Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Spectacol acasă, spectacol în deplasare

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CSM Roman 28-22/ACS Unirea Dobroești-CSM Unirea Slobozia 15-31

Spectacol acasă, spectacol în deplasare

bonus: O nouă victorie pentru Junioarele 3 ale CSM Unirea Slobozia

Din nou handbalistele antrenate de Ion Ivan au făcut spectacol în cele două meciuri planificate în cursul săptămânii precedente. Astfel, miercuri, 22 ianuarie 2025, CSM Unirea Slobozia a dispus acasă cu 28-22 (18-11) de CSM Roman, în timp ce în deplasarea de sâmbătă, 25 ianuarie a.c., CSM Unirea Slobozia a spulberat-o pe ACS Unirea Dobroești cu 31-15 (16-7).

 

Alte două victorii Din punct de vedere matematic, calificarea în play-off-ul Diviziei A la handbal feminin este ca și rezolvată. Să revenim, pe scurt, la meciurile disputate. Astfel... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2025, 09:10 (5085 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Programul «ELENA» intră într-o nouă etapă

În Ialomița

Programul «ELENA» intră într-o nouă etapă

Lansat oficial în anul 2021, Programul «ELENA» a fost tras pe linie moartă după ce licitațiile pentru realizarea studiilor DALI a întârziat procesul de implementare a acestei inițiative. Veștile sunt însă bune pentru primăriile ialomițene înrolate în Program pentru că, din februarie 2025, se deschid sesiunile de depunere a cererilor de finanțare. Mai mult, cele care au realizat studiile DALI pot accesa banii europeni mult mai repede.

 

Proiecte europene fără competitivitate Programul «ELENA» este gestionat de Banca Europeană... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2025, 12:25 (1993 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Județul Ialomița-Călărași» cu capitala la Slobozia

Variantă de lucru pentru reorganizarea administrativă a României

«Județul Ialomița-Călărași» cu capitala la Slobozia

Potrivit unor surse guvernamentale, o ultimă variantă de lucru privind reorganizarea administrativă a României ar fi crearea «Județului Ialomița-Călărași», cu capitala la Slobozia. Facem preci­zarea că o astfel de «microregiune» a mai existat în decursul istoriei administrativ-teritoriale a României, varianta luată în calcul de actualii guvernanți răspunzând cerințelor Uniunii Europene, precum și planului de măsuri de reducere a cheltuielilor bugetare la care s-a angajat Guvernul Ciolacu 2.

 

Puțină Istorie nu strică «... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2025, 07:50 (40281 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Colectarea sustenabilă a deșeurilor, prioritate pentru ADI ECOO 2009

În 2025

Colectarea sustenabilă a deșeurilor, prioritate pentru ADI ECOO 2009

Operatorul regional de salubrizare ADI ECOO 2009 continuă și în 2025 planurile sale de implementare a ini­țiativelor sustenabile din domeniul colectării responsa­bile a deșeurilor. Acest an marchează o schimbare sem­nificativă în modul de facturare și tratare a deșeurilor, aducând un impact pozitiv asupra comunităților din me­diul rural și urban. Potrivit informațiilor oficiale, ADI ECOO 2009 are încheiate peste 1250 de contracte cu agenții economici din Ialomița și alte 10700 cu utilizatorii casnici.

 

Planuri mari pentru 2025 Activitatea... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2025, 10:35 (6604 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Măsurile legislative în ceea ce privește Educația, priorități pentru agenda mea parlamentară!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă, consecvent promisiunilor din campania electorală

«Măsurile legislative în ceea ce privește Educația, priorități pentru agenda mea parlamentară!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă, unicul parlamentar al PSD Ialomița în actuala legislatură, rămâne consecvent promisiunilor din campania electorală. Social-democratul consideră că «Educația trebuie să devină o prioritate!», subliniind faptul că își va concentra eforturile, cel puțin în primul an de mandat, pe modificări legislative care să îmbunătățească lipsurile din sistemul de Învățământ. «Măsurile legislative privind Învățământul trebuie să devină o prioritate! Chiar dacă provin din mediul de afaceri și, firesc, ar fi normal să îmbunătățesc legislativ măsurile antreprenoriale, consider că stimularea activității Educației prin noi legi și modificarea unor acte legislative în ceea ce privește Învățământul vor repre­zenta principalele puncte pe agenda mea parlamentară!»... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2025, 15:50 (5239 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Slobozia-mea», aplicația care pune orașul în mișcare

