Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Spectacol acasă, spectacol în deplasare

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CSM Roman 28-22/ACS Unirea Dobroești-CSM Unirea Slobozia 15-31

Spectacol acasă, spectacol în deplasare

bonus: O nouă victorie pentru Junioarele 3 ale CSM Unirea Slobozia

Din nou handbalistele antrenate de Ion Ivan au făcut spectacol în cele două meciuri planificate în cursul săptămânii precedente. Astfel, miercuri, 22 ianuarie 2025, CSM Unirea Slobozia a dispus acasă cu 28-22 (18-11) de CSM Roman, în timp ce în deplasarea de sâmbătă, 25 ianuarie a.c., CSM Unirea Slobozia a spulberat-o pe ACS Unirea Dobroești cu 31-15 (16-7).

 

Alte două victorii Din punct de vedere matematic, calificarea în play-off-ul Diviziei A la handbal feminin este ca și rezolvată. Să revenim, pe scurt, la meciurile disputate. Astfel... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2025, 09:10 (5085 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Programul «ELENA» intră într-o nouă etapă

În Ialomița

Programul «ELENA» intră într-o nouă etapă

Lansat oficial în anul 2021, Programul «ELENA» a fost tras pe linie moartă după ce licitațiile pentru realizarea studiilor DALI a întârziat procesul de implementare a acestei inițiative. Veștile sunt însă bune pentru primăriile ialomițene înrolate în Program pentru că, din februarie 2025, se deschid sesiunile de depunere a cererilor de finanțare. Mai mult, cele care au realizat studiile DALI pot accesa banii europeni mult mai repede.

 

Proiecte europene fără competitivitate Programul «ELENA» este gestionat de Banca Europeană... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2025, 12:25 (1993 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Județul Ialomița-Călărași» cu capitala la Slobozia

Variantă de lucru pentru reorganizarea administrativă a României

«Județul Ialomița-Călărași» cu capitala la Slobozia

Potrivit unor surse guvernamentale, o ultimă variantă de lucru privind reorganizarea administrativă a României ar fi crearea «Județului Ialomița-Călărași», cu capitala la Slobozia. Facem preci­zarea că o astfel de «microregiune» a mai existat în decursul istoriei administrativ-teritoriale a României, varianta luată în calcul de actualii guvernanți răspunzând cerințelor Uniunii Europene, precum și planului de măsuri de reducere a cheltuielilor bugetare la care s-a angajat Guvernul Ciolacu 2.

 

Puțină Istorie nu strică «... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2025, 07:50 (40278 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Colectarea sustenabilă a deșeurilor, prioritate pentru ADI ECOO 2009

În 2025

Colectarea sustenabilă a deșeurilor, prioritate pentru ADI ECOO 2009

Operatorul regional de salubrizare ADI ECOO 2009 continuă și în 2025 planurile sale de implementare a ini­țiativelor sustenabile din domeniul colectării responsa­bile a deșeurilor. Acest an marchează o schimbare sem­nificativă în modul de facturare și tratare a deșeurilor, aducând un impact pozitiv asupra comunităților din me­diul rural și urban. Potrivit informațiilor oficiale, ADI ECOO 2009 are încheiate peste 1250 de contracte cu agenții economici din Ialomița și alte 10700 cu utilizatorii casnici.

 

Planuri mari pentru 2025 Activitatea... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2025, 10:35 (6598 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Măsurile legislative în ceea ce privește Educația, priorități pentru agenda mea parlamentară!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă, consecvent promisiunilor din campania electorală

«Măsurile legislative în ceea ce privește Educația, priorități pentru agenda mea parlamentară!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă, unicul parlamentar al PSD Ialomița în actuala legislatură, rămâne consecvent promisiunilor din campania electorală. Social-democratul consideră că «Educația trebuie să devină o prioritate!», subliniind faptul că își va concentra eforturile, cel puțin în primul an de mandat, pe modificări legislative care să îmbunătățească lipsurile din sistemul de Învățământ. «Măsurile legislative privind Învățământul trebuie să devină o prioritate! Chiar dacă provin din mediul de afaceri și, firesc, ar fi normal să îmbunătățesc legislativ măsurile antreprenoriale, consider că stimularea activității Educației prin noi legi și modificarea unor acte legislative în ceea ce privește Învățământul vor repre­zenta principalele puncte pe agenda mea parlamentară!»... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2025, 15:50 (5239 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Slobozia-mea», aplicația care pune orașul în mișcare

