Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, liga a IV-a

Unirea Sărățeni, ultima strigată în Liga lui Basarab

Week-end canicular în fotbalul ialomițean. Sîmbătă, 22 iunie a.c., s-au desfășurat barajele pentru Liga a IV-a. Astfel, la Țăndărei, Unirea Sărățeni a zdrobit-o pe Unirea Grivița ca la tenis: 6-1. Sărățeniul face pasul către Liga lui Basarab alături de Unirea Fierbinți și Andrias Andrășești. În celălalt baraj, disputat la Munteni Buzău, AS Căzănești s-a impus în fața Viitorului Platonești cu 5-1 și își asigură locul la masa privilegiaților. Din sezonul viitor, o dată cu retrogradarea cu iz de gafă AJF-istă a Rapidului Fetești, Liga a IV-a se va compune din 16 echipe. Vor munci cu spor spre bucuria noastră: Voința Cocora, Victoria Țăndărei, Viticola Fetești, Rapid Fetești, Victoria Munteni Buzău... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 11:55 (8434 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Supracontrol la Bacalaureat

Măsuri extreme

Supracontrol la Bacalaureat

Ca să nu mai ia mită și anul acesta la Bacalaureat, Inspectoratul Școlar Ialomița impune reguli stricte profesorilor corectori și supraveghetori. Dascălii care asigură buna desfășurare a examenului de maturitate nu au voie să intre în săli cu telefoane mobile sau alte obiecte personale... De asemenea, ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița i-au instruit pe dascăli cu privire la conduita pe care trebuie să o adopte în momentul în care ar fi tentați să încalce legea.

Istoria unui scandal
Imediat după afișarea rezultatelor finale ale sesiunii de vară a Bacalaureatului... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 10:22 (25797 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Fabrica de juniori turează motoarele

Juniorii Unirii Slobozia încep să lege tot mai bine jocul și rezultatele. Cu ceva ani în urmă un capitol trecut la «și altele», viitorul fotbalistic slobozean se încheagă și dă semne că poate produce pentru prezent elemente importante. Cel puțin la juniori A, nume de tradiție ca Sportul Studențesc, FC Argeș, Progresul au rămas în urma Unirii Slobozia în ediția de campionat recent încheiată. Nici juniorii B, plombați pe alocuri cu juniori C nu au mers rău, deși au plătit tribut faptului că o parte dintre ei au mers să întărească garnitura juniorilor A. Una peste alta, responsabil cu acest sector, profesorul Ion Ionescu, este mulțumit de prestația elevilor săi. «Ca evoluție, campionatul a avut pentru... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 09:07 (8200 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Buești: Muzeul de Religie de la grădiniță

Buești este o comună uitată pe celălalt mal al Ialomiței, peste care trei rînduri de administrații județene au promis să construiască un pod. Singurul fapt memorabil legat de această localitate este «bulevardul lu’ Mihăilă» și faptul că, în fiecare zi, subprefectul Costică o traversează. Începînd de astăzi, este singura comună din Ialomița despre care știm că are un... Muzeu de Religie. La grădiniță!

Muzeul de la grădiniță
Grădinița din Buești e la o cădelniță distanță de zidul Bisericii și, văzută din afară, pare la fel de banală ca toate grădinițele din județ. Poate doar faptul... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 08:15 (7195 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a aruncat de pe pod să caute trupul băiețelului înecat...

Slobozia: Salvat de la moarte într-o fracțiune de secundă

Gest extrem al unui localnic din cartierul Bora, în seara zilei de luni, 24 iunie a.c. Bărbatul a sărit în gol de pe podul rutier direct în apele Ialomiței... Martorii prezenți la fața locului susțin că omul le-a mărturisit că încearcă să-l găsească pe băiețelul de 10 ani, înecat duminică seară în același loc. La un pas de moarte, bărbatul a fost salvat de pompierii Gărzii Slobozia.

