Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

În ultimul an și jumătate, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost sesizată de nenumărate ori cu privire la poluarea olfactivă rezultată în urma activității industriale desfă­șurată de fabricile din jurul Sloboziei. Toate reclamațiile aveau la bază Legea Mirosurilor, act normativ care dă dreptul inspectorilor DSP de a face verificări. În realitate, actul normativ nu poate fi utilizat pentru că nu are norme de aplicare, deși a fost promulgat cu 4 ani în urmă. Lipsa normelor de aplicare este generată de opi­niile contrare ale Ministerului Mediului și Ministerului Sănătății față de stabilirea «nivelului de disconfort olfactiv».

 

... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2025, 10:15 (9916 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Grădiniță realizată cu fonduri europene în Cartierul Bora al Sloboziei

Grădiniță realizată cu fonduri europene în Cartierul Bora al Sloboziei

La finalul anului 2024 a fost dată în folosință grădinița din Cartierul Bora al Sloboziei, construită cu fonduri europene. Investiția a costat peste 2,8 milioane de lei. Unitatea de învățământ va avea «program prelungit», este prevăzută cu 50-60 de locuri și a fost inclusă în rețeaua școlară a orașului pentru anul școlar 2025-2026.

 

Sprijin pentru preșcolarii din Cartierul Bora Administrație locală a Sloboziei, condusă de fostul primar liberal Dragoș Soare, a făcut demersuri pentru construirea unei grădinițe destinată preșcolarilor din Cartierul... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2024, 09:50 (7127 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătoarea Tăncuța Mușat din cadrul Tribunalului Ialomița s-a pensionat!

După 31 de ani în slujba Justiției

Judecătoarea Tăncuța Mușat din cadrul Tribunalului Ialomița s-a pensionat!

În cadrul ședinței Secției pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii, din data de 14 noiembrie 2024 a fost aprobată eliberarea din funcție, prin pensionare, a judecătoarei Tăncuța Mușat, președinta Secției Penale a Tribunalului Ialomița. Tăncuța Mușat este cel mai longeviv magistrat ialomițean, desfășurându-și activitatea în cadrul instanței vreme de 31 de ani. «Colectivul din care am făcut parte mi-a dat putere să-mi continui activitatea. Acești oameni au fost ca o fa­milie pentru mine!» a declarat Tăncuța Mușat pentru ziarul nostru.

 

CSM a aprobat pensionarea... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2024, 09:55 (11347 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Istoria agrară a Bărăganului, expusă la Muzeul Național al Agriculturii

Istoria agrară a Bărăganului, expusă la Muzeul Național al Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din Româ­nia/Slobozia este singurul loc din țară care spune povestea agriculturii românești și a Bărăganului. Cu peste 14000 de exponate, Muzeul ne arată evoluția agriculturii, cel mai important dome­niu de activitate al județului Ialomița.

 

În vizită la Muzeul Național al Agriculturii din România Istoria Muzeului Național al Agriculturii din România/Slobozia începe imediat după 1990, când a fost înființat de fostul director Răzvan Ciucă. 6 ani mai târziu, în anul 1996, Muzeul... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2024, 10:15 (7290 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Focuri de armă la Țăndărei. Femeie  la un pas de a fi împușcată de soț!

Focuri de armă la Țăndărei. Femeie la un pas de a fi împușcată de soț!

Un bărbat din Țăndărei, în vârstă de 30 de ani, a fost arestat preventiv, după ce a încercat să-și împuște soția cu un pistol. Din fericire, femeia în vârstă de 32 de ani a reușit să se refugieze în mașină și a scăpat nevătămată. În cauză a fost întocmit un dosar penal, aflat în prezent în instrumentare la Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești. 