«Slobozia-mea», aplicația care pune orașul în mișcare

Permanent preocupat pentru a sprijini comunitatea locală, slobozeanul Nicolae Popa, fost profesor de informatică și IT-ist freelancer, a creat o aplicație digitală ce oferă informații detaliate despre orarul autobuzelor locale din Slobozia. Mai mult, acesta vrea să-și dezvolte aplicația astfel încât să afișeze detaliat programul magazinelor sau al instituțiilor publice aflate în apropierea stațiilor de autobuz...

 

Informații în timp real despre circulația autobuzelor Societatea care asigură transportul public la Slobozia a inaugurat recent noi... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2025, 09:50 (16807 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acreditarea spitalelor ialomițene, monitorizată de ANMCS

Acreditarea spitalelor ialomițene, monitorizată de ANMCS

Autoritatea Națională de Mana­gement al Calității în Sănătate este singura instituție care acreditează spitalele românești. La nivelul județului Ialomița, cele patru unități medicale se află fie în procedură de reacredi­tare, fie se află sub monito­rizarea ANMCS pentru obținerea unui nou certificat de acreditare. Lipsa acre­ditării poate lăsa spitalele fără acces la fondurile publice.

 

O procedură în curs Pe înțelesul tuturor, acreditarea confirmă că un spital dispune de resursele de a acorda îngrijiri medicale în specialitățile... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2025, 12:40 (5992 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Laboratoare de Biologie moderne în 50 de școli ialomițene

Laboratoare de Biologie moderne în 50 de școli ialomițene

Programul inițiat de Consiliul Județean Ialomița privind dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ din județ se apropie de final. În urmă cu o săptămână, școlile partenere ale instituției au primit materialele didactice pentru Laboratoarele de Biologie. Achiziția s-a făcut în baza parteneriatelor încheiate între admi­nistrația județeană și administrațiile locale care au în grijă unitățile de învățământ. Nu toate primăriile au dorit să colaboreze cu oficialii Consiliului Județean Ialomița pentru implementarea acestui proiect. Valoarea totală a investiției se ridică la 55,7 milioane... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2025, 08:05 (1923 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«NU vreau să fiu președintele PNL Ialomița! Pot, dar nu vreau...»

«Ascultăm și nu judecăm!» cu Marinică Cazacu, primar la Ion Roată și dornic de jocuri politice

«NU vreau să fiu președintele PNL Ialomița! Pot, dar nu vreau...»

Marinică Cazacu, de la «înălțimea» celor 1630 de voturi obținute la Alegerile Parlamentare din 1 decembrie 2024, când a candidat «independent» pentru o funcție de deputat, încearcă o nouă revenire în politica locală. Este primar al comunei Ion Roată, la Alegerile Locale din 9 iunie 2024 candidând «independent», a fost primar și în precedentul mandat, 2020-2024... A fost și prefect, vreo doi ani, a fost și președinte de partid, Democrat-Liberal. O întreagă poveste politică, cu nenumărate surprize, cum ar fi decizia decizia penală nr. 902 din 14.07.2016, aparținând Curții de Apel Ploiești, care a hotărât... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2025, 12:15 (11598 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Debite neîncasate de peste 5,7 milioane de lei descoperite de Curtea de Conturi a României la Primăria Căzănești

Debite neîncasate de peste 5,7 milioane de lei descoperite de Curtea de Conturi a României la Primăria Căzănești

Cu dramul de transparență care i-a mai rămas în ceea ce privește comunicarea informațiilor pu­blice, Curtea de Conturi a României pune încă o dată pe tapet situația sancțiunilor contravenționale pe care administrațiile locale refuză categoric să le încaseze. Legea le permite să se îndrepte împotriva debitorilor, dar primăriile nu fac demersuri în acest sens. Electoral, aleșii locali trec toate aceste probleme cu vederea, deși sumele pe care ar trebui să le colecteze le-ar fi utile pentru dezvoltarea comunităților reprezentate. Iar județul Ialomița nu este străin de astfel de situații. Un raport oficial al Curții de Conturi a României arată... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2025, 07:55 (7289 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Construcția noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia s-a încheiat

