Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni a fost amendat din cauza lipsei igienei

Radiografia Sănătății ialomițene

Spitalul Municipal Urziceni a fost amendat din cauza lipsei igienei

Un raport oficial arată că cele 4 spitale ialomițene au fost verificate de 3 ori în 2024 de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Controalele nu au fost inopinate, pe baza sesizărilor pacienților, ci se înscriu în seria verificărilor tematice transmise în teritoriu de către Ministerul Sănătății. Chiar dacă unitățile medicale știau de aceste controale planificate, proble­mele au ieșit la iveală. Conform DSP Ialomița, cele mai multe deficiențe au fost constatate la Spitalul Municipal Urziceni, unitate medicală care a primit și 4 amenzi de 6000 de lei.

 

Controale în spitale... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2025, 10:15 (7516 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare de căldură pentru 11 mii de persoane defavorizate

Ajutoare de căldură pentru 11 mii de persoane defavorizate

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a definitivat colectarea dosarelor beneficiarilor de ajutoare pentru încălzirea locuinței. Estimativ, aproximativ 11 mii de persoane vulnerabile vor beneficia de sprijinul financiar acordat de Stat, în sezonul rece 2024-2025. Anul trecut, valoarea indemnizațiilor acordate în Ialomița a depășit 2,5 milioane de lei.

 

Sprijin pentru oamenii nevoiași Ajutoarele pentru încălzirea locuinței reprezintă un sprijin financiar acordat de Statul român tuturor persoanelor care nu dispun de bani suficienți... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2025, 09:50 (4862 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

În ultimul an și jumătate, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost sesizată de nenumărate ori cu privire la poluarea olfactivă rezultată în urma activității industriale desfă­șurată de fabricile din jurul Sloboziei. Toate reclamațiile aveau la bază Legea Mirosurilor, act normativ care dă dreptul inspectorilor DSP de a face verificări. În realitate, actul normativ nu poate fi utilizat pentru că nu are norme de aplicare, deși a fost promulgat cu 4 ani în urmă. Lipsa normelor de aplicare este generată de opi­niile contrare ale Ministerului Mediului și Ministerului Sănătății față de stabilirea «nivelului de disconfort olfactiv».

 

... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2025, 10:15 (9916 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Grădiniță realizată cu fonduri europene în Cartierul Bora al Sloboziei

Grădiniță realizată cu fonduri europene în Cartierul Bora al Sloboziei

La finalul anului 2024 a fost dată în folosință grădinița din Cartierul Bora al Sloboziei, construită cu fonduri europene. Investiția a costat peste 2,8 milioane de lei. Unitatea de învățământ va avea «program prelungit», este prevăzută cu 50-60 de locuri și a fost inclusă în rețeaua școlară a orașului pentru anul școlar 2025-2026.

 

Sprijin pentru preșcolarii din Cartierul Bora Administrație locală a Sloboziei, condusă de fostul primar liberal Dragoș Soare, a făcut demersuri pentru construirea unei grădinițe destinată preșcolarilor din Cartierul... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2024, 09:50 (7128 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătoarea Tăncuța Mușat din cadrul Tribunalului Ialomița s-a pensionat!

După 31 de ani în slujba Justiției

Judecătoarea Tăncuța Mușat din cadrul Tribunalului Ialomița s-a pensionat!

În cadrul ședinței Secției pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii, din data de 14 noiembrie 2024 a fost aprobată eliberarea din funcție, prin pensionare, a judecătoarei Tăncuța Mușat, președinta Secției Penale a Tribunalului Ialomița. Tăncuța Mușat este cel mai longeviv magistrat ialomițean, desfășurându-și activitatea în cadrul instanței vreme de 31 de ani. «Colectivul din care am făcut parte mi-a dat putere să-mi continui activitatea. Acești oameni au fost ca o fa­milie pentru mine!» a declarat Tăncuța Mușat pentru ziarul nostru.

 

CSM a aprobat pensionarea... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2024, 09:55 (11348 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Istoria agrară a Bărăganului, expusă la Muzeul Național al Agriculturii

Istoria agrară a Bărăganului, expusă la Muzeul Național al Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din Româ­nia/Slobozia este singurul loc din țară care spune povestea agriculturii românești și a Bărăganului. Cu peste 14000 de exponate, Muzeul ne arată evoluția agriculturii, cel mai important dome­niu de activitate al județului Ialomița.