«Slobozia-mea», aplicația care pune orașul în mișcare

Permanent preocupat pentru a sprijini comunitatea locală, slobozeanul Nicolae Popa, fost profesor de informatică și IT-ist freelancer, a creat o aplicație digitală ce oferă informații detaliate despre orarul autobuzelor locale din Slobozia. Mai mult, acesta vrea să-și dezvolte aplicația astfel încât să afișeze detaliat programul magazinelor sau al instituțiilor publice aflate în apropierea stațiilor de autobuz...

 

Informații în timp real despre circulația autobuzelor Societatea care asigură transportul public la Slobozia a inaugurat recent noi... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2025, 09:50 (16813 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acreditarea spitalelor ialomițene, monitorizată de ANMCS

Acreditarea spitalelor ialomițene, monitorizată de ANMCS

Autoritatea Națională de Mana­gement al Calității în Sănătate este singura instituție care acreditează spitalele românești. La nivelul județului Ialomița, cele patru unități medicale se află fie în procedură de reacredi­tare, fie se află sub monito­rizarea ANMCS pentru obținerea unui nou certificat de acreditare. Lipsa acre­ditării poate lăsa spitalele fără acces la fondurile publice.

 

O procedură în curs Pe înțelesul tuturor, acreditarea confirmă că un spital dispune de resursele de a acorda îngrijiri medicale în specialitățile... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2025, 12:40 (5992 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Laboratoare de Biologie moderne în 50 de școli ialomițene

Laboratoare de Biologie moderne în 50 de școli ialomițene

Programul inițiat de Consiliul Județean Ialomița privind dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ din județ se apropie de final. În urmă cu o săptămână, școlile partenere ale instituției au primit materialele didactice pentru Laboratoarele de Biologie. Achiziția s-a făcut în baza parteneriatelor încheiate între admi­nistrația județeană și administrațiile locale care au în grijă unitățile de învățământ. Nu toate primăriile au dorit să colaboreze cu oficialii Consiliului Județean Ialomița pentru implementarea acestui proiect. Valoarea totală a investiției se ridică la 55,7 milioane... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2025, 08:05 (1923 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«NU vreau să fiu președintele PNL Ialomița! Pot, dar nu vreau...»

«Ascultăm și nu judecăm!» cu Marinică Cazacu, primar la Ion Roată și dornic de jocuri politice

«NU vreau să fiu președintele PNL Ialomița! Pot, dar nu vreau...»

Marinică Cazacu, de la «înălțimea» celor 1630 de voturi obținute la Alegerile Parlamentare din 1 decembrie 2024, când a candidat «independent» pentru o funcție de deputat, încearcă o nouă revenire în politica locală. Este primar al comunei Ion Roată, la Alegerile Locale din 9 iunie 2024 candidând «independent», a fost primar și în precedentul mandat, 2020-2024... A fost și prefect, vreo doi ani, a fost și președinte de partid, Democrat-Liberal. O întreagă poveste politică, cu nenumărate surprize, cum ar fi decizia decizia penală nr. 902 din 14.07.2016, aparținând Curții de Apel Ploiești, care a hotărât... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2025, 12:15 (11599 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Debite neîncasate de peste 5,7 milioane de lei descoperite de Curtea de Conturi a României la Primăria Căzănești

Debite neîncasate de peste 5,7 milioane de lei descoperite de Curtea de Conturi a României la Primăria Căzănești

