o funcție de deputat, încearcă o nouă revenire în politica locală. Este primar al comunei Ion Roată, la Alegerile Locale din 9 iunie 2024 candidând «independent», a fost primar și în precedentul mandat, 2020-2024... A fost și prefect, vreo doi ani, a fost și președinte de partid, Democrat-Liberal. O întreagă poveste politică, cu nenumărate surprize, cum ar fi decizia decizia penală nr. 902 din 14.07.2016, aparținând Curții de Apel Ploiești, care a hotărât... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2025, 12:15 (11598 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Debite neîncasate de peste 5,7 milioane de lei descoperite de Curtea de Conturi a României la Primăria Căzănești

Debite neîncasate de peste 5,7 milioane de lei descoperite de Curtea de Conturi a României la Primăria Căzănești

Cu dramul de transparență care i-a mai rămas în ceea ce privește comunicarea informațiilor pu­blice, Curtea de Conturi a României pune încă o dată pe tapet situația sancțiunilor contravenționale pe care administrațiile locale refuză categoric să le încaseze. Legea le permite să se îndrepte împotriva debitorilor, dar primăriile nu fac demersuri în acest sens. Electoral, aleșii locali trec toate aceste probleme cu vederea, deși sumele pe care ar trebui să le colecteze le-ar fi utile pentru dezvoltarea comunităților reprezentate. Iar județul Ialomița nu este străin de astfel de situații. Un raport oficial al Curții de Conturi a României arată... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2025, 07:55 (7290 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Construcția noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia s-a încheiat

Construcția noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia s-a încheiat

Cel mai ambițios proiect privind infrastructura de Sănătate din Ialomița, Blocul Operator al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, este tot mai aproape de a deveni funcțional. Constructorul obiectivului, Construcții Erbașu SA, a anunțat finalizarea lucrărilor de construcție a investiției. Blocul Operator care deservește cel mai mare spital din Ialomița a fost realizat cu fonduri acordate de Guvernul României, prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL).

 

Investiție în Sănătatea ialomițeană Lucrările de construcție ale noului Bloc Operator al Spitalului ... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2025, 13:15 (12168 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia penalizează proprietarii terenurilor și clădirilor neîngrijite

În 2025

Consiliul Local Slobozia penalizează proprietarii terenurilor și clădirilor neîngrijite

bonus: Terenurile «uitate» ale Primăriei Slobozia

Votat încă de anul trecut, un proiect de hotărâre al Consiliului Local Slobozia încearcă să-i responsabilizeze pe proprietarii terenurilor și clădirilor neîntreținute aflate pe raza orașului. Potrivit actului administrativ, persoanele aflate în această situație vor fi penalizate prin plata unui impozit de 500% pentru respectivele imobile. În mod surprinzător, însăși administrația locală deține în proprietate suprafețe de teren pe care nu le întreține. Un calcul estimativ arată că respectiva suprafață este egală cu cea a spațiilor verzi din municipiu, adică aproximativ 30 de hectare. Totodată, într-o astfel de situație s-ar afla și... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2025, 08:05 (17456 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (I 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (I 2000)

Independent inaugurează o nouă rubrică, pe care vom încerca să o permanetizăm lunar. Este vorba despre județul nostru, Ialomița și despre evenimentele de acum 25 de ani, petrecute și reproduse în paginile ziarului Independent de la acea vreme. O facem pentru a ne însuși, cu bune și rele, trecutul și chiar mai mult, să încercăm să reamintim cititorilor noștri mai tineri o perioadă despre care deja consemnează manualele de Istorie.

Așadar, suntem în prima jumătate a lunii ianuarie 2000 când, ca și acum, se reporneau activitățile întrerupte de... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2025, 16:20 (13856 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Presiunea rezultatelor

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Sepsi Sfântu Gheorghe 3-2

Presiunea rezultatelor

bonus: Camara, la Politehnica Iași

Etapa a 22-a a SuperLigii a programat întâlnirea de «acasă», la Clinceni, dintre Unirea Slobozia și Sepsi Sfântu Gheorghe, partidă disputată vineri, 17 ianuarie 2025. Meciul a fost arbitrat la centru de Sebastian Colțescu, arbitrul care prin partida oficială de deschidere a SuperLigii în 2025, Unirea Slobozia-Sepsi Sfântu Gheorghe, a bifat meciul cu numărul 400 în primul eșalon al fotbalului românesc.

