Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Game, set, match Slobozia!

Tenis de cîmp

Game, set, match Slobozia!

«Tenisul nu mai este demult sport alb» spunea cu doi ani în urmă un clasic în viață. Într-adevăr, tenisul a îmbrăcat ținute viu colorate și nu ne referim la echipamentul sportivilor, ci la multitudinea de stiluri de joc și de execuții de efect care-l conturează. Am putut vedea acest lucru în perioada 13-19 mai 2013, cînd la Slobozia s-a disputat Campionatul Național de Vară al categoriei 16 ani. A fost prima competiție de acest gen pe care FRF a oferit-o Sloboziei și, din cîte am înțeles, nu și ultima...

Federalii, mulțumiți de organizare
100 de concurenți și peste 100 de meciuri... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2013, 15:20 (6376 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Înfrățiți cu ghinonul

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Farul Constanța 1-1

Înfrățiți cu ghinonul

«Antrenorul te duce pînă la 16 metri. De acolo trebuie să te descurci singur...» spune o vorbă veche din folclorul fotbalului. Nu o folosim ca să-i oferim o scuză lui Marin Dună, pentru semieșecul cu Farul, dar trebuie să recunoaștem că în meciul disputat sîmbătă, 18 mai, Unirea a «cîntat» una dintre cele mai ofensive partituri din acest campionat. Dar, cînd este să nu-ți intre, poți să fii tu și Ronaldo...

Corul ratangiilor
800 de spectatori și o atmosferă de zile mari pe «1 Mai». O cohortă de «rechini» a descins la Slobozia pentru a susține echipa lui Ion Răuță. Ambianța creată... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2013, 12:17 (9419 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Au terminat pe II. Vacanță plăcută!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Au terminat pe II. Vacanță plăcută!

Unirea Slobozia a trecut, fără probleme, așa cum era de așteptat, de ultimele adversare din acest sezon: Universitatea Tîrgoviște și Nova Force Giurgiu. Echipa lui Liviu Paraschiv a acumulat în acest sezon 45 de puncte și s-a clasat pe locul II, cea mai bună performanță din istoria echipei. Vom rămîne departe de Liga Națională, dar sînt semne că anul viitor se va face tot posibilul pentru ca Slobozia să intre în premieră în elita handbalului românesc. Uniristele vor intra în vacanță la finele acestei săptămîni, iar reunirea va avea loc pe 8 iulie. În continuare vă prezentăm ce s-a întîmplat în ultimele două confruntări ale sezonului...

Unirea Slobozia-Universitatea Tîrgoviște 46-18 (24-6)... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2013, 11:15 (6996 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Suspansul continuă

Etapa de sîmbătă, 18 mai 2013, nu a adus nimic nou la vîrful clasamentului Ligii a IV-a. Țăndăreiul a învins fără probleme la Gheorghe Lazăr cu 5-1. Cocora și-a păstrat poziția de lider, după succesul cu 4-3 în dauna Victoriei Munteni Buzău, prilej cu care aceasta din urmă a pierdut ultimul loc al podiumului. Acolo s-a așezat Viticola Fetești, care a spulberat-o pe AS Căzănești cu 8-0. Surpriza etapei a constituit-o victoria ultimei clasate, Spicul Colelia, la Abatorul Slobozia, echipă care nu mai pierduse de multă vreme, ba chiar manifesta o formă de invidiat. Succesul cu 5-3 al Spicului pare că le-a servit drept model celor de la Viitorul Constanța, care ulterior au trecut de Steaua cu 5-2.... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2013, 10:00 (6687 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparatură medicală revoluționară la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un pacient a fost operat cu ajutorul unui sistem performant, dezvoltat în Statele Unite ale Americii

Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au realizat marți, 21 mai a.c., o nouă intervenție chirurgicală în premieră. Este vorba despre fixarea unei tije pe osul unui pacient care a suferit o fractură deschisă. Totul cu ajutorul unui aparat inovator în domeniul ortopediei, care a permis efectuarea operației în mod minim invaziv.