 

În vizită la Muzeul Național al Agriculturii din România Istoria Muzeului Național al Agriculturii din România/Slobozia începe imediat după 1990, când a fost înființat de fostul director Răzvan Ciucă. 6 ani mai târziu, în anul 1996, Muzeul... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2024, 10:15 (7290 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Focuri de armă la Țăndărei. Femeie  la un pas de a fi împușcată de soț!

Focuri de armă la Țăndărei. Femeie la un pas de a fi împușcată de soț!

Un bărbat din Țăndărei, în vârstă de 30 de ani, a fost arestat preventiv, după ce a încercat să-și împuște soția cu un pistol. Din fericire, femeia în vârstă de 32 de ani a reușit să se refugieze în mașină și a scăpat nevătămată. În cauză a fost întocmit un dosar penal, aflat în prezent în instrumentare la Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești. 

 

Arestat preventiv pentru 3 infracțiuni 
Din primele informații, între femeia de 32 de ani și soțul său, în vârstă de 30 de ani... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2024, 16:00 (5074 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, pe locul 5 în Regiunea Sud-Muntenia la depunerea de proiecte finanțate de Uniunea Europeană

Ialomița, pe locul 5 în Regiunea Sud-Muntenia la depunerea de proiecte finanțate de Uniunea Europeană

O analiză a Agenției Regionale de Dezvoltare Sud-Muntenia, din care fac parte județele Argeș, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Prahova și Teleorman, plasează Ialomița pe locul 5 în ceea ce privește depunerea de proiecte cu finanțare europeană la nivelul anului 2024.

 

Investiții europene în Educație Experții ADR Sud-Muntenia au arătat că, în 2024, la nivelul județului Ialomița, prin intermediul acestui organism, au fost depuse 101 proiecte cu finanțare europeană, 90% dintre acestea aparținând mediului privat. Restul de 10% au fost inițiate de... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2024, 10:05 (8417 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3,9 milioane de lei, bani acordați de Consiliul Județean Ialomița fotbalului ialomițean

3,9 milioane de lei, bani acordați de Consiliul Județean Ialomița fotbalului ialomițean

Administrația județeană a stabilit sumele de bani ce vor fi acordate fotbalului ialomițean în sezonul competițional ce se desfășoară în perioada ianuarie-iunie 2025. Suma oferită este de 3,9 milioane de lei, cei mai mulți bani fiind direcționați către prim-divizionara Unirea Slobozia.

 

Bani publici pentru fotbal  Din cele 3,9 milioane de lei acordate fotbalului ialomițean pentru competițiile care se vor desfășura în perioada ianuarie-iunie 2025, puțin peste 3,3 milioane de lei vor fi acordate Asociației Fotbal Club Unirea 04 Slobozia, numele complet al prim... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2024, 10:20 (3144 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor, 
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, 
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!

Hristos Se naște, slăviți-L!

Iubiți frați și surori în Domnul,

Prezența Dreptului Iosif în istoria Nașterii Domnului, în calitate de logodnic, căruia Dumnezeu i-a încredințat-o pe Fecioara Maria, pentru ocrotirea ei și a Pruncului dumnezeiesc, este plină de înțelesuri duhovnicești. Sfântul Evanghelist Matei, în relatarea Nașterii... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2024, 09:20 (14271 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Teste de rezistență pentru «podul lui Mihăilă» de la Buești

Teste de rezistență pentru «podul lui Mihăilă» de la Buești

La finele lunii octombrie 2024, apreciam că podul peste râul Ialomița din apropierea comunei Buești este aproape de finalizare. «În scurt timp urmează a fi așezate grinzile!» declara la acel moment primarul localității Buești, Nicolae Mihăilă. După cum am mai consemnat, proiectul construcției, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 31 octombrie 2023 fiind deschise ofertele aferente licitației. Astfel, la 10 ianuarie 2024 s-a semnat Contractul de lucrări cu o firmă gălățeană, Luconsa BM SRL fiind cea care urma să ridice «Podul lui Mihăilă» de la Buești, cu o valoare de 10 milioane de lei. «Grinzile... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2024, 09:55 (3624 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul social-democrat Ștefan Țintă, vicelider al Grupului PSD din Camera Deputaților

Deputatul social-democrat Ștefan Țintă, vicelider al Grupului PSD din Camera Deputaților