Intervenție la secundă Malul drept al rîului Ialomița a fost împînzit de localnicii din cartierul Bora. Oamenii căutau cu disperare trupul bărbatului care s-a aruncat de pe pod la lăsarea întunericului.... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2013, 22:33 (5208 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții dezastruoase în drumurile județene

Războiul expertizelor

Investiții dezastruoase în drumurile județene

De aproape 10 ani, prioritatea declarată a administrației Ciupercă o reprezintă infrastructura rutieră. Și tot de atîta timp, drumurile județene reabilitate se degradează în mai puțin de 2 ani de la recepție... Ultimul scandal legat de această practică este investiția de pe DJ212 și DJ213, în comuna Gura Ialomiței. Demarată în urmă cu un an, lucrarea s-a blocat la acest moment din cauza unor... expertize. Potrivit declarațiilor oficialilor Consiliului Județean Ialomița, expertizele au rolul de a stabili cine se face vinovat de calitatea execrabilă a lucrărilor executate...

Oyl Company e în tot și în toate... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2013, 17:35 (11488 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicu Pericli desființează calea ferată

Autogara Nana, construită în disprețul legii

Nicu Pericli desființează calea ferată

Săptămîna trecută explicam cum a fost posibil ca SC Nick Touring SRL să-și adjudece serviciul de transport public local printr-o licitație trucată. Astăzi, continuăm să explicăm cum același patron de firmă, Nicu Pericli reușește să construiască un sediu de autogară în zona de protecție a căii ferate din imediata vecinătate a gării... Deși ilegală potrivit reglementărilor legale în vigoare, construcția noii autogări este avansată și urmează să fie finalizată pînă la sfîrșitul acestui an...

OUG 12 din ’98 spune că e ilegal
Săptămîna trecută, reprezentanții administrației locale... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2013, 13:33 (13946 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Paul Toma-ELDAGA, găsit în Spania

Urmează să fie extrădat

EXCLUSIV: Paul Toma-ELDAGA, găsit în Spania

Poate cel mai căutat ialomițean de după Revoluție, l-am numit aici pe fostul patron al firmei ELDAGA, Paul Cristian Toma, a fost găsit de polițiști. Paul Toma se ascundea într-o mică localitate din Spania, autoritățile locale spaniole solicitînd informații polițiștilor ca urmare a unor activități mai puțin legale ale fostului patron ELDAGA în Spania. Potrivit unor surse, polițiștii erau pe urmele lui Paul Toma de cîteva luni, așteptîndu-se momentul prielnic pentru a fi arestat și extrădat în țara de origine.
Revenind, să precizăm că Paul Toma-ELDAGA era dat dispărut de la sfîrșitul lunii septembrie 2009. Acesta dispăruse după ce în prealabil a făcut o plîngere-autodenunț, la momentul respectiv... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2013, 10:36 (13138 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Frații Frusin și Gigi Piticu, arestați în Austria EXCLUSIV: Frații Frusin și Gigi Piticu, arestați în Austria

EXCLUSIV: Frații Frusin și Gigi Piticu, arestați în Austria

Fuga lui Toma Gheorghe zis Gigi Piticu în Austria a adus lumea interlopă din Slobozia în atenția autorităților austriece. Interlopul Toma Gheorghe, zis Gigi Piticu a încălcat interdicția impusă de instanțele judecătorești de a nu părăsi localitatea de domiciliu și a fugit din țară, pentru a fi alături de fratele său Toma Frusin, zis Frusin. Ambii interlopi sînt acum arestați de anchetatorii austrieci și urmează să fie predați autorităților din România...

Gigi Piticu, interlopul care sfidează legea
La începutul lunii martie 2013, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2013, 08:50 (36137 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La a-XIII-a ediție, Slobozia a reușit o performanță remarcabilă

SĂRBĂTORILE HAOSULUI

Începute cuminte, sub semnul Cezarilor din Episcopie și administrație, Sărbătorile Sloboziei, a XIII-a ediție, s-au transformat rapid în sărbători ale haosului. Timp de 3 zile, în pofida eforturilor evidente ale organizatorilor, dezordinea, debandada și haosul s-au înstăpînit peste oraș. Au existat, incontestabil, și evenimente lăudabile... Dar și acestea au fost umbrite de festivism deșănțat, mediocritate ridicată la rang de virtute și discursuri oficiale în tradiționala limbă de lemn a administrației ialomițene...