 

Arestat preventiv pentru 3 infracțiuni 
Din primele informații, între femeia de 32 de ani și soțul său, în vârstă de 30 de ani... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2024, 16:00 (5074 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pe locul 5 în Regiunea Sud-Muntenia la depunerea de proiecte finanțate de Uniunea Europeană

Ialomița, pe locul 5 în Regiunea Sud-Muntenia la depunerea de proiecte finanțate de Uniunea Europeană

O analiză a Agenției Regionale de Dezvoltare Sud-Muntenia, din care fac parte județele Argeș, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Prahova și Teleorman, plasează Ialomița pe locul 5 în ceea ce privește depunerea de proiecte cu finanțare europeană la nivelul anului 2024.

 

Investiții europene în Educație Experții ADR Sud-Muntenia au arătat că, în 2024, la nivelul județului Ialomița, prin intermediul acestui organism, au fost depuse 101 proiecte cu finanțare europeană, 90% dintre acestea aparținând mediului privat. Restul de 10% au fost inițiate de... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2024, 10:05 (8416 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3,9 milioane de lei, bani acordați de Consiliul Județean Ialomița fotbalului ialomițean

3,9 milioane de lei, bani acordați de Consiliul Județean Ialomița fotbalului ialomițean

Administrația județeană a stabilit sumele de bani ce vor fi acordate fotbalului ialomițean în sezonul competițional ce se desfășoară în perioada ianuarie-iunie 2025. Suma oferită este de 3,9 milioane de lei, cei mai mulți bani fiind direcționați către prim-divizionara Unirea Slobozia.

 

Bani publici pentru fotbal  Din cele 3,9 milioane de lei acordate fotbalului ialomițean pentru competițiile care se vor desfășura în perioada ianuarie-iunie 2025, puțin peste 3,3 milioane de lei vor fi acordate Asociației Fotbal Club Unirea 04 Slobozia, numele complet al prim... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2024, 10:20 (3143 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor, 
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, 
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!

Hristos Se naște, slăviți-L!

Iubiți frați și surori în Domnul,

Prezența Dreptului Iosif în istoria Nașterii Domnului, în calitate de logodnic, căruia Dumnezeu i-a încredințat-o pe Fecioara Maria, pentru ocrotirea ei și a Pruncului dumnezeiesc, este plină de înțelesuri duhovnicești. Sfântul Evanghelist Matei, în relatarea Nașterii... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2024, 09:20 (14269 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Teste de rezistență pentru «podul lui Mihăilă» de la Buești

Teste de rezistență pentru «podul lui Mihăilă» de la Buești

La finele lunii octombrie 2024, apreciam că podul peste râul Ialomița din apropierea comunei Buești este aproape de finalizare. «În scurt timp urmează a fi așezate grinzile!» declara la acel moment primarul localității Buești, Nicolae Mihăilă. După cum am mai consemnat, proiectul construcției, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 31 octombrie 2023 fiind deschise ofertele aferente licitației. Astfel, la 10 ianuarie 2024 s-a semnat Contractul de lucrări cu o firmă gălățeană, Luconsa BM SRL fiind cea care urma să ridice «Podul lui Mihăilă» de la Buești, cu o valoare de 10 milioane de lei. «Grinzile... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2024, 09:55 (3622 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul social-democrat Ștefan Țintă, vicelider al Grupului PSD din Camera Deputaților

Deputatul social-democrat Ștefan Țintă, vicelider al Grupului PSD din Camera Deputaților

Deputatul social-democrat Ștefan Țintă a fost nominalizat drept vicelider al Grupului Parlamentar PSD din Camera Deputaților. Proaspăt ales deputat pe listele PSD Ialomița, tânărul parlamentar ialomițean Ștefan Țintă și-a preluat mandatul în noua legislatură 2024-2028 depunând jurământul sâmbătă, 21 decembrie 2024. «Acest mandat nu este doar o responsabilitate, ci și o oportunitate de a demonstra că prin muncă, dialog și implicare putem construi o Românie mai bună pentru toți. Voi fi mereu deschis să ascult și să reprezint interesele comunităților noastre, rămânând fidel valorilor social-democrate. Împreună, putem face mai mult!»... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 16:10 (7575 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Diplome de Excelență» pentru medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, acordate de administrația județeană