Cu dramul de transparență care i-a mai rămas în ceea ce privește comunicarea informațiilor pu­blice, Curtea de Conturi a României pune încă o dată pe tapet situația sancțiunilor contravenționale pe care administrațiile locale refuză categoric să le încaseze. Legea le permite să se îndrepte împotriva debitorilor, dar primăriile nu fac demersuri în acest sens. Electoral, aleșii locali trec toate aceste probleme cu vederea, deși sumele pe care ar trebui să le colecteze le-ar fi utile pentru dezvoltarea comunităților reprezentate. Iar județul Ialomița nu este străin de astfel de situații. Un raport oficial al Curții de Conturi a României arată... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2025, 07:55 (7293 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Construcția noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia s-a încheiat

Construcția noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia s-a încheiat

Cel mai ambițios proiect privind infrastructura de Sănătate din Ialomița, Blocul Operator al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, este tot mai aproape de a deveni funcțional. Constructorul obiectivului, Construcții Erbașu SA, a anunțat finalizarea lucrărilor de construcție a investiției. Blocul Operator care deservește cel mai mare spital din Ialomița a fost realizat cu fonduri acordate de Guvernul României, prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL).

 

Investiție în Sănătatea ialomițeană Lucrările de construcție ale noului Bloc Operator al Spitalului ... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2025, 13:15 (12170 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia penalizează proprietarii terenurilor și clădirilor neîngrijite

În 2025

Consiliul Local Slobozia penalizează proprietarii terenurilor și clădirilor neîngrijite

bonus: Terenurile «uitate» ale Primăriei Slobozia

Votat încă de anul trecut, un proiect de hotărâre al Consiliului Local Slobozia încearcă să-i responsabilizeze pe proprietarii terenurilor și clădirilor neîntreținute aflate pe raza orașului. Potrivit actului administrativ, persoanele aflate în această situație vor fi penalizate prin plata unui impozit de 500% pentru respectivele imobile. În mod surprinzător, însăși administrația locală deține în proprietate suprafețe de teren pe care nu le întreține. Un calcul estimativ arată că respectiva suprafață este egală cu cea a spațiilor verzi din municipiu, adică aproximativ 30 de hectare. Totodată, într-o astfel de situație s-ar afla și... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2025, 08:05 (17459 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (I 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (I 2000)

Independent inaugurează o nouă rubrică, pe care vom încerca să o permanetizăm lunar. Este vorba despre județul nostru, Ialomița și despre evenimentele de acum 25 de ani, petrecute și reproduse în paginile ziarului Independent de la acea vreme. O facem pentru a ne însuși, cu bune și rele, trecutul și chiar mai mult, să încercăm să reamintim cititorilor noștri mai tineri o perioadă despre care deja consemnează manualele de Istorie.

Așadar, suntem în prima jumătate a lunii ianuarie 2000 când, ca și acum, se reporneau activitățile întrerupte de... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2025, 16:20 (13857 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Presiunea rezultatelor

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Sepsi Sfântu Gheorghe 3-2

Presiunea rezultatelor

bonus: Camara, la Politehnica Iași

Etapa a 22-a a SuperLigii a programat întâlnirea de «acasă», la Clinceni, dintre Unirea Slobozia și Sepsi Sfântu Gheorghe, partidă disputată vineri, 17 ianuarie 2025. Meciul a fost arbitrat la centru de Sebastian Colțescu, arbitrul care prin partida oficială de deschidere a SuperLigii în 2025, Unirea Slobozia-Sepsi Sfântu Gheorghe, a bifat meciul cu numărul 400 în primul eșalon al fotbalului românesc.

 

Mihalcea sau «extaz-agonie-extaz» Adrian Mihalcea, tehnicianul slobozenilor, a abordat meciul dintre Unirea Slobozia... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2025, 12:15 (5876 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Slobozencele, greu de oprit!

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CSM Bacău 43-27/ACS Spartac București-CSM Unirea Slobozia 16-34

Slobozencele, greu de oprit!

bonus: Junioarele 3 au câștigat Cupa «Fair Play»

Marșul triumfal al meciu­rilor de handbal disputate de CSM Unirea Slobozia des­chide apetitul suporterilor. Slobozencele au început în forță anul competițional 2025, bifând două victorii importante în Seria B a Diviziei A de handbal feminin.