Procedeu medical revoluționar
Respectivul aparat este produs de o companie multinațională din Statele Unite ale Americii și a fost adus în premieră județeană la Slobozia. El permite fixarea tijelor pe oasele bolnavilor prin intermediul undelor electromagnetice... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2013, 14:26 (10997 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transport local pe lângă lege la Slobozia

Amendă-record de 48000 lei pentru Nick Touring! Pasagerul unui microbuz Nick Touring ticsit de călători a căzut din vehicul!

Transport local pe lîngă lege la Slobozia

Noile microbuze care asigură transportul local în municipiul Slobozia circulă pe lîngă lege. Autoturismele aduse tocmai din Olanda nu au numere de înmatriculare conforme și nici roviniete! Este motivul pentru care polițiștii Serviciului Rutier i-au aplicat o amendă de 48000 de lei administratorului firmei Nick Touring, Nicu Pericli. În replică față de măsura oamenilor legii acesta a declarat: «Este o măsură abuzivă!».

Ca la noi, la nimenea
Dacă ar fi să analizăm problemele cu care se confruntă municipiul Slobozia, transportul local ar ocupa un loc fruntaș printre acestea. De cinci... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2013, 18:25 (15633 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consolidările din zona Bentu, sub lupa DNA

Milioane de lei, spălate în apele Dunării...

Consolidările din zona Bentu, sub lupa DNA

Lucrările de consolidare a digului din zona Bentu, kilometrul 34 al Brațului Borcea, demarate în perioada 2006-2007 au făcut obiectul unui dosar penal, instrumentat de procurorii anticorupție... Totul din cauza unei erori de proiectare, prin care a fost «posibilă» cheltuirea a numai puțin de 4 milioane de lei din fonduri guvernamentale. Un banal aviz tehnic ar fi scăzut prețul lucrărilor la doar 700000 de lei. Deși digul a fost «scăldat» în bani, pericolul de cedare al acestuia rămîne iminent...

Măsuri mai presus de lege
Într-un articol anterior, ziarul Independent dezvăluia modul... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2013, 16:55 (10474 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Vreau să inventez „creierul artificial“!»

Olimpic la informatică, fără calculator

«Vreau să inventez „creierul artificial“!»

Elevii cu rezultate deosebite nu sînt un mit pentru școlile ialomițene. Unii dintre ei reușesc performanțe fără meditații suplimentare și fără să dețină biblioteci încărcate cu enciclopedii. Robert Dumitru, de la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia a obținut locul I la Olimpiada Județeană de Informatică, deși nu are acasă un calculator...

Prețul succesului
Robert are 17 ani și se gîndește la viitor, chiar dacă știe că are nevoie de bani pentru a deveni un geniu în Informatică. «O să merg la facultate și o să muncesc. Educația și școala sînt pentru mine totul, tocmai... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2013, 14:45 (20900 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Zile medicale ialomițene», o conferință dedicată științei

«Zile medicale ialomițene», o conferință dedicată științei

La sfîrșitul săptămînii precedente, stațiunea Amara a fost gazda celei de-a doua ediții a conferinței regionale «Zile medicale ialomițene». Peste 400 de medici din Ialomița și județele limitrofe au participat la această întîlnire dedicată exclusiv științei și dezvoltării actului medical. Evenimentul a adunat medici specialiști în Chirurgie, Cardiologie, Hematologie, Oncologie, Psihologie sau Medicină Naturistă. S-au prezentat studii importante și s-au purtat dezbateri ample, menite să îmbunătățească și să întărească relația dintre doctori și pacienți.