 

Mihalcea sau «extaz-agonie-extaz» Adrian Mihalcea, tehnicianul slobozenilor, a abordat meciul dintre Unirea Slobozia... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2025, 12:15 (5876 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Slobozencele, greu de oprit!

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CSM Bacău 43-27/ACS Spartac București-CSM Unirea Slobozia 16-34

Slobozencele, greu de oprit!

bonus: Junioarele 3 au câștigat Cupa «Fair Play»

Marșul triumfal al meciu­rilor de handbal disputate de CSM Unirea Slobozia des­chide apetitul suporterilor. Slobozencele au început în forță anul competițional 2025, bifând două victorii importante în Seria B a Diviziei A de handbal feminin.

 

Victorie acasă, victorie în deplasare Miercuri, 15 ianuarie a.c., CSM Unirea Slobozia a debutat în anul competițional 2025. A fost un meci «acasă», împotriva celor de la CSM Bacău. Slobo­zencele și-au spulberat adversa­rele pe terenul cu semicercuri, Sala «Andreea... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2025, 10:20 (6928 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

10 localități ialomițene vor fi preluate de operatorul regional de apă Urban SA

În următorii 2 ani

10 localități ialomițene vor fi preluate de operatorul regional de apă Urban SA

Operatorul regional de apă Urban SA Slobozia a făcut publică lista de priorități pentru perioada 2025-2027. Astfel, potrivit documentelor oficiale, reprezentanții societății doresc să-și extindă activitatea prin preluarea unor noi localități cărora să le ofere servicii de apă și canalizare. Potrivit planului, 10 noi localități vor fi preluate de operator în următorii 2 ani. Astfel, numărul localităților pe care Urban SA Slobozia le deservește va crește de la 15, câte sunt în prezent, la 25.

 

Apă și canal pentru 25 de localități ialomițene În momentul de... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2025, 12:15 (35091 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Poliția ialomițeană a schimbat 5 inspectori șefi

În 2024

Poliția ialomițeană a schimbat 5 inspectori șefi

Anul 2024 a fost unul «încărcat» pentru Poliția ialomițeană, mai ales din perspectiva schimbărilor care s-au petrecut la vârfurile instituției. Pe parcursul celor 12 luni ale anului trecut, la conducerea IPJ Ialomița au fost numiți 5 inspectori șefi. Deciziile de numire și înlocuire aparțin Inspectoratului General al Poliției Române, instituție care nu și-a motivat în vreun fel aceste schimbări. Ultimul comandat numit de IGPR Ia comanda Poliției ialomițene a fost menținut în funcție doar două săptămâni, interesul acestuia fiind pensionarea de pe o poziție care să-i asigure un venit consistent. În prezent, IPJ Ialomița este condus de... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2025, 07:55 (38576 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Ambulatoriul spitalului din Slobozia, tot mai aproape de redeschidere

Ambulatoriul spitalului din Slobozia, tot mai aproape de redeschidere

bonus: Posturi blocate pentru angajarea personalului medical auxiliar

O dată cu încheierea mandatului de parlamentar, în luna decembrie 2024, Liviu Patrichi a revenit în funcția de mana­ger al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Acesta a vorbit public despre planurile pe care le are în ceea ce privește dezvoltarea unității medicale în acest an. «Prioritatea noastră este redes­chiderea Ambulatoriului!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Șanse mari pentru redeschiderea Ambulatoriului O dată cu revenirea în funcția de manager al Spi­talului Județean... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2025, 09:40 (2353 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Călătorie în timp la «Popina Bordușani»

Călătorie în timp la «Popina Bordușani»

În anul 1980, o echipă de arheologi descoperă în Balta Ialomiței, aproape de comuna Bordușani, rămășițele celei mai vechi comunități umane care a trăit pe meleagurile Ialomiței. Astăzi, situl arheologic poartă numele de «Popina Bordușani» și este unul dintre cele mai reprezentative din județul nostru.