 

Victorie acasă, victorie în deplasare Miercuri, 15 ianuarie a.c., CSM Unirea Slobozia a debutat în anul competițional 2025. A fost un meci «acasă», împotriva celor de la CSM Bacău. Slobo­zencele și-au spulberat adversa­rele pe terenul cu semicercuri, Sala «Andreea... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2025, 10:20 (6928 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

10 localități ialomițene vor fi preluate de operatorul regional de apă Urban SA

În următorii 2 ani

10 localități ialomițene vor fi preluate de operatorul regional de apă Urban SA

Operatorul regional de apă Urban SA Slobozia a făcut publică lista de priorități pentru perioada 2025-2027. Astfel, potrivit documentelor oficiale, reprezentanții societății doresc să-și extindă activitatea prin preluarea unor noi localități cărora să le ofere servicii de apă și canalizare. Potrivit planului, 10 noi localități vor fi preluate de operator în următorii 2 ani. Astfel, numărul localităților pe care Urban SA Slobozia le deservește va crește de la 15, câte sunt în prezent, la 25.

 

Apă și canal pentru 25 de localități ialomițene În momentul de... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2025, 12:15 (35093 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Poliția ialomițeană a schimbat 5 inspectori șefi

În 2024

Poliția ialomițeană a schimbat 5 inspectori șefi

Anul 2024 a fost unul «încărcat» pentru Poliția ialomițeană, mai ales din perspectiva schimbărilor care s-au petrecut la vârfurile instituției. Pe parcursul celor 12 luni ale anului trecut, la conducerea IPJ Ialomița au fost numiți 5 inspectori șefi. Deciziile de numire și înlocuire aparțin Inspectoratului General al Poliției Române, instituție care nu și-a motivat în vreun fel aceste schimbări. Ultimul comandat numit de IGPR Ia comanda Poliției ialomițene a fost menținut în funcție doar două săptămâni, interesul acestuia fiind pensionarea de pe o poziție care să-i asigure un venit consistent. În prezent, IPJ Ialomița este condus de... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2025, 07:55 (38583 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Ambulatoriul spitalului din Slobozia, tot mai aproape de redeschidere

Ambulatoriul spitalului din Slobozia, tot mai aproape de redeschidere

bonus: Posturi blocate pentru angajarea personalului medical auxiliar

O dată cu încheierea mandatului de parlamentar, în luna decembrie 2024, Liviu Patrichi a revenit în funcția de mana­ger al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Acesta a vorbit public despre planurile pe care le are în ceea ce privește dezvoltarea unității medicale în acest an. «Prioritatea noastră este redes­chiderea Ambulatoriului!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Șanse mari pentru redeschiderea Ambulatoriului O dată cu revenirea în funcția de manager al Spi­talului Județean... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2025, 09:40 (2353 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Călătorie în timp la «Popina Bordușani»

Călătorie în timp la «Popina Bordușani»

În anul 1980, o echipă de arheologi descoperă în Balta Ialomiței, aproape de comuna Bordușani, rămășițele celei mai vechi comunități umane care a trăit pe meleagurile Ialomiței. Astăzi, situl arheologic poartă numele de «Popina Bordușani» și este unul dintre cele mai reprezentative din județul nostru.

 

Satul preistoric din inima Ialomiței Popina este în realitate o movilă de pământ realizată în mod artificial, de-a lungul timpului, și ascunde rămășițele primilor locuitori ai acestor meleaguri, care aparțin culturilor Gumelnița și Boian... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2025, 10:05 (8178 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu salută intrarea României în Programul «Visa Waiver»

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu salută intrarea României în Programul «Visa Waiver»