«Diplome de Excelență» pentru medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, acordate de administrația județeană

Trei medici care profesează în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au primit «Diplome de Excelență» din partea Consiliului Județean Ialomița, drept recunoștință pentru activitatea profesională desfășurată. Medicii care au primit o astfel de recunoaștere a activității sunt dr Violeta Șapira, șeful Secției Neurologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, dr Tudor Tuhari, medic primar chirurg și dr Mihai Pîrva, medic ORL.

 

Răsplătiți pentru activitatea desfășurată Consiliul Județean Ialomița a inițiat numeroase programe de susținerea... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 09:40 (4241 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihalcea vrea de la Moș Crăciun trei jucători noi!

Fotbal, SuperLiga, Petrolul Ploiești-Unirea Slobozia 2-1

Mihalcea vrea de la Moș Crăciun trei jucători noi!

Ultimul meci din 2024 al Unirii Slobozia, cel din etapa a 21-a a SuperLigii de duminică, 22 decembrie 2024, a consemnat o nouă înfrângere pentru slobozeni, fiind înregistrat același scor din tur, 2-1 pentru Petrolul Ploiești. La Ploiești, pe Stadionul «Ilie Oană», ialomițenii au sesizat că poate exista un gazon mai prost precum cel de «acasă», de la Clinceni. Și asta chiar din debutul unei partide. În mare, acesta a fost și motivul pentru care cel puțin două goluri ale acestui meci au fost considerate în directă cauzalitate cu starea gazonului. În mare, a fost o partidă anostă, cu puține faze de poartă și goluri apărute din senin.... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 09:05 (3541 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Campanie anticorupție a Direcției Generale Anticorupție

Campanie anticorupție a Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție, în parteneriat cu platforma «Stop Contrabanda», inițiată de BAT România, a lansat pe 13 decembrie 2024 campania națională de prevenire a co­rupției «E timpul să NU mai dăm și noi ceva». Această inițiativă își propune să crească gradul de conștientizare asupra fenomenului corupției în rândul cetățenilor. La nivel ju­dețean, campania este susținută și promovată de Serviciul Județean Anticorupție Ialomița.

 

Prevenirea corupției, prioritate a DGA Scopul principal al campaniei este de a crește... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2024, 09:35 (2129 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premii pentru performanță în Educație, oferite de Consiliul Județean Ialomița

Premii pentru performanță în Educație, oferite de Consiliul Județean Ialomița

În perioada 11-13 decembrie a.c., elevii cu rezultate deosebite la concursurile și olimpia­dele școlare, alături de profesorii lor, au fost premiați de Consiliul Județean Ialomița, în cadrul unor ceremonii speciale. Evenimentele s-au desfășurat la Fetești, Slobozia și Urziceni, valoarea totală a pre­miilor fiind de aproape 300 mii de lei.

 

Administrația susține elevii olimpici Ca în fiecare an, și în 2024 Consiliul Județean Ialomița a recunoscut public performanța în Educație a elevilor ialomițeni, dar și a profesorilor care i-au pregătit... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2024, 10:10 (3753 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndăreiul, orașul fără Consiliu Local dar cu primar instalat

Țăndăreiul, orașul fără Consiliu Local dar cu primar instalat

Primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman a fost într-un final instalat în noul mandat miercuri, 11 decembrie 2024. La nivelul județului Ialomița, este ultimul primar (re)confirmat în funcție care își preia mandatul 2024-2028, manda­tul său nefiind validat urmare a unei contestații înaintate instanței de un cetățean care a mai produs o astfel de situație și în 2020. Primarul Țăn­dăreiului, Cristian Roman, a câștigat detașat Alegerile Locale din 9 iunie 2024, obținând 1996 de voturi (55,93%). «Situația validării noului mandat ca primar al Țăndăreiului este similară cu anul electoral 2020, când același cetățean a contestat ... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2024, 09:40 (6964 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia, fără fonduri pentru viitoare investiții europene