Construcția noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia s-a încheiat

Cel mai ambițios proiect privind infrastructura de Sănătate din Ialomița, Blocul Operator al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, este tot mai aproape de a deveni funcțional. Constructorul obiectivului, Construcții Erbașu SA, a anunțat finalizarea lucrărilor de construcție a investiției. Blocul Operator care deservește cel mai mare spital din Ialomița a fost realizat cu fonduri acordate de Guvernul României, prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL).

 

Investiție în Sănătatea ialomițeană Lucrările de construcție ale noului Bloc Operator al Spitalului ... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2025, 13:15 (12167 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia penalizează proprietarii terenurilor și clădirilor neîngrijite

În 2025

Consiliul Local Slobozia penalizează proprietarii terenurilor și clădirilor neîngrijite

bonus: Terenurile «uitate» ale Primăriei Slobozia

Votat încă de anul trecut, un proiect de hotărâre al Consiliului Local Slobozia încearcă să-i responsabilizeze pe proprietarii terenurilor și clădirilor neîntreținute aflate pe raza orașului. Potrivit actului administrativ, persoanele aflate în această situație vor fi penalizate prin plata unui impozit de 500% pentru respectivele imobile. În mod surprinzător, însăși administrația locală deține în proprietate suprafețe de teren pe care nu le întreține. Un calcul estimativ arată că respectiva suprafață este egală cu cea a spațiilor verzi din municipiu, adică aproximativ 30 de hectare. Totodată, într-o astfel de situație s-ar afla și... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2025, 08:05 (17456 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (I 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (I 2000)

Independent inaugurează o nouă rubrică, pe care vom încerca să o permanetizăm lunar. Este vorba despre județul nostru, Ialomița și despre evenimentele de acum 25 de ani, petrecute și reproduse în paginile ziarului Independent de la acea vreme. O facem pentru a ne însuși, cu bune și rele, trecutul și chiar mai mult, să încercăm să reamintim cititorilor noștri mai tineri o perioadă despre care deja consemnează manualele de Istorie.

Așadar, suntem în prima jumătate a lunii ianuarie 2000 când, ca și acum, se reporneau activitățile întrerupte de... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2025, 16:20 (13855 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Presiunea rezultatelor

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Sepsi Sfântu Gheorghe 3-2

Presiunea rezultatelor

bonus: Camara, la Politehnica Iași

Etapa a 22-a a SuperLigii a programat întâlnirea de «acasă», la Clinceni, dintre Unirea Slobozia și Sepsi Sfântu Gheorghe, partidă disputată vineri, 17 ianuarie 2025. Meciul a fost arbitrat la centru de Sebastian Colțescu, arbitrul care prin partida oficială de deschidere a SuperLigii în 2025, Unirea Slobozia-Sepsi Sfântu Gheorghe, a bifat meciul cu numărul 400 în primul eșalon al fotbalului românesc.

 

Mihalcea sau «extaz-agonie-extaz» Adrian Mihalcea, tehnicianul slobozenilor, a abordat meciul dintre Unirea Slobozia... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2025, 12:15 (5876 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Slobozencele, greu de oprit!

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CSM Bacău 43-27/ACS Spartac București-CSM Unirea Slobozia 16-34

Slobozencele, greu de oprit!

bonus: Junioarele 3 au câștigat Cupa «Fair Play»

Marșul triumfal al meciu­rilor de handbal disputate de CSM Unirea Slobozia des­chide apetitul suporterilor. Slobozencele au început în forță anul competițional 2025, bifând două victorii importante în Seria B a Diviziei A de handbal feminin.