Europarlamentarul social-democrat Ștefan Mușoiu salută intrarea Româ­niei în Programul «Visa Waiver». Programul «Visa Waiver» le permite cetățenilor din țările incluse în program să călătorească în Statele Unite ale Americii fără viză pe o perioadă de până la 90 de zile. «Intrarea României în Programul „Visa Waiver“ este un moment istoric, o recunoaștere a progreselor pe care le-am făcut împreună ca națiune. Este, de asemenea, rodul unui efort constant și dedicat din partea celor care au lucrat neobosit pentru a întări relația cu Statele Unite!» apreciază europarlamentarul social-democrat... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2025, 13:15 (2485 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 800 de locuri de muncă în Spania

Șomerii ialomițeni au din nou o șansă. Spania a publicat 800 de posturi vacante pentru cules de căpșuni. Durata contractului va fi de 3 luni, cu un program de lucru de 6,5 ore/zi, 39 de ore pe săptămînă ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2011, 17:08
(15613 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie gratuită de vaccinare antirabică

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, «vaccinarea antirabică se realizează după efectuarea catagrafiei, o dată pe an, în perioada octombrie ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2011, 17:06
(12572 vizualizări - 2 comentarii)


Coșereni: Copil de 10 ani, lovit pe trecerea de pietoni

Un copil de doar 10 ani a fost lovit pe trecerea de pietoni de o mașină. S-a întîmplat joi, 13 octombrie, la Coșereni. Astfel, un tînăr de 25 ani, din Sinaia, în timp conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2011, 17:03
(9995 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Cuțitarul» din Gîrbovi

Joi, 13 octombrie, polițiști din Urziceni, în colaborare cu jandarmi au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor de natură a tulbura ordinea și liniștea publică. În cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2011, 17:03
(9526 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni cuțitar


Urziceni: La volan cu permisul suspendat

Joi, 13 octombrie a.c., o patrulă de siguranță publică a oprit pentru un control de rutină, la Urziceni, un autoturism condus de un bărbat de 40 ani, din Bărbulești. În urma verificării suplimentare, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2011, 17:02
(8492 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Copii de 15 și 16 ani, hoți din locuințe

Doi minori de 15, respectiv 16 ani, au fost prinși de polițiști, miercuri, 12 octombrie, în comuna Maia, în timp ce săreau gardul din curtea unei locuințe. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:59
(10703 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia hoț furt


Gheorghe Doja: Bulgari, vînzători ambulanți de drujbe

Un bulgar de 39 ani a fost oprit în trafic miercuri, 12 octombrie, de către polițiștii din Gheorghe Doja. În urma verificărilor, în habitaclul autoturismului polițiștii au depistat cinci drujbe, pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:58
(10042 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Furt de fier vechi de la o stație de pompare a apei

Un apel de urgență la 112 alerta miercuri, 12 octombrie, polițiștii Secției Rurale Coșereni despre faptul că un grup de persoane necunoscute furau componentele metalice de la stația dezafectată de pompare ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:53
(11643 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificări în eliberarea certificatului de atestare fiscală

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost modificată procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală, stabilindu-se și un nou model pentru acest document ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:47
(14639 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Absenteismul școlar, în atenția polițiștilor

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Urziceni au acționat miercuri, 12 octombrie, pentru prevenirea delicvenței juvenile și combaterii absenteismului școlar. Acțiunea s-a derulat, între ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:40
(11437 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfîrșitul lunii septembrie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7215 persoane, din care 2049 șomeri indemnizați, respectiv 5166 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 18:32
(10762 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Examen detectivi particulari

În ziua de 2 decembrie 2011, ora 09.00, la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița va avea loc examenul pentru obținerea atestatului de detectiv particular. Astfel, în perioada 1-24 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 18:27
(14076 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 1450 cartușe de vânătoare, confiscate

Fetești: 1450 cartușe de vînătoare, confiscate

Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat marți, 11 octombrie a.c., pe linia prevenirii și combaterii braconajului. Astfel, polițiștii au depistat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 18:22
(10905 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: A furat gardul de la platforma de gunoi!