Primăria Slobozia, fără fonduri pentru viitoare investiții europene

Administrația locală a municipiului Slobozia a început demersurile pentru creionarea bugetului reședinței județului Ialomița în 2025. Potrivit unei declarații a primarului Sloboziei, Alexandru Potor, «municipalitatea nu va putea iniția viitoare investiții europene din cauza faptului că fondurile disponibile pentru acest domeniu vor fi redirecționate pentru a continua cele 13 proiecte europene în implementare».

 

Fără proiecte europene viitoare Cele 13 proiecte cu finanțare europeană au fost inițiate în perioada 2016-2020, când la conducerea... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2024, 09:50 (10268 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

O nouă numire la conducerea Poliției ialomițene

O nouă numire la conducerea Poliției ialomițene

Pe 20 noiembrie 2024, Inspectoratul General al Poliției Române îl numea în funcția de comandat al Poliției ialomițene pe comisarul șef Anton Cristian Gheorghe, directorul Oficiului Național pentru Protecția Martorilor. La nici o lună distanță, acesta a fost înlocuit din funcție de către reprezentanții Poliției Române cu șeful Direcției de Ordine Publică a IGPR, comi­sarul șef Cătălin Georgescu. Oficialii IPJ Ialomița susțin faptul că noul comandant își va exercita funcția pe o perioadă de două luni, însă surse din cadrul instituției au precizat pentru ziarul nostru faptul că va elibera funcția încă din primele zile ale anului viitor, pentru... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2024, 10:10 (11802 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 suspendă temporar colectarea deșeurilor în localitățile rurale ale județului Ialomița

ADI ECOO 2009 suspendă temporar colectarea deșeurilor în localitățile rurale ale județului Ialomița

Operatorul regional de salubritate ADI ECOO 2009 suspendă până pe 20 decembrie 2024 serviciul de colectare a deșeurilor la nivelul ad­ministrațiilor locale care fac parte din această asociație, din mediul rural. Reprezen­tanții societății au anunțat faptul că măsura se impune ca urmare a unei revizii generale a întregii flote de mașini folosite în activitatea de colectare. Procesul va fi reluat începând de luni, 23 decembrie 2024, după cum au anunțat oficialii ADI ECOO 2009.

 

Pregătiri pentru sezonul rece Pentru a face față sezonului rece... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2024, 16:45 (34786 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Piața muncii îi trimite pe ialomițeni înapoi la școală

Piața muncii îi trimite pe ialomițeni înapoi la școală

Obținerea unui loc de muncă este condiționată și de actele de studii. Chiar și în Ialomița angajatorii caută persoane care au absolvit cel puțin Bacalaureatul. În lipsa diplomelor, persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă se înscriu la cursurile de învățământ cu frecvență redusă sau serale, pentru a beneficia de actele de studii. Evidențele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că aproximativ 800 de ialomițeni frec­ventează aceste forme de învățământ în anul școlar 2024-2025.

 

Studii medii pentru piața muncii... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2024, 15:15 (11152 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Egal-surpriză cu scandal

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-CFR Cluj 1-1

Egal-surpriză cu scandal

Unirea Slobozia a jucat «acasă» la Clinceni me­ciul din etapa 20 a SuperLigii duminică, 15 decembrie a.c., contra echipei lui Dan Petrescu, CFR Cluj. Unirea venea după spectaculoasa victorie din deplasarea de la Arad, învingând UTA în etapa precedentă cu 4-3. Cu un moral ridicat, echipa slobozenilor înfrunta Clujul, în foame de puncte și într-o revenire de formă. La finalul me­ciului cu CFR Cluj, încheiat cu un egal nesperat pentru Adrian Mihalcea, Unirea ocupă poziția 13 în clasamentul SuperLigii cu cele 22 de puncte acumulate.