 

Victorie acasă, victorie în deplasare Miercuri, 15 ianuarie a.c., CSM Unirea Slobozia a debutat în anul competițional 2025. A fost un meci «acasă», împotriva celor de la CSM Bacău. Slobo­zencele și-au spulberat adversa­rele pe terenul cu semicercuri, Sala «Andreea... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2025, 10:20 (6928 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

10 localități ialomițene vor fi preluate de operatorul regional de apă Urban SA

În următorii 2 ani

10 localități ialomițene vor fi preluate de operatorul regional de apă Urban SA

Operatorul regional de apă Urban SA Slobozia a făcut publică lista de priorități pentru perioada 2025-2027. Astfel, potrivit documentelor oficiale, reprezentanții societății doresc să-și extindă activitatea prin preluarea unor noi localități cărora să le ofere servicii de apă și canalizare. Potrivit planului, 10 noi localități vor fi preluate de operator în următorii 2 ani. Astfel, numărul localităților pe care Urban SA Slobozia le deservește va crește de la 15, câte sunt în prezent, la 25.

 

Apă și canal pentru 25 de localități ialomițene În momentul de... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2025, 12:15 (35091 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Poliția ialomițeană a schimbat 5 inspectori șefi

În 2024

Poliția ialomițeană a schimbat 5 inspectori șefi

Anul 2024 a fost unul «încărcat» pentru Poliția ialomițeană, mai ales din perspectiva schimbărilor care s-au petrecut la vârfurile instituției. Pe parcursul celor 12 luni ale anului trecut, la conducerea IPJ Ialomița au fost numiți 5 inspectori șefi. Deciziile de numire și înlocuire aparțin Inspectoratului General al Poliției Române, instituție care nu și-a motivat în vreun fel aceste schimbări. Ultimul comandat numit de IGPR Ia comanda Poliției ialomițene a fost menținut în funcție doar două săptămâni, interesul acestuia fiind pensionarea de pe o poziție care să-i asigure un venit consistent. În prezent, IPJ Ialomița este condus de... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2025, 07:55 (38575 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Ambulatoriul spitalului din Slobozia, tot mai aproape de redeschidere

Ambulatoriul spitalului din Slobozia, tot mai aproape de redeschidere

bonus: Posturi blocate pentru angajarea personalului medical auxiliar

O dată cu încheierea mandatului de parlamentar, în luna decembrie 2024, Liviu Patrichi a revenit în funcția de mana­ger al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Acesta a vorbit public despre planurile pe care le are în ceea ce privește dezvoltarea unității medicale în acest an. «Prioritatea noastră este redes­chiderea Ambulatoriului!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Șanse mari pentru redeschiderea Ambulatoriului O dată cu revenirea în funcția de manager al Spi­talului Județean... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2025, 09:40 (2353 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Călătorie în timp la «Popina Bordușani»

Călătorie în timp la «Popina Bordușani»

În anul 1980, o echipă de arheologi descoperă în Balta Ialomiței, aproape de comuna Bordușani, rămășițele celei mai vechi comunități umane care a trăit pe meleagurile Ialomiței. Astăzi, situl arheologic poartă numele de «Popina Bordușani» și este unul dintre cele mai reprezentative din județul nostru.

 

Satul preistoric din inima Ialomiței Popina este în realitate o movilă de pământ realizată în mod artificial, de-a lungul timpului, și ascunde rămășițele primilor locuitori ai acestor meleaguri, care aparțin culturilor Gumelnița și Boian... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2025, 10:05 (8178 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu salută intrarea României în Programul «Visa Waiver»

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu salută intrarea României în Programul «Visa Waiver»

Europarlamentarul social-democrat Ștefan Mușoiu salută intrarea Româ­niei în Programul «Visa Waiver». Programul «Visa Waiver» le permite cetățenilor din țările incluse în program să călătorească în Statele Unite ale Americii fără viză pe o perioadă de până la 90 de zile. «Intrarea României în Programul „Visa Waiver“ este un moment istoric, o recunoaștere a progreselor pe care le-am făcut împreună ca națiune. Este, de asemenea, rodul unui efort constant și dedicat din partea celor care au lucrat neobosit pentru a întări relația cu Statele Unite!» apreciază europarlamentarul social-democrat... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2025, 13:15 (2485 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Hyundai a lansat, în cadrul Salonului Auto de la Barcelona 2011, noul Elantra-model ce va fi disponibil către vînzare în România, Spania și alte țări europene în cel de-al treilea trimestru al acestui an ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 10:47
(7771 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Asociația «Prietenii Bibliotecii»