«Pane et circus» pentru slobozeni
Teoretic, Sărbătorile Sloboziei... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 15:52 (9143 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secție de îngrijiri paleative la Spitalul Județean de Urgență

Secție de îngrijiri paleative la Spitalul Județean de Urgență

Cea mai mare unitate spitalicească din Ialomița va înființa o secție pentru îngrijiri paleative. Secția specială este destinată bolnavilor cronici care nu au posibilitatea de a primi asistență medicală în condiții optime. Suferinzii vor fi îngrijiți de 3 medici, iar consultațiile sînt gratuite...

Tratament asistat la domiciliu
În urma unui raport întocmit de medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a stabilit faptul că tot mai mulți bolnavi cronici din Ialomița nu beneficiază de asistența medicală de care au nevoie. Vorbim despre cazurile de cancer aflate în ultimul stadiu... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 11:50 (14543 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Război civil» pentru câinii comunitari din Slobozia

«Război civil» pentru cîinii comunitari din Slobozia

Slobozia este, practic, sub asediul cîinilor comunitari. În haite sau solitari, aceștia au ajuns să terorizeze cartiere, parcuri, spații de joacă, scări de bloc... Sufocată de numărul reclamațiilor, primăria a cerut singurei echipe de hingheri din subordine să prindă 30 de cîini comunitari zilnic. De cealaltă parte a baricadei, iubitorii de animale protestează, uneori cu o violență dusă la extrem...

Comunitarii, în varianta oficială
Poziția autorităților slobozene este una «politically correct». Cîinii comunitari sînt tranchilizați, prinși, sterilizați, deparazitați, consultați... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 09:22 (42814 vizualizări - 140 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Nunta de aur»...

«Nunta de aur»...

De cîțiva ani, cu ocazia «Sărbătorilor Municipiului Slobozia», edilii orașului omagiază cele mai în vîrstă cupluri. Independent este alături de această inițiativă și vă prezintă povestea unuia dintre cuplurile longevive ale Sloboziei, care anul acesta va fi premiat de municipalitate...

Dragoste la prima vedere
Iulian și Florina Vasiliu sînt împreună de jumătate de veac, însă timpul nu i-a schimbat deloc. Își poartă același respect și se privesc în ochi cu aceeași încredere ca în trecut. S-au cunoscut întîmplător pe Strada Mare... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 08:44 (7856 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energia verde din fonduri publice, un vis îngropat

Povești de adormit contribuabilul

Energia verde din fonduri publice, un vis îngropat

În urmă cu 2 ani, autoritățile județene anunțau debutul unei noi ere administrative, guvernată de energia verde obținută din centrale eoliene și panouri fotovoltaice. Se estima atunci, la nivel oficial, că Ialomița ar putea produce pînă la 600 de MW de energie verde. La 2 ani distanță, din declarațiile inițiale s-a ales praful... Iar singurul proiect finanțat din bani publici, unul de numai 2 MW, are 6 luni întîrziere!

Inflație de proiecte, niciunul finalizat
În 2011, cel puțin o treime dintre localitățile județului se puteau lăuda cu proiecte de investiții în energia verde. ... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 17:48 (14656 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia și-a schimbat antrenorul. Mister Adi!

Fotbal, Liga a II-a

Unirea Slobozia și-a schimbat antrenorul. Mister Adi!

Conducerea Unirii continuă să surprindă. La echipa ialomițeană, faptul că ți-ai îndeplinit obiectivul nu te face sigur de postul tău... I s-a întîmplat lui Ion Ionescu, cel care, deși a promovat echipa în Liga a II-a, a fost schimbat cu Marin Dună. La rîndul lui, Dună a clasat Unirea pe 7, în obiectiv, dar și el își face bagajele. Este, în fapt, o confirmare a zvonurilor care în ultimele luni au năpădit tîrgul pe parte fotbalistică... «Adrian Mihalcea va fi antrenorul antrenorul Unirii în noul sezon! Aceasta a fost soluția considerată cea mai bună de către conducerea Clubului. Domnul Dună și-a făcut bine treaba și îi mulțumim pentru munca depusă la echipa noastră. N-a fost vorba despre o reziliere... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 16:44 (10495 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bazinul olimpic, inaugurat în 2014!