 

Unirea, echipa «standard» cu titulari de Liga 2... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2024, 13:05 (4988 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Pocora nu minte, e parlamentar cuminte: «Am reparat încă o nedreptate făcută românilor în guvernarea PD-L!»

Printr-un comunicat de presă, parlamentarul ialomițean Cristina Ancuța Pocora anunță că, în sfîrșit, activitatea ei de parlamentar a dat roade. După 4 ani, deputatul de Fetești-Țăndărei anunță electoratul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:08
(9257 vizualizări - 1 comentariu)


Săptămînă plină pentru pompierii ialomițeni

În urma ploilor căzute în data de 21 septembrie a.c, gospodăria unui cetățean din cartierul Bora al municipiului Slobozia a fost inundată. Un echipaj de pompieri s-a deplasat la fața locului cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:06
(7288 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată pentru că a furat un telefon mobil

O tînără de 27 ani, din Urziceni, a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Fapta a fost sesizată Poliției sîmbătă, 22 septembrie a.c., de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:05
(8022 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 8 persoane, reținute în urma conflictului din cartierul Vlașca

În urma cercetărilor efectuate de polițiștii ialomițeni cu privire la conflictul ce a avut loc în zilele de 19 și 20 septembrie, în cartierul Vlașca din Fetești, 8 persoane au fost reținute. Potrivit datelor ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:57
(9480 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Furt calificat în familie

Polițiștii efectuează cercetări față de trei femei, cu vîrste cuprinse între 23 și 38 ani, toate domiciliate în comuna Vlădeni, suspecte de comiterea infracțiunii de furt calificat. Sîmbătă, 22 septembrie ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:55
(9688 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


IPJ Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

În săptămîna 24-28 septembrie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o serie de acțiuni specifice prin care marchează «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Sub acest slogan «Săptămîna ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:54
(9780 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fraude de milioane depistate de polițiști

Luni, 24 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au dispus începerea urmăririi penale față de patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 44 ani, doi ialomițeni, un ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:50
(6738 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 urmăriți internațional, prinși de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Birourile de Investigații Criminale Slobozia și Fetești, în colaborare cu Secțiile Rurale de Poliție Slobozia și Grivița și Serviciul de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:47
(8902 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A furat de două ori din aceeași biserică

Polițiștii au reținut vineri, 21 septembrie a.c., un tînăr de 27 ani, din comuna Grivița, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Suspectul a pătruns în noaptea de 19/20 septembrie ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:46
(9390 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la Amara

Incendiu la Amara

O dependință a unei gospodării din localitatea Amara a fost mistuită de flăcări în după amiaza zilei de marți, 25 septembrie. Focul a fost provocat din cauza unei pîini lăsată prea mult la cuptor... Proprietarul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:11
(7915 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Scrimă: Iulian Teodosiu și echipa CSS Slobozia, campioni naționali de juniori la sabie

În perioada 12-16 septembrie 2012, Sala Sporturilor din Iași a găzduit Finalele Campionatului Național de Scrimă-Juniori, în organizarea FRS și DJST Iași. Pentru a doua oară consecutiv, echipa masculină ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2012, 10:11
(11632 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de cîmp: Sorin Iordache, în primii 70 din Europa

Începînd cu 11 septembrie 2012, Sorin Iordache, tenismenul slobozean legitimat la TenisCon Slobozia, s-a aflat la Chișinău, unde a participat la două foarte puternice turnee internaționale de tenis. Într ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2012, 10:10
(23945 vizualizări - 32 comentarii)


AJOFM Ialomița: 53 locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de muncă Ialomița a făcut publică lista locurilor de muncă vacante la data de 21 septembrie 2012. Angajatorii pun la dispozție însă 53 de locuri de muncă... Cele ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 18:17
(7956 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Simpozion pe teme istorice