Deputatul social-democrat Ștefan Țintă a fost nominalizat drept vicelider al Grupului Parlamentar PSD din Camera Deputaților. Proaspăt ales deputat pe listele PSD Ialomița, tânărul parlamentar ialomițean Ștefan Țintă și-a preluat mandatul în noua legislatură 2024-2028 depunând jurământul sâmbătă, 21 decembrie 2024. «Acest mandat nu este doar o responsabilitate, ci și o oportunitate de a demonstra că prin muncă, dialog și implicare putem construi o Românie mai bună pentru toți. Voi fi mereu deschis să ascult și să reprezint interesele comunităților noastre, rămânând fidel valorilor social-democrate. Împreună, putem face mai mult!»... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 16:10 (7575 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Diplome de Excelență» pentru medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, acordate de administrația județeană

«Diplome de Excelență» pentru medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, acordate de administrația județeană

Trei medici care profesează în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au primit «Diplome de Excelență» din partea Consiliului Județean Ialomița, drept recunoștință pentru activitatea profesională desfășurată. Medicii care au primit o astfel de recunoaștere a activității sunt dr Violeta Șapira, șeful Secției Neurologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, dr Tudor Tuhari, medic primar chirurg și dr Mihai Pîrva, medic ORL.

 

Răsplătiți pentru activitatea desfășurată Consiliul Județean Ialomița a inițiat numeroase programe de susținerea... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 09:40 (4242 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihalcea vrea de la Moș Crăciun trei jucători noi!

Fotbal, SuperLiga, Petrolul Ploiești-Unirea Slobozia 2-1

Mihalcea vrea de la Moș Crăciun trei jucători noi!

Ultimul meci din 2024 al Unirii Slobozia, cel din etapa a 21-a a SuperLigii de duminică, 22 decembrie 2024, a consemnat o nouă înfrângere pentru slobozeni, fiind înregistrat același scor din tur, 2-1 pentru Petrolul Ploiești. La Ploiești, pe Stadionul «Ilie Oană», ialomițenii au sesizat că poate exista un gazon mai prost precum cel de «acasă», de la Clinceni. Și asta chiar din debutul unei partide. În mare, acesta a fost și motivul pentru care cel puțin două goluri ale acestui meci au fost considerate în directă cauzalitate cu starea gazonului. În mare, a fost o partidă anostă, cu puține faze de poartă și goluri apărute din senin.... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 09:05 (3541 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Campanie anticorupție a Direcției Generale Anticorupție

Campanie anticorupție a Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție, în parteneriat cu platforma «Stop Contrabanda», inițiată de BAT România, a lansat pe 13 decembrie 2024 campania națională de prevenire a co­rupției «E timpul să NU mai dăm și noi ceva». Această inițiativă își propune să crească gradul de conștientizare asupra fenomenului corupției în rândul cetățenilor. La nivel ju­dețean, campania este susținută și promovată de Serviciul Județean Anticorupție Ialomița.

 

Prevenirea corupției, prioritate a DGA Scopul principal al campaniei este de a crește... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2024, 09:35 (2130 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premii pentru performanță în Educație, oferite de Consiliul Județean Ialomița

Premii pentru performanță în Educație, oferite de Consiliul Județean Ialomița

În perioada 11-13 decembrie a.c., elevii cu rezultate deosebite la concursurile și olimpia­dele școlare, alături de profesorii lor, au fost premiați de Consiliul Județean Ialomița, în cadrul unor ceremonii speciale. Evenimentele s-au desfășurat la Fetești, Slobozia și Urziceni, valoarea totală a pre­miilor fiind de aproape 300 mii de lei.

 

Administrația susține elevii olimpici Ca în fiecare an, și în 2024 Consiliul Județean Ialomița a recunoscut public performanța în Educație a elevilor ialomițeni, dar și a profesorilor care i-au pregătit... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2024, 10:10 (3754 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Țăndăreiul, orașul fără Consiliu Local dar cu primar instalat

Țăndăreiul, orașul fără Consiliu Local dar cu primar instalat

Primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman a fost într-un final instalat în noul mandat miercuri, 11 decembrie 2024. La nivelul județului Ialomița, este ultimul primar (re)confirmat în funcție care își preia mandatul 2024-2028, manda­tul său nefiind validat urmare a unei contestații înaintate instanței de un cetățean care a mai produs o astfel de situație și în 2020. Primarul Țăn­dăreiului, Cristian Roman, a câștigat detașat Alegerile Locale din 9 iunie 2024, obținând 1996 de voturi (55,93%). «Situația validării noului mandat ca primar al Țăndăreiului este similară cu anul electoral 2020, când același cetățean a contestat ... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2024, 09:40 (6965 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăria Slobozia, fără fonduri pentru viitoare investiții europene

Primăria Slobozia, fără fonduri pentru viitoare investiții europene

Administrația locală a municipiului Slobozia a început demersurile pentru creionarea bugetului reședinței județului Ialomița în 2025. Potrivit unei declarații a primarului Sloboziei, Alexandru Potor, «municipalitatea nu va putea iniția viitoare investiții europene din cauza faptului că fondurile disponibile pentru acest domeniu vor fi redirecționate pentru a continua cele 13 proiecte europene în implementare».