Încă o vară la Amara

Bazinul olimpic, inaugurat în 2014!

Anunțată pentru primăvara anului 2011, inaugurarea bazinul de înot didactic din Slobozia se amînă nedefinit. Deși trăim în plină guvernare USL, primarul PSD Alexandru Stoica primește doar promisiuni. Utilitățile pentru demararea lucrărilor la acest obiectiv au costat bugetul local aproximativ 80 mii de lei...

Greu la deal cu guvernarea mică
Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, primarul Sloboziei, Alexandru Stoica a declarat că bazinul de înot didactic nu va fi gata în această vară. «Așteptăm o alocare bugetară printr-o hotărîre de guvern. Cum vine, cum trecem... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 15:37 (6818 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Baraj pentru Liga a III-a

Cocora, viață grea cu Mangalia

Contestată de unii, apreciată de alții, Voința Cocora este campioana anului 2013 în Liga a IV-a Ialomița. Logic, pentru băieții lui Gigel Stoica urmează barajul pentru promovarea în al treilea eșalon. Din păcate, sorții nu au căpătat buletin de Ialomița în acest an și i-au hărăzit Cocorei un adversar aproape imposibil. Este vorba despre campioana Constanței, Callatis 2012 Mangalia. «Mangalia este o echipă mai bună decît noi... Au mulți jucători cu experiență în Liga a II-a și chiar în Liga I. Au contracte, salarii, în vreme ce noi nu facem nici măcar un antrenament pe săptămînă. Prin urmare, n-am să vă pot spune lucruri mari... Însă, cu siguranță, ne vom vinde scump pielea și ne vom juca șansa... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 14:36 (6561 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Lăcrămioara Stan a semnat cu Dunărea Brăila

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Lăcrămioara Stan a semnat cu Dunărea Brăila

Săptămîna trecută, Federația Română de Handbal a scos la «licitație» o parte dintre handbalistele care au activat pînă acum la Centrul Național Olimpic de Excelență din Rîmnicu Vîlcea. Șapte dintre jucătoarele «licitate» vor evolua din sezonul viitor în Liga Națională. Printre acestea și o slobozeancă, portărița Lăcrămioara Stan. În vîrstă de 18 ani, Lăcrămioara a semnat cu Dunărea Brăila, echipă care a terminat pe locul 5 ultimul sezon al primei ligi. Acolo Stan va fi colegă cu o altă handbalistă care a descoperit jocul dintre semicercuri la CSS Slobozia. Este vorba despre Elena Gabriela Voicu, și ea tot portăriță. Lăcrămioara Stan a început handbalul la CSS Slobozia sub bagheta profesorului... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 13:34 (12615 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Al patrulea transfer: Cristiana Nica

Conducerea Unirii Slobozia continuă să dea lovitură după lovitură pe piața transferurilor. După Ramona Urse, Alina Moroianu și Andreea Dospin, slobozenii s-au orientat către o altă jucătoare care, pînă în această vară, a evoluat în Liga Națională pentru CSM Ploiești. Este vorba despre Cristiana Nica (nicio legătură de rudenie cu Andreea, Loredana sau Ion Nica!), jucătoare care va împlini în octombrie 26 de ani și evoluează pe postul de extremă dreapta. Pe aceeași poziție Unirea le mai folosește pe Jeni Drăgan și Raluca Năstase, ultima, la rîndu-i, fostă componentă a CSM Ploiești. «Cristiana este o jucătoare de care aveam nevoie. Poate evolua ca extremă, atît pe dreapta cît și pe stînga!» a punctat... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 12:32 (10569 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Vom asfalta străzile Sloboziei cu DADP-ul!»

Soluție marca Alexandru Stoica

«Vom asfalta străzile Sloboziei cu DADP-ul!»