Cu prilejul Anului European al Voluntariatului 2011 și a Săptămînii Naționale a Voluntariatului 9-15 mai 2011, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița va înființa Asociația de voluntariat «Prietenii ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 09:46
(11074 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 16 mai, termenul limită de depunere a cererii SAPS

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor interesați că termenul limită pentru depunerea cererilor de sprijin pe suprafață pentru anul în curs este 16 mai 2011» ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 08:27
(16166 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Un autoturism furat la sfîrșitul anului 2008 și găsit de polițiștii ialomițeni în 2010 a fost restituit proprietarului de drept, un cetățean din Germania. Acțiunea a fost posibilă urmare a unei corespondențe ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:27
(8859 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: furt AUDI Ialomița


TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

Autotractorul unei firme slobozene, furat în data de 1 mai, a fost descoperit ieri, 11 mai, în localitatea Ștefănești-Ilfov. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit drept suspect principal al furtului ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:24
(8122 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt TIR


Fetești: Doi bătrîni, victime ale unei înșelăciuni

Doi bătrîni din Fetești au căzut victimele unei înșelăciuni. Profitînd de naivitatea oamenilor, două hoațe le-au furat toții banii din locuință.
Joi, 12 mai, polițiștii feteșteni au fost alarmați asupra ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:17
(10072 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Minor, autor al mai multor furturi

Un minor de 17 ani este cercetat penal pentru furt calificat, după ce polițiștii au stabilit că este autorul unui furt din Munteni Buzău. Fapta a fost reclamată polițiștilor, miercuri, 11 mai, de către ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:21
(9050 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru braconaj

Polițiștii ialomițeni au desfășurat miercuri, 11 mai, o acțiune extinsă pentru prevenirea braconajului piscicol în județul nostru. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 18 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:02
(7937 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Porcii pot intra în tîrg pînă la 15 mai

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează asupra datei limită a mișcării suinelor vii în tîrgurile de animale. Astfel, potrivit normelor legale intrarea porcinelor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:39
(9880 vizualizări - 5 comentarii)


Andrășești: Descinderi pentru furturi de curent electric

Forțe sporite de polițiști slobozeni, agenți ai posturilor de poliție Albești, Andrășești, jandarmi ialomițeni dar și specialiști ai unei societăți de energie electrică au descins marți, 10 mai, la locuințele ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:36
(12149 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Hoț de cai, arestat

Un tînăr de 23 ani a fost arestat de polițiști după ce s-a dovedit că este autorul a mai multor furturi de cabaline de pe raza localității Movilița, de altfel și localitatea sa de domiciliu. Ultima dintre ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:35
(14748 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Evaziune de peste 1,8 milioane lei

Marți, 10 mai, polițiștii ialomițeni au reținut un bărbat de 64 ani. În sarcina individului se reține un prejudiciu adus bugetului de stat în valoarea de peste 1,8 milioane lei.
Pe scurt, bărbatul de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:32
(10000 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia evaziune


Urziceni: Adolescentă dispărută

Urziceni: Adolescentă dispărută

O adolescentă de 16 ani, din Urziceni, a dispărut. Marți, 10 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că Liliana Petrache, de 16 ani, a plecat din Complexul de Servicii pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:28
(14010 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa lunară a locurilor de muncă

La sfîrșitul săptămînii, vineri, 20 mai 2011, începînd cu orele 9.00, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza bursa lunară a locurilor de muncă. Potrivit organizatorilor, acțiunea ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:19
(9044 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconaj pe Brațul Borcea

Braconajul piscicol a fost principalul obiectiv al acțiunii polițiștilor feteșteni organizată, marți, 10 mai. Rezultatele acțiunii s-au concretizat în constatarea a 5 infracțiuni pentru care sînt cercetate ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:16
(11866 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești braconaj


Ialomița: Acțiuni pentru siguranța publică

Polițiștii din Urziceni și Țăndărei dar și cei ai posturilor de poliție arondate celor două orașe, au desfășurat marți, 10 mai, în intervalul orar 15.00-17.00, o acțiune pentru asigurarea unui climat de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:15
(10265 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune de peste 210 miliarde lei în luna aprilie. 12 sesizări penale depuse la Parchet!