Medicină la absolut
Conferința... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2013, 11:13 (10020 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Parcul de Vacanță HERMES, supraviețuitor al tranziției

Vestigiile prezentului

Parcul de Vacanță HERMES, supraviețuitor al tranziției

După 22 de ani de tranziție, locul combinatelor falimentare și al CAP-urilor părăsite a fost luat de către vestigii noi. Sedii de firmă în faliment, ruine ale unor afaceri de succes, vile ipotecate.... Totul e la vedere, iar Ialomița nu se poate sustrage nici ea acestei «tendințe» accentuate de recenta criză. Iar ici și colo, de-a lungul și de-a latul județului, iconurile tranziției amintesc că, pînă nu demult, și capitaliștii ialomițeni făceau legea...

Obiectiv turistic pentru... musafiri
Zi de duminică, în Parcul de Vacanță Hermes, în fața replicii miniaturale a turnului Eiffel... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2013, 09:44 (13528 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Tudor Anghel, DEMIS din funcția de președinte al AVPS Ialomița

Președintele în exercițiu al Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița a fost revocat din funcție. Decizia a fost adoptată în cadrul Adunării Generale Extraordinare a Asociației, desfășurată vineri, 17 mai 2013. Din cei 84 de delegați, în sală au fost prezenți 69, iar dintre aceștia 49 au votat pentru revocarea din funcție a președintelui. Tudor Anghel a părăsit sala imediat după ce a votat. «Nu este statutar ceea ce se întîmplă!» a declarat acesta în plenul ședinței.

Corul vînătorilor ialomițeni
Vineri, 17 mai a.c., la orele 13,00, 69 din cei 84 de delegați ai Asociației... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2013, 17:40 (8557 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița intră în colaps

Se închid unitățile medicale din județ?

Spitalele din Ialomița intră în colaps

Spitalele județului riscă să-și închidă porțile. Autoritățile locale, care asigură o parte din finanțarea acestor unități medicale, acuză conducerea Casei Județene de Asigurări de Sănătate... În replică la aceste acuzații, oficialii Casei spun că fac eforturi disperate pentru reglementarea situației. În cazul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, situația e și mai dramatică. De la începutul anului și pînă în prezent, Consiliul Județean Ialomița nu a alocat niciun fel de fonduri pentru susținerea cheltuielilor. Adrian Berbece, directorul economic al Spitalului, susține că în actualul context spitalul va intra în colaps în maximum trei luni...

Un spital de 10 milioane de euro, fără utilități... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2013, 14:28 (6697 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Războiul lui Tudor Anghel cu toată lumea

Conflict deschis pentru supremație la Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

Războiul lui Tudor Anghel cu toată lumea

Așa cum vă explicam la sfîrșitul lunii trecute, o parte dintre membrii Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița încearcă prin orice mijloace să elibereze Asociația de sub dictatura impusă de președintele Tudor Anghel. Anonimi și bine motivați, aceștia fac acuzații belicoase, prezintă probe incriminatorii și fac un lobby activ pentru înlocuirea președintelui la Adunarea Extraordinară de vineri, 17 mai 2013, convocată special în acest scop. În replică la acuzațiile colegilor (și la cele ale publicației noastre), Tudor Anghel susține că e nevinovat și declară: «Potrivit statutului, nu pot fi revocat din funcție pînă în 2016!». În ciuda acestei declarații fără echivoc, pe margine se... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2013, 17:01 (6939 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Gara Slobozia, închisă în sezonul estival

500 de navetiști rămîn fără trenuri

Gara Slobozia, închisă în sezonul estival

Gara Slobozia va fi închisă începînd cu data de 21 iunie 2013. Decizia afectează circa 500 de navetiști care circulă în acest moment pe ruta Țăndărei-Slobozia. Autoritățile fac lobby pentru schimbarea acestei decizii a CFR Călători... Oficial, motivul suspendării curselor de călători îl reprezintă «cheltuielile de exploatare prea mari». Gara Slobozia se află în plin proces de reabilitare, fiind parte a unui proiect selectat în cadrul «TRANS-Programul Operațional Sectorial Transport». Valoarea proiectului se ridică la peste 21 milioane de lei, iar termenul final de execuție este luna mai a anului 2013...