După aproape 6 ani de intervenții haotice, Slobozia arată ca după o serie prelungită de bombardamente. Pînă acum, explicația oficială a fost cea a ex-primarului Gabi Ionașcu, care spunea acum 3 ani că «există un contract multianual cu Tehnologica Radion pentru reabilitarea a 75 de străzi. Dar nu putem asfalta pînă după finalizarea lucrărilor la rețeaua de apă...». Noul primar, Alexandru Stoica, vine cu o soluție minune: «Vom asfalta străzile Sloboziei cu DADP-ul, pentru că ne costă mai puțin!».

O fantezie administrativă
Deși născut în plină criză, proiectul multianual de asfaltare... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 11:25 (11711 vizualizări - 10 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Doi bărbați, în vârstă de 47 și 48 de ani, cu domiciliile în Fetești și Giurgeni, au fost sancționați de polițiști, fiind prinși pescuind ilegal în apele Brațului Borcea al Dunării. Aceștia foloseau unelte ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 17:40
(3899 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au ridicat  de la groapa de gunoi a comunei Săveni 3 elemente de muniție rămase neexplodate, de calibrul 152 mm. Alte două proiectile ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 15:52
(4758 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Olanda

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES, oferă 75 de locuri de muncă sezoniere în agricultură, de «muncitori în grădinărit-25 posturi», «procesori bulbi ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 12:40
(3871 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Competiția micilor pompieri

Elevii de gimnaziu din 4 localități ialomițene au participat joi, 17 mai 2018, la faza județeană a concursului «Prietenii Pompierilor». Competiția s-a desfășurat în incintele Liceului de Arte «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 18:20
(3615 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități preventive, susținute de polițiști

Efecte de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează în aceste zile acțiuni preventive în școlile și grădinițele din județ. Scopul activităților este acela de a le ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 18:05
(4729 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 15 mai a.c., un ialomițean, de 45 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 17:10
(3486 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au depistat un bărbat, de 42 de ani, din Fetești, pe numele căruia exista un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 16:45
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere

La sfârșitul lunii aprilie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5655 șomeri, din care 840 șomeri indemnizați, respectiv 4815 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2018, 18:15
(3377 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferiță din Urziceni, prinsă la volan cu 145 km/h în afara localității

O tânără de 33 de ani a rămas fără permis după ce a fost prinsă conducând pe DN21, în afara localității Drajna, cu 145 km/h. Mai mult, șoferița transporta scule electrice pentru care nu avea documente legale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2018, 12:18
(7006 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Pelerinaj la moaștele Sfântului Ierarh Nicolae

Eveniment religios la Catedrala din Urziceni. În perioada 18-22 mai 2018, în incinta sfântului lăcaș de cult vor fi aduse moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, de la Biserica «Sfântul Gheorghe Nou» din București ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 21:10
(6302 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Elevii și-au demonstrat abilitățile de salvatori

Echipajele de elevi din 4 școli și licee din județul Ialomița s-au întrecut în cadrul concursului «Cu viața mea apăr viața», competiție organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița anual ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 19:10
(11833 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs cu teme religioase la Urziceni

Protopopiatul Urziceni a organizat cea de a 15-a ediție a concursului cu teme religioase «Te Deum Laudamus». În competiție s-au întrecut elevi din Urziceni, Jilavele, Valea Măcrișului și Grindu, care au ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:40
(4282 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru descarcerarea unui bărbat de 68 de ani, implicat într-un accident rutier. Evenimentul s-a produs în zona localității Movilița, acolo unde conducătorul auto a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:20
(4915 vizualizări - 0 comentarii)


Încep «Zilele Municipiului Slobozia», ediția a XVIII-a

Luni, 14 mai 2018, se deschid manifestările dedicate «Zilelor Municipiului Slobozia». Ca și în edițiile precedente, autoritățile locale au pregătit și în acest an competiții dedicate copiilor, spectacole ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 14:55
(9763 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Movilița. Patru suspecți au fost reținuți!