În cursul lunii aprilie 2011, DGFP Ialomița a efectuat 442 verificări la firme, în urma acestora stabilindu-se venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de aproape 21,348 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 09:10
(7105 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 6 mai 2011, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XIX-a ediții a Festivalului Județean de Folclor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 08:46
(15276 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 19:36
(6739 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: A violat-o în propria locuință

Un tînăr de 20 ani din Platonești a fost arestat preventiv pentru viol și violare de domiciliu. Individul a fost reținut duminică, 8 mai, după ce a intrat forțat în locuința unei tinere, de 35 ani, din ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:04
(13176 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Platonești viol


Slobozia: Au încercat să fure conducta de termoficare

Doi bărbați de 26, respectiv 39 ani, sînt cercetați pentru furt calificat. În sarcina celor doi se reține faptul că luni, 9 mai, încercau să fure fier vechi de la o conductă magistrală de termoficare a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:03
(10141 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: Urmăriți prinși de polițiști

Marți, 10 mai, polițiștii feteșteni au efectuat o acțiune timp de două ore, al cărei principal scop l-a constituit punerea în executare a mandatelor de aducere dar și identificarea persoanelor urmărite ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:02
(9324 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 500 victime la Urziceni în urma unui cutremur

Miercuri, 11 mai, începînd cu orele 10.00, pompierii ialomițeni vor fi angrenați într-o activitate de anvergură denumită strategic «Managementul și gestionarea situațiilor de urgență determinate de producerea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 11:15
(9724 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi bărbați au murit după ce au băut un litru de «alcool tehnic»

Doi bărbați, în vîrstă de 39, respectiv 42 ani, au murit sîmbătă, 7 mai a.c., după ce au consumat un litru de «alcool tehnic». Luni, 9 mai, Poliția Slobozia a fost sesizată de Serviciul de Medicină Legală ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 19:10
(11126 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, rata șomajului aferentă lunii aprilie 2011 este în scădere. La sfîrșitul lunii precedente ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:20
(8903 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestați pentru contrabandă cu țigări

Slobozia: Arestați pentru contrabandă cu țigări

Doi slobozeni, traficanți de țigări de contrabandă, au fost prinși vineri, 6 mai a.c., de polițiștii ialomițeni. Cei doi sînt actual arestați, Judecătoria Slobozia emițînd pe numele acestora mandate de ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:16
(11437 vizualizări - 1 comentariu)


«Voluntar? Voluntar!», seminar organizat de Asociața Tinerilor din Ialomița

Vineri, 13 mai, Asociața Tinerilor din Ialomița organizează seminarul cu denumirea «Voluntar? Voluntar!», în cadrul Săptămînii Naționale a Voluntariatului. Scopul principal al evenimentului îl constituie ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:12
(9977 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Cadavru «agățat într-o creangă» pe rîul Ialomița

Cadavrul unui bărbat, agățat într-o creangă pe rîul Ialomița, a fost observat sîmbătă, 7 mai, în zona comunei Andrășești. Un pescar aflat în apropiere a observat trupul neînsuflețit al bărbatului și a sunat ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:11
(10060 vizualizări - 1 comentariu)


Gura Văii: Două proiectile în cîmp

Sîmbătă, 7 mai, două proiectile explozive de calibru 122, respectiv 152 mm, au fost descoperite de cetățeni în timp ce efectuau lucrări agricole pe un teren viran de pe raza localității Gura Văii. Specialiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:10
(8404 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Șoferiță, prinsă la volan fără a avea carnet

O femeie de 33 ani din Cocora este cercetată de polițiștii din localitate după ce a fost prinsă conducînd fără permis. S-a întîmplat sîmbătă, 7 mai, la Cocora, cînd polițiștii au oprit în trafic pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:06
(9971 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...