Doar 4 curse pînă la vară... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2013, 13:10 (8182 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a împlinit 20 de ani

20 de ani de slujire și dărurire

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a împlinit 20 de ani

Data de 10 mai 2013 a avut pentru Episcopia Sloboziei și Călărașilor o semnificație dublă. Pe lîngă sărbătoarea religioasă «Izvorul Tămăduirii», instituția a celebrat 20 de ani de la înființarea sa... Evenimentul a fost marcat printr-o slujbă religioasă la care a participat și Preasfințitul Vincențiu, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din Slobozia. Cu acest prilej a fost lansată și monografia acestui așezămînt-«Un rug aprins în inima Bărăganului».

Paraclis Episcopal la mînăstirea «Sfinții Voievozi»
Zidită în urmă cu 400 de ani de Matei Basarab, Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2013, 11:05 (9019 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă internă la Penitenciarul Slobozia

Anchetă internă la Penitenciarul Slobozia

În urma unui flagrant, organizat săptămîna trecută de ofițerii Serviciului Județean Anticorupție, sub coordonarea procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, în plasa anchetatorilor a căzut un gardian de la Penitenciarul Slobozia. Acesta a fost prins în timp ce primea 5 telefoane mobile, pe care urma să le introducă în spațiile de detenție. Pentru ceea ce urma să facă, gardianul Costel Mihăescu ar fi pretins suma de 700 de lei. Problemele acestuia cu legea nu se opresc însă aici... S-ar părea că este unul dintre agenții de la pușcărie care a primit cele mai multe penalizări din cauza abaterilor disciplinare.

Un gardian, mai multe abateri... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2013, 18:59 (10482 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: «ȚEAVĂ DE SONDĂ» sub Matei Basarab

Lucrările de înlocuire a rețelei de apă trenează

Slobozia: «ȚEAVĂ DE SONDĂ» sub Matei Basarab

De aproape o lună, administrația locală a reluat lucrările de înlocuire a rețelei de apă de pe bulevardul Matei Basarab. Lucrările sînt însă îngreunate de o nouă problemă descoperită de constructor... Țevile din vechea rețea de apă sînt similare cu cele folosite în exploatările petroliere. «Cine ar fi crezut că vom descoperi țeavă de sondă sub asfalt?» se întreabă retoric primarul Alexandru Stoica.

«Macarale rîd în soare»
La jumătatea lunii aprilie, bulevardul Matei Basarab s-a transformat din nou în șantier. Conform informațiilor furnizate de către autorități, șantierul reprezintă... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2013, 18:09 (11646 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III-a, Dunărea Călărași-Viitorul Axintele 3-2

Viitorul Axintele s-a despărțit de Liga a III-a. Drum bun în eșalonul secund!

Viitorul Axintele promovase matematic cu o săptămînă înainte de meciul de la Călărași, cu Dunărea, disputat vineri, 10 mai. Partida a fost așadar trăită de elevii lui Ion Nica cu biletele pentru Liga a II-a în buzunar... Tributul relaxării a fost plătit încă din minutul 7, cînd lejeritatea din apărarea alb-verde a dat naștere unui penalti transformat cu siguranță de călărășeanul Șerban. Alin Robu egalează în finalul primei părți, dar același Șerban mai înscrie de două ori (’57, ’68). Robu realizează la rîndu-i dubla în ultimul minut al jocului, iar cele trei puncte merg să înoate în Dunăre. Răduță-Tache, Bucă, Oprișan (Șelaru), Andrei-Bogorodiță (Dedu), Ionel, Stan (Florea), Robu-Novac, Badea... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2013, 15:57 (8856 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Etapa egalurilor încinge lupta la vîrf