Polițiștii din Ilfov au efectuat în dimineața zilei de joi, 10 mai a.c.,  4 percheziții domiciliare la tot atâția suspecți, acuzați de furturi prin metoda «Sinești». Aceștia ar fi sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 11:10
(9791 vizualizări - 0 comentarii)


Cai transportați fără documente, depistați de DSVSA Ialomița

Vineri, 4 mai 2018, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au verificat două autoutilitare ce transportau 15 cabaline de la Slobozia către Mizil. Controlul a urmărit aspecte privind identificarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:10
(3416 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

PREMIER
Transport Auto SRL
angajează
șoferi profesioniști,
categ. C+E,
cu minim de experiență

salariu atractiv
Relații la sediul firmei
Șos. Brăilei, nr. 5, Slobozia
telefon 0733/449.841

8 Mai 2018, 18:05


ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

Pe tot teritoriul țării regăsim și astăzi elemente de muniție neexplodată (grenade, proiectile, bombe de aviație etc.) care datează din timpul războaielor mondiale. Ele au fost aruncate atunci și, din diverse ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:00
(7296 vizualizări - 0 comentarii)


alătură-te echipei noastre!

căutăm fete frumoase,
responsabile, dicție bună,
minim talent actoricesc,
prezență scenică,
domiciliul în Slobozia,
disponibilitate maximă în week-end
pentru interpretarea
URSITOAREI BUNE
în scenete pentru botez și nuntă
dacă dorești să faci parte
din echipa noastră,
contactează-ne
la telefon 0762/608.918

8 Mai 2018, 17:15


Hoți din Movilița, reținuți

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Coșereni au identificat doi bărbați de 31, respectiv 46 de ani, bănuți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Persoanele bănuite au fost reținute pe bază ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:10
(4905 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferul spaniol care a provocat accidentul de la Stelnica, arestat preventiv

Luni, 7 mai a.c., un bărbat de 65 de ani a fost arestat preventiv pentru săvârșirea infracțiunilor de «ucidere din culpă», «vătămare corporală din culpă» și «conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:05
(5747 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Nepoată și bunică, ucise de un șofer spaniol

Grav accident rutier petrecut în comuna ialomițeană Stelnica, în cursul serii de duminică, 6 mai 2018. O fetiță de 8 ani și bunica ei, în vârstă de 58 de ani, au murit pe loc după ce au fost călcate de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 17:39
(8027 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Incendiu la o casă în construcție

Flăcările au cuprins o casă, aflată în construcție, în data de duminică, 6 mai 2018, în jurul orei 11,00, în condițiile manifestării unor rafale de vânt puternice. Pompierii de la Garda de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:45
(4800 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Animale salvate de pompieri

3 apeluri pentru salvarea a două bovine și a unei cabaline s-au primit la sfârșitul săptămânii precedente de la cetățeni. Dacă în cazul a două bovine, una căzută într-un șanț din comuna Dridu, iar alta ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:35
(4436 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grevă de avertisment în spitale

Grevă de avertisment în toate cele 4 spitale din Ialomița. Peste 800 de angajați din sistemul medical vor eliminarea plafonului de 30% aplicat sporurilor salariale, dar și creșteri ale veniturilor pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 11:30
(3800 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrâne înșelate prin metoda «Accidentul»

Două bătrâne, de 71 și 79 de ani, din Fetești și Bărcănești, au reclamat la Poliție faptul că au fost victimele unor fapte de înșelăciune prin metoda «Accidentul». Acestea au spus că persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:35
(4730 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Se caută salvatori voluntari

În perioada 2 mai-8 iunie 2018, ISU Ialomița recrutează persoane în vederea efectuării în mod voluntar de activități de acordare a primului ajutor. Cei interesați trebuie să aibă vârsta cuprinsă între ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:20
(3550 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au reușit să identifice autorii unui furt, faptă comisă pe raza orașului și sesizată pe data de 30 aprilie 2018. Este vorba despre doi bărbați, de 23 și 43 de ani, care acum sunt ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:15
(4615 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Cercetat pentru «furt calificat»

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui bărbat de 54 de ani, domiciliat în Galați, sub acuzația de furt calificat. Acesta a fost prins în flagrant în timp ce sustrăsese mai multe ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:05
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează cursuri de calificare profesională în meserii precum cea de ospătar, bucătar, agent de securitate, cofetar și altele. Cursurile sunt ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2018, 20:05
(3880 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...