Baza arheologică de la Orașul de Floci a fost vineri, 21 septembrie a.c., gazda celei de-a XX-a ediție a evenimentului denumit «Zilele europene ale patrimoniului». Astfel, la ruinele fostului oraș medieval ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 18:17
(7257 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii vor dona sânge

Ialomița: Jandarmii vor dona sînge

Peste 100 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Județean de Jandarmi Ialomița se vor alătura campaniei «Întinde o mînă-salvează o viață», în cadrul căreia aceștia vor merge la Centrul de Transfuzii ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 17:18
(7913 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Salonul Anual de Carte»

Lumea cărților își redeschide porțile la Slobozia. Mai sînt cel mult două săptămîni și începe «Salonul Anual de Carte». Cel mai important eveniment cultural al Ialomiței a ajuns anul acesta a la cea de ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 19:00
(8522 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Tipografii» de bani falși, trimiși la răcoare

Falsificatorii de bani din Movilița au fost trimși la închisoare. Magistrații Judecătoriei Slobozia au admis cererea procurorilor de arestare preventivă pentru 29 de zile a trei dintre cei 10 suspecți acuzați ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 17:57
(7666 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Două familii de țigani s-au luat la bătaie pentru fier vechi! 35 de persoane, audiate de polițiști!

Scandal de proporții în seara zilei de miercuri, 19 septembrie a.c., la Fetești. Două familii de romi din cartierul Vlașca s-au luat la bătaie din cauza mai multor componente de fier vechi pe care fiecare ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 17:53
(11808 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Au săpat după cablu telefonic și i-a prins Poliția

Patru «vînători de comori», cu vîrste cuprinse între 17 și 58 ani, din Fetești, au fost prinși în noaptea de 19/20 septembrie a.c. pe un cîmp din apropierea localității  Lăcusteni, în timp ce săpau ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 16:54
(8895 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

19 Septembrie 2012, 18:23


Slobozia: Se redeschide «Salonul Național de Artă Plastică»

Casa de Cultură Municipală din Slobozia va găzdui vernisajul expoziției de pictură «Atitudini Contemporane», în cadrul Salonului Național de Artă Plastică. Evenimentul a devenit deja o tradiție în rîndul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 18:11
(6571 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Descoperiți cu o bîtă și un cuțit în mașină

În noaptea de luni spre marți, 17/18 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia au identificat pe bulevandrul Matei Basarab doi tineri, de 21 și 27 ani, din ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:57
(6339 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Vecina i-a furat poarta!

Poliția a fost sesizată marți, 18 septembrie a.c., de către o femeie de 25 ani, din Fetești, cu privire la faptul că vecina sa i-a sustras poarta de la intrarea în curtea locuinței. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:54
(6860 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident de muncă la Mînăstirea Hagieni

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orei 16,00, Poliția a fost sesizată despre faptul că la Mînăstirea Hagieni un perete a căzut peste trei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:52
(9981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Perimetrul unităților de învățămînt, patrulat de jandarmi

Începînd cu data de 17 septembrie, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița revin cu misiuni specifice în zona unităților școlare. Patrulările au loc în scopul prevenirii și a contracarării ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(6660 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînără de 23 ani, rănită grav într-un accident

Marți, 18 septembrie, în jurul orei 16,00, în afara comunei Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(8836 vizualizări - 3 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 2,860 milioane lei, 6 sesizări la Parchet

În luna august 2012, insepctorii DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,860 milioane lei, din care aproape 0,654 milioane lei au reprezentat majorări ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:48
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat un pelerinaj pentru copiii de la grupul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:41
(7420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Glodeanu Siliștea și Jilavele

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență anunța izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:29
(8681 vizualizări - 0 comentarii)


Finala Campionatului de tenis de câmp al MAI, câștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al MAI, cîștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Alba Iulia, în perioada 3-07 septembrie 2012, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:27
(6973 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...