 

Satul preistoric din inima Ialomiței Popina este în realitate o movilă de pământ realizată în mod artificial, de-a lungul timpului, și ascunde rămășițele primilor locuitori ai acestor meleaguri, care aparțin culturilor Gumelnița și Boian... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2025, 10:05 (8178 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu salută intrarea României în Programul «Visa Waiver»

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu salută intrarea României în Programul «Visa Waiver»

Europarlamentarul social-democrat Ștefan Mușoiu salută intrarea Româ­niei în Programul «Visa Waiver». Programul «Visa Waiver» le permite cetățenilor din țările incluse în program să călătorească în Statele Unite ale Americii fără viză pe o perioadă de până la 90 de zile. «Intrarea României în Programul „Visa Waiver“ este un moment istoric, o recunoaștere a progreselor pe care le-am făcut împreună ca națiune. Este, de asemenea, rodul unui efort constant și dedicat din partea celor care au lucrat neobosit pentru a întări relația cu Statele Unite!» apreciază europarlamentarul social-democrat... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2025, 13:15 (2485 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 18 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7354, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 15:30
(2118 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 17 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7343, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 16:05
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 16 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din Stejaru. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta la bunurile din două camere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 12:00
(3259 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7330, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:40
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit în ziua de sâmbătă, 16 ianuarie a.c., în localitatea Cosâmbești, pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier, produs în urma impactului dintre două ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:15
(3053 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 26 de persoane au fost amendate pentru că au participat la un priveghi, fără a respecta măsurile de protecție sanitară

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele s-au sesizat din oficiu, cu privire la apariția în spațiul public a unor imagini de la un priveghi ce a avut loc în seara de 13 ianuarie a ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 14:48
(3849 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Întreruperi programate ale furnizării energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea informează faptul că, în perioada 18-22 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița vor avea loc întreruperi programate ale furnizării energiei electrice. Întreruperea curentului electric ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 17:40
(5721 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

În ziua de vineri, 15 ianuarie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație, în eveniment fiind implicate 3 autoturisme. În urma impactului dintre cele 3 mașini a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:15
(2075 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


ISU Ialomița: Recomandări privind utilizarea surselor de încălzire în zilele geroase

Potrivit unei informări a Administrației Naționale de Meteorologie, și în județul Ialomița se vor înregistra temperaturi foarte scăzute. Astfel, în intervalul 16-20 ianuarie 20201, pe parcursul nopților ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:10
(5280 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 44 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 15 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7314, cu 44 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:50
(2462 vizualizări - 0 comentarii)


Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Poetul național Mihai Eminescu spunea: «Biserica lui Mateiu Basarab și Varlaam, Maica spirituală a neamului românesc, care a născut unitatea limbei și unitatea etnică a poporului, ea care domnește puternică dincolo de granițele noastre și e azilul de mântuire națională în țări unde românul nu are stat, ce va deveni ea în mâna tagmei patriotice? Peste tot credințele vechi mor, un materialism brutal le ia locul, cultura secolului, mână în mână cu sărăcia claselor lucrătoare, amenință toată clădirea măreață a civilizației creștine» ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:05
(3743 vizualizări - 0 comentarii)


ENGIE Romania, o nouă ofertă de energie electrică

ENGIE România lansează o nouă ofertă de energie electrică, care se poate contracta simplu, on-line-ENGIE Star. În contextul eliminării, de la 1 ianuarie 2021, a prețurilor reglementate la energie ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 13:50
(4325 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul de bază minim brut-2300 de lei

Conform HG nr. 4 din 13 ianuarie 2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 40/13.01.2021 începând cu data de 13 ianuarie 2021, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 21:25
(4258 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, surprins de radar cu 153 km/h. Nu avea permis de conducere!