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au fost sesizați în ziua de 10 octombrie a.c. despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras gardul împrejmuitor de la platforma de gunoi a comunei ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 18:21
(11489 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sărățeni furt


Slobozia: Acțiune a Poliției Rutiere

Efective sporite din cadrul Serviciului Rutier au organizat și desfășurat marți, 11 octombrie a.c., o acțiune pe linia disciplinizării traficului rutier pe raza municipiului Slobozia. Încălcările normelor ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 17:18
(11843 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune fiscală și 10 sesizări la Parchet!

În luna septembrie 2011, organele de control din cadrul DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 11,15 milioane lei, din care peste 2,67 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 20:11
(12939 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:41
(5082 vizualizări - 0 comentarii)


Traianu: Arestat după ce a violat o bătrînă de 82 ani!

Poliția Slobozia a fost sesizată de către un bărbat din comuna Traianu despre faptul că vecina sa, în vîrstă de 82 ani, a fost agresată și violată de o persoană necunoscută, în noaptea de 8/9 octombrie ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:13
(8292 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Accident produs de neacordarea de prioritate

Luni, 10 octombrie a.c., în jurul orei 14.00, la intersecția bulevardului Matei Basarab cu strada Ialomița, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:11
(8489 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Produse contrafăcute la «Sărbătoarea Toamnei»

Efective din cadrul Poliției Fetești au acționat luni, 10 octombrie a.c., în incinta unde se desfășoară «Sărbătoarea Toamnei», eveniment aflat la ediția a II-a. Astfel, polițiștii de investigare a fraudelor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:09
(11228 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: 12 octombrie 2011, Ziua Internațională pentru Reducerea Riscului Dezastrelor Naturale

Prin rezoluțiile nr. 44/236 din 22.12.1989 și nr. 56/195 din 21.01.2002, adoptate de către Adunarea Generală a ONU, s-a stabilit ca, în fiecare an, a doua zi de miercuri a lunii octombrie să fie desemnată ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:03
(11104 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bărbat bătut de 5 tineri pentru un telefon mobil!

La sfîrșitul săptămînii precedente, duminică, 9 octombrie, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați de un bărbat de 38 ani, din Gheorghe Lazăr, despre faptul că a fost agresat de ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 16:09
(10088 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Hoț din mașini, prins în flagrant

Un cetățean a sesizat polițiștii pe numărul de urgență 112 despre faptul că un individ fura bunuri dintr-o mașină parcată în incinta unei societăți comerciale. Deplasîndu-se imediat la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 16:08
(12779 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița furt


Slobozia: A comandat 10 centrale termice și le-a «achitat» cu un ordin de plată fals!

Sîmbătă, 8 octombrie, polițiștii au fost sesizați de administratorul unei firme din Slobozia cu privire la faptul că un individ din București, care s-a recomandat ca fiind angajat al unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:39
(9632 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Scutire de la plata penalităților și a majorărilor de întîrziere

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în conformitate cu prevederile legale, organele fiscale competente vor transmite pînă vineri, 15 octombrie, scrisori către ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:32
(13353 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 lei

În perioada 7-9 octombrie, polițiștii rutieri ialomițeni au acționat pe șoselele județene pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:31
(10797 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu arderi necontrolate și urgențe medicale

Șapte arderi necontrolate și opt intervenții medicale, acesta este rezumatul activității pompierilor ialomițeni în ultimele 48 de ore. Potrivit unei comunicări, arderile de vegetație uscată au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:30
(15298 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestați pentru lipsire de libertate și tîlhărie

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 20 și 40 ani, toți din Fetești, au fost arestați preventiv pentru lipsire de libertate și tîlhărie. Pe scurt, sîmbătă, 8 octombrie, cei trei bărbați au acostat pe ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:25
(11573 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O comandat un telefon și a primit o piatră

Un tînăr de 21 ani din Slobozia a sesizat polițiștii din localitate cu privire la faptul că a fost victima unei înșelătorii. Tînărul a povestit polițiștilor că, în urmă cu aproximativ două săptămîni, a ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:20
(8502 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Comerț ilegal cu legume

Vineri, 7 octombrie, polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale de comerț cu legume-fructe în comuna Movilița. În cadrul activităților, polițiștii au legitimat 2 ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:10
(11153 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...