În etapa a 22-a a Ligii a IV-a, disputată sîmbătă, 11 mai, Voința Cocora a înregistrat al doilea egal consecutiv, împiedicîndu-se chiar acasă de Abatorul Slobozia. Acest fapt i-a permis Victoriei Țăndărei să mai recupereze două puncte din distanța care o separa de lider și să facă tot mai interesant un final de sezon care părea un simplu galop de sănătate pentru cocoreni. Altfel, a fost o etapă a egalurilor și mai cu seamă a surprizelor. Darnice nevoie mare echipele de la vîrf au făcut cadou celor în suferință puncte albe pentru zile negre. Doja a clacat inexplicabil la Grivița, Răduleștiul a lăsat un punct la Colelia și pînă și revelația Victoria Munteni Buzău s-a împotmolit la codașa Căzănești... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2013, 14:55 (9973 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Campionatul Național de Vară «Under 16» la Slobozia

Tenis de cîmp

Campionatul Național de Vară «Under 16» la Slobozia

Slobozia devine cu fiecare an ce trece un punct fierbinte pe harta tenisului românesc. Baza sportivă surprinde plăcut, Turneul Municipiului Slobozia este pe măsură ce «îmbătrînește» o reușită atît din punct de vedere organizatoric, cît și ca valoare a participanților, iar tinerii tenisemni slobozeni se fac tot mai des remarcați la turneele unde participă. A venit momentul ca eforturile celor din lumea tenisului slobozean să fie răsplătite: FRT a atribuit orașului nostru responsabilitatea organizării Campionatului Național de Vară «Under 16». Competiția se derulează în perioada 13-19 mai 2013, iar iubitorii acestui sport pot urmări evoluțiile tinerilor jucători pe arena Tenis Parc (Tenis Con și... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2013, 11:53 (7401 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: S-a înecat în Dunăre

Fetești: S-a înecat în Dunăre

Miercuri, 6 iunie a.c., în jurul orelor 19,30, un tânăr de 18 ani a dispărut în apa învolburată a Dunării în zona municipiului Fetești. Acesta a fost luat de curenți și nu a mai putut înota spre mal. Fratele ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:25
(4175 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dunăre înecat


Slobozia: Doi tineri, coborâți de pompieri de pe acoperișul unei clădiri

Vineri, 7 iunie a.c., în jurul orei 4,30, pompierii Detașamentului Slobozia s-au deplasat cu autoscara mecanică pentru a interveni la coborârea a două persoane, în vârstă de 23 ani, de pe acoperișul unei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:20
(5184 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 10-14 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E -Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:15
(6389 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ultima zi a campaniei «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Vineri, 7 iunie a.c., a fost ultima zi a campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității», zi dedicată siguranței rutiere. Polițiștii ialomițeni de la Rutieră au fost prezenți în școlile din județ unde au ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:10
(3981 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Probleme cu apa potabilă

Ploile din ultimele zile au afectat calitatea apei din localitatea Săveni. Analizele de laborator ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița au arătat faptul că mai multe probe conțineau depășiri ale parametrilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 19:20
(3468 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Amara, arestați pentru «viol»

Miercuri, 5 iunie a.c., pe raza localității Amara, polițiștii de Investigații Criminale au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei privative de libertate de 6 și 7 ani, pentru doi bărbați de ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 19:15
(4866 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara viol arestare


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității», în școli

Miercuri, 5 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat campania «Săptămâna Prevenirii Criminalității», cu informații privind delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 19:10
(5198 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Violența în familie, în atenția polițiștilor

Marți, 4 iunie 2019, polițiștii ialomițeni au realizat o nouă acțiune în cadrul Săptămânii Prevenirii Criminalității. Oamenii legii au prezentat publicului informații referitoare la violența domestică. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 23:10
(5422 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că în data de 31.05.2019 au fost stinse un număr de 3 focare de Pestă Porcină Africană declarate ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 22:05
(4111 vizualizări - 0 comentarii)


«Expoziția Absolvenților 2019», la Muzeul Agriculturii

Marți, 4 iunie a.c., de la orele 14,00, a fost vernisată expoziția absolvenților Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia. Evenimentul s-a desfășurat la Muzeul Național al Agriculturii din România. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 21:15
(4085 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajulului, 5,01%