 

Fără proiecte europene viitoare Cele 13 proiecte cu finanțare europeană au fost inițiate în perioada 2016-2020, când la conducerea... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2024, 09:50 (10269 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

O nouă numire la conducerea Poliției ialomițene

O nouă numire la conducerea Poliției ialomițene

Pe 20 noiembrie 2024, Inspectoratul General al Poliției Române îl numea în funcția de comandat al Poliției ialomițene pe comisarul șef Anton Cristian Gheorghe, directorul Oficiului Național pentru Protecția Martorilor. La nici o lună distanță, acesta a fost înlocuit din funcție de către reprezentanții Poliției Române cu șeful Direcției de Ordine Publică a IGPR, comi­sarul șef Cătălin Georgescu. Oficialii IPJ Ialomița susțin faptul că noul comandant își va exercita funcția pe o perioadă de două luni, însă surse din cadrul instituției au precizat pentru ziarul nostru faptul că va elibera funcția încă din primele zile ale anului viitor, pentru... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2024, 10:10 (11804 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 suspendă temporar colectarea deșeurilor în localitățile rurale ale județului Ialomița

ADI ECOO 2009 suspendă temporar colectarea deșeurilor în localitățile rurale ale județului Ialomița

Operatorul regional de salubritate ADI ECOO 2009 suspendă până pe 20 decembrie 2024 serviciul de colectare a deșeurilor la nivelul ad­ministrațiilor locale care fac parte din această asociație, din mediul rural. Reprezen­tanții societății au anunțat faptul că măsura se impune ca urmare a unei revizii generale a întregii flote de mașini folosite în activitatea de colectare. Procesul va fi reluat începând de luni, 23 decembrie 2024, după cum au anunțat oficialii ADI ECOO 2009.

 

Pregătiri pentru sezonul rece Pentru a face față sezonului rece... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2024, 16:45 (34789 vizualizări - 19 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polițiștii ialomițeni premiază spiritul civic

Vineri, 5 iulie a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul IPJ Ialomița au premiat doi ialomițeni pentru spiritul civic de care au dat dovadă. Astfel, un tânăr de 15 ani, din Slobozia, și o femeie de 26 ani ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:35
(3597 vizualizări - 1 comentariu)


Stejaru: Autoturism răsturnat, patru persoane rănite

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut vineri, 5 iunie 2019, la intrare în localitatea Stejaru. Din primele informații, este vorba despre un automobil ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 18:20
(3807 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru accident


Incendiu la o stână din Făcăeni

Miercuri, 3 iulie a.c., în jurul orelor 18,30, două adăposturi de animale ale unui localnic din Făcăeni au luat foc. Pompierii Stației Fetești s-au deplasat la fața locului cu două autospeciale cu apă și ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:30
(4376 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A murit după ce a căzut din mașină

Miercuri, 3 iulie a.c., pe drumul județean ce leagă localitățile Hagiești de Lilieci, în timp ce un șofer conducea o autoutilitară, pasagerul aflat pe scaunul din dreapta față al autovehicului s-ar fi sprijinit ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:25
(3668 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Beat la volan

Un bărbat de 53 de ani, din Săveni, a fost depistat de polițiștii Secției 7 Poliție Săveni, miercuri, 3 iulie a.c., în timp ce conducea un autovehicul, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:20
(4858 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat din Vrancea, sancționat pesntru transport ilegal de lemne

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Bucu au depistat pe raza comunei Bucu un bărbat, de 52 de ani, din județul Vrancea, în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare, o cantintate mai mare de ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:15
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Marți, 2 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 17,00, în afara localității Grivița ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 19:00
(3059 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, surprins cu un cuțit asupra sa

Marți, 2 iulie a.c., polițiștii de Ordine Publică din Urziceni au depistat un tânăr, de 18 ani, din Urziceni, care avea asupra sa un cuțit. În cauză cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 18:55
(4129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni cuțit