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2021, în jurul orelor 17,00,  polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat pe DN2A-E60, un șofer ce se deplasa din direcția Slobozia către Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:40
(4224 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Petrecere de logodnă, întreruptă de polițiști

82 de efective de poliție și poliție locală au fost la datorie în ultimele 24 de ore, împreună cu jandarmi și reprezentanți ai altor instituții cu atribuții de control, pentru verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:25
(2076 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 14 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7270, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 16:10
(2815 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noua Declarație unică 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili interesați că Declarația unică (D112) a fost modificată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 14 din 7 ianuarie 2021 pentru aprobarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 14:35
(2003 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER INTERNATIONAL SA
PL URZICENI angajează personal
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre cei mai mari
angajatori din Urziceni și angajăm următoarele categorii de personal:
• Electrician
• Stivuitorist
• Controlor calitate
• Mecanic întreținere
și reparații utilaje
• Operator chimist
• Muncitor necalificat

Oferim:
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport.

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal la
poarta societății din localitatea Urziceni,
DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)

14 Ianuarie 2021, 14:10


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 33000 de lei

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, desfășurate în ultimele 24 de ore, au condus la aplicarea a peste 130 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 17:05
(3288 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în Campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă autorizarea plății regulare pentru Campania 2020, până la acest moment fiind autorizați la plată un număr de 760465 fermieri, reprezentând ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 16:05
(2396 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 13 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7242, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 15:55
(2386 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 ianuarie 2021, termen limită pentru depunerea a 12 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 25 ianuarie 2021, este termenul limită de depunere a următoarelor declarații fiscale: Formularul 100 «Declarație ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 14:10
(3071 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de peste 113000 de lei

În intervalul 03.12.2020-07.01.2021, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a efectuat acțivități specifice pentru prevenirea apariției toxiinfecțiilor alimentare. Prin personalul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 13:55
(1817 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Două autoturisme, implicate într-un accident

Slobozia: Două autoturisme, implicate într-un accident

Echipaje de la Detașamentul de Pompieri Slobozia, cu o autospecială pentru descarcerare și un echipaj SMURD, au intervenit marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,30, în municipiul Slobozia la un accident ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 11:20
(1574 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Incendiu la o casă din Gheorghe Doja

Incendiu la o casă din Gheorghe Doja

Un incendiu s-a produs marți, 12 ianuarie 2021, în jurul orelor 16,10, la o casă din Gheorghe Doja. Pentru localizarea și lichidarea incendiului izbucnit, militarii Detașamentului de Pompieri Slobozia au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 11:15
(1829 vizualizări - 0 comentarii)


La Slobozia, incidența cazurilor de COVID-19 a crescut la 3,60/1000 de locuitori

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează cu privire la faptul că rata incidenței cazurilor de COVID-19 a crescut la nivelul municipiului Slobozia la valoarea de 3,60/1000 de locuitori. ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 19:20
(2294 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au verificat respectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni prin care au verificat modul în care, la nivelul județului, sunt respectate măsurile de protecție sanitară, privind răspândirea noului ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 19:00
(2113 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Sancționat pentru că a încălcat măsura izolării la domiciliu

Un tânăr de 37 de ani, domiciliat în localitatea Făcăeni, a fost sancționat de către polițiști, acesta încălcând măsura izolării la domiciliu, impusă prin decizia Direcției de Sănătate Publică Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 18:00
(2720 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dosar penal pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice

În seara zilei de luni, 11 ianuarie a.c., în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, polițiștii din Țăndărei au oprit pentru un control de rutină mașina condusă de un bărbat, de 46 de ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 17:00
(2295 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 100 de kilograme de pește, transportate ilegal

Slobozia: 100 de kilograme de pește, transportate ilegal

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat în ziua de luni, 11 ianuarie a.c., un autoturism condus de un șofer în vârstă de 42 de ani, din Slobozia, având ca pasageri ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 16:00
(2016 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...