La sfârșitul lunii aprilie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4736 șomeri (din care 2072 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 11:10
(3942 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Cod Roșu de inundații

Hidrologii au emis pentru zona Adâncata, din județul Ialomița, o avertizare Cod Portocaliu de inundații. Specialiștii atrag atenția că din cauza precipitațiilor abundente înregistrate în ultimele ore, există ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2019, 01:03
(7994 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: 13 percheziții și șase persoane arestate

Miercuri, 29 mai a.c., polițiștii specializați în Combatrea Criminalității Organizate din Ialomița și procurorii DIICOT, au efectuat 13 percheziții domiciliare pe raza municipiului București și a județelor ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 19:35
(4266 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intevalul 3-7 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cazua unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 19:15
(6000 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin averse cu caracter torențial de ploi și grindină, frecvente descărcări electrice și intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 19:05
(5592 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenite la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2019, 12:40
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Înșelat prin metoda «Șmen»

Metoda «Șmen» reprezintă solicitarea unor sume mari de bani de către persoane la diverse instituții, magazine sau chiar pe stradă. Astfel, marți, 28 mai a.c., pe raza unui magazin din localitatea Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 20:20
(5618 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică aeriană a vulpilor

Începând cu data de 07.06.2019, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță începerea celei de a IX-a campanie de primăvară de vaccinare antirabică a vulpilor. Campania ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 20:10
(3998 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, o persoană decedată și alte șase rănite

În perioada 24-26 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor șase. Primul accident s-a produs vineri, 24 mai a.c., în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 19:20
(3476 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 24-26 mai a.c., trei șoferi, cu vârste cuprinse între 24 și 49 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior cunsumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 19:10
(3605 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Și-a omorât vecinul cu un cuțit

O anchetă penală a fost deschisă în localitatea Broșteni, după ce un bărbat a lovit cu mașina două persoane și a înjunghiat o a treia. Victima a murit pe loc, în urma agresiunii. Surse judiciare susțin ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 19:10
(5497 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Broșteni crimă


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire în școli

Joi, 23 mai a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat activități informativ-preventive ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 18:55
(4341 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 27-31 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 18:50
(5951 vizualizări - 0 comentarii)


Contrabandă cu țigări la Fetești

Polițiștii ialomițeni au efectuat joi, 23 mai a.c., percheziții pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat de 45 de ani și a unei femei de 64 de ani, bănuiți de contrabandă cu țigări. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 18:45
(4048 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 200 de polițiști și jandarmi la alegeri

În perioada 25-26 mai a.c., 136 de polițiști, alături de 86 de jandarmi și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița vor asigura paza și protecția a 214 secții ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 18:40
(3663 vizualizări - 0 comentarii)


La Slobozia s-a semnat studiul de fezabilitate pentru pasajul de la Drajna

La Slobozia s-a semnat studiul de fezabilitate pentru pasajul de la Drajna

Joi, 23 mai 2019, la Slobozia a fost semnat contractul de finanțare pentru realizarea studiului de fezabilitate necesar construirii unui pasaj în zona barierei de la Drajna. Procedura s-a desfășurat în ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 11:10
(8232 vizualizări - 1 comentariu)


Urmărită internațional pentru «trafic de persoane», depistată la Movila

Miercuri, 22 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit să depisteze o femeie, de 30 de ani, din Movila pe numele căreia autoritățile britanice au emis un mandat european de arestare. Femeia a fost dată ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:20
(6825 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Cocora, la volan fără permis

Un bărbat, de 32 de ani, din Cocora, a fost depistat de polițiștii Postului de Poliție Cocora miercuri, 22 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși acesta nu poseda ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:15
(4262 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

În perioada aprilie-iunie 2019, IPJ Ialomița organizează campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Astfel, miercuri, 22 mai a.c., polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:10
(4834 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Fetești

Joi, 23 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este simulată producerea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 23:53
(3930 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...