Țăndărei: I-a furat banii din geantă

Marți, 2 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată de o tânără, de 19 ani, din Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că un bărbat, de 29 de ani, din Țăndărei, i-ar fi sustras suma de 400 de lei și ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 18:50
(5542 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


RAJA SA Constanța activează Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a avertizărilor meteorologice de intensificări puternice ale vântului (rafale de peste 80-100 km/h), vijelii, grindină de dimensiuni medii și mari, frecvente descărcări electrice și averse torențiale ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 16:10
(4091 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de restricție pentru «violență în familie»

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 34 de ani, din Ograda, despre producerea unui conflict ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:20
(3792 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist acroșat între Cotorca și Ciocârlia

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 15,30, un motociclist, un bărbat de 53 de ani, a fost acroșat de un autoturism între localitățile Cotorca și Ciocârlia. Echipajul SMURD Urziceni i-a acordat victimei ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:15
(4422 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lan de grâu mistuit de flăcări

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, pompierii de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu ce a cuprins aproximativ 20 hectare de cereale păioase. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:10
(2949 vizualizări - 0 comentarii)


289 de vitezomani, sancționați de polițiștii ialomițeni

În perioada 28-30 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza întregului județ, în cadrul campaniei derulate la nivel național, cu scopul de a preveni evenimentele rutiere.  ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 11:10
(2775 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat mortal la Alexeni

Sâmbătă, 29 iunie a.c., în jurul orelor 22,30, în apropierea localității Alexeni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat de 56 de ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 11:05
(2958 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 171 de sancțiuni, 10 permise reținute

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 40 evenimente, dintre care 34 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:20
(3841 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atenție la radare!

Începând de vineri, 28 iunie a.c., la nivelul întregii țări se va derula acțiunea de prevenire a accidentelor rutiere. Timp de 3 zile, toate radarale vor fi scoase pe șosele și autostrăzi pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:15
(3844 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 30 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:10
(4246 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 1-5 iulie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:05
(7230 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist băut acroșat la Țăndărei

Miercuri, 26 iunie a.c., un bărbat, de 42 de ani, din județul Tulcea, a acroșat un biciclist de 67 de ani pe raza localității Țăndărei. În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea biciclistului care ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:15
(3979 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Contrabandă cu țigări

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza localității Movilița, într-un autoturism condus de un bucureștean, de 56 de ani, țigarete netimbrate și fără documente de proveniență, ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:10
(3969 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Arestat pentru «furt calificat»

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei privative de libertate de 5 ani, pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat», emis de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:05
(5976 vizualizări - 1 comentariu)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Sâmbătă, 29 iunie 2019, în ziua de prăznuire a Sfinților Apostoli Petru și Pavel, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia se va marca un eveniment aniversar.
Credincioșii Eparhiei ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:35
(7878 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier, trei persoane rănite

Marți, 25 iunie a.c., pe raza orașului Amara s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 29 de ani, din județul Buzău, conducea un ansamblu auto pe ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:30
(3737 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Munteni Buzău: Beat la volan

Un bărbat de 57 de ani, din Munteni Buzău, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:25
(6321 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe malul brațului Borcea

Marți, 25 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Fetești, în timp ce pescuia pe malul brațului Borcea cu ajutorul unei unelte de pescuit tip halău. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:20
(3284 vizualizări - 0 comentarii)


Lipsă apă la Dridu

Miercuri, 26 iunie 2019, în jurul orei 8,40, la Stația de pompare Dridu-Snagov a avut loc o cădere totală de tensiune, motiv pentru care stația nu mai poate funcționa. Imediat au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 17:40
(3205 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu apă


Fetești: Adolescent de 15 ani, înecat în Brațul Borcea

Luni, 24 iunie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza municipiului Fetești, un echipaj de pompieri din cadrul Stației Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru căutarea unui adolescent de 15 ani ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:15
(3466 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești înecat


Platonești: A intrat cu mașina în copac

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un bărbat de 50 de ani care se deplasa cu un aututurism pe direcția de mers Țăndărei-Platonești a derapat și a intrat într-un copac. Victimei i s-a acordat primul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:10
(3716 vizualizări - 1 comentariu)


Armășești: Accident rutier soldat cu cinci victime

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orei 13,30, s-a produs o coliziune între două autoturisme în localitatea Armășești. Echipele de intervenție și prim ajutor au intervenit în salvarea victimelor, patru adulți ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:05
